MYSTEME ROND ONDERGANG „TITANIC" OPGEHELDERD Brusselis niet gelukkig met Elisabeths reis naar Moskou Noorse robbenjager was het schip dat geen hulp bood 4-youdige bestrijding van pijn en griep! Chefarine 4 Ouders met waardebesef gaan voor de kleding van hun jongens regelrecht naar VERHULST. Resten van vierde vesting opgegraven te Valkenburg Kritiek op het gedrag van de Koningin-moeder in Rusland CATENA OPENDE VIERING VAN TWEEDE LUSTRUM Kerkelijk Leven LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 MEI 1962 Naar alle waarschijnlijkheid is het mysterieuze schip, dat vol gens overlevenden van de ramp met de oceaanreus ..Titanic" langsvoer zonder hulp te bieden, niet het Britse vrachtschip „Californian" geweest maar een Noorse robbenjager. ..Samson", die met een bemanning van 42 koppen en in uitstekende staat ver kerende reddingboten dicht onder de „Titanic" voer, toen het schip op een ijsberg liep en met 1503 opvarenden verging. Naar aanleiding van een rapport van de eerste stuurman van de Sam son", Henrik Naess, dat onlangs door de Noorse televisie aan de openbaar heid is prijsgegeven, heeft het Noorse blad „Verdens Gang" verklaard, dat het een raadsel blijft hoe de commen tator van het televisiestation, Kjell Arnljot Wig, de hand heeft kunnen leggen op dit geheime rapport. De reden dat het rapport geheim is ge houden, ligt in het feit, dat de „Sam son" op illegale robbenvangst was. Toen de bemanning de lichten van de „Titanic" had waargenomen had men aanvankelijk gedacht met ster ren te doen te hebben, maar toen de lichten dichterbij kwamen, vreesde men dat het schepen van de Ameri kaanse kustwacht waren. In plaats van een nader onderzoek In te stellen was de „Samson" op de vlucht gesla gen. Studenten betogen in Madrid Achthonderd studenten hebben gis termiddag in Madrid een betoging gehouden ten gunste van de stakers in noord-Spanje. Twaalf studenten werden aangehouden en naar het politiebureau gebracht voor identi teitscontrole. Onder hen bevond zich ook een Amerikaan. De betoging ging ook, evenals in het weekeinde, tegen het besluit van de regering om de graden, verleend door de r.-k. universiteit van Navarra, gelijk te stellen aan die van de staatuni- versiteiten. De reeds twee weken durende sta king van mijnwerkers in het Noord- spaanse Asturië scheen overigens gisteren te beginnen te verlopen. Volgens een officiële mededeling hadden ongeveer 15.000 van de 50.000 ptakers het werk hervat. In de pro vincies Biscaje en Guipuzcoa zou den alle mijnwerkers nog staken. Roclie voorzitter „Europese SER" Het economisch en sociaal comité van de Europese Economische Ge meenschap en van Euratom (de „Europese SER"), heeft de voorzit ter van de Franse sociaal-economi sche raad, Emile Roch, tot voorzit ter gekozen. Roche's voorganger was de Duitse vakbondsleider Ludwig Ro senberg, die nu vice-voorzitter is ge worden. Eveneens tot vice-voorzitter is ge kozen de heer W. Jonker, directeur van de N.V. Nederlandse Rijnvaart vereniging en bestuurslid van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. De heer Roche is in Frankrijk een van de oudste voorvechters van de Europese beweging. Vluchtelingen in Katanga worden geëvacueerd Vandaag zijn drieduizend vlucht, telingen uit het kamp te Elisabeth- stad geëvacueerd, onder het toe zicht van tweehonderd Nigeriaanse VN-soldaten. Zij zijn per tren naar Kamina gebracht en vandaar met andere vervoersmiddelen naar Ka- sai. In de komende weken zullen nog meer treinen met vluchtelingen ver trekken. Geleidelijk aan zullen de wij. ken waar de vluchtelingen waren binnengetrokken weer ter beschik king van de Katangese autoritei ten worden gesteld. Volgens de Ka tangese politie zijn enkele duizenden vluchtelingen overigens reeds zonder moeilijkheden onder de bevolking