Het Brokopondo-project: stap naar energievoorziening Doel: een welvarende toekomst waarborgen Suriname bouwt aan zijn toekomst Reeds nu in Nederland duizen* den aanhangers van motor-zuiver tanken! Hamburg heeft grootste buizenpost ter wereld Camera-inruil adie Foto-Cine Jan Wolfslag N.Y. Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! KRUISWOORDRAADSEL i Huidgenezing RU ROL Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 mei 1962 Vierde blad no. 30651 (Van onze correspondent te Paramaribo) Het doet altijd een beetje wonderlijk aan, als men ergens mid denin het onmetelijke oerwoud van Suriname plotseling een aantal hypermoderne machines aan het werk ziet. dat bezig is met de aan leg van wegen, vliegvelden of met de bouw van kunstwerken. Daar middenin het bos ontmoeten twee tijdperken elkaar, het tijd perk van de Boslandcreolen en Indianen, die zich kleden met een lendedoekje, wonen in bladeren hutjes en hun kostgrondjes met een stokje omploegen en zo in volmaakte harmonie leven met hun ruige omgeving. Daarnaast het tijdperk van de moderne techniek, dat daar met zware graafmachines en bulldozers een volkomen disso nant vormt in dat primitieve bos uit de oertijd. Maar het is voor Suriname's ont wikkeling onvermijdelijk dat het ononderbroken, door duizend stemmen gezongen lied van het oerwoud op een aantal plaatsen wordt overstemd door het gebrom van de zware motoren. Want in de wereld van vandaag ivordt de plaats van een land in de lange rij der natiën, afgemeten naar zijn industriële en agrarische ont wikkeling. Tenslotte wil een ieder graag eerste rang zitten. Suriname is een van de landen, die zijn meegedraafd in de ontwikke lingsrace. die de onderontwikkelde landen uit vrijwel alle delen van de wereld na de laatste wereldoorlog hebben ingezet. In de meeste van deze landen was vrijwel geen basis aanwezig, waarop voortge bouwd kon worden, men moest bij het allereerste begin aanvangen. Zo was het ook in Suriname, ook daar diende de opbouw van de grond af te geschieden. Vrijwel geen enkel onderontwik keld land en zeker Suriname niet, heeft de beschikking over de enorme kapitalen, die een snelle ontwikkeling vereist. Deze landen zijn afhankelijk van buitenlandse financiële steun met het bezwaar dat zij met deze steun tevens een bepaalde politieke koers krijgen opgedrongen. Met Su riname is dat niet het geval, het land ontvangt voor zijn opbouw in het ka der van het tienjarenplan aanzien lijke financiële steun van Nederland, terwijl daarnaast enkele buitenland se bedrijven en fondsen de regering behulpzaam zijai. zonder dat. daar politieke tegenprestaties tegenover moeten staan. Het Is voor Suriname van belang dat. nu in diverse kringen reeds hardop over volledige onafhankelijk heid wordt gesproken, juist met bet doel zelfstandige leningen in het bui tenland te kunnen afsluiten, de poli tici dit politieke aspect van buiten landse financiële steun goed onder kennen. Grootse plannen Bij het opstellen van de ontwikke lingsplannen voor Suriname diende men ervan uit te gaan dat voor de industriële ontwikkeling van het land in de eerste plaats van belang was dat energiebronnen werden verkre gen. waaruit de te stichten industrie- en konden worden gevoed. In Suri name met zpn grote rivieren en uit gestrekte, vrijwel onbewoonde gebie den. bleek het mogelijk deze energie te verkrijgen uit waterkracht. Daar toe zijn plannen ontworpen om in het binnenland dammen in de rivie ren te bouwen, zodat daar grote stuwmeren zullen ontstaan. Met de uitvoering van een van deze plannen, het z.g. Brokopondoproject, is men thans aanzienlijk gevorderd. Het was in het jaar 1951 dat de