Kampeerterrein voor de jeugd van Leiden Nut van vrijetijdsbesteding bewezen door Oosterkwartier Rotterdamse brandweer verovert de L.D.-beker Prijzen voor Leidse filmers RE WAN N.V. Streekdag Remonstrantse Broederschap in Nieuwkoop Egypte hoos op Saoedi-Arabië Nieuw Leeuwenhorst beschikbaar gesteld Opgericht 1 maart 1860 Maandag 14 mei 1962 Tweede blad no. 30657 Feest van s ipeeltui in veren igmg Met mondaccordeonmuziek. ballet en een op voering van de kinderoperette ..Het geheim van de Hofmaarschalk", heeft de jeugd van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" zaterdag avond de jaarlijkse uitvoering in de Leidse Schouwburg weer doen slagen en hiermede het bewijs van haar nuttige vrijetijdsbesteding op overtuigende wijze geleverd. Het geheel was het resultaat van samenwerking tussen de leid sters en leiders, die weer vele uren opofferden Nadat spreker in het bijzonder t. a.v. de operetteopvoering nog had ge wezen op de „grote stap", die destijds bij de instudering van dit zangspel werd ondernomen, sprak hij zijn gro te waardering uit voor de wijze waar op de jeugdige zangers en zangeres sen hun beste beentjes hadden voor gezet om de grote stap te doen sla gen. Vervolgens richtte spreker zich tot de heren J. Beekman en M. de Zwij ger, die resp. 25 en 12 M: jaar als bestuurslid en jeugdleider hun beste krachten aan het jeugd werk hadden gegeven en als blijk van hulde en dank hiervoor een herinneringsvaantje in ontvangst mochten nemen. Het programma vermeldde als eer ste het optreden van de mondaccor- deonclub „Oosterkwartier", die o.l.v. de heer J. J. v. d. Reyden een zes tal nummers ten gehore bracht en vooral met een vertolking van Noachs „Heinzelmannchens Wachtparade" veel succes oogstte. Mochten zowel de junioren als de senioren-balletgroepen vorig jaar en kele niet onverdienstelijke uitgevoer de dansnummers brengen, ditmaal gaven de in totaal 50 jeugdige bal lerina's met een zevental zeer geva rieerde nummers een demonstratie van de grote vorderingen die zij sindsdien onder leiding van Jeanette Hermans in de danskunst maakten. Zonder de overige danseresjes ook maar iets te kort te willen doen, noe men wij in het bijzonder de vier zwaantjes Yvonne Broeksma, Nelleke Arnoldus, Suze de Roode en Sieneke Krassenburg die in „Le Lac des Cyg- nes" vlekkeloos „team-work" lieten zien. Wat gedegen opleiding en na tuurlijke aanleg vermag, demon streerde de nauwelijks 5 jaar oude solisten Trudy Nieuwenburg, die ie ders hart stal met de door haar ge danste „Kinderscene" van Schumann en naast een welverdiend langdurig applaus tevens van twee oudere „col lega's" een bloemenhulde in ont vangst mocht nemen. De pianobege leiding was bij Cora Veen weer in betrouwbare handen. Kinderoperette Dat naar de opvoering van „Het geheim van de Hofmaarschalk", de bekende kinderoperette gecomponeerd door Jan A. T. van der Wal op tekst van Lou van As met grote belang stelling werd uitgezien, behoeft nau welijks betoog. aan het clubwerk en de vrijetijdsbesteding voor de Oosterkwartierjeugd. Voor de aanvang van de uitvoering richtte de voorzitter, de heer J. v. d. Hooven een bijzonder welkomstwoord tot de afgevaardig den van de Leidse Bond van Speeltuinvereni gingen. de commissie van de Vakantiekinder- bezigheden en de zusterverenigingen die spre ker allen dank bracht voor hun zozeer op prijs gestelde belangstelling. Prof. dr. J. Ubbink hoogleraar in Utrecht Lector Leidse Universiteit Met een oratie getiteld: „Plato's Paradox en Bohr's idee" aanvaardde prof. dr. J. B. Ubbink hedenmiddag in het Groot-auditorium het ambt van buitengewoon hoogleraar