ROMEINSE GESCHIEDENIS IN VALKENBURGSE BODEM AGENDA Opgroeiende kind heeft rust nodig MET EEN ENKEL WOORD DELITO WREVEL CHALET KAAS M LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 MEI 1962 TOT voor kort gold in Spanje als een onaantastbaar ge- gebod: „La huelga es un de- lito", staken is een misdaad. Dat waren, zo vertelt de Frankfurter Allgemeine Zeitung, letterlijk de woorden, welke een Duitse jour naliste zes jaar geleden van mi nister Solis Ruiz ten antwoord kreeg op haar vraag, hoe het in Spanje gesteld was met het sta kingsrechtEn zie nu eens! Vele tienduizenden arbeiders, vooral in het onafhankelijker noorden, hebben aangedurfd wat na de burgeroorlog in de jaren- '30 als ondenkbaar gold. Overi gens, bijna nóg treffender is de houding van de overheid. Wel is de noodtoestand afgekondigd, maar totnutoe hebben de autori teiten het bij dreigementen gela ten. Wat niet is kan natuurlijk nog komen, maar Madrid en de gewestelijke besturen aarzelen kennelijk om tot ingrijpen over te gaan. En dat is eigenlijk geen wonder. Want Spanje heeft voor zichtig te kennen gegeven bepaald wel wat te voelen voor aansluiting bij de Euromarkt. Met dit vooruit zicht zou het in de Zes met hun veel hogere economische en so ciale niveau een slechte indruk maken als een stakingsactie met geweld zou worden onderdrukt. Vandaar die bedachtzame hou ding, al zal die voorzichtigheid- in - de - internationale-porselein- kast een man als Franco zeker niet naar de zin zijn. Het zou in tussen onbillijk zijn geen melding te maken van wat het Spaanse staatshoofd in een gesprek met Frank Bartholomen van het Ame rikaanse persbureau United Press International heeft medegedeeld. Er was, aldus de lezing van Fran-I co, zo goed als overeenstemming bereikt over een loonsverhoging voor de mijnwerkers, die dan ge compenseerd zou worden door een stijging van de kolenprijzen. Maar juist even voor de officiële be kendmaking kwam een loonsver betering tot stand in de metaal industrie, een sterk gemoderni seerd bedrijf, dat hogere lonen gemakkelijker kan dragen dan de mijnen, waar de kwaliteit van de kolen slecht en de produktie laag is, zodat de overheid met subsidies moet bijspringen. Op dat ogenblik begon Radio-Praag in de Spaanse uitzendingen de arbeiders op te hitsen. Want „het communisme heeft Spanje als zijn speciale doelwit uitgekozen en tracht de arbeiders ervan te overtuigen, dat loonsverhogingen alleen te berei ken zijn door directe actie, onge regeldheden en stakingen". FRANCO zal wel gelijk hebben als hij zegt, dat de mijnen in noord-Span je een harde dobber zullen krijgen, wanneer Spanje tot de Euromarkt zou wor den toegelaten. Volgens hem be treft het hier marginale bedrij ven, d.w.z. ondernemingen, die in dat geval gesloten zouden moeten worden omdat zij de concurrentie niet meer zouden kunnen volhou den. Maar in de eerste plaats zijn het niet alleen de mijnwer kers, die tekenen van ontevreden heid vertonen. Sterker nog, de ar beiders in het noorden behoren zelfs tot de „best" betaalde werk nemers in geheel Spanje, die met hun loon van ongeveer tien gul den per dag bijzonder gunstig af steken bij wat in de Spaanse landbouw betaald wordt: tussen een daalder en een rijksdaalder per dag Het zijn dus de so ciaal-sterksten, die het eerst tot de aanval op het bastion der mid deleeuwse verhoudingen zijn over gegaan. Naarmate het toerisme van buitenlanders toeneemt en omgekeerd meer Spanjaarden in buitenlandse bedrijven zijn gaan werken, worden de onderbetaalde werknemers in dit land met zijn schandelijke tegenstellingen tus sen arm en rijk, zich steeds meer bewust van de noodzaak van ver anderingen. Nu bestond dat besef al meer dan dertig jaar geleden, maar Franco's overwinning in de burgeroorlog grendelde de opmars der sociale verbeteringen af. Bo vendien strekt de wrevel zich niet alleen tot de materiële sector uit. Onder de intellectuelen is thans een actie gaande om bij Franco aan te dringen op persvrijheid en vrijheid van vakvereniging Typerend is ook, dat van kerke lijke zijde herhaaldelijk op sociale hervormingen is aangedrongen, nu pas weer door de aartsbisschop van Ovledo, die een herderlijke brief in de kerken van het bisdom heeft laten voorlezen, waarin de encycliek „Mater et maglstra" van Paus Johannes werd geci teerd. Daarin heet het o.m., dat „de economische ontwikkeling vergezeld moet gaan van sociale vooruitgang". De formulering is voorzichtig, maar een goede ver staander heeft er genoeg aan. Ook de kerk ziet dus he' keren van het getij komen, wat voor Franco een ernstige waarschuwing moge zijn. Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden In het Paviljoen van Avifauna te Alphen aan den Rijn is gistermiddag de 60ste jaarlijkse algemene verga dering gehouden van het Centraal Genootschap v. Kinderherstellings-. oorden en Gezondheidskolonies. De deelnemers (sters) aan deze tweedaagse samenkomst werden eer der op de dag door Alphens burge meester. de heer Bruins Slot, begroet. In zijn welkomstwoord wees ce burgemeester op de dynamische ont wikkeling van de gemeente Alphen aan den Rijn in het hart van de Randstad Holland. Spreker zag in het streven van de gemeenten naar betere woningen tevens een tegemoet koming aan het genootschap omdat hiermee de bleekneusjes ook gebaat zün. De voorzitter van de Alphense afdeling van 't genootschap, de heer A. van der Veen Meerstadt. zei in zijn welkomstwoord er trots op te ztjn, dat aan zijn afdeling de eer is gegeven deze vergadering te beleg gen. Hij heette bij voorbaat de ruim 300 gasten hartelijk welkom in Al phen aan den Rijn. Vervolgens hield de voorzitter van het Genootschap dr. W. J. Lojenga. een openingsrede waarbij hy tevens een uitgebreid overzicht gaf over het afgelopen jaar. Hij zei dit. met meer blymoedigheld te doen dan vroeger wel eens het geval is geweest, omdat er over de resultaten van het afge lopen jaar om meer dan een reden tot grote dankbaarheid is. Voor velen duizenden kinderen heeft het werk van de afdelingen ook dit jaar weer rustig voortgang gevonden. De ver- pleegprijs v. de afdelingen moest ge steld worden op f. 6.50 zodat deze dus met een kwartje moest worden verhoogd ingaande 1 mei 1962. Met vreugde besprak de voorzitter de schenkingen dlc het genootschap In 1961 ten deel zijn gevallen. Hier door mag financieel gesproken over 1961 wat gunstiger geoordeeld wor den. De commissie tot nazien van de notulen zal dit jaar worden samen gesteld uit leden van dc afdelingen Alphen. Voorburg en Leiden of zo nodig voor de laatste afdeling, leden van de afdeling Wassenaar. Vervolgens werden de verslagen over de toestand van het Genoot schap alsmede de financiële versla gen goedgekeurd. In de plaats van dr. mr. K. L. Piccardt, die wegens periodieke af treding niet meer verkiesbaar was, werd tot lid van de raad van toezicht gekozen de heer N. M. Fosch, nota ris te Amsterdam. De heer R. E. J. Heijer, notaris te Amsterdam, werd in het dagelijks bestuur herkozen. Voor de aftreden de bestuursleden, mevrouw A. E. C. Otten-Philips en de heer J. Pas man, die beiden niet meer herkies- Meer samenwerking tussen Frankrijk en Marokko Frankrijk en Marokko zijn voor nemens de samenwerking op econo misch, financieel en technisch ge bied uit te breiden. Dit. staat in een communiqué, dat gisteren is uitgege ven na de twee dagen van bespre kingen die president De Gaulle en Koning Hassan hebben gevoerd. De koning is gisteravond naar zijn land teruggekeerd. Twee van zijn mi nisters zijn in Parijs gebleven om het overleg voort te zetten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken ln Parijs heeft meegedeeld, dat het bezoek van Koning Hassan een rechtstreeks gevolg is van de re geling voor Algerije, waardoor een belemmering van de goede betrekkin gen is weggevallen. baar waren, werden resp. gekozen mevrouw G. S. Beijermann-Bosscher. kinderarts te 's-Hertogenbosch en de heer Chr. van Hofwegen, burgemees ter van Sliedrecht. Na een korte theepauze sprak de heer J. G. Aalbers schoolarts te Em- men over het onderwerp „De kinde ren van nu". Hierbij wees dokter Aalbers op de verschuiving van het verpleegkind van bleekneusjes naar achtergebleven of gehandicapte kin deren. Van de laatste groep worden er steeds meer gestuurd, wat niet te verwonderen is als men bedenkt, dat in de hedendaagse tijd het kind maar heel weinig rust krijgt. Deze rust heeft een kind bij zijn groei juist zo nodig. Ook het feit, dat de ouders minder belangstelling voor de kinde ren kunnen opbrengen dan voorheen zag spreker als een der oorzaken van steeds meer onrustige kinderen. De dag werd besloten met een ge zamenlijk diner en een vrolijke ont spanningsavond, eveneens in Avifau na. Vandaag maakte het gezelschap een boottocht over de plassen. Dr. Hans Luther overleden