EEUWFEEST zonder vri j z.-hervor mden LNNIE SCHMIDT EN FIEP WESTENDORP MAKEN SAMEN EEN STRIPVERHAAL Lerkelijk Leven Nog 2V2 miljoen als Japanse vergoeding ex-krij gsge vangenen Towelmaster LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 2 MEI 1962 Ned.-Duits verdrag thans in zicht (Van onze Haagse correspondent) Op ambtelyk niveau is overeen stemming bereikt over de laatste j knelpunten van het Nederlands-Duits verdrag. Zowel over de kwestie aard gas (mineralen voorkomend in de Eemsmonding) als over de financiële I aangelegenheden (waarin de bekende „Spaltungs-theorie" een rol dreigde te gaan spelen) is men tot een oplos sing gekomen. Dit betekent, dat. zodra de regerin gen eveneens akkoord gaan met deze oplossingen, tekening van het verdrag mogeiyk wordt. HERV. KERK Genêve (Ned. "fandaag eerste aflevering in ons blad Iedere dag haast is de telefoonverbinding tussen Prinsengracht 535 in .Amsterdam en Rodenryseweg 185 in Berkel een kwartier geblokkeerd. Aan Wie Amsterdamse kant Fiep Westendorp, aan de andere kant Annie M. G. E5chmidt. Annie vertelt welke nieuwe verwikkelingen zy de vorige dag heeft jitgebroed voor de figuren in de strip, die de twee dames maken. Fiep weet 81lan hoe het verder moet met de tekeningen. an 3Iag die juffrouw een grote hoed op hebben? I Moet ze zus zijn, of zo? En die meneer, wat laten we daar verder mee gebeuren? Zo ontstaan wederzijds nieuwe ideeën. De hoorn op de haak. In Berkel wordt de schrijfmachine weer tevoorschijn gehaald, In Amster- lam tekenpen en inkt en opnieuw ontstaat een fase in het stripverhaal, dat lcfrandaag in dit blad van start gaat. Het lijkt behalve een kostbare ook en gebrekkige samenwerking, maar jee (vele) bewonderaars van de strip-sisters" (zo noemen zij zich- kunnen beter weten. Zij wer- ien al dertien jaar samen, haar ar- Istieke verbeelding beweegt zich al jtaast vanzelf langs dezelfde lijnen; woord is al genoeg om tot over- lenstemming te geraken. Zelfs ge- het dat de een belt om het- ideetje te bespreken, dat de ook net gekregen heeft, de ifstand Berkel-Amsterdam aldus te- jepathisch overbruggend. De twee Advertentie Ook de Heer Doordauw, uw topverko- per, zegt 'handen drogen hygiënisch en lekker fris met LinMiJ-Towelmaster* Handen wassen handen afdrogen. 1 Waaraan? Aan die kletsnatte, groezelige, smoezelige handdoek, die daarzo'n hele dag hangt. Bron van ergernis, bron van infectie! Vervang die handdoek door de LinMij-Towelmaster. Hygiënisch en lekker fris. leder trekt zijn schone, droge stukje handdoek uit het apparaat. Modern: hedendaagse bedrijfshygiëne vraagt om deze voorziening. Economisch: geen investering - appa raat ontvangt u in bruikleen. Alleen een luttel bedrag perweekvoordegebruikte rollen, afgehaald door de LinMij-Towel- master servicedienst. Geïnteresseerd? Vraag omgaand informatie aan: Aan LinMij-Towelmasler Herengracht 586 - Amsterdam zend mij voorwaarden kom demonstreren firmanaam adres: woonplaats: telefoon: - vragen naar: hebben nog meer gemeen. Zij blijken beiden veel tijd nodig te hebben om hun dagelijkse stripportie uit te wer ken. Annie Schmidt benijdt de men sen, die achter een schrijfmachine gaan zitten en er een stukje uit rammelen. Uren moet zij denken voor een verhaaltje ronds is. voor alle ideeën er in zitten. En is zij zover, dan kan er toch nog weer een nieuwe gedachte rijpen, die zij dan toch ook nog graag in hetzelfde stukje strip wil verwerken. Haar gezin staat haar daarbij dapper terzijde. Haar zoon van tien vraagt zij wel eens om een tip. Een gestolen vaas moet weer boven wa ter komen, weet hij niet een gekke manier waarop dat kan gebeuren? Ja, hij weet wel wat.In een winkel vinden ze die vaas, en nog een, en nog een, net zolang todat de hele winkel volstaat met allemaal dezelf de vazen. Mooi, zegt Annie Schmidt, dan, prachtig. Ze begint te schreven, totdat haar