Opvoering van Gounods „Faust" verantwoord SCHAT AAN ANTIEK GLAS IN MUSEUM VAN OUDHEDEN Vakbekwame directie van Arrigo Guarneri Boeiende expositie geopend K. en O. leden zagen: Enthousiast en dankbaar maar laat in Leiden terug Christelijke Vrouwenbond gaat straks „verhuizen" D Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 mei 1962 Tweede blad no. 30656 In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg werd gistermiddag een bijzonder belangwekkende tentoonstelling geopend van glazen voorwerpen uit twintig eeuwen van men selijke cultuur, ruwweg de twintig eeuwen van 1400 voor tot 600 na het begin van onze jaartelling. Deze tentoonstelling houdt verband met het internationaal congres over antiek glas, dat begin juli in het Leidse museum wordt gehouden. De expositie is geopend tot 1 augustus. In een bijzonder boeiend arrangement wordt door deze ten toonstelling een overzicht gegeven van het rijke bezit aan antiek en prehistorisch glaswerk dat in ons land voorhanden is. Het Rijksmuseum van Oudheden zelf heeft de grootste collectie tot de expositie bijgedragen, doch tevens zijn stukken te bewonderen van het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen. Het Provinciaal Museum voor Kunst en Oudheden te Maastricht, het Centraal Noordbrabants Museum te Den Bosch en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Techniek leidraad Men is geneigd om te denken dat een tentoonstelling over uitsluitend glas hoofdzakelijk de ingewijde kan boeien, doch een bezoek aan het mu seum leert wel anders. In de eerste plaats is het tentoongestelde ook voor de leek interessant, omdat er prachtige voorbeelden van kunstzin uit oude tijd zijn te bewonderen, zo wel wat lijn als kleur of versiering betreft. Maar daarbij maakt men te vens kennis met de verschillende technieken, die bij de glaskunst wer den toegepast. Naar deze technieken is trouwens de tentoonstelling inge deeld, omdat indeling naar datum bij glaswerk door verschillende oorzaken meestal ondoenlijk is. De tentoonstelling geeft, zoals wij reeds zeiden, een overzicht van het glas uit een periode van rond twintig eeuwen, en wel van 1400 voor tot. 600 na het begin van onze jaartelling. Geschiedkundig uitgedrukt: van het begin van het. Nieuwe Rijk in Egypte tot de Frankische tijd in Europa. Het is vooral het Leidse Museum van Oudheden dat bijzonder rijk is aan voorwerpen uit de eerstgenoemde tijdperk, bestaande uit een aantal zeer mooie kleine flesjes en vaasjes, die wellicht welriekende wateren en olieën hebben bevat. Gaande langs de vitrines (de artis tieke vormgeving is, zoals gebruike lijk, van de heer A. Verhoeven en buitengemeen geslaagd) maakt men chronologisch gezien een nogal ver warde tocht, waarbij men van de verwarring evenwel geen last heeft omdat de leidraad hier de techniek van de glasbewerking is. en dus hou vast geeft. Ook geografisch is een rondgang door de tentoonstelling niet mogelijk, omdat in vele gevallen de plaats van herkomst niet meer is na te gaan. Geleidelijke groei Maar aan de bedoeling van de ex positie. het geven van een technisch In een vorm geblazen kannetje van paars glas met reliefver~ siering(Syrisch, lste eeuw na Chr.). overzicht van de glaskunst, wordt volledig en op boeiende wijze vol daan. Men ziet hoe het alleroudste glaswerk niet werd geblazen, maar in hete. nog plastische toestand, „uit de hand" werd gevormd over een kern van zand. Men merkt daarbij tevens op dat het allereerste glaswerk als een soort luxe werd beschouwd, maar dat dit veranderde omtreeks de derde eeuw van onze jaartelling, toen het glas werd geblazen en glazen voor werpen voor huishoudelijk gebruik werden gemaakt. Waren de oudste glazen voorwerpen kleine, sierlijke parfumflesjes, later treft men grotere flessen, schalen en vazen aan. die min of meer een deel van het dage lijkse huishoudelijke uitrusting vorm den. „Ziek" glas Opvallend is dat het antieke glas niet zo helder is als dat van deze tijd, waarin men dank zij grondige schei kundige kennis het glas bijna geheel doorzichtig kan maken. Aparte belangstelling verdient voorts de vitrine met gefriseerd glas. Irisatie is een „ziekteverschijnsel", waardoor