JUBELEND FESTIJN IN AMSTERDAM! Fleurige optocht toegejuicht In een spontane N/ bruiloftssfeer Kosmos IV is geland OPSCHUDDING IN BARNEVELD (9ud 9ÏÏe Lieve Koningin beste Prins Weer geheime V.S.-satelliet Na afgelasten oranjefeesten WEERBERICHT teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 MEI 1962 No. 30641 LEIDSCH ÉSÉ DAGBLAD Directeur. E A E. van Dishoeclt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wlue sm8el l' Lelden Glro M 51055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 P eert unieke wijze is gisteren te Amsterdam het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijke paar gevierd. Welhaast onvoorstelbaar spontaan-hartelijk, kwam de liefde en aanhankelijkheid van honderdduizenden tot uiting. Men had zich daarbij nauwelijks een grandiozer manifestatie kunnen indenken! Tot het welslagen der talloze feestelijkheden, welke de dankbaarheid aan en het medeleven met het zilve ren Koninklijk paar omlijstten heeft niet in het minst bijgedragen het over het algemeen mooie, ofschoon nog koude lenteweer. Allerwegen zijn Koningin en Prins tijdens de „rijdende en varende receptie" door het volgestroomde Amsterdam luide toegejuicht. De hechte band, welke tussen Vorstenpaar en het Nederlandse volk bestond, is op deze schitterende dag zo mogelijk nog versterkt. Ook de vier Prinssessen zijn in de grootse hulde betrokken, waardoor deze feestdag ook voor haar een onvergetelijke zal blijven! „Een gezellige Amsterdamse brui loft". Dit had het hoofdstedelijke Oranjecomité de Koninklijke familie toegezegd op haar rijtoer door het versierde Amsterdam. En gezellig was het gistermiddag in het RAI- gebouw waar 11.000 Amsterdammers losbarstten in een spontane jubel, waaraan Vorstin, Prins en Prinses sen zichtbaar veel genoegen beleef den. Wat de komende dagen nog aan de feestelijkheden te wachten staat, niets zal spontaner en origi neler kunnen zijn dan dit onverge telijke kwartiertje in de met bloe men getooide RAI-hal. In tegenstel ling tot de streng- protocolaire pro grammapunten waarmee de rijtoer was begonnen, zoals het inspecteren van de erewacht en de vaandelhulde, klonken hier uit 11.000 kelen de bruiloftsliederen en jengelden een straatorgel een lofzang op de Am sterdamse grachten. Maar het feest bereikte zijn hoogtepunt bij het massale zingen van het lied „Tulpen uit Amsterdam", dat met fraaie uit halen door de enorme ruimte daver de. De Vorstin, stralender en char manter dan ooit, grabbelde in haar tasje naar haar bril om de tekst te kunnen volgen, de Prins schaterde van het lachen en Prinses Irene pro beerde tot tweemaal toe het refrein mee te zingen en jolig mee te dei nen, maar werd door haar oudste zuster lachend vermaand want het decorum van de Koninklijke rijtoer stelt ergens een grens aan de uitge latenheid, waartoe zo'n bruiloft kan verleiden. Burgemeester mr. G. van Hall hield geen officiële rede maar een leuk speechje, dat paste bij de on gedwongen sfeer. „Het is in de eer ste plaats uw feest, maar heel het land viert het met u mee, héél Ne derland met al zijn zuilen en zuil tjes, waarover zo vaak wordt gezucht. Maar zuilen hebben tot taak een dak te steunen. Het is een dak waaronder wij ons in de Nederland se constitutionele monarchie allen thuisvoelen. De duizenden die hier aanwezig zijn zijn gekomen om u namens Amsterdam te zeggen: „Lie ve Koningin, beste Prins, het ga u wèl". Het extra rondje van de comple te stoet met zijn 61 paarden, prach tige open rijtuigen en fraai uitge doste bereden politie, maakte bui ten het draaiboek om een extra rondje door de RAI en de