„Voorlopige" einduitspraak in zaak prof. dr. P. Smits Ds. M. Ottevanger nam afscheid van wijkgemeente Marewijk v Uw werk stond in liet teken van anderen" BLAARKOPPEN GEKEURD RIJNSTREEK-STIER STAK GRONINGER DE LOEF AF Koninginnedag in Leiden j Waarom zijn vrijzinnig hervormden verontrust? Excursie naar Katwijks revalidatie-ceiitrnm ^Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 april 1962 Tweede blad no. 30639 VOLLEYBAL Ledenvergadering O Afd. Leiden In de gisteren gehouden buiten gewone ledenvergadering van de NEVOBO, afd. Leiden kwam het voor stel naar voren de algemene jaar lijkse ledenvergadering voortaan In september te houden om een betere afsluiting van het financiële gedeel te te verkrijgen. De vergadering ging i met dit voorstel akkoord. 1 In zijn openingswoord schetste voorzitter Van Egmönd de vele moei lijkheden. die het volleybal in Lei den op allerlei gebied ondervindt. I vooral wat zalen betreft. Wederom heeft men op een aantal avonden beslaggelegd op een aan de Bond ver huurde zaalruimte, wat tot gevolg heeft gehad dat de competitie een j langdurig en moeilijk verloop heeft. I De heer Tieleman van HVL dien- I de een voorstel in tot wijziging van I de overschrijvingsbepalingen in de j Afdeling Leiden. Dit voorstel zal op K. VAN* K. EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND In de vrijdag 4 mei te houden ver- gaderine van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland houdt de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden, de heer A. Boogaard, een lezing over „eenvoudige opleiding in de Ulo". In deze vergadering zal ook moeten worden voorzien in de vacature van de heer J. W. Heringa, die aftrad als lid der Kamer. ADVERTENTIE de eerstvolgende jaarvergadering in stemming worden gebracht. De kans is gering dat het wordt aangeno men. Na het sluiten van de verga dering hebben de talrijke aanwezi gen nog kunnen genieten van een aantal films, waaronder instructie films uit Tsjecho-Slowakije en de Sowjet-Unie. Helaas waren de mees te oefeningen al verouderd, waarbij vooral opviel het al lang afgeschafte onderhandse opvangen van de bal. Dit werd hier nog door de indertijd beruchte en zeer moeilijke achter waartse koprol uitgevoerd. Da. M. Ottevanger, die zondag- ,vond in de Pieterskerk afscheid zou ;men van hervormd Leiden, deed it gisteravond reeds in de kring van i wijkgemeenten, de hervormde irewijk. Dit geschiedde in het ge- iw Prediker, waar hij zovele ma in in een bijbellezing voorging. eJ De samenkomst, welke een bui tengewoon hartelijk verloop had. .Ofverd geopend door de heer ijoh. W. Kret, die speciaal ds. en mevrouw Ottevanger en hun kinderen verwel komde. Spreker herinnerde eraan, ,jiat hij op 4 september 1938 ds. Otte- ganger voor het eerst naar de kan- mocht begeleiden. Dat hoopt hij d©ok zondagavond te doen. „Samen wij begonnen, samen hopen wij lan ook te eindigen", zei hij. De heer Iret ging verschillende veranderin- ;en na die zich in de loop der jaren lebben voltrokken. Hij meende ten 'slotte, dat deze avond in het teken moest staan van de dankbaarheid aan God voor de ontvangen zegenin gen. Ds. en mevrouw Ottevanger wenste hij een heel goede tijd in toe. rs. Namens het wijkbestuur voerde de "heer C. Karman het woord. Hij legde rer de nadduk op, dat het werk van ïlds. Ottevanger bestond in dienen. pe heer De Haan sprak als jeugd- kjouderling en mevrouw Warring ver tolkte de gevoelens van de Hervorm- ede Vrouwendienst van de Marewijk. ïSZij