„Laat Indonesië stoppen met agressieve acties" ZWART Djilas en Ehrenburg over Stalin, grootste misdadiger aller tijden AALMARKT U KENNEDY HOUDT REKENING MET WESTDUITSE BELANGEN Geen beroep op Veiligheidsraad Nog geen kritieke oplossing voor de aardappelsituatie Prof. dr. De Quay vraagt Oe Thant: V.S. blijven optimistisch Hoopvol OAS dreigt Rode dictator verivachtte n derde wereldoorlog om nog meer onder de voet te lopen FA. DE HAAN GODDIJN WEERBERICHT Politieagenten gearresteerd De Gaulle ziet Europa in de positie van scheidsrechter (§uc/ Qtïeuws D> Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 MEI 1962 No. 30657 LEIDSCH DAGBLAD Direcieur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR EN OMSi.uiKEN l 3.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 vraag of de Nederlanders het plan van de Amerikaan Bunker hebben aanvaard, antwoordde Stevenson, dat De Nederlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay heeft over de jongste parachutistenaanvallen bij Fak Fak een brief gestuurd aan de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. De inhoud van het schrijven is nog niet hekend. Die zal pas volgende week worden gepubliceerd. Verwacht wordt, dat dit over enkele dagen in een brief aan de Tweede Kamer zal gebeuren. Maar algemeen wordt aangenomen, dat prof. De Quay gevraagd heeft Oe Thant zich tot het uiterste in te spannen om te bereiken, dat de Indonesiërs hun agressieve acties zullen staken. Er wordt nog geen beroep gedaan op de Veiligheidsraad, hoewel er rond Nieuw-Guinea zo een echte oorlogssituatie ontstaat. Kort nadat de permanente verte genwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann de brief aan Oe Thant had overhandigd, had de laatste al een onderhoud met de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Na ties. Adlai Stevenson. Na het gesprek zei Stevenson tegen verslaggevers, dat de Verenigde Sta ten zeer verlangen naar een spoedige hervatting van het vooroverleg tussen Nederland en Indonesië. Hij had met Oe Thant gesproken over „wegen en middelen om de partijen aan de con ferentietafel te brengen". Oe Thant zal in ieder geval zijn bemiddelings pogingen voortzetten, al „is het dui delijk. dat de situatie op het ogenblik niet goed is", aldus Stevenson. Op een hij daarover geen mededeling kon doen. „Voor zover ik weet, is er niets definitief aanvaard". De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Lincoln White, heeft het op timisme behouden: „Wij zijn hoopvol gestemd, dat de partijen de gelegen heid. die hun door ambassadeur Bun ker geboden is met zijn voorstellen inzake punten van bespreking bij een hervat vooroverleg, zullen aangrijpen en dat de partijen, wanneer deze be sprekingen weer zijn begonnen, tot het inzicht zullen komen, dat zij met geduld en goede wil hun verschillen van mening kunnen bijleggen". Ook de Indonesische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Wirjopra- noto, heeft gisteren een onderhoud gehad met Oe Thant. Na afloop blies hij tegenover verslaggevers hoog van de toren. „De campagne ter bevrij ding van West-Irian is begonnen en zal voortduren tot de Nederlanders erin toestemmen te onderhandelen voor een vreedzame oplossing van het vraagstuk. Wat nu in Nederlands Nieuw-Guinea gebeurt is een voort zetting van onze revolutie". Wirjopranoto bevestigde, dat Indo nesische vrijwilligers in Nieuw-Gui nea worden neergelaten „om het volk te helpen bij de bevrijding van het Nederlandse koloniale juk". De Indonesische afgevaardigde zei, dat hij bij Oe Thant ontboden was om een afschrift van de door Neder land ingediende nota in ontvangst te nemen. Ir. J.C.G. Boot: Onze industrie nog beneden EEG-peil In een toespraak voor het departe ment Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel over „De plaats van Shell Nederland in het Nederlandse be drijfsleven", heeft de president-direc teur van Shell Nederland N.V., ir. J. C. G. Boot, zjjn visie gegeven op de ontwikkelingen in de E.E.G. Hij zei van mening