zoon nog even komt la ten zien in welke andere strip ^at mooie verhaal met die vazen al stond. Weg mooi idee. Annie Schmidt verscheurt het papier en realiseert zich dat het beter is voort aan maar weer uitsluitend op eigen kracht te vertrouwen. Fiep Westendorp heeft geen huis genoten waarop zij zou kunnen te rugvallen. Dat betekent voor haar: voldoende rust om een hele dag te kunnen werken aan twee, drie teke ningen. Voor een buitenstaander kan dat onwaarschijnlijk lang lij ken, zij kan het nietvlugger. Zij denkt soms uren na over een figuur tje voordat het eerste lintje op pa pier komt. En dan nog pas begint het groeiproces, dat van een gewo ne tekening een persoonlijkheid maakt: een pinnige juffrouw, een royaal heertje of een zeer deftige dame. Fiep Westendorp houdt niet erg van interviews. Over haar werk wil zij praten, maar verder wat doet het er toe, vindt zij, of ik goed spinazie kan koken, of ik in een leuk klein grachtenhuisje woon, en dat soort dingen. „Over mijn werk wil ik praten, en als u morgen terug wilt komen, praten we er verder over, dat vind ik best. De rest is niet belangrijk". Wij zijn dat even niet helemaal met haar eens, op gevaar af ruzie met haar te krygen. De kans daar op is niet groot, lijkt het, want Fiep Westendorp is een aardige jonge vrouw. Een sportief, vrolijk, je zou bijna zeggen guitig gezicht, blonde krullen en vriendelijke ogen. Dat haar huis niet belangrijk zou zijn, is ook niet waar. Het is notabene een Hendrick de Keyser- huis en het staat op de lijst van Monumen tenzorg. Dat betekent dat zij het aan de buitenkant alleen groen wit mag laten beschilderen. Genoeg geklapt uit de Westendorp- school. Terug naar haar werk. Zij zegt: „Ik geloof in gedegen werk. Er zijn mensen die strips, moppen of wat De schrijfster van ons nieuwe stripverhaal Annie M. G. Schmidt dan ook tekenen zonder dat zij een goede opleiding hebben gehad. Ik geloof dat er dan altijd iets moet rammelen. Je moet eerst een gewoon mens kunnen tekenen voor je een karikatuur maakt, zy is dan ook op de Academie voor Beeldende Kun sten in Rotterdam geweest. Zij heeft er de techniek van het tekenen ge leerd, anatomie, beeldhouwen, noem maar op. Maar het merkwaardige is dat haar produkten niet eens zo erg; velschillen van wat zij als jong meisje al maakte. Natuurlijk, de techniek is verbeterd, maar de krab beltjes, die zij als zesjarige op pa pier zette en die door haar moeder nog trouw worden bewaard, hebben toch al iets van de figuren, die in de komende strip (hun eerste) tot leven zullen komen. Omdat Annie Schmidt en Fiep Westendorp niet van vlug werk hou den. zijn zij blij met het stripver haal (de inhoud moet geheim blij ven) een flink eind vooruit te zyn. Fiep vertelt van een „jongen" uit het vak, die maar één dag vooruit is. Het lijkt haar verschrikkelijk. Eén dag griep en je loop vast. Wat dat laatste betreft, de „strip-sisters'- hebben net, en ook al weer mooi te- gelykertyd, een griepje verwerkt. De lezer, eenmaal geboeid door de in Berkel en Amsterdam verzonnen avonturen, kan dus gerust zijn. NED Aangenomen naar Prot. Gem.) H. Beker te Wassenaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Geldermalsen G. Ves- seur te Rockanje te Vlanen en te Vinkeveen G. van der Maaten, kand. te Doornspijk te Schoonrewoerd C. Warner, kand. te Amsterdam te Vrouwenpolder A. van Zuijlen. kand. te R'dam. Aangenomen naar Utrecht- Zuid (vac. J. van Reeven) R. Slertse- ma te Aalten naar Amsterdam- Watergraafsmeer (vac. C. B. Bavlnck) Th. Ferwerda te Noordwijk aan Zee naar Heerjansdam P. Homburg te Vlls- slngen. Bedankt voor Hoogvliet (3de pred.pl.) R. Akkerman te Die ver (Dr.). EVANG. LI TH. KERK Aangenomen naar Breda-Bergen op Zoom J. Mostert. prop. te Den Helder Bedankt voor Amsterdam (wijkgem. 10) S. G. van der Haagen te Schiedam. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Elspeet A. Hofman te Zeist en G. A. Zljderveld te Cappelle a/d IJssel. CHR. GEREF. KERKEN Ds. W. Harkema 25 jaar predikant Heden is het vyfentwintig jaar ge leden, dat ds. W. Harkema, thans predikant van de Baptisten Gemeen te te 's-Gravenhage, werd bevestigd als predikant van de Evangelische Gemeente van Heerde. Wijtze Harkema werd 6 juni 1913 te Leeuwarden geboren en heeft tij dens zijn acht-jarige ambtsbedie ning te Heerde in de omliggende dorpen, met name te Wapenveld en te Veessen, veel evangelisatiewerk verricht. Op 3 juni 1945 verwisselde ds. Harkema de Evangelische Gemeente van Heerde met de Baptisten Ge meente van Almelo (Nieuwstraat), waar hij werd bevestigd door ds. S. J. Zijlstra uit Eindhoven, toen nog predikant te Hengelo in Overijssel. Ook in zijn derde en tegenwoor dige gemeente 's-Gravenhage, waar hij op 17 oktober 1954 werd beves tigd door zijn voorganger, ds. J. Louw, heeft ds. Harkema zich inten sief bezig gehouden met het (tent) evangelisatiewerk. Daarnaast is ds. Harkema tevens leider van de evangelisatieposten te Delft en te Oegstgeest. Ds. Harkema neemt in de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland een vooraanstaande plaats in en vervult vele bestuursfuncties en heeft, zitting in tal van colleges en commissies. KRAAIENPLAAGIN UTRECHT en de illustratrice Fiep Westendorp De Ned. Hervormde Predi kantenvereniging heeft gisteren de Domkerk te Utrecht haai honderdjarig bestaan herdacht. De bijeenkomst werd geopend door de praeses van de generale synode, ds. P. G. van den Hooff. Sinds de Tweede Wereldoorlog zyn de vergaderingen van de Hervormde Predikantenvereniging onder auspi ciën van de synode gedeeltelijk ge combineerd met die van de Vereni ging van Vryzinnig Hervormden. Dit jaar heeft het- moderamen van deze vereniging echter naar aanlei ding van de verwerping van het be roep van prof. Smits door het mode- ramen van de synode, besloten, niet aan de vergadering deel te nemen. Ds. Van Hooff ging hierop in met de opmerking: „Het is niet belang- ryk hoe wy over God denken, maar wel dat we samen zijn". Zo begon liet Prof. dr. W. F. Dankbaar hield een herdenkingsrede, getiteld „Onbe krompen en ondubbelzinnig". Hy zei, dat de vereniging honderd jaar gele den werd geboren uit diepe bezorgd heid over de toestand waarin de Ne derlands Hervormde Kerk verkeer de. Het initiatief werd genomen door ds. J. G. Verhoeff uit Zevenbergen, die een bidstond voor de predikanten belegde. Op cie eerste officiële verga dering, 30 april 1862, verschenen er 52 dominees uit het hele land en sindsdien is hun aantal gestegen tot ongeveer 700 nu. In Utrecht, waar de predikanten altijd by elkaar komen, werd sinds 1862 gesproken van de „jaarlijkse kraaienplaag", terwijl Utrecht tijdens de congressen „het krentenbrood" heette, vanwege het grote aantal „zwarte krenten" in de „melige" stad. De vereniging heette de eerste ja ren de „Evangelisch Confessionele Predikanten Vereeniging". Er werd een voorlopig program van actie op gesteld, waarin onder meer de vrij heid van de gemeenteleden om ook buiten hun eigen gemeente naar het avondmaal te gaan en kinderen te laten dopen werd opgenomen. Te vens wenste men een opheffing van de beslissende macht van de provin ciale kerkbesturen en kantte men zich tegen het modernisme. In 1863 werd een tweede vereniging opgericht tot verschaffing van hulp en bijstand aan gemeenten en leden van de Nederlands Hervoi*mde Kerk die om des peloofswille in nood ver keerden. Haar basisformule werd „de ondubbelzinnige en onbekrompen in stemming met de grondslag der kerk, zoals die in de belijdenisgeschriften I was neergelegd". Deze formule werd later overgenomen door de Neder lands Hervormde Predikantenvereni ging, die haar handhaafde tot 1946. Toen werd beslot-en, voortaan gedeel telijk samen met de vrijzinnige pre dikanten te