memoreerde vooral het werk van ds. Ottevanger voor de bejaar- Idensociëteit. Een lamp werd aange boden als blijk van erkentelijkheid. eNamens deze sociëteit sprak de heer Keereweer woorden van waarde en dank. die zich concretiseer in een sierbak met planten. Na de pauze trad de heer G. r'Schaap jr. naar voren om namens Jeugdvereniging „Calvijn" te spre- De heer L. Kreeft volgde na mens de Geref. Zendingsbond en de jheer J. C. Sleyser namens de Geref. afdeling Leiden en namens de „De Rijssenburg- «vrienden". De heer Sleyser verraste predikant met een kistje sigaren. ^Verder voerden nog het woord de 'Sheer P. van Splunder namens de rjeniging „De Heere is onze Banier", mevrouw De Jong namens de Herv. Geref. vrouwenvereniging „Maria ujMagdalena" en de heer J. Brussee ;edie een persoonlijk woord tot de pre- ldikant richtte. Nadat enkele verzen van psalm 105 waren gezongen bood ouderling Kret namens de wijkgemeente een enveloppe met inhoud aan voor de aanschaffing van o.a. een haard. Ds. Ottevanger zei, heel dankbaar Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.sjraat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten te zijn voor deze avond. Uiteraard doorspekte hij zijn slotwoord met tal van herinneringen, aan het werk en aan mensen met wie hij zo lange tijd mocht samenwerken. Spreker hoopte, dat het hem gegeven zal mo gen zijn, nog lange tijd te kunnen prediken. Daarbij zal hij Leiden ze ker niet vergeten. Zijn woord culmi neerde in dank aan God: „Wat zal Namens de wijkgemeente biedt de heer Kret rechtsds. M. Ottevanger een enveloppe met inhoud aan. (Foto L.D./Holvast) ik, met Gods gunsten overlaan, die trouwe Heer voor Zijn gena vergel den"? Met het zingen van psalm 75 vers 1 werd de avond gesloten. Onder de aanwezigen waren ook de kosters Erades. Zaalberg en De Gunst, de hoogbejaarde heer Van Leeuwen en de consulent van de wijkgemeente Marewijk. dr. P. L. Schoonheim. (Van onze deskundige medewerker) De Veeverbeteringscomissies voor de provincies Zuid-Holland en Utrecht hebben gisteren de blaarkopstieren uit deze twee pro vincies ter centrale keuring te Leiden doen beoordelen. Hierbij bleek dat het met de fokkerij in de Rijnstreek goed gaat: de in Groningen gefokte kampioen van verleden jaar werd ditmaal ver slagen door een in de Rijnstreek gefokte tweejarige zoon van de bekende fraaie Gustaaf. Trouwens: de hier gefokte stieren konden ditmaal de vergelijking met hun Groningse import-collega's glans rijk doorstaan. Het programma voor de viering van Koninginnedag in Leiden, waaraan morgen op de markt een internationaal standwerkerscon- f cours vooraf gaat, luidt als volgt: 7.00 uur: Reveille door 4 bands f 8.15 uur: Aubade met Politiemuziek op het Stadhuisplein 9.00 uur: Kinderfeest in Leidse bioscopen en Ant. Clubhuis 9.3012.00 uur: Carillonspelen fonteinen spuiten f 9.3012.00 uur: Poppenkastvoorstellingen in de grote Burchtzaal 10.00 uur: Kerkdienst in de Pieterskerk (voorganger dr. P. L. Schoonheim) j 10.00 uur: Kinderspelen o. h. Zoeterw.singelterrein 10.0012.00 uur: Prijsuitreiken aan oranjedragende kinderen t vanaf 11.00 uur: Casino-cineac 2.00 uur: Start Oranjewandeltocht ,Den Burcht" 2.305.00 uur: Sportmiddag in de Kikkerpolder 3.00 uur: Voetbalwedstrijd UVSLeids KNVB-elftal j 3.004.00 uur: Demonstratie K. en G. en Jong K. en G. Kaasmarkt) t 4.00 uur: Openluchtconcert in van der Werfpark T. en D. 4.00 uur: Muzikale rondgang: Concordiat 4.45 uur: Wandelaarsdefilé bij Stadhuis t 7.30 uur: Toneelavond L. Chr. Oranjever. in het Ant. Clubhuis 8.00 uur: Muzikale rondgang: Nieuw-Leven 8.309.30 uur: Demonstratie ,Den Burcht" o.h. Pieterskerkhof.. 