(V era Brülme maakt een slechte, Joliaim Ferbaeli 'ii goede indruk ZWITSAL Glenn veel openhartiger over zijn rnimtevlucht dan Titow Jazicl eist directe liquidatie van OAS I proces in München wegens moord op dokter Politie schoot ernstig tekort na vinden van slachtoffers 1 TERLENKA SPREIEN TERLENKA SPREIEN CRETONNE DEKENS STIKKER: NAVO-VERDRAG MET 'WARSCHAU' ONNODIG MOEDER WORDEN... Ontmoeting in Washington bleek winstpunt voor Amerika enigde Staten, is gisteren met 1GRANT Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 mei 1962 Vierde blad no. 30644 ,,Die schedel had een tong en kon eens zingen", zegt Hamlet ls de doodgraver bij het graven van een graf voor Ophelia een chedel opschoffelt. Dezelfde lugubere gedachtengang zullen velen _,ehad hebberi toen dezer dagen voor de rechtbank in München bij "let proces tegen Vera Brühne en Johann Ferbach uit een karton- len doos de schedel tevoorschijn werd gehaald van de Münchense rts dr. Praun, die volgens de aanklacht door Ferbach werd dood- |eschoten. In dit proces, dat in heel West-Duitsland met de rootste aandacht wordt gevolgd, wil de officier van Justitie be wijzen dat mevrouw Brühne. eens de vrouw van de componist *,othar Brühne, de slotenmaker Ferbach aanzette tot moord op dr. 'Draun en diens huishoudster. Elfriede Kloo, omdat Praun aan Vera irühne in zijn testament een villa met tuin aan de Costa Brava had **ermaakt. Tot de moord zou het gekomen zijn nadat Praun aan- mtalten had gemaakt zijn villa in Spanje te verkopen, waardoor dit raaie bezit aan Vera Brühne zou zijn ontnomen. was ontdekt. Praun en zijn aantrek kelijke huishoudster „het rustpunt in zijn leven" volgens een getuigen verklaring werden namelijk op witte donderdag van 1960 vermoord, maar pas na Pasen ontdekte men hun ontzielde lichamen in het landhuis van Praun aan het Beierse meer van Starnberg. Niet puriteins Twee facetten van de verhoren van de laatste dagen maken de zaak voor al moeilyk. Ten eerste het inzicht dat men door de verklaringen van de goed geklede mondaine Vera Brühne kreeg in het dolce vita-bestaan van zekere kringen in München en omgeving: iedereen bleek met iedereen betrek kingen te onderhouden, of het nu een verre vriend betrof of een goede buur. Het wisselen van partner in dit onpuriteinse milieu was. zo vanzelf sprekend. dat het rechtbank en pu- pliek duizelde en niemand meer be greep wie nu met wie betrekkingen onderhield. Een tweede facet is het schromelijk tekortschieten van het politie-onder- zoek na het vinden van de dode man en zijn hiushoudster. Leider van het onderzoek. Rodatus, was meteen zo overtuigd dat 't hier zelfmoord betrof, dat hij niet eens de moeite nam vin- I gerafdrukken te maken van het pis tool, waaruit de dodelijke kogels ge vuurd waren. Aan cognac, die op een tafeltje klaarstond, deed de politie zich tegoed en dan nog wel met gla zen, die op tafel stonden en dus even eens vingerafdrukken hadden kunnen J bevatten. Helemaal ongelofelijk ten slotte was dat Rodatus de uitgehon gerde en blinde hond van dr. Praun in een zij-vertrek afmaakte met een van Prauns pistolen, waarschijnlijk zelfs met dat, waarmee de moordende schoten werden afgevuurd Zo juist ontvangen 1-PERSOONS 32.50 2-PERSOONS MET VOLANT 48.—. LEUKE 22.