KONINGIN nu ook officieel op bezoek in OOSTENRIJK Na vele vakanties LEIDSCH DAGBLAD Schoonheid en pracht in metropool aan Donau „VOORBEELD VAN EUROPESE MOED" WOORD VAN BEZINNING „WIE MET PEK OMGAAT (Van onze Weense correspondent) Voor de eerste maal in de geschiedenis van ons Koninklijk Huis zal een Nederlands staatshoofd een officieel bezoek aan Oostenrijk brengen. Het staatsiekarakter van dit bezoek van 21 tot 24 mei krijgt nog meer kleur, wanneer men bedenkt dat de Koninklijke familie herhaaldelijk op privé bezoek in Oosten rijk is geweest. Reeds in 1897 nam de toenmalige Prinses Wilhelmina een jaar voor haar troonbestijging tezamen met Koningin Emma haar intrek in een Weens hotel, hetgeen zij in haar boek beschrijft. Ook Koningin Juliana heg ft als Kroonprinses 25 jaar geleden op haar huwelijksreis met Prins Bernhard een kort privé-bezoek aan de Donau-metropool gebracht. Sinds 191/5 brengt de Koninklijke familie bijna regelmatig haar winter- vakantie in Tirol door, vooral in St. Anton. Bovendien kennen de oudste drie Prinsessen Wenen vrij goed, want Irene was reeds in 1958 aanwezig bij de uitreiking van de Erasmusprijs, Beatrix en Margriet bezochten het Operabal en de Prins gaat er graag op de jacht. Enkele jaren ge leden zag men liem op de Weense Graben, waar hij een jachtgeweer kocht. Ook voor onze koninklijke familie is Oostenrijk voornamelijk een land van natuurschoon, waar men weer op krachten kan komen. Deze natuurlijke rijkdom is zo groot, dat dit land elk jaar door honderdduizenden buitenlandse toeristen wordt bezocht. Het is een land van bergen, bossen, rivieren en prachtige meren, een oase tus sen landen met een hoog ontwik kelde industrie. Ook Oostenrijk heeft weliswaar vooral na 1945 een moderne indus trie opgebouwd en uitgebreid, maar de streken, waar men nog onge stoord van de ongerepte natuur kan genieten, zijn legio. Geen en kele provincie is van het toerisme uitgesloten, maar elke streek heeft zijn eigen karakter en overal vindt men verpozing: wandel-, berg- en zeilsport in de zomer en alle soor ten van sneeuw- en ljssport in de winter. Ofschoon de boerenbevolking in getalsterkte is teruggelopen, is toch het Oostenrijkse volk als geheel landelijk van aard gebleven en heeft het zodoende een gezonde natuurlijkheid bewaard. De tijd van het Oostenrijkse „Wonderteam" op voetbalgebied is voorbij, maar men vindt er nog altijd de beste skilopers en berg beklimmers. Protocol Het komende staatsiebezoek draagt uitsluitend een officieel ka rakter, aangezien de Koningin daarmee gevolg geeft aan de uit nodigingen van president Scharf, die vorig jaar als staatshoofd in ons land vertoefde. Daarom zal het Weense bezoek niet zo ongedwongen kunnen zijn, want het moet be antwoorden aan alle regels van het protocol en aan de onderdelen van een programma, dat tot in de kleinste bijzonderheden en op de minuut af is geregeld. Onmiddellijk na aankomst zul len de gasten zich begeven naar de Hof burg, het vroegere keizerlijke stadspaleis, waar zij door presi dent Scharf zullen worden ontvan. gen en waar een maaltijd zal wor den aangeboden in de smalle, maar zeer elegante eetzaal van het zo genaamde Alexanderappartement. Dit gedeelte draagt deze naam, omdat de Russische Keizer Alex ander hier tijdens het Weens Con gres na de val van Napoleon zijn intrek had genomen. Tot het complex van de Hofburg behoren ook de schatkamer en de Spaanse rijschool, die eveneens bezocht worden. De dressuurkunst van de witte Lipizzaner paarden zal de aan dacht trekken, omdat de konink lijke familie een voorliefde heeft voor de ruitersport. In de schat kamer zal de belangstelling uit gaan niet alleen naar de oudste Europese keizerskroon, maar ook naar de Bourgondische schat, be staande o.a. uit het oorspronkelijke Gulden Vlies en de prachtige ge waden van deze orde, die in de zuidelijke Nederlanden werden ge- Burgtheater, nog altijd ,,de eerste Duitse schouwburg" Land en muziek In de wereldopinie is Oostenrijk een land van muziek, de bakermat van Haydn, Mozart, Schubert, Hugo kostbare toiletten, juwelen en hoge onderscheidingen. De koninklijke familie zal in de ereloge tegenover het toneel plaats nemen en alleen een uitgelezen ge zelschap zal deze voorstelling bij wonen. Het Weense Philharmo- nisch Orkest, dat zo juist onder Von Karajan een wereldtournee heeft afgesloten, zal musiceren en eerst op 't einde van de voorstel ling zullen alle aanwezigen opstaan - en volgens gewoonte de koninklijke gasten met applaus begroeten. De verbinding van eerbied voor de oude cultuur met de eisen van een moderne industriestaat is hier zo gelukkig opgelost, dat de Eras musprijs voor de eerste keer in 