Treslong heeft ongeëvenaarde rotstnin met veel planten N.T.S. vecht tegen verkapte reclame Reuzenclok Verolme Generaal Clay ereburger van West-Berlijn Jour cle Java klopte op foto Theo Messidor op cle streep KNZB moet nog beslissen Brits team al samengesteld! Sportsplinters DR. PLATTEEL NOG WEL GESCHIKT VOOR FUNCTIE? Aanbieding van beeldengroep Amerika heeft mortier met kerngraiiaten LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 MEI 1962 'ej Tussen alle kleurschittering i" an de bloembollenstreek ligt in cje door het bloembollenvak ge- ïchte demonstratietuin Tres- g mg te Hillegom de zogenaam- Rotstuin. Het lijkt een he lheiden hoekje, maar de bloe kan daar een reelde aan planten en coniferen jen, die zijn tuin' veel fraaier unnen maken. Er staan daar combinaties van aller- gewasjes met de beroemde ulipa's. In alle rust kan men aar een uurtje lopen kijken aar datgene, wat eigenlijk ook ij die kleuruitbarsting van het oorjaar hoort, het bijgoed. Een inmogelijke naam voor uiterst iteressante bloemetjes. Er staan niet alleen bolgewassen pronken achter en tussen de vele oniferen. Het eerste wat ons opviel as de primula casmeriana. De nor- lale primula kent iedereen, maar eze heeft zijn violette bloemetjes eurig in een bolletje gerangschikt, ie aubretia, ook al een leuk plantje iet violette bloemetjes, dat een aar- ig tapijtje maakt, is uitstekend ge- rhikt als ondergrond voor tulpen, eze combinaties zijn ook op de Keu enhof wel te zien. Wist u dat een chionodoxa. een rachtig blauw bloemetje met zilver- it hart, zich ook leent als onder- rond? Het zaait zichzelf vlijtig uit brengt, blauw in de tuin. Ér is laar weinig blauw in de bloembollen vinden. Rijdt men langs de tui en in de bloembollenstreek, die dik- ijls baden in een weelde van kleu- in. dan ziet men nogal eens dat het lauw mankeert. Het kleurenmengsel dan niet compleet, het wordt on- ustig en zelfs een beetje brutaal. De grote klacht van de bloembol- Sexporteurs is, dat er zo weinig cht roze tulpen te vinden, zijn voor e tuinen. In dit bijgoed is wel roze e vinden. De Anemone blanda rosea eeft een prachtig rose tintje. Pink itar is daaruit geselecteerd en dit tervormige bloemetje mag zich tot ie eerste rozegekleurde in het voor- tar rekenen. De meeste bloemen uit et enorme bollensortiment die tot vroegst bloeiende moeten worden ekend zijn wit en geel. Het win- eraconietje is geel. het sneeuw- lokje wit, de vroegste crokussen zijn pel. Er is een bloemetje, overwegend llauw, dat hangt als een sneeuw- iokje. Het heet Scilla en is in vele >rten te verkrijgen. Een bloeit er in februari, nl. tubergenianaHet parelgrijs blauw. Een andere uit groep is de bekende sibirica, met ;n prachtig lichtblauw kleurtje. Wij idden geluk, een bij was op zoek ar honing. Hij was zo druk in de ier dat we het. werk van dit beest ,n nabij konden bewonderen. De 'oorspelling van de heer J. Bijl van )uyvenbod~e uit Hillegom, die enorm eel van al deze kleine bolgewasjes n planten weet. kwam uit. er zat en bolletje blauw stuifmeel aan een an de achterpoten. Deze scilla heeft ïamelijk prachtig blauw stuifmeel. Coniferen Natuurlijk stonden er tussen de trulpende coniferen de bekende Fri- illaria meleagris. De naam op zich s al een curiositeit. Fritillaria bete- Er is een klein trompetnarcis je W. P. Milner, dat vooral da dames be koort. Trouwens, hier