Ongedwongen begin van de koninklijke elfstedentocht Lutherse kerkkoren zongen in Leiden Jeugd laat gedachten 'Ügaan over toekomst Ds. Joh. Poort doet intrede als Leids hervormd predikant In OverijsselGelderland en Utrecht „En zie, Ik ben met n. richt 1 maart 1860 Maandag 7 mei 1962 Tweede blad no. 30646 I ren en waar ook Koningin en Prins en de Prinsessen een kijkje kwamen nemen. Deze zelfde maatlijd werd la ter op de avond geserveerd in het groot auditorium van de Universiteit, waar zich ruim 100 genodigden rond de koninklijke familie schaarden. Deze eerëte dag van een reeks van bezoeken aan provinciale hoofdste- I den mag bijzonder geslaagd worden gepoemd. Hiervan getuigden ook de koninklijke gasten zelve, toen zij bij hun afscheid de commissarissen der Koningin in Overijssel, Gelderland en Utrecht bedankten. Dank werd ook gebracht aan de Nederlandse spoorwegen die deze dag de verant woordelijkheid droegen voor het ver voer van de koninklijke familie en een stipt tijdschema handhaafden. Het Noorden rob! -g '^Stationschef G. Dijk van het pittoreske Baarnse stationnetje, zanf zaterdagmorgen om 9.21 uur precies het startsein voor een amhre koninklijke marathon, die Koningin Juliana, Prins Bernhard 22ht de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke langs alle ricirovinciale hoofdsteden van Nederland zal voeren. eum ïzinEen reis, die zeer veel voorbereiding heeft gevergd, waarbij de |3V)de/ Mste vervoermiddelen zijn ingeschakeld en die haar slot zal vinden 24'.pensdag in het Circusgebouw in Scheveningen. Overijssel, Gelderland en Utrecht hebben zaterdag op ondubbelzinnige jze van hun aanhankelijkheid aan het vorstenhuis getuigd. Zij gaven tarmee het mooiste huwelijkscadeau, dat het zilveren bruidspaar mocht riscfensen. atiji «Koningin en Prins moeten by de .Voorbereiding van dezer tochten ge- rzojfht hebben: „Wij kunnen niet alle Qtejdgenoten ontvangen en daarom «en wij naar hen". >'S ioen-el het programma strak geor- 10 if^seerd was en op de minuut af rbes getimed, was er van een offi- l4.uel bezoek geen sprake. Integen- G%1, ongedwongen hebben Konin- 16.qg cn prins en hun kinderen feest y°Tierd. Een feest waarin met name pro Jeu&d betrokken werd. ces^ls men wil spreken van hoogte- uwmten. dan waren dit er vele. Spec- 23.Qulair was natuurlijk het jeugdspel J3.3 de Arnhemse schouwburg, waar nderden jongeren uit de drie pro- ini«cies bijeen waren en een eerlijk, .gineel en soms hard antwoord ga- 'jie*h op de door onze vorstin gestelde 'oSag: „Wat denken jullie van de afkomst"? molaar dan was er ook dat onge- zieiongen samenzijn in de Buitenso- iagiteit in Zwolle. Ook hier weer tien- len jongens en meisjes, die luister- a naar een concert dat door het 'ents Jeugdorkest werd gegeven. ltttt'!n zat niet in lange rij.en, maar ■>rejgedwongen aan met bloemen ver beurde tafeltjes. Aan elk van deze lekfeltjes was een plaats opengehou- acn. De koninklijke gasten konden amtf kiezen waar zij wilden zitten. Dat den zij dan ook. Zomaar, naast ">n meisje dat het schort van de 'w^ishoudschool nog droeg en een ge landbouwer in overall. Zij 0'5jonken samen koffie, die jeugd van i .Overijssel en de gasten waarom het indaag ging. d Tot ziens nu« igs« i OlLZo doen wij dat thuis altijd", zei riu«ns Bernhard toen hij snel met fee vingers een klontje suiker van n schaaltje nam. Hjj schoot op die htdgedwongen manier een meisje van >*«1 Zwolse huishoudschool te hulp, bü het serveren van koffie even igjoeite had het suikerklonktje vol- fénjns culinair protocol op een lepeltje erfc presenteren, r 40 De Prins zat aan een tafeltje ach ter in de zaal en onderhield zich ple zierig met onder anderen een leer linge van de Academie voor Kunst en Industrie te Enschede en een landbouwschool leerling uit Blanken ham. De Prins informeerde belang stellend naar hun werk op school en op zijn