jtwé&Zra*t> 'ompidou slaagt voor larlementaire examen Salan wil De Gaulle en Debre als getuigen LUCKY STRIKE sempra sJsstverf Volksstemming in Algerije in eerste helft van juli Rotterdamse politie op spoor van uitgebreide illegale wapenhandel Russische protesten teken van zwakheid" TOJLATING ALGERIJNSE EVANGENEN OPGESCHORT rogressievere Dciale politiek Jongen van 16 met revolver Rusk op zijn persconferentie over hervatting; kernproeven Politieke onthullingen op komst erlcht 1 maart 1860 «Vïiisiv-K,; ■'sASa - Vrijdag 27 april 1962 Derde blad no. 30639 mier Pompidou van Frankrijk heeft vanochtend in het Nationale Ver ing bekendgemaakt, dat de vrijlating van Algerijnse verzetsstrijders ipig is opgeschort. Dit was geschied, zei hij, omdat pogingen om Franse Iren die zich in handen van de Algerijnse verzetsbeweging zouden den, op te sporen tot dusver onbevredigende resultaten hadden gehad, uitwisseling van de gevangenen vormt een onderdeel van de over- msten van Evian. (Van onze Parijse correspondent) feorges Pompidou, die in de lange historie van Frankrijks vijf- plieken de eerste niet-parlementariër is die tot premier is be- hd, heeft in die functie gisteren voor de Nationale Vergadering het voorlezen van zijn regeringsverklaring gedebuteerd. Na de [universitaire diploma's die hij vroeger al heeft behaald kan krel worden gezegd dat,.kandidaat" Pompidou gisteren ook zijn tweedelig parlementaire examen eerst de schriftelijke paring en daarna de mondelinge debatten is geslaagd. heeft geen oratorisch vuur- het bijzonder af of de belofte afgestoken, maar zijn exposé helder en zonder demagogische plogieën opgebouwd en gefor- prd. De debuterende minister- pent, die slechts in het begin last scheen te hebben van par- ptaire plankenkoorts, werd dan [iet een waarderend applaus van geringspartijen beloond. Er be- op dat moement dan ook al twijfel meer, of Pompidou zou In de uitslag van de stemming, loor vandaag tegemoet werd ge- een behoorlijke puntenlyst kun- Jjproduceren. .35. baar grote lijnen volgde de nieuwe is dier de parlementaire traditie q van ziJn voorganger evenmin 'an doden een woord kwaad zeggen. De politiek van het deiipet-Debré, dat trouwens in grote [derheid door hem was overgeno- 2.»l zal in de toekomst dus worden ?e htgezet. baaJet enig sceptisch gemompel werd wel Pompidou's opmerking dat Frankrijk met „ja- ie nauwgezetheid" op de uitvoe door de tegenpartij van de ak- Lelden van Evian zal letten, alsof niet juist de OAS is die een te uitvoering in de weg staat. De d°isen in Algerije verzekerde hij, (het uur van het steriele leedwe- over het verleden momenteel >ij was. Aan de misdadige acti- ;ke|ten van de illegale terreurorga- tie zal een onverbiddelijk einde len gemaakt, zo riep Pompidou Pjjeen lichte stemverheffing uit. aanzien van Europa deed de premier een vriendelijk ge in de richting der gemeen telijke organen en stelde hij, ?r overigens nadere precisering, lauwere samenwerking tussen de Jlanden in het vooruitzicht om „politiek bestaan" te bewerkstel- <-L> va: de debatten, die gisteravond ,g iTi'oeg in de morgen volgden en öêvandaag werden voortgezet, werd dat „Europa der vaderlanden" generaal De Gaulle kritisch on- tjde loep genomen. Men kreeg de uk dat er zich in het Franse par ent nu een steeds duidelijker 5 rderheid aftekende tegen de 1 opa-plannen van De Gaulle en ;e de Europese integratie. Nadat o<)ud-premier Paul Reinaud scher- malvses van het gaullistische re- gegeven had, vatte een andere 'its-liberale afgevaardigde, Jean- f 1 David, de inzichten van een d it deel van het parlement samen Itzijn uitspraak dat Europa niet e bezit is van de staatshoofden, t h van 160 miljoen Europeanen. et betrekking tot de economische lociale politiek