en op de Keu kenhof is wel opgevallen, dat de da mes dikwijls het eerst die „snoezige" kleine dingetjes zien staan. Let eens op het prachtige geel van de narcis jonquille tegen het donkere groen van een laagblijvende conifeer? Over een poosje staat er een miniatuur trosnarcisje. canaliculars in bloei. Het is heel klein en bloeit laat. Er is in de Treslongtuin te Hille gom voor de rustige beschouwer veel te zien. Niet alles staat er even glan zend voor. we zagen „witte blauwe druifjes" in een wat povere staat, maar niet alles kan volmaakt zijn. De bezitter van een goed fototoestel ivoor kleurenopnamen kan er exo tisch lijkende plaatsjes schieten. Het [wordt trouwens vrij veel gedaan. In fzo'n goede rotstuin als deze moet I men wel eens even of lang wachten op een goede belichting, want die verandert uiteraard met het uur. We kunnen een bezoek daar aan bevelen. Neem een notitieboekje mee al die gewasjes zijn in de handel. Ze zijn over het algemeen niet duur en ze verlengen de bloeitijd van de tuin soms met vier tot vijf weken. Vroeger wel te verstaan. Over enkele weken gaan we er lelies kijken, er staat, gezien de naambordjes een prachtig sortiment. Redelmeyer-beker voor mevr. Meeuwenoord Op de banen van de Noordwijkse Golfclub werd dit. weekeinde het toer nooi om de Redelmeyer-beker gehou den. De trofee werd gewonnen door me vrouw Meeuwenoord <39). Als tweede eindigde de heer Coebergh en als derde de heer Wils. (resp. 38 rond en 36 rond). Advertentie Van onze Hilversumse correspondent) De raad van beheer van de NTS heeft aan alle hoefden van dienst van de NTS, de televisie-secties van de omroep en alle medewerkers in de operationale sector van de program- madienst en de technische dienst in structies gegeven, die paal en perk beogen te stellen aan verkapte re clame op het beeldscherm. Het niet nakomen van de geformu leerde richtlijnen zal als een ernstig plichtsverzuim worden beschouwd en als zodanig worden behandeld. IDe instructie bevat zes punten. 1. Een ieder, die meewerkt aan een televisieuitzending, is verplicht recla me in welke vorm dan ook uit de uit- I zending te weren. 2. Indien vaste reclame-op- schriften in een stadion, sporthal e.d. voorkomen, moet er toch naar wor den gestreefd deze reclame-opschrif- I ten zoveel mogelijk te vermijden uit de camera's. 3. In het bijzonder moet worden j gewaakt tegen pogingen om bij bin- nen- of buitenuitzendingen reclame opschriften in het beeld te brengen. 4. Indien een producer of regisseur tijdens de voorbereiding van een tv.-reportage constateert of ver- j moedt, dat derden pogingen in het j werk zullen stellen om reclame-op- schriften e.d. op zodanige wijze te plaatsen, dat redelijkerwijze aange nomen mag worden, dat deze een of meer malen in het beeld zullen ver schijnen tijdens de uitzending, is de betrokken producer of regisseur ver- i plicht hiervan ogenblikkelijk kennis te geven aan zijn hoofd van dienst. 5. Toestemming tot het plaatsen van reclame-opschriften zal door de betrokken t.v.-dienst nimmer worden verleend. Bij dergelijke verzoeken of pogingen zal aan de organisatoren van het per televisie uit te zenden evenement door de meest gerede me dewerker worden meegedeeld, dat de uitzending niet zal doorgaan, indien genoemde opschriften in het „schootsveld" van de televisieca mera's worden geplaatst. 