Prins maakte hiervan gebruik om bij het passeren van de hoofdtribune een joviale armzwaai naar dirigent Nico van der Linden te maken, die zich zo had uitgesloofd om de bruiloftslie deren zo zuiver en gelijk mogelijk uit die duizenden kelen te krijgen. Voor duiven geen pluats Honderdduizenden mensen, onder wie talloze buitenlanders, ston den reeds lang voor drie uur langs de route, want het televisie scherm Iaat wel alles zien, maar vermag nauwelijks de sfeer over te brengen, die op zo'n hoogtijdag in de stad hangt! Op de Dam was het zo eivol, dat velen niet alleen trap pen maar ook de grote sierleeuwen van het Nationaal Monument be klommen. De duiven, die zich van het middennlein beroofd voelden, scheerden bij honderden laag over de mensenzee toen het Koninklijk gezin om vier minuten voor drie uit het Paleis trad. Een gejuich steeg op en ook vele oh's en ah's van degenen, die te recht onder indruk waren van de zeer smaakvolle kleding van de Vor stin en haar dochters. De Koningin droeg een antracietgrjjze mantel met witte corsage op een wit-genop- te donkerblauwe robe en was ge tooid met een zeer flatteuze witte hoed, Prinses Beatrix droeg een zee groen pakje, en haar zusjes Irene, Margriet en Marijke waren respec tievelijk in donkerblauw, lichtblauw en donkerblauw gekleed. De Prins was blootshoofds, maar droeg bij uitzondering een overjas. Geestdri ft De Amsterdammer houdt in het algemeen niet van uiterlijk vertoon Maar gistermiddag week men van deze gewoonte en juichte men uitbundig, een gejuich dat begon bij de Dam en dat voort- golfde langs het gehele traject van de route. In de Leidsestraat bereik te de geestdrift een hoogtepunt toen van het dak van een kantoorgebouw een „tickertape-regen" als een sneeuwbui op het verraste bruids paar neerdaalde. Op het Leidseplein luisterden Ko ningin en Prins met zichtbaar ge noegen naar de hulde die het Ne derlandse Operakoor bracht met het bruidslied uit „Lohengrin, hetgeen een hoogtepunt op deze middag was. En voorts ging het weer, langs de dikke rijen hoeraroepende feestgan gers. langs de vele deputaties de hoogleraren, de straatjongens, de r.-k. geestelijken en prot. geestelijken, de vertegenwoordigers der joodse ge meente, de koks, de Rode Kruishel- pers, muziekkorpsen en drumbands en al die anderen die aan deze „rij dende en varende receptie" deelna men. Enige honderden scholieren lie ten bij deze opgestelde groepen eer receptieboek tekenen, dat het bruids paar door het Oranjecomité is aan geboden. (Men zie ook elders) I De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag van de luchtbasis Vanden- berg in Californië een geheime mili taire kunstmaan gelanceerd. Dit is de vierde geheime militaire satelliet, die de luchtmacht binnen 10 dagen de ruimte heeft ingeschoten. De kunst maan, die in de beoogde baan om de aarde kwam, werd gelanceerd door een Thor-Agena-B-raket en behoort waarschijnlijk tot de serie spionage- satellieten, waarvan er reeds vele zjjn gelanceerd en die de taak overnemen van de waarnemingsvluchten met de U-2-vliegtuigen. Zij kunnen raket lanceringen en kernbomexplosies waarnemen en deze waarnemingen radiografisch naar de V.S. „overbrie ven". De dezer dagen gelanceerde Russische kunstmaan Kosmos IV is in een tevoren aangewe zen gebied in het westen van de Sowjet-Unie met succes geland, zo heeft het Sowjetpersbureau Tass zondagmiddag bekendge maakt. De satelliet was op 26 april gelanceerd als vierde in de jong ste reeks, waarmee de Russen stralingen in de ruimte willen bestuderen. De Kosmos IV is tot dusver de enige kunstmaan van genoemde