1958 door Prins Bernhard als voor zitter van het comité niet aan één afzonderlijke persoonlijkheid werd toegekend, maar aan het gehele Oostenrijkse volk, omdat dit land en dit volk een voorbeeld hadden gegeven „vah Europese moed. van Europees elan, van Europese ge zindheid en vertrouwen", zoals het in de motivering stond uitgedrukt. Het valt niet te ontkennen, dat vooral Wenen op het eerste ge zicht nog altijd een barok-karak- ter vertoont met zijn pompeuze gebouwen en paleizen, maar wie nauwkeurig toeziet, ontdekt nergens meer sporen van de oorlog. Boven dien tonen zelfs de oude woonwij ken in de binnenstad grote moder ne gebouwen en vooral aan de rand zijn hele satellietsteden ontstaan, waar het gros van de mensen in welvaart leeft. Het is niet uitgesloten, dat er ook een voorstelling in het Burgtheater misschien op wens van de Prin sessen wordt ingeschakeld, want hier worden de klassieke werken van Goethe, Schiller, Shakespeare en Grillparzer in de grootste per fectie opgevoerd. Bovendien maakt deze schouwburg architectonisch meer indruk zelfs dan de opera en zij draagt, nog altijd, gelijk twee honderd jaar geleden, de naam „eerste Duitse schouwburg". Het hoogtepunt vormt dan een avondreceptie in het Slot Schön- brunn, het Oostenrijkse Versailles met de kostbare en intieme kabi netten en de grote spiegelzaal, waar het Philharmonische Orkest opnieuw zal optreden en later op de avond beslist Weense walsen zal intoneren, waarop dan de gasten over het spiegelende parket zullen zweven. H el vaart Eetzaal in de Hofburg borduurd. Aan de overkant van de Ring ligt het kunsthistorische mu seum. waar een tiental prachtige Rembrandts daaronder vijf zelf portretten en de kostbaarste Breughelcollectie bezichtigd zullen worden. Ook is een bezoek aan de Stefansdom in het programma op genomen. een van de sierlijkste Gothische kathedralen, gebouwd door meester Pilgram, die zich onder de preekstoel in steen liet uitbeelden en zodoende de middel eeuwse anonimiteit doorbrak. Wolf. Bruckner, Gustav Mahler. Het land ook van de operette, van Johann Strauss. Lehar en Weisse Rössl. Daarom behoort een bezoek aan de opera tot het vaste pro gramma. De pracht en praal van het trappenhuis vormen de juiste entourage voor zulk een staatsie- bezoek, waar alles flonkert van Daar de Koningin Wenen sinds 25 jaar niet meer heeft bezocht, zal zij nu kunnen constateren, dat deze metropool zich toch ook aan de moderne tijd heeft weten aan te passen. Oostenrijk is niet alleen een land van muziek en van oude cultuur, maar tevens een voorbeeld van economisch herstel. Terwijl men het in de periode tussen 1920 en 1938 een land zonder levensvat baarheid noemde, blijkt het nu een algemene welvaart te hebben be reikt, die het sinds 1914 niet meer heeft gekend. Deze ongekende bloei openbaart zich alleen al in de handelsrelaties met ons land. In 1938 bedroeg het totale handelsvolume tussen de twee landen dus invoer en uit voer tezamen ongeveer 10 mil joen gulden. Na 1945 kon het we derzijdse handelsverkeer zo sterk worden opgevoerd, dat het geza menlijke bedrag van import en export alleen in 1961 een hoogte bereikte van 306 miljoen gulden. De grote industriecentra, zoals de Voest-fabrieken in Linz, de hout industrieën in Karinthië en Stier marken of ook de indrukwekkende stuwdammen van Kaprun hoog in de bergen zullen door de konink lijke familie niet worden bezich tigd, maar toch liggen hier en overal elders grote natuurlijke rijkdommen van dit kleine land. dat met inspanning van alle krach ten geen tijd en offers heeft ge spaard om deze bronnen van wel vaart aan te boren en uit te buiten. Oost en ir est Oostenrijk ligt in een gevaarlijke uithoek van Europa, op de grens Trappenhuis van de Opera „Waar je mee omgaat, daar wordt je mee besmet", luidt een veel gebezigd gezegde en daarbij denken we niet alleen aan „pek" maar aan bepaalde eigenschap pen en gewoonten, (meestal niet de beste), die zo gemakkelijk overgenomen worden in de re gelmatige omgang van mensen met elkaar. Daarin vinden som mige ouders dan ook aanleiding om hun kinderen de omgang met minder gewenste vriendjes soms te verbieden. Hoewel het gezegde meestal gebezigd wordt wanneer het gaat om verkeerde eigenschap- aan een goede vriend je leven verrrijkt. En wat is er al niet ge beurd sinds de kerken weer om gang met elkaar gezocht hebben en christenen elkaar ontmoeten. Het is goed om eens stil te staan bij de onvervangbare waarde van die omgang met el- en kerk, in bijbellezing en ge bed, die ons leven vormen en 'omvormen naar het beeld, dat God bedoelt en ons in Christus gegeven heeft. Misschien zijn wij ons er wel onvoldoende van bewust, wat