6. Indien medewerkers van de t.v - diensten hetzij tijdens de voorberei ding van een reportage hetzij gedu rende de uitzending benaderd worden door personen, die hen trachten te bewegen hun werk zodanig te ver richten. dat bepaalde reclame opschriften in het beeld verschijnen, zijn zij verplicht hiervan ogenblikke lijk kennis te geven aan de regisseur en aan de opnameleider. Van een en ander dient na de uitzending schrifte lijk rapport ie worden uitgebracht respectievelijk aan het hoofd van de (Van onze correspondent in Bonn) Sinds zaterdag heeft Berlijn er een ereburger bij: generaal Lu cius D. Clay, de speciale gevol machtigde van president Kenne dy, die op het punt staat terug te reizen naar de Verenigde Staten. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn overhandigde Clay de ereburgerbrief. waarin de generaal wordt gehuldigd voor zijn werk tij dens de Berlijnse blokkade in 1948 zo wel als voor zijn hulp sinds de op richting van de muur door de stad op 13 augustus van het vorige jaar. Brandt zei verder, dat hij hoopt dat Clay in Washington een beetje zal kunnen optreden als een speciale ambassadeur van Berlijn. In zijn antwoord legde generaal Clay er nogmaals de nadruk op. dat de Amerikaanse troepen in Berlijn zullen blijven. Er is geen reden tot wantrouwen tegenover de Westelijke Grote Drie. aldus de generaal, die de Berlijnse bevolking maande haar stad met architectonische stoutmoe digheid uit te bouwen tot een model stad, die het middelpunt zou kunnen zijn van de Duitse cultuur en die de steden van de hele wereld tot voor beeld zou kunnen dienen. Zaterdagavond hield de jeugd van Berlijn een fakkeloptocht langs het huis van Clay, om hem te eren. De generaal zal morgen teruggaan naar de Verenigde Staten. Hij stelde zijn vertrek twee dagen uit, om vandaag nog met Bondskanselier Adenauer te kunnen praten, die voor een bezoek van twee dagen naar West-Berlijn komt. t.v.-dienst en het hoofd van de pro- grammadienst van de NTS. (Deze instructie kan gezien worden als een reactie op de gebeurtenissen in het Olympisch Stadion vorige week, toen vlak voor de strijd Real Madrid—Benfica de extra afzet tingshekken verschenen met enorme reclame erop). Een bijzonder leuk hoekje in de rotstuin. kent dobbelbeker en meleagris pa relhoen. Het is beide goed gevonden door een nauwkeurig en fantasierijk waarnemer, want draait men het bloemetje, dat hangt om, dan ziet men witte vlekjes als dobbelsteentjes In het hart. Het aparte van dit bloemetje zit in de kleur. Deze is als van een dambord of als men wil van een pa relhoen. Het zijn* witte vierkantjes tussen blauw zoals bij Saturnus en het paars van Charon. Dit is een wat somber bloemetje, vandaar wel licht de naam van de veerman in de onderwereld, die de schimmen over de rivier de Styx voer. Het is moeilijk aan te nemen, dat het harige paarse bloemetje met de helgele meeldraden in het hart ook een anemone is. maar toch heet het anemone Pulsatilla. In het Neder lands zou het naar de naam wilde- manskruid luisteren. Aan de voet van een bruggetje staat een wit boompje te pronken. Het is duidelijk te zien. dat dit een klein soort magnolia is. het is de stel- lata. Een zeer rijkbloeiend boompje in deze tuin. Juno Iris Zege voor Paturion II en Chatterqueen (Van onze medewerker) Buitengewoon spannend was de internationale draverij. Jan van Dooye- weerd benutte met Xavero