te zijn, dat de liberale instelling van onze hoogste regeringsfunctionarissen in vele ge vallen nog niet doorgedrongen is tot de lagere overheids- en semi-over- heidsorganen. Hij waarschuwde in dit verband voor dirigisme en nei ging tot detaillisme en formalisme, wat remmend kan werken op het ondernemingsinitiatief en op onze economie. Een groter gevaar zouden I echter z.i. de ontwikkelingen in de j E.E.G. voor de Nederlandse economie I kunnen inhouden. Hij wees er voorts op dat ondanks de enorme na-oorlog- i se expansie het aandeel van de Ne- deiiandse industrie in de totale j I nationale produktie nog steeds be- I neden het Europees gemiddelde en ver beneden het peil van enkele i toekomstige E.E.G.-partners ligt. Het onder communistische leiding staande Franse Algemene Verhond van vakverenigingen (CGT) heeft be kendgemaakt, een brief van de OAS ontvangen te hebben waarin gedreigd wordt met het gebruik van napalm bommen „tegen jullie communisten". De brief is getekend door de OAS- leider ex-kolonel Jean Gardes en in Algiers gepost. In Algiers zijn giste ren vlugschriften verspreid waarin gezegd wordt, dat de OAS begonnen is met een politiek van de „ver schroeide aarde". In het proces tegen de OAS-ieider Salan heeft de advocaat-generaal gis termiddag een brief van de OAS voor gelezen, getekend door kolonel Go- dard, waarin staat: „U zult met uw leven boeten als de generaals Salan en Jouhaud worden terechtgesteld". Mevr. Djilas in hoger beroep Uit angst voor een ouderlijke af straffing is een 14-Jarige Jongen uit Rosbergen bij Breda een nacht onder gedoken geweest in de Krabbebossen bij zijn woonplaats. De Jongen, een ulo-scholier. had donderdagmiddag een inwoner van Rijsbergen geplaagd met kwajongensstreken. Deze had hem toegeroepen, dat hij de ouders wel eens zou waarschuwen. Uit angst ls de jongen toen om vier uur. .nadat de school was afgelopen, het dorp uitge lopen .Gistermorgen kwam hij uit het bos te voorschijn en ging naar Breda. Op de vrijdagse markt werd hij door een andere Rijsbergenaar herkend. De gewaarschuwde politie heeft de jon gen ter beschikking van de ouders gesteld. Mevr. Djilas. de echtgenote van de veroordeelde Milovan Djilas heeft volgens betrouwbare kringen in Bel grado besloten in beroep te gaan tegen het vonnis dat op 14 mei tegen haar man is uitgesproken. Zoals be kend werd Milovan Djilas veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf we gens het openbaar maken van staatsgeheimen. Volgens het Joegoslavische recht, kunnen de naaste bloedverwanten van een veroordeelde in beroep gaan tegen het tegen hem uitgesprokfn vonnis als hij dit zelf niet doet. Mi lovan Djilas beeft geweigerd beroep aan te tekenen. In zijn boek „Gesprekken met Sta lin". dat de volgende week in de Ver enigde Staten zal verschijnen en dat de vorige week tot zijn veroordeling heeft geleid, noemt Djilas de vroege re Sowjetrussische premier Stalin „de grootste misdadiger in de ge schiedenis". wiens geweten hem niet plaagde ondanks de miljoenen die in zijn naam en op zijn orders werden vernietigd, en ondanks de duizenden zijner naaste medewerkers die hij als verraders heeft vermoord. Djilas, vroeger vice-president van Joego-Slavië, geeft in zijn boek ge sprekken weer, die hij tijdens offi ciële bezoeken aan Moskou in 1944, 1945, en 1948 met Stalin heeft gehad. Djilas verhaalt hoe Stalin, tijdens cen diner in het Kremlin in april 1945, verklaarde dat de toen op zijn eind lopende oorlog „geen oorlog zo als de vroegere oorlogen was". Stalin verklaarde dat iedereen, die een ge- bied bezet, daaraan zijn eigen maat schappelijk stelsel oplegt. „De oorlog zal spoedig voorbij zijn. Wij I zullen ons in vijftien of twintig jaar herstellen en hen dan opnieuw te lijf j gaan". Volgens Djilas was Stalin, wiens legers reeds de helft van Euro pa onder de voet hadden gelopen, er van overtuigd dat zij in de volgende ronde ook de andere helft onder de voet zouden kunnen lopen! Advertentie KANTOORMACHINES THANS Leiden Telef. 