Aanvallen van mrVan Riel minister Visser (VVD) op Aardappelen genoeg om nieuwe oogst te halen? AALMARKT 4 0.a. in verband met kwestie v. d. Putten Amerika zendt 4.000 man naar Thailand Vuur contact bij Fak Fak met parachutisten i yijf Franse ministers afgetreden Kans op goedkoper worden niet groot Aan een zijden draad IN ALGIERS 54 DODEN Ook Russen willen politieke oplossing conflict in Laos is snel Tegenactie ingezet Vraagdie velen bezig houdt: WEERBERICHT Geen liaast FA. DE HAAN GODDIJN (9uc/ ®füe teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 MEI 1962 No. 30654 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E a e. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Als het aan de VVD ligt, is minister Visser vandaag minister van Defensie af. Mr. H. van Riel, de fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, heeft gisteravond, bij de behandeling van de begroting van Defensie in de Eerste Kamer, zijn mede partijlid minister Visser duidelijk doen weten, dat er door „het ontslag van de technisch hoofdambtenaar F. H. van der Putten en wat daaraan direct vooraf ging" voor de heer Visser „eigen lijk maar één consequentie is". Of de minister metterdaad zal heengaan want dit is deze, door de heer Van Riel niet uit gesproken, consequentie stond gisteravond nog helemaal niet vast. I Thomassen. „Waarom komt de heer heer Thomassen zelfs de minister De begroting van Defensie zal, zo bleek uit de redevoeringen, wel een Kamermeerderheid krijgen. Hieruit kan de minister steun -puttenTe meer kan hij weigeren om te ver trekken, als hij zich baseert op het zij het formele extra parle mentaire karakter van dit Kabinet. H\j behoeft de binding met „zijn" WD namelijk absoluut niet zo hecht te achten, dat hij maar zou moeten doen wat zijn partij wil. Deze wenst zo wordt wel geop perd hem als zondebok voor de bij de Statenverkiezingen geleden nederlaag de woestijn in te sturen. De affaire-Van der Putten zou dan de stok moeten zijn om deze zonde bok te slaan. De heer Van Riel stelde echter aan het begin van zijn redevoering dat Het is gisteravond om zes uur, toen het uitgaansverbod van kracht werd, stil geworden in Algiers, waar in de loop van de dag zeker 54 mensen bij aanslagen zün ge dood. Op drie na zijn alle slacht offers moslims. Van de 33 gewon den zijn er 25 moslims. Het aantal aanslagen in de Algerijnse hoofd stad was groter dan ooit sedert het staken van het vuren in Algerije in maart. Bij het invallen van de duisternis hadden aanslagen in Oran aan zes mensen het leven gekost. Alle doden, onder wie een vrouw, waren moslims. Bij beschieting van een auto te Telagh nabij Sidi-bel-Abbes kwa men een hoge Algerijnse ambtenaar en drie andere inzittenden om. De dader wist te ontkomen. Aanhangers van de OAS hebben maandagavond en gisternacht in mohammedaanse wijken van Sidi- bel-Abbes tien Algerijnen doodge schoten. In geheel Algerije zijn gisteren 84 aanslagen gepleegd, waarbij 67 personen werden gedood (61 mos lims en 6 Europeanen) en veertig werden gewond. De vijf MRP-ministers in het Franse kabinet hebben vandaag hun ontslag aangeboden. Het zjjn de mi nisters Pflimlin, Schuman, Buron, Bacon en Fontanet. In een communiqué werd ver klaard. dat na de persconferentie, die de president dinsdag -heeft gehou den verschillen van inzichten tussen de denkbeelden van president De Gaulle over een Europese politieke unie en die van de ministers aan het licht zijn getrgden „die het hun onmogelijk maken langer deel uit te maken van de regering". Minister Bacon beheert de porte feuille van Arbeid. Buron die van Openbare Werken, Fontanet die van Gezondheid, Pflimlin die van samen werking met Afrikaanse landen, en minister Schumann die van Ruim telijke ordening. zijn kritiek op de minister niets uit staande had met de verkiezingen. Zijn kritiek was ingegeven door het grote landsbelang dat hier op het spel staat. Deze oprechte bedoelin gen drongen niet door tot de socialis tische afgevaardigde, de heer W. Van Riel nu met zijn enige conclu sie"?, vroeg de socialist. „Waarom kan hij niet wachten tot de Cen trale Raad van Beroep zijn licht over de zaak-Van der Putten heeft laten schijnen"? De „enige conclusie" van de heer Van Riel kon de