zijn eerste startnummer door het commando op zich te nemen. Aanvankelijk volgden Umberto, Kébu en Typhoon. Na een ronde was de volgorde nog ongewijzigd, doch Theo Messidor, die 60 meter aan de kop moest geven, had toen aansluiting. Jour de Java, die 20 meter achter Theo was gestart en wat onzeker was begonnen, liet het er echter niet bij zitten. In de rechte lijn kreeg Theo de overhand op Xavero, die fouteerde en terugviel Toen spurtte Vergay met Jour de Java en deze klopte op foto met nauw merkbaar verschil Theo Messidor. Met 0.2 seconde verschil werd Typhoon derde in gelijke tijd als Moutonnet. Z.H. Hollandia, gereden door Piet Smit, had geen moeite de openings draverij voor zijn rekening te nemen. Your Pride, die 60 meter moest geven, werd na strijd met Zignor van H tweede. Zoals verwacht werd bepaalde de strijd in de tweede koers zich tot de beide favorieten. Wel leidde Amor du Commerce zeer lang, doch in het rechte eind ging Astyanax (Eeren- berg) naar een zekere 1.28.3 zege. In de Gerard ter Borghprijs leidde Annemieke Hollandia met voor sprong tot het ingaan van de rechte lyn. Toen kwamen de achtervolgers haar belagen en Yackie Moore scheen hoge ogen te gooien, doch de verrassing kwam van de zijde van Y Dunst, die tactisch door Nol Heskes naar een 1.28.2 zege werd gestuurd. Zingaro werd derde. (Winnend f23.60). Ook de Peter de Hoogprijs bracht een surprise. Yewel Boy, met zijn nieuwe trainer P. Smit op de sulky, weerstond het gehele parkoers de aanvallen van Zus van Spencer Gay, en triomfeerde in 1.26.1 km.-tijd met Zilvervos op de derde plaats. De zevende koers werd een mooi succes voor Hans ten Hagen. Hij stuurde Xessidor in de laatste fase van de strijd voorbij de leidende Xaverius II, die X Lady Hollandia met klein verschil op de derde plaats hield. G. v. d. Wal reed in de slotdra- verij met zijn paard Visuil S een prima koers. Hij had spoedig de kop en ging zuinig aan de reling op het einddoel af. Ybe van Papenhoef die steeds beter in vorm komt, perste er een goede eindsprint uit en daar voor moest de Visuil het hoofd bui gen. De snelle Xirene Hollandia, die door enige foutjes zijn kans ver speelde, incasseerde het derde geld. Papenhoef (E. de Visser) (1.24.7); 2. Visuil S; 3. Xirene Hollandia. Tot wi. f2.90, pl. 1.40. 2.10. 1.60, koppel 5.20, cov. 7.20. De rennen: Frans Hals-prijs: 1. Young Idea iH. J. v. d. Kraats); 2. Phrollc; 3. Sexy. Tot.: wi. f2.80, pl. 1.50, 3.50, 4.30, kop pel 9.30, cov. 9.80. Hengsten producten ren: 1 Paturion II (A. Kammerzelt). 2. Amigo: 3 Elec trified. Tot.: wl. f2.70, pl. 1.30, 1.40. koppel 3.90. cov. 3.20. Merrien productenren1. Chatter queen (E. Schelkl); 2. Marina; 3. Susie Darlin'. Tot.: wi 9.70, pl. 4.20, 2.40, koppel 9.80. cov. 5. Totaal-omzet f 148.129.50. VOLLEYBAL PW-danies besloten competitie goed De PW-dames hebben zaterdag avond in Den Haag een fraaie 3-0- zege weten te behalen op PVC. Het opvangen van de service was bij mevrouw Van Galen in de laatste wedstrijd van de competitie bijzonder goed verzorgd. PVC speelde sterk met vaak ver rassende aanvallen. Die aanvallen vonden, hoe goed zijn ook waren op gezet. regelmatig een hermetisch ge. sloten PW-blok tegenover zich. In de eerste set nam PW een 7—O-voor sprong. PVC versaagde niet, bleef vechten en kon via 410 en 513 nog tot 813 oprukken. Het laatste woord was echter aan een attent PW. 15—8. Tot 6—4 kon PVC in de tweede set voorblijven. Toen was het sterke verdedigen van PW en het vaak goede smashwerk van mej. Kik kert. mej. v. Gemeren en mej. Zon- derop teveel voor PVC. Via 7-7. 