LATE LENTEPARADE DOOR KLEURIGE BOLLENSTREEK Bewondering voor >u wel! bloemkunstenaars Boeiende beelden uit bloeiende Betuive RIJ Duizenden en nog eens duizenden lang» de wegen Zeven jaar voor kampbewaker JJj Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 mei 1962 Derde blad no. 30651 (Van een onzer redacteuren) lenteparade 1962 Vorm en Kleur" trok vandaag door de ollenstreek. Een bontgekleurd lint van sierlijk met bolbloemen ersierde praalwagens en personenauto's bewoog zich van Sassen- >im naar Bennebroek en weer terug. Duizenden en nog eens uizenden, onder wie veel buitenlanders, zagen dit sprookje voor- jtrekken. Ze waren verwonderd over wat ze aan bloemenschoon- Eid te zien kregen. De Bollenstreek presenteerde zich door het oude voorjaar later dan andere jaren weer op haar best! Het fas [eest, een [eest van kleur en harmonie! II heel vroeg in de morgen heerste i uit Haarlem, heus geen gemakkelijke bij koffiehuis „De Uiver" een grote taak is geweest om deze bloemen- ukte. Het opstellen van de wagens, kunstcreaties te beoordelen. aan het corso deelnemen is altijd tr een boeiend schouwspel. Ook het ïuwachtig heen en weer lopen van figuranten, die de praalwagens nannen in hun vaak stijlvolle kle- met fraaie kapsels, is steeds weer i spectaculair gezicht. [Vanneer men bij het vertrekpunt plaatsje wil bemachtigen is het nodig om vroeg uit de veren te Een lange file auto's bewoog vanmorgen in de vroegte reeds noord naar zuid en omgekeerd de Bollenstreek. De Rijkspoli- had alles keurig geregeld, zodat auto's zonder noemenswaardig op- ïthoud naar de parkeerplaatsen iden worden afgevoerd. Het waren bezoekers, die uit alle »len van het land en ook uit het itenland kwamen. We zagen auto's Duitsland, België, Frankrijk en [s Engeland. Ook de Zwitsers ble- niet achter en hier en daar kon zelfs een Deens of Noors kente- op een auto waarnemen. Zenuwachtig ir rond „De Uiver" was het een zenuwachtig gedoe. Want de een ontdekte nog een kleine ongerech tigheid aan de bloementooi, de an der had een mankement aan de [trekker en een derde was net nog [iels belangrijks vergeten, dat toch beslist niet mocht ontbreken. [Maar goed, laten dan die laatste iloodjes liet zwaarst wegen, toch kwam er om elf uur beweging in de stoet van 29 praalwagens en 7 personenauto's. Na maanden van Intensieve voorbereiding ging het corso op weg Muziekkorpsen Weet u wat zo aardig is? Dat zo'n ijf-en-twintig muziekkorpsen luis- er bijzetten aan dit feest van de loemen! Ze kwamen heus niet al- emaal uit de Bollenstreek zelf: de ton. Harmonie 's Hertogenbosch was resent, het keurig geüniformeerde Harmonieorkest van de Kon. Scheep- jeswolfabrieken uit Veenendaal leelde pittige marsmuziek, Crescen do uit Alphen aan den Rijn com- ileet met drumband maakte zijn op wachting, de Harmonie en Drum- and van de N.V. Nederlandsche Ka- lelfabrieken uit Delft musiceerde dat de stukken er van af vlogen en niet Tergeten mag worden de Koninklijke Haagse PTT-Harmonie. Wat ons opviel was, dat De Gram mofoon, een wagen van drie Hille- gomse bollenexporteurs, dit jaar wel present was. Vorig jaar immers had men met deze wagen pech, want toen wilde zij de veilinghal niet verlaten. Naast het klassieke element kon men in deze bloemenstoet ook im pressionistische en humorrljke ont werpen gadeslaan. Persoonlijk betreuren we het toch nog altijd als een corso ontsierd wordt door reclame. Hoewel dat dit maal niet zo op de voorgrond trad, was het toch enkele malen wel be paald storend. Een bloemencorso, zo als dat iedere eerste zondag van sep tember door de straten van het ten zuiden van Breda liggende grens- dorpje Zundert trekt, kent dat niet. Eresaluut Een eresaluut voor de gemeente Lisse, die met een keurig versierde wagen de visserij uitbeeldde en aan de gemeente Hillegom, die de god der handel Mercurius aan de duizenden liet zien. De charmante bloemenko- ningin met gevolg uit de Duitse stad Rheydt was ook nu weer present. De ze majesteit was de gast van het corso-comité. Ennatuurlijk ontbrak ook de Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof niet op het appèl. Vorm en Kleur het motto van het corso heette de wagen waarmede de stichting zich presenteerde. Dat men ook nu weer meedeed was een ge lukkige greep. Men moet bepaald ge Maar ja. het valt niet mee om der- dacht hebben: „op corsodag brengen gelijke objecten te financieren en om |toch weinigen een bezoek aan de bloementuin: daarom komen Een grammofoonplaat van bloemen (Foto L.D./Holvast) maar naar onze zo zeer gewaardeerde gasten toe! Het was een wagen die erg bewonderd werd en waarmede Keukenhof veel eer heeft ingelegd. Belangstelling En zo baande zich het corso dan vandaag een weg door de Bollen streek. Natuurlijk gaven de burge meesters. de wethouders en de raads leden van de gemeenten waar de bloemenstoet doortrok blijk van be- kregen de figuranten en allen die langstelling. Dat kon men ook niet anders verwachten! Het was tegen drie uur dat men bij het keerpunt aan de Rijksstraat verder bij het corso betrokken wa ren gelegenheid een hartig hapje te gebruiken en van de vermoeienissen te bekomen. Lang duurde dat opont- iii nri nrniiuiii <i.tu u«_ ni wc* te Bennebroek arriveerde. Daar h""c' "'f' ten. En toen begon de terugtocht.... i Bedrijvigheid in de H.B.G.- hallen aan de vooravond van het bloemencorso. (Foto L.D./Holvast) Staatssecretaris Stijkel naar de V. S. De staatssecretaris van Verkeer ,n Waterstaat, de heer E G. Stijkel, die de vorige week in Londen een bijeenkomst van ministers en staats secretarissen van verkeer uit negen Europese landen bijwoonde, is gis teravond van Schiphol naar New York vertrokken. Evenals in Londen Dat de muziekkorpsen uit de Bol- lengemeentcn er waren spreekt eigenlijk vanzelf. Daarom volstaan we niet op te merken, dat ook zü bun noten fors ecblaren en geslageü aal daar -bezlg- houdcn met hebben. Kleurige wagens Daar even voorbij „De Uiver" heb ben we zoveel pracht en praal aan ons oog zien voorbijtrekken, dat het vel heel erg moeilijk is om er nu net de mooiste wagens uit te kiezen. Daarvoor moet men ze langdurig af zonderlijk kunnen bekijken! Het komt ons daarom voor, dat het voor de jury, bestaande uit mevrouw Muller-Idzerda uit Wassenaar en de heren A. G. Bomhof uit Schiedam, J. F. Eekhoutte uit Bunnik, R. M. van der Hart uit Haarlem en C. Post Act, de scheepvaartwet, die in de herfst van het vorig jaar door president Kennedy is getekend en die in Europa op zoveel verzet is gestuit. Hij hoopt in Amerika zijn eigen zienswijze te verduidelijken en zal in een redevoering voor de Ne derlandse Kamer van Koophandel in New York het standpunt verdedigen, dat over het algemeen in Europa ten aanzien van de scheepvaartpoli- tiek wordt ingenomen. Jopie van der Lans, meisje uit de bollenstreek, steekt bloemen in. (Foto L.D./Holvast) BEGIN JUNI VALT BESLISSING IN ZAAK-EICHM ANN Begin juni zal de beslissing van het Israëlische Hooggerechtshof inza- ke het beroep van Adolf Eichmann tegen de over hem uitgesproken doodstraf worden bekendgemaakt, zo is uit welingelichte kringen in Tel Aviv vernomen. Wanneer het gerechtshof dit beroep verwerpt, zal een gratieverzoek aan president Ben Zwi worden gericht. In zijn gevangenis in Ramleh bij Tel Aviv ontvangt Eichmann tal rijke „bemoedigende brieven" voor het merendeel afkomstig uit West- Duitsland. De predikant William Hull, die Eich mann reeds zeven keer bezocht heeft, verklaarde: „Ik hoop de ziel van Eichmann nog te redden". De ze verklaart echter: „Dominee Huil zal er niet in slagen van mij een goed christen te maken". Massamoordenaar staat terecht Do voormalige S.S.-officier dr. Alfred Filbert, die deze week met vijf andere voormalige S.S.