opgenomen. Volgens schattingen zouden zich nog dertig tot vijfendertigduizend vluchtelingen in het kamp bevinden. De alarmraketten, door de „Tita nic" afgevuurd, had men voor signa len van hun achtervolgers gehouden. Zodra het schip in Reykjavik aan kwam, had eerste stuurman Naess in samenwerking met de Noorse consul een rapport opgesteld, nadat men vernomen had wat er met de „Tita nic" was gebeurd en het vermoeden was gerezen, dat de „Samson" zich dicht bij de „Titanic" had opgehou den ten tijde van de ramp. Commentator Wig heeft tegenover „Verdens Gang" verklaard van de „Mercantile Marine Service Associa tion" te Liverpool een verzoek te hebben ontvangen om verdere bijzon derheden. Deze Britse organisatie werkt al jarenlang aan een eerherstel voor de kapitein van de „Californian" de onlangs overleden Lord. Tijdens een proces dat destijds in Engeland is gehouden is verklaard, dat Lord de „Titanic" te hulp had moeten komen, aangezien zijn schip zich op nog geen 10 zeemijlen van de „Tita nic" zou hebben bevonden. Lord heeft tijdens het proces en daarna steeds trachten aan te tonen, dat zijn schip op grotere afstand van de „Titanic" was gelegen en dat zich een ander schip tussen de „Califor nian" en de „Titanic" had bevonden. Lord en zijn officieren verklaarden de raketten gezien te hebben die door de „Titanic" waren afgeschoten, maar dat zij deze voor vuurwerk had den gehouden. Ook het feit dat er zich nog een ander schip in de on middellijke nabijheid van de „Tita nic" had bevonden, had hen in hun mening gestaafd dat alles wel was aan boord van de oceaanreus. Vier middelen in één labiel doen wonderen zonder de maag van sireek Ie maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. In één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. Tegen pijn en griep. Geeehiki voor een gevoelige maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. 20 tabletten I 0.80, 40 tabletten 1 1.60, 100 tabletten 13A0 Ghanees „comunisme" In Accra is het nieuwe ontwerp programma van de in Ghana aan de macht zijnde „Conventie-Volks party" gepubliceerd. Hierin wordt gepleit voor staatseigendom en een economisch plan. Er wordt ook in I gezegd dat een één-partysysteem de beste mogeiykheden voor regeren in I Afrika biedt. Op dit ontwerp-programma zou het plan voor de ontwikkeling van Ghana in de komende zeven jaar gebaseerd moeten worden. Het werd door president Kwame Nkroemah via de radio aangediend. Het party- congres moet er in Juni aanstaande ulteindeiyk over beslissen. Anglicaanse kerk en Rome De Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, heeft in Athene in een lezing voor de theologische faculteit aldaar ge zegd God te danken voor de „be wustwording van naastenliefde en vriendschap die door de Paus wordt aangemoedigd". „Wy bidden dat het komende Vaticaanse concilie de zaak van naastenliefde moge dienen", al dus de Anglicaanse primaat". Wy verwachten natuuriyk niet dat de dogma's van de R.-K. Kerk veran derd zullen worden. Toch kunnen wy er om bidden dat vooral die dogma's naar voren zullen komen, welke ook wy belijden en die op vrede gericht zyn nu het Christendom zich tegen over de machten van het ongeloof gesteld ziet". Hy voegde hieraan toe: „Wy verwerpen de stelling dat de Rooms-Katholieke gemeenschap op zichzelf de gehele Katholieke Kerk in de wereld vormt". Juniorpak Sterke stof, lage prijs en toch „modieus", dank zij de prachtige tinten en het vlotte splitje. Leeftijd 6 jaar: 38J5 KI. st. p. maat Vraag naar do kaart- die-spaart: een vollo kaart geeft f 20,- con tant op Uw hand! 