Historische 3 October-optocht gewijd aan Huis van Oranje WEEK VAN DE FOTOGRAFIE Moeder Praeventie van het kinder-ongeval als een nieuwe medische taak Populair en bovendien erg gemakkelijk te begrijpen! Naklank van een koninklijke bruiloft ER WORDEN IN TOTAAL ELF GROEPEN GEVORMD Kerkelijk Leven Opmerkelijke Boerhaave-cursus PRONONCE I oorkomen beter dan genezen Meisjes van vroeger gaan nu herinneringen ophalen Opprericht 1 maart 1860 Donderdag 10 mei 1962 Tweede blad no. 30649 Vivat Oranje! Zo luidt de titel van de 3 oktoberoptocht, die dit jaar wordt gewijd aan het Huis van Oranje. Deze optocht, bij de voorbereiding waarvan de gedachten zijn uit- j gegaan naar het zilveren huwelijksjubileum van Koningin Juliana en Prins Bernhard, zal, afgezien van acht a negen muziekkorpsen, be- staan uit honderd ruiters en amazones, honderd kinderen, driehonderd dames en heren, drie karossen, staatsierijtuigen en zes praalwagens. Ook de Gouden Koets, het trotse bezit van de 3 Octobervereeniging, zal, na vijf jaren van vergetelheid en rust, weer op straat verschijnen. Reeds eerder had het bestuur be sloten om de functie van secretaris aan de heer D. C. den Haan toe te vertrouwen. Tijdens de rondvraag spraken en kele leden er hun ontstemming over uit, dat er in het afgelopen najaar geen medewerkersavond is georgani seerd. De stoet van dit jaar zal, vol gens de pasbenoemde voorzitter de heer H. de Wilde, beslist niet minder fraai zijn dan de jubi leumoptocht 1961, maar veel meer populair en gemakkelijker te be grijpen, omdat zoveel als mogelijk is personen en gebeurtenissen, waarmee iedere Nederlander al op de lagere school wordt gecon fronteerd, worden uitgebeeld. Het ligt in de bedoeling van de Op tochtcommissie om in totaal elf groepen te formeren. Zij zal zich daarbij bepalen tot de laatste vier eeuwen. De eerste Oranjetelg, die weer tot leven wordt gewekt, is de jonge Willem, die in 1544, tenge volge van het overlijden van René van Chalon, Prins van Oranje werd. De laatste in deze optocht is Willem III, die in 1848 tot ko ning werd uitgeroepen. De van haar welverdiende rust genieten de Prinses Wilhelmina en het Ko ninklijk Gezin zijn bij deze op tocht niet betrokken, maar door middel van een passende allegorie in de laatste groep ivil men uiting geven aan zijn gevoelens ten op zichte van het Huis van Oranje in het algemeen en van het zilveren bruidspaar in het bijzonder. De Oranjes zijn sinds eeuwen zo sterk verweven met en verbonden aan het Nederlandse volk en zij hebben zovele figuren, dat een uiteraard fragmentarisch over zicht van deze verbondenheid en een wederom tot leven brengen van deze figuren de Optochtcom missie aantrekkelijk leek. Traditionele festiviteiten Behalve deze historische optocht zijn er op de dag van 3 oktober nog tal van andere festiviteiten, die alle een traditioneel karakter hebben. De herdenking van Leidens Ontzet be gint dit jaar op maandag 1 oktober met een uitvoering van „Ex Animo" in de Pieterskerk, waarbij als solist Afscheid MOEDERDAGTAART VOOR MEVR. J. M. VAN KINSCHOT Vandaag heeft een deputatie van de afdeling Leiden van de Ned. Banketbakkersvereniging een Moe. derdagtaart aangeboden aan Lei dens eerste burgeres, mevrouw J. M. van Kinschot-Dorhout Mees. OPEN DEUR-DIENST PIETERSKERK Zondagavond wordt in de Pieters kerk een Open Deur-dienst gehouden. Om tien vóór zeven begint de sa menzang. Deze keer zullen ook en kele eenvoudige melodieën uit de Oud Katholieke kerk onder leiding van pastoor A. J. Glazemaker wor den gezongen. In een korte prediking zal pastoor A. J. Glazemaker de blijdschap van de bijbel, die ook in de zang tot uiting komt, trachten over te brem gen aan de bezoekers. Dr. P. L. Schoonheim zal de dienst openen. YOUTH FOR CHRIST Zaterdag wordt in de Waalse Kerk een Youth for Christ-samenkomst gehouden. Medewerkenden zijn: ds. Gravendeel te Genk, The Glory Singers en Frans van der Reyden (orgel EXAMEN KRAAMAANTEKENING Bij de in het Diaconessenhuis ge houden examens, slaagden voor de kraamaantekening de volgende zus ters: L. Bosma, A. P. M. de