vier. die naar de aarde is teruggekeerd. Volgens Tass geschiedde dit op een radiosignaal van de aarde. Op haar tocht van drie dagen door de ruimte heeft de satelliet bijna 2 miljoen km afgelegd. De instrumen ten voor de bestudering van de hogere lagen van de dampkring en van de ruimte hebben op de reis goed gefunctioneerd, aldus Tass. De ver kregen gegevens worden thans on derzocht Driemaal is het dezer dagen in Bar neveld tot ongeregeldheden gekomen, waarbij de politie moest optreden. Vooral de jeugd gaf zo uiting aan haar ongenoegen aan het afgelasten van de oranjefeesten, nadat B. en W. de Oranjevereniging geen toestemming had willen geven voor een kermis en bovendien een gemeentelijk gebouw niet ter beschikking heeft willen stel len voor een bal. Na een rondgang van een plaatse lijk muziekkorps begonnen gisteravond opnieuw de wanordelijkheden. Op sensatie beluste jongelui begonnen weer straten op te breken en beko gelden later een dienstauto van de politie met stenen. De politie gelastte de menigte omstreeks half negen de straat te ontruimen. Volgens oogge tuigen verschenen onmiddellijk daar na talrijke agenten, die de straat door middel van de knuppel schoonveeg den. waarbij niet alleen de onrustige elementen klappen zouden hebben opgelopen. Op last van de burgemeester liet de politie omstreeks half tien alle café's ontruimen. Deze maatregel werd ge nomen, omdat zich in de café's deel nemers aan de wanordelijkheden be vonden, aldus de politie. Volgens oog getuigen moest de ontruiming zo snel gebeuren, dat velen niet eens gele genheid kregen af te rekenen. De politie deelde echter mee, dat de be zoekers ruimschoots de gelegenheid hebben gekregen hun vertering te be talen en heen te gaan. Bij de ontruiming van een cafétaria heeft zich een incident voorgedaan. Volgens de politie heeft een jongeman met een vork een dreigende houding aangenomen. Ooggetuigen deelden mee, dat de agenten hier andermaal van de knuppel gebruik maakten. Er zyn geen berichten over gewon den. Tot ver na middernacht was het nog onrustig in het dorp en bleef de politie patrouilleren. De politie van Barneveld was ver sterkt met tien tot vijftien man van de Rijkspolitie, terwijl bovendien de agenten, die elders in de gemeente Barneveld zijn geplaatst, in de hoofd plaats van de gemeente waren samen getrokken. In totaal waren er gister avond en vannacht 25 tot 30 politie agenten. Ook in de nacht van zondag op maandag waren er uitingen geweest van ontstemming over de afgelasting van de feestelijkheden. In de nacht reed een auto met witte doodshoof den met daaronder de woorden: „Geen oranjefeest in Barneveld. Bah" door het dorp. In de vroege ochtend uren werd het standbeeld van Van Schaffelaar in de rouw gestoken. AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veel bewolking maar later ook en kele verspreide opklaringen. Slechts hier en daar een bui. Overwegend matige noordwestelijke tot noordelijke wind. Minder koude nacht morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 aiut) 2 mei Zon op 5.10 uur; onder: 20.05 uur. Maan op: 4.52 uur; onder: 17.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.37 en 14.01 uur, laagwater te 9.40 en 22.10 uur. Uit het Leidsch Dagblad van 30 April 1862: (Advertentie). Zwem- tn badinrigting Rhijnzigt. De Zwem- en badinrigting zal op den len Mei a.s. zoo tot ge bruik van Baden als tot het erlangen van onderrigt in de Zwemkunst worden geopend. 1 Namens de commissa- sarissen van Limburg Stirum. (Dit nummer bestaat alt 22 paglna'sl

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1