Nederlandse professor Blommestein zijn plan voor dit- Brokopondo-pro ject publiceerde. Het voorzag in de bouw van een stuwdam ln de Surina- me-rivier, waardoor in het stroomge bied van deze rivier een groot stuw meer zou ontstaan. De uitvoe ring van dit plan leek aanvankelijk voor Suriname een onmogelijk heid, omdat het land dit gigantische project niet. kon financieren. De uit voeringskosten werden op rond 250 miljoen Nederlandse guldens geschat en dat was ruim tweemaal zoveel als het jaarlijkse nationale inkomen. Echter bleek de Amerikaanse on derneming, de Surinam Aluminium Company (Suralco), die zich reeds jaren lang met het winnen van bau xiet in Suriname had bezig gehou den, in het Brokopondo-project gein- teresseerd en was onder bepaalde voorwaarden bereid het te financie ren. Op 27 Januari 1958 kwam hier- Alvorens met de bouw van het Brokopondo waterkracht- werk kon worden begonnen moest eerst dwars door het oer woud de weg naar Affobakka worden aangelegd. Door deze reeds voltooide weg werd tevens een deel van het nog vrijwel on toegankelijke binnenland van Suriname ontsloten. Stuwdam van 1800 m Het Brokopondo-waterkrachtwerk wordt gebouwd bjj het plaatsje Af fobakka, ongeveer 130 km boven- strooms van Paramaribo. Tussen heuvel wordt een dam aangelegd ter lengte van circa 1800 m en een hoogte van ongeveer 50 m, die de rivier afsluit. Wanneer deze dam, op gebouwd uit zand met een water dichte kleikem zal zijn voltooid, zal het oerwoud er achter door het wa ter worden overstroomd en een meer ontstaan met een totale oppervlakte van rond 1550 vierkante kilometer, dat is ongeveer even groot als de gehele provincie Utrecht. Het ni veauverschil van het water voor en achter de dam zal ruim 40 m be dragen. Volgens de plannen zal de stuwdam in '64 geheel moeten zijn voltooid, terwijl men hoopt aan het eind van het daarop volgende jaar het stuwmeer met water te hebben gevuld. In een te bouwen centrale zullen zes turbogeneratoren worden opge steld. die aangedreven door de kracht van het vallende water elke een vermogen zullen leveren van 30.000 kw. De totale opgewekte energie pet- jaar zal ongeveer 1,1 miljard kwh verharing met bauxiet, als een roest rood lint door het diepgroene oer woud. ïVieuw district De uitvoering van het Brokopon do-project had tot gevolg dat aan de zes bestaande districten van Su riname (enigszins te vergelijken met een Nederlandse provincie) een ze vende, namelijk het district Broko pondo, werd toegevoegd. De be stuurszetel van dit district is geves tigd in een plaatsje dat ook al Bro kopondo heet (wat in het negeren gels betekent „gebroken veerboot") en dat in twee jaar tijd uit de grond werd gestampt. Niet alleen voor de industriële ontwikkeling maar ook in diverse andere opzichten is de uitvoering van dit project voor Suriname van ingrijpende betekenis. Het be tekent een bedrage tot de openleg ging van het nu nog vrijwel ontoe gankelijke binnenland en straks hoopt men het ontstane meer te» kunnen benutten voor toeristische attracties. Affobakka biedt werk aan 2000 werknemers, hetgeen ruim 3% van de beroepsbevolking is. Er wor den praktische en theoretische trai ningscursussen gehouden om een deel van dit personeel te scholen. Een uitvloeisel van het Brokopon do-project is ook de transmigratie van de bevolking binnen het gepro jecteerde stuwmeer. In dit gebied ligt een twintigtal dorpjes, waar in totaal rond 6000 Boslandcreolen wo nen. Deze dorpjes worden gedeelte lijk afgebroken en buiten het meer opnieuw opgezet. Meer bloembollen naar Denemarken In Denemarken gaat men zich steeds meer toeleggen op het telen van bloembollen. De bollenoogst was in 