—. OVERAL KIJKEN, MAAR KOPEN BIJ.... Haarlemmers tract 172 - 174- 179 Herenstraat 9 Overeenstemming China-Pakistan China en Pakistan zijn overeenge komen. hun gemeenschappelijke grens door onderhandelingen vast te leggen en een voorlopige overeen komst te tekenen, in afwachting van een regeling van het geschil van Pa kistan met India over Kasjmier, al dus is officieel in Karatsji bekend gemaakt. Na de regeling van het geschil zul len de onderhandelingen hervat wor den over een officieel verdrag ter vervanging van de voorlopige over eenkomst. Volgens de bekendmaking is de grens tussen Chinees Sinkiang «de provincie, die aan Kasjmier grenst» en de aangrenzende gebieden, waar van de defensie feitelijk bij. Pakistan berust, nimmer officieel afgebakend. (India heeft krachtig bezwaar ge maakt tegen onderhandelingen tus sen China en Pakistan over de Kasj- mierse grens omdat het op het stand- 1 punt staat dat heel Kasjmier deel uitmaakt van India en derhalve de grensbepaling slechts door India en China kan geschieden). Intussen heeft premier Nehroe van India in het parlement medegedeeld, dat India niet zal toegeven aan de 1 Chinese eis. dat de Indiase troepen twee controleposten ontruimen in het I omstreden grensgebied. Advertentie Zo juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730. Amsterdam. -HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN „Anders gevolgen onvoorstelbaar" Bij een onderzoek op de plaats van het misdrijf aan de Stamberger See, waarheen rechtbank, verdachten en sommige getuigen dinsdag j.l. togen, kreeg Rodatus dan ook de wind van voren. Hij raakte daardoor dan ook zo van zijn stuk, dat hij huilend tegen journalisten zei: „Ik heb al verschillende moorden helpen oplos sen Nu maakte ik een fout en daar begint iedereen op mij te schelden". Conferentie in de Griekse hoofdstad Rusk bracht „Dolce vita" in tal van kringen Kernpunten in het proces zijn: 1) tan dr. Praun, na zijn huishoudster ie hebben vermoord, zelfmoord heb- len gepleegd, een mogelijkheid, die inderhalf jaar lang door de politie 'oor zeker werd gehouden en die door ie deskundigen eveneens wordt open gelaten; 2) was Praun inderdaad van )lan zijn Spaanse bezittingen te ver lopen?; 3» was de verhouding tussen Pera Brühne en Johann Ferbach zo, iat hij bereid was voor haar twee noorden te plegen?; 4) werd Ferbach ietaald voor zijn diensten met een ïuto. die hij in april 1960. in de da len voor de moord, van Vera Brühne ireeg of kocht?; 5) in hoeverre klop pen de alibi's van verdachten? Op de Sag van de moord beweert Vera Brühne in Bonn te zijn geweest, Fer- |>ach bracht naar zijn zeggen de twee Pachten voor Pasen 1960 al drinkende en de kroegen aflopende door. Na afloop van zijn slemppartijen zou hij thuis zijn geweest bij zijn vaste vrien- Üln. Het proces is nu een week aan de |ang. Vier weken heeft men ervoor Uitgetrokken en het is dgn ook voor- Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M Vonnis tegen arts Issels vernietigd Het Westduitse Hooggerechtshof in Sarlsruhe heeft gisteravond het eind juli 1961 tegen de kankerspecialist dr. Josef Issels uit München uitgespro ten vonnis van een jaar gevangenis straf vernietigd. Issels. directeur ran de Rincbergkliniek in Rottach- Egern. heeft in een opzienba rend proces terechtgestaan omdat hij door nalatigheid schuldig zou zijn ge weest aan de dood van drie patiën ten. Het proces is voor nieuwe be handeling naar de rechtbank In München terugverwezen. Foto boven: de riante villa in Llorst (Spanje), gelegen in een park van 70.000 vierkante me ter. Uit vrees voor het verlies van deze villa zou Vera Brühne twee moorden hebben laten ple gen door haar vriend Johann Ferbach. Foto beneden: in de beklaag