verkeerd „gesneden" TURCQ - dammer die geen voorletter had Ook in Cannes werd HET NUT VAN VERKIEZINGEN Kom er ACHT-er o ■OTOGMFIE Bij de 85-ste verjaardag van Henriette Reuchlin-Lucar die Rotterdamse joffer tekende en schilderde in vele landen Kom er ACHT-er WERKT HET! Nog 10x ho gere snelheid geven twee tegen elkaar in roterende spiegels. stilstaande film beeld hulp- lenzen draaiende spiegel objectief objectief spiegel vlakken roterende glasplaat afscherm kaPJg elektronische flitslamp ontsteekinnchti met thyratron. Polariseert ookdooft reeds gepot, licht. gekruiste nicol Polariseert het licht. Objecten die zelf geen licht geven kan men op cóntinu lopende film fotograferen bij het licht van een ultra snelle elektr flitslamp. objectief Tot 2500 opnamen per sec. kan men maken met een camera, waarin een roterende glasplaat de lichtstraal doet meebewe gen met de lopende film. Hogere snelheden bereikt men met een roterende spiegel, re flecterend op een stilstaande film (I/100000 seconde). Voor objecten die wel licht geven, kan men een camera met ultra snelle sluiter gebruiken, geba seerd op een Kerr-cel, die licht polariseert in tempo met een aangelegde hoogfrequente wis selstroom. hoogfrequente generator Polariseert indien onder spanning laat dan dus weerfgepolj licht door Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeninge /inden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. Bridgevraag dezer week: (Zuid) Sch. V, 5; Ha. V, 5; Ru. 7. 6. 4; Kla. A. B. 9, 6, 4. 2. Oost gever, niemand kwets baar parenwedstrijd. Bied- verloop: oost past - zuid past - west 3 ruiten - noord 4 ruiten - oost pas - zuid 5 klaveren - west pas - noord 5 ruiten - oost pas wat moet zuid bie den?? Antwoord elders op deze pagina. Het beroemde Franse bridgepaar Jaï-Trézel is in Cannes wereld kampioen geworden, vóór de En gelsen Reese-Shapiro, de Fransen Bacherich-Ghestem en een verdere lange lijst met bekende namen uit de internationale bridgewereld. Ne derland slaagde erin, zich met alle vijf deelnemende paren te klasse ren voor de finales, doch toen was de koek op. Onze paren vormden géén bedreiging voor hen, die vochten om de hoogste plaatsen. Het best klasseerden zich mr. C. Kaiser-Van Heusden (63 punten bijna 4 topscores achter de winaars) op de 12e plaats. trachtte zo gunstig mogelijk te wor den geklasseerd. Een aardig spel uit de finale was het volgende: Sch. A, H. V, 5. Ha. B. 9. 4. 3. Ru. A, B, 9. Kla. V, 4. Sch. B, 10, 8, 3, 2. Sch. 7, 6, 4. Ha. H, 5. w* Ha. A, 8, 7, 6. Ru. 8, 7. z ^u- H, 5. Kla. H, 10, 6, 3. Kla. A, B, 9, 5. Sch. 9. Ha. V, 10, 2. Ru. V, 10, 6, 4, 3, 2. Kla. 8, 7, 2. West gever, OW kwetsbaar. Aan vele tafels opende noord het bieden met 1 schoppen waarop iedereen paste en welk contract als regel tenminste één doVn ging, vooral omdat troefuitkomst door oost vrij voor de hand liggend is. Aan de tafel van één der Neder landse paren (NZ) tegen een zeer sterk Frans paar (OW), opende noord uit tactische overwegingen met 1 harten waarna oost en zuid pasten. Dit contract heeft aanzien lijke winstkansen en west voelde er dan ook niet veel voor 1 harten te laten spelen, daar hij zelf slechts twee hartens in handen had. West bood daarom 1 schoppen noord 1 Sansatout oost 2 schoppen zuid 3 ruiten allen pasten. NZ hadden met 3 ruiten het ideale contract gevonden en kre gen grote kansen toen west (begrij pelijk) met schoppenboer uitkwam. De eerste drie slagen waren voor hoge schoppens (zuid ruimde twee klavertjes op) zodat zuid hierna ten hoogste twee hartens, een troef en één klaverslag behoefde te ver liezen. Het goede spel zou geweest zijn, na de schoppens te vervolgen met ruitenaas en ruiten na ten einde de kans op een introever in harten zo gering mogelijk te maken. Zelfs als ruitenheer goed (bij west) zou zitten, zou het zeker stellen van het uitstekende contract, dat