't zit goed bij LEIDEN - BREESTRAAT T/O STADHUIS. verdere voortzetting opgravingen in de Bij de van de Romeinse Castella in Valken burg aan de Rijn, is men thans gestoten op de resten van de vierde vesting, die in 69 na Christus, bij het begin van de Batavenopstand onder Julius Cicilis, werd vernietigd door de Kaninefaten onder Brinno. Een dikke laag geel-bruin gebrande klei (de door het vuur verharde be pleistering van de barakken), ver toont zich in alle profielen van de gegraven opgravingsput. Tot de fraaiste vondsten uit dit vierde castellum behoort een terra sigillata beker met reliëfversiering, welke de signatuur draagt van de be kende pottenbakker Masclus, die in La Graufesenque werkzaam was tij dens de regering van de Kei zers Claudius en Nero respectieve- ïyk 41—64 en 54—68 na Christus). Omstreeks medio mei zullen de res ten van het eerste castellum. gesticht in het najaar van 42 met het oog op de invasie van Engeland in 43, zicht baar zyn. Zoals bekend, gaat dit onderzoek een voortzetting van de omvangryk- ste archeologische opgraving in Ne derland weer uit van de Vereni ging voor Terpenonderzoek en het geschiedt onder supervisie van de drie adviseurs van deze vereniging, nameiyk prof. dr. A. E. van Giffen, Ryksadviseur voor de Bescherming en instandhouding van de hune bedden en van de gerestaureerde ar cheologische monumenten, van prof. dr. H. T. Waterbolk, directeur van het Biologisch-archeologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Gronin gen en van prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het Instituut voor prae- en protohistorie van de Ge- meentelyke Universiteit van Amster dam. Prof. Glasbergen is tevens be last met de dagelykse leiding. Duopassagiere bij botsing gedood Op de ryksweg tussen Haarlem en Halfweg ter hoogte van de uitspan ning „De zoete inval" is gisteravond omstreeks Kwart over elf de 30-jarige mevr. J. Ballentijn uit Amsterdam, zo ernstig door een personenauto aangereden, dat zij tydens het ver voer naar het ziekenhuis overleed. De heer Ballentijn reed met zijn motorfiets uit de richting van Haar lem. Zijn vrouw zat achterop de duo. Bij de uitspanning botsten zij tegen een personenauto op. die de rijksweg opreed. De heer Ballentijn werd van zyn motor geslingerd en liep een ge compliceerde beenbreuk op. De motor reed daarna nog even door, waarna mevr. Ballentijn er af viel. De be stuurder van een uit tegenover ge stelde richting naderende personen auto kon haar niet meer ontwyken. Bondskanselier Adenauer wordt bij zijn aankomst in West Berlijn begroet door burgemees ter Willy Brandt. „Duizend club" voor kerkbouw De hervormde gemeente van Gro ningen heeft plannen tot kerkbouw. In de nieuwe wyk in het zuiden van de stad waar reeds 6000 mensen wo_ nen, moet allereerst een kerk komen. Zy zal de naam dragen van Imma- nuelkerk. Wat de financiering be treft heeft men een experiment toe gepast onder de naam „Duizend club" een naam gebaseerd op de eenheid waarmede men werkt. Nie mand wordt aangeslagen, ieder kan toezeggen in vyf jaar een hem pas send en zelf te bepalen bedrag te storten. De toezeggingen worden ge groepeerd tot bedragen van f 1000 en de toezeggers zijn meteen lid van de club. Tot op heden hebben zich 330 gemeenteleden als clublid opge geven samen een bedrag van f 140.000 voor hun rekening nemend. Als de kerk er staat wordt de club niet ont bonden. want er moeten in de nieuwe wijken nog meer nieuwe kerken ko men. (Van onze Brusselse correspondent) Regeringskringen in Brussel zijn niet onverdeeld gelukkig met het bezoek, dat de 86-jarige koningin-grootmoeder Elisabeth thans, ter gelegenheid van het Tsjaikowsky-festival, aan Moskou brengt. De koningin heeft namelijk niet alleen belangstelling voor muziek getoond, doch ze heeft ook een onderhoud van twee uur met de heer Chroesjtsjow gehad, ze heeft een krans neergelegd bij het mausoleum van Lenin en ze heeft de parade van de eerste mei bijgewoond. Bij deze laatste plechtigheid had men haar, overi gens