werd eveneens een 2 progressiever geluid vernomen i men van zijn voorganger, Mi- 1 Debré, gewend was. „Wij zijn stbesloten", aldus Pompidou, „het eiemene levensniveau te verhogen m r de baten der economische ex- sie rechtvaardiger te verdelen". >p dit punt worden nu niet zonder nning de reacties afgewacht van vakverenigingen en van de amb- aren. Nadat dinsdag het spoor- u [personeel 't werk had neergelegd, I k gisteren op de vliegvelden en bij io en televisie weer een wilde sta- ig uit en voor de volgende maand /nog grotere sociale onrust voor- ld. Men vraagt zich dan nu ook in espr. Schürmann- Oe Tliant )e Nederlandse permanente afge- irdigde bjj de V.N.mr. C. W. A. hürmann, heeft gisteren een on- houd gehad met de waarnemend Tetaris-generaal der V.N.Oe ant. Volgens bevoegde kringen zöu de ïerikaan Bunker, die bjj de gehei- voorbesprekingen tussen Neder- id en Indonesië aanwezig was, ndaag een bespreking met Oe hebt in. De Amerikaanse minister van Bui- Qlandse Zaken, Dean Rusk, heeft rteren tijdens een persconferentie zegd, dat men nog steeds in con- ct is met Nederland en Indonesië er de basis, waarop deze landen in besprekingen over de kwestie- euw-Guinea zouden kunnen her tten. hopen dat deze bcsprekin- n in de nabije toekomst zullen irden hervat", zei hij voorts. „Ik loof niet, dat ik op dit ogenblik li moeten proberen, de aandacht op a 6peciale hinderpaal te vestigen", Rusk, de nieuwe premier, in de zomer de globale verhoudingen tussen prijzen en salarissen te herzien, deze nieuwe dreiging tijdig zal vermogen te ke ren. Het gereserveerde respect, waar mee de parlementariërs Pompidou in het algemeen gisteren beluisterden, werd nog een keer door een paar iro nische interrupties onderbroken, toen de minister-president in zijn maiden-speech de vergadering op wekte haar grondwettelijke functie van controleur van het uitvoerende orgaan loyaal te vervullen. Op de luide opmerkingen van verschillende zijden, dat men die loyaliteit dan ook wel graag door het staatshoofd be antwoord wil zien, wist Pompidou klaarblijkelijk zo gauw geen ant woord te geven en met hetzelfde iet wat gelijkmatige stemgeluid werd de regeringsverklaring door hem toen dan ook verder tot de slotzin voorge lezen. Advertentie Uw plafond in één keer Waqe/wit! 'n product van VEVEO- Schiedam Er is een datum vastgesteld, waarop de Algerijnen hun recht op zelfbeschikking zullen mogen uitoefenen. Die datum zal vol gende week worden bekendge maakt. Dit heeft Farès, de voor zitter van de voorlopige execu tieve in Algerije, gisteren tegen over journalisten in Parijs ver klaard, nadat hij voor het eerst zijn opwachting hae? gemaakt bij president De Gaulle. In politieke kringen in Parijs wordt verwacht, dat dit referendum, waardoor de Algerijnen hun onaf hankelijkheid zullen verwerven, in de eerste helft van juli zal worden ge houden. Die speculatie wordt met na me in direct verband gebracht met een verklaring van minister Joxe, dat de Franse regering twee maanden had uitgetrokken om de OAS ra dicaal en definitief te liquideren. Intussen duurt de terreur van de OAS in Algerije voort. Gisteren vie len 21 doden, achttien moslims en drie Europeanen, terwijl 23 personen verwondingen opliepen. De meeste slachtoffers vielen in Oran en Al giers. Het Franse leger heeft in Oran 21 leden van de OAS gearresteerd en achttien ton uitrustingsstukken en levensmiddelen in beslag genomen In Bóne is de OAS-leider Roger Sor- rentino aangehouden. Zijn schuil naam was kapitein Roger. Het Algerijnse bevrijdingsleger (FLNheeft gedreigd zijn eenheden in Algerije bevel te geven, aanval len van het Franse leger te beant woorden. Dit. staat in een communi qué van het hoofdkwartier van de FLN, dat woensdagavond in