Schepenkerkhof van Atlantische Oceaan heeft bevolking van wilde paarden Vlaarcliiigeii maakt zich gereed voor Vlaggetjesdag Overgordijnsloffen Ponies dienen de mens als gidsen Kodak BpiaL. tfzxzr-z.i&r k - m Raadselachtige herkomst nooit afdoende verklaard Kodachrome II Voorrang voor dit Voordeel Dr. S. L. Mansholt over I isserij en E.E.G. Défilé van vele vissers in kleurrijke klederdrachten S' Teeltregeling voor groenten AFGESCHAFT Officiële publikatie 1 maart 1860 Vrijdag 4 mei 1962 Vij5«ie Wad no. 30644 Mi. (Bijzondere medewerker) Het gesprek ging over wilde paarden. Ze komen nog voor zei een paardenkenner in het zuiden van Frankrijk, in Duitsland naby de 3'ederlandse grens in het Merfelder Broek en voorts in sommige streken an Rusland. Elders in Europa niet. Wel natuuriyk in Australië. Daar eten ze „brumbies". Ook vindt men ze nog hier en daar in Noord-Afrika. In in Amerika ebt U wel eens gehoord van Sable Island? vroeg een in het gezelschap aanwezige fcanadees. Toen het antwoord ont kennend luidde, vervolgde hij„Dat p jammer, want daar had u nog fiiet zo lang geleden ruim 250 wil- paarden cadeau kunnen krij- i, als U ze maar had laten van een en wegvoeren. Die paarden op Sable Island vraten alle planten groei weg. weet U. Het zand on- 3er de vuurtoren kwam zelfs bloot- Ie liggen en verstoof. Niemand Jieldde zich als gegadigde voor de Sieren, zodat mijn regering ze wel "hoest laten lopen. Bovendien rreesden de Canadese dierenbe schermers, dat die paarden voor jle slacht zouden worden bestemd. Zij protesteerden daarom tegen het Jpaarden-aanbod van de overheid. Anderen waren bang, dat de paar den zouden sterven, als ze in een andere omgeving zouden komen. Jioe dit zij. de dieren bleven op iable Island en zijn er nog". Eigenlijk een zandbank eze Canadese mededeling over wilde paarden op een eiland je, welks naam wij zelfs niet lenden, deed ons op onderzoek uit- :aan. Erg veel ontdekten wij niet êom de doodeenvoudige reden, dat §er niet veel te ontdekken viel. Maar -Swat wij ontdekten, is toch belang wekkend genoeg om het te vertel- ujlen. O Rauw. eenzaam en verlaten ligt 'fin de Atlantische Oceaan op een ""fstand van enige honderden kilo- leters ten oosten van de Canade- havenstad Halifax een zandig iilandje. Dat het zandig is blijkt eeds uit zr..i naam: Sable Island. Het waren "Fransen, die het eiland- Je die naam gaven en zoals U Lweet is „sable" het Franse Voord üvoor „zand". Sable Island is van Szfjn oostelijke tot zijn westelijke bunt ongeveer 40 k m lang. De abreedte bedraagt ruim 1 \<2 km. Het Advertentie Nieuw! Kleurenfilm 2'f2maal gevoeliger scherpere beelden nóg betere kleuren Door de kortere belichtings tijden kunt u nü zelfs snel- bewegende motieven kleurrijk „vangen", terwijl ook minder gunstig licht nog grandioze resultaten geeft.Vraag uw foto handelaar! KLEURENFILMS. voor mensen van nu! voor mensen als u! Het vraagstuk houdt de historici reeds tientallen jaren bezig, doch tot nu toe heeft geen hunner een stellig antwoord kunnen geven op de vraag: Hoe kwamen de wilde paarden op Sable Island en wanneer? Ze zwerven door de zandige duinterreinen van het eilandje, dat belaagd wordt door water, weer en wind. kustwacht. Dank zij die maat regelen nam het aantal schipbreu ken sterk af .In onze eeuw bouw de men op het eilandje een me teorologisch station. Thans wonen er ongeveer twintig mensen op het voormalige „Schepenkerkhof". Die „bezetting" zal blijven tot het eilandje geheel door de zee zal zijn verzwolgen. Heel lang zal dat niet duren. Om dit te begrijpen, be hoeft men slechts te weten, dat Sable Island twee eeuwen geleden tweemaal zo lang en tweemaal zo breed was als thans. gen zyn van de menselijke en dier lijke leden ener kolonie, die vóór die van de markies De la Roche op Sable Island bestond. Een andere lezing wil, dat een paar paarden er in slaagden, de kust te berei ken, toen het Franse fregat „L'Afri- caine" enige eeuwen na De la Ro che's kolonisatiepoging strandde bij de kust van het eilandje. Ook is er het verhaal, dat een excentrie ke Engelsman tegen het einde der achttiende eeuw enige paarden op Sable Island bracht om te zien, hoe zij zich zouden handhaven en vermenigvuldigen. Die Engels man kwam echter onverwachts te sterven en niemand bekommerde zich meer om de uitkomsten van zijn „paardenproef". Wat er ook zij van die „verkla ringen" het staat onomstotelijk vast, dat er op het ogenblik tegen de driehonderd wilde paarden op het eilandje leven. Zij trotseren er de ongunst van de elementen en de karigheid van de gewassen. Zij zwerven over het eilandje gestadig op zoek naar voer. Des winters, als striemende sneeuwstormen het schaarse harde gras met een witte wade bedekken, moeten zij „sneeuw ruimen" om een kleine bete te kun nen verorberen. Zij schuilen dan in enigszins beschutte delen achter de lage duinen en wachten in kou de, storm en sneeuw op betere tij den, op het voorjaar dus. Geen wonder, dat de wilde paarden van Sable Island in de loop der tijden zeer taai en gehard werden! Zr. hebben bovendien een uiterst scherp oriëntatie vermogen ontwikkeld, dat zeer van pas komt, als de sneeuw jachten hun domein in een witte nevel hullen. Dat oriëntatievermogen komt ook de weinige mensen op Sable Is land te stade. Zij hebben namelijk enige van die wilde paarden gevan gen en getemd. Zij gebruiken de getemde pony's als „gidsen" of „padvinders" op hun tochten over het eiland. De paarden zorgen wel, dat de mensen veilig thuis komen, als het zicht door sneeuw of nevel zeer slecht is. Er is dat bleek uit dit arti kel heel weinig bekend om trent de wilde paarden op het „Schepenkerkhof van de Atlanti sche Oceaan". Omtrent hun do mein of „woongebied", het eiland zelf dus, weten wij ook heel weinig. Maar niettemin is het fascinerend, dat daar midden in de Atlantische Oceaan op een zandrug van zowat 60 km2 een paar honderd wilde paarden leven, terwijl hun „lebens- raum" jaar in jaar uit kleiner wordt. Omtrent de herkomst der dieren is niets bekend. Een grondige stu die heeft men voorzover wjj we ten omtrent hen eigenlyk nooit gemaakt. Misschien is er een Ne derlandse bioloog of paardenvriend te vinden, die de wilde paarden van Sable Island nader wil gaan bestu deren. ook al zou dit voor hem be tekenen, dat hy zich al het on gerief van een tamelijk lang ver- biyf op het „Schepenkerkhof van de Atlantische Oceaan" zou moe ten getroosten. Advertentie De paarden heeft ongeveer de vorm van een wassende maan. Eigenlijk is het juister om te spreken van een ho ge zandbank dan van een eiland je, want Sable Island is het boven water uitstekende deel van een on derzeese zandbank of zandrug, die 120 km lang en 16 km breed is. De geschiedenis van dat eiland je verliest, zich in de schemer dei- eeuwen. Wanneer het ontdekt werd is niet na te gaan. Wei weet men, dat die ontdekking geschiedde kort na of kort voor de eerste reis van Columbus naar Amerika. Immers, op een tweetal kaarten, die eerder dan 1550 het licht zagen, is Sable Island reeds ingetekend. Cabot. en Reinel die de kaarten maak ten wisten dus van zijn be staan. Reinel noemde het Santa Cruz. Duidt dit op ontdekking dooi de Spanjaarden? Of maakte Reinel gebruik van de in zyn tijd in Span je gebruikelijke naam van Sable Island? Het is niet bekend. Pas tegen het einde der zestien de eeuw horen wij opnieuw iets over Sable Island. Een Frans edel man, de markies De la Roche, trok met vijftig mensen naar die „Geheimzinnige Zandbank", om daar een nederzetting te vórmen. U kunt zich voorstellen, dat de markies hogelyk verbaasd was, toen hij op het eilandje verwilderd vee aantrof. Voor hem hadden dus mensen op Sable Island gewoond. Waren het kolonisten of schipbreu kelingen geweest? Noormannen, Spanjaarden, Fransen of Engelsen? De la Roche kon geen antwoord op die vraag geven en wy