Dr. Hans Luther, die van januari 1925 tot mei 1926 kanselier van de republiek van Weimar is geweest, is 'gisteren in de ouderdom van 83 jaar te Essen overleden. Dr. Luther was de laatst overgeblevene van de „vier grote mannen van Locarno". Briand. Chamberlain en Stresemann. die tezamen met hem het pact van Locarno ondertekenden, waren reeds lang voor hem gestorven Luther, met wiens naam de in voering van de rentenmark en het sluiten van de Dawes-lening verbon den zijn. zei zelf nog kort voor zijn tachtigste verjaardag: Kunt. u zich iemand denken die meer beleefd heeft als ik?" Hij heeft, zijn belevenissen in een aantal geschriften geboekstaafd. Tot oj hoge leeftijd bleef hij werkzaam. Advertentie 2 liter kostelijke alpenmelk in één doosje van 170 gram fijnproevers Jkiezen dus ,0//^ STEEDS vóór de feestdagen Imp. J. C.N. Boering Amsterdam «U... ï- h Gistermiddag ls de 78-Jarlge S. Waal uit Ilpendam bij het oversteken van de drukke Jaagweg op de grens van Purmerend en Ilpendam vlak voor zijn woning gegrepen door een per sonenauto. De man was op slag dood. De gemeente Valkenburg in Zuid-Holland heeft in de Romeinse tijd een zeer belangrijke schakel ge vormd in de verdedigingslinie, die liep van Lugduncm (het tegenwoor dige Katwijk) via Noviomagnus (het tegenwoordige Nijmegen) naar Duitsland. Talrijke belangrijke vond sten zijn daar gedaan, sinds prof. dr. A. E. van Giffen in 1914 met opgravingen is begonnen. Een van de meest interessante ontdekkingen is een onlangs opgegraven tabula, een met was beschreven schrijfta fel van de Romeinen waarop een tot nu toe nog niet ontcijferde tekst staat. Het uitgebreide en zeer kostbare onderzoek in Valkenburg gaat uit van de „Vereniging van terpenon derzoek" en wordt uitgevoerd onder leiding van prof. van Giffen. Prof. dr. W. Glasbergen, die met de dage lijkse leiding belast is. vertelde gis termorgen tijdens een persconferen tie over het „praetorium agrippinae" van weleer. De bodem van dit rustige dorp in Zuid-Holland bevat een keur van voorwerpen, die een verlengstuk vor men van de geschreven Romeinse geschiedenis. In totaal hebben hier in de jaren 42 tot 270 na Christus zeven vestingen gestaan. Verkoolde en aangebakken klei in de verschillende blootgelegde lagen ver raden, dat zich hier hevige gevech ten hebben afgespeeld. Bekend is de woeste stormloop van de Chauken ln het jaar 47, die de vesting plunderden en plat brandden. Hetzelfde lot onderging het „Castel- lum" in het jaar 69 na Christus, toen de Caninefaten het vernielden. Van grote archeologische waarde is het feit, dat potscherven van Ger maanse oorsprong, die tot nu toe niet goed in een bepaalde periode konden worden gebracht, thans, door dat ze gelijktijdig met de Romeinse scherven worden aangetroffen, ge dateerd kunnen worden. De vondsten worden tijdelijk on dergebracht in de „Gevangenpoort" in Den Haag, totdat alles nauwkeu rig is geregistreerd. Het ziet er naar uit. dat de uitgebreide onderzoekin gen in Valkenburg voorlopig nog niet geëindigd zullen zijn. Als over en kele jaren de huizen, die nu nog staan, zullen worden afgebroken, zal weer een stukje van de legpuzzel, Arbeiders graven voorzichtig de overblijfselen van een Ro meinse vesting bij Valkenbi op. mrg die het „Praetorium Agrippinae" het. aan het daglicht kunnen wor den gebracht. Advertentie BREESTR. 171 TEL. 24815 BINNENLAND Op de Paviljoens te Den Haag i6 gistermiddag de 80-Jarige heer Christoph Ulrich door een bestelauto gegrepen en gedood. Gistermiddag is de 3-jarige T. W. Mulders uit Rijswijk in de Haven straat aldaar door een vrachtauto overreden. De kleuter was op slag dood. Het kind stak plotseling voor een ge parkeerde auto de rijweg over toen de vrachtauto naderde. De chauffeur kon niet tijdig meer remmen. De postadministratie van Ned. Nieuw-Guinea zal op 18 Juli 1962 twee bijzondere frankeerzegels ln de waar den 25 cent en 30 cent zonder toeslag uitgeven ter gelegenheid van de vijfde Zuid Pacific Conferentie, die te Pago Pago wordt gehouden. De voorstellin gen op beide zegels zijn ontleend aan kleurendia's en vertonen afbeeldingen van een tropisch strand De ontwerpen voor deze zegels zijn vervaardigd door de kunstenaar J. Pander te Haarlem. Gistermorgen ontving de heer W. A. V. van Doorne, vice-president van de raad van bestuur van Van Doorne's Automobielfabriek N.V.. uit handen van de Belgische ambassadeur in Ne