Tunis is uitgegeven en gisteren door het Tu- mesische blad „La Presse" is afgedrukt. Volgens het communiqué zullen de FLN-eenheden bevel krijgen terug te slaan als het Franse leger niet bin nen een zekere tijd zijn operaties, razzia's en arrestaties gericht tegen de FLN, staakt. Effecten kantoor failliet verklaard De rechtbank in Den Haag heeft het Wassenaars effectenkantoor Lau- rey failliet verklaard. Tot curator werd benoemd mr. C, D. van Boes- schoten uit Den Haag. Zoals bekend had het effectenkan toor vorige week voorlopige sursean ce van betaling gekregen. Gisteren zou de rechtbank beslissen of de sur seance al dan niet definitief verleend zou worden. De rechtbank heeft het verzoek om surceance echter afgewe zen en het kantoor failliet verklaard. De moeilijkheden van het kantoor zouden, "naar de mening van de raadsman van de heer Laurey, mede veroorzaakt zijn door de verlening van kredieten, die als gevolg van dé insoevabiliteit van de betrokken debi teuren niet ingevorderd kunnen wor den. Reeds elf personen aangehouden Het vermoeden van de Rot terdamse politie, dat men de ar restatie van een 24-jarige schil der, die in het noordelijk stads deel van Rotterdam woont, een w Controle-eisen zijn minimaal (Van onze correspondent in Washington) De felle taal, die de communisten thans bezigen over het feit, dat Ame rika de kernproeven heeft hervat, is een teken van zwakheid, aldus de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Rusk, gisteren in zijn persconferentie in Washington. Rusk herinnerde aan de rede van president Kennedy begin maart. De president heeft toen gezegd, dat de Russen door hun recente proeven weliswaar geen superioriteit hadden verkregen, doch zjj zouden bjj een eventuele volgende serie proeven zulk Vacantietoeslag voor Berlijners (Van onze correspondent in Bonn) Van de Bonner Bondsregering krijgt elke Westberlijner een bedrag zei hjj, van 100 mark vakantiebijslag om het hem mogelijk te maken uit de be nauwdheid van de Westberljjnse en clave weg te gaan voor ontspanning. Kinderen onder de achttien jaar krij gen 50 mark. In totaal zal de Bonds regering voor deze vakantiesteun een bedrag van anderhalf miljoen mark uitgeven. Het denkbeeld deze steun te ver lenen is speciaal opgekomen omdat vele Westberlijners alleen per vlieg tuig naar de Bondsrepubliek met va kantie kunnen gaan .daar zij afkom stig zijn uit Oost-Duitsland. Zoals bekend, houden de Oostduitse com munisten vluchtelingen, die over de landweg van West-Berlijn naarWest- Duitslannd gaan, aan om heen te be rechten wegens „republiekvlucht". Alleen per vliegtuig is de reis dus veilig. De Bonner vakantiesteun is overigens reeds twee maanden gele den tijdens onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de Berlijnse Senaat en de Bondsregering, in Bonn besloten. een voorsprong kunnen krijgen, dat hun neiging tot agressie gevaarlijk groot zou kunnen worden. Vandaar dat Kennedy begin maart reeds be sloten had, dat Amerika opnieuw proeven zou nemen, tenzij de Russen ter elfder ure akkoord zouden gaan met een overeenkomst, die controle toeliet. De Amerikanen zullen de radio-ac tiviteit tot een minimum beperken en geen proeven ondernemen die. zoals de Russische superbom, een psycho logisch effect nastreven. Minister Rusk onderstreepte dat de wens om te spioneren ten enen male vreemd is aan de Westerse con trole-voorstellen. Het internationaal personeel der controleposten zou zijn standplaats niet mogen verlaten èn een verificatie ter plaatse zou zo spo radisch voorkomen, dat dit geen se rieus spioneren kon betekenen. Daar aan bestaat in onze tegenwoordige tijd dan ook weinig behoefte meer. Zowel de Sowjet-Unie als Amerika weet, dat de twee landen over en weer de