1961 groter dan ooit tevoren. Dit blijkt ook uit de volgende cijfers. In ruim 20 jaar tUds steeg het aantal geteelde tulpenbollen van bij na tien miljoen totmeer dan tach tig miljoen. Het aantal geteelde nar- cisbollen steeg van bijna twee mil joen tot ruim vijf miljoen. De teelt van andere bollensoorten (hyacinten enzi nam eveneens toe; in totaal werden in 1961 meer dan 90 miljoen bloembollen geteeld in Denemarken, waarvan het merendeel voor export was bestemd. De beteelde oppervlak te bedraagt ongeveer 600 ha. Saramaccapr o j eet Statistieken wijzen uit. zo vertel de ons ir. Wiederholt, 'die met de directie van het Brokopondo-project is belast, dat ondanks de toename van energie door het tot stand ko men van dit project, de totale be schikbare hoeveelheid energie in Su riname in 1970 wederom onvoldoen de zal zijn. Daarom is men nu reeds bezig met het treffen van voorbe reidingen (ot uitvoering van een nieuw project, namelijk het bouwen van drie stuwdammen in het stroom gebied van de Saramacca-rivier, waardoor nog drie grote meren In het binnenland van Suriname zul len ontstaan. Als eerste fase zal het zogenaamde Saramacca III project worden uitgevoerd, dat inhoudt de aanleg van een 770 m lange en 44 m hoge stuwdam. Hierdoor zal een meer ontstaan met een oppervlakte van 135 vierkante kilometer en uit dit project hoopt men een hoeveel heid energie van 175 miljoen kwh per Jaar te winnen. Zo bouwt Suriname voort aan zjjn ontwikkeling en aan een welvaren de toekomst voor haar geschakeerde bevolking. Er zal echter nog heel veel water door de Suriame-rivier moeten vloeien, alvorens alle be staande plannen zijn gerealiseerd. Wat de technisch anders zo vin dingrijke Amerikanen ondanks lang durige proeven niet is gelukt, heb ben Westduitse ingenieurs thans volbracht. Een door hen ontwikkelde „reuzenbuizenpost" is sedert kort In de miljoenenstad Hamburg in bedrijf. Met een snelheid van bijna 50 ki lometer per uur flitsen de kokers ter grootte van een vuilnisvat onder de straten van de Hamburgsc „city" tussen de belangrijkste postkanto ren heen en weer. Iedere koker kan 1.000 brieven bevatten. In een uur kunnen er bjj aanwezigheid van een dubbele buis over een afstand van 2.000 meter 300.000 brieven vervoerd worden. Ongeveer honderd jaar geleden in 1853 werd de eerste buizenpost ter wereld in een Londens telegraaf- over een overeenkomst- tot stand tus sen het Rijksdeel Suriname cn de Suralco. Deze overeenkomst hield in dat beide partijen zouden deelnemen in geld. diensten en eigendommen. De Surinaamse regering bracht de benodigde gronden en wateren in en verplichtte zich onder meer de kosten te dragen van de wegenaanleg naar het project en van de transmigratie van de bevolking, die binnen het te vormen stuwmeer woonde. De Suralco nam de bouw van het wa terkrachtwerk op zich. Tevens werd in de overeenkomst bepaald dat Su ralco het recht heeft om 90 van de op te wekken energie voor haar be dreven af te nemen, terwijl verder het waterkrachtwerk na 75 jaren eigendom zal worden van de regering van Suriname. De Suralco zal in Su riname een aluminiumreductiebe- drljf en een aluinaardefabriek bou wen en een groot deel van de aan haar toegewezen hoeveelheid energie voor deze bedrijven bestemmen. bedragen, waarvan Suriname 80 mil joen kwh zal afnemen, terwijl de rest voor Suralco is gereserveerd. Alvorens Suralco, die het project niet alleen financiert maar ook uit voert, met de bouw vai het eigen lijke waterkrachtwerk kon beginnen diende eerste de bestaande weg van Paramaribo naar het 30 km zuide lijker gelegen mijnstadje Paranam, waar de Suralco zich bezighoudt met de winning van