denbank ziet men links Johann Ferbach en rechts Vera Brühne. barig om een rekening op te maken. Maar wel kan men al vast zeggen dat Vera Brühne een slechte en Johann Ferbach een goede indruk heeft ge maakt bü de verhoren. Mevr. Brühne verstrikte zich in een onvoorstelbaar aantal tegenspraken over haar doen en laten twee jaar geleden. Verder bleek uit haar getuigenis, dat zU voor geld bereid was om ver, zeer ver te gaan. Haar merkwaardige relatie met dr. Praun, die door haar werd be schreven als een groot vrouwenjager en cavalier, bleek als basis haar win zucht te hebben. Ferbach geloofwaardig Ook in haar onoverzichtelijke rela ties met ontelbare andere mannen speelde geld steeds een grote rol. De simpele Ferbach kwam beter uit de bus. Hoewel ook hij geen sluitend alibi tevoorschijn kon toveren, sprak hij zichzelf geen enkele keer tegen en zijn bewering vroeger zelfs nooit van dr. Praun te hebben gehoord en van diens gewelddadige dood pas uit de kranten te hebben vernomen, klonk zeer geloofwaardig. De relatie tussen de eenvoudige Ferbach en Vera Brühne, dochter van een vroegere burgemeester van Bonn en levend in een welgestelde bohème-wereld, bleef overigens duister. Sleutelfiguren in het proces zijn Silvia Brühne, de dochter van verdachte, en een zekere Schramm, een man die bij Ferbach in de cel zat tijdens diens voorarrest. Volgens Silvia en Schramm zouden Vera Brühne en Ferbach tegenover hen een soort biecht hebben afgelegd, waarin zij hun aandeel in de moord op dr. Praun hadden toegegeven. Vera Brühne had overigens In de hele zaak op een gegeven ogenblik zo'n plezier, dat zij een „moordspel- letje" bedacht voor haar en haar dochter, waarin zij de moord op Traun, zoals die toen in de pers werd beschreven, probeerde te reconstru eren. Nog verdachter dan dat is, dat zjj door toevoegingen in het dagboek van haar moeder heeft geprobeerd een alibi te produceren voor de dag van de moord. De Münchense officier van Justitie wil nu bewijzen dat zij dit al heeft voordat de moord nog maar verslag uit De secretaris-generaal van de NA VO, de Nederlander mr. D. U. Stikker heeft gisteren in Athene op een pers conferentie gezegd, een niet-aanvals- verdrag tussen de NAVO en het War schaupact „onnodig" te achten. De Engelse delegatie op de conferentie van de NAVO, die in Athene gehou den wordt, toonde zich verbaasd over deze uitspraak van mr. Stikker. Zjj liet weten, dat diens verklaringen slechts een persoonlijke mening in houden en niet het standpunt van de NAVO zjjn. In december zou de se cretaris-generaal tegenover een Rus sische correspondent het tegendeel gezegd hebben. Toen deze hem hier aan herinnerd?, lachte Stikker en bood hem een dronk aan. De Verenigde Staten en Engeland streven naar een non-agressiepact. Dit zou een onderdeel vormen van een regeling van de kwestie Berlijn. Omdat zomin West- als Oost-Duits- land lid zijn van de Verenigde Na ties kan het argument, dat op grond van het Handvest der V.N. een niet- aanvalsverdrag onnodig zou zijn, evenmin worden aangevoerd. Mr. Stikker zei voorts te geloven dat er tep aanzien van een NAVO- kernwapenstrijdmacht nog geen be slissing genomen zal worden, maar dat men by de besprekingen wel na der tot een oplossing zal komen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft gister avond zijn Britse, Franse en West duitse collega's, resp. Lord Home, Couve de Murville en Schroder, inge licht over het standpunt, dat hij op zijn volgende bespreking over Berlijn met