in de faculteit de wiskunde en natuurwe tenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte der exacte natuur wetenschappen. Prof. Ubbink werd op 27 juli 1915 te Monnikendam geboren. Hij stu deerde aan de Leidse Universiteit en deed het kandidaatsexamen in okto ber 1936 (in de wis- en natuurkunde) het doctoraalexamen in 1940. Vanaf 1 april 1940 was hij leraar in de wis- en natuurkunde aan de Gem. HBS voor Meisjes met 6-jarige cursus al hier. Op 25 sept. 1945 promoveerde prof. Ubbink te Leiden op het proef schrift getiteld: „Warmtegeleiding bij lagere temperaturen van helium en waterstof in gastoestand." Thans is hij lector in de filosofie der exacte natuurwetenschap aan de Leidse Universiteit. Van zijn hand verschenen ver scheidene publikaties. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok'of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Kleuterschool door brand verwoest Zaterdagmorgen is in een half uur tijds het houten schoolgebouw van de openbare kleuterschool in Barne- veld door brand verwoest. De fel uit slaande brand, die door de sterke wind nog werd aangewakkerd, greep zo snel om zich heen, dat de Bar- neveldse brandweer voor een hopelo ze taak stond. Het vuur vond gretig voedsel in het houten gebouw met het eveneens houten meubilair en kinderspeelgoed. Het asfaltdak brandde als een fak kel. Spoedig was het gebouw met de grond gelijk. Een nabij gelegen op slagplaats van flessen gas liep on middellijk gevaar. Men vreesde voor explosies, maar met man en macht kon men nog juist bijtijds de stalen gascilinders wegslepen. Intussen kon de brandweer het vuur lokaliseren. De kleuters zullen over enkele da gen in een ander gebouw moeten worden ondergebracht. De schade pnv7ooir li vprmooripliik kortsluiten Tot zichtbaar genoegen van de aanwezige ouders hebben de jeugdi ge zangers en zangeressen hun pu bliek weer niet teleurgesteld, mede omdat regiseuse Jeanette Mank voor een keurige opvoering zorg droeg en algemeen leider en dirigent W. van der Broek, bijgestaan door de bekwa me pianist J. Sieval een goed vocaal resultaat zowel in de koor als in de solopartijen wist te bereiken. De teksten waren redelijk verstaanbaar en de prestaties van de jeugdige me dewerkers getuigden van de nodige toewijding en vrijmoedigheid, die hartverwarmend waren. De kostume ring van deze operette, die zich ge heel in de sprookjessfeer afspeelt, was fleurig en geheel vervaardigd door de Leidsters van „Oosterkwar tier" o.l.v. mevrouw Filippo. Een woord van lof ook voor de jonge Leid se decorateur George van der Wijn gaard, die met zijn voortreffelijke de cors er in hoge mate toe bijdroeg de sprookjessfeer te doen slagen. Brandweer - stempelocht De brandweer kan ongetwijfeld beschouwd worden als een zeer po pulaire overheidsdienst. Het contact tussen de burgerij en deze continu klaarstaande „helpers in de nood" draagt steeds een b'jzonder aange naam karakter. Met het doel dit contact ook buiten het kader van de dienst op minder officiële wjjze met de burgerij gaande te houden, or ganiseerde de onderafdeling „wan delsport" van de Brandweerperso neelsvereniging „De Vlam" zater- terdagmiddag haar derde z.g. „brandweer-stempeltocht", die we derom een groot succes werd. Ruim 750 wandelaars startten van uit de brandweergarage om over de afstand van 10, 15 of 25 km via een prachtig parcours in de landelijke omgeving van Leiden hun sportieve wandeling te maken. Naast een ver heugend aantal jeugdige deelnemers, was ook dit maal de „oude-garde" weer sterk vertegenwoordigd en legden de veteranen „opa" Oostveen (74 jaar), De Wekker (73 jaar) en De