(Stralende Spaans-Griekse f huwelijksdag in ATHENE RODE OPMARS IN LAOS IS GESTAAKT Aanslag op Soekarno te Djakarta weer mislukt Dader - in arrest - vuurde van 15 nieter ADVERTENTIES Twee plechtigheden Bruid droeg japon lamé en kant van (§ud §ïie Kennedy vergaderde driemaal met voornaamste medewerkers Sp WEERBERICHT Proces tegen oud-SS -ers voorlichfingsnummer voor de beroepskeuze 42." 29." lernvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 MEI No. 30652 EIDSCH hrecieuiE A E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. DAGBLAD Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 sr J O Een salvo van vijf kanonschoten van de batterijen op de heuvelen boven Athene gaf vanochtend het begin aan van de huwelijksdag van Prinses Sophia van Griekenland met Don Juan Carlos, de Spaanse troon pretendent. De straten van het centrum van de Griekse hoofdstad langs de door de koninklijke stoet te volgen route waren vroeg in de ochtend reeds vol mensen onder wie vele buitenlandse bezoekers. Velen hadden de nacht in de buitenlucht doorgebracht om zich van een goede plaats te verzekeren. Ook achter de ramen, op de balkons en de daken langs de route hadden vele belangstellenden reeds een plaats ingenomen. Het was een warme, zonnige dag en de duizenden Griekse en Spaanse vlaggen hingen vrijwel bewegingloos aan hun masten. Prinses Irene een van de aclil bruidsmeisjes Eenheden van de Griekse strijd krachten markeerden de route van het paleis naar de R.-K. Dionysius- kerk en de orthodoxe kathedraal van de maagd Maria, waar de twee plech tigheden plaats vonden. Op sommige punten kwamen militairen de politie te hulp om de wegen vrij te houden. Gedurende de kerkdiensten werd het werk voor een uur of vier stopgezet. Tegenover de R.-K. Kerk was een speciale tribune voor Spaanse bezoe kers opgericht. Op een andere, tegen over de orthodoxe kathedraal, had den de vertegenwoordigers van het Atheense gemeentebestuur plaats ge nomen. Prinses Sophie droeg een toilet van lamé met daaroverheen tule met Brusselse kant. Ook de sleep was van lamé, tule x kant. De japon had een strak getailleerd lijfje en een wijd uitstaande rok. Verder droeg zy een diamanten tiara en een sluier van Brusselse kant. Onder de bruiloftsgasten waren, zo als bekend, Koninging Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet. Ook Koning Olaf van Noorwegen en Koniging Ingrid van Denemarken waren aanwezig. Acht prinsessen, onder wie Prinses Irene, droegen de sleep van vijfeneen- halve meter van de bruidsjapon van Prinses Sophie. Eerst kwam de huwelijksplechtig heid in de R.-K. Kerk en vervolgens die in de Orthodoxe. De laatste zal gelden voor de inschrijving van het huwelijk. De R.-K. Kerk heeft voor dit hu welijk pontificale dispensatie ver leend. Don Juan behoort tot de R.-K. en Prinses Sophie tot de Grieks-Or thodoxe Kerk. De dispensatie is ver leend onder bepaalde voorwaarden waaronder een belofte van de niet- katholieke partij, zich niet te zullen mengen in het geloof van de partner en de belofte van beide partijen dat hun kinderen rooms-katholiek ge doopt en opgevoed zullen worden. De dienst in de Orthodoxe Kerk werd bijgewoond door achthonderd personen, driehonderd meer dan die in de Rooms-Katholieke. Eén belang rijke genodigde was niet aanwezig, namelijk één van de leiders van de oppositiepartij Unie van het centrum, Papandreoe. Hij deelde mee, niet aan wezig te zullen zijn wegens de huidige abnormale politieke toestand in het land. Een andere leider van de op positiepartij, Venizelos, vertrok za terdag naar Zweden. Kleurig tafereel In de eerste van de acht auto's met rode kroon, die uit het koninklijk pa leis naar de R.