ATLETIEK IS BESLIST MEER DAN OVER 'N HEKJE SPRINGEN op veRzoek KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS In Amerika heeft men de ruimte Errol naast Rembrandt „Op naar duizend leden in Leiden genoeg FOTO'S HOLVAST J JW-lezers schrijven VERSPRINGEN Het Oostduitse regime heeft voor de jeugd een nieuw spelle tje bedacht: Vopo-tje spelen. In het blad van de Oostduitse jeugd beweging lezen we, dat de jeugd haar plicht doet, als zij boeren bij de politie aangeeft die te laat of te traag zijn met het uitplan- ten van nieuw gewas. „Junge Welt" draagt de jeugd op om uitkijkposten in de velden in te richten om vandaar de boeren te kunnen gadeslaan. Dit is Oost- duitse pedagogie.... Aan de Amerikaanse opvoed kunde schijnt overigens ook wel het een en ander te mankeren. In Montreal werden onlangs, bij een inval in een club, tachtig jongens en meisjes gearresteerd, van wie de meesten minderjarig waren. De jongelui bleken in het bezit te zijn van driehonderd capsules met morfine en heroïne. Een van de jongens verklaarde dat het allemaal zo „onschuldig" was begonnen: met het roken van één marihuana-sigaret In Oostenrijk, daar pakt men de jeugd krachtig aan. Lees maar eens, wat het bestuur van de Oostenrijkse provincie Vorarlberg heeft gedaan. Het heeft de twist in openbare gelegenheden en dansscholen verboden, omdat deze nieuwe dans tot zedenver wildering zou leidenGelukkig heeft de schrijver Erich Kastner verklaard, dat er vele factoren zijn die tot zedenverwildering kunnen leiden, maar dat twist er niet bij hoort. Welke factoren dan wel, leze men in zyn boek „Fabian". KOGELSTOTEN hun dagelijkse kost bij elkaar te krijgen en om hun bezittingen te verdedigen. Ze voelden zich er wèl bU. Het is zo jammer, dat er zoveel misverstanden over atletiek be staan. Kracht is beslist niet het belangrijkste, zoals dat by andere sporten zo vaak het geval ls. Het vereist in de eerste plaa'J-, techniek, dat is de meest doelma tige coördinatie van spierbewe gingen en snelheid, zoals bij de loopnummers. De Juiste toepassing van die techniek en die snelheid kan bjj atletiek seconden en cen timeters betekenen. Het karakter van de atletiekbe- oefenaar drukt een zwaarder stem pel op de prestaties dan by welke sport ook. Stel Je nu eens voor, dat een links-achter van een voetbal elftal plotseling geen zin meer heeft om nog iets uit te voeren, zo maar, tydens een wedstryd. Wil dat dan zeggen, dat zyn club zal ver liezen? In de meeste gevallen zal dat heus zo'n vaart niet lopen. By atletiek zul je zoiets wel uit Je hoofd laten. De uitslag is daar afhankeiyk van de persoonlyke atletiek- aan het werk. De heer Noordenbos wees ons haar aan als een meisje dat vooral by verspringen een Soede stijl heeft. Maar Charlotte beschouwt de at letiek alleen maar als een goede training voor de andere sporten die zy beoefent: zwemmen en. volley bal. „Atletiek is een gezellige sport, waarmee je conditie op peil kimt houden", vertelde ze. Hilda de Jong is lid van de ver eniging „Sportief". Als ze maar even kan fietst ze naar het Roo- denburgterrein. In haar trainings pak en spikes voelt ze zich het best. Ze is wat men noemt all round. „Atletiek is zo afwisselend en daarom doe ik het zo graag". Watze Tiedema is nu zo'n jongen die al heel vroeg met atletiek be gon. Hij was nog geen negen jaar, toen hy in Utrecht lid werd van „Hellas". Het is nu ongeveer twee jaar geleden, dat zyn vereniging hem in staat stelde naar Zweden te gaan om daar voor veertien da gen te trainen. „Ik heb er veel aan gehad", vertelde hy. „Niet omdat ik zo verschrikkelyk goed kon lopen, dat valt best mee, maar