vergaderen. Historie (Van onze Haagse correspondent) Het blykt. dat via het Internatio nale Rode Kruis nog nader bericht is binnengekomen, dat behalve een bedrag van 1,4 miljoen gulden, dat beschikbaar is voor de Nederlandse ex-krijgsgevangenen in Japan, nog een bedrag van 1,1 miljoen gulden die destijds werd belast met de ver deling en uitkering van de gelden aan ex-krygsgevangenen, is vrijwel opgeheven. Niettemin heeft het hoofd van deze afdeling gemeend een aantal organisaties, die beschouwd werden als te zijn aanvaardbare ver tegenwoordigers van de ex-krijgsge vangenen, bijeen te moeten roepen t u j1.1 vaiigeneii, uijccii tc 111 beschikbaar is. Het bedrag van tenejnfje te overleggen, wat te doen miljoen gulden is het geld dat «n mgt hgt bedrag uitgenodigd werden Nederland overgebleven is tengeyol- dg organisaties van oud-beroeps- se van het feit. dat vele tx-kriljs- mültalrcn van h gevangenen onvindbaar zijn. Dat HERENGRACHT 586 AMSTERDAM TELEFOON 24 26 64 - 24 20 35 hl t ...-nv..w- kunnen zyn overleden ex-krygsge vangenen, geëmigreerden en ook wel mensen, die zich niet hebben I gemeld als rechthebbenden op de „vergoeding" door Japan beschik baar gesteld. Daarnaast heeft het internationale Rode Kruis nog on geveer 1.100.000 gulden als restanten van de vergoeding, door Japan ter beschikking gesteld voor ex-krjjgs- gevangenen van andere nationaliteit. I De afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, militairen van het voormalige KNIL, Madjoe Bendor en Voorwaarts, als mede de NIBEG. (De Indische Pen- sioenbond, waarin talrijke oud krijgsgevangenen zyn georganiseerd, die als landstormers of miliciens dus niet-beroepsmllitairen heb. ben gediend in de oorlog tegen Ja pan, werd niet uitgenodigd). Bij het overleg is in principe be sloten een commissie van advies voor Buitenlandse Zaken te benoe men onder voorzitterschap van de I directeur van 't Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden. Voorts werd een prioriteitenlijstje opgesteld voor de bestemming der gelden. Dat lijstje is als volgt: 1. een extra-uit kering aan weduwen en/of wezen van overleden krijgsgevangenen; 2. een extra-uitkering aan invalide krijgsgevangenen; 3. een extra-uit kering bestemd voor revalidatie van invalide krijgsgevangenen. Het ligt in de bedoeling de gelden in een stichting onder te brengen. Dit in principe genomen besluit is nu als voorstel gezonden aan het In ternationale Rode Kruis te Genêve met verzoek daaraan goedkeuring te hechten. Binnen enkele dagen, zo werd ons uit de kring van ingewyden medege deeld, wordt het antwoord van het Internationale Rode Kruis ver wacht. Vrijzinnige prediking Algemene vergadering Zwinglibond In Zwolle is de algemene vergade ring van de Zwinglibond (principieel vrijzinnig) gehouden. In zyn ope ningsrede sprak de voorzitter, ds. A. J. Roodzant, predikant te Belling- wolde (Gr.) over het definitief wor den van de veroordeling door het breed moderamen van de synode der Ned. Herv. Kerk: het blijvend ont zeggen van de emeritaatsrechten aan prof. dr. P. Smits. „Duidelijker dan ooit is gebleken, dat artikel 10 van de kerkorde geen ruimte en vryheid meer geeft aan de vrijzinnigen, die geloven in geest en waarheid. Er is eén zeer onwaar achtige toestand ontstaan, omdat de kerk nagelaten heeft het eerlijke woord te spreken", aldus ds. Rood zant. De vergadering ging akkoord met de positiebepaling van de bond, zo als die door het hoofdbestuur werd voorgesteld: ln plaatsen, waar de vrijzinnigen een minderheidsgroep vormen en geen vrijzinnige predi king meer gehoord kan worden, ad viseert het hoofdbestuur geen lid maat te worden van de Ned. Herv. Kerk. en ook adviseert men hen. die in die plaatsen lidmaat zijn, als lid van de Ned. Herv. Kerk te bedanken. De jaarlijkse conferentie zal dit jaar in Egmond aan Zee op 29 en 30 september worden