10.30 uur: Groot vuurwerk Boshuizerkade Het begon direct al met de jongste enterstieren. Uit deze zeer goede ru briek werden drie Rijnstreek-fokpro- dukten met een eerste prijs bekroond; van de zeven tweeden warent vier door de eigenaar gefokt. Bovenaan kwam de typische, ruim gebouwde Tresia's Gustaaf 2. V. Gustaaf, f.e. A. C. v. d. Akker te Zoeterwoude. 1 B werd de goed typi sche harde stier met een haast rond achterstel. Rudolf v. d. Wilg. V. Frits v. Asinga, f.e. H. Angenent te Woubrugge terwijl 1 C werd Marius, V. Nestor 3. van W. v. Veen te Zoe terwoude. gefekt door mevr. M. J. M. Straathof v. Blokland te Rijpwete- ring. een fraai gelijnde, iets vrouwe lijk aandoende jonge stier. Al deze jonge stieren zijn van goede produktie-afstamming: de ge middelde produktie van alle stier moeders is trouwens ook heel goed! De zeven tweede prijs stieren maak ten ook een goede indruk. Eén enter- stiertje kreeg een derde prijs. been) moeilijk te beoordelen. De drie overigen komen ook uit Groningen. Zo ook de drie driejarigen, waar van IA werd Gustaaf 3 v. Alma, v. Gustaaf 1, van J. Ruitenberg te Maarsbergen (U.). een goed typische stier die achter iets vlakker kon zijn. 1 B werd de ruime diepe Harry, v. Knaap, van J. C. de Boer te Aals meer. De kop kon iets edeler, het beenwerk wat harder. De drie oudere stieren vormden een zeer goed gezelschap: alle drie een eerste prijs met als IA de Groninger Heino, v. Reinard. van W. v. Santen te Wassenaar, een fraai typische stier, mooi gelijnd, die iets massaler kon zijn. 1B werd de in Rutten (NOP) gefokte Gandi. v. Arie, van de k.i. ver. „Vita Nova" te Hazers- woude. een best typische, robuuste stier die in de voorhand iets geslo- tener kan zijn. Minstens zo impone rend als Heins, zodat sommigen aan Gandi de voorkeur gaven. 1C werd de 5-jarige Jochem Naast deze goede rubriek was die I Meyenhorst, V. Gustaaf, van „Vita der andere enterstieren niet zó op vallend: een „uitblinker" was er niet bij en er werd dan ook geen eerste prijs toegekend: tien kregen een tweede prijs met als eerste Johan na's Frits v. Stoomzicht, v. Frits, f.e. mevr. C. Blijleven-Leeflang te Nieuw koop; vier stieren kregen een derde prijs. De tweejarigen waren zeer goed met drie eerste, twee tweede en één derde prijs. Bovenaan kwam de fraai typische, ruim gebouwde en behangen Tresia's Gus. V. Gustaaf, van M. Verburg te Bodegraven, gefokt door A. C. v. d. Akker te Zoeterwoude. Hoewel Gus opviel was toch ook 1 B de in Groningen gefokte Coenraad. v. Cor, van C. Duivenvoorde te Rijp- wetering een zeer goede stier: sterk en ruim gebouwd met een kop die iets edeler kon zijn. De IC, de Gro ningse Kazan, v. Nelson v. Alma. van A. v. Dorp te Hazerswoude is van goed type. hoewel arm gespierd; door kreupelheid (ontsteking aan het Nova", gefokt in Maarsbergen <U.) de oudste van het gezelschap: stier van goed tvpe met niet te krachtige gang. In zijn voorhand kon hij iets geslotener zijn. Uit de allereersten werd als kam pioen aangewezen de fraaie, ruim gebouwde Tresia's Gus van M. Ver burg te Bodegraven; de fraaie ge lijnde kampioen van vorig jaar, Heins, van W. v. Santen, moest het afleggen omdat hij van formaat niet helemaal tegen zijn rivaal op kon. Hij werd reserve-kampioen. Kerkelijk Leven Restauratie van de St.