derland, baron F. X. van der Straten Waillet, de versierselen van Officier in de Kroonorde van België. Dc ambas sadeur releveerde dat hot vooral dank zij het Initiatief en de stuwkracht van de heer Van Doorne ls dat de DAF- nederzettlng ln België zich ln de laat ste Jaren zo bijzonder snel heeft ont wikkeld. Een onbekende heeft ln de afge lopen dagen 45 traveller-cheques van 20 dollar ln Amsterdam uitgegeven. Ze waren voorzien van een valse handte kening. Gebleken ls. dat deze cheques ln Parijs uit een auto werden gestolen. Voorts ls de Amsterdamse politie be kend geworden, dat de onbekende zich bij Inwisseling van de cheques steeds heeft gelegitimeerd met een Ameri kaanse militaire legitlmatiekaart. Ook deze kaart is van diefstal afkomstig. De Vereniging NederlandNoord- Ierland heeft op haar Jaarlijkse ver gadering in Den Haag de premier van Noord-Ierland. lord Brookeborough. benoemd tot erelid. BUITENLAND Dr. Radhakrlsnan. vice-president van India ls gekozen verklaard tot president van India. Radhakrisjnan kreeg 2938 stemmen van de leden van het federale parlement en die van de wetgevende vergaderingen van de deel staten. De andere kandidaten. Harl Ram en Trlsjoelia, kregen respectieve lijk 41 en zeventien stemmen. De politie in Kopenhagen heeft meegedeeld, dat donderdagavond twee mannen een zelf vervaardigde Molo- tow-cocktail door een raam in de wo ning van de Spaanse ambassadeur heb ben geworpen. Er werd weinig schade aangericht. De Amerikaanse gedelegeerde bij de ontwapeningsbesprekingen in Ge neve. Arthur Dean. ls gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken waar hij, naar men verwacht, persoonlijk ver slag zal uitbrengen aan president Ken nedy. Hy zal vijf dagen ln de V.S. blijven. De rechtbank in Keulen heeft de bedrijfsleider van de tandradbaan op de Drachenfels by Bonn, waar op 14 september 1958 een ernstig ongeluk gebeurde, vrijgesproken Een tweede beklaagde, de referendaris Karl Sauder, verkreeg eveneens vryspraak, De recht bank achtte de oorzaak van het on geluk niet verklaarbaar. Bij het on geluk, waarbij drie wagens van de bergtrein losraakten en omlaag stort ten. vielen 17 doden en 112 gewonden, onder wie Nederlandse en Belgische toeristen. Fabiola van Belgic hebben gisteren in vangst sinds hun huwelijk gegeven Meer dan 1800 genodigden, de leden van het parlement met hun echtge noten en kinderen, ministers en vele andere hoogwaardigheidsbekleders, wa ren de gasten van het Belgische vorstenpaar. Ruim twee uur vertoef den de koning en zijn echtgenote by hun gasten. Het algemeen vakverbond ln Ar gentinië heeft gisteren gedreigd een algemene staking te zullen afkondigen als de eisen tot prljsbeheersing. vol ledige tewerkstelling en andere eco nomische wijzigingen niet voor het eind van de maand zijn Ingewilligd. De Sowjctrusslsche ruimtevaarder German Tltow. die een bezoek van 12 dagen aan de Verenigde Staten heeft gebracht, is gisteren per vliegtuig uit New York naar Moskou teruggekeerd. Hij verklaarde tegenover de menigte belangstellenden, die hem uitgeleide deed. dat zyn bezoek hem had aange toond dat het Amerikaanse volk. even als het Russische, dacht aan vrede, het Inperken van de bewanenlngswedloop en het voorkomen van een verwoes tende oorlog met kernwapens Vier Jongetjes uit één gezin zyn gisteren bij ren brand ln een buiten wijk van Glasgow omgekomen. De moeder had de kinderen, van wie de leeftijd varieerde van één tot vier Jaar. alleen thuis gelaten om haar oudste zoontle van vijf Jaar naar de halte van de schoolbus te brengen. De oor zaak van dc brand ls niet bekend. Prof. Antonio Segnl heeft gister avond de eed afgelegd als president van Italië. Tijdens de eedsaflegging dreunde een saluut van 101 schoten over Rome De Britse conservatieven hebben ook gisteren weer nederlagen ln de f:emeenternadsverklezlngen ln Enge- and en Wales te verwerken gekregen. Toen de samenstelling van drie van de 428 raden nog niet bekend was. had den de conservatieven al 560 zetels verloren en maar dertien gewonnen De socialisten wonnen 364 zetels en I verloren er 76 en de liberalen ver- overden er 339 en moesten er 12 op geven De onafhankelliken wonnen 53 zetels tegen een verlies van 122. I ZATERDAG Kortenaerstraat: Tuinfeest „Ons Eiland". 2-5 en 7.30-11 uur n.m. Schouwburg: Speeltuinver. Ooster kwartier. Operette „Het geheim van de hofmaarschalk". 