omdat ze by de Nederlandse afvaardiging naar Zweden een pianist nodig hadden, daarom lieten ze me geloof ik meegaan". Tientallen jongens en meisjes kun je op die manier reclame voor de atletiek laten maken door ze gewoon over hun sport te laten praten. Waarom ze nu juist atletiek als sport gekozen hebben, weten ze eigenlijk geen van allen, maar nu ze er eenmaal aan begonnen zyn, zouden ze het iedereen wel willen aanraden Het is immers een af wisselende, gezonde en gezellige sport. De meeste Amerikanen die men in Nederland ziet. zijn evenmin als een bus Neder landse vakantiegangers in Venetië, representatief voor hun land. Hier dragen de Amerikanen niet altijd zonne brillen en lopen ze niet met fototoestellen op hun buik rond. Maar dit neemt niet weg, dat Amerika en de Amerikaan erg verschillen van Europa en de Europeaan. Een van de ver schillen met b.v. Nederland is. dat men in Amerika de ruimte heeft. In 1600 woonden in Noord-Ame- rike behalve de Indianen slechts enkele pelshandelaren uit Europa. Tussen twee haakjes: het aantal Indianen wordt in boeken graag overdreven. De Indianenbevolking in Noord-Amerika overschreed op haar hoogtepunt nauweiyks de één miljoen. De Europeanen die na 1600 per boot aankwamen, trokken veelal naar het westen. De Verenigde Sta ten zyn enorm uitgestrekt. Gezin nen of alleenstaande mannen trok ken met huifkarren westwaarts, net zo ver tot ze een plaats vonden die hen aanstond. Daar bouwden ze dan een plaggenhut of een houten huis en waren ze de eigenaar van het land in de omtrek van het huis. Nog in 1889 kon iedereen die dit wilde, voor niets de eigenaar van een stuk land worden. In dat jaar werd namelyk een gedeelte van en Indianen-reservaat openge. steld voor boeren. Het gehele ge bied was in grote vierkanten ver deeld. Op de dag van de „rush" za ten de boeren aan de grens van het gebied op hun paarden te wachten, totdat om twaalf uur het startschot klonk, waarop iedereen zyn paard de sporen gaf en om het hardst reed om op het beste stuk land be slag te kunnen leggen. Tussen twaalf uur en zonsondergang werd op die manier een gebied zo groot als een derde van Nederland weg gegeven. Tegenwoordig geeft de regering natuurlyk geen land meer weg, maar er is nog steeds land in over vloed. Een voor Nederlanders ver bazingwekkend feit is, dat er grote stukken land zijn die de boeren, na ze een paar jaar gebruikt te heb ben, gewoon laten verwilderen. In Nederland is een ry huizen heel gewoon, maar omdat men in Amerika de ruimte heeft staan de huizen hier altyd los van elkaar» Alleen in de centra van grote ste- den zyn er echte huizenryen en dat zyn meestal winkelstraten. En dan zijn er natuurlyk de wolkenkrab bers. die je trouwens alleen in de grote steden als New York en Chi cago vindt. In de laatste stad kun je trouwens in tegenstelling tot haar reputatie veilig rondlopen. Dat sommige mensen nog veel vreemde ideeën hebben over de VS, bewijst het volgende. Een jongen van ongeveer 18 jaar uit de Filip pijnen werd door zyn vrienden voor zijn vertrek naar Amerika gewaar schuwd om voor de Indianen op te passen. Hy kreeg het verzoek mee goed naar cowboys te kijken en de handtekeningen van alle filmster ren mee naar huis te brengen. De meeste Indianen lopen tegen woordig in gewone kleren rond en als je niet in Hollywood woont, zie je, net zoals in de Filippijnen, zel den of nooit een filmster in levende lyve. Wat de cowboys betreft, die zie je hier wel veel, echter niet op straat maar op de televisie. Er wor den ontzettend veel cowboyfilms uitgezonden. En al die cowboyver halen moeten zich hebben afge speeld in ongeveer