de oppervlakte van het glas min of meer gaat schilferen en che misch vervormen. Doordat het op pervlak daarbij zijn gladheid verliest, ontstaat er, onder meer door straal breking, een eigenaardige gevlekte kleurvorming, die aan olie op water doet denken. Zelfs het onbeduidend ste flesje of vaasje wordt door deze irisering van een aparte schoonheid waaruit handelaars zilveren munt slaan. Meer uit het oogpunt van be zienswaardigheid want bijzondere waarde, oudheidkundig bezien, heb ben gefriseerde voorwerpen niet is een kleine verzameling voorwerpen van „ziek" glas aan de tentoonstel ling toegevoegd. Vermelden wij tenslotte nog dat de tentoonstelling die door de directie van het museum, prof. dr. A. Kla- sens, en dr. W. C. Braat, adjunt-di- recteur, werd georganiseerd, werd ge opend door mr. F. H. Th. Röling, chef van de afdeling kunsten en we tenschappen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Oecumenisch Europees Jongerencongres In het vormingscentrum ..Oud- Poelgeest" te Oegstgeest wordt, van 1830 juli een internationaal jeugd - congres e-ehouden. Als centraal thema is gesteld de welvaart en het welvaartsdenken in Europa, dat behandeld wordt aan de hand van de vragen: Welke plaats neemt de welvaart in by ons denken en handelen als land en als persoon? Voor welke verantwoordelijkheden wordt Europa gesteld? Wat betekent dit voor ons, jonge christenen van Europa? Als sprekers zullen vermoedelijk het woord voeren ds. A. H. van den •Heuvel ivan het Jeugddepairtement van de Wereldraad van Kerken de heer Ph. Farine. president van de 1'Association Jeune Europe Paris en drs W. Tims van het Centraal Plan bureau te Den Haag. Advertentie De laatste ledenvergadering waar- stuursvoorstel om met ingang van r"u" rr"!J het komende winterseizoen de maan delijkse bijeenkomsten in de boven zaal van de Bevrijdingskerk te hou den. De aanleiding tot dit voorstel vormde het vaak zeer hinderlijke lawaai, dat wordt ondervonden van de bedrijvigheid op het nabij gele gen spoorwegemplacement, hetgeen zeer storend werkt bij lezingen, de clamaties e.d. De nieuwe zaal biedt, aldus de vice presidente, tevens het voordeel op een meer centraal ge legen punt van de zich voortdurend uitbreidende afdeling te liggen. Na een korte discussie werd de „verhui zing" met algemene stemmen goed gekeurd. Het koor bracht enkele nieuw ingestudeerde liederen ten ge hore, waarbij vooral „Het Lentelied" insloeg en uitgroeide tot een vrolijke massa-zangdemonstratie. De heer Van der Brakel, in de NCVB-kring geen onbekende, nam zijn gehoor allereerst mee op een prachtige wan deling door het middeleeuwse stad je Rothenburg-ob-der-Tauber (Zuid- Duitsland), waar de tijd als het wa re vele eeuwen stil bleef staan en een schat van oude bouwwerken, w.o. de 14-de eeuwse Sankt Jacobus- kirche en het uit de 12 de eeuw stammende raadhuis, onaangetast voor het nageslacht bewaard bleven. Aan de hand van een groot aantal fraaie kleurendia's liet de heer Van Brakel overduidelijk zien tot welke grootse prestaties de vroegere bouw meesters en handwerklieden in staat waren, waarvan o.m. getuigden de 17 meter hoge glas in lood ramen van de St. Jacobuskirche en 't kost bare houtsnijwerk waarmede zelfs de meest eenvoudige houten wo ning-gevel was versierd. Een pas sende muzikale omüjsting via een tape-recorder weergegeven ver hoogde de sfeer van het geheel. Na de pauze nam de heer Van Brakel zijn reisgezelschap mee op een aantal wandelingen door het prachtige Montafon-dal in de West- Oostenrijkse Bondsstaat Vorarlberg en maakte men kennis met de be volking, de klederdrachten. de folklore en de geëigende muziek in dit jaarlijks steeds meer toeristen trekkende natuurgebied. mee de Chr. Vrouwenbond afd. Zuid- West gisteravond in het ,,'t Boshuis" een actief en geslaagd winterseizoen afsloot, mocht zich weer in een zeer grote belangstelling verheugen. Ten einde de leden alvast in vakantie stemming te brengen had het be stuur een luchtig programma geko zen, waaraan medewerkten de heer J. P. van Brakel, reisleider van de Ned. Chr. Reisvereniging en het af delingskoor o.I.v. mevr. J. G. Schoenmaker-van Helden met aan de piano