beurt vertelde hij, in ant woord op de vraag van het meisje of zulke officiële dagen niet erg ver moeiend zijn, iets over zijn prinse lijke werk. „Tot ziens", zei hij joviaal bij het vertrek. Overijssel wilde zijn gezicht laten zien en dat deed men door een groots défilé, waarover de gasten zich bij zonder enthousiast toonden. Feeëriek En zo was het eigenlijk ook in Gelderland. Naast de manifestatie in de schouwburg was er nog gelegen heid om de Koningin, de Prins en de Prinsessen, die op het balkon van het provinciehuis stonden, hulde te bren. gen. Dat deden meer dan 2000 pad vinders, maar ook de 1000 schutters van de Federatie van Gelderlandse Schutterij, de honderden bejaarden en de amazones en ruiters. Utrecht viel de eer te beurt van een avondlijk bezoek. En men heeft dit tydstip dan ook uitgebuit door te werken met veel kleurige lichtjes en geillumineerde erebogen. De Utrecht se grachten, zo vaak bekritiseerd, bo den een feeërieke aanblik. Men was huiverig voor een toch van de koninklijke bezoekers door deze grachten na al dat schoons, dat er in de eerste dagen van mei reeds was geboden. Maar de koninklijke familie heeft waarlijk genoten van wat hier werd getoond. Óp het meest rustieke plekje van Utrecht, de eeuwenoude kloostertuin aan de voet van de Dom, ontving het Sticht het zilveren bruidspaar en zijn kinde ren. Een waarlijk groots moment, dat werd omlijst door frêle orgelpreludes, die uit het Domorgel opwelden. Een landelijke groep met ve- locipède-rijders presenteerde zich zaterdag in Zwolle aan het Koninklijk Gezin, dat op het bordes voor Hotel Wientjes on der een baldekijn had plaats ge- Maaltijd En dan die maaltijd in Utrecht. Men wilde op de vijfde mei iets an ders doen dan gewoon in Utrecht en men zocht het in de bevrijdings maaltijd, waar velen nog zulke dank bare herinneringen aan hebben. „Meat and vegetables" aten de honderden jongeren, die aan lange tafels op het Vredenburg gezeten wa- De feestelijkheden rond het zilve ren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard concen treren zich vandaag in de drie noor delijke provincies. Het is dé grote dag voor Leeuwarden, Groningen en As sen, steden, waar het bezoek van het koninklijk gezin al weken lang inten sief is voorbereid en waar jong en oud op de been zijn om het zilveren bruidspaar te huldigen De koninklijke familie maakte de reis naar Leeuwarden vanmorgen met twee Fokker-Friendships, waaronder de regerings-Friendship, de F-27 „Gerben Sonderman". Nadat het gezelschap in de hof- auto's was gestapt en de erewacht gepasseerd was, volgde een ware ze getocht naar het hart van Leeuwar den: het Wilhelminaplein, waar het koninklijk gezin met laaiend enthou siasme begroet werd. Het zilveren bruidspaar en de Prin sessen kregen daar een schouwspel te zien, dat zo rijk gevarieerd was. dat men als het ware ogen tekort kwam. Het défilé vormde als het ware een compromis tussen de vele aspecten en mogelijkheden, die dit gewest biedt. Ruim een uur lang trok deze drie kilometer lange prachtige stoet over het Wilhelminaplein. Het werd een manifestatie zoals niet-Friezen. maar ook de-Friezen zelf nog nooit van hun leven hadden gezien. Machtig en in drukwekkend klonk aan het slot het .Domine salvam fac reginam nos- tram" gezongen door het mannen de uit Wclvegr Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? Tijdens een voettocht van de schouwburg naar het Provincie huis in Arnhem bood een jonge „schutter" aan Koningin Juliana die met Prins Bernhard en de vier Prinsessen zaterdag een be zoek bracht, een pop aan. Rechts Prins Bernhard. links Prinses Beatrix. Hervormd Leiden, dat zondag 29 april in de Pieterskerk afscheid nam van ds. M. Ottevanger, was gisteravond in deze kerk wederom voor een bijzon dere plechtigheid byeen. Nu om de intrede bij te wonen van ds. Joh. Poort die tot voor kort de