vermoedelijk aan'zeer weinig tafels behaald zou zijn, te verkiezen zijn boven het avonturen op een over slag. Onderste uit de kan Zuid wilde helaas het onderste uit de kan bracht na dp ^rofo drie schoppenslagen gemaakt te hebben, zijn eigen hanu hierna au.t slag met een introever in schoppen en sneed vervolgens op ruiten heer. Deze zat mis en hierna faal den de tegenstanders niet meer; oost speelde n.l. een kleine harten na, west maakte hartenheer en west vervolgde met harten, door oost genomen waarna oost zijn partner een introefslag liet maken in harten. Tot slot konden OW nog een slag in klaveren incasseren, zo dat NZ op 3 ruiten één down ge gaan waren. De score van mini 50 voor NZ was nog niet ze slecht doch plus 110 zou ei topscore geweest zijn. Een lee zaam spel, ter demonstratie een situatie waarin men bepaal niet moet snijden. Antwoord op bridgevraag dezer i week: De situatie kwam voor tijdent i de klasseringsronden om het 1 wereldkampioenschap voor brid- geparen in Cannes. Het is ze ker. dat noord een enorm spel heeft en zuid wil laten kie zen uit schoppen en harten. Zuid heeft geen voorkeur maar heeft wel een bijzonder waardevol spel mee; er is slechts één bod, waarmede hij beide zaken duidelijk aan het licht brengt - nJ. zes ruiten. Hier mede geeft zuid de keuze terug aan noord, waarna noord 6 of 7 schoppen kan bieden (en maakt). Zes harten gaat down op een ruitenuitkomst west had vijf troefjes tegen. Het noordspel was: Sch. A, H, 10, 8, 7, 4, 3; Ha. A, H. B. 10, 3; Ru. Kla. 5. Noords bieden is een goed voor beeld hoe men met zo'n spel te werk moet gaan. na een hoog bod der tegenpartij. Zaterdag 12 mei 1962 Veelzijdig werk (Van onze Brusselse correspondent André Glavimans) Dezer dagen om precies ie zijn: op 28 april j.l. vier de de Rotterdamse schilderes Henriette ReuchlinLucardie haar 85ste verjaardag. In goe de gezondheid en nog bijna dagelijks het penseel hanterend leeft en werkt zij in haar ge boortestad. Zij werd in 1877 geboren en die omstandigheid plaatst haar al dadelijk temid den van haar zusters en broe ders in de kunst. De Amster damse joffers" waren, en voor zover zif nog leven: zijn, vrij wel van dezelfde leeftijd. De „Haagse joffers" of die van Bremmer waren in het alge mene een jaar of vijf, zes ouder dan zij. Schilders als Huib Luns, Kees van Dongen (die zij al kent van beider jeugd in Delf shaven)Jan Sluijters, H. F. Boot, Jurres, Piet van Wijn- gaerdt behoorden tot haar ge neratie. haar man bracht haar naar Zwit serland, waar zij veel heeft ge maakt. Na zijn overlijden vestigde, zij zich in Parijs. Zij heeft daar vijftien jaar gewoond en trok van daar uit de wereld rond. De jong ste oorlog bracht haar terug naar Rotterdam waar haar atelier aan de Wijnhaven in mei 1940 door het Duitse bombardement werd ver woest. Tijdelijk heeft zij toen te Teteringen in Noord-Brabant ge woond en na de bevrijding kwam de oude lust tot reizen en trekken weer boven en in Spanje, in de V.S. en later in Japan, waar haar zoon Nederlands ambassadeur was, heeft zij veel getekend en geschil derd. Men kan zeggen dat er wel geen onderwerp is of zij heeft het ge schilderd: landschap, stadsgezicht, stilleven, figuurstuk, portret. In haar wijze van uitbeelden is zij steeds trouw gebleven aan de stijl, die men wellicht het best met Ne derlands impressionisme kwalifi ceert en men kan aan haar werk zien dat zij tot de generatie van schilders en schilderessen behoort, die open oog hebben voor het mo tief, die streven naar het weerge ven van wat hun oog heeft ge troffen. Niet behorend tot de zus terschap van de „Amsterdamse jof fers" (al heeft zij er altijd goede relaties mee onderhouden», in stijl van schilderen evenmin verbon den met de joffers van Bremmer en in Rotterdam uit hoofde van haar leeftijd wat geïsoleerd levend van de weinige schilderessen, die men daar heeft gekend