dertig jaar. Volgens myn Amerikaanse ge schiedenisboek droegen de cowboys nooit twee pistolen, maar gewoon- lyk één en soms zelfs geen een. Hun belangrykste taak was niet het met de revolvers aan de heu pen beschieten van Indianen, maar het byeen houden van de kudde. Maar ach, die mensen in Holly wood moeten ook leven. HUIB BOL Hart land Wise Verenigde Staten. In Boras denkt men er anders over dan in Leiden. In Boras, een Zweeds dorpje onder de rook van Gothenburg, is de vyfdaagse schoolweek ingevoerd, nadat tach tig procent van de ouders zich hiermee akkoord had verklaard. Dit is de eerste plaats in Zweden waar de kinderen voortaan op zaterdag niet meer naar school gaan. A. Noordenbos „in atletiek" „Geld, geld, geld". De heer Noordenbos legt alle wanhoop in dit ene woord. De manier om aan geld te komerC blijkt ook in de at letiek vaak een onneem bare horde te zijn. Als we meer geld hadden, dan konden we in ieder geval op meer belangstelling re kenen van de zijde van het publiek. Want als je als atletiekvereniging veel geld hebt, dan ben je in staat atleten-van-naam uit te nodigen om aan wedstrijden te komen deel nemen. De afdeling Leiden krijgt natuurlijk haar deel mee uit de KNAU-pot, maar Leiden is niet de enige af deling in Nederland. Er zijn er tientallen, die ook allemaal om geld zitten te springen. Er is voor Leiden echter één lichtpunt. De heer Noordenbos is graag be reid de loftrompet te ste ken over de helpende hand die de Leidse Sport stichting de atletiekver enigingen steeds opnieuw reikt. Jaarlijks krijgen de gezamenlijke Leidse at letiekverenigingen van deze stichting vijftig gul den, een bedrag dat be doeld is als bijdrage in de aanschaf van prijzen voor de plaatselijke kampioen schappen. De verenigingen betalen samen per jaar f 900 voor de huur en het onderhoud van de baan aan het Roo- denburgterrein. Die baan kost meer. Dat loopt in de du '.zenden guldens. Wie de rest betaalt? De Leidse Sportstichting „Het is ge weldig", zegt de heer Noordenbos dankbaar. De uitkering die Leiden dit jaar van de KNAU kreeg bedroeg f 249,50. Daar kun je moeilijk een heel seizoen atletiek van doen met ruim 400 men sen. De Nederlandse Sportfederatie springt dit jaar voor het eerst bij met een bedrag, dat bestemd is voor propaganda-doelein- den en voor de opleidings cursus die in september in Leiden begint. Tijdens deze cursus worden men sen uit geheel Nederland opgeleid tot atletiek- jeugdleider De jury-cursus, waar voor dit jaar 27 deelne mers ingeschreven hebben moet het eveneens van een dergelijke subsidie hebben. „Het wordt steeds moei lijker je hand op te hou den", verzucht de afde lingsvoorzitter. „Het be roerde is, dat de verdeling van de subsidies door de Sportfederatie elk jaar op nieuw vastgesteld moet worden. En dat vaststellen duurt vaak lang, zodat het gebeuren kan, dat je op een gegeven moment „blut" bent en jawat doe je dan: maar weer eens een briefje schrijven. We hebben nu nog geen honderd gulden in kas. Voorlopig kunnen we dus niets beginnen. Is mijn „ideaal van duizend" een maal bereikt, dan krijgen we meer armslag. Dan kunnen we grote atleten uitnodigen, die veel pu bliek trekken. Dan zullen we eindelijk in staat zijn om die zware monetaire horde te nemen". De befaamde jazzpianist Errol Gamer, die deze week in Amsterdam zo'n beetje vakantie heeft gehouden, leeft zich op het Rembrandtplein laten vereeuwigen bij het standbeeld van Nederlands beroemdste schil der. Vannacht geeft Gaimer een concert in het Amsterdamse Concert gebouw. Zijn begeleiders zijn Edward Calhoun (bas) en Kelly Martin drums). Zaterdag 12 mei 1962 