-Janskerk te Gouda Kosten f. 1.000.000 De Sint-Janskerk te Gouda, waar in zich de beroemde Goudse glazen bevinden, moet gerestaureerd worden. Daartoe is een restauratie-plan op gesteld door de architect Pierre Cuy- pers. De kosten van de restauratie, die enige jaren geleden op ongeveer een miljoen gulden waren geraamd, gaan de draagkracht van de Her vormde Gemeente te Gouda verre te boven. Zowel het rijk als de provincie en de gemeente hebben subsidies toege zegd. Het resterende bedrag zal ech ter nog minstens f 100.000 zijn. Daar de Hervormde Gemeente door stads uitbreiding ook genoodzaakt is in Gouda-noord een nieuwe kerk te bou wen en daar zij door het bezit van de Sint-Janskerk toch al voor vrij hoge uitgaven voor normaal onder houd staat, tracht zij voor deze laat ste f 100.000 dekking buiten de ker kelijke gemeente te vinden. Er is daartoe een restauratie-com missie in het leven geroepen, waarin zowel leden als niet-leden van de Hervormde Gemeente zitting hebben. De restauratie-commissie heeft een aantal vooraanstaande personen uit genodigd zitting te nemen in een ere- comité. De Koningin heeft zich be reid verklaard beschermvrouwe van dit ere-comité te zijn. Verder maken onder meer deel uit van dit ere-comité: mr. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zd.-Hol land, mr. dr. K. F. O. James, burge meester van Gouda, mr. dr. K. P. van der Mandele, oud-voorzitter Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en mr. S. P. baron Bentinck, voorzitter van de Rijks commissie voor Monumentenzorg, on dervoorzitter van de Monumenten- raad. NED. HERV. KERK Bedankt voor Mlddelharnls dr. C, Graafland te Woerden. GEREF. KERKEN Beroepen te WIJckel A. van Zuijlen, kand. te Rotterdam te Edam G. v. d. Maaten, kand. te Doornspijk te Eén (Dr.), Goënga, Oldeboorn en te Suawoude G. van der Maaten, kand. te Doornspijk. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Zwolle (tevens voor de Evangelisatie-arbeid ln het Noor den) W. E. van Petegem te Bussum. GEREF. GEMEENTEN GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Barhead-Neerlandla (Canada) en voor Grand-Raplds (USA) J. Mulder te Homewood-Carman (Ca nada) voorheen te Gees (Dr.). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Claudia, dr van H. van Dieren en S. A. Knorr; Jacqueline Elisabeth Bea trix, dr van A. v. d. Waals en E. Lut; Alida Cornelia Maria, dr van W. L. WIJnands en A. Kroezen; Maria Wil- helmina, dr van C. Faas en C. H. J. Bik; Nancy Elisabeth, dr van L. H. Helder en E. M. M. v. d. Heijde; Theo- dorus Peter, zn van D. v. d. Boor en L. J. Verstappen; Irene Cassandra, dr van D. J. P.Enthoven en S. N. v. d. Marei; Johannes Elibertus, zn van J. Bouw meester en C. E. de Jager; Arie, zn van C. Schalkers en L. J. Krijgsman; Feije Ewout, zn van F. L. J. Dolle en T. E. Willemsen; Carola Elisabeth, dr van C. L. Dubbeldam en A. M. M. War merdam. GETROUWD A. Waasdorp en M. M. Neeleman; F. J. Abspoel en C. Blankenstijn; J. Rosenboom en J. Bakker; W. Schroot en M. Steinhart; M. A. C. Boelee en E. I J. Veerman; J. J. Houps en Y. J Bredewold; M. H. Horstman en J. Gaasbeek; B. van Meijgaarden en C. de Wolf; A. van Roijen en M. W. de Graaf: J. H. Wernars en T de Wit; A. H. Klink en J. de Wit; F. Ens en H. B Stouten; C. J Wijdeveld en M. F J Voorhout: J. Bentveld en E. M. Veerman: H. H. de Klewlt en R. M. Qulnn; F. van der Gaag en A. M. M. Kanters; T. Kraan en P. J. Siegers; P. Walkier en F. A O. Advocaat. OVERLEDEN C Stip, 5 Jr, dochter; S. J. Harte- veld. 61 Jr. man; A. J. W. Holswllder, 68 