H i; 1 1 Mooie naam als troost DOE HET NIET ALTIJD ZELF wio&t beUcutcfett 'L' wa Oma wist het wel w' i Nexa-Lotte w 1 UIT en (THUIS] m*?.. MENU VAN DE WEEK Verdelg de motten, lil de kast hoort Nexa-Lotte NeXa <~V)joeclerlyke. overpeinzing terdag 12 mei 1962 Merdi Pagina 3 Onze niet meer zo jonge nicht Barbertje wilde een nieuw behangetje in de kamer. De hele familie juichte dat toe, want het behang met de grote vale bloemen kon iedereen uittekenen. Maar oom Frits en tante Anna verstijfden van schrik, toen Barbertje vastbesloten meedeelde, dat ze het Zelf zou gaan Doen. En niemand mocht helpen. We zouden wel eens zien. Maar het goede mens staat al jaren be kend als de onhandigste uit de hele fami lie en voor alle zekerheid gingen we maar even kijken op de grote dag. En daar zat Barbertje in tranenbeplakt met grote lappen modern behang, klodders stijfsel in de grijze haren en hulpeloos zwaaiend met een druipende kwast. Toen ze zich had losgeweekt en getroost was, gingen we samen naar iemand, die er verstand van had, om eens ernstig over behang te praten. 'F V Dit behang heeft een bijzondere ruimtewerking omdat het een enkel dessin heeft op volle baanbreedte. De donkere klimopplant komt namelijk alleen in het midden van elke baan voor. Het verticale motief maakt dit behang bijzonder geschikt voor lage kamers. Nu het weer zachter wordt (af en toe ten minste), is de tijd aangebroken om het tuintje een zomers aanzien te geven. Denkt U daarbij eens aan een ouderwets kruidenhoekje zoals onze grootouders dat hadden. Het neemt zo weinig plaats in en het kan zoveel kruiden leve ren, waar U de hele zomer plezier van heeft. Als vitaminenrijke broodbelegging is er ster- rekers, ramenas of radijs. Verder kunt u planten: bieslook, kervel, marjolein, peterselie en sel derijwaarmee u sla, soepen en sau sen zo'n fijne smaak kunt geven. Deze kruiden vragen betrekkelijk weinig zorg en ze zijn vers geplukt zoveel geuriger, dat het werkelijk de moeite waard is, er een beschei- dn plekje in de tuin voor te ge bruiken. ZONDAG: kaasbouillon met ei, roostbief, postelein, aardappelen, schuimige rijstpudding. MAANDAG. rest koud vlees, bietjes, gebakken aardappelen, vanillevla met ra barber. DINSDAG. stamppot rauwe andijvie met een rauw geraspt uitje en spekblok jes, kokosvla. WOENSDAG. runderrolletjes, bloemkool, aard appelen, karnemelkpudding. DONDERDAG. bloemkoolsoep, omeletjes gevuld met spinazie, aardappelpuree. VRIJDAG. gegratineerde mosselen, rijst, sla met schijfjes radijs of goulash, gebakken banaan. ZATERDAG: Irish stew, citroenrijst. Kaasbouillon met ei Per persoon: 1 ei, 1/3 kopje room, 1 flinke eetlepel geraspte kaas, wat gehakte eterselie, 2 dl bouillon. In een soepterrien de eieren met de room, de kaas en de gehakte pe terselie tot een soepele losse massa kloppen en hierop, onder voortdu rend roeren de hete bouillon gie ten. De soep met een gard nog even luchtig opkloppen en daarna opdie nen. Kokosvla liter melk, 150 g gemalen kokos, 25 g suiker, 25 g maizena, 100 g goela djawa. De goela djawa in wat water oplossen, zeven en vermn- gen met 100 g kokos. De melk met de rest van de kokos langzaam aan de kook brengen, binden met de maizena (aangemengd met wat koude melk) en wat suiker afma ken. De vla laag op laag met het kokosmengsel in een vlaschaal op dienen. Gegratineerde mosselen Van 40 g bloem, 40 g boter en V4 liter bouillon en melk wordt een glad gebonden saus gemaakt en van het vuur af 1 eierdooier en 100 g geraspte kaas erdoor geroerd. 