socialistische sena tor alleen maar zien in het licht van gemeenteraadsverkiezingen van 30 mei a.s. „Dit is een insinuatie", was het antwoord van de heer Van Riel. Waarop de heer Thomassen zei, dat hij aan het eind van zijn maiden- speechje in deze Kamer een derge lijke opmerking van de heer Van Riel niet had verwacht. Uit zijn erva ring als Tweede-Kamerlid kon de so cialist de kwalificatie „insinuatie" niet aanvaardbaar achten. Het was echter voor de liberale fractieleider wel een insinuatie omdat de heer Thomassen geen bewijs had voor zijn-van Riels: conclusie. Ademloos luisteren De redevoering van de heer Tho- ma«fcen vormde er een bewijs van dat de socialistische fractie voorals nog niet zo ver wil gaan als de par tijgenoten van de minister. Na af loop van de vergadering drukte de hartelijk de hand. De zaal was toen vrijwel verlaten. Dezelfde zaal, die de gehele dag volle tribunes had gekend: vele leden van de Twee de-Kamerfractie van de VVD, veel publiek en 's middags de heer Van der Putten. Dezelfde zaal ook, die ademloos had gehoord, hoe de heer Van Riel in zijn redevoering naar de voor minister Visser zo kwalijke climax toewerkte. (Men zie ook elders) Koninklijk gezin weer in ons land Om ongeveer vijf uur gister middag zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard met de rege- ringsfriendship op de vliegbasis Soesterberg uit Athene in ons land teruggekeerd. Om onge veer vier uur zijn ook de Prinsessen daar gearriveerd. (Van onze correspondent in Washington) President John F. Kennedy van de Verenigde Staten heeft besloten vierduizend Amerikaanse soldaten van leger en lucht macht naar Thailand te zenden, opdat Amerika zijn verplichtin gen, voortvloeiende uit het ZOAVO-verdrag, zo nodig snel kan nakomen. Daar reeds een strijdbare groep Amerikanen van dui zend man in Thailand aanwezig is, wordt het totaal thans op vijfduizend gebracht. De actie heeft o.a. tot doel de communisten in Laos er toe te brengen geen militaire, doch een politieke op lossing te zoeken. Officieel heeft de Sowjet-Unie verklaard het met Amerika eens te zjjn, dat in Laos het vuren op een effectieve manier moet worden ge staakt. Deze verklaring kwam los na een ontmoeting van vijfendertig mi nuten tussen Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, en Dobrinin, de Russische ambassadeur in Washington. Kennedy heeft de Amerikaanse partijleiders gisterochtend op de hoogte gebracht van het besluit extra troepen naar Thailand te zen den. De reactie in het Congres was Feest op de „Piet Hein" Prinsessen Beatrix en Irene aanwezig (Van onze correspondent) De Koninklijke familie heeft gisteravond het jacht Piet Hein ter beschikking gesteld van mej. René Geertsema, een dochter van de adjudant van de Prins, rentmeester Geertsema. René, die zich onlangs ver loofde met de 26-jarige Oosten rijkse schoenfabrikant Michael Mayer Riekh gaf gisteren een feestje voor haar vrienden. Een dertigtal jonge mensen, o.w. de Prinsessen Beatrix en Irene, maakte met de Piet Hein een tocht op het IJsselmeer avnaf Muiden. Om half elf meerde kapitein Van de Meer het jacht weer in de haven van Mui den, die hij feilloos in het donker wist te vinden, ondanks het feit dat de havenlichten niet werkten Na de boottocht was er ''oor het jeugdige gezelschap een bal in het gebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging in Muiden. waarop een studen tenorkest dansmuziek verzorgde. Naar aanleiding van de luchtlanding door Indonesisch® parachutisten, heeft het gouvernementsvoorlichtingsbureau ta Hollandia het volgende bekendgemaakt: ,.Een nadere bestudering van de te Hollandia binnengekomen meldingen van de landingen der parachutisten heeft uitgewezen, dat er op 15 mei nabij Fak Fak een landing van een 40-tal Indonesiërs is geweest. Deze geschiedde op ongeveer 6 a 10 km ten oosten van de plaats. De aanvankelijk gemelde luchtlanding ten noorden van Fak Fak berustte op een misverstand, doordat de deels tot dekking in de lucht dienende Indonesische Mitchell bommenwerpers, die boven het landingsterrein vlogen in eerste instantie waren aangezien voor Dakota-transporttoestellen. EERSTE KASKERSEN Onmiddellijk na de landing heeft I een eenheid Mariniers door een I snelle amfibische