capaciteit bezitten tot ver nietiging van hun tegenstander. De Amerikaanse minister beschouwde de eisen van het Westen inzake de con trole als een minimum-bijdrage, die de Sowjet-Unie kan leveren teneinde verdenking uit de weg te ruimen. In dien deze bijdrage reeds teveel is, zo dan ziet het er somber uit voor de ontwapening in het algemeen, waarvoor een veel intensievere in spectie noodzakelijk is. Ook in de huidige omstandigheden wenst Ame rika echter voort te gaan met onder handelingen over een staking der kernproeven en de ontwapening in het algemeen. Amerika's doel blijft de stopzetting van alle kernproeven, dus niet alleen van de proeven in de dampkring. omvangrijke wapenhandel op het spoor was gekomen, is be waarheid. Zowel bij hem als bij een later gearresteerde 28-jarige chauffeur en een 31-jarige in strumentmaker werden grote hoeveelheden schiet- en steek wapens, alsmede munitie in be slag genomen. Het drietal bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam. Totnutoe is tegen acht andere perso nen, zowel in Rotterdam als in an dere steden, proces-verbaal opge maakt in verband met overtreding van de vuurwapenwet. Zij hadden wapens gekocht bij een van de drie handelaren, de meesten van hen ken nelijk met het doel een en ander door te verkopen. Zelfs een jongen van 16 jaar werd in het bezit van een bij een van de thans gearresteerden gekochte revol ver aangetroffen, waaruit wel blijkt dat de „handelaren" niet kieskeurig waren, wat de klandizie betreft! De hoofdinspecteur W. J. van der Kroef, die de leiding bij het onder zoek heeft, zei voor nog vele vraag tekens te staan. Door de zwijgzaam heid van liet voor de officier van Justitie geleide trio is men er nog met achter kunnen komen, waar zij de pistolen, karabijnen, machi nepistolen, waarvan sommige nog gloednieuw zijn, vandaan hebben. Men vermoedt dat een groot gedeelte van diefstal afkomstig is. Aan de verklaringen dat zij het. meeste uit dumps hebben betrokken, hecht men weinig waarde. Maar het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Ook gisteren waren rechercheurs er op uit getrokken om meer gegevens te ver zamelen. Van de chauffeurs en de instrumentmaker was bij de politie bekend dat zij verzamelaars waren. Als camouflage hadden zij in hun woningen wat oude dolken en enkele antieke schietwerktuigen aan de wand gehangen. De moderne wapens echter bevonden zich in geheime bergplaatsen. Grootste De heer Van der Kroef zei, dat dit de grootste illegale wapenhandel sinds 1946 is, die men heeft achter haald. Zijn kamer ligt volgestouwd met in beslag genomen wapenen: vijftien pistolen en revolvers, zes stenguns. 25 geweren, een handgranaat, bajonet ten. Voorts kistjes met munitie, waarbij banden voor automatische wapenen. Een en ander is van zowel Duitse als Amerikaanse en Engelse makelij. Het geheel wordt gecomple teerd door helmen, dolken enz. Allemaal in beslag genomen bij de bovengenoemde handelaren en acht van hun afnemers. Alles is van labels voorzien, waarop is vermeld dat de gemeentepolitie er beslag op heeft ge legd. De zaak is aan het rollen gekomen enkele weken geleden, toen de re cherche op zoek was naar de daders van inbraken in een flatgebouw aan de Heemraadssingel. Tijdens het on derzoek kwam men in een café in het noordelijk stadsdeel, waar men vernam dat de vorige avond een man met een stengun had staan zwaaien, die hij wilde verkopen. Die man was de 24-jarige schilder. Uiteraard wilde men eens met hem spreken. Dat ge sprek liep uit op de ontdekking van een compleet wapenarsenaal onder de vloer van de zolderverdieping. De schilder hield nog vol, dat het hier alleen maar een soort verzamelwoede betrof, maar uiteraard geloofde de politiemannen dat niet. Hij werd