Hervormde Gemeente van Oosterbeek als predikant diende en in Leiden de pastorale arbeid van ds. J. N. de Ruiter, die tien maanden geleden naar Beekbergen vertrok zal voortzetten. Aan deze intrede ging in de ochtenduren in de Bethlehemkerk (Kooiwijk), het centrum van zijn arbeidsveld, de bevestiging vooraf. Het was de eerste maal, dat een dergelijke dienst voorheen geschiedde dit steeds in de Pieterskerk in de eigen wjjkkerk plaats vond. Ds. D. J. Vossers, consulent van de Kooi wijk, die ds. Poort ook in Oos terbeek tot zyn dienstwerk inleidde, ging ook nu in deze bevestigingsdienst voor. Als tekst voor deze bevesti ging koos ds. Vos sers 1 Cor. 15 vers 58: „Daarom, mijn geliefde broeders, weest standvastig, onwankelbaar, te allen tijde over vloedig in 't werk des Heeren, weten de, dat uw arbeid niet vergeefs is in den Heere". Na af loop van de dienst zong de gemeente ds. Poort Gezang 117a toe en dankte ouderling D. van 't Zelfde ds. Vos sers voor de wijze, waarop deze het consulentschap heeft waargeno men. Voor hen, die 's avonds niet in de gelegenheid wa ren om met ds. en mevr. Poort ken nis te maken, vond na de kerkdienst over en wear een korte begroeting plaats. Onder de velen de kerk was geheel bezet die 's avonds de dienst in de Pieterskerk bijwoonden, waren o.m. de loco. burgemeester, wethouder J. C. van Schalk, wethouder S. M. Stolp, afge vaardigden van diverse kerken en eveneens een aantal jaren werkzaam was, deze dienst bij. Ds. Poort, die verklaarde met grote vreugde burger van Leiden te zyn geworden en zich reeds bij voor baat verheugde om de oude band met het breedmoderamen van de classis Leiden uit zfjn Koudekerkse tijd weer te kunnen aanhalen, koos als uit. gangspunt van zijn overdenking het laatste vers uit het evangelie van Mattheus (hoofdstuk 28 20» „En zie, Ik ben met, u al de dagen, tot aan de voleinding der wereld". Spreker, die o.a. herinnerde aan Christus' proclamatie „Mü is gegeven alle macht in hemel en op aarde", wees er op, dat het .Jk", waarvan in deze tekst sprake is, het enige Ik is. dat zich in de kerk mag doorzetten. Het is niet het ik van mensen en ambtsdragers. „Ik ben met u" houdt, aldus ds. Poort, de heerlijke belofte in, dat God in Jezus Christus niet in het verleden bij ons was of in de toekomst ls. doch alle dagen van ons leven. Hjj is met ons in deze tjjd alle dagen tot eenmaal de rollen ziin omgekeerd en wij eeuwig met de Heer zullen zijn. De grote, alles beslissende vraag ls echter: zijn wij met Hem? Met dit laatste woord uit het Mattheus-evangelie, wenst spreker, in afhankelijkheid aan God, zijn ambtsbediening in Leiden te beginnen. Slechts met dit woord, kunnen mensen en ambtsdragers het werk in de wereld aan. Ds. Poort, die hierna nog uitvoerig aandacht schonk aan deze woorden, waaruit een heerlijke bemoediging ons tegenklinkt, zeide. dat het Ik van Jezus Christus ons roept, trekt en noodt. Het geeft ons heil en bouwt op. Bovendien is er een vorstelijke belofte aan verbonden, want Hij, die belooft, is getrouw, Die het ook doen zal. Aan het einde van de dienst, welke besloten werd met het zingen van gezang 64 „Ik zeg het allen, dat Hij leeft", zong de gemeente ds. Poort Gezang 263 „U zeegne God" toe, waarna er in het koor van de kerk gelegenheid was om ds. Poort te be. groeten. tal van kerkelijke colleges. Bovendien woonden ook vele gemeenteleden uit Oosterbeek en Koudekerk a. d. Rijn, in welke laatste gemeente ds. Poort Tijdens de rijtoer door Utrecht iverd het Koninklijk Gezin zaterdag zo royaal met confetti bestrooid, dat Prinses Irene een handje moest helpen om de hoed van Prinses Beatrix weer in toonbare staat te brengen. Uit liet ganse land gekomen De Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht was dit jaar aan de beurt om de 8ste Kerkkorendag te herbergen. In de avondbijeenkomst ging aan de Vesperdienst