26800 Advertentie gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 OPKLARINGEN Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI in De Bilt hedenmorgen om tien uur verstrekte, zal de aanvoer van tamelijk koude polaire lucht aanhouden, maar de kans op buien is morgen overdag klein. De winden zullen minder sterk worden, maar toch nog matig en in de kustprovin cies tijdelijk krachtig, in hoofdzaak uit west tot zuidwest. 20 MEI. Zon op: 4.40 uur: onder: 20.34 uur Maan op: 21.23 uur; onder. 5.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.45 en 13.08 uur. laagwater te 11.55 uur. (21/5 hoogwater te 4.19 en 16.42 uur, laagwater te 0.11 en 12.28 uur). Dit nummer bestaat uit 18 pagina's en een Bijvoegsel Tenzij Stalins opvolgers en huidige critici verklaren hoe een dergelijke man dertig jaar lang aan de macht kon blijven, „bevestigen zij alleen maar dat zij zijn werk grotendeels voortzetten", aldus de Joego-Slavi- sche schrijver. Overigens merkt Djilas op, dat Stalin het achterlijke Rusland heeft gemaakt tot een industriële macht en een rijk dat tot wereldheerschap- i pij inspireert. Volgens Djilas is Chroesjtsjow in j de Sowjet-Unie de enige man die i zich met details bezighoudt en met I het dagelijks bestaan van de com munistische gelederen en de burgers om, waar nodig, verbetering aan te brengen. Ehrenburg doet een boekje open De bekende Russische veteraan- schrijver Ilja Ehrenburg heeft in het maandblad van de Sowjetrussische schrijversvereniging een boekje open gedaan over de manier waarop de Sowjetrussische intellectuelen leef den ten tijde van de Stalinistische terreur in 1937 en 1938. „Zij durf den alleen tegen hun vrouwen open- lük te spreken en dan alleen 's nachts, met hun hoofd onder de dekens", zo schrijft hij. Ehrenburg verhaalt hoe hij tijdens de zuiveringen, waarbij de oude Sow jetrussische intelligentsia werd uitge roeid. op 24 december 1937 in Mos kou aankwam, na als verslaggever in de Spaanse burgeroorlog werk zaam te zijn geweest. Die avond werd hem in zijn flat gezegd wat er aan de hand was: „Er was een zee van namen, waarachter het woord „gearresteerd" stond". Zijn vrienden waarschuwden hem: „Vraag over niemand iets. Wanneer je over hen in een gesprek betrokken wordt, hou er dan mee op." De volgende ochtend ging hij naar het kantoor van het regeringsblad Izwestia. „Ik werd goed ontvangen, maar ik herkende geen enkel gezicht. Ondanks de goede raad vroeg ik waar die en die personen waren. Iemand antwoordde: „Afgelopen". Een ander maakte slechts een hand gebaar. Er waren er ook die vlug wegliepen". Op het kantoor van de Prawda, het blad van de communis tische partij, nam een vriend hem mee naar de badkamer en zei: „Ik weet een nieuwe mop voor je. Twee Moskovieten komen elkaar tegen. De een zegt: „Weet je dat Teruel (een stad die door de troepen van Franco tijdens de Spaanse burgeroolog werd belegerd) is gevallen?" Waarop de ander vroeg: „En wat is er met zijn vrouw gebeurd?" Geen naambordjes Onder mijn kennissen was nie mand er zeker van wat er de volg.en- In Amsterdam In Amsterdam zijn twee politie agenten gearresteerd, die verdacht worden van het aannemen van steekpenningen. Beide politiemannen '(41 en 58 jaar) waren in dienst bij het bureau algemene dienstzaken. Zij Volgende week wordt de nieu we kathedraal van Coventry in tegenwoordigheid van de En gelse Koningin ingewijd. In de vloer van de kathedraal worden 120 gloednieuwe pennies aange bracht. die de route van de processie door de kerk zullen aangeven en tevens een herin nering zullen vormen aan het jaar waarin de kerk in gebruik werd genomen De Amerikaanse minister van Jus titie, Robert Kennedy, heeft bekend gemaakt. dat de voorzitter van de Amerikaanse Bond van vrachtrijders. James Hoffa. in staat van beschuldi ging is gesteld wegens het aannemen van een bedrag van meer dan een miljoen dollar van een wegvervoeron- dernemlng. z.g. drankwetinrichtingen. Ze hebben bekend van een caféhouder geld te hebben