12-9 werd het 15—8 en 70 voor PW. In de laatste set heeft het lang gespannen. PW noch PVC zag kans een beslissende voorsprong te nemen. Pas bij 1211 voor PW. konden mevr. Van Galen c.s. doordrukken. 15—H en 3—0. Een prima wedstrijd van PW! Voor zwem in Ierland Ergens dicht bij het beekje steekt een plant de neus de lucht in. De bladeren wat stekelig gespreid, het is een zgn. juno iris. Die bloeit heel lang. want er komen langzamerhand bloemen in de oksels van de bladeren. Dit en nog veel meer aardige bloe metjes en plantjes staat helemaal niet' verloren tussen de prachtigste wilde tulpen en narcissen of de re gelrechte afstammelingen daarvan. De Productenrennen werden bij de hengsten gewonnen door Paturion II, die energiek door Kammerzelt gere den. met Ui lengte Amigo klopte, op 3 lengten gevolgd door Electri fied. Bijna won Kammerzelt ook de ren voor merriën met Marina. Hij werd echter op de streep verrast door de door Scheikl gereden Chat terqueen, die op foto een hoofd voor deel had. Op drie lengten volgde Susie Darlin. De uitslagen lulden: Rembrandt van Rijn-prijs: 1. Z H Hollandia (P. M. Smit) (1.31.7); 2. Your Pride; 3. Zignor V H. Tot.: wl. f 1.70. pl. 1.50. 1.60, 5.10, koppel 3.20, cov. 4.70. Jan Steen-prijs: 1. Astyanax (F. J. Eerenberg) (1 283); 2. Amor du Com merce; 3. Adeltraut M Tot.: wl. f 1.50. pl. 1.20. 1.50. koppel 2.40. cov. 2.70. Gerard ter Borgh-pnjs: 1. Y Dunst (A. G. Heskes) (1.28.2); 2. Yackie Moore; 3. Zingaro. Tot.: wi. f23.60. pl. 4.10. 1.60, 2.50. koppel 46.60, cov. 3.40. Pieter de Hoogh-prijs: 1. Yewel Boy (P. M. Smit) (1,26.1); 2. Zus van Spencer Gay; 3. Zilvervos. Tot.: wl. 9.10, pl. 2.50. 1.50, koppel 12.50. cov. 4. Willem van de Velde-prijs: 1. Xes sidor (H. C. ten Hagen) (1.26.5): 2. Xaverius II; 3. X Ladv Hollandia. Tot wl. f5.60. pl. 1.90. 1.80. 2. koppel 13.60. ccv. 5.30. Johannes Vermeerprijs: 1. Jour ce Java (M. Vergay) (1.239); 2. Theo Messidor; 3. Typhoon. Tot: wi f 4.60 (stal), pl. 2.40, 1.20, koppc. 5.10. cov. 4. Jan van Goyen-prijs: 1. Ybe van De Britse Zwembond wil de KNZB kennelijk onder druk zetten om on danks de Nederlandse bezwaren te gen een twee landenwedstrijd toch een ploeg af te vaardigen om op I en juni in Blackpool tegen Groot-Brit- tannië uit te komen. De Britse zwemleiders hebben hun team reeds samengesteld terwijl de KNZB nog moet beslissen of Neder land het toch al zware programma met een weinig interessante strijd te gen Groot Brittannië in het 55 yards zoutwaterbad van Blackpool dient uit te breiden. Het is nl. de vraag of deze ontmoe ting het waard is de vorm van onze zwemsters en zwemmers in gevaar te brengen door topcondities te eisen voor 1 en 2 juni. vervolgens voor 7 en 8 juli (tegen Duitsland), voor 3, TAFELTENNIS Scylla 3 nu bijna gepromoveerd Dank zij een gelijk spel tegen Xerxes uit Rotterdam heeft Scylla 3 zich bijna zeker een plaats in de over gangsklas verworven. Lange tijd had Scylla de leiding. Het werd zelfs 2—4 voor de Leidenaars, maar toen verloor Kanbier van de sterke Reu- rings die ongeslagen de avond be_ sloot. (3—4). Bregman kon v. d. Bra kei niet houden voor de gelijk maker 144), v. d. Voort