Ada van der Bent. Wegens verhindering van de pre sidente mevr. G. A. J. van Daatse- laar stond de bijeenkomst ditmaal onder leiding van de vice-presidente mevr. P. van Roden-Weggeman. Na gebed en een korte meditatie geba seerd op Esther 9: 20 tot 28, sprak de vice-presidente een hartelijk wel komstwoord. Tijdens het direct hier op volgend kort huishoudelijk ge deelte, kwam o.m. te tafel het be zoekt U moderne of klassieke gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Officiële publikaiie UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 22 januari 1962, B.no7254i (le afd.), GS. no 270/1, gedeeltelijk hebben goedgekeurd het partieel uit breidingsplan „Leiden-Cronesteinsepol- der 1961" met de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften, vastgesteld bij raadsbesluit van 7 augustus 1961. no 249. met intrekking van het uit breidingsplan der gemeente, vastge steld bij raadsbesluit van 6 november 1933 en van het partiële uitbreidings plan „Industrieterrein Kanaalweg", vastgesteld bij raadsbesluit van 19 juni 1939. voorzover deze uitbreidingsplan nen betrekking hebben op het gebied van het goedgekeurde plan. Het plan ligt met uitvoerige kaarten ca. voor een ieder ter inzage ter ge meentesecretarie. afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). LEIDEN 18 mei 1962. De Burgemeester voornoemd. J. C. VAN SCHAIK, weth. loco-burgemeester. AT de Leidenaars tóch af en toe genieten van een opera, danken zij aan K. en O. Gisteravond heeft een groot aantal stadgenoten, naar Den Haag in autobussen vervoerd, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de voorstelling bijgewoond van Gounods „Faust", de kennismaking met deze wereldbekende opera hernieuwd, dan wel voor het eerst geluisterd naar de veelzijdige schat van prachtige melodieën, die het inslaande libretto van de tekstdich ters Jules Barbier en Michel Carré zéér vrij en zéér „populair" naar Goethe omlijsten. Op 19 maart 1859 beleefde de Faust in het Théatre Lyrique te Parijs de première en hoewel de opera aanvankelijk koel ont vangen werd de Franse operaliefhebbers vonden haar te „Duits" (sic!) kon dit toch het uiteindelijk wereldsucces niet tegenhouden Tien jaar later maakte de Faust zelfs de entrée in de Grand Opéra, wat onnoemelijk veel zeggen wilde. Aan welke factoren dankt deze opera, welke in tegenstelling tot veel van het verder door hem geschreve ne. zo in het middelpunt van de inte resse kwam te staan haar kolossale aantrekkingskracht? Wel allereerst aan het feit. dat de componist hier een buitengewoon gelukkige hand van schrijven had. Zyn zoetvloeiende muziek klinkt welhaast constant welluidend, fijn zinnig. gecultiveerd. Sterk heeft Gounod, die in de grond kerkcomponist was, geprofi teerd van het geniale meerstemmige kunnen van een grootmeester als Palestrina. daarnaast had hij de par tituren van andere meesters als Mo zart, Beethoven en Schumann zorg vuldig en ijverig bestudeerd. Zijn grote fantasie en het feit. dat hij wat, de instrumentatiekunst be treft veel van een Berlioz had ge leerd. zorgen voor de rest. Er zijn tal van sublieme voorbeelden ener rijke vindingskracht aan de wijzen: zo on middellijk reeds de „Ouverture", Va- lentins Gebed, Het lied van het Gou den Kalf. de Ballade van de Koning van Thule, de fascinerende Juwelen- aria. ..Ah. je rie de me voir si belle" of de al evenzeer beroemde cavatine „Salut demeure chaste et pure", het kwartet en het liefdesduet in de derde acte. de kerk- of gevangenis scène. Valentins dood en nog zo veel méér. waartegenover slechts een en kele maal een zwakker deel staat. Dat ook aan de koren en speciaal •het illustratieve ballet in deze opera zulke uiterst dankbare opgaven zijn toebedeeld, draagt er tevens toe bij. dat zij zich met gemak op het reper toire blijft handhaven. Van de diepzinnige filosofie van Goethe's gedicht is in het libretto slechts bitter weinig overgebleven. In hoofdzaak concentreert zich de handeling rond de noodlottige lief destragedie van Marguérite (Gret- chen). wier briljant lied. wanneer zij j de Engelen ziet komen welke haar ziel naar het Paradijs zullen gelei den, nog altijd de diepste indruk maakt. Het