bauxiet, over een afstand van ongeveer 75 km te wor den doorgetrokken naar Affobakka om een geregelde aanvoer van mate rialen en materieel mogelijk ge ma ken. Met de aanleg van de weg werd in begin '59 een aanvang gemaakt, en deze was anderhalf jaar later voltooid. Deze weg loopt, door zijn Voor de uitvoering van het waterkrachtwerk bouwde de Su ralco een brug over de Surina- me-rivier. Het plaatsje Brokopondo, de bestuurszetel van het nieuwe ge lijknamige district werd in twee jaren tijd uit de grond gestampt. Advertentie uw oude camera is geld waard t Tot en met 9 juni a.s. betalen wh bij aankoop van een nieuw toestel voor Uw oude camera - onverschillig in welke staat - f 7.50 tot f 15.—. Bovendien: wie in deze periode de OUDSTE camera inlevert, ontvangt de aankoopsom van zijn nieuwe toe stel geheel terug tot een maximum van f 100. Vraag verder Inlichtingen b|J: BREESTRAAT 123 t.o. het Stadhuis HAARLEMMERSTR. 102 naast Bata kantoor ln bedrijf gesteld, twintig Jaar later ontstonden in Berlijn en Wenen de eerste stadsbuizenpostin- stallaties, die de afzonderlijke post kantoren met elkaar verbonden. Se dert die tijd zijn er steeds nieuwe proeven met buizenpostkokers, zuig en persluchtinstallaties gedaan, maar het snelle transportmiddel voor brieven was niet verder te ver volmaken en ook niet meer te ver groten. Bij een buisdia meter van ongeveer 65 millimeter en een ko kersnelheid van max. 15 msec, en een inhoud van ten hoogste drie gewone brieven waren tot voor kort ook de modernste intallaties slechts voor het sneltransport van zeer klei ne zendingen geschikt. In de Verenigde Staten deed men lange tijd proeven met een buizen post met een kokerdiameter van 200 millimeter. Het project mislukte, om dat men de kokers alleen van giy- vlakken had voorzien. De wanden van de koker werden weliswaar door een bepaald smeersysteem glad ge houden, maar het transportmiddel was te zwaar en bewoog zich slechts zeer langzaam of kwam in het ge heel niet meer van zijn plaats. Daar men in vakkringen van de Duitse posterijen op de hoogte was van deze en andere mislukte pogingen, was men niet erg enthousiast voor het reuzenbuizenpost-idee van dr. ing. Heek. Pas na lang aarzelen werden middelen voor de beproeving ter beschikking gesteld. En zo ont stond reeds na een zeer korte proef tijd de eerste buizenpost voor grote zendingen. De buis bestaat uit asbestcement en heeft een binnendiameter van 450 millimeter. De kokers zijn van Elke dag groeit het leger automobilisten dat overgaat op BP Super Mix Benzine. Waarom? Omdat men voelt dat de motor dan secuurder reageert, prompter optrekt, soepeler draait, meer presteert. Omdat men ervaart dat men beter, verfijnder autorijdt Elke motor verschilt, want elke motor wordt anders gebruikt, anders behandeld-stelt daarom ook andere voedingseisen, aan gepast aan zijn karakter. Vele automobi listen echter geven hun motor te weinig met gewone benzine (ondervoeding!). Vele anderen geven te veel met super (verspil ling!). Maar dat is niet meer nodig. Er zijn nu 5 soorten BP Benzine voor motor-zuiver tanken: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 (75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op Super? Probeer nu BP Super Mix 50 of 75. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v. Frederikspleln 42, Amsterdam-C. aluminium, hebben een buitendia meter van 445 millimeter en lopen dat is het belangrijkste van dit systeem op rollen en wielen, waardoor de wrijvingsweerstand praktisch geheel wordt opgeheven en het transport met kokers van dit formaat pas mogelijk werd. De be sturing vindt elektronisch, plaats. Daar dit systeem thans reeds goe de diensten bewezen en zelfs de ver wachtingen overtroffen heeft, heeft men het plan in de loop van het volgend Jaar bijna alle postkanto ren van Hamburg en omgeving door zulke buisleidingen met elkaar te verbinden. Daardoor zouden de auto's van de posterijen, die thans reeds ernstig worden gehinderd door het drukke verkeer in de stad, over bodig zijn. Het brieventransport via de buizenpost neemt ongeveer een kwart van de tijd in beslag, die men bij het vervoer per auto nodig heeft. ADVERTENTIE Farmhotel Een Britse firma Is van plan een soort motel te gaan bouwen, nl een zogenaamd farmotel. waar de bezoe kers vanuit een luie stoel kunnen zien hoe de koeien machinaal wor den gemolken en wat er verder alle maal op een landbouwmelkbedrjjf aan de hand ls zonder hun schoe nen vuil te maken. De produkten van het bedrijf zullen direct via het restaurant worden afgezet. Het is de bedoeling dat eigenaars van land bouwbedrijven, die voor het idee voe len en wier bedrijven op een ge schikte plaats t.o.v. het verkeer zijn gelegen, ln vereniging met deze fir ma tot een dergelijke opzet gaan ko men. I Huidtuivrheid Huldgeipndheid Puistjes verdrogen door Purol-poedef iedere keer weer mythologische figuur tijdsdelen lichaamsorgaan sterrenbeeld werkplaats overblijfsel Engelse titel mep precies omsingeling naam van hoofdfiguur uit mu ziekstuk van Grieg bijna deel van het lichaam voegwoord kledingstuk bijwoord in orde opening leutig maar ook plat opstootje soort appel indien vindt men in bijna alle hulzen kledingstuk 47. haarwrong 48. verdiensten 50. bewoner van Duitse streek 51. zwier 52. gerucht 53. oorlogswapen 54. afwezigheid Verticaal 1. woede 2. praal 3. onooglijke woning 4. telwoord 5. onbekende 6. jongensnaam 7. geneeskundige 8. kledingstuk 9. op geen enkele plaats 11. hoofdbegroeiing 13. kier 14. enigszins koud 15. rustpunt 17. sport term 20. drinkgerei 21. plezier 24. graafdier 26. belangrijk dier ln veeteelt. 28. plaats voor de ingang 31. steensoort 33. centrale deel 35. van richting veranderen 36. muil 37. water ln Zuidwest Nederland 39. textiel 41.kloosterzuster 43. nauw gebonden 45. sport 47. vrucht 49. kerel 50. erg 52. persoonlijk voornaamwoord. Oplossingen onder het motto: „Kruiswoordraadsel" dienen vóór woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het be zit te zün van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden.. Onder de goede oplossingen stellen wy een 1ste prijs van f 5.- en twee prjjzen van f 2.50 beschikbaar, waarnaar alleen abon nees kunnen mededingen. Oplossing vorige puzzel Helaas hebben we de reeks van we kelijkse puzzels enige tijd moeten on derbreken. waardoor wij eerst thans de oplossing en de namen van de prijswinnaars van de laatst gepubli ceerde puzzel bekend kunnen maken. Horizontaal: 1. bandeloos - set; 2. ovaal - aar - leer; 3. rot - lantaarn - e; 4. snuifdoos - ram; 5. TT - Ul ster - aera; 6. Europa - sturen; 7. Luns - rat - asiel; 8. drama- lade - vel; 9. ar - ba. r - nr - mare; 10. deuk - Ko - deel - de; 11. en - U - edele - leed; 12. lor - nota - St. - nrs. Verticaal: 1. borstel - dadel; 2. avontuur - Reno; 3. natuur - nabuur; 4. Dali - losmaken; 5. el - afspraak - do; 6. land - taal - roet; 7. oa - toe stand - la; 8 os - aorta - Drees; 9. slasaus - emelt; 10. serre - rivalen; 11. een - are - eerder; 12. trema - NL - Leeds. De eerste prijs van f5,- werd toe gekend aan de heer G. v. d. Hauw, Eksterstraat 10 te Katwijk aan Zee; de twee prijzen van f2.50 aan de heer P. Koppenoi, Joh. de Wlttstraat 53 te Leiden en aan de heer P. J. Koen, Hoge Morsweg 57 te Oegst- geest. De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7