-K. Kerk kwamen, zat Koningin Victoria Eugenie van van Noorwegen. Na hen volgden Ko ningin Ingrid van Denemarken met Koninging Victoria Eugenie van Spanje, grootmoeder van de bruide gom. In de derde auto was Prins Bernhard gezeten met de Koningin moeder van Roemenië, vervolgens ex- Koning Umberto van Italië met ex- Koningin Marie-José, ex-Koning Michael van Roemenië met Koningin Anna, de Prins en de Prinses van Lichtenstein, Prins Rainier van Mo naco met Prinses Gracia en tenslotte de Groothertog-opvolger Jan van Luxemburg en de Hertogin. Vervolgens kwamen vier auto's met blauwe kroon waarin de acht prin sessen bruidsmeisjes waren ggezeten. Dezen namen, vier aan vier ter zijde van de rode loper bij de ingang van de kerk, hun plaats in, in afwachting van de bruid. Aan één kant stonden de prinsessen Irene van Griekenland. Benedicte van Denemarken, Irene van Nederland en Maria del Pilar van Spanje, aan de andere kant Anne- Marie van Denemarken, Anne van Frankrijk. Tatiana van Radziwill en Alexandra van Kent. Hun sierlijke witte jurken contrasteerden met het rood en geel van de anjer-versiering bij de ingang, de rode loper en de kleuren van de Griekse en Spaanse vlaggen. Groot gejuich steeg op toen Ko ningin Frederika van Griekenland met de graaf van Barcelona in een open auto arriveerden. Er werden blauwe, rode en gele ballonnen opge laten, het Griekse volkslied werd ge speeld en daarna het Spaanse. De Koningin droeg een lange beige organza japon, met parels bestikt. De auto werd voorafgegaan en gevolgd door zes schimmels. Dan volgde de bruidegom in het uniform van kapitein van het Spaan se leger, vergezeld door de gravin van Barcelona. De bruidegom en de an dere leden van het koninklijke ge zelschap traden de kerk binnen om op de bruid te wachten. aanse betoging in Brussel (Van onze Brusselse correspondent) Zeshonderd Spanjaarden en twee honderd Belgische studenten hebben zaterdagmiddag in Brussel betoogd tegen generaal Franco. Zij trokken in optocht over de boule\ard tussen de stations Zuid en Noord Op span doeken stonden teksten als „Vrijheid voor het Spaanse volk, steun aan de Spaanse stakers". enzo voort. Vele malen weerklonk de kreet „Franco moordenaar". vertegenwoordigers van de betogers gaven bij de Spaan se ambassade een motie af waarin zij hun solidariteit betoogden met de stakers. Zij eisten bet vrijlaten van alle Spaanse burgers en studen ten die om politieke, sociale of gods dienstige redenen in de gevangenis zitten, zulks in strijd met de rechten van de mens. AANHOUDEND TE KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar be wolkt en plaatselijk enige regen of motregen. Meest matige, maar van nacht in het binnenland tijdelijk zwakke wind tussen noord en west Kleine kans op nachtvorst in het oosten van het land. Overdag in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) DINSDAG 15 MEI Zon op: 4.48 uur; onder: 2025 uur Maan op: 15.47 uur, onder: 3.39 u Hoogwater te Katwijk 0.39 en 13.07 uur. laagwater 8.27 en 21.09 uur. Dit ououner bestaat uit 14 pagina's (Van onze correspondent in Washington) Gedurende het weekeinde heeft Amerika's president John F. Kennedy driemaal met zijn topmedewerkers vergaderd over de crisis in Laos. De Amerikaan se regering heeft besloten een aanzienlijke strijdmacht in de richting van Laos te zenden, o a een deel van de Zevende vloot met ongeveer tweeduizend mari niers aan boord. Deze vloot be vindt zich thans in de Zuidchi- nese wateren. Toch is Amerika op dit mo ment nog steeds niet van plan met eigen troepen in te grijpen in dit van de zee afgesloten oer woudstaatje met de vriendelijke, weinig krijgshaftige bevolking. Amerika hoopt met interven tie te dreigen de partijen weer aan het onderhandelen te bren gen over een coalitieregering. Het eerste resultaat is intus sen, dat de communisten hun op mars hebben gestaakt. Boenoem en generaal Nosavan. de leiders van de rechtse groep, hebben tot dusverre een compromis onmoge lijk gemaakt, doch nu hun troepen een eclatante nederlaag