serene, driemaal weerklinken de „Anges purs, portez mon ame", vormt een der meest effectvolle, aan grijpende hoogtepunten. Kortom: Gounods Faust bevat alle elementen om een operapubliek. dat openstaat voor de „schone melodie" en de „ont roering" nog steeds te treffen, zelfs mee te slepen, terwijl naast het audi tieve, ook het visuele mede door het veelvuldige optreden van het bal let in de laatste acte niets te kort komt. Verouderde romantiek? Sentimen taliteit? Wellicht voor velen wèl, maar daartegenover staan toch tal lozen die door dit alles nog hevig geboeid worden, zelfs in deze mo derne, zakelijke en nuchtere tijd. waarin echter toch nog ruimschoots „romantische" gevoelens, zij het, an ders geaard, leven. Men onderging zang en spel geconcentreerd en be loonde allen met talrijke „open doekjes". Krachten van de Nederlandse Opera brachten de opera voor een bijkans geheel gevulde zaal. onder de bezielende en een gedisciplineerde eenheid tussen solisten, koor en or kest bewarende hoogst muzikale en vakbekwame leidine van Arrigo Guarneri, die volkomen weet wat Gounod toekomt. Het moet ons echter van het hart. dat de vrouwelijke solisten beter be vielen dan de mannelijke. Gerry de Groot excelleerde verras send als Marguérite in wier rol zij zich volkomen had ingeleefd. Ook vocaal schonk zy een opmerkelijk knappe prestatie. Naast haar Siebel. waarvoor veel waardering toekomt Advertentie Bromfiets werd „verdronken" Een loswerkman uit Leiden was de steler van een bromfiets en een vriend van hem de heler, want deze had zijn medewerkine verleend aan de verkoop van de bromfiets en deel genomen aan het. verteren van de op brengst. De bromfiets was bij het sta tion gestolen. De heler verklaarde tegenover de Haagse politierechter daar niets van te hebben geweten; hij dacht dat het een „eerlijke zaak" was. Doch de steler werd ais getuige ge hoord en verklaarde, dat hij alles over de diefstal had verteld. „Al zou hij dat niet hebben gedaan, dan had verdachte die wei uit de wijze waarop de opbrengt van de bromfiets was verteerd, kunnen concluderen," zo luidde het oordeel van de officier. „We zouden er een biertje op ne men". zo verklaarde de steler. Het werd echter meer dan een biertje en volgens de officier een ware bras partij. De eis tegen de steler luidde 8 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest en tegen de heler 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraken over 14 dagen. tand des tijds aan zijn stem begint te knagen. Wij herinneren ons veel indruk wekkender zangers als Mephistofeles dan Piet er van den Berg, wiens creatie te zachtzinnig was om vol komen geloofwaardig te zijn. Zijn bas mist de nodige sonore kernachtig heid. Grimmiger, huiveringwekken der. snijdender moet deze duivel zijn, ook qua mimiek. De sympathiek klinkende bariton van JÓs. Burcksen als Valentin vol deed uitstekend. Jos. Borelli en Lidy van der Veen waren resp. als Wagner en Marthe verdienstelijk. Verheugend was de aandacht aan een verzorgde uitspraak der Franse taal besteed. De sobere regie van Frans Boer lage. en de smaakvolle décors en kos tuums van Dimitri Bouchene. waarin vele nieuwe inzichten te onderken nen vielen zonder de pralende over daad gelijk dikwijls in vroeger tijd toen de „kitsch" hoogtij vierde, heb ben mede in sterke mate bijgedragen tot het grote succes van deze voorstel ling, welke op een waardeerbaar en alleszins verantwoord niveau op de planken is gezet. Dat, het Nationale Ballet (choreo grafie Walter Gore en Margot van Wilgenburg) zijn goede naam weet hoog te houden, is ook deze avond overtuigend en in grote veelzijdigheid gebleken. De K en O'ers zijn dan ook enthou siast naar Leiden teruggekeerd. Dat het een „latertje" was geworden Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Julianadorp-Callantsoog J. Verheul, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Spljkenisse (2de pred.pl.) L.' H. Kwast te Andljk te Monniken dam en te Nieuwerkerk a d IJssel C. v. d. Woude, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravenhage-Zuid A. Hilbers te Leeuwarden. Antwerpen weer bisschopsstad In de Onze Lieve Vrouw kathe draal in Antwerpen is