maakte toen wel 45 door van v. d. Burgt te winnen, maar het dubbel was voor Rotterdam <5—5>. Er gaan twee van de vier gegadigden over. Scylla 2 zag de kansen op een plaats in de hoofdklasse verder ver kleinen door de zege van Ahoy op Victory. Hier gaan twee van de vijf ploegen over. Stand promotie/eerste overg. kl. Scylla 3 (2—3), Xerxes (2—3), TYBB 3 (1—0), Twenty-One-up 3 (1—0). Stand promotie overg hoofdklasse: Ahoy (35), Wibo 3 (34), Scylla 2 (3—3), Victory (3—2), 21-up 2 (2—0). |4 en 5 augustus (nationale kampi oenschappen) om dan tenslotte nog successen te verlangen in de zware strijd om de Europese titels, die van 118 t/m 25 augustus in Leipzig wor den betwist. De Britse ploeg ziet er als volgt uit: Dames: 110 yards vrije slag: D. Wilkinson, L. Amos 440 yards: E. Long en S. Soper. 110 yards rugslag IL. Ludgrove en G. Foy. j 220 yards schoolslag: A. Lons- jbrough en J. Enfield. 110 yards vlin derslag: L. Green en M. Cotteril 4x110 yards vrije slag: D. Wilkinson L. Amos. E. Long en A. Lonsbrough. 4 x 10 yards wisselslag: Vermoe delijk L. Ludgrove, L. Green, Lons brough en Wilkinson. Heren: 110 yards vrije slag: Mcgre- gor en Clarke, 440 yards Martin-Dye en Thompson, 220 yards schoolslag: Wilkinson en ODonnell. 220 yards vlinderslag: Jenkins en Glenvllle, 4x 220 yards vrije slag: Martm-Dye, Campion. Boyes en Clarke. 4x110 yards wisselslag: te kiezen uit boven staande zwemmers. In Apeldoorn ls de viering van het 80-jang bestaan van Robur et Velocitas begonnen met een wed strijd tussen deze vereniging en de oud-internationals. Robur verloor met 4-2, na een 3-2 achterstand by de rust. De doelpunten voor de oud internationals werden in deze door ongeveer 1000 toeschouwers bijge woonde ontmoeting gescoord door Engelsman, Groeneveld (2x) en Roo- zen. Voor ruim 100.000 toeschouwers heeft de schimmel Decidedly zater dag de 88ste Kentucky Derby ge wonnen. Het paard had een voor sprong van l1.- lengte op de favorie ten Roman Line en Sir Sibot. Decidedly's overwinning leverde de eigenaar van het paard George Pope een bedrag van ruim 450.000 gulden op. Een fraai overzicht van de prachtige rotstuin van Treslong te Hillegom De jonge Aalsmeerse snelwan delontdekking Hein Zethof, heeft de Amsterdammer Jan Cys zondag op een parkoers rond de Bosbaan ont troond als kampioen van Nederland op de 20 km snelwandelen. Hein Zet hof won deze wedstrijd onbedreigd in de gezien de bijzonder ongunsti ge weersomstandigheden, bijzonder goede tijd van 1 uur 37 min. 49.6 sec. Onze landgenoot Jan Derksen is zondag tijdens de strijd om de Grote Prijzen van Parijs in het Pare des Princes derde geworden bij de professional sprinters. In de finale werd hij verslagen door de Italianen Santé Gaiardoni en Antonio Maspes. De Fransen Jais en Trezel heb ben te Cannes het wereldkampioen schap bridge gewonnen voor de En gelsen Reese-Shapiro en hun land genoten Ghestem en Bacherich. De Nederlandse paren Van Heusden-C. Kaiser en R. Kaiser-Kokkes eindig den op respectievelijk de 12de en 14de plaats. De Ferran-equipe Olivier Gen- debien-Willy Mairesse Ricardo Ro driguez (België, België. Mexico) heeft op het circuit van Madonie in Pa lermo de 46ste Targa Florio, een der grootste klassiekers in de autoren- sport gewonnen. Het team legde de tien ronden (totaal 720 km) af in 7 uur 2 min 56, sec. Het Braziliaanse nationale voet balelftal