-ers in West-Berlijn terechtstaat, is be schuldigd van moord in minstens i elfduizend gevallen. Filbert, die van 1945 tot 1950 onder j valse naam in Nedcr-Saksen woon- j de, stond, toen hij in 1959 gear- j resteerd werd, aan het hoofd van I een bankfiliaal in Berlijn. De thans 57-jarige was comman dant van het beruchte „Einsatz- kommando 9" dat in 1941 in be- zette gebieden van de Sowjet-Unie joodse mannen, '/rouwen en kin deren om het leven bracht. Volgens de aanklacht zou Filbert reeds voor de aanval op de Sowjet- Unie aan het organiseren van de joden-uitroeiing hebben meegewerkt. Hij zou ook persoonlijk joden doodgeschoten hebben. Roze en wit zijn de ruikers, die de bloeiende Betuwe gul en har telijk uitsteekt naar de toerist op zijn zwerftocht door Neerlands grootste bloesemtuin. Overal, waar het oog reikt, ziet men thans een overvloed van tere bloesem in een schier eindeloze rij boomgaarden, afwisselend met hoogopgaande bomen of lage stammetjes. Duizenden zullen dezer dagen weer tochten maken door dit ge moedelijke .en feestelijk getooide Gelderse en Utrechtse fruitgebied. Om het hun gemakkelijk te ma ken hebben de samenwerkende V.V.V.'s twee routes uitgezet. De westelijke route (ca. 125 kilome ter) gekenmerkt door vele pij len met een trosje kersen leidt voornamelijk door de West- Betuwe. Het hoofdkantoor voor deze route is in Geldermalsen. De oostelijke route (ongeveer 140 km) begint in Eist..Deze rit gaat door de Oost- en Midden-Betuwe. Waar men ook rijdt, overal treft men de prachtig in bloei staande boomgaarden. Vooral de perebomen doen het uitstekend. De kleurrijke appelbomen zorgen voor de nodige afwisseling in het tedere tafereel. Talrijke pittoreske dorpjes met kerkjes en molens ge ven vele gelegenheden tot het ma ken van zeldzame plaatjes, zoals de bijgaande. Het bovenste beeld treft men bij het oversteken van de provinciale iveg van Ophemert I bomen, die de onderste plaat laat naar Wadenoyen. De korenmolen zien, vindt men bij Geldermalsen. omgeven door bloeiende pere- (Foto's Leidsch Dagblad) GAAT BARNEYE'.D TÓCH FEESTEN I Een rechtbank in Hannover heeft j gisteren de 57-jarige vroegere kamp- j bewaker Albert Layer veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf en drie jaar eerverlies. Layer werd schuldig j bevonden aan doodslag op een ge- jvangene van het concentratiekamp Grossrossen (Silezië). J Hij had de man gedwongen zijn pet te gaan halen, nadat hij deze j achter de omheining van het kamp had geworpen. Toen de gevangene dit bevel opvolgde werd hij door be wakers, die meenden dat hij wilde vluchten, neergeschoten. Van de beschuldiging van mede plichtigheid aan moord op tweehon derd gevangenen, die onder een me disch voorwendsel met blauwzuur waren vergiftigd, werd Layer vrijge sproken. De zaak was in 1960 reeds behandeld, doch na een revisiever- zoek terugverwezen naar dezelfde rechtbank. Oostduitser vlucht met vliegtuig Een mecanicien van de Oostduitse i luchtmacht is gistermorgen met een eenmotorig vliegtuig naar West- Duitsland gevlucht. Hij landde op een weide by Hof in Noord-Beieren, waar hij door de politie werd meege- nomen. j De naam van de man is niet be kendgemaakt. Hij is afkomstig van de opleidingsvliegbasis Auerbach in Saksen. Waarom hy is gevlucht, is niet bekend. De mecanicien had zijn vlucht goed voorbereid. Voor hy in zijn i vliegtuig kroop, knipte hij alle tele foonverbindingen van het vliegveld door om te voorkomen dat zijn vluchtpoging bekend zou worden. I Nadat hij over de zonegrens was ge- vlogen, kreeg hij gebrek aan benzine. Hij vloog enige minuten rond boven Hof voor hij op de weide landde. De vluchteling laat een vrouw en drie kinderen in Oost-Duitsland ach ter. B. en W- der gemeente Barneveld 1 hebben in ee- onderhoud over het conflict tusse ndit college en het Oranjebestuur, met nadruk ver klaard. dat de afwijzing van het Oranjebal uitsluitend gebaseerd is geweest op de verwachting, dat het bal zou leiden tot wanordelijkheden. Beide partijen verwachten nu. dat Pien zal samenwerken o n te komen i tot een groot feest op de verjaardag j van Prins Bemhard. waarmee Bar- l neveld volledig gerehabiliteerd moet I worden. Tsjombe binnenkort naar Elisabethstad De regeringsleider van Katanga, Tsjombe, heeft gisteren in Elisabeth stad meegedeeld dat hij in de ko- j mende dagen naar Leopoldstad zal gaan om zijn overleg met de Kon- j golese minister-president. Adoela, [voort te zetten. Dit is meegedeeld [door een woordvoerder van de Ver- 'enigde Naties in

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5