Ruiter (70 jaar) op hun gemak de 15-km-tocht af. Ook „boer" Giedelbach uit 's-Gravenzande stapte op zijn klompen weer lustig met de 15 km-tippelaars mee en kon na afloop aan de hand van zijn wandelboekje vol trots laten registre ren, dat hij al wandelende op zijn klompjes precies 14.000 km had af gelegd. De deelnemende groepen van de wandelsportverenigingen DSB, Leiden (2 groepen), „De Rippers", Rijpwetering, „Sparta", Leiderdorp, „De Haagse Ooievaartjes", Den Haag), „Zwieten", Zoeterwoude, „Op Goede Voet", Alphen a. d. Rijn, „Victorie", Leiden (3 groepen), „Vlug en Kwiek", Hazerswoude, „Moedig Voorwaarts", Krimpen a. d. IJssel, alsmede van ae Dr. v. d. Bergh- stichting, Noordwijk (2 groepen), De Kon. Emmaschool, Rijnsburg (4 groepen), de Storm Buysingschool, Leiden, de Brandweer, Rotterdam en de Jeugdbrandweer te Leiden, wer den onderweg beoordeeld door een jury, bestaande uit de heren J. P. v d. Meulen, W. A. Kosten, B. Klaassen en D. C. Kok, voor de toe kenning van een aantal speciale groepsprijzen. Daar „De Vlam" aan dit wandelfestijn tevens nog een fotowedstrijd verbond, krijgt een deskundige jury in de komende da gen de niet gemakkelijke taak de aan deze wedstrijd verbonden prij zen toe te kennen. Uitvallers waren er niet en op enkele „blaarbehande- lingen" na. behoefde de Leidse EHBO-brigade niet in actie te ko men. Na afloop ontvingen allen de eerste van een serie speciaal ont worpen herinneringsmedailles met brandweermotief, terwijl de groepen een dito in standaardmodel verwier ven. Tot slot maakte de heer S. W. Hagedoorn, die de algemene leiding had, de uitslagen bekend en reikte daarna met een toepasselijk woord de speciale prijzen aan de gelukkige groepsleiders uit. Uitslagen 25 km afstand: le prijs (wissel beker Leidech Dagblad en beker- HeinekensBrandweergroep-Rotter- dam (720 p.) 2de prijs (beker), „Moedig Voorwaarts" (Krimpen a. d. IJssel. 15 km afstand: 1ste prijs: (wis selbeker V en D en De Vlambeker), Dr. v. d. Berghstichting (Noordwijk) De Noordwijkse reisfilmer R. Mul ler en de Leidse tekenfilmer J. de l'Ecluse Leiden i behoorden tot de zes inzenders, die op het Benelux Filmfestival voor amateurs in 's Her togenbosch een eerste prijs in de wacht sleepten. De Belg L. Pacqua kreeg de door Prins Bernhard be schikbaar gestelde medaille voor de beste film van het festival. De heer Muller ontving de legpenningen, aangeboden door de commissaris der Koningin in Noord-Brabant en door het gemeentebestuur van 's Herto genbosch. In totaal werden 38 films vertoond. De inzendingen waren naar de me ning van de jury van een gemiddeld hoog gehalte met name voor wat be treft de filmtechnische verzorging. Maar er was ook naar het oor deel van de jury weinig originali teit. een gebrek aan dramatische op bouw in de speelfilms, een verwaarlo zing van de functie van het geluid en een tekort aan een gevoel voor humor. Joop Pieëte uit Leiden \eroverde in Den Bosch een op een na hoogste bekroning met zijn kleurenfilm „Hol- zen am Mythen". De bekroning be stond in wezen uit drie prijzen: een twee pry's in de ereklasse; een ere medaille van het „Comité Internatio nale di Cinéma d'Enseignement et de la Culture", voor de beste uitbeel ding van de mens in de film. en een geldprijs. De film laat leven en werk zien van een houthakkersfamilie in de wouden aan de voet van de berg de Mythen in Zwitserland. Joop de lEcluse won zijn eerste prijs in de selectieklasse met de kleu renfilm „Vrolijke Vakantieexpres", waarover wij enige tijd geleden uit gebreid schreven. Deze muzikale film toont de belevenissen van een fami lie in een gammel treintje