150 g mosselen worden er aan toege voegd en de ragoüt, zonodig met nog wat zout afgemaakt, in een be boterde vuurvaste schotel gedaan. Met wat geraspte kaas bestrooid laat men er in de oven een goud bruin korstje op komen. r anneer u behang gaat uit zoeken, zei de man, kies dan met zorg het dessin en de kleur. Laat u, zo mogelijk, door een vakman voorlichten. Een tydje geleden was het mode om de ka mer zo bont en bizar mogelijk aan te kleden, maar dat zie je tegen woordig gelukkig veel minder. Ja, die kleurenEr zijn een heleboel goedwillenden, die wel eens de klok hebben horen luiden, maar die nog steeds niet hebben kunnen ontdekken, waar de klepel toch uithangt. We zijn niet meer zo wild, dat we de ene wand rood, de andere blauw en de deur geel maken, maar toch spelen kleuren in het interieur een belangrijke rol. Maar u dient met verstand te werk te gaan. Houdt bij de keuze van het be hang rekening met de ligging en de indeling van de kamer. Een ver trek, waar maar weinig licht kan binnenkomen, vraagt warme, helle tinten, een kamer met lage wan den kan door middel van een ver ticaal streepje hoger lijken. De behanger-vakman weet er alles van. Wij zitten, zei de deskundige, nog midden in de doe-het-zelf periode. (Nicht Barbertje verbleekte). Er valt veel goeds over te zeggen, vooral nu de mannen twee dagen in de week bij moeder thuis blij ven. Maar overdrijf het niet. U mag nog zo handig zijn, verlies niet uit het oog, dat behangen een vak op zichzelf is, waarbij vooral de routine een grote rol speelt. U moet dit natuurlijk zelf beoordelen (nicht Barbertje werd rood), maar het is jammer een kostbare be hang onoordeelkundig op de wand te plakken. Waarmee ik de moeders en vaders die het halletje en de logeerkamer zo keurig beplakt hebben, niet te kort wil doen. Hebt u wel eens Slot Loevestein of het Muiderslot bezocht? Onge zellig hebben die vrouwen van zo'n zeshonderd jaar geleden het ge had. Zware ontilbare meubelen en gebrek aan het meest eenvoudige comfort... De kruisvaarders brach ten dan ook prachtige oosterse wandkleden mee naar huis om het kasteel een beetje gezellig te ma ken. Maar Is het niet merkwaardig, dat in moderne bungalows soms weer een bakstenen wand wordt aangebracht, die niet wordt be hangen, maar waar de kleur van de handgebakken steen een onder deel vormt van het interieur? Het papieren behang, zei de des kundige en hij ging op zijn praatstoel zitten, is van oude re datum dan wij meestal denken. Eigenlijk gaat het terug tot het begin van onze jaartelling, toen de Chinezen reeds papieren panelen beschilderden met bloem- en vo gelmotieven en zelfs hele natuur taferelen uitbeelden. De Chinezen, de fijnproevers van het tere coloriet, hebben later, om streeks de zestiende eeuw als voorbeeld gediend voor de Engelse en Franse behangselontwerpers. De vader van ons moderne be hang is de Fransman Jean Bap- tiste Papillon. Hij maakte gebruik van de uitvinding van de boekdruk kunst en de fabricage van lompen papier en sneed zijn motieven in houten blokken. Zo ontstond het handdrukbe- hang, een techniek, die ook in de textielindustrie wordt toegepast. Dit oude handwerk wordt door sommige fabrieken nog in ere ge houden. Ook u kunt een met de hand gedrukt behang bestellen. De kleuren en het dessin kunt u in overleg met de fabriek bepalen. Het behang kon echter pas popu lair worden, toen de papierfabri kanten in staat waren, papier te leveren in rollen van elke gewenste lengte. Bij het moderne behang, een massaprodukt, dat in duizen den meters achter elkaar uit de machine komt, speelt de vormgever een belangrijke rol. HU schept het motief. Hij heeft echter geen vrij spel. In de fabriek is namelijk de colorist een heel machtig man. Hij bepaalt, in overleg met directie en verkoopafdeling, de kleuren en kleurencombinaties. Het kan ge