meegenomen en weldra volgde de ar restatie van de 28-jarige chauffeur. Deze had zijn voorraad in een ge heime bergplaats achter de schoor steen opgeborgen. Weer korte tijd la ter werd de 31-jarige instrumentma ker aangehouden. Ook in zijn woning vond men wapenen, zij het niet zo veel als bij de twee eerder gearres teerden. J ersterking De ploeg rechercheurs van het bu reau Oostervantstraat werd versterkt met collega's van de centrale recher che. Zo werd het onderzoek met kracht aangepakt. Men kreeg adres sen in handen van personen, die wa penen hadden afgenomen. Bij d® schietwerktuigen waren gloednieuwe, waarmee slechts enkele schoten wa ren gelost, kennelijk om ze te pro beren. In vrijwel alle gevallen heb ben de drie hoofdverdachten bijpas sende munitie geleverd. Men heeft d® bewijzen in handen, dat hun meest® klanten ook handelsplannen hadden met het door hen gekochte of dia plannen zelfs reeds hadden uitge voerd. Van een instelling in Leiden kreeg men een telefoontje, dat daar een pakket met wapenen was bezorgd. Rechercheurs gingen er naar toe en hielden de man voor wie de zending was, aan. Na het opmaken van pro ces-verbaal is hij voorlopig op vrije voeten gesteld. Uiteraard vormt een belangrijk® vraag, zo niet de belangrijkste: „Waar komen de wapenen vandaan?" Men heeft er rekening mee gehou den, dat de ontdekking in Rotterdam een uitloper zou kunnen zijn van de illegale wapenhandel van de in Am sterdam beruchte Pistolen Paultje, die kortgeleden voor diefstal uit een wapenzending op Schiphol is gear resteerd. Van contact tussen de Rot terdammers en Pistolen Paultje ia echter nog niets gebleken. De grote verscheidenheid aan kalibers e.d. maakt zo'n contact zelfs du bieus, daar de Amsterdammer een grote uniformiteit bij zijn wapen handel zou betrachten. Prijs HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK (Van onze Parijse correspondent) Ex-generaal Raoul Salan is gisteren aan zijn eerste officiële verhoor onderworpen ter voorbereiding van het proces, dat hem volgende maand, in zijn kwaliteit van opperste leider van de OAS. te wachten staat. Sinds hij op de derde etage van de Parijse Santé- gevangenis in een zwaar bewaakte cel zit opgesloten, heeft Salan 15 uur per etmaal aan de redactie van zijn verdediging gewerkt. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat hij, anders dan zijn voormalige adjudant Jouhaud, zijn huid duur zal wilen verkopen. Het Paleis op de Dam in Am sterdam krijgt nog een stevige beurtvoordat over enkele da gen de vele vorstelijke gasten van het Koninklijk Paar ont vangen zullen worden. Voor Salan en zijn vier advoca ten dienl men de OAS te beschou wen in het achterwaartse perspec tief van minstens zes jaar. Hij wenst daarom een historisch overzicht te geven van de Algerijnse politiek, zo wel van de vierde als van de vijfde republiek, met de bedoeling uiter aard zijn eigen misdaden door de talloze inconsequenties en koerswis- selingen van de diverse regeringen te kunnen motiveren en rechtvaar digen. In dat verband heeft hij al een lijst van getuigen opgesteld, waar op meer dan 30 namen prijken, waaronder die van de beide staats hoofden, René Coty en De Gaulle, ettelijke premiers, gouverneurs-gene raal van Algerite en voorts een stel hoofdofficieren, onder wie Jouhaud, I die. na zijn doodvonnis, nog op een I eventuele gratie zit te wachten. Veel betekenis zouden de OAS-lei der en zijn verdedigers hechten aan de eventuele getuienissen van ex- I premier Michel Debré. wiens naam I veel genoemd is in verband met een komplot en een moordaanslag, die in 1958 op Salan in zijn toenmalige functie van opperbevelhebber in Al gerije werd gepleegd. Het is dus wel een buitengewoon explosief dossier, dat Salan, die nu toch