Randstad Holland nog veel mogelijkheden voor recreatie De heer Stijkel over Europa's scheepvaart Circa 170 miljoen in kinderbij slagspaarpot Ruimtevaarder Carpenter krijgt liet heel erg druk ZEISS IKON LUCKY STRIKE Grootste probleem: de massa dagrecreanten Ander inzicht dan Amerika C0NTAREX N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF „MEKO" Katapult voor handgranaat Geen last van H-bom-explosies 1 V AUPING LEDIKANTEN Jpgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 me! 1962 Derde blad no. 30656 ijdens een buitengewone be- iirsvergadering van de Stich- Provinciale VVV-Noord- lland heeft de enkele jaren eden ingestelde commissie het vreemdelingenverkeer Noord-Holand, Zuid-Holland Utrecht haar thans gereed omen rapport over „Vreem- ingenverkeer en recreatie" deze drie provincies) aan het ituur aangeboden. ft rapport komt tot de conclusie, zelfs in de provincies, die direct je gTeep liggen van de miljoenen- olking van de Randstad Holland, aald nog niet gesproken kan wor- van volledige uitgeputte moge heden. Door verruiming van de doorstro- igscapaciteit van de strandtoegan- door betere aanpassing van het en duinterrein aan de eisen de zogenaamde 'stationaire re- itie, door betere voorzieningen avond- en slecht-weer-recreatie door uitbreiding van de logiesge- nheid in kamp en kampeerbe- ven kan met name in de kust- ek en de gebieden van het westen ig- en v'akantierecreatiegelegen- d voor Nederlanders en buiten ders verder tot gelding gebracht den", aldus het rapport. Terrein braak troor recreatie aan het water van issen, meren en fraaie waterwegen nog veel terrein braak, zo mer- de rapporteurs op. Mede voor buitenlandse bezoeker zijn van te betekenis een verdere uitrus- en op handen zijnde uitbrei- van het watersportterrein (Gre- ingen en Randmeren). )e grootste problemen worden ver zaakt door de massa mensen, die een mooie zondag en straks in mooi weekeinde naar buiten Set. Voor de Randstad alleen be- aagt dit aantal thans reeds ander if miljoen personen. Het aantal kantiegangers, dat tegelijkertijd in t westen van het land recreatiege- lenheid zoekt, staat, afgezien van twee topweken in eind juli en be- augustus, in geen verhouding tot massa dagrecreanten. evecht in Griekse parlement ;n's politie heeft gisteravond in het 'll! Griekse parlement moeten ingrij pen omdat afgevaardigden van de regeringspartij en van de oppositie Imet elkaar slaags geraakt waren. incident begon nadat dev ice- premier, Canellopoulos, had be weerd, dat de regering inlichtingen had ontvangen dat de Centrum- Unie in samenwerking met de pro- communistische Eda-partij ongere- geldheden had willen uitlokken tij dens een bijeenkomst op 27 april van deze partij. oppositielid schreeuwde „leu gens", waarna oppositieleden en radicalen op elkaar in sloegen. De speciale parlementaire politie her stelde de orde. Advertentie Basis Het rapport is bedoeld als een ba sis, waarop verder gewerkt kan wor den. De commissie is zich er echter van bewust dat nog vele vragen on beantwoord zijn gebleven. Zij merkt dan ook in het rapport op: „Naast wonen, werken en verkeer eist thans ook recreatie een deel van de leefruimte op. Hoeveel ruimte neemt thans nog de arbeid in ver gelijking met de recreatie in beslag, hoe groot zijn de behoeften in dit verband en hoe ligt dit bü de ver schillende bevolkingsgroepen? We weten hier nog zo weinig van. Een groot terrein voor onderzoek ligt nog braak". Intellectuelen in Madrid weer vrij Alle onlangs in Madrid gearresteer de Spaanse intellectuelen, ongeveer dertig, zijn gisteren vrijgelaten, zo is in betrouwbare kringen in Madrid vernomen. Zij worden ervan beschul digd tot de demonstratie van vrou wen, die dinsdag in het centrum van Madrid werd gehouden, te hebben aangezet, en zijn veroordeeld tot boetes van 5.000 tot 25.000 pesetas. Geslaagden tuinbouwschool Aan de Rijksmiddelbare Tuinbouw school te Aalsmeer slaagden W. N. Grimme uit Lisse; L. van der Valk uit Zoeterwoude en C. Rijnsburger uit Leiderdorp. (Van onze