Bruine, G. van Brummen, J. Honders, G. J. de Jong, M. Kramer, G. S. Kriek, F. Meesters, E. J. Rodenburg, F. M. Schoneveld, G. Slootweg, G. J. van Sluys, J. Struyk, M. Varkevisser en J. Vries. Advertentie „Uw vertrek brengt een grote leegte in het bestuur van de 3 Ootobervereenigine en in de Leidse samenleving". Dit zei de voorzitter, mr. P. J. de Ruyter de Wildt, gisteravond bij het af scheid van mr. J. Drijber, die in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Middelburg als secretaris heeft moeten be danken. Vele woorden van dank en waardering werden tot de scheidende secretaris gericht, terwijl hem namens het bestuur een geschenk werd overhandigd. Mr. Drijber werd op 23 april 1956 gekozen tot bestuurslid van de 3 Octobervereeniging en op 10 mei 1957 benoemd tot secre- taris. Deze functie is tijdens de vergadering van gisteravond overgedragen aan de heer D. C. den Haan. die eerder lid van de Optochtcommissie was. Huishoudelijke vergadering Aan het bekendmaken van al deze I plannen de bijeenkomst van de 3 Octobervereeniging had gisteravond in „De Doelen" plaats ging een huishoudelijke vergadering vooraf. Had de penningmeester, de heer J. H. C. Laman, niet veel tijd nodig om mede te delen, dat het afgelopen jaar in financieel opzicht gunstig is verlopen, het voorlezen van het jaar verslag door de secretaris, mr. J. Drijber, vergde op ongeveer tien mi nuten na één uur. Wat de bestuurs verkiezing betreft, de aftredende be stuursleden J. M. Ballego. H. de Wilde. F. J. Dccrnink werden allen herkozen. In de vacature van mr. J. Drijber, die in verband met zijn be noeming tot burgemeester van Mid delburg als bestuurslid heeft moeten bedanken, werd de heer A. M. P. van Aelst gekozen. Van 12 t/ml9 mei ZWO-subsidie voor „Flora of Java" De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. H. J. Lam, hoogleraar in de systematische plantkunde aan de Leidse Universiteit en directeur van het Rijksherbarium, een subsidie verleend voor de uitgave van het eerste deel van de „Flora of Java". De grondslag dezer flora waarbij ook die van het eiland Madoera is begrepen wordt gevormd door het floristisch onderzoek, dat de thans zevenentachtigjarige dr. C. A. Backer destijds in Nederlands-Indië ver richtte. De Engelse vertaling van dit t standaardwerk, waarin circa 6700 plantensoorten zijn beschreven, ge- i schiedde door dr. C. A. Backer en dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, we. tenschappelijk hoofdambtenaar aan het Rijksherbarium in Leiden, met gedeeltelijke medewerking van bo tanici van deze instelling en van de Stichting Flora Malesiana. waarvan prof. dr. C. G. G. J. van Steenis di recteur is. Het ligt in de bedoeling dat het bewuste deel. dat ongeveer j achthonderd pagina's zal tellen, nog i dit jaar van de pers zal komen. Naar gehoopt wordt, zullen het tweede en I derde, tevens laatste deel, die elk eveneens achthonderd bladzijden groot zullen zijn, in 1963 en in 1964 verschijnen. Advertentie waarin uw fotohandelaar voor tal van verrassingen zorgt. U hoort er meer van! Vliegtuigramp in Brazilië: 24 doden Op het vliegveld van Vitoria, in de Braziliaanse staat Espirito Santo, is een vliegtuig neergestort en ver brand. Negentien passagiers en vijf bemanningsleden kwamen om het le ven: drie passagiers overleefden de ramp. I Het toestel, een passagiersvliegtuig 1 Cruzeiro do Sul, stortte neer op het moment van de landing. Kort na het vertrek van Rio de Janeiro, op 400 km afstand van Vitoria, had de pi loot een ernstige storing gerappor teerd, doch hij had er de voorkeur j M(Si<,int/,vnnrït aan gegeven de vlucht naar Vitoria MeUes le voor I voort te zetten. Hero is dè kampioen Kampioen in smaak: Hero heeft het unieke fruitaroma. Daarom is Hero fijner dan andere IHero is ook kampioen in smaken, want Hero heeft de smaak voor elke smaak. Neem altijd Hero. U ge niet meer, uit en thuis. Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. I helemaal üw smaak NED. HERV. KERK Beroepen te Hallum L A. Eijgenraam te Bedum te Vierhuizen-Zoutkamp (toez.i mr. Q. Rovers te Warns (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Rilland-Bath C. Warner, kand. te Amsterdam te Woerden (vac. A. van der Kooij) L. J. Wolthuis te Oosterend (Fr.). Benoemd tot gees telijk verzorger van de Chronische zie ken ln de classis Apeldoorn ds. G. optreden de hoboist Jaap Stotijn. Verder bestaat het plan om de 3 Oc- tobercantate van de heren De Wilde en Herman Stenz, die tijdens de lus trumviering van het vorige jaar voor het eerst ten gehore werd gebracht, nogmaals uit te laten voeren. Wat de taptoe op dinsdag 2 oktober betreft wordt weer gerekend op een groot aantal deelnemers. Op dezelfde avond opent het Lunapark op het Schuttersveld zyn poorten. Woensdag 3 oktober begint met een uitvoering van het Leidsch Politie Muziekgezelschap, gevolgd door de uitdeling van haring en wittebrood de inschrijving hiervoor heeft plaats op de laatste zaterdag in augustus in het Waaggebouw en de koraalmu- ziek in het Van der Werfpark. Het Drusia Gilde uit Doesburg, dat behalve uit tamboers en hoornblazers uit een aantal vendelzwaaiers be staat, geeft in de vroege morgenuren een show op de Kaasmarkt. De mili taire mars kan vanzelfsprekend niet zo spectaculair als in het vorige lus trumjaar zijn, maar waarschijnlijk toch ook met rijdend materieel. Ook de kerkdienst ontbreekt niet op het programma, zij wordt weer in de Pie terskerk gehouden. De cabaretvoor stelling van Roland Wagter, die des avonds in de Stadsgehoorzaal wordt gegeven, wordt geheel afgestemd op het feest van deze dag. Met het afsteken van het vuurwerk op het Schuttersveld wordt de feest dag besloten. GEREF. GEMEENTEN' Bedankt voor Kalamazoo lU.S A.) Vergunst te Rotterdam-Centrum. Advertentie f| heeft een huis vol geschenken I voor LEIDEN - BREESTRAAT 65 I OEGSTGEEST - Geversstraat 41 De belangrijkste doodsoorzaak op de kinderleeftijd is in ons land het ongeval: een fatale val. een verdrinking, het verkeer, ver giftiging, verbranding (om de meest voorkomende vijf te noemen) en nog veel andere soorten van ongeval behalve deze vijf V's". Tot dusver heeft de arts zich eigenlijk alleen met de gevolgen van een dergelijk ongeval bezig gehouden, niet met de preventie. Op dit terrein doet hij nog niet aan ..praeventieve geneeskunde", zoals op zovele andere terreinen wel. hoewel hij op ander terrein dikwijls de spreuk hanteert, dat voorkomen beter is dan genezen. Het is het streven van de vandaag begonnen ..Boerhaave-cursus" voor voortgezet medisch onderwijs, georganiseerd door de Leidse Universiteit en meer in het bijzonder door het Leids Academisch Ziekenhuis, de arts er op te wijzen, dat ook op dit terrein een prae ventieve taak op het gebied van de gezondheidszorg zijn aandacht verdient. Het moge op het eerste gezicht enigszins vreemd, onge woon aandoen, dat de arts ten aanzien van deze zorg voor de veiligheid een taak zou hebben, niettemin kan men zoveel overeen komsten met andere praeventieve gezondheidszorgen vinden, dat bij nadere beschouwing alleen maar verwondering mogelijk is over het feit, dat inzicht op dit terrein niet veel eerder algemeen ingang heeft gevonden. Nascholing O De Boerhaave-cursussen van de Leidse Universiteit zijn in 1957 be gonnen. Zij beogen nascholingsonder- wijs voor afgestudeerde medici, een nascholing die zeer noodzakelijk is in een tijd als deze waarin de medische wetenschap en techniek zich revolu tionair ontwikkelen. Deze cursus, die jaarlijkse bijeenkomsten van enkele dagen omvat, is uniek voor ons land maar wordt in het buitenland ook reeds gedurende lange tijd gegeven. De Leidse cursus heeft nationaal een bijzonder goede naam. Het aantal deelnemers varieert sterk. Meestal zijn „zuiver medische" onderwerpen het thema der colleges. Ditmaal is Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Ruim f 1000 voor 10x10 Door tal van activiteiten en het af staan van 10% van het zakgeld is door leerlingen van de UTS voor de actie 10 x 10 een bedrag van ruim f1033,— bijeengebracht. Vaandels voor Legermuseum Woensdag zullen de gewezen be roepsofficieren van het