hebben ge leden schijnt de rechtse fractie in schikkelijker te zijn geworden. Zou den de communisten hun opmars hervatten dan zou Amerika voor een moeilijk dilemma komen te staan. Amerika zou dan tot interventie moeten besluiten waarvan het einde niet te zien is, ofwel het zou bakzeil moeten halen, hetgeen in Zuidoo.st- Azië een groot verlies van prestige i zou betekenen. Om dit gezichtsverlies zoveel mogelijk te herstellen, zou Amerika in het laatste geval zijn mi litaire steun aan Zuid-Vietnam en Siam aanzienlijk moeten vergroten. Het voordeel van steun aan die lan den is dat daar althans een strijd bare kern te vinden is, waarmee Amerika kan samenwerken. Het moment van dit dilemma is echter nog niet aangesproken. Op dit ogenblik gaat Amerika er nog van uit, dat de Sowjet-Unie voorstand ster van een neutraal Laos is cn dat het daarom de communisten zal be teugelen nu Amerika zich evenals een jaar geleden, paraat toont. Of deze werkhypothese juist is /al de komende dagen moeten blijken. Hotel te Lonneker loor brand verwoest Een felle brand heeft vannacht de bovenverdieping van hotel Sa- Zes welgestelde Westduitsers, za- venue. in Lonneker (gem. Enschede) henlieden, bankiers en regerings- gedeeltelijk verwoest. De enige gas- functionarissen zullen volgende week Slot po g- ten, een echtpaar zonder kinderen, moesten in nachtkleding vluchten. Het hotel, dat voor het komende seizoen was volgeboekt, heeft een schade geleden van enkele tonnen. De brand is vermoedelijk ontstaan in de woonkamer naast de slaap kamer van het echtpaar. Door het ingrijpen van de brandweer konden de benedenverdieping, het café, de keuken en enkele woonvertrekken gespaard worden. Maar de water schade is zeer groot. De politie stelt een onderzoek in i naar de oorzaak van de brand. in Berlijn terecht staan op beschul diging van massamoord, die zij als SS-nfficieren in Rusland tijdens de tweede wereldoorlog hebben ge pleegd. Het zijn de voormalige kolo nel dr. Albert Filbert, een ^ö-jarige bankdirecteur, de 52-jarige rege ringsfunctionaris Gerhard Schneider, de 53-jarige Bodo Stiick, commissaris van nolitie in Hannover, de 61-jarige accountant Wilhelm Greiffenberger, de 52-jarige ambtenaar Konrad Fie- big en de 48-jarige Heinrich Tunnat, onderdirecteur van de Kamer van Koophandel in Oldenburg. Volgens de aktie van beschuldiging hebben by het neerschieten van „po. I Zaterdag omstreeks kwart over twaalf is het zuidelijk ge deelte van de dam door de Gre- velingeneen van de grote Delta werken, gesloten. Deze lucht opname van ANP-foto toont het invaren van de laatste vier tentiële vijanden" in het gebied van Wilma in de Sowjet-Unie tussen juli en oktober 1941 bevolen of eraan deelgenomen. De beklaagden, die allen gehuwd zyn. waren SS-officieren van 't ..Ein- satzkommando 9", een in 1939 door de SS opgerichte politie eenheid. Allen waren reeds in 1959 en 1960 gearresteerd, maar werden in 1960 weer vrijgelaten, omdat zij met de dood bedreigd zouden zijn geworden wanneer zij de bevelen niet hadden opgevolgd. Vanmorgen te 07.50 plaatselijke tijd heeft een aanhanger van de „Daroel Islam" te Djakarta een aanslag gepleegd op het leven van president Soekarno. Deze is ongedeerd gebleven. De aanslag geschiedde in de tuin van het paleis te Djakarta, waar ter gelegenheid van een mohammedaanse plechtigheid ongeveer 1000 personen aanwezig waren. Toen Soekarno zich naar de microfoon begaf voor een radiotoespraak, vuurde de dader een aantal schoten op hem af van een afstand van 15 meter, die hun doel niet troffen, doch wel vijf andere aanwezigen: de voorzitter van het Parlement, Zainal Arifin, de vice-voorzitter van het raadgevende college, Ahmad Chalid cn drie leden van Soekarno's lijfwacht. Zij liepen allen lichte verwondingen op. De dader, een nog jonge man, werd gearresteerd nadat hij door de menigte