correspondent te Washington) Staatssecretaris Stijkel heeft in een rede voor de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York erop gewezen, dat er een zeer fundamenteel verschil bestaat tussen Europese en Amerikaan se ideeën omtrent de regulering van de internationale scheepvaart. Europa betoogt in het algemeen, dat unilaterale actie van één regering in een zaak die in wezen internationaal is, niet kan leiden tot praktische en goede resultaten. Europa betoogt verder, dat het onaanvaardbaar is dat één land unilateraal de internationale scheepvaart controleert. Stijkel had een zeer concrete aan leiding om deze stelling te poneren. In oktober 1961 is in Amerika de z.g. „Bonner-wet" van kracht geworden en die wet gaat rechtstreeks in tegen de Europese opvattingen omtrent de -regulering van de internationale scheepvaart. De Bonnerwet bepaalt -namelijk dat niet-Amerikaanse deel nemers aan internationale scheep vaart onderworpen zijn aan een Ame rikaanse wet. die gebaseerd is op Amerikaanse opvattingen over con currentie en die tot. doel heeft alleen de Amerikaanse belangen te bescher men. De Bonner-wet bemoeit zich vooral met- het z.g. ..conference-systeem". Een conference zou men een aantal overeenkomsten kunnen noemen tus sen maatschappijen die dezelfde routes bevaren. Het doel ervan is destructieve concurrentie te voorko men. De Bonnerwet geeft thans ech ter aan de federale maritieme com missie in de VS ver-gaande bevoegd heden. I-n deze commissie zal een conference alleen goedkeuren indien zij niet. indruist, tegen het Ameri kaanse algemene belang. De federale maritieme commissie wenst kennelijk alle macht uit te oefenen, die de Bonner-wet haar geeft. Zij heeft namelijk ontwerp- reglementen opgesteld, die de ver schillende scheepvaartmaatschappij en ertoe zullen verplichten zeer ge detailleerde opgaven te doen omtrent tarieven enz. Wordt dat ontwerp aan- genomen. dan zal het een zware ad- dacht de baby wel te kunnen ach Haagse politie als baby-sit Ongeruste "personen hebben gis termiddag om één uur de Haagse politie enkele malen opgebeld. Zij hadden in het Noordeinde een auto met Duits kenteken zien staan, waarin op de achterbank een baby lag, die zich op de buik had gedraaid. Men was bang, dat het kind zou stikken, maar de auto ivas op slot, zodat men niets kon doen. De politie forceerde één van de ruitjes, ontfermde zich over het kind en nam het mee naar het Bureau Buitenhof. In de auto werd een briefje achtergelaten voor de ouders. Enige tijd later vervoegde zich aan het bureau een Amerikaans echtpaar, dat de baby kwam op halen. De man maakt deel uit van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland. Man en vrouw wa ren gaan winkelen en hadden ge- ministratieve last betekenen voor de maatschappijen en een zeer onge bruikelijke controle bovendien. Ongerust Na afloop van zijn rede verklaarde de heer Stijkel. dat 'n internationale conferentie gehouden zou moeten worden, indien men alle scheepvaart conferences wenst te controleren. Of zulks alsnog mogelijk zou zijn, stond thans niet aan hem te beoordelen. Men kreeg echter de indruk, dat de heer Stükel stellig niet tegen zulk een internationale conferentie is ge kant. De Staatssecretaris heeft in Wash ington poolshoogte genomen en o.a. ook gesproken met Bonner. Die ge sprekken hebben hem stellig niet ge rustgesteld. Hij kreeg de indruk, dat de Amerikanen eerst wensen te pro beren hoe de wet zal werken. De pe riode van herziening is daarom nog niet aangebroken. Tijdens een persconferentie na af loop van de lezing rees de vraag, of buitenlandse maatschappijen de Amerikaanse wet zouden gehoor zamen. De heer Stijkel wees op de moge lijkheid dat b.v. een Nederlandse maatschappij ofwel de Amerikaanse ofwel de Nederlandse wet zou moeten overtreden. De Nederlandse wet op economische mededelingen kan na melijk een Nederlandse maatschappij verbieden te doen wat de Amerikaan se wet zou kunnen eisen. terlaten. Zij hadden daarbij blijk baar niet gerekend op de oplet tendheid en de kinderliefde van de Hagenaars dd GROTERE Hsssswagen voorde prijs van slechts f 5975 («MtoiHfflS) geheel compleet ThaoA j/U Advertentie camera van klasse nuf f 1.439.