de Russische ambassadeur in Washington, Dobrinin. zal innemen, aldus is in conferentiekringen in Athene vernomen. De bijeenkomst van de vier ministers heeft vier uur geduurd. Verwacht wordt dat Rusk en Dobrinin elkaar op 15 mei weer zullen ontmoeten. Ook bracht Rusk verslag uit over de besprekingen die hij reeds met Dobrinin heeft gehad. In conferentiekringen werd voorts vernomen, dat de Amerikaanse mi nister van Defensie, McNamara, heeft voorgesteld een kleine commissie te vormen, die snel beslissingen kan ne men over de vraag welke bestaande plannen voor wapens en andere uit rustingsstukken dienen te worden voortgezet en welke moeten worden opgegeven. De Westduitse minister, Strauss, was voorstander van een commissie, maar wilde dat de ministers er zit ting in hebben. De Britse minister, Watkinson stelde op de anderhalf uur durende bijeenkomst van gisteren voor, dat de NAVO snel moet beslissen wat voor tank zij wil hebben. Er zijn thans plannen voor een Franse tank met Frans geschut, een Duitse tank met Brits geschut en een Britse tank met Brits geschut. Hij drong erop aan, dat de NAVO binnen vier maanden be- Kernstop-gesprek wordt voortgezet De Sowjet-Unie heeft er gisteren in toegestemd de besprekingen van de door de ontwapeningsconferentie in Genève ingestelde sub-commissie, waarvan zij met Engeland en de Ver enigde Staten deel uitmaakt, voort te zetten. De taak van de subcommissie i-, de mogelijkheden te onderzoeken van een verdrag inzake het verbie den van proeven met. kernwapens slist wat voor loodrecht opstijgend jachtvliegtuig zij wil aanschaffen. Tegen het einde van het jaar dient de organisatie dan een beslissing ge nomen te hebben over een transport vliegtuig dat loodrecht of anders met een kleine aanloop kan opstijgen, zo werd in conferentiekringen vernomen. De minister van Voorlichting van de voorlopige Algerijnse regering, Ja- zid, heeft gisteren in Tunis na af loop van een kabinetsvergadering - verklaard, dat als de Franse autori- I *"<- onmiddellijk maatdelen nemen om een einde te maken aan V.S. HEBBEN VOLDOENDE LICHTE ATOOMWAPENS In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met het Amerikaans? ministerie van Defensie, is vernomen de terreur van de OAS, de gevolgen de orders voor ^beperken. De Amerikaanse presi- ^Taalre^len.' met uitlfuiUng v'an'ver- dent vindt de huidige voorraden ouderde sentimenten en van het vast het Algerijnse bevrijdingsleger, dan kan ik de OAS in Oran uitroeien". De „Autonome Zone van Algiers'* een Algerijnse nationalistische orga nisatie, heeft in verband met de ge beurtenissen van woensdag, waarbij alleen al in Algiers ongeveer hon derd moslims omkwamen en meer dan honderd werden gewond, ge waarschuwd dat een voortduren van de gewelddaden in Algiers ernstige gevolgen zou kunnen hebben. In een verklaring van deze orga nisatie wordt gezegd, dat de bedrij vers van de aanslagen optreden op dat president Kennedy heeft gelast «„voorstelbaar kunnen ziin De li- - lichte atoomwapenoujdati» van de 0%S eist radicale een ''H26- alsof er zeker van zijn Amprit^n» quiüati. un de oAN eist raaicaie onepj.trflf. tp wl«An KiiiVpn van deze wapens voldoende en acht vergroting niet wenselijk. In Washington wees men erep, dat in 1958 alleen de strategisch? luchtmacht en de marine over atoomwapens beschikten, maar thans beschikken ook bataljons van het leger over deze soort wapens. Het besluit van de president de orders te beperken, is het gevolg van zijn vrees dat bij een