en kent, is mevr. Reuchlin steeds onvervaard haar eigen weg gegaan. Daarbij is zij weinig afgeweken van het ar tistieke pad. dat zij zich eens had gekozen. Zij heeft veel tentoonge steld, ook in het buitenland en het exposeren maakte deel uit van haar opvatting van de schilderkunst. Zij wil met haar schilderijen medede len, zij wil anderen laten delen in de vreugde en het plezier, de be zinning ook wel die haar zelf via oog en penseel deelachtig waren geworden. Uiteraard kent het oeuvre van een schilderes die zoveel heeft ge maakt als Henriette Reuchlin Onze damrubriek De voorletter van de beroemde Franse componist Turcq is niet be kend. Een groot aantal onderzoe kers heeft niet grote vlijt in de ar chieven gespeurd, doch deze verto nen in Parijs zulke hiaten dat men ieder spoor is bijster geraakt. Bijna altijd ziet men de M als voorlet ter, maar dat zegt niets want de Fransen hebben nu eenmaal de ge. woonte iedereen aan te duiden met M(onsieur), ongeacht zijn voorlet ters. Zo ook met de veel beroemdere Blonde, die gelijk opspeelde met Manoury. Zelfs in zijn boeken komt een enkele stempel voor met binnen een ovaal „Citoyen Blonde, natu- riste". Het jaar 1802 was een jaar van vele belangrijke ontmoetingen en composities. Voor de hand ligt dat ook Turcq In het bekende koffie huis aan de Schoolkade te Parijs kwam, doch zeker weten doet men dat niet. Nieuwsgierig was men vooral naar hetgeen deze bekende componist bekend vooral om de door hem ont. dekte typische meerslagwending eigenlijk gemaakt heeft en waar mee hij het spel heeft, verrijkt. Over het algemeen draagt zijn werk het karakter van de Napoleontische en na-Napoleontische tijd, die als die der restauratie bekend staat. Van een spaarzaam gebruik van materiaal is geen sprake en de fi guranten zijn dan ook legio. Toch zijn ook die de moeite waard als zij zulke fraaie eindstanden de. monstreren als bijv. in diagram III het geval is. Zoals vaak met top zware scheppingen Is de ontleding meestal moeilijk, om niet te zeggen „onmogelijk". Broekkamp. die om. trent 1907 de grote man in Neder land was, vertelt ergens in zijn werken, dat er in zijn tijd eens sprake was van een fantasiepro. bleem dat reeds 10 jaar door Ne derland en Frankrijk circuleerde zonder dat iemand de oplossing kon vinden. Broekkamp vond de oplos, sing binnen korte tijd, geheel de weg volgend van de door hem voor gestane oplosmethode. Bewondering zal men hebben voor de ingenieuze wending in diagram II; wel de interessantste vorm van de „Coup de Turk", met de slagkaatsing van onderaf. In de eerste positie heeft Turcq een zijner oervormen gegeven, en zelfs Z.: 5, 15 dam, 39 dam. W.: 13, 17, 22, 24, 29, 32. No. II M. Turcq Zij heeft les gehad aan de Rot terdamse Academie van Van Maasdijk en Van Oldewelt, etsen leerde zij van Derksen van Ange- ren en lithograferen van Simon Moulijn. Ook nadat zij was gehuwd bleef zij schilderen en tekenen en kopiëren in Boymans. Ziekte v»n No. III M. Turcq de geroutineerde speler moet daar. bij nog even uitkijken. Een wonder lijke fantasie kan aan dit brein moeilijk ontzegd worden! Fantasie zit er overigens ook in de vierde positie, doch men zal tegenwoordig nog weinig kenners van het dam- probleem vinden die met een derge lijke ontleding akkoord gaan. Hiermede besluiten wij dan onze beschouwingen over de Turkse slag en hopen dat de lezers er hun ple. zier aan zullen beleven. De oplos singen van deze studie komen in de volgende rubriek. No. I M. Turcq 1 2 3 4 5 Z.: 1. 4/6, 10. 11. 13, 14 dam. 15. 16, 18, 20 dam, 22, 23 dam. 25, 29. 45. W.: 12, 31 dam, 32, 34, 37/44, 47, 48 dam, 49, 50. No. IV M. Turcq 1 2 3 4 5 Z.: 3, 6/8. 10, 12, 13, 15 dam, 20 dam, 22, 25 dam, 28 dam. 48 dam. W.: 16, 24, 26, 29. 31. 34, 38, 39, 44. 47 dam, 49 dam, 50 dam. Voor alle standen geldt: „Wit speelt en wint". Z.: 3, 4, 7, 15, 17, 26, 37. W.: 13. 