gisteren mgr. Jules Deam tot bisschop gewijd en geïnstalleerd als eerste bisschop van het onlangs opnieuw ingestelde bis dom Antwerpen. Antwerpen is hiermede, na een on derbreking van 160 jaar, weer bis schopsstad. Dit was reeds het geval in 1561 bij de hervorming van de kerkelijke hiërarchie in de lage lan den. In 1801 werd het bisdom Ant werpen echter afgeschaft op grond van een concordaat tussen de Heilige Stoel en Napoleon. Mgr. Daem werd in 1927 tot pries ter gewijd. Hy heeft een groot aan deel gehad in de reorganisatie van het katholieke onderwijs in België en was ondermeer voorzitter van het internationaal bureau van het ka tholiek onderwijs. AVONDSTILTE PIETERSKERK Met ingang van 23 mei wordt, er gedurende de zomermaanden iedere woensdagavond van 7.30 tot 8 uur een avondstilte in het koor van de Pieterskerk gehouden. Bij het in Manchester (Enge land) gehouden examen voor dans- leraar slaagde onze stadgenoot. Hu- milis Castelein. met hoogste lof tot member van de Imperial Society of Teachers of Dancing. Advertentie aan Elly Verhagen. De tenor Ettore blükt wel uit het feit. dat ztf eerst Babini (Faust) wist van de Cavatine om kwart over twaalf weer voor het nog iets bijzonder te maken, maar bii I station stonden stemuitzetting blykt toch wel dat de H. burgerlijke stand van leiden GEBOREN Brigitte Pieternella Johanna, dr van H W. Veens wijk en P. M. Splinter; Catharlna Maria Anna, dr van M W H. Vrouwenvelder en C. M. Stolwilk Roseinarle Elisabeth, dr van W. U. van Mourlk en J, M. PhoopahurrijMartin Robert, zn van G. H. Woortman en den BerR: Catharlna Geer- truldti Wilhelmlna Maria, dr van J T A. Hollmann en G. W. J. van Aken- Rutger Jan Arnoud. zn van J. van Noort en I. R. van Herwijnen. GETROUWD A. M Houps en A. J. van Toren; R. J van der Putten en W J van Oosterom; W. Bavelaar en E. A. M. Gijsman; J. Schouten en J. Distelvelt; G J. Mooten en P. van Egmond; J G W. van der Zwart en M Kühn; J G. Puls en A. van Nood; J M. M. Hun- tjens en W. R. M van Oudenhoven: J. Baart en D Donkersloot: W. A. den Haan en M. M. Hollemans: C E. Ver voort en M. D. van der Lelv: P W van der Boog en A C. Collé: A H Grim bergen en J. M van Dam: G. H Baars en A. C. H M. Montanus. OVERLEDEN N C. P. Waasdorp, 58 Jr. man; E. H. C van Berlo, 58 Jr. e.v. H. J. Dlrkse; P. Seegers, 50 Jr, man; C. van het Hof, 95 jr. man. Jaarvergadering LCB-bestuur uitgebreid Een boekenbon van het LCB-be stuur en drie boeken die werden aan- I geboden door CNV-bestuurder H. J. Hagoort voor de heer P. v. d. Kwaak. Hij nam gisteravond afscheid als penningmeester van de Leidse Chris telijke Besturenbond en zag de er kentelijkheid. die men in LCB- en CNV-kringen voor zyn werk had uit gedrukt, in bovengenoemde geschen ken. De heer Van der Kwaak is veer tien jaar als bestuurslid aan de LCB verbonden geweest. Zijn werk zal nu worden overgenomen door de heer J. A. HeU. De heer Van der Kwaak nam af scheid tijdens de jaarvergadering van de LCB, die gisteravond in het gebouw van Chr. Soc. Belangen werd gehouden. De globale behandeling van de jaarverslagen, die aan alle le den waren toegestuurd, vergde de meeste tijd. De secretaris, de heer W. Veerman, deelde de vergadering mee, dat hij een brief vol klachten had ontvangen van het bestuur van .Draagt Elkanders Lasten". De grootste grief van dit bestuur was wel het gebrek aan belangstelling, dat de commissieleden voor de laat ste zeer belangrijke vergadering aan de dag hadden gelegd. Van de 22 le den waren slechts drie aanwezig ter vergadering. Er kwamen gisteravond enkele protesten tegen deze klacht. De vraag werd gesteld, of de fout niet net zo goed bij het DEL-bestuur gezocht moest worden. Tweede voor zitter H. v. Cittert. die wegens ziekte van de heer A. L. Verhoog de verga dering leidde, merkte op, dat het LCB-bestuur in deze niets kon be slissen, maar dat het enige dat hij doen kon is, het DEL-bestuur te ver zoeken een onderzoek hiernaar in te I stellen. Bij de besuursverkiezing werd I het bestuur uitgebreid door benoe ming van de heren A. v. d. Velden 'Chr. Metaalbedriifsbond) en de heer J. Nederhof (NCBO). o

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3