8 uur n m. SteenstraatOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur n.m. Waalse kerk: Youth for Chrlst- samenkomst. 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Pieterskerk: Open Deur-dienst o.l.v. pastoor Glazemakcr en dr. P. L. Schoonhelm. 7 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zeilstra. 10 uur v.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Films over de Sahara. 2.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG De Doelen: Ledenverg Leldse Ama teur Fotografenver. 8 uur n.m. BevrydlngskerkKunstvezelavond Damescontact St.-Antonlusparochle. 8.15 uur n.m. DINSDAG Hogewoerd 175: Dicnstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Rest. Van der Heyden. Kath. Re classeringsver. Spr. dhr. C. A. Arnoldus over „Onder toezicht gestelden en hun benadering". 8.15 uur n.m. WOENSDAG Den Burcht: Installatie Jeugdna tuurwachters. 3 uur n.m. Doezastraat 2a: Voorlichting over emigratie naar Australië. 8 uur n.m. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Le denvergadering Kon. Ned. Natuurhist. Ver. 8 uur nm. Zoeterwoude Stadhouderslaan Excursie Kon. My. voor Tuinbouw en Plantkunde naar kwekerij fa. Bruines. 7.15 uur n m. DONDERDAG Gebouw voor Chr. Soc. Belangen: Jaarvergadering Leldse Chr. Besturen bond. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dicnstvergadering Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15 uur n.m. Wljkgebouw 't Boshuis: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Zuidwest. 8 uur n.m. Den Haag (Gebouw K en W.) K. en O. Ned. Opera „Faust". 8 uur n.m. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Sint-Antoniusclubhuis: Feestavond Chr. Bedryfsbond voor de metaalnij verheid en elektrotechnisch Industrie. 8 uur n.m, TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-4 uur. zondag 1-4 uur Lakenhal: Tentoonstelling „Bal en zyn groep" (tot 18 Juni). Legermuseum Peethulslaan)Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur) Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur Ryksmuseum vour Volkenkunde: Dag 10-5 uur zondag 1-5 uur Ryksmuseum van Oudheden: Dage- tyks 10-5 uur zondaR 1-8 uur Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur Zondag 1-4 uur BIOSCOPEN Rev: „From here to eternity". 18 Jr. Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.46, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „La vérlté". Casino: „De hel van Salpan". 18 Jr. Werkd. '230, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.46, 7 en 9.15 uur. Lido: „Gevaarlijke verhoudingen". 18 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.46. 7 en 9 16 uur. Luxor: „FBI afd. moordzaken" 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Moeder Johanna van de engelen". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.16 uur; werkd. 10.30 en 11.30 uur rep. zilveren huweiyksfeest Kon. Paar. Astra Theater - Wassenaar: vrydag, zat., zond., ma. en wo. 7.30 uur „Exodus". 14 Jr. Donderdag 8 uur „De Wanhoop van Inspecteur Gi deon". Zondagmiddag en woensdag middag half drie „Klopjacht ln Hol land". A 1. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Zuider-apotheek. Lammenschansweg 7. tel. 23553. De dienst van apotheek R. van VOOU HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 V. d Jeugd. 14.45 Boe kenwijsheid. 15.05 Hammondorgelspel. 15.20 De hulzen van de weduwnaar, hoorspel. 16.40 Orgel, trompet en trom bone: oude muz. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte gram. 18.30 Licht ens. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Bij belse miniaturen. 19.45 Oude muziek. 19 55 Deze week. praatje. VARA: 2000 Nws. 20.05 Specialiteiten Theater, ge- var .progr. 21.15 Oude en nieuwe dan sen. 21.50 Soc. comm. 22.05 Men ln de stad, cabaret-fantasie. 22.30 Nws. 22 40 Vissen in troebel water, hoor spel (10e en laatste deel). 23 10 Zi- geunerork en zangsoliste. 23.40 Tot besluit23 55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 14 10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Twee sopranen en piano. 15.55 Pianorecital: moderne muz. 16.10 Als de dag van gisteren, klankb. 16.40 Amateursprogr. 17.00 Internat, heren- hockevwedstrijd Nederland—Engeland. 17.10 Licht ens. 17.30 Boekbespr. 17 40 Nouveauté's: nwe klass. gram. 18 00 Kunstkron. 18.30 Instr. trio: Jazzmuz. 