kunnen het evenmin, want Sable Island heeft geen archieven en geen geschre ven geschiedenis. Wel staat vast, dat het de Franse edelman en zij.n volgelingen niet goed ging op die zandbank in de Atlantische Oce aan. 5 jaren vertoefden zy er zonder enig contact met Europa. Toen er eindelijk een schip kwam, dat hen naar Frankrijk terugbracht, wa ren er, met inbegrip van de mar kies. nog maar twaalf mensen in leven. i ABLE ISLAND is een raadsel achtig eiland. Het grootste mysterie van die door water, weer en wind geteisterde boomloze zandrug is een „dierenmysterie". Er leven nameiyk een kleine drie honderd wilde paarden. De dieren zwerven over de zandvlakten en door de duinen. Waar komen zy vandaan? Niemand weet het met zekerheid. Er bestaat een legende, volgens welke de paarden de enige nog in leven zijnde nakomelin-1 Niet groot van stuk, maar taai en gehard, dat zijn de wilde paarden van Sable Is land. taptoe door de Marinierskapel der Koninklijke Marine onder leiding van kapitein H. C. van Lynschooten voor het kantoorgebouw van Hollan- dia op de Oosthavenkade, gevolgd door een turnuitvoering in het licht Aan de vooravond van vlag- i getjesdag (zaterdag 19 mei) vindt er kranslegging plaats aan de voet van het vissersmonu ment bij de Koningin Wilhel- minahaven te Vlaardingen. De plechtigheid zal worden omlijst door zang van Vlaardings' mannenkoor Orpheus" onder leiding van Jos Vranken jr. Zaterdagmorgen gaan de vlaggen in top van de loggers, die aan de haringvisserij gaan deelnemen. Dr. S. L. Mansholt. vice-voorzitter van de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap zal in de Stads gehoorzaal een rede houden over „De visserij in het nieuw wordend Euro pa. in het bijzonder de plaats van de Nederlandse vissery in EEG-ver- band". 's Middags zullen de vele genodig den ten stadhuize worden ontvangen door burgemeester mr. J. Fïmsdens en van het bordes af een défilé kun. nen gadeslaan van de afgevaardigden in kleurryke klederdrachten uit Ar- nemuiden. Bunschoten. Spakenburg, Hindeloopen. Yerseke, Huizen. Mar ken. Volendam. Schevenineen, Kat- De toepassing ervan was de laatste wijk, Noordwijk. Stellendam, Ter- 1 h» he- munterziil. Vlaardingen, Urk. Wie- ringen. Den Oever en Zandvoort, muzikaal beeeleid door de Urker harmonie, het Tamboers- en Piioer- korps „De Piipers" en de Chr, Har monievereniging „Sursum Corda". Op een ponton in de Koningin Wilhelminahaven wordt een open. luchtsoel uitgevoerd- „De zee. het i van Landbouw aanleiding gegeven venster van Vlaardingen". De teksteen Dryssteunregeling in het leven te en de samenstelling is van Jaap1 roepen, onder voorwaarde dat het Kolkman. Muziek, zang. dans en j areaal met twintig procent werd be van schijnwerpers door de gymnas tiekvereniging „Hollandia" onder leiding van W. Oostveen. In de loop van de avond zal de verlichting op de vlaggende vloot worden ontstoken. In de Visbank wordt onder het motto: „Oud- Vlaardingen herleeft" van 18 tot en met 26 mei een tentoonstelling ge houden waarop foto's worden geëx poseerd uit de tijd. dat Vlaardingen nog uitsluitend van de haringvissery moest bestaan. Sluitkool uitgezonderd Het bestuur van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit heeft gisteren besloten voor alle groenten met uitzondering van sluitkool de teeltregeling af te schaffen. Deze teeltregeling, die het moge- lyk maakt de met groenten te bete len oppervlakte beperken, dateert uit de crisisperiode van de jaren dertig jaren al veel soepeler dan in het be gin, zodat de telers een grotere vry- heid hadden dan toen. Wel was er een afzonderlijke, stringente regeling voor de sluitkool: rodekool. witte- kool en gele savooiekool. In 1948 heb ben de moeiliikheden in het Noord hollandse koolteeltgebied. het geest- merambacht, de toenmalige minister Advertentie declamatie zullen elkaar afwisselen, De regie berust bij Joop van Dorp. Het avondprogramma vermeldt