te grote ver spreiding van deze wapens het ge vaar van ongelukken en, in het ge val van een conflict, van voortijdig gebruik toeneemt. houden aan wettelijke procedures, al dus Jazid. Deze liquidatie dient vol gens de overeenkomst van Evian te worden uitgevoerd. Intussen heeft de persdienst van de voorlopige regering de Algerijnse bevolking in Algerije gisteravond nog maals aangespoord haar kalmte te bewaren en de aanvallen en provo caties van de OAS niet te beantwoor den. Volgens de persdienst zou gene raal Katz, de commandant der Fran- strijdkrachten in Oran, hebben ,Geef mij een bataljon van ongestraft te zullen blijven. Volgens officiële zegslieden ln Oran zijn gisteren op een boerderij nabij Sidi bel Abbes, ten zuiden van Oran. negen Marokkanen onder wie vier kinderen en twee vrouwen, door leden van het Algerijnse opstande» lingenleger gedood, omdat zij gewei gerd hadden gevolg te geven aan een evacuatiebevel van het Algerijnse be- vrijdingsfront. In Sidi bel Abbes zelf kwamen vier Algerijnen om het leven nadat hun huis in brand was gestoken. In Saida, ten zuidoosten van Oran werden een Algerijn gedood en ze ven gewond tijdens een vechtpartij met leden van het Vreemdelingenle gioen. Zes legionairs werden gewond, van wie een ernstig. In Blida, ln het oosten van het land. werden gisteren vier moslims gedood en eveneens vier gewond door een beschieting door een OAS-com- mando. Na deze schietpartij werd een Europeaan door woedende Alge rijnen afgeranseld. In Oran werden gisteren de kan toorlokalen van de nieuwe hoofdpre fect van Oran, René Thomas, die twee dagen geleden in Oran arri veerde om zijn post te aanvaarden, door drie hevige ontploffingen ver nield. Na de tweede ontploffing werd geweervuur gehoord, waardoor een politieman werd gewond. De kanto ren waren gelegen op de veertiende verdieping van het nieuwe prefec tuurgebouw. waarin de laatste weken tien kneedbomaanslagen hebben plaats gehad. In Algiers kwamen gisteren acht moslims door aanslagen om het le ven. Vier stemmingen in Italië nog niet voldoende Het Italiaanse parlement ls er ook gisteren niet in geslaagd een nieuwe president van de republiek te kiezen. De christendemocratische kandidaat en minister van Buiten landse Zaken prof. Antonio Segni behaalde evenals de dag tevoren de meeste stemmen (354) maar niet de vereiste (gewone) meerderheid van 428. Dit was de vierde stemming. By de drie vorige vruchteloze stem mingen was een meerderheid van twee derden nodig. Vandaag zou voor de vijfde maal worden gestemd. De sociaaldemocratische kandidaat Giuseppe Saragat kreeg gisteren 321 stemmen, op grote afstand gevolgd door de overige kandidaten. Segni kreeg bij de vorige stemmingen resp. 333, 340 en 341 stemmen en Sara gat 42, 92 en 299 Prof. Segni blijft de officiële kan didaat van de christendemocraten, zo verklaarde de fractievoorzitter van deze partij in het Huis van Af gevaardigden gisteravond na afloop van een bijeenkomst van partijlei ders. *- zijn Amerikaanse collega John De Russische ruimtevaarder Gherman Titow (rechts), die een rondreis maakt door de Ver- Gisteren had de Russische ruimtevaarder Titow niet meer het rijk alleen in Washington. De gehele dag was hij namelijk in ge zelschap van zijn Amerikaanse collega Glenn. De twee ruimtevaar ders konden goed met elkaar overweg, maar niettemin viel de ver gelijking tussen de manier waarop de Amerikanen en de Russen over hun ruimtevluchten praten beslist in het nadeel van de Russen uit. Op