beuren, dat na bewerking door de colorist als het ware een geheel nieuwe creatie ontstaat, waarin het oorspronkelijke dessin vagelijk te herkennen is. Er wordt in ons land ook bui tenlands behang geïmporteerd. Duitse behang kent nog steeds abstracte motieven in gewaagde tinten, het Engelse behang is con ventioneler en stijver en het be hang uit Scandinavië wordt ge kenmerkt, evenals de meubelen, door een koele, maar verfUnde vormgeving. Meesters op het gebied van be hang, of liever van de wandbekle- ding, zUn de Japanners. ZU brengen op het ogenblik een origineel gTas- Bij de tekeningen: links een behangetje voor de zolderkamer van uw teenager, rechts de tragedie van de onhan dige echtgenoot, die het zelf zal doen. weefsel op de markt, dat een bij zonder effect geeft en in allerlei tinten wordt geleverd. Heel fraai, maar kostbaar is een uit fjjne houtsoorten samengestel de en aan elkaar geweven strip, die de indruk van een heel kostbare, houten lambrizering maakt. Laten deze exquise soorten de koper met beperkte middelen ech ter niet afschrikken. Er zUn ook heel leuke voordelige soorten, van het eenvoudige gladde behangsel papiertje in de slaapkamer tot soorten, waarop een metaalglans is aangebracht. Er is reliëfbehang, erg in de mode. Dit soort wandbekle- ding wordt ook wel plastiekbehang genoemd (geen plastic). Behang moet zich aanpassen aan het interieur. In de directiekamer zal men de voorkeur geven aan een representatieve goudlederimitatie, maar moeder zoekt voor haar teenager een behangetje met vro lijke, moderne figuren en voor de kleuter een sprookjesmotief. Nicht Barbertje was heel stil ge worden van dit deskundig relaas. En thuisgekomen belde zjj meteen de behanger. Gisteren zUn we nog even gaan kjjken. Het behang zit er ln. Keurig is het, dat zegt de hele familie. y leven in een wereld van mooie woorden, schone schijn en status-zoekers. Alle oude begrippen, die te een voudig z|jn om omver te werpen, worden dan maar vervangen door nieuwe termen, die precies het zelfde betekenen, maar hoogmoe diger klinken. De voormalige schoolmeester is nu onderwijskracht. Ik gun het de brave man van harte, want zijn werk is moeilijk genoeg en een Advertentie Nexa-Lotte is de reukloze mottenverdelger! De groene, u itvouwbare Nexa-Lotte doodt alle motten en vraatzuchtige larven. Nexa-Lotte is reuk loos: uw kleding wordt niet muf, blijft heerlijk fris en is feilloos beschermd. Hang het over het stokje van een kleerhanger of over de stang in uw kleer kast. U kunt Nexa-Lotte ook in kisten of la den leggen Nexa-Lotte geeft niet af en kan nooit vlekken. ANGST VOOR MOTTEN? UW DROGIST HEEFT 'T! lotte miMwt I •Mwd, 3 beetje meer status zfj hem dus niet onthouden. Maar waarom moet de aloude kleuterschool plotseling „voorbe reidend onderwijs" heten, waarom spreekt niemand meer over zijn auto, doch uitsluitend over zijn wagen, waarom is de typiste se cretaresse geworden? Vooral de handelsreiziger heeft een heel gamma van promoties doorlopen, via vertegenwoordiger werd hij verkoop-functionaris en daarna technisch - commerciële kracht voor de buitendienst. Zelfs onze kinderen kunnen aan de tendens om alles mooier en deftiger voor te stellen niet ontkomen. De zuigeling werd baby. de snotneus kleuter, het schoolkind pre-puber. De vlegels werden teen-agers of twennies. Welke zakenman durft zich trouwens nog koopman noe men. Welke assistent-van-de-directie heet nog klerk of kantoorbedien de? De boekhouding werd admini stratie en de ijsman middenstan der. De sjouwerman heet runner of bijrijder, de dienstbode werd hulp in de huishouding of nog liever Mother's help, het zustertje is verpleegster. Het werk dat