Jr. man; H. C. van Duuren, 72 Jr, e.v. W. P. Doove; R. R. van Daim, 10 dagen, zoon; A. C. Heemskerk, 72 jr, .v. G. Lof. Electra-dief veroordeeld Het was handig verzonnen van een 53-jarige loswerkman uit Leiden, wiens woning door de gemeentelijke lichtbedirijven was afgesneden van het elektriciteitsnet zulks wegens wanbetaling van de bewoner. Naast de wonine van de man stond een huis leeg. Doormiddel van een snoer maakte hij toen een verbinding met de meter in dat huiif en betrok op die manier toch elektriciteit. Een po litieagent die blijkbaar met de maat regelen op de hoogte was zag des avonds licht branden in de woning van de man en waarschuwde de Lichtbedrijven. Toen werd de dief stal van elektrische stroom ontdekt. Voor de Haagse politierechter be kende verdachte de feiten doch be riep zich op de omstandigheid, dat hij wegens ziekte niet kan werken en in schuld was geraakt. Er werd een borgstelling van f. 100 geëist totdat de woning van ver dachte weer op het net zou worden aangesloten. „Geen wonder, men had leergeld mét u betaald door al dat wanbeta- len", merkte de rechter op. De officier meende dat het geen zin had om een geldboete op te leg gen en eiste 3 dagen gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde ver dachte tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd doch met de bepaling, dat de on rechtmatig betrokken elektrische stroom moet. worden betaald. Excursie van Leidse onderwijskrachten Gisteren zijn de Leidsche Onder wijsinstellingen als gastvrouwe opge treden van onderwijskrachten uit Leiden en omgeving. Om half tien 's morgens werden de plm. 50 gasten bij hun binnenkomst door functiona rissen van de L.O.I. in de hal ont vangen, waarna in de aula de koffie werd geserveerd. Vervolgens heette de president-directeur.de heer I. J. Sloos, alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna door hem een uiteenzetting werd gegeven over de structuur en de doelstellingen van de L.O.I. De heer R. Sloos, die hierna het woord kreeg, vertelde in het kort enige bijzonder heden over de organisatie van de Leidsche Onderwijsinstellingen. Hier na werd in groepjes van 10 personen onder leiding van enkele directie-le den een rondgang gemaakt door de modern ingerichte gebouwen. Om 12 uur was men weer terugge keerd in de aula, waar de bezoekers een lunch werd aangeboden. Zoals aan de lezers van het ..Leidsch Dagblad dat aan het kerke lijk nieuws steeds veel aandacht wijdt, bekend is, heeft de generale commisie voor de behandeling van bezwaren en geschillen in de Ned. Herv. Kerk uitspraak gedaan in de zaak prof. Smits. Deze comissie heeft het protest van prof. Smits tegen de wijze, waarop hem door het breed moderamen van de generale synode ,.de rech ten als van een emeritus-predikant'' ontnomen zijn, ongegrond verklaard. Deze niet verwachte beslissing heeft de gemoederen in vrijzinnige kring en zoals weldra blijken zal ook bij velen buiten deze kring opnieuw in beroering gebracht. Het bestuur van de Sociale Raad te Leiden hield woensdag een excur sie naar het revalidatie-centrum van de Stichting Rijnlands Revalidatie centrum te Katwijk aan Zee, waar voor grote belangstelling bestond. Behalve aan leden en plaatsver vangende leden van de Sociale Raad was ook aan personen werkzaam op maatschappelijk terrein gelegenheid geboden deze excursie mee te maJken. Bij aankomst werden de deelne mers ontvangen door het, hoofd van he* revalitatie-centrum dokter P. D. Bakker. Deze gaf een uiteenzetting