het internationale congres over de ruimtevaart, dat onder leiding staat van de Leidse hoogleraar prof. C. J. v. d. Hulst en een groot succes is, verstrekken de Amerikanen namelijk veel meer gegevens dan de Russen en de motivering van hun geheimhouding doet de mensen in de westerse wereld aan als een reeks smoesjes. Wel enig nieuws hij „vuurvliegjes" gezien door de pa trijspoort. Titow beschreef ze als sneeuw en meende dat de brandstof uit de voortstuwers of later uit de retroraketten dit verschijnsel veroor zaakt moeten hebben. Een ietwat pijnlijk moment kwam voor Titow geheel aan het einde van Toch bevatte Titows relaas wel en kele feiten, die niet algemeen bekend waren. Hij deelde bijvoorbeeld me de, dat hij tegen het einde van de tocht uit de capsule Wostok II was Stads'de Verenigde Staten de vorige gewipt om vervolgens aan een para- week de nieuwe kernproeven in de chute te dalen. De capsule landde Stille Oceaan begonnen, was nog niet dichtbij de plaats waar Titow zelf de dag, toen een persconferentie was duidelijk welke houding d> Sowjet- neerkwam. Hij had ook een opblaas- belegd waarop de journalisten zowel Unie tegenover de sub-commissie baar bootje bij zich voor het geval aan Glenn als aan Titow vragen zou aannemen. hU in het water terecht zou komen, konden stellen naar aanleiding van Gisteren kwamen de gedelegeerde;: Toen de vlucht pas werd begonnen, de referaten, die beiden hadden ge- van de drie landen weer bijeen, zon- had Titow het gevoel gekregen op houden. Glenn had opvallend veel der dat evenwel enige vooruitgang zijn hoofd te staan, doch dat gevoel foto's geprojecteerd van de capsule werd geboekt. I verdween weer. Evenals Glenn had en de apparatuur en hü had boven- ijn Glenn ollega John (links) in het Witte Huis te Washington ontvangen door president Kennedy. dien een grote hoeveelheid feitenma teriaal bekend gemaakt. Vergeleken met het ralaas van de Amerikaan was Titows verhaal nogal vaag. Van daar dat de vraag gesteld werd wan neer de Russen nu eens met foto's en duidelijke feiten over de brug zou den komen. Titow had zijn standaard antwoord klaar: „Zodra de landen zullen zijn ontwapend en de voort stuwingsapparaten geen militaire waarde meer hebben". Op dat mo ment zag Glenn zijn kans om te ac centueren dat Amerika reeds vóór dat men wil ontwapenen bereid is opening van zaken te geven. Hoe openhartiger men zou zijn des te gemakkelijker zou de samenwerking zijn en des te sneller zouden de Rus sen en Amerikanen samen hun ruim- Standaard-smoes vluchten maken'20 mecnde olenn- „Doet er niet toe" De Journalisten gaven het niet op om meer nieuwsgierige vragen te stel len. De capsule zelf had toch geen militaire waarde? Kon Titow dan meedelen hoe zijn capsule, nadat hij eruit was gewipt, was geland? Dat mocht Titow kennelijk ook niet ver- halfzwaar doet of de capsule neerkomt met vleugels, met een parachute of met retroraketten. Hoofdzaak ls dat zü geheel intact blijft Ook op andere technische vragen bleef de Rus het antwoord schuldig. Tussen de ruimtevaarders bleef de harmonie echter voortbestaan. Dat bleek bijvoorbeeld toen aan beiden tegelijk de vraag werd gesteld welk land vóór is in de ruimterace. Glenn hief ten teken van onwetendheid de handen ln de hoogte, Titow volgde zijn voorbeeld. Daarna gaven beiden te kennen, dat het niet zo eenvoudig is om de stand in de ruimterace tellen. Hij zelde dat het er niets toe objectief te bepalen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7