aangenomen, waarvoor zij als tegenprestatie bij de controles een oogje toe deden. De recherche heeft de zaak nog in onderzoek. De onregelmatigheden zouden in de af- I1CU uuicau Ciigcuiciic uici.dtx.cus.cn. xjij uilicgciuiaiigiitu'.ii iiuuutn 111 s-ic cv* - waren belast met de controle op de gelopen anderhalf jaar zijn gepleegd. Als besluit van de oefening Royal Flush VII heeft de in- specteur-generaal van de West- duitse luchtmacht generaal Kammhuber de Griinther- trophee' uit gereikt aan het winnende Amerikaanse team. De captain van het Nederlandse team kapitein Gij zen toonde zijn belangstelling voor de trophee door er een ferme slok champagne uit te nemen onder de goedkeurende blikken van captain J. Fritsch van de win nende ploeg. Grewe keert naar Amerika terug President Kennedy heeft Bondskanselier Adenauer schrif telijk de nadrukkelijke verzeke ring gegeven, dat de Ver. St. de dag zou gebeuren. Velen hadden koffertjes gepakt, met twee stel warm ondergoed, om op alles voorbe reid te zijn. Sommige mensen die in de Lawroesjenski straat woon den (waar ook Ehrenburg woonde) vroegen of de lift 's nachts stopgezet kon worden omdat zij niet konden slapen door het geluid. Volgens Ehrenburg werd dit geluid veroor zaakt door het komen en gaan van de geheime politie. Bij een ander bezoek aan de Iz westia merkte hij, dat er geen naam bordjes op de deuren van de directie kamers zaten. Een kantoorjongen zei hem: „Dat heeft geen zin. Vandaag wordt er een benoemd en morgen wordt hij gearresteerd". Voor miljoenen Russen werd Sta lin een „halfgod". „Wij dachten waarschijnlijk omdat we wil den), dat Stalin niets van de zinloze gewelddaden afwist". „Wanneer ik een gelovig man was zou ik misschien zeggen dat Gods wegen ondoorgrondelijk zijn Ik heb in een tijdperk geleefd waarin het lot van een mens geen schaak spel maar een loterij leek. Het is het eerste persoonlijk ver slag, dat in literaire vorm verschijnt van een schrijver die de golf van terreur tijdens Stalin overleefd heeft. rekening houden met de West- duitse belangen bij de behande ling van het vraagstuk-Berlijn. Kennedy zal geen enkele over eenkomst over de status van Berlijn tekenen, die niet uitdruk kelijke goedkeuring van Bonn heeft. Kennedy heeft zich ook uitgesproken tegen elke rege ling, die een grotere internatio nale betekenis voor Oost-Duits- land ten gevolge zou hebben. Tenslotte verklaart Kennedy, dat de Westduitse ambassadeur in Washington, Grewe, het volle vertrouwen geniet van de Amerikaanse regering. (Bonn had geklaagd, dat Grewe niet voldoende op de hoogte werd gehouden door het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken). Uit Bonn wordt ge meld, dat Grewe, die op het ogenblik voor overleg in Bonn vertoeft, naar Amerika zal te rugkeren. Intussen heeft president De Gaulle gisteravond in een rede te Gueret in midden-Frankrijk gezegd, dat Europa de rol van scheidsrechter tussen de twee zeer grote mogendheden moet spelen. „Wij maken deel uit van een bondgenootschap", aldus de presi dent, „en wij zijn niet van plan het ontrouw te worden". Deze opmerking was kennelijk bedoeld om Amerika gerust te stellen. In Franse regeringskringen om schreef men gisteravond de Ameri- 'Van onze Haagse correspondent) De aardappelsituatie schijnt nog allerminst aan een oplossing toe. In kringen van Haagse groothandelaren die hun positie identiek zien met die uit de andere grote steden in het westen van het land ver nacht men zelfs, dat de zaak zich pas volgende week gaat toespitsen. Afstoten van begin deze week of vorige week aangekochte voorraden naar het .platteland" en in de wind slaan van de duidelijke waarschu wing van het „Bedrijfschap groot handel en tussenpersonen in aard appelen' 'vormen de kernpunten van deze verwachting. Aankopen, gebakerd op de ruim een week geleden geldende detail- handelprijzen .zullen financiële ver liezen opleveren, wanneer ze tegen de prijsstop-prijs in de grote steden moeten worden afgezet. Verschuiven van de partijen naar