zeer protocolair, doen plaatsnemen op een traditionele, ver gulde met rood pluche bedekte zetel. slsche keizerlyke familie haar bloedverwanten uitmoordde. Of kan een redelyk mens de moor denaar van zijn eigen bloedverwan ten toejuichen? Het is nu, zo gaat „Het Volk" verder, voor iedereen in België duidelyk geworden dat Konin gin Elisabeth de speelbal is geworden van een communistische kliek, die misbruik maakt van haar hoge ouderdom, van haar Ingeboren ex centriciteit, van haar onwetendheid over wat werkelyk in de wereld omgaat. En het blad eist dat „aan deze ergerlyke komedie een eind wordt gemaakt" en dat de regering „eindelijk beseft dat het hoog tyd wordt haar volle verantwoordelyk- held op zich te nemen in deze pyn- lyke en op den duur beschamende aangelegenheid". „Slachtoffer van een rotle kliek" Tot nu toe heeft men de gTyze oud-vorstin, die in België aanzien geniet vanwege haar houding tydens de eerste wereldoorlog aan de zyde van wylen Koning Albert en vanwe ge de wijze waarop zy in de moeilyke jaren na de tweede wereldoorlog van de positie van het Belgische konings huis heeft helpen redden, wat er nog gered kon worden, dit soort bezoe ken aan Rusland en Rood-China niet al te zwaar aangerekend. Zij heeft trouwens nooit een dergelijke reis ge maakt zonder vooraf de Belgische regering om toestemming te vragen. Zoals ook andere leden van het ko ninklijk huis dat plegen te doen. In de Belgische pers Is by vorige gelegenheden ook meestal weinig aandacht besteed aan wat men dan wel de linkse sympathieën van de oude koningin pleegt te noemen. Tot dat enige dagen geleden „Het Volk", met zyn oplage van 200.000 een der grootste Belgische dagbladen en bo vendien spreekbuis van de r.-k. vak centrales, met een nogal fel en in niet al te elegante toon gehouden hoofdartikel, openlyk heeft gepro testeerd. Zo vraagt het blad zich byvoor- beeld af: men gaat twyfelen of de oude dame nog over al haar geest vermogens beschikt, wanneer men leest dat zy het portret van Lenin toejuicht in het openbaar, terwyl zy beter moest weten dan iemand, dat Lenin op beestachtige wyze de Rus- Decentralisatie was onvermijdelijk De groei van de Universitaire gemeenschap brengt onherroepelijk decentralisatie ook in het gezelligheidsleven met zich mee. Gezien deze ontwikkeling kan beslist niet gezegd worden, dat de verschij ning van de studentenvereniging Catena principieel afbreuk heeft gedaan aan de Civitas-gedachte. De praktijk heeft bewezen, dat er tussen de verschillende centra van activiteit van een waarde volle samenwerking sprake is. „L.S.C. en Catena kunnen in Leiden in gezonde rivaliteit eigen waarden uitbouwen", zo werd in de laatste almanak gesteld. Aldus de rector magnificus van de Universiteit prof. dr. G. Sevenster tijdens de openingsplechtigheid van de tweede lustrum viering van Catena, welke gisteren in sociëteit Horus aan het Rapenburg plaats vond. Prof. Sevenster wenste de vereniging geluk met het bereikte in de afgelopen tien jaren: een snelle groei van het ledental tot ruim 300, een eigen sociëteit en een bloeiend verenigingsleven. Prof. Sevenster sprak direct na de opening van het lustrum door de praeses van de senaat van Catena, de heer M. J. P. Muller Kobold. De strijd tegen het nihilisme Tot zover deze r.-k. stem. Andere bladen, zoals de „Soir" en „La Libre Belgiquié" hebben met minder om haal korte berichtjes gelanceerd, vol gens welke de regering thans van plan zou zyn de koningin „binnen alle vormen van protocol en eerbied" te wyzen op het ongewenste van haar houding. Daarbij dient men echter te bedenken, dat de enige be richtgeving over die houding, over welke men beschikt, die is van het Russische agentschap Tass en van de Moskouse correspondent van het Bel gische communistische dagblad „Le Drapeau Rouge". Hoe het ook zy. het zal de Belgi sche regering niet gemakkeiyk val len de vitale oude dame af te bren gen van haar onbedwingbare reis lust en van haar neiging tot vrien- deiyk doen tegenover linkse politieke meningen en groeperingen. Er is ze ker geen sprake van, de weduwe van de nog altyd geliefde Koning Albert, ooit een of ander verbod op te leg gen. Daarby komt dat de kritiek van r.