18 50 Praatje voor politieke voetgan gers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, wedstrijd in muziekliteratuurkennis 19 45 Licht baken. lezing 19.55 Popul klassieken door kamerork 20 45 Ronde van Ned. 20 50 En nu mijn geval, vragenbeant- woordine 21 00 Tierelantijnen, gevar. nrogr. 22 20 9 22.25 Boekbespr. ">2 30 Nws. 22 40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwerken van de reli gieuze muz. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55 Rugbywedstr om de Cup Final te Londen. AVRO: 16.35 Licht ork met zangsolist. 17.00 V. d. kind. (-17.30). 19.30 TV-film. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Kom er maar eens achter, quiz 20 50 Ster- reofonle, gevar, progr 22.00-22.45 Hou je aan je woord, litterair spel met woorden. VOOR ZONDAG 13 MEI VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Voor het platteland, lezing. 8.30 Weer of geen weer. gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespraak. 10.00 Ka merork.: klass. muz 10.35 Strijk en zet, gevar. progr. AVRO: 12.00 Vakan tieklanken. 12.30 Sportber. 12.32 Piano- of orgelspel, (verzoekprogr.). 13.00 13 07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Knipper licht. progr. voor de weggebruikers. 14 00 Kinderkoor. 14.30 Boekbespr. 14.40 lichte ork.muz. en zangsoliste 15.10 Toneelbeschouwing. 15,20 Vlooi en plano, 16.05 Dansork. en zangso- llsten. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijk en zet. gevar. progr 17.30 V d. jeugd, 17.50 Nws., sportuitsl. en sport journaal VPRO: 18.30 Ned Herv. kerk dienst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Lichte ork.muz. en zang- soliste. 20.45 De vrouw met de dolk, éénaeter. 21.25 Zangrecital: Noorse volksliedjes 2145 Voordracht. 22.00 Filkdom der welluidendheid, gram. 22.30 Nws 22.40 Journ. 22 55 Meded en sportuitsl. 2e klas voetbal 23.00 Zang en plano. 23.25 Swing Expres. 23 55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 8 00 Nws. 8.15 Klass. gram. .25 Inleiding Hoogmis 8.30 Plechtige Hoogm.'.s. NCRV: 9.30 Nws. en water- 6tnnden. 9 45 Koorzang met orgelbe geleiding. Convent van kerken: Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Sopraan, viool en orgel 12.00 Jubileum Jubel, flitsen van feestelijke viering van 75- Jarlg bestaan van het Leger des Heils in Nederland. KRO: 12.15 Buitenlands comm. 12.25 Muzikaal allerlei. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De Oelewappers, licht pro gramma. 13 30 V. d. kinderen. 14.00 Kamerork. en soliste. 14.50 Boekbespr. 15.00 Mannenkoor en Limburgs symf.- ork 15 30 Muzikale aspecten, muzi kale lezing 16.00 Snort. 16.30 Over denking. IKOR: 17.00 Kerkdienst van rie Herv Jeugdraad. 18.00 Het Geladen Schln, lezing. 18 40 De reformatorische houding legens de R.-K, Kerk en haar leden, lezing N^RV: 19.00 Nws. uit de kerken 19 05 Samenzang- geestelijke liederen. 10.30 Door een geopende deur to de kernel, lezing. KRO: 19.45 Nws. 30 00 Vrouw te Roer, hoorspel (I). 30^0 Lichte ork.muz. en zangsolisten. 3] ia T>*k. kerk en concilie, lezing. °130 B»vrndmaking Geheim SUS- Vrsnt. 39 00 Tn de vergulde Baars, licht. pvoer. 22.20 22.25 Boek bespr °3 <io Tn bet land vap de dich ter Wf^piMindiee lezing oi oo Avond- 39 ia Promenade-ork. en solist. 23 RS-34 00 Nieuws. Radio Rlneniendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet- ll uur ds. G Mevnen tp TJt.rerht (uitzending dienst voor be langstellenden); 3 45 uur Kinderdien8t; 3 30 uur ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 12.00 Plechtige Bisschopswij ding. Mgr. Gerardus Hendrlcus de Vet te Breda. NTS: 19 30 Weekjourn. 20.00 Sport ln beeld. NCRV: 20.30 De reis van hun leven, fllmreportage. 20.55 Muzikaal progr.: kamermuziek. 21.20 Reportage bijeenkomst Leger des Hells in het Concertgebouw 21.45 Meneer Sampson, éénakter. 22 20 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.56 Weerbericht. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14 30 Symf.conc, I. d pauze: 14.55-15.10 Le zing 16.15 Feestprogr. van de viering van de Kon. Luchtmacht. 50 Jaar ge leden 16 45 Gram. 17.00 Hoorsp. 17.30 Voordr 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18 45 Lichte ork.muz. 19.30 Brief uit, Amerika, 19 45 Godsd. uitz, 20 25 Ltefdadighelrisoproep. 20.30 Hoor- snel. 21.00 Recital. 22.00 Nws. 22.10 Klankb 22 40 Gram 22 50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.02-23.35 Klankb. 22 40 Gram 22.50 Eniloog. 23.00 Nws. 23.02- 23.35 Lult en gitaar, Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Verzoekprogr. 