groothande laren elders in het land kan zonder verlies gebeuren. Deze laatsten zien wel kans de partijen tegen hogere prijzen af te zetten. Direct gevolg hiervan is, dat Den Haag en andere steden zonder aardappelen komen te zitten. Oude voorraden, dus tegen redelijke prijzen ingekocht, zouden cok volgende week uitgeput raken. Het Bedrijfschap heeft de groot handelaren een niet mis te verstane waarschuwing gegeven, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de minister van Economische Zaken nog een maatregel in petto houdt, in een schrijven wordt namelijk ge zegd. dat wanneer de prijsstop niet het gewenste resultaat zal hebben, „gevreesd moet worden, dat andere maatregelen volgen". Het is niet onaannemelijk, dat de minister een (bepaalde) maximum prijs zal vaststellen. Op welk niveau, moet worden afgewacht. ..Een ieder betrokken bij de aardappelhandel, wordt geadviseerd mee te werken om de prijs te doen zakken", zo zegt ent schrijven onder meer. Voor het College van Beroep voor het Bedrijfsleven te Den Haag heeft nu. L. J. den Hollander uit Mid- delharnis gisteren gepleit voor vijf aardappelexporteurs, die in moei lijkheden gekomen zijn ten gevolge van het verbod van de u.tvoer van aardappelen naar landen buiten het gebied van de Europese Gemeen schap. Mr. Den Hollander betoogde, dat het verbod in strijd is met de Ladnbouwwet. Uiterlijk over zes weken zullen de exporteurs weten of het College er ook zo over denkt. kaans-Franse tweedracht als „me ningsverschillen over benadering en methoden". Over de beginselen is men het eens. Frankrijk wil geen scheuringspolitiek voeren maar het zal blijven werken aan zijn eigen atoommacht. Franse ambtenaren zeiden, dat het bezitten van een afschrikkingsstrijd macht een nationaal recht is. De Britse atoommacht is bijvoorbeeld nooit als een element van scheuring in de NAVO gezien. Kritiek op Parijs De plannen van president De Gaulle voor de Europese politieke samenwerking zijn onvoldoende. De Europese volken hebben in het hui dige stadium der integratierecht op iets, dat verder gaat on van meer moed getuigt. Dit verklaarde Per Federspiel. voorzitter van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa gisteren op een pers conferentie aan het einde van de voorjaarszitting van deze grote Europese parlementaire assemblee. Federspiel kon uiteraard de verkla ring van De Gaulle van deze week dat de Raad van Europa stervende was niet zonder meer laten pas seren. „Het is begrijpelijk", zei hij, „dat de generaal als goed Cartesiaan uitgaat van de feiten, zoals hij die ziet en dat zijn uitgangspunt is de staat als bron van alle macht. Maar wellicht is het de generaal ontgaan, dat er in het Europa van vandaag niet alleen staten zijn, maar ook vrije volkeren, die zich steeds meer bewust worden van de noodzaak om geleidelijk ons vasteland te organi seren in een gemeenschap, die in staat zal zijn aan de eisen van deze tijd te beantwoorden". Hij was er van overtuigd, dat de opvatting van de Franse president door de meerderheid in de raad gevende vergadering werd afgewezen. In de afgelopen veertien jaar heeft men in Straatsburg, Brussel. Luxem burg en Parijs met wisselend succes aan de Europee opbouw gewerkt. Er zijn aanzienlijke vorderingen ge maakt en ik vraag me af. aldus Federspiel, of het na al dat werk nodig was te komen met een plan dat niet verder gaat dan een inter nationale integratie, die met een stemmigheid zijn besluiten moet nemen. Uit het Leidsch Dagblad van l 22 Mei 1862; J Heden Woensdag zijn voor f J het Prov. Gerechtshof in Z.- f J Holland de pleidooijen aan- f gevangen inzake de Burge- t meester van Leiden tegen t a den Staat der Nederlanden, a betreffende dc schadeloos- 1 a stelli7ig voor Leiden ivcgens 1 a gemis der visscherij in het 1 Haarlemmermeer. J Vergadering van den Ge- meenteraad van Leiden, Don derdag 22 Mei 1862. s namid dags te 2 uuro.a. voorstel 1 tot wegnemen van de buiten- Wittepoort.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1