-k. zyde op de tochten achter het ijzeren gordijn van de koningin-groot moeder ook alweer niet van zuivere aard is. Eerder is zy namelijk een antwoord op de van socialistische zij de reeds verscheidene malen geuite bezwaren tegen de vakantiereizen van Koning Boudewyn naar het land van Franco en de beleefdheids bezoeken, welke het Belgische vor stenpaar by die gelegenheid aan het Spaanse staatshoofd pleegt te bren gen! In ieder geval kan men ervan ver zekerd zyn dat premier Lefèvre en zyn regering met een en ander niet al te gelukkig zyn. Bij de opnamen voor de nieu- t „man met de aap" opgetrom- we Nederlandse speelfilm Rifi- meld. De aap. die kennelijk ho- fi in Amsterdam" was zelfs een I gerop wilde, probeerde zijn doel te bereiken over de rug van Rijk de Gooijerdie dit experiment maar matig kon waarderen. Des middags werd in het Groot Auditorium een buitengewone leden vergadering gehouden tydens welke de heer Muller Kobold een beschou wing hield over het studentenleven. Spreker liet zijn gedachten gaan over één facet van dit veelzydige en veelbesproken onderwerp, te weten het probleemvan de zg. papieren le den. Het nihilisme, binnen of buiten verenigingsverband, is even moeilyk te verklaren als te bestryden, aldus de praeses van Catena. Het ïykt zelfs alsof de weerstand tegen de be- stryders van dit euvel toeneemt naarmate zy zich meer inspannen. Toch meent de Amsterdamse hoogle raar prof. De Groot.dle een studie heeft gemaakt van het nihilisme by verschillende bevolkinsgroepen, dat dit verzet niet gericht is tegen de leidende figuren persoouiyk, en dat het zelfs heel goed kan samengaan met waardering voor, en identificatie met de groep waartoe men behoort. Op de vraag hoe dit verzet (of zo men wil passiviteit) doorbroken kan worden levert de sociolog'c het ant woord: door middel van de participa tie. Voor wie zich betrokken voelt by de daden die de groep stelt, by de beslissingen die genomen worden, komt de interesse vanzelf. Met grote klem bepleitte de heer Muller Kobold de waarde van wat hy de „democra tische styl" noemde voor het studen ten-verenigingsleven. De ervaring leert dat het kan; hoogstens kost het wat extra tyd en goede wil om allen by het verenigingsbeleid te betrek ken. De schuld voor het sociaal nihilis me moet vaak by het bestuur zelf gezocht worden, zo besloot spreker zijn betoog. Het werd aangehoord door de rector magnificus, de presi dent-curator, talloze representanten van studentenverenigingen in en bui ten Leiden, en een groot aantal leden van Catena. Na afloop recipieerde het bestuur in sociëteit „Horus". NED. HERV. KERK Bedankt voor Bennekom J. P. van Roon te Ermelo, die bedankte voor Geldermalsen. GEREF. KERKEN te Vreeland (U.). die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Ommen (vac. Joh. C. Baumfalk) J. D. B. van der Meulen te Emmer-Compascuum naar Boskoop G. Vesseur te Rockanje. Bedankt voor Oosterend op Texel P. van Oosterhoudt te Krabbendam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Woerden C. den Hertog te "s-Gravenhage-West en M. VUetstra te IJmulden. Bedankt voor Papen- drecht L S. den Boer te Sassenhelm voor Mussel M. Drayer te Drachten. Heiligverklaring Martin de Porres Paus Johannes XXIII heeft zon- dag in Vaticaanstad Martin de Por res, die van 1579 tot 1639 in Peru heeft geleefd heilig verklaard. Martin de Porres heeft zijn leven gewyd aan de zieken en