voormalig 4 R.I. voor een reünie bijeenkomen. Het ligt in de bedoeling om twee vaandels in het regiment over te dra gen aan de directeur van het Ned. Legermuseum. of op welk ander terrein bok) tezeer op de voorgrond gesteld wordt. Aandacht kweken Het is de bedoeling van deze Boer- haavecursus, de belangstelling te kwe ken van de arts voor dergelijke pro blemen, en men hoopt tevens door enige publiciteit het publiek wakker te schudden en voor te lichten, al was het alleen maar om gehoor te geven aan deskundige voorlichting, b.v. door de arts. Aan de cursus nemen ongeveer honderd artsen uit geheel Nederland deel. Zy zullen voordrachten aanho ren van specialisten op velerlei ter rein en ruim gelegenheid hebben, op dit bijzonder belangwekkende gebied van gedachten te wisselen. In de ko mende dagen zullen wij nog enige malen op deze cursus terug komen aan de hand van de gegeven voor drachten. Geen wapengeweld om Nieuw-Guinea Evang. Chr. Kerk dringt aan op vreedzame oplossing Het breed moderamen van de al gemene synode der Evang. Chr. Kerk ln West-Papoea, dat te Hollandia bijeenkwam, heeft zich in een op roep gericht tot de Nederlandse rege ring en de regering van de republiek Indonesië." In deze oproep wordt gezegd, dat het geschil tussen Indo nesië en Nederland een steeds ernsti ger karakter krijgt, doordat beide partijen zich toerusten tot een op lossing van dit geschil door middel van wapengeweld. Wij, aldus het breed moderamen, zouden het ten zeerste betreuren, wanneer de verhouding tussen de volkeren van Indonesië en van West- Papoea .evenals die tussen de volke ren van Indonesië en Nederland, nog meer vertroebeld zou worden, door dat wapengeweld gebruikt zou wor den als een middel om het geschil tussen Indonesië en Nederland op te lossen. Wij menen, dat de bewoners van West-Papoea geestelijk en lichame- lyk ernstig geschaad zouden worden door het gebruik van wapenen op SPION BORGER VEROORDEELD Het Westduitse federale hoogge rechtshof in Karlshure heeft gisteren een voormalige Amerikaanse officier, de 42-jarige Harold Noah Borger uit New York, tot 2\'2 jaar gevangenis straf veroordeeld voor pogingen tot spionage ten behoeve van een Ooste lijke geheime dienst. De straftijd wordt verminderd met de tijd dat Borger in voorarrest heeft gezeten, namelijk 14 maanden. Borger is de eerste Amerikaan die door het hooggerechtshof op een dergelijke aanklacht is veroordeeld. Oproep tot algemene staking in Spanje De syndicalistische oppositiepartij in Spanje heeft gisteren in Madrid pamfletten verspreid waarin wordt aangespoord tot het houden van een algemene staking morgen als uiting van saamhorigheid met de stakende mijnwerkers in Asturië. De tachtig studenten van de fa culteit voor economische en politieke wetenschappen in Madrid die dins dag een hongerstaking begonnen uit protest tegen optreden van de poli tie tegen studentendemonstraties en arrestatie van een aantal collega's, hebben deze staking gisteren weer beëindigd. De deken der faculteit had beloofd by de autoriteiten te bemiddelen om opheffing te verkry- gen van de maatregelen die tegen een aantal studenten waren geno men. echter het ongeval als de voornaam ste doodsoorzaak op de kinderleeftijd als thema gekozen, waarmee als ge zegd een nieuw aspect van de genees kundige zorg wordt belicht. Tijdens een persconferentie hebben de directeur-geneesheer van het A.Z., de heer M. W. Jongsma en de hoog leraar voor de kindergeneeskunde, prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, uiteen gezet. wat de belangrijkste aspecten van dit algemene thema geacht moe ten worden. Parallel Indertijd, toen men nog geen dui delijk inzicht had in de oorzaken en ontstaansmogelijkheden van epide mieën van ernstige aard, was de me dische zorg uitsluitend gericht op ge nezing of verlichting van lijden, niet op de praeventie. Later, toen men een inzicht begon te krijgen in de ontstaansomstandigheden, begon de medische zorg ook praeventief te wer ken. Men kan hiermee een vergelij king trekken met betrekking tot het ongeval als doodsoorzaak