op hu moristische wijze. Het Benelux Film Festival wordt om de twee jaar gehouden. De Leidse Smalfilm Liga kwam met Joop de l'Ecluse en Joop Pieëte dus weer goed voor de dag. Karakter, stijl, persoonlijkheid. Daarmee is die zeer speciale vreugde verklaard van da man, die het voorrecht heeft een BOVERte bezitten. Onderga eens voor één keer de heel bijzondere distinc tie, die uitgaat van dat prachtige notenhout, van dat vóór naam-glanzende leer. Daarna is ieder woord overbodig. Voor wie zelf aanspraak mag maken op het predikaat „persoonlijkheid" - en als zodanig ook een fijnproever is - betekent de ROVER veel meer dan „een auto". Voor hem is de Rover het stijlvolle verlengstuk van zijn hele wezen. VMAAO NU DEMONSTRATIE EN RBOEFMIT BIJ HOUTWEG 7-9 - DEN HAAG - TEL IS 21.43 Nieuwkopers gaven liun visie op bevrijdingsherdenkinganno 1995 I De Verenigde Arabische Republiek I heeft haar sprinkhanenbestrijdings- j ploeg in Saoedi-Arabië opdracht ge geven onmiddellijk naar Cairo terug te keren wegens „provocaties en druk" van de kant van de Saoedi- Nieuwkoop was gisteren het reisdoel van leden der Remonstrantse Broe- I he^hfad6 A^Ahran,''"' schr<ift wTjt"' U" IJaa?' utrecht. Leiden, Oude Wetering, Boskoop, Het hoofd van de groep, die in Waadinxveen, Schoonhoven, Zwammerdam en Alphen aan den Rijn. In Jedda met internationale organisa- deze gemeente werd n.l. de streekdag voor deze Broederschap gehouden, ties voor bestrijding van sprinkha- Enige honderden geloofsgenoten kwamen in het kleine kerkje bijeen, waar nen samenwerkt, is onlangs volgens ds. J. G. Paardekooper in de dienst voorging en zijn gehoor bepaalde bij de blad het land uitgezet. n'aar buUen-' "D" r°ept Z'j" SChaPe" e" veïdttondtrt Eg^ische M?k!£ gangers weigerden in Jedda aan land >T te gaan uit protest tegen de weige- Na de kerkdienst kwamen de deel- 1 ping een tapijt voor Mekka te aan nemers bijeen in Paviljoen „Plas- i vaarden .zicht" voor het. gebruiken van de lunch en werd in groepen een rc-nd- vaart gemaakt, over de Nieuwkoopse Plassen. welke tocht kennelijk zeer in de smaak viel. vooral bij hen. die dit plassengebied voor de eerste maai bezochten. Tijdens de kerk dienst hadden ook de kinderen van 752 punten: 2de prijs (beker) „Spar ta" (Leiderdorp), 626 p. 10 km afstand: 1ste prijs (De Vlam-wisselbeker en Van Heivoort- beker) „De Rippers" (Rijpwetering) 698 p.: 2de prijs (beker) „Victorie" (Leiden) 682 p.; 3e prijs (beken „De Haagse Ooievaartjes" (Den Haag) 677 p. 4e prijs (beker) „Vlug en Kwiek" (Hazerswoude) 607 p.; 5de prijs (standaard) „Moedig Voor waarts" (Krimpen a. d. IJssel) 601 punten. De Stichting ,,Het Zuid-Hol lands Landschap" heeft een ge deelte van haar bezittingen in Noordwijkerhout ter beschik king gesteld van de Stichting Leidse Jeugdverblijven. Zowel jongens als meisjes kunnen er het gehele jaar door gebruik van maken. Het biedt mogelijk heden te over om te spelen, te kamperen en van de natuur te genieten. Op het kampeerterrein, dat wordt omsloten door de Gooweg, de Lan- gelaan en de s-Gravendamseweg. is een houten gebouwtje opgetrok ken, dat dienst doet als toilet- en wasruimte. Tijdens de weekeinden zullen als kampbeheerders optreden voortrekkers in uniform van de Van der Werf stam (van de padvinders- groep Ewout Joppenz N.P.V.) uit Leiden onder verantwoordelijkheid van de beheerscommissie van het terrein ..Nieuw Leeuwenhorst". Maximaal mogen er zestig personen van het terrein gebruik maken. Ingebruikneming De ingebruikneming van dit kam peerterrein had zaterdagmiddag plaats. Nadat de heer B. Ike uit Noordwijk als vertegenwoordiger van de Stichting „Het Zuid-Hollands Landschap" de vlag had gehesen, wees hij met grote nadruk op het doel van de stichting, nl. het behoud van het schaarse natuurschoon in deze provincie. Hy zei, dat de toe stemming tot kamperen eigenlijk in strijd is met de doelstelling van de stichting. Aan de andere kant heeft het echter wel nut de jeugd in dit dichtbevolkte deel van Zuid-Holland de gelegenheid te bieden van naby kennis te maken met de pracht van het binnenduin in deze streek. Hy drukte de jongelui, die van het ter rein gebruik willen maken, op het hart toch vooral de schoonheid er van te bewaren. Experiment De heer H. Zunderman van de StlchHne Leidse Jeuedverblijven Het hijsen van de vlag op het nieuwe kampeerterrein voor de Leidse jeugd bij Noordwijkerhout. (Foto L.D./Holvast) toonde zich op zijn beurt erkentelijk voor de kans, die de Leidse jeugd hier geboden wordt. Hij gaf de ver zekering. dat zo nodig met straffe hand het kampeerterrein in dezelfde staat zal worden gehouden als waar in het zich thans bevindt. Als dit experiment slaagt is er voor het Zuid-Hollands Landschap wellicht aanleiding ook andere terreinen in de provincie voor het kamperen vrij te geven. De korte plechtigheid werd bijge woond door afgevaardigden van de KJB. de NPV, de LJA en de Mo derne Jeugdraad. Ook de heer Kou- wenhoven van de Provinciale Jeugd raad Zuid-Holland, die aan de tot standkoming van dit kampeerterrein heeft medegewerkt, was onder de aanwezigen. Wethouder J. C. van Schaik van Leiden was door ziekte verhinderd. Noodtoestand in Iviv oe (Kongo) President Kasavoeboe van Kongo - r heeft voor de provincie Kivoe de de zondagsschool met kinderen van noodtoestand afgekondigd, „om een de gasten, deze rondvaart gemaakt. I einde te maken aan de toestand van anarchie die in Boekavoe, de provin ciale hoofdstad, heerst". Sedert het provinciale parlement van Kivoe op 7 mei zijn afkeuring had uitgespro ken over het beleid van president Miroeho en verscheidene leden van diens provinciale regering, heeft het held "van de "denkbeeldige vWgïte S'J'"' ni8t meer ku"nen 's Middags vond men elkaar terug in de grote zaal van Plaszicht, waar een zg. rollenspel geschreven door ds. J. G. van Hille. werd opgevoerd door leden van de Nieuwkoopse gemeente. Dit spel was geschreven ter gelegen- herdenking van de bevrijding van Nederland op 5 mei 1995 en vond plaats rondom het standbeeld van Zadkine: „Verwoeste Stad" te Rot terdam. Er volgde een discussie tussen een viertal personen. Ieder gaf zy"n visie op het gebeuren en wat het. op dat moment voor de mensheid betekent Volgens welingelichte kringen zijn de achtergronden van dit politieke conflict de spanningen die heersen onder de Basjistam, die een domine rende positie in de provinciale rege ring bezit. In regeringskringen werd gezegd, dat Benzet Moley, voormalig vice- president en lid van de Basjistam, zichzelf tot president heeft uitgeroe- vry te zijn""hoe het dè~*~worstelïng betrouwbare bronnen naar eenheid doorleeft en het de bebben »ch in Boekavoe geen open lijke gevechten voorgedaan en is de toestand in de stad rustig. boodschap van het voorgeslacht heeft doorgekregen en verwerkt. Na dit indrukwekkende spel. dat met de grootste aandacht werd ge volgd, vond een bijzonder interes- 1 "IT" .1- 1 1 T santé gedachtenwisseling, naar aan- lVClKCllIK LiCVGll le;ding van het. gesprokene plaats. In 1 het bijzonder kwam naar voren dat de Remonstrantse Broederschap wel de verdraagzaamheid predikt, doch dat dit geenszins mae leiden tot slap heid en aanvaarding of het over zich heen laten gaan van wat anderen denken. Ook het probleem van de