niets meer te verliezen heeft, denkt samen te stellen in de hoop door middel van zijn proces ook zijn politieke vijan den nog een paar benauwde ogen- blikken te kunnen bezorgen. I Daarentegen is het de bedoeling van de regering om naar het voor- 1 beeld van het proces-Jouhaud ook met Salan de kortst mogelijke metten te maken. Men had voor de instructie vier verhoren geprojec teerd en het proces zou na even zo veel zittingen tot een uitspraak moeten leiden. Salan, of juister zyn geduchte ad vocaat Tixier-Vignancourt, wordt nu al het voornemen toegeschreven het proces te willen saboteren door geen enkel antwoord op vragen meer te geven, indien zijn eis van een uitvoerig onderzoek zou worden afgewezen. Een overeenkomstige tactiek werd indertijd ook door ex-maarschalk Pétain bij zijn proces wegens hoog verraad in diens hoedanigheid van voormalig staatshoofd tc Vichy ge volgd. Zo de regering de sabotage door Salan van dit nieuwe histori sche proces nu dus voorkomen wil. zal zij de beschuldigde ex-generaal hoogstwaarschijnlijk in zijn verlan gens wel tegemoet moeten komen, om dan tevens alle risico's van on gewenste politieke onthullingen te aanvaarden. Niet zonder oprechte belangstel ling wordt in Par(js nu dan ook uitgezien naar de beslissing, die op dit punt door de regering of beter door het staatshoofd, generaal De Gaulle, komende dagen zal moeten worden genomen. Wat werd er nu voor een pistool voor een prijs gevraagd? Die varieer de van zestig tot zeventig gulden. Een geweer, er zijn gloednieuwe se mi-automatische bij, moest enkel® honderden guldens opbrengen. Voor al de schilder, die aan een chronisch geldgebrek leed. placht met zijn „waar" te leuren, vooral in cafés. Soms had hij wel een stuk of vijf wapenen bij zich. Zowel hij als de beide arrestanten, die een nauw contact met elkaar on derhielden, zün niet eerder met de politie in aanraking geweest. Bij de afdeling vuurwapenwet was van de chauffeur en de instrumentmaker bekend, dat zij verzamelaars waren, maar men wist daar niet beter of de verzameling beperkte zich tot wat dolken, helmen bajonetten en een enkel antiek schietwerktuig. Het- fs niet gebleken, althans tot op heden niet, dat aan inbrekers e.d. is gele verd. Op het misdrijf, waarvan de drl® Rotterdammers zullen worden be schuldigd, staat een gevangenisstraf van maximum vier Jaar. Ook in Kerkdriel Onder leiding van de officier van Justitie, baron Van Imhoff te 's-Her- togenbosch. werden vannacht enige Inwoners van het dorpje Kerkdriel gearresteerd. Zij worden verdacht van wapensmokkel en illegaal bezit van vuurwapens. De arrestanten werden door de politie van hun bed gelicht en voorgeleid bij. de officier van Justitie, die zitting hield in het gemeentehuis van Kerkdriel. Twee in de loop van vorige week gearresteerde verdachten die in voor arrest zitten In verband met geweld pleging tegenover een douanebeamb te aan de Duits-Nederlandse grens bij wyire. schijnen aan het praten te zijn geslagen met als gevolg deze arrestatie op grote schaal. De contro lerende douane-beambte was met hun auto meegesleept. Spaans-Mexicaans bod op Borgward-machinepark Een Spaans-Mexicaanse groep wil zestienmiljoen mark betalen voor de produktiemachines van de 1,5 liter Isabella en de 2,3 liter Borgward- personenauto van de verleden jaar gefailleerde Borgward-fabriek in Bre men. Naar in Bremen is bekend ge worden zou de commissie uit de schuldeisers van Borgward na onder handelingen van verscheidene weken dit. aanbod niet hebben afgewezen Vernomen wordt dat de „grote" Borgward bij de firma Barreiros-Die sel in Madrid zou worden vervaardigd en de Isabella bij de firma Impuisora Automatriz in Mexico-City.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5