was mishandeld. In een officieel communqué over i het leger ervan op de hoogte waren, de aanslag dat later werd uitgege- dat de leider der Daroel Islam, ven wordt gezegd, dat de politie en I Kartosoewirjo, aan negen van zijn De poesenmars in S -i*senheim. j ben genomen aan het bloemen- I meest humoristische wagen toe- Aan deze poesen, die deel heb- corso, werd de ere-prijs voor de I gekend. volgelingen opdracht had gegeven, de president te vermoorden en dat daarom veiligheidsmaatregelen waren getroffen. Soekarno was na de aanslag niet in staat, zijn radiorede uit te spie ken. Dit werd overgenomen door de minister van Defensie, generaal Nasoetion. Nasoetion maakte geen gewag van de aanslag. De rede was een beroep op eenheid in de natie. Later in de morgen heeft Soekar no ten paleize een bijeenkomst be legd van de staf voor de operatiën tegen Nieuw-Guinea. Er zijn de laatste tüd verschei dene aanslagen op president Soe karno's leven gepleegd. In januari 1962 ontplofte in Makassar op on geveer 100 meter van zijn auto een handgranaat. Er zouden in ver band met deze aanslag 700 arres taties verricht zijn. In november 1957 wierpen mo hammedaanse terroristen handgra naten naar president Soekarno toen hij in Tjikini (hij Djakarta) zich temidden van kinderen bevond. Een aantal kinderen vond de dood. Op 9 maart 1960 werd president Soe karno's paleis in Djakarta door een Indonesische militaire vlieger in een Mig-17 beschoten. Vertrouwen President Soekarno heeft ver trouwen geuit dat „de kwestie- West-Irian" met de nieuwe wapen- j aankopen in Rusland „binnen de kortst mogelijke tijd kan worden ge regeld". zo meldt „Antara". Minister Soebandrio stelde jour nalisten op de hoogte van deze me ning van de president. Hij had pre sident Soekarno verslag uitgebracht van zijn missie naar Moskou. Volgens minister Soebandrio noem de president Soekarno de missie „een nieuwe fase van vooruitgang in de Indonesische pogingen voor de bevrijding van West-Irian". Kranten in Djakarta hebben scherp gereageerd na berichten over afkeuring door Australië en de Anzus (de verdragsorganisatie van Australië, Nieuw-Zeeland en de V.S. jegens de Indoneische wapenaanko pen in Rusland. Het nationalistische dagblad „Soe- loeh Indonesia", schreef dat Austra lië. alvorens de Indonesische maat regelen af te keuren, de Nederlanders zou moeten overhalen aan het ver sterken van West-Irian een eind te maken. Het linkse „Bintang Timoer" zei dat de Anzus. de NAVO en de ZOAVO allen de vrede bedreigen. Het is nu duidelijk dat zij allen op de hand van de Nederlanders zijn". Het linkse „Berita Indonesia" schreef: „Het is duidelijk geworden dat de Amerikaanse leiders dichter bij de Nederlanders dan bij de In donesiërs staan". Volgens het onafhankelijke „Mer- deka" „moeten de Nederlanders en hun bondgenoten weten welke risi co's zij lopen als om Nieuw-Guinea een oorlog zou uitbreken. Indonesië staat niet alleen". Wij herinneren eraan, dat bestemd voor ons dat aan ons nummer van 23 MEI a.s. wordt toegevoegd, WOENSDAG 16 MEI a.s. in ons bezit moeten zijn. Advertentie-aldeling LEIDSCH DAGBLAD N.V. Advertentie BRIXON TWEN-STYLE! Helemaal in de stijl van de twintigers. Moderne tinten. Slank gesneden pantalons. Progressieve snit. Gedurfdl In Brixon 134,- 198,- Speciale serie 98,- 124,- De Sowjetrussische premier Chroesjtsjow ls hedenochtend met een partij- en regeringsafvaardiging per vliegtuig ln Sofia, de Bulgaarse hoofd stad, aangekomen. Advertentie Deze week LOAFER-JACKETS voor heren. Licht en luchtig, o.a. in het moderne blauw Uit het Leidsch Dagblad van 13 Mei 1862: Haar men verneemt, zal vanaf Maandag bij de meeste broodbakkers te 's Hage ver kocht worden: gekuild tarwe brood voor 23 cents, ongekuild voor 17 ct. en roggebrood voor 11 ct., alles per Ned. pond.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1