een kort concert vooraf, waarin orgelspel van mevrouw BlankensteinOffenberg de a capella's afwisselde van de gezamenlijk zin gende deelnemende Lutherse koren, die uit alle delen van het land hierheen waren gekomen. Hef hoofdaccent lag uiteraard op hoofdkenmerken de verinnerlijkte be de Vesper, waaronder het Avondge- weging opvalt met behulp waarvan bed te verstaan volgens de orde van geestelijke waarden worden uitge- het Luthers gezangboek. Daarin valt drukt, de kerkmusicus Luther (want dat I was hij ook) niet weg te denken, 1 vooral vanwege zijn strijdend aan deel voor behoud van het koor. De ge hoorde Vesper is een gezongen litur gische boodschap, waarin als een der Het gesproken woord van de voor ganger, prof. dr. P. Boendermaker, gevolgd op een voorlezing uit Open baringen 15, nam daarin naar de tijd gemeten slechts een bescheiden plaats De dienst stond onder auspiciën van de Lutherse Werkgroep voor Kerkmuziek, een gemeenschap die op het terrein van de oorspronkelijke reformatorische muziek baanbrekend werk heeft verricht. Zij heeft veel geestdrift voor de herleving daarvan opgewekt. De gemiddelde protestantse kerk ganger die nooit eerder met dit li turgische muzikale proces in aanra king kwam. zal zich erover verbazen, dat. protestanten zich van grego riaanse elementen bedienen. Zulk een liturgische kerkmuzikale opvat ting ontmoet dan ook terdege Calvi nistische weerstanden. Met name de psalmodie, het onberijmde antifonale psalmzingen. Men bedenke, dat hier lijnen door getrokken zijn van de joodse tempel gezangen over de gezangen van de oudste christelijke eemeenten Daar op is wel eens het samenvattend woord ..zangoffer" toegepast en deze wezenlijkheid kennen eigenlijk tal loze buitenstaanders van Bach's Pas sionen. Daar is ook één grote beurt zang: tussen evangelist <met overige handelende bijbelse figuren) en de gelovige ziel (in aria's en koralen, die Derde stempeltocht van brandweer Zaterdag houdt de onderafdeling wandelsport van de brandweerperso neelsvereniging „De Vlam" haar der de brandweer-stempeltocht over af standen van 10, 15, 25 en 35 km via enkele speciaal uitgezochte parcour- elke bereidheid to het offer uitdruk ken). Het ligt in de lijn. dat enerzijds vo caal de gezamenlijke kerkkoren (bij elk nieuw lied door een andere diri gent aangevoerdvan Gumpelshaimer en Eccard zongen en vooral van Schütz in diens meesterlijke poly fonie. En anderzijds instrumentaal een orgelkoraal op het programma stond van Ernst Pepping, een der voorvechters van de 20ste eeuwse re formatorische kerkmuziek. Tiidens het concert zijn ook Bach's Praeiudium et Fuga in e en Buxte- hude's prachtige „Nun lob'mein Seel' den Herren' te horen geweest. De algemene leiding van de avond stond op naam van Willem Mudde. Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe sen in de landelijke omgeving van Leiden. Gezien het aantal voorin schrijvingen belooft deze derde stem- peltocht, die tot doel heeft het contact tussen het overheidsper soneel en de burgerij te verstevigen, wederom een groot succes te worden. De deelnemers kunnen starten tus sen 11 en 15 uur vanuit de brand weergarage aan de Langebrug en ontvangen bü het volbrengen van hun tocht een herinneringsmedaille Daar het in de bedoeling ligt om in het vervolg ieder jaar vooi deze her inneringsmedailles een ander „brand weermotief" te kiezen, kragen de wandelsportliefhebbers (sters) dus de gelegenheid een unieke verzame ling bij elkaar te wandelen. De deel nemende groepen ontvangen een spe ciale groepsprys en zullen tevens on derweg worden beoordeeld door een jury best aande uit de heren S. W. Hagedoorn, J. P. v. d. Meulen, D. C Kok en B. Klaassen voor de toe kenning van een aantal extra prij zen. Aan deze derde stempeltocht is tevens een foto wedstrüd verbonden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3