- Official BMW-dealer voor Leiden en omstreken Oude Herengracht 11 LEIDEN Telef. 22704 Voor KATWIJK: GARAGE v. d. PLAS Varkevisserstraat 64 Katwijk aan Zee, Tel. 2482 Een 11-jarig Rotterdams jongentje ruilde gisteren bij een 14-jarig vriendje zijn katapult voor een handgranaat. De vader bemerkte het gelukkig en bracht het oorlogs tuig linea recta naar de politie van het bureau Bergsingel. Bij het vriendje thuis heeft de poli tie nog munitie in beslag genomen en bij diens 14-jarig vriendje ook nog een sigarenkist.)vol met mu nitie. De kerngeleerden van het Amerikaanse bureau voor atoom onderzoek A.E.C. zullen met de ontploffing van een H-bom in de ruimte rekening houden met de voor dezer dagen op het programma staande vluchten rond de aarde van ruimteman nr. vier" Scott Carpenter, zo is te Washington verklaard. Woordvoerders van N.A.S.A. en A.E.C. legden uit dat het groeiende ..drukteprobleem" in de ruimte pas accuut zou worden indien Carpenters vlucht, zoals dat met die van zijn voorganger Glenn jr. het geval was, vele malen moest worden uitgesteld. Radioverkeer is knelpunt Berichten uit Seatlle, als zou het bemande ruimteschot samenvallen met een der kernexplosies in de uiterst radioactieve Van Allengordel rond de aarde werden tegengespro ken. Deze proeven die boven het 1200 mijl ten zuidwesten van Honoloeloe gelegen eiland Johnston zullen wor den gehouden staan voor juni op het programma. De atmosferische experimenten boven de Christmas Eilanden heb ben volgens deskundigen uitsluitend een indirecte invloed op lancering van ruimtevaartuigen: overbezetting van het radioverkeer. Moet Carpenters vlucht, die op dinsdag is geprojecteerd onverhoopt weer enige malen worden uitgesteld dan krijgen de drie ruimte-explosies voorrang. Samengaan van beide pro jecten Is onmogelijk omdat de ont- Plan voor Europees observatorium op zuidelijk halfrond De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren een plan voor de bouw van een Europees observatorium op het zui delijk halfrond warm aanbevolen aan de regeringen van de Europese landen. Dit plan is ln december 1960 door een conferentie van Belgische, Franse. Duitse, Zweedse en Neder landse regeringsvertegenwoordigers in Parijs opgesteld. Denemarken en Zwitserland zijn bereid aan de uitvoering ervan mee te werken, doch tot op heden is de conventie voor oprichting van dit observatorium nog niet ondertekend. Het observatorium op het zuidelijk I halfrond «een plaats ervoor is nog met vastgesteld) zou de Europese astronomen ondermeer in staat stel- j len de kern van het Melkwegstelsel beter te bestuderen, dan vanuit hun observatoria in Europa mogelijk is. 1 ploffingcn radio en radarverkeer ten minste gedurende enkele uren en wellicht voor enkele dagen onmoge lijk zullen maken. Aan het werk De ruimtevaarder-in-spé zal be hoorlijk aan het werk worden gezet. Hij zal navigatieproeven verrichten en waarnemingen moeten uitvoeren, waarvoor zijn voorganger Glenn geen tijd had omdat hij wegens technische moeilijkheden zijn Mer- curycapsule gedeeltelijk met de hand moest, besturen. Zodra Carpenter in een baan rond de aarde is dient hij de aandrij- vingstrap, die hem zo ver bracht, in het oog te houden en dit zo lang mogelijk vol te houden. Dit zal een van de proeven zijn, welks resultaten de geleerden kun nen verwerken in een schema voor een „rendez-vous" in de ruimte van twee of meer bemande ruimte-cap sules. Carpenter zal trachten met be hulp van de sterren zijn koers te bepalen. Uit zijn capsuie zal voorts een bal worden losgelaten waarop de kleuren oranje, zilver, geel blauw groen voorkomen. De ruimteman zal naar de aarde seinen welke kleur het meest afsteekt. In zijn cabine is plaats Ingeruimd voor een tankje met gekleurd water. De geleerden willen weten wat er met vloeibare stoffen gebeurt tijdens een periode van gewichtloosheid. Aan de hand van Carpenters waar nemingen zullen nieuwe modellen brandstofhouders voor toekomstige ruimtevaartuigen worden ontworpen. Ruimtevaarder-nummer-vier zal ook trachten de groenachtige licht gevende „vuurvliegjes" die Glenn door de vensters van zijn capsule heeft gezien te fotograferen. GEWICHTHEFFEN Ook ,,De Spartaan" naar Tegelen Voor de LAC De Sparta&n komen zondag bij de nationale kampioen schappen gewichtheffen eersteklas.se te Tegelen de volgende gewichthef- fers in het strijdperk: A J. Koppe (lichtgewicht) en M. Anneze (mid dengewicht Dirk v. 