zij te doen krjjgen is er niet gemakkelijker op .ge worden, maar als troost ls hun de mooie naam geschonken. Niemand heeft meer een baan iedereen ver vult een functie. Van mij mag het. Als publiciste verdien ik geen stuiver meer dan als stukjesschrijfster, maar het staat beter op mijn paspoort. Ik noem mfjn zoons dan ook liever teenagers dan vlegels al geeft dat laatste woord hun status beter weer. De boeren ln het dorp zijn agra riërs. de koekbakker is patissier, de fietsenmaker is rUwieltechnicus en de doorsmeerder heet automon teur. Het leven is mooi, het leven is heerlijkpardon: het leven is op een hoger niveau getrokken. Geen huisvrouw verwaardigt zich meer om boodschappen te gaan doen: zy winkelt! Koken doet ze evenmin: zy geeft zich over aan culinuaire experimenten. Het standje dat Joep krijgt als hy de kat de stuipen op het lijf jaagt is een berisping en de diefstallen van de poes noemen ze „uitingen van het Instinct". ant natuurlijk doen we braaf mee aan de algemene neiging om het leven te verfraaien. Wij zijn toch ook maar gewone mensen en gemakkelijk te beïnvloeden. En er gaat niets bo ven de taal: daar leef je mee, daarin breng je jezelf tot uiting, daarmee kun je, midden in de da gelijkse sleur van vaten wassen en kachels opstoken, zulke verrulüte- lijke avonturen beleven. Maar wie stookt er eigenlijk nog een kachel Het zijn allemaal haar den, convectors en verwarmings elementen geworden. Vergeef me, soms val ik terug in de vroegere eenvoud. Stand ophouden is 'n moeizame kunst, die je pas na ja ren intensief oefenen onder de knie krijgt. Mams, wat betekent lineair? vraagt Henkie argeloos. Rechtlijnig. Waarom stó&t dat er dan niet? is zijn logische reactie. Er is geen enkele wet die eist, dat je iets gemakkelijk moet ma ken, als het ook moeilijk kan, sint- woord ik verbitterd. En wat is confirmeren? Bevestigen. Overigens hebben we woordenboeken genoeg in huis, zoek het zelf maar op. Kinderen haten dictionairs. Dat is de saaiste lectuur die zij kennen en een woordenboek ls een tijdverslinder. Het is dus geen wonder dat Henkie minstens drie maal daags in opstand komt tegen de „deftigheid" van zijn schoolboeken. Ik begrijp niet, waarom ze de dingen niet gewoon by de naam kunnen noemen, klaagt hy luid keels. Hier, weer zo iet* geks: functioneel. Je moet niet zeggen: gek, maar psychisch gestoord. En functioneel is doelmatig. Ik word er gekehpsy chisch gestoord van. zucht Hen kie. Spreekt niemand in Nederland dan nog Nederlands? Die knappertssorry, de in tellectuelen niet. Je zult er heus aan moeten wennen, knul. Nou, gooi het maar in mijn petje. Hoofddeksel, bedoel je. Mams hou op. Doe jy ook al aan die waanzin? Ik probeer met myn tyd mee te gaan. Henkie. Stel je voor dat iemand my reactionair zou noe men. Is dat een ander woord voor huisvrouw? Veel erger, het is een scheld woord. Hé, schelden ze tegenwoordig zó? Dan zal ik voortaan by elke ruzie een woordenboek nodig hebben. Beslist. En ook wanneer Je later een meisje je liefde wilt verkla ren of op een baantje uit gaat. Tenzy je goed je best doet op school en je flink oefent in het status zoeken. Gewoon vooruit ko men en groot worden is er niet meer by. Eruditie is het minste wat er van je verwacht wordt. Henkie die yverig bladert in 'n woordenboek lacht zacht jes. Ik heb het mams: reactionair. Ha, nu snap ik het! In de achttiende eeuw meenden de mensen deftig te zyn, als zt veel vreemde woorden en verbas terd Frans gebruikten. Nou doen ze het weer! Met Je tyd meegaan noem je dat? Mams, jy bent reactionair: achttiende-eeuws! Hy heeft nog geiyk ook, dat Jongetje! THEA BECKMAN. iiiiiiiiifliiniiniiiiiiM Het ongelofelijke is gebeurd: ik heb een aantal lootjes ge kocht „voor een goed doel" en laat ik daar nu iets op winnen! En geen pakje lucifers of een stukje zeep; als U dat soms dacht. Nee niets meer of min der dan een elektrische koffie molen. 