13 30 Gevarieerd nroer. 14.00 Gevar. muz. 14.30 Popul. lied las 15.00 Fllmkron 16.00 Popul. muziek en nwp gram. 17 00 Verzoek- nrogr ep Interviews 18 00 Ponul. lied- les 18.30 Gevar nro°T 19.30 Nws. 19.35 Gavpr rryiz "?0 30 Godsd. samenzang. 9i no Korzrvv-nrrieroo T iohte muz. 99 90 Vn-c 90 40 an °3 20 Lichte muz. 23 50 Meditatie 23 55-24.00 Nws Nnrdwestdeutselier Rundfunk. 309 m. 12 00 Balletmuziek. 13.00 Nws. 13.10 Onerpt.temuz. 14 45 Klass muz. 15.30 Onpramuz 16 30 Gevar. gram 18.15 ^lass. muz. 18.40 Zang en niano. 19 00 Nws 90 00 Amusmuz "U 00 Klassieke muz 2145 Nws. 22 15 Dansmuz. 23 00 t leb te muz 23.15 Gevar gram. 24 00 ■mms oor Kjasa. conc. 100 Weerber. en gevar. muz. Frfinkrllk 3. 280 en 235 ni. 12.02 Nws. 12.10 Ork.conc. en solist. 15.50 Operaconcert. 18 00 Radlofllhai ork. en solist. 19.30 Lichte muz. 20 Hedendaagse Franse muz. 22.15 Bal) muz. 22.45 Gevar. gram. 23.53-20 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Kamer® 12.30 Weerber. 12.35 Amus.ork. en listen. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. I Opera- en Belcanto-conc. 15 45 Ace deonmuz. 15.55 Reportage Internat nale voetbal wedstr. 17.45 Sportu; 17.55 Pianorecital 18 30 Godsd. u 19.00 Nws. 1930 Gevar. gram. 20 Amus.progr. 22.00 Nws. 22.15 Gei! gram. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23 24.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram. 13.00 Nws. li Verzoekprogr. 17.45 Ork.conc. en 11ste. 1835 Gram. 19 30 Nieuws 2C| Operamuz. 22.00 Wereldnws. 22.55 N 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 14 MEI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend) 7.20 Socialistisch strydlied. 7.23 Lie gram. (Om 7.30 Van de voorpagi praatje). 8 00 Nieuws. 8.18 Muzil ochtendpost. 8.35 Amus.muziek Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor elk wils. (9.35-9.40 Waterstanden). VP1 10 00 Democratie ln het geding. O' denking. VARA: 10.20 Zestig minut voor boven de zestig. 11.20 Voordrai 11.35 Zangrecital. 12.00 Lichte ork« muz. en zangsolisten. 12.30 t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor platteland. 12.38 Hammondorgels; 13 00 Nws. 13.15 Voor de middenstai lezing. 13.20 Kamermuz. 13.45 WikL en wegen, lezing. 14.00 Twee plant 14.30 Opa Draadnagel zet dóór, spel. 15.50 Lichte gram. 16.00 liedjes. 16.15 Weerklank, muzlekrevi 17.00 Lichte muz 17.25 Act. 17 gelspel. 17.50 Militair commentaar. VARA: 18.00 Nws. en comm. 1L Roemeens ork. 18 40 Jazzmuz. en zaï 19.00 Pari overz. 19.15 Regeringsult Bescherming Bevolking vraagt I aandacht. 19.30 Hamburgs Radlo-oi en solisten: amusjnuz. 20.00 Nws. 20 De wilde vaart, licht progr. Noordhollands Fllharm. ork 11ste. 21.55 Marimba, veertiendas magazine. 22.30 Nws 22.40 Pianorecit 23.15 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7 10 Lichte gra; 7.20 Sportuitsl. van zaterdag. 7.30 G wijde muz. 7.50 Het brood des level meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radlokrai 8.35 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9. Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Viool plano. 10 20 Theologische etherlee gang. 11.05 Planorecital. 11.35 Muzl bij het werk. 12.00 Lichte ork.muzie 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 M ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lich muz. 12.53 Gram., event, act. 13.1 Nws 13.15 Theaterork., zang en orgi 13.45 Operettemuz. 14.05 Schoolradl 14.30 Herhaling van gedeelten van h programma Donderdagavond mozaïi van 3 mei J.l. 15.30 Lichte muz. 16.( Bl|beloverdenking. 16 30 Zangrecits 17.00 V. d. kleuters 17.15 V. d. Jeug 17.30 Jazzmuz. 17.40 Beursber. 17.4 Regeringsuitz.: De staatsregeling va Suriname en de zelfstandige gemeei schappen, door dr. C. Nagtegaal. NCRV: 18.00 Popul. orgelspel. 18 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19 Nws. en weerber. 19.10 Op de man a praatje 19 15 Orkestmuz. 19.30 Radlc krant. 19.50 Strykork. 20.20 De slede patrouille, hoorspel. 21.15 Lichte grai 21.25 Zangrecital. 22.00 Pari, conn 22.15 Metropole ork., koor en Amus.muz. 22.30 Nws. en S O.S -bei 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek] bespr. 