in de kin derleeftijd: ook daarbij treden facto ren op, die óf „zuiver medisch" ge acht kunnen worden, óf door de me dicus beoordeeld kunnen worden en met niet direct medische maatregelen uitgeschakeld of verzwakt kunnen worden. Drie punten Dit is mevrouw KietPortier uit Hilversum, de oudste in woonster van Nederland, die zondag a.s. haar 107de verjaar dag hoopt te vieren. Drie punten zullen tydens deze tweedaagse cursus in het byzonder beschouwd worden In de eerste plaats zal de vraag worden gesteld, waarom zoveel mensen (en kinderen) niet het slachtoffer van een ongeluk worden, terwyl de omstandigheden veelal ge- lyke kansen geven. Uit een beant woording van deze vraag zou men wellicht aanwyzingen kunnen verkrij- gen omtrent tendenzen, die tot het voorkomen van ongevallen leiden. In de tweede plaats zal er de aandacht op worden gevestigd, dat kinderen tot het vierde jaar zeer grote kans lopen, in of direct bij het ouderlyk huis het slachtoffer van een ongeval te worden. Dit betekent dat het tra ditioneel „veilige" ouderlijke huis over het algemeen bepaald niet zo veilig is. Daaraan zou veel te doen zyn. In verschillende voordrachten zal daar op gewezen worden. In de derde plaats worden de oorzaken besproken van het statistisch uitgemaakte feit, dat jongens een tweemaal zo groot ongevallencyfer tonen dan meisjes. Vermoedelyk liggen hier vormings problemen aan ten grondslag naast de bewezen groter natuuriyke be- weeglykheid van de jongens. Mis schien, zo vraagt men zich thans in sommige medische kringen af, is de westerse opvoedingstyl waarin de 1 heldenverering (b.v. op sportgebied Reünie op „De Hoorneboeg .Zaterdag 18 mei 1912, toen de bomen bloeiden en de vogels op hun nesten zaten, kwam een aloude wens in vervulling. Een groep van tien meisjes, allen van fabrieken of breierijen, ging voor een week naar buiten". In dit citaat, dat men kan vinden in een van de jaarverslagen van het Leidse Volkshuis, ligt de reden besloten waarom er morgen over een week op een boerderij in de buurt van Hilversum, die deel uitmaakt van het landgoed ..De Hoorneboeg" een feestelijke reünie gehouden zal worden. Voor vele meisjes werd echter het verlof verkregen door de onver moeibare mej. Knappert en haar staf, maar meestal met de toevoeging van: ,,'t Is maar voor één keer". In een verslag hiervan schreef mej. Knap pert: Nu 50 jaar geleden gingen de eerste meisjes naar „De Hoorneboeg", om op deze manier voor het eerst ken nis te maken met „buiten", een be grip dat hen tot 18 mei 1912 vol maakt onbekend was. Dat eerste jaar waren er ruim honderd van der gelijke meisjes, die de zegen onder gingen van de vrije natuur. En ze bleven komen, leder jaar op nieuw. Die meisjes van vroeger zyn nu moeders en zelfs vaak grootmoe ders geworden. Maar ze biyven nog steeds komen. Zeven weken per jaar staat de eigenaresse van „De Hoorneboeg", mej. E. A. Pynappel. de boerderij, die de naam „Stalheim" gekregen heeft, af aan het Buitenwerk van het Leid se Volkshuis. Het zyn nu geen meis jes meer die er komen, maar mensen tussen veertig en zeventig jaar, van wie de meesten de 65 echter reeds gepasseerd zyn. Experiment slaagde Het is allemaal als een experiment begonnen. En mej. E. C. Knappere, de oprichtster van het Leidse Volks huis bekent dan ook eerlyk in een van haar verslagen: „We hadden niet verwacht dat zoveel meisjes (ruim honderd) zich voor de eerste maal zouden aanmelden voor een week naar buiten". Het experiment slaagde, zy het niet zonder enorm veel moeite van de zijde van mej. Knappert. Deze ener gieke vrouw heeft alles gedaan om by voorbeeld het fabrieksloon, dat de meisjes gedurende de vakantieweek op „De Hoorneboeg" moesten derven, vergoed te krygen van de fabrieks directeur. Het allermoeiiykste was het verlof krygen voor de meisjes. Voor inwo nende dienstmeisjes en dagmeisjes ging dat gemakkeiyker. De fabrieken waren ingericht om te werken, dag in dag uit, week in week uit, en in enkele scheen het onmogelyk een werkkracht te missen. „Dit geeft zorg voor de toe komst, te meer daar er in