Atletiek? Dat is over een hekje springen, is het niet, ze/i de I man en hij keek alsof hij gelijk had. Zijn zeer omvangrijke ge- J stalte verried, dat hij zich in ieder geval gedurende de laatste I twintig jaar nooit aan het „hekje springen" bezondigd had. Weet u, deze man moest eigenlijk eens gaan praten met de j heer J. A. Noordenbos. Want wie, in Leiden en wijde omge ving „atletiek" zegt, die zegt „Noordenbos". Hij is een lange, slanke man van 46 jaar. Als hij spreektdoel hij dat bedaard en weloverwogen. Maar in bijna alles wat hij zegt proef je de propaganda voor zijn sport: atletiek. De heei Noordenbos is voorzitter van de afdeling Leiden van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie en bijna elke dinsdag- en don derdagavond is hij te vinden langs de sintelbaan op het Rooden burgterrein. IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIII Olllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ik ben ervan overtuigd, zegt hy, dat er veel meer animo voor myn sport zou zyn, als de mensen er beter over voorgelicht zouden worden. Want daaraan heeft het de laatste, zeg maar tientallen jaren ontbroken, de voorlichting. Wat weten de mensen eigeniyk over atletiek. Niets. In Leiden zyn ongeveer 300 ac tieve atletiek-beoefenaren. Mijn streven is om dit aantal tot min stens duizend te laten uitgroeien. Dat kost natuurlyk tyd, maar ik ben van plan om van onder af te beginnen. Want het is met atletiek net als met die slagzin, die je te genwoordig zoveel leest: begin er jong mee. Jongens en meisjes van om en nabij de zestien kryg je er niet zo gemakkelijk toe om nog lid te worden van een atletiekvereni ging, want die doen meestal al aan een of andere sport, voetballen en zwemmen of zo. Nee, mijn bedoeling is om juist de jongens en meisjes van acht tot elf jaar over te halen aan die prachtige sport te gaan doen, want dat is het: een prachtige sport. Je kunt je toch niets mooiers voor stellen. Je loopt, je springt, je werpt, iets wat onze voorouders in de gryze oudheid móesten doen om prestatie. Met andere woorden: atletiek kweekt de wil en daardoor het vermogen tot doorzetten. Bo vendien heb je de keus uit vele onderdelen: hardlopen, speerwer pen, kogelstoten, discuswerpen, hoog- en verspringen en noem maar op. Ligt een bepaald onderdeel je niet, dan kun je nog altijd „swit chen" en je op een ander onderdeel gaan toeleggen. Er is immers keus genoeg. En, wat zo belangryk is: je kunt je eigen tempo bepalen. Wat atletiek misschien niet zo populair maakt is het feit. dat je de schuld van een verlies nooit op een ander kunt schuiven. Je hebt het aan je zelf te danken. Op deze manier kan de heer Noordenbos urenlang over zyn sport vertellen. Hy is ervan over tuigd, dat wanneer maar de juiste propaganda gebruikt wordt, dat men er zelfs toe zal overgaan op de verschillende bedryven in Leiden voor atletiek een belangryke plaats in te ruimen op het gebied van de vryetydsbesteding. SPEERWERPEN De bromfiets heeft voor de jeugd meer aantrekkingskracht dan de spikes en de sintelbaan, zegt hy spytig. Is het niet jammer dat de welvaart, vooral op sportgebied een zekere apathie stimuleert? Dit jaar voor het eerst gaat de heer Noordenbos een jury-cursus leiden. Er zyn thans 60 juryleden voor ongeveer 450 atleten. „Al klinkt het gek", zegt hy haast ver ontschuldigend, „het aantal jury leden moet minstens honderd wor den. Dat is echt nog niet zóveel voor duizend atleten". Vanzelfsprekend zyn we ook op de sintelbaan van het Roodenburg terrein gaan kyken. Daar zagen we onder meer Charlotte van Goor

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17