heeft zondag te Sao Paulo een kleine zege behaald op Portu gal. De eindstand werd 2-1 in het voordeel van de Brazilianen. Tijdens atletiekwedstrijden in Helsinki heeft de Fin Penti Nikula het Europees record polsstokhoog springen verbeterd en gebracht op 4,72 meter. Het oude record stond sinds 14 oktober van het vorig jaar met 4,70 op naam van de Oostduit ser Manfred Preusgger. Eerste Kamerleden vragen (Van onze parlementaire redacteur) Is de regering nog steeds van oordeel op grond van de inmiddels opgedane ervaringen dat de huidige gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea en de voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad (resp. dr. Platteel en mr. Sollewijn Gelpke red.) in het thans zo uitermate moeilijke tijdsgewricht de juiste mannen op de juiste plaatsen zijn? Deze vraag stellen vele leden van de Eerste Kamer in het voorlopige verslag over de afdeling Nieuw-Guinea van de begroting van Binnenlandse Zaken. In het verslag komt verder de sprekspartners en de stemming on- vraag voor of het waar is, dat staats secretaris Bot bij zijn laatste bezoek aan Ncd. Nieuw-Guinea vrijwel geen gesprekken met Papoea's en met al. daar werkende Nederlanders heeft gevoerd buiten aanwezigheid van be stuursambtenaren en of andere functionarissen. De senatoren die dit vragen, willen verder gaarne weten of bij de gesprekken meer dan eens al hetgeen door de gesprekspartners van de Staatssecretaris vernemen of vraagd en gezegd nauwkeurig door ambtenaren werd genoteerd. Indien dit allemaal zo is. zullen ze graag van de Staatsecretaris vernemen of hij van oordeel is. dat hij bij die ge. sprekken de meningen van zijn ge- „Koning Casino" in Cannes overleden Vorige week is in Cannes op 83- jarige leeftijd „Koning Casino" over leden. Francois Aidré was eigenaar van een groot aantal speelgelegen- heden in Frankrijk en heeft een for tuin nagelaten "aan zijn neef. de 35- jarige Lucien Barrière. Hij kon dit fortuin vergaren dank zij het feit dat zijn welgestelde vrienden zijn raadge vingen om niet te gokken in de wind sloegen. Andre, wiens „gokryk zich uit strekte over Cannes, Deauville, La Baule. Le Touquet, Aix-les-Bains en Juan Les Pins, speelde zelf niet meer sinds hij in het ..vak" zat. „Ik raad nooit iemand aan om aan mijn tafels te spelen", placht hij te zeggen. „Ik waarschuw U, dat het casino altijd wint en wilt U deson danks toch spelen, dan is dat geheel uw zaak". André telde vele vrienden onder de rijksten der aarde zoals rege- Minister De Pons: Verolme zal op donderdag 10 mei de beide enorme gegraven reparatiedokken op de werf Rozenburg officieel in gebruik nemen. Dat gebeurt 's middags om half vier met een plechtigheid, welke zal worden verricht door de minister van Economische Zaken, drs. J. W. M. de Pous. De beide dokken met koninklijke namen kunnen schepen ontvangen tot maximaal 110.000 ton en 60.000 ton, de grootste dus ter wereld. Het „Ko ningin Juliana-dok" (tot 110.000 ton) heeft een lengte van 275 meter, een breedte van 41 meter en een vloer dikte van 5 meter; voor het „Prinses Beatrix-dok" zyn deze getallen 230 meter. 