't Riet. is zondag j.l. bij de Nederlandse kampioen schappen 2e-klasse te Venlo derde geworden in het. lichtzwaargewicht met een totaal van 297,5 kg. J. Kinke werd met een totaal van 275 kg vier de in hetz waarmiddengewicht. Advertentie |j§ Aq «B* In het heden gepubliceerde ver slag van het kinderbijslagvereve- ningsfonds (voor loontrekkenden) over 1960 wordt meegedeeld, dat de bedrijfsrekening van het fonds over 1960 sluit met een batig saldo van 30.7 miljoen gulden. Hierin is be grepen een bate wegens in 1960 ge kweekte rente ad 4 miljoen gulden. Dit voordelige saldo is aanmerke lijk gunstiger dan het resultaat over het daaraan voorafgaande jaar, dat een nadelig verschil van ruim 10.15 miljoen gulden te zien gaf. Het ver schil in uitkomst in vergelijking met het voorgaande jaar is een ge volg van het feit, dat de bijdragen met 22,4 procent toenamen en de toeneming van de uitkeringen daar tegenover tot 14,2 procent beperkt bleef. De toeneming is wat betreft de uitkeringen globaal te verklaren uit de volledige doorwerking van de verhoging van het kinderbijslagbe drag per kind, ingegaan 1 oktober 1959. De omvang van het fonds ontwik kelde zich gedurende de laatste ja ren als volgt: Eind 1955 f 129 min, 1956 f 175 min 1957 f178 min. 1958 f152 min. 1959 f 141 min en eind 1960 f 171 min. Het streven van het bestuur, al dus het verslag, is er bij voortduring Minder leerlingen Rijksluchtvaartschool De minister van Verkeer en Wa terstaat deelt aan de Eerste Kamer mede, dat de Rijksluchtvaartschool gehandhaafd biyft zolang er voor de toekomst een redelijke vraag naar verkeersvliegers wordt voor zien. Het huidige surplus aan verkeers vliegers bij de KLM vermindert voor de komende jaren de behoefte aan door de Rijksluchtvaartschool af te leveren leerlingen. Dientenge volge wordt de Rijksluchtvaartdienst op kleinere leest geschoeid. Dit maakt een aanzienlijke inkrimping van personeel mogelijk, terwijl de voorgenomen aanschaffing van nieuw materieel voorlopig achterwege kan blijven. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord op het voor lopig verslag van de Commissie van Rapporteurs over de begroting voor 1962 van zijn departement. De thans nog in opleiding zijnde leerlingen zullen in de gelegenl^gid worden gesteld het brevet voor ver keersvlieger te behalen, hun staat nog steeds een weg als vlieger bij de strijdkrachten open. Hierdoor blijft voor hen de kans bestaan in latere jaren desgewenst uit het militaire verband over te gaan als verkeers vlieger naar de burgerluchtvaart. Voor de cursus 1962/1963 worden geen leerlingen-vlieger aangenomen. Voor de cursus 1963/1964 en volgen de jaren kunnen naar behoefte we derom nieuwe leerlingen tot de school worden toegelaten, die na vervulling van hun 2-jarige dienst plicht eerst eind 1967 als verkeers vlieger beschikbaar komen. Het geheel van de genomen maat regelen waarborgt de gewenste con tinuïteit in de opleiding zij het met een verminderd aantal leerlingen. De minister zal. zo deelt hij mede, echter niet schromen verdere maat regelen te treffen als onverhoopt de vraag naar verkeersvliegers te ver zou teruglopen en de opleiding te kostbaar wordt. op gericht geweest de omvang van het fonds tot binnen nauwere gren zen terug te brengen. Het resultaat is niet geheel in overeenstemming met dit streven. De oorzaak daarvan vindt zijn verklaring in de omstan digheid. dat de stijging van het loonvolume en daarmee tevens