operatie een lan- ding uitgevoerd vlak bjj de gelande parachutisten. Deze tegenactie werd zo snel ingezet, dat reeds om 10 uur ('s morgens) het eerste vuurcontact tot stand kwam. Invasieprauw onderschept Op de veiling van de veilingvereni ging „Overbetuwe" zijn vandaag de eerste kaskersen aangevoerd. Het waren er 15 en ze gingen van de hand voor 19 cent per stuk. Deze kersen zijn aangevoerd door tenue en bewapend met geweren, pistolen en handgranaten. De aan gehouden prauw had een koers reebt op de kust van Nieuw-Guinea. Infiltratie Nederlandse marine-eenheden, die patrouilleerden in het zeegebied nabij Fak Fak, hebben daar een Indonesi sche zeilprauw met aanhangmotor aangehouden. Deze bleek bij een nader onderzoek te zijn bemand door ook de bemanrling van deze prauw de heer T. P. Rijkens in Eist. Koper j ongeveer 20 Indonesiërs, die gekleed opdracht had nabij Fak Fak te in- was een fruithandelaar uit Arnhem, waren in gecamoufleerd gevechts- I filtreren. Uit de verhoren van de gevangen genomen bemanning is gebleken, dat de opvarenden behoren tot de mobiele brigade der Indonesische staatspolitie. Zoals in Indonesische radioberichten onlangs werd gemeld, is deze brigade enige tijd geleden gezonden naar het gebied dat aan Ned. Nieuw-Guinea grenst „in het kader van de bevrijding van West- Irian". Uit de verhoren bleek verder, dat gunstig. De president heeft in een verklaring verwezen naar het ZOAVO-verdrag, dat in 1954 te Ma nilla werd gesloten. Doch dit zenden van Amerikaanse troepen is daarom nog niet een besluit, dat is voortge vloeid uit de ZOAVO-vergadering. Amerika heeft zijn bondgenoten en de Verenigde Naties van het bilate raal Amerikaans-Thailands besluit in kennis gesteld. Het ziet er op dit moment niet naar uit, maar mochten de commu nisten uit Laos de grens van Thai land overschrijden, dan zullen de Amerikaanse troepen, samen met de troepen van Thailand, de grens ver dedigen. Dit zou oorlog kunnen be tekenen op vrij grote schaal. Daar. het Manilla-verdrag voorziet in ge wapende bijstand in geval van dui delijke agressie en daar dit verdrag door de Senaat is goedgekeurd, zou president Kennedy niet naar het Congres behoeven te gaan, wanneer hij zou oordelen dat de Amerikaanse troepen in actie moeten komen. Dit neemt niet weg, dat het Congres wel opnieuw op de hoogte zou worden gebracht. Of het zenden van Amerikaanse troepen naar Thailand de communis- I schap voor de qroothandel en de tussenpersonen in aardappelen ten zal doen afzien van verdere mi- -- - litaire operaties in Laos zelf, zal thans moeten blijken. Tevens zullen de komende dagen moeten leren of de Russen niet alleen met woorden, doch ook met pressie de vorming van een coalitieregering in Laos willen bevorderen. „Er zijn nog aardappelen genoeg om de periode tot de komende oogst van de nieuwe aardappelen mee door te komen". Dit zegt de heer J. Bouwman, die voorzitter is van het Bedrijf- en van de Vebena en Veneta, de organisatie van resp. binnen landse groothandel en exporteurs. Maar hij voegde er meteen aan toe, dat men dat „genoeg" met een korreltje zout moet- nemen. Want. men heeft daarbij rekening gehouden met een wat verminderde consumptie tengevolge van de verhoogde prijzen. En tot nu toe is de consumptie door de hogere prijzen nog niet O Slot pag. 2 veel verminderd. De heer Bouwman verwachtte nog een kleine prijsstijging, al zei hij erbij „geen profeet te zijn". (Op de Rotterdamse beurs deden bintjes de ze week f 31 tot f 35 per honderd kg tegen 25 tot 30 een week tevoren. Furora: 32 tot 40 tegen 25 tot 31 een week eerder). Vragen Volgens het Tweede Kamerlid, de heer Jager (CPN) zou de bekende voorraad aardappelen op dit ogenblik nog ongeveer 30.000 ton bedragen. Hij heeft schriftelijk aan de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen gevraagd of dit juist is. Als dit waar is, zo rekent de heer De Jager verder voor, zijn we bij een wekelijks verbruik van ongeveer 15.000 ton eind mei door de aardap pelen heen. Welke maatregelen denkt de minister te nemen? En hoe wil hij de prijzen weer naar het norma le terugbrengen? OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien Overwe gend krachtige aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noord west Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 1115 uur) 17 mei Zon op: 4 44 uur; onder: 20.29 uur. Maan op: 17.59 uur: onder: 4 20 uur Hoogwater te Katwijk te 2 05 en 14.26 uur, laagwater te 9.50 en 22.27 uur. Uitspraak beroep Eichmann 29 mei Het Israëlische Hooggerechtshof zal zich op 29 mei uitspreken over het beroep van Adolf Eichmann te gen de doodstraf. MILITAIRE KUNSTMAAN Het bestuur van de algemene bond van klein-handelaren in aardappe len, groenten en fruit heeft vorige week reeds de leden geadviseerd in hun winkels naast de dure aardap pelsoorten ook een „goedkope bak" neer te zetten. De heer J. D. Mol, die erevoor zitter is van deze bond, heeft de taak op zich genomen een telefonische speurtocht naar goedkope aardappe len te ondernemen. Hij vond ze nog j in de Noordoostpolder en bij de dcn groothandel in het westen van het land. Ook in Den Haag heeft hij enkele adressen opgespoord. Met zijn adressenmateriaal helpt de heer Mol nu zowel de leden van de algemene bond als van de andere kleinhandels- organisaties. Als voorzitter van het bedrijfschap voor de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit kan hij niet de een bij de ander voortrekken meent hij. Van de Amerikaanse raketbasis Vandenberg is gisteren een geheime militaire kunstmaan gelanceerd. Er zijn geen bijzonderheden over doel, omvang, gewicht en bereikte baan gepubliceerd, noch over het raket- type dat voor de lancering gebruikt werd. De laatste maanden heeft Amerika herhaaldelijk militaire kunstmanen gelanceerd waarover vrijwel geen gegevens verstrekt wer- Advertentie Dit nummer bestaat uit 14 pagina's l]MUIDEN Niet alleen een bedrijvige vissersplaats, maar ook het werkterrein van fotomodellen en filmmensen De hierboven afgedrukte opnan e is er een bewijs van. Beelden a's deze zijn trouwens geen uitzon dering. Het opkalefateren van de schepen, het laden en lossen het afmeren en het uitvaren, dat alles bij elkaar vormt een spec taculaire achtergrond voor mo deplaatjes en reclamefimpjes Een enkele keer worden de schepen zelfs gemaakt als decot voor een speelfilm. Sommige zijn in de ha ven van I]muiden opgenomen. De drie jongelui, die U hier met een gelukkige glimlach op de kade ziet staan, zijn geen filmsterren. Het zijn fotomodel len. die tot taak hebben de nieuw op de (mode) markt te brengen Maar de mensen, die de aardappe len bezitten landkooplieden en commissionairs hebben nog hele maal geen haast om ze kwijt te ra ken. By de abnormaal lage tempera turen van dit voorjaar is het bewa ren gemakkelijker dan bij warm weer en de nieuwe oogst is vertraagd. Als de huidige toestand aanhoudt is de regering volgens de heer Mol wel ver plicht een maximumprijs in te stel len. Hij voorspelde echter, dat er dan geweldige klappen zullen vallen. Ve len zullen duur ingekochte aardappe len goedkoop van de hand moeten doen. Logisch gevolg, zwarte handel. Intussen nemen grossiers en win keliers met het oog op mogelijke maatregelen maar mondjesmaat aardappelen in voorraad. Zij willen hun risico tot het uiterste beperken. Veel groothandelaars zouden, ook al om aan eventuele maatregelen van de minister van Economische Zaken te ontkomen, de prijzen graag naar beneden zien gaan. De kans daarop is echter vrij gering nu de vraag groter is dan het aanbod. Vol gens de heer Bouwman ïebben prijs maatregelen dan ook op dit ogenblik geen zin, want evenals de heer Mol verwacht hij dan een levendige zwar- (Foto Leidsch Dagblad) te handel. KANTOORMACHINES THANS Leiden Telef. 26800 truien nog enkele maanden en het is alweer winter! tegen een achtergrond van masten zo voordelig mogelijk op de foto's te doen uitkomen. Onze foto graaf op zijn beurt maakte var dit tafereeltje en aardige plaat Uit het Leidsch Dagblad van r 15 Mei 1862: Tot leden der Kon. Acad. J v. wetenschappen zijn be noemd Prof. J. E. Goudsmit te Leiden, Dr. A. Reville te j Rotterdam en Mr. A. Tix te Amsterdam. Uit de officiële catalogus der ingezonden voorwerpen van nijverheid op de ten- toonst. te Londen treft men uit Leiden aan o.a.: rvollen manufacturen van de heeren J. J. Krantz, J. Scheltema. Gebrv. Wijk, J. C. Zaalberg en J. Zuurdeeg.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1