35,50 meter en 4.30 meter Het diepste punt van de pompkamer een gebouw met de hoogte van dat van de Shell in het Rotterdams stadscentrum ligt op 22 meter be neden NAP. Aan de bouw is ruim twee Jaar ge werkt door de baggermaatschappij D. Verstoep NV in Den Haag. In de enorme put moest 750.000 kubieke meter grond worden ontgraven: er werd 180.000 kubieke meter beton ge stort. De gehele constructie wordt ge dragen door 4300 palen van gewa pend betone, waarvan de eerste in april-1960 op de zandplaat werd ge heid. Met de ingebruikneming van de dokken wordt voor Verolme de eerste fase van de voltooiing van de werf op het eiland Rozenburg afgesloten. Voor de officiële opening zal 's mor gens om elf uur het geheel door de firma Verstoep worden overgedragen aan het concern. Dan ook zal aan de gevel van het nieuwe hoofdkantoor een bijna drie meter hoge bronzen beeldengroep van de Rotterdamse beeldhouwer Han Rehm worden ont huld. Deze beeldengroep, gewicht 1000 kg, is een geschenk voor de heer C. Verolme van de leden van de onder nemingsraden van zijn bedrijven Han Rehm heeft er twee jaar aan gewerkt. Hij heeft met zijn schepping getracht op symbolische wijze ge stalte te geven aan de ontwikkeloing van het concern. der de bevolking kunnen peilen. werkelijk heeft Is het waar, dat de Staatssecreta ris heeft verboden de voorlichting in Ned. Nieuw-Guinea op enigerlei wyze te doen strekken tot een men tale voorbereiding van de Papoea's op een mogelijke bestuursoverdracht aan Indonesië?. Het is duidelijk, uit het stellen van deze en andere vragen, dat vele leden der Eerste Kamer de behandeling van deze afdeling der begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer zullen aangrijpen om ander maal een debat over de Nw.-Guinea- kwestie te ontketenen. Voor het ontwikkelings. en bescha vingswerk, dat in het betreffende gebiedsdeel heeft plaatsgevonden en nog plaatsvindt, zijn de senatoren in het algemeen de bewindslieden zeer erkentelijk. Velen achten het nood zakelijk dat bij het verder bepalen van het beleid inzake het bescha vingswerk de consequentie uit de in. ternationale ontwikkeling wordt ge trokken. rende en gewezen vorsten, film sterren, industriëlen en de rijke levensgenieters, die de casino's plegen te bevolken. Hij ging er prat op dat hij 27.000 van zijn klanten bij naam kende en hij vergiste zich nooit in ran gen of titels. Hij had een zeer vreemdsoortige verzameling: on gedekte chques, getekend door de meest uiteenlopende mensen! Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft meegedeeld, dat een gedeelte der Amerikaanse strijdkrachten de beschikking heeft gekregen over een nieuw mortier, dat kerngranaten afvuurt. Dit mortier, de „Davy Crockett", kan de granaten, die een ontplof fingskracht van bijna duizen ton TNT bezitten, over een afstand van ongeveer negen kilometer afvuren. Over kortere afstand zijn de grana ten vooral doelmatig voor het be schieten van vijandelijke troepen concentraties. artillerie- en machi negeweerstellingen, eenheden vecht- wagens. bunkers, commandoposten, opslagplaatsen van voorraden en voor het vernielen van verbindings wegen. Het ministerie wilde niet medede len welke eenheden de beschikking over het nieuwe mortier hebben ge kregen. Volgens berichten in de Amerikaanse pers zijn de eerste ech ter waarschijnlijk ter beschikking gesteld van de Amerikaanse troepen in Duitsland. Elk der vijl in VVest- Duitsland gelegerde Amerikaanse di visies infanterie zou ongeveer vijf tien van de „Davy Corckett" mor tieren toegewezen hebben gekregen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5