de toeneming van de premieontvangst uiteindelijk de naar redelijkheid geraamde stijgingspercentages bijna steeds bleken te overtreffen. In Nederland: radar-eontrole ldijft in werking Naar aanleiding van het bericht in ons blad van gisteren, dat de Hamburgse politie de radar-snel heidscontrole buiten werking heeft gesteld tot de daaraan klevende fou ten zullen zijn opgeheven, hebben wy ons gewend tot de heer W. H. van Ballegoyen de Jong, dirigerend offi cier van rijkspolitie 2de klasse, te Den Haag, met de vraag, of de Rijks politie hier te lande het voorbeeld van haar Duitse collega's zou vol gen. Overste Van Ballegoyen de Jong deelde mede, dat de Rijkspolitie hier te lande nog geen aanleiding ziet om de radar-controle buiten werking to stellen. Advertentie Een telegrafisch overgebrach te foto van de ontscheping van Amerikaanse troepen in Bang kok. De militairen, die aange voerd werden door schepen van de zevende vloot, zullen gelegerd worden aan de Thailandse noordgrens bij Laos Advertentie 80 190 Cleopatra f52.50; Clipper f 52.50; Cricket; f59.—; Ariélle f69.— Carroo f 85.Libardoo f 89. Wentelbed f 79. Auping matrassen, vanaf f 75. Rubbermatrassen f 134.— Textielhandel en Woninginrichting W.J.ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TEL. 24610 - LEIDEN - MIDZA Tal klopte Benkoe Voor de tiende ronde van het kan didatentoernooi te Willemstad zijn de volgende partijen gespeeld. De uitslagen waren: Tal (Rusl.)—Benkoe (V.S.) 1-0, Fi- lip (Tsj.)—Fischer (V.S.) afgebr., Geiler iRusl.)Petrosjan (Rusl.) %-Va, Kortchnoi (Rusl.)—Keres (Rusl.) %-»2. De stand luidt nu: 1. Kortchnoi I 6'z pnt, 2/3. Keres en Petrosjan bei den 6 pnt, 4. Gelier 5 pnt en 1 afgebr. 5. Benkoe 4',2 pt, 6. Fischer 4 pnt en 2 afgebr.. 7. Tal 3të pnt, 8. Filip 2— pt en 1 afgebr. „Polio"-toernooi In de editie van gisteren hebben wy in het artikel „Sport helpt Polio Revalidatie Centrum" vermeld dat de finale van het adspirantentoernooi op 11 juni op het UVS-terrein zou plaatsvinden. Dit biykt niet juist te zijn. De eindstrijd zal worden gehou den op het Roodenburg-terrein in de Leidse Hout. LZC-NIEUWS Sportevenementen waaraan door LZC-leden kan worden deelgenomen: 26 mei, Polar Bears te Ede voor LZC I, heren. 2/3 juni, U.Z.S.C.-polo- dagen te Utrecht voor LZC I, heren, LZC-dames en LZC-jeugd. 16/17 juni, Sleutelstad nationaal polotoernooi. 30 juni, Kring Gouwe-Rijnstreek, po lotoernooi. 7 juli, Waddinxveense Sportweek voor LZC 1, heren. 10-11- 14 juli, Kringkampioenschappen Gou we-Rijnstreek. Zwemkroniek beker 16 juni, de Robben, 2 km-wedstryd. 23 juni, L.Z.O., 1 en 3 km-wed- strijden. 23 juni, Snippen, langebaanwed- strijden en prestatietocht. 24 juni, Vahalis, 2 km-wedstryden. 28 juni, D.JK./'t IJ. Bosbaan. 1 juli, R Z.C., 3 km-Schiewedstrijden. Op zondag 24 juni organiseert LZC opnieuw haar jaarhjks polotoernooi voor veteranen. Aanvang 13.45 uur. Er zijn plannen om na afloop van uit Poelmeer met een rondvaartboot de Kagerplassen over to steken, om in de Kaagsociëteit het traditionele diner te gebruiken. DAMMEN Jan van Leeuwen klopt Verpoest In Bakoe, de hoofdstad van de Russische provincie Azerbeidsjan. is een internationaal damtoernooi be gonnen, waaraan behalve door een aantal sterke Russen, door enkele Westeuropese schakers, zoals de Ne derlander Van Leeuwen (Leiden), en door de Surinamer Adit wordt deel genomen. De uitslagen van de eerste ronde waren Andreiko (Rusl.)—Jegorov (Rusl.) 2-0, Adit (Suriname)Van Leeuwen (Ned.) 1-1, Verpoest (Belg.)— Agafo- nov (Rusl.) 1-1, Sjaropov (Rusl.) Descallar (Marokko) 1-1. Later op de dag werden de partijen uit de tweede ronde gespeeld. De Ne derlander Van Leeuwen slaagde er na prachtig combinatiespel in van da Belg Verpoest te winnen. Andreiko—Tuller 2-0, Tsjegolev— Adit 2-0, Jegorov—Descallar 2-0, Van Leeuwen—Verpoest 2-0, Agafonov— Korkov 1-1. Na twee ronden heeft de Rus An dreiko met vier punten de leiding. Het puntentotaal van Van Leeu-. wen bedraagt 3.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5