't Was niet de aller hoofdzakelijkste hoofdprijs maar toch wel de vijfde. Dat is niet mis, dat zult U met me eens zijn. Ik kan er nog niet over uit en 't is voor 't eerst van m'n leven, dat ik mezelf niet hoef te troos ten met de nobele gedachte „m'n kwartjes ben ik kwijt, maar vooruit 't is voor een goed doel". Ik heb nu waar voor m'n geld en 't doel is er niet minder goed om geworden. Dat is zo'n prettig idee. Een elektrische koffiemolen dus. Tot nu toe zwengel ik nog onvermoeid aan een gewone wand-dito. De nog véél ouder wetsere, die ik vroeger had, zo eentje met een koperen boven stuk erop, die je tussen je knieën houdt, is merkwaardig genoeg naar een van m'n kinderen ver huisd! Die houdt n.l. van antiek; ik hoop dat hij zich nog lang zal amuseren met honderd keer in 't rond voor één maal koffie drinken, want het is inderdaad een fraaie koffiemolen. Intussen krijgt de keuken van Mamma dus een hoe langer hoe moderner aanzien. Ik ben wel benieuwd of ik me ooit nog eens aan een mixer te buiten zal gaan. Die dingen wantrouw ik namelijk, 't Lijkt me een hoop onnodige poespas, waar je wei nig mee opschiet, en je moet 't allemaal maar weer schoonhou den ook. Misschien vindt U dit een achterlijk idee en misken ik de voordelen van de mixer ten zeerste. Eén ding weet ik echter zeker in mijn huis géén elektrisch theelichtje. Dat vindt ik zonder meer levenloze, kille, ongezellige ondingen. Ik heb er eens een gehad en het was voortdurend kapot. Dat kwam beslist omdat ik er zo'n hekel aan had. 't Is net als met kinderen en planten: als ze mis prijzend bejegend worden en niet met goede zorgen en liefde omringd, dan willen ze gewoon niet tieren en heus! zo is het met alles. Dat theelichtje van mij ver pieterde ook en ik ben schielijk weer teruggekeerd naar het al oude vertrouwde en vertrouwe lijke waxinepitje. Het levendige en toch rustige vlammetje en het glazen omhulsel, waar het lichtje nog vele malen extra in twinkelt. En precies de goede warmte om de thee lekker op te trekken. Of het nu, zoals eertijds op t blad op tafel stond, Moeder de vrouw er achter zittend, of zoals nu meestal op 't thee„meubeV' het blijft het symbool van hui selijke gezelligheid. Of is dat symbool tegenwoor dig aan 't tanen? Bij de jeugd is thee in ieder geval niet meer zo'n populaire drank. Ze prefe reren koffie, en dan zwart en zonder suiker. Of Cola. Een te ken des tijds? Ik kan 't U nog sterker ver tellen: Op een artsencongres werd gesproken over „het dok tersgezin als opvoedkundig cen trum" en daar is o.a. gezegd: „Vele jaren na de oorlog zijn voorbij gegaan, en de rust lijkt weergekeerd. Maar is er niet iets blijven hangen? Het werd ons door onze kinderen dui delijk gemaakt, b.v. toen ze ons eigener beweging vóór de maaltijd aanboden eens iets „in te schenken". Dit bete kent het gevaar, dat in óns huis het theelichtje sym bool der huiselijkheid uit onze jeugd vervangen werd door een aantal flessen (Vrij geciteerd) Nu sta ik zelf verbaasd waar je al niet terecht kunt komen, als je peinst over het winnen van een elektrische koffiemolen. Zowaar bij het probleem van de veranderende levensstijl. Erg moeilijk allemaal, maar het lijkt me in ieder geval de moeite waard om onversaagd op de bres te staan voor ons dood gewone, gezellige theelichtje, onvolprezen (b\j)produkt van een bekende koek- en choco ladefabriek in het westen des lands. Hermine G.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19