gehouden. Trof. Dankbaar schelste in het kort de historie van de vereniging, waarin de moeilykheden rond het hoger onderwijs en de doleantie een belangrijke plaats hebben ingeno men. Men werd. volgens hem, in de eer ste veertig jaar nog te zeer in beslag genomen door de richtingsstryd in de kerk, dan dat men veel aandacht Wordt Willemskerk schouwburg? (Van onze Haagse correspondent) Het toneelgezelschap Arena - De Nieuwe Komedie onder artistieke lei ding van Erik Vos en Johan de j Meester heeft prof. G. H. M. Holt, ir. B. Bijvoet en ÏVim Versseur plannen laten uitwerken om de onlangs door de N.-H. Kerk buiten gebruik gc- I stelde Willemskerk tot schouwburg te verbouwen. Het liert in de bedoeling er I een transformabele zaak v. tussen dc 600 en 700 plaatsen in te richten. Het gehele project inclusief het kopen van het gebouw van de N.-H. Ge- meente zal een bedrag vergen van tussen de drie en vier miljoen gulden. De Willemskerk aan de Nassau- laan is een van de weinige voorbeel den van Engelse neo-gotiek in ons land. Het gebouw staat dan ook on der Monumentenzorg. Er rust een servituut op dat stelt dat het alleen voor religieuze doeleinden mag wor den gebruikt. Onder die voorwaarden heeft Koning Willem II het destijds beschikbaar gesteld. Het Koninklijk Huis is toestemming gevraagd aan dit, servituut uitbreiding met cul turele doeleinden te geven. kon besteden aan de problemen in de buitenwereld. In de dertiger Jaren kwam de reorganisatie aan de orde, terwijl er ook meer belangstelling kwam voor zaken als de oecumene, de jeugd, de buitenkerkelijke stro mingen en sociale en staatkundige vragen. Na de tweede wereldoorlog ging men samen met de vrijzinnige predikanten spreken over vragen rond de beiydenis en het ambt. de tucht, het apostolaat, de politiek en de moderne mensbeschouwing. Prof. Dankbaar noemde het jammer, dat deze samenwerking juist in dit Jubi leumjaar ls afgebroken en hy sprak de hoop uit, dat men volgend jaar weer samen zal kunnen congresseren. Gistermiddag sprak prof. dr. H. Berkhof over „tweeërlei ecclesiologie", hetzelfde onderwerp dat ook op de eerste vergadering in 1862 was be handeld. Gokken en kunst Sir Charles Wheeler, voorzitter van de Britse Koninklijke Academie, heeft gisteren kritiek op het Britse volk geleverd omdat het niet vol doende geld bijeen brengt om een tekemng van Leonardo da Vinci in het land te houden. Sir Charles ver klaarde aan een diner in Londen, dat men wel tien miljoen pond sterling (meer dan honderd miljoen gulden) kan vinden voor gokken over de uit slag van de „Grand National" (paar denrennen) maar voor het behouden van een kunstwerk is nog slechts een kwart van de benodigde 800.000 pond sterling byeen gebracht. Zoals bekend wil de Academie de tekening verkopen omdat zij het geld nodig heeft om haar onafhankelijk heid te bewaren. De tekening is een voorstudie van een schilderij in het Louvre. Londen zal met de belangen van Canada rekenen Na twee dagen besprekingen tus sen Macmillan en de Canadese pre mier, John Diefenbaker. is gisteren in Ottawa bekend gemaakt, dat En geland „vastbesloten" is de essen tiële belangen van het. Gemenebest bij de onderhandelingen van Enge land tot. toetreding tot de Europese gemeenschappelijke markt veilig te stellen". De Canadese regering ver trouwt dat Engeland zijn uiterste best zal doen de Canadese belangen te waarborgen. De twee premiers hebben tevens de betrekkingen tussen Oost en West. het. vraagstuk-Berlijn, de ontwape ning en de kernproeven besproken, evenals de toestand in Zuidoost-Azië. De huidige toestand inzake kern proeven wordt, betreurd. De premiers zeggen vastbesloten te zullen werken aan het bereiken van doelmatige in ternationale overeenkomsten voor stopzetten der proeven en voor alge mene ontwapening aldus het com muniqué

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5