armen in Peru en stond bekend als de vriend van alle armen van Lima, zyn geboortestad, en in het byzonder van de wezen en de Afrikaanse slaven. Martin de Porres werd in 1837 za. lig verklaard. De Ned. Herv. Kerk en de bewapeningswedloop De provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland de vergadering voor de in die provincie verenigde gemeenten en classes van de Ned. Herv. Kerk zegt in een brief aan de kerkeraden van de Hervormde Gemeenten in Zuid-Holland, dat zy er niet gerust op is. dat de kerkera den wel genoeg aandacht schenken aan bepaalde publikaties van de We reldraad van Kerken en van de sy node der Ned. Herv. Kerk inzake de bewapeningswedloop. De provinciale kerkvergadering is van oordeel, dat er weinig blyk van is gegeven in ons volk, althans in de gemeenten van de Ned. Herv. Kerk dat men zich met dit vraagstuk in gedachten, gesprekken of daden be zig houdt. De provinciale kerkvergadering brengt in haar schryven de kwesties van de bewapeningswedloop en de kernbewapening onder de aandacht van de gemeenten en dringt er by de kerkeraden op aan om in elk ge val intense aandacht te schenken aan wat over deze dingen reeds door de synode of door de Wereldraad van Kerken Is gepubliceerd, „opdat wy niet ervan beschuldigd kunnen worden, dat wy als kerkeraden en gemeenten, als kerk van Jezus Christus, maar voortleefden in valse gerustheid en apathie, terwyi de dag des Heren nadert". Ir. W. H. de Kruyff pessimistisch Ir. W. H. Kruyff, voorzittel van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond heeft in een rede tijdens de heden gehouden algemene ledenvergadering van dit Verbond te Emm en ver klaard, dat de economische ont wikkeling in toenemende mate ongunstiger moet worden ge kenschetst, daarbij aanhakend op het onlangs uitgesproken oordeel van de president van de Ned. Bank, met wie hij het vol komen eens is. Ook hij wees op de ernstige gevolgen van de revaluatie en de verkorting van de werkweek, waardoor onze nationale huishouding in een tamelijk kwetsbare positie is ge komen. Het gevaar van overbesteding ïykt nog niet zo groot, hoewel juist ln de laatste tyd opnieuw is gebleken, hoe byzonder moeilyk het ls om het be- stendigheidsbeleid anticyclisch te doen zyn, aldus spreker. Wat de ontwikkeling van ons kos- tenpeil betreft biyven wij voor de noodzaak staan om matiging te be trachten, hoe moeilyk dat ook is in een tyd waarin de krapte op de ar beidsmarkt. althans voorlopig, nog vrywel onverminderd voortduurt. Zo wel op het gebied van de loonpolitiek als op dat van de sociale verzekering, dient het beleid afgestemd op de eco nomische mogelykheden. Ten aanzien van de loonpolitiek heeft de regering aan de Stichting van de Arbeid meegedeeld tydig over leg te willen plegen over het beleid in 1963. „Myn voorlopige mening hierover is", aldus ir. De Kruyff, „dat wy als werkgevers, wegens de min der gunstige perspectieven, wel ge noodzaakt zullen zUn met grote be hoedzaamheid ons beleid voor dat jaar te bepalen. Het bestuur van ons Verbond acht het bijzonder gewenst dat voordien een beslissing genomen kan worden over een herziening van de maatstaven voor de loonpolitiek. Spr. gaf voorts uitdrukkeiyk te kennen, dat de werkgevers de door de regering voorgestelde huurverhoging dringend nodig achten als zynde een stap, die ertoe by draagt dat de hu ren in de richting komen van een huurpeil. dat past by een evenwich tige woningmarkt Het te laag houden van de huren leidt tot een on-eco- nomische benutting van ons natio nale woningbestand. „Ik zie ook geen enkele reden om wegens een neg voortgaande styging van de loonkos ten, die het effect van een huurver hoging op zichzelf iets vermindert, deze verhoging achterwege te laten", aldus spr.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9