jeugd werd diepgaand behandeld. De remonstranten zo bleek uit de dis cussie hebben niet alleen te spre ken tot de studentenjeugd en die van de middelbare school doch moeten zich duidelijk en open richten tot de gehele jeugd. in klare begrijpbare taal. Dan alleen kan de lijfspreuk: .Eenheid in het nodige, vrijheid in het onzekere, maar in alles de Lief de" tot iets levends in de toekomst worden gemaakt. Deze vruchtbare discussie stond onder leiding van de predikanten ds. Paardekooper en dr. Cramer. Hoewel niet ieder bevredigd kon worden, keerden de deelnemers aan deze streekdag. verrijkt door hun ervaring van grote eenheid, huis waarts. HET GAAT OOK OM MENSEN Bij de grenscorrecties die in a het Duits-Nederlands verdrag a werden geregeld zullen in de a gebieden van Elten, Tudderen a en Dinxperlo, die weer Duits a worden, ongeveer 8000 Duitsers a en 1.800 Nederlanders op Duits a gebied onder Duitse soeverei- a niteit komen. Van de 6.931 A hectare die i?t 1949 bij Neder- a land is gevoegd, blijft 5-',0 a Nederlands. a De grensherzieningen betref- f fen verder kleine stukken land f die voor de grenswijziging van 4 191/9 Duits of Nederlands f waren. Gebied dat van ouds f Duits was wordt Nederlands en f omgekeerd. De oppervlakte j van deze percelen is ongeveer j aan elkaar gelijk. Men beoogt j hiermee de grens te stroom- f lijnen voor de aanleg van j wegen, het rechttrekken van i a beken en dergelijke NED. IIERV. KERK Beroepen te Zwflndrecht T. Lange- rak te Vinkeveen Aangenomen de be noeming tot bijstand in het pastoraat te Overschild Jac. W van Voorst, hulp prediker te Amsterdam^ Bedankt voor Vlaardlngen (as vac P. Zijlstra) (toez.) dr. C. Graafland te Woerden. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Pernlg J. Slotman te Eredoctoraat voor prof. Karl Barth Prof dr. Karl Barth. die nu na zijn aftreden op 75-jarige leeftijd als hoogleraar aan de Universiteit van Basel voor het eerst een bezoek brengt aan Amerika om een aantal gast-colleges te geven aan de Uni versiteit van Chicago, heeft van die universiteit een eredoctoraat (Doc- tof of Divinity) ontvangen. Hij werd de stichter van een nieuwe periode in het christendom genoemd en een onbevreesde voorvechter tegenover totalitaire systemen, wiens „zorg het was God centraal te stellen te genover de methoden en leringen in de theologie, die de mens naar vo ren schoven". Na zyn lezingen in Chicago het eerste college werd door ruim 2400 personen bijgewoond zal hy nog in Princeton spreken ter gelegenheid van de viering van het 150-jarig be staan van het Theologisch Semina rie aldaar. Breda heeft een nieuwe bisschop In de met witte hyacinten en rode tulpen versierde kathedrale kerk van Breda is gistermiddag mgr. G. H. de Ver tot bisschop van Breda gewijd als opvolger van mgr. Jos Baeten. Deze laatste trad op als consecrator, te zamen met mgr. W. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch en met mgr. M. Jansen bisschop van Rotterdam. Alvorens de plechtige wijaing' be gon trok een kleurrijke stoet van ge nodigden van de Plebanie naar de St.-Barbara-Kathedraal, waar de bis schoppelijke secretaris N. van Nooren (1, poiieoljOro lor'hri f Volop werk voor Ned. Eiectrolasch Mij. Het bedrijf van de N.V. Neder- landsche Eiectrolasch Maatschappij is, blijkens het jaarverslag, geduren de geheel 1961 volop van werk voor zien geweest. Verscheidene belang rijke werken kwamen gereed, andere werden aangevangen. Het saldo ex- plotatierekening verbeterde tot f 1,73 miljoen (v. j. 1,25 miljoen). Aan interest werd ontvangen f106.423 (f 121.855), terwijl de diver se baten f48.245 (f42.328) opbrach ten. De afschrijving duurzame pro- duktiemiddelen vergde f 390.133 (f288.641), de belasting f525 000 (f370.000). Na afschrijving deelneming en een koersverlies effecten, resteert een saldo winst van f976.139 (f798.180). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen tot 17 procent (15 procent), waarvan reeds 6 pro cent interim-dividend werd uitge keerd. Sinds het begin 1962 zyn we derom belangrijke orders geboekt. Verwacht mag worden, aldus de di rectie, dat het bedrijf ook gedurer^ de het lopende jaar goed bezet zal zijn. Door aankoop van een bestaand, kleiner fabriekscomplex in Leiden was het mogelijk de fabricage van kleinere apparatuur uit te breiden en te verbeteren. De revaluatie heeft enige invloed ten nadele van de export van de vennootschap ge had. H.C.W.: 21 pet. dividend Negentien-een-en-zestig was het eerste volledige jaar van de N.V. Hollandsche Constructlewerkplaatsen waarin de 45-urige werkweek werd doorgevoerd. De produkJtiviteitsver- hoging in de verkorte arbeidstijd is niet zodanig geweest, dat de gevol gen van de mindere arbeidstijd ge heel zyn gecompenseerd. Er zijn echter aanwyzingen, aldus het jaar verslag, dat allengs deze compensa tie dicht zal worden benaderd. Het saldo exploitatierekening daalde van fl.47 miljoen tot f 1.31 miljoen. De vrygekomen voorzie ning voor prijsdaling bedrijfsvoor raden beloopt f0.5 miljoen (vorig jaar nihil). Na overschrijving duur zame produktiemiddelen ad f 0.38 miljoen (v. j. f 0.56 miljoen), dotatie reserve voor bijzondere doeleinden ad f0.5 miljoen (v. j. nihil), belas tingen ad f 0.31 miljoen <v. j. f0 38) resteert een onveranderde saldo winst van f 1.20 miljoen. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 21 procent di vidend. waarvan reeds zes procent als interim-dividend is betaald (onv.). De orderportefeuille verzekert een goede bezetting voor een groot deel van 1962. Omvangrijke staalcon structies werden uitgevoerd voor ge bouwen en installaties voor onder meer bedrijven en fabrieken. Bij de Belgische deelneming S. A. Awans- Frangois Is 1961 zeer moeizaam be gonnen. Aan het einde van 1961 kon een aanmerkelijke verbetering worden vastgesteld. De vooruitzich ten voor 1962 zijn zeer hoopvol by een tot in het derde kwartaal vol bezet bedrijf. De N.V. Handelmaat schappij „Elascon" heeft in 1961 een verlies geleden. De overige aanver wante ondernemingen konden het boekjaar met een positief resultaat afsluiten. Starako Constructiefabriek N.V. te Oosterhout ontwikkelt zich gunstig zodat, na reserveringen, een uitkering van dividend volkomen verantwoord is. In september 1961 werd. tezamen met de N.V Neder landse Eiectrolasch Maatschappij, overgegaan tot oprichting van het N.V. Electrotechnisch Ingenieurs bureau „Elcontor". Een hoogtepunt in de wijdingscere monie was de handoplegging door de drie consecratoren. De belangstelling voor de wijding van mgr. De Vet was bijzonder groot. Internationale bijbelquiz Het joods nationaal fonds zal zon- dae in de Sint Janszaal van „Kras- napolsky" te Amsterdam een inter nationale bijbelquiz houden voor Jon gelui van 10—14 jaar uit België De nemarken. Frankrijk. Groot-Brittan- nië. Italië. Nederland. Zweden en Zwitserland. Er zullen vragen worden gesteld op het gebied van het oude testament, joods leven en kennis van Israël. Aan de internationale quiz gaan nationale quizes vooraf in de deel nemende landen. De winnaars mo wn hun land bij de internationale quiz vertegenwoordigen, die tot heden m Londen werd gehouden. Dit is de eerate internationale bijbelquia op

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3