een „Schepenkerkhof" het. vertrek van de markies De la Roche bleef Sable Is land twee eeuwen onbewoond. Het eilandje verwierf in die tijd een treurige reputatie, want zeer veel koopvaarders en vissersschepen leden schipbreuk op zijn kusten. In de zeventiende en achttiende eeuw stond het eilandje bij het zeevolk in een zeer slechte naam. „Het Schepenkerkhof van de At lantische Oceaan" zeiden de zee lui. als Sable Island ter sprake kwam. Nog kan men langs de kus ten veel wrakken zien. In 1801 vesitigde zich een klein aantal Canadezen op Sable Island. Hun taak was het. schipbreuke lingen te helpen en schipbreuken zoveel doenlijk te voorkomen. In 1873 liet de Canadese regering twee vuurtorens op het eilandje bouwen. Voorts kwam er een permanente oerkt. Die regeling bestaat nog en het Droduktschapsbestuur heeft be sloten. ze ook nu nog niet los te la. ten. sluitkool zal daardoor het enige nrodukt worden waarvoor nog een teeltregeling geldt. Wel waren enige bestuursleden niet erg tevreden over het maken van een uitzondering alleen voor het Nonrdhollandse kooleebied. Andere volle-grondsteelten zullen bii de komende grotere vryheid ook moeiliikheden moeten overwinnen, bpf. recprveren van de koolteelt voor Noord-Hol^nd is wat onbillijk tegen - ovpr voor die teelt geschikte gebieden plders in het land, waren enkele van hun argumenten, maar het besluit werd tenslotte met algemene stem men genomen. Met, ziin besluit heeft het bestuur van het- nroduktsehap het advies van het LandbouwschaD gevolgd. Het T andbouwsohan had gesteld dat, nu de wef erkenningen tuinbouw niet Tai gpidpn voor de teelt op contract fen hphoeve van de conserven- industrle. het wel heel moeiliik zou zliri voor een aantal volle-eronds- nt-oHiikten een Onvolle teeltregeling "it. to voeren. Ai'een bii de sluitkool is dit, geen moeilijkheid omdat de rontrorttPelt van wittekool de grondstof voor zuurkool weer wel onder de werking van de wet erken ningen tuinbouw valt. M»!sie te Maastricht door auto gedood In het ziekenhuis St.-Annadal in Maastricht is gisteravond enkele uren nadat zy by een verkeerson geval ernstig was verwond, het tienjarig meisje Anna Maria Spees, wonende in Maastricht overleden. Zy holde van achter een stil staande bus op de Bosacherweg de straat op, juist op het moment dat een motorrijder passeerde. De be stuurder kon een botsing niet meer vermyden. Het meisje liep in volle vaart te gen de motor, werd met grote kracht tegen het wegdek geslingerd en kreeg onder meer een zwaar schedelletsel. In levensgevaarlijke toestand is het kind per ambulance van de GGD naar het ziekenhuis overge bracht. Geneeskundige hulp heeft niet meer mogen baten. Keuze uit méér dan 100 exclusieve dessins. GORDIJNVELOURS, mod. kleuren TERLENKA VITRAGES Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610 MIDZA V D GEEFT EEN ANTWOORD OP IEDERE BINNENHUIS-VRAAG Alles is afge stemd op deze tijd van „weten- hoe-men-wonen- moet". Van klas siek salonstel tot hypermodern dressoir. Van praktische eetka-"] mertafel tot ruim-J tebesparende slaapbank. Uit alle meubelwind-} streken in de royale VAD sor-] tering opgeno men. In tal van voorname hout-, soorten en stof-l leringen. In vele] prijsklassen. Maar altijd op VAD niveau: met zorg geko zen uit het beste van Europa's meubelindustrie. Vraag ons rijk geïllustreerde boekje„Thuis best" van de afdeling wo ning - inrich ting. VROOM LEIDEN DREESMANN, OPENBAARMAKING KANDIDATENLIJSTEN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de van num mers voorziene ïysten van kandidaten voor de op 30 mei as te houden stem ming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad voor een ieder, ter gemeentesecretarie van Lelden, afde ling Bevolking c.a. ter Inzage zijn neer gelegd. LEIDEN. 3 mei 1962. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK. Weth. loco-Burgemeester.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15