20, 24, 29, 34, 36. 38, 47. stop op fles links. tussenstuk voet ezel. verfroller ligt anders. emmer is hoger. linker mouw schilder. lamp ontbreekt. haar v^n vrouw. grotere plas op de grond rechts. Hij krijgt niet alleen met z'n mede-juryleden te doen, maar te vens zou dit het geval kunnen zijn met de dames, die bij alle charme meestal toch óók niet op haar mondje gevallen zijn Bij de plaatjes of televisie-uit zendingen. die ons van de „missen"-keuze onder het oog kwamen, zijn wij echter totnutoe gelukkig getroffen door het verheu gende feit, dat de dames zich bij de eindkeuze graag neerlegden: de tweede of derde prijswinnares keek steeds lieflijk naar de in de eerste plaats bekroonde. Van afgunst was geen sprake, althans uiterlijk gezien. Innerlijk had ieder van haar na tuurlijk „topfiguur" willen zijn, maar schoonheid paart zich in ge vallen als deze aan voldoende in telligentie, om van teleurstelling nooit of te nimmer in het open baar blijk te geven. Onder de talloze „missen" heeft zich onlangs een zeer bijzondere geschaard, zonder lipstick, rouge of wenkbrauw - blauw, zonder alle middeltjes, die de vrouw nader tot het schoon heidsideaal plegen te brengen: doodgewoon „miss Rund", zich filo sofisch zwijgzaam plaatsend voor de strenge keurmeesters. Hoog stens heeft de schone even somber „Boeh!" geroepen, toen zij begreep de uitverkorene te zijn. Feestelijk getooid met alle attri buten van haar waardigheid stond de 620 kg wegende nieuwe „miss" hoe dikker, hoe begerenswaardi ger! in het centrum van lief kozende veehouders en -handelaren wier juichende bewondering uit ging naar deze 2'2 jaar oude malse biefstuk. Die was niet „mis"J Wat lodderig kijkend, waaruit men afleiden kan. dat zij zelf niet zeker was van haar verleidelijke capaciteiten, nam zij de haar ge brachte hartelijke hulde in ont vangst. Wie nu nog niet overtuigd is van de grote waarde en het uitgesproken nut dezer „miss'-verkiezingen, zal wel nim mer te overtuigen zyn FANTASI0 Zoals ik reeds voorspelde, deed Nederland het aanzienlijk beter in de wedstrijden, waarin onze dames meespeelden. In een veld van 26 paren behaalde het Haagse dames- paar Akkerman-Hoogenkamp een zeer eervolle 4e plaats terwijl het grootste succes voor Nederland was weggelegd voor mevr. Hoogenkamp -A. Kornalijnslijper en mevr. Wes- terveld-Filarski, die onder 20 lan denteams in het kampioenschap voor „mixed teams" de tweede plaats wisten te veroveren. Vooral de wedstrijden van de fi nales voor paren, waren buitenge woon interessant. Er werd daar goed bridge gespeeld. De laatste 5eronde was bijzonder spannend daar vele hooggeplaatste paren el kaar weinig ontliepen en elk Pagina 4 Henriette Reuchlin-Lucardie hoogtepunten en ook wel minder gelukkige werken. Men kan gerust naar het eerste oordelen en dan erkennen dat zij al die jaren te midden van haar leeftijd- en richtinggenoten een goede plaats heeft ingenomen. Dat geldt niet alleen voor haar schilderijen maar naar de mening van sommigen, zoals de betreurde Cornelis Veth, bovenal voor de ontelbare kleine reisschetsjes, meest aquarellen uit aller heren landen en zeker ook voor de spontane snel neergeschre ven knappe etsen welke zij in de loop der jaren heeft gemaakt. Op haar 85ste verjaardag is er zeker alle reden dit te getuigen. Onze bridgerubriek Levend in de tijd der „missen" miss „Universe", miss „Hol land", miss „Bril", miss „Mo- dinette", miss „Twist" en ga zo maar door is het voor de res pectieve jury's een machtige taak de juiste keuze te doen. De heren zwoegen dan ook om een schoonheidsfoutje te ontdek ken. Men tovert hun zoveel mooie dames voor, dat deze taak tot een diep-verantwoordelijke gerekend mag worden. Zij moeten met kennersblik te werk gaan en wee degeen, die hier een persoonlijke voorkeur zou la ten gelden. A

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 20