deze nog geen publieke opinie schijnt te bestaan. We zijn dus niet zon der bezorgdheid, zij het alleen voor de aller eerste jaren, want de tijd kan niet ver meer zijn, dat een week vrijaf per jaar voor de arbeiders in het grootbedrijf regel wordt". Mej. Knappert kreeg gelyk. Naam En morgen over een week zyn ze er (byna) allemaal weer. Niet min der dan 280 mensen zullen daar in het Gooi in de buurt van of onder het oude dak van „Stalheim" her inneringen ophalen aan die lang ver vlogen tyd. In hun gesprekken zal steeds weer de naam vallen van mej. Knappert, de vrouw die haar ideaal tot werkeiykheid heeft zien worden. Evang. Chr. Gem. naar de plassen Op initiatief van de heer Th. Dikkes, voorganger van de Evangeli. sche Christen Gemeente te Leiden, wordt Hemelvaartsdag een boottocht naar het plassengebied gemaakt. Tydens deze tocht worden drie samenkomsten gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de evange listen Jb. Klein Haneveld uit Bodegraven en Th. Dikkes uit Leiden. De gebroeders Spaargaren uit Lisse zullen geestelyke liederen zingen. In het paviljoen De Braassem zal men gezamenlijk het diner gebruiken. De belangstelling voor deze boot tocht ls zo groot, dat er nu reeds hun grondgebied, wy hebben de overtuiging, dat het probleem ron dom West-Papoea opgelost kan wor den langs vreedzame weg, wanneer slechts beide partijen de mensen rechten van de bewoners van het omstreden gebied zouden willen eer biedigen. Wy dringen er by beide regeringen op aan om het geschil over West-Papoea op vreedzame wy- ze tot een oplossing te brengen, om dat wy er van overtuigd zyn, dat de weg van het wapengeweld geen uit- eindelyke en goede oplossing kan bieden. Wy denken aan de hulp. geboden door de Algemeen Secretaris van de Verenigde Naties, de heer Oe Thant, en die van de Verenigde Staten van Amerika, waardoor geheime bespre kingen zyn tot stand gekomen. Wy bidden, dat deze besprekingen, die zyn afgebroken, voortgezet mo gen worden, opdat naar een vreed zame oplossing gezocht worde, die de volkeren van West-Papoea, Indone sië en Nederland bewaren moge voor de oorlog en heilzaam moge zyn voor de bewoners van West-Papoea. Al leen langs deze weg kunnen vrede en goede verhoudingen tussen deze drie volkeren hersteld worden. Namens het breed moderamen was deze oproep ondertekend door ds. F. J. S. Rumainum, praeses en ds. G. A. Lanta, assessor. Ds. M. W. J. van Linschoten halve eeuw predikant Zaterdag ls het vyftig jaar ge leden. dat ds. M. W. J. van Linscho ten uit Laagkeppel werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer Van Linschoten in november 1911 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 12 mei van het daaropvolgend jaar door dr. J. C. A. Fetter, toen nog herv. predikant te Schoorl en later remon strants predikant te 's-Gravenhage, bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Wieringer- waard. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervormde gemeenten van Rhenoy in de classis Bommel 1914 tot 1921; Oostzaan 1921 tot 1924 en byna vier jaar die van Oudshoorn in de burgerlyke gemeente Alphen aan den Ryn, waar hem in verband met zyn benoeming tot predikant van de hervormde gemeente te Para maribo in Suriname met ingang van 10 febrauri 1928 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd werd verleend. Nadat ds. Van Lin schoten zich na zyn terugkeer in Nederland in april 1936 weer beroep baar had gesteld in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 1 november 1936 bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Berkhout in de classis Hoorn. Ongeveer twee jaar later verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Oldenkeppel in de classis Doetinchem, waar hem met ingang van 1 mei 1955 op ruim negenenzestigjarige leeftijd emeri taat werd verleend. geen plaats meer onbezet is. Er zul len ruim 150 gasten aan boord zijn. Zy zyn niet alleen uit Leiden, maar o.m. ook uit Bodegraven, Voorscho ten, Haarlem, Den Haag. Katwyk en de Bollenstreek afkomstig.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3