23 05 Muzlekrevue: lichte mui met comm. 23.55-24.00 Nws. Breest Smallcnburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door de Zuider-apotheek. De Oegstgeester Apotheek. Wilhel- mlnapark 8. tel. 53274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. Weekelndedlcnst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts J Schreuder, tel. 32828. ZONDAGSDIEN8T DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Tegelaar. tel 34092: De Bruyne, tel. 26866; Gaasbeek, tel 20266; Brand, tel 26946 en Schaefer. tel 50481. Te OegslgeeM dokter J. B. Hugen- holtz, tel. 50390. By geen gehooi van Uw huisarts oi specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 32222. (Over de 4e H|n van 18-20 uur) I. Howard Brubeck. Dialogues fq Jazz Combo and Orchestra. Allegro Andante - Ballad. Adagio - Ballad Allegro - Blues. Dave Brubeck Quartel Philharmonisch Orkest van New Yoi o.l.v. Leonard Bernstein. II. Peggy Glanvllle Hicks. Gymnopt dies. Molto tranquillo, alia siesta. Al legretto semplice. Lento tranquilli Rlas Symphonle Orkest, Beriyn o.l. Jonel Perlea. III. Rolf Llebermann. Suite Zwitserse volksliederen. Rias Symphi nie Orkest. Berlijn o.l.v. Ferenc Frlcsa'. IV. Arthur Honegger. 1. Concertini voor piano en orkest. Allegro molti moderato. Larghetto sostenuto. Allegro Margrit Weber. plano. Symphonle Or kest van Radio Berlijn o.l.v. Feren Fricsay. 2. Pacific 231. Orkest van d Soclété des Concerts du Conservatoire Parijs o.l.v. Ernest Ansermet. V. Manuel de Falla. Nachten ln d tuinen van Spanje. In het Generallfe Allegretto tranquillo e misterioso. Dan uit de verte. Allegretto giusto. In d tuinen van de Sierra de Cordoba. Tem po vivo. Margrit Weber, piano. Sym phonle Orkest van Radio Berlijn ol.v Ferenc Fricsay. VI. Claude Debussy. Images. Gigue» Ibéria. Par les rues et par les chemlni Les parfums de la nult. Le matln d'un Jour de fète. Rondes de printemps Orchestre de la Suisse Romande o.l.v Ataulfo Argenta. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weeroverz KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 Do cumentair progr. over De Jordaan 21.20 Muslc-Box. 21.45 Afrika Vandaag TV-fllm. 22.20 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 33» m. 12.00 Cricket: Leicestershire-Pakis tan. 12.10 BBC Northern Orchestra 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. met comm. 13.40 Schoolradio. 15.00 Cricket: Lelcestershlre-Pakl6tan. 15.30 Hoorsp. 16.30 V. d. oudere luisteraars. 17.00 V d. Jeugd.17.55 Weerber. 18.00 Nws, 18.15 In the South-East, regio naal progr. 19.00 Samenzang. 19 30 Gevar. progr. 20 15 Hoorsp. 22.00 Nws en ber. 22.30 Volksliederen 22 45 Pari. overz. 22 69 Weerber. 23.00 Nws 23 Voordracht. 23 15-23,35 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Popul. gram. 12.31 Gevar. muz. 13.30 Nws 13.35 Cricketuitsl 13.45 V. d. kleuters. 14 00 V d. vrouw 15 00 Ballroomork 15 31 Muz bij het werk. 16 15 The Dales, dagboek 16,31 Uitsl. races. 1634 Gram. v. d Jeugd. 17.00 Gevar. progr. 17 31 Gevar. proer 18 33 Sportoverz 18 45 Hoorsp 19.00 Nws. en 1ourn. 19.25 Soort. 19.31 Hoorspel. 20 00 Gevar. proer 20 31 Gevar muz 21.00 Hoorsp. 21 31 Gevar. muz 22.15 Orgelreeltal. 22.30 Nws.. snort en act. 22 41 Gevar. progr. 23.55-2400 Nws. Nordwestcleufsclier Rundfunk. 309 m, 12 00 Jazzmuz. 13 00 Nws. 13.15 Ge var gram. 16.00 Klass. conc. 17.00 Nws. 22 Jr. Svmf. conc. en solist. 21.45 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 23 00 Gevar. gram. 24 00 Nws. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrllk 3, 280 en 235 m. 12 02 Nws. 12.10 Ork.concert, 14.25 Klass muz. 14 30 Orgelrecital 15.11 Alt en plano. 15.30 Omroep svmfonle- ork, 16 00 Hedendaagse muziek 16 30 Franse muz. 18 05 Kamermuz 19.00 Nws. 20 00 Fllharm. ork. en solist. 23.10 Kamermuz. 23.35 Klass. muz. 23.53- 2400 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws 12.03 Lichte gram. 12,30 Wserber. 12.35 Landbouwkroniek. 12 42 Trekkers] lederen. 12 50 Beurs- kroniek 1300 Nws. 13.15 Kamermuz. 14 00 Schoolradio. 15 45 Vlaamse Ka mermuz 16O0ReursH*r 16 06 Voor de z1»ken 17.00 Nws. 17 15 Lichte gram. 17 45 Franse les 18 90 Godsd. Prot. Uitz 18.20 V. d. sold. 18.50 Snort- nrorrr 19 00 Nws. 19 40 In en om de opera 20.00 Kamermuz 2115 De ze ven kunsten 21 30 Lichte muz. oo Nws 22 15 Amus.ork en solist 35 pari"l volksmuziek oo 55 T*Jws °3 00- 15 V. d woellodey, 484 ni.: 11.56 Gram 13.00 Nws. 13 15 Gevar gram. 14.18 Symf. conc. 1503 Kamermuz. 10 08 Operettemuz. 17 00 Nws 17.15 Hedendaagse Belgische muz. 17.45 Koorzang 18.45 Gram. 19 05 Ge var muz. 19 20 Gram. 19.30 Nws 22 00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2