er op het spel staat, als wij de ont moeting met de Heilige tot een minimum beperken en de om gang met het heilige laten af hangen van de ruimte, die het verkeren met andere dingen ons laat. De heilbrengende en leven wekkende invloeden op ons le ven gaan verloren, wanneer wij pen, geldt het evenzeer in de gunstige zin. Juist door de om gang met elkaar, ondergaan wij invloeden, die ons leven gaan stempelen. Dat merk je in huwe lijk en gezin, waar in het da delijks verkeren met. elkaar ons leven een vorming ontvangt. Meer dan ..omgangsvormen" zijn hier aan de orde: het gaat om een hele levensvorming. Maar ook buiten die verbanden om hebben we allemaal wel eens ervaren hoe een werkkring een stempel op iemands leven drukt, hoe de omgang van het ene echtpaar met het andere een heilzame invloed kan uit oefenen, hoe het bezoek van of kaar. Het zijn niet alleen de kwade, maar ook de heilzame invloeden, die geen kans meer krijgen, als wij die omgang om de een of andere reden verbre ken of verwaarlozen. Een oude oosterse spreuk zegt dan ook: ..Wanneer gij een vriend hebt, bezoek hem dan vaak, want niet jegane paden worden snel door toornen en struikgewas over woekerd". Vaak denk ik, dat het met >ns geloofsleven ook zo gaat: ons geloof wordt gewekt en ge voed door de omgang met God en met onze medegelovigen. Het zijn juist die momenten van de levende ontmoeting in eredienst de levende omgang verwaarlo zen en doornen en distels gaan het pad overwoekeren, dat leidt naar die tijden en plaatsen, waar wij God en onze me degelovigen ontmoeten. Wie deze omgang volhardend en oprecht zoekt, is bezig met een levensbeslissing. Wie deze omgang, om welke reden dan ook. verbreekt of verwaarloost, moge beseffen dat ook dat een beslissing van verstrekkende be tekenis is. A. J. Glazemaker, oud-katholiek pastoor te Leiden. Zaterdag 12 mei 1962 Pagina 1 Avondreceptie in Schönbrunn. het Weense Versailles. tussen Oost en West, als laatste barrière tussen democratische vrij heid en dictatuur. Daar het land militair niet te verdedigen valt, zag de regering zich gedwongen om het voorbeeld van Zwitserland te volgen en in 1955 een permanente neutraliteit af te kondigen. Dit wil echter geenszins zeggen, dat het land ook ideologisch neutraal zou zijn en zijn toevlucht zou hebben genomen tot een karakterloos en kleurloos neutralisme. Van ideologisch stand punt voelt zich Oostenrijk in te gendeel met het vrije democratische Westen verbonden en kent het zijn plichten. Met onmiskenbare elegantie en met een zekere charme heeft de Oostenrijkse regering de kunst ver staan om de lastige en achterdoch tige Russen niet te prikkelen en zelfs de indruk te wekken, dat zij met Moskou vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt. Aan deze politiek van vriendelijkheid zijn tenslotte voor een gedeelte het staatsverdrag en de soevereiniteit te danken geweest. Maar in de ge hele wereld en vooral in de Ver enigde Staten weet men, dat de sympathieën van Oostenrijk naar het Westen uitgaan. Dit blijkt niet alleen uit de sterke culturele contacten, maar ook uit de handelsbetrekkingen, want bijna 90 procent van de Oostenrijkse handel wordt met het Westen af gewikkeld en zelfs 50 procent met landen van de E.E.G., ofschoon Oostenrijk zelf niet eens lid is van deze gemeenschap. Het land kan op grond van zijn neutraliteit geen volledig lidmaatschap van de EEG nastreven, maar wel zoekt het naar een uitweg om tot een associatie verdrag te komen. De grote tegen stander van dit plan is voorlopig nóg de regering van de Verenigde Staten, maar na het bezoek van de koninklijke familie zal de Oosten rijkse kanselier Gorbach met de minister van Buitenlandse Zaken Kreisky naar Amerika vertrekken om misschien toch een meer ge nuanceerde oplossing te vinden. Nederland en Oostenrijk liggen meer dan duizend kilometer van elkaar verwijderd en zijn aangeslo ten bij geheel verschillende econo mische organisaties. Er zijn nog veel meer opzichten en facetten, waardoor deze twee landen en volkeren veel van elkaar verschillen, maar er blijven veel meer punten van overeenkomst over, contacten van persoonlijke en menselijke aard, van sympathie en wederzijds begrip, van waardering en bewondering. Deze goede betrekkingen werden vooral na 1945 versterkt en daar om begroet het Oostenrijkse volk het bezoek van onze koninklijke familie: als symbool van oprechte vriendschap en als onderpand voor een blijvende sympathie, die zich uiten zal in een onafgebroken di plomatieke, culturele en econo mische samenwerking. Meester Pilgram, architect van de Stefansdom. uitgebeeld onder de preekstoel.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15