over de totstandkoming van het centrum en in bussen naar Hilversum. Bij aan komst op de Nationale Onderwijs Tentoonstelling kon ieder zijns weegs gaan. Om 5.10 uur verzamelde het gezel schap zich weer voor de terugtocht naar Leiden. Voor organisatoren en genodigden was dit het besluit van een in alle opzichten geslaagde excursie. Om half één vertrok het gezelschap omschreef het woord „revalidatie". De gehele behandeling voor de pa- tienten die tengevolge van ziekte of ongeval maatschappelijk ongeschikt of minder gesohikt zijn geworden. Is op hun sociale aanpassing gericht. Artsen, verplegend en onderwijzend personeel, heilgymnasten, masseurs, arbeids therapeuten streven ernaar ieder de medisohe behandeling te ge ven. die voor dat geval geëigend is, waaronder begrepen is een psychi sche en een arbeidstherapie. Het centrum biedt plaats aan 45 personen en uitbreiding van het werk is dringend gewenst. Dokter Bakker schetste hierbij enige „Wensdromen". Na de inleiding volgde een rond leiding in groepen door het centrum, waarbij kennis werd genomen van de fysische, bezigheids- en arbeidsthe rapie. Speciaal voor vrouwen bestaat een mogelijkheid voor arbeidstherapie in een daarvoor ingerichte revalidatie- keuken. De aanwezigen werden getroffen door de vindingrijkheid, het geduld en de toewijding van de staf van het centrum. Door beslissing diep gegriefd Naar aanleiding van deze beroering schreef de redacteur van ..Hervormd Nederland", die als secretaris van de synode tevens een invloedrijk lid is van het breed moderamen van de generale synode, ds. F. H. Landsman in genoemd blad een artikel onder de titel „Verliest men de proporties niet uit het oog?" In een redactio neel artikel van het „Leidsch Dag blad" van woensdag 25 april heeft- men een verkorte, maar zeer correc te weergave van het artikel van ds. Landsman kunnen lezen. Uiteraard heeft schrijver dezes generlei bezwaar tegen het objectieve verslag in het L.D. van wat ds. Landsman geschre ven heeft. Integendeel, want het is hogelijk te waarderen, dat de dag bladpers zoveel publiciteit verleent aan een zaak, die voor de Ned. Herv. Kerk van verstrekkende betekenis is. Daar ik echter wel grote bezwaren heb tegen het ogenschijnlijk objec tieve, maar in wezen zeer onbarm hartige en laconieke antwoord van ds. Landsman, meen ik er goed aan te doen hier een ander perspectief te openen over de door deze beslis sing ontstane beroering. Het is zeer beslist niet „te gek om los te lopen" dat prof. mr. A. Mul der, de voorzitter van de Ver. van Vrijz. Hervormden in Nederland, in zijn radiotoespraak over een „ern stige vertrouwensbreuk" sprak en dat in de op 17 april j.l. te Utrecht bij eengeroepen vergadering van vrijz. herv. theologen de verontrusting groot bleek te zijn. Waarom zfjn wfj verontrust? Stel lig niet, omdat we verwachten dat het breed moderamen er een gewoonte van zal gaan maken om op de meest willekeurige wijze eenmaal verleen de emeritaatsbevoegdheden weder te ontnemen. En waarom zijn we daar- voor niet beducht? Omdat we zeer goed begrijpen, dat het breed mo deramen in dit heel bijzondere ge val uit kerkpolitieke overwegingen ge. handeld heeft. De officiële leiding van de Ned. Herv. Kerk streeft er naar de eenheid en de rust in de kerk zoveel mogelijk te handhaven en te bevorderen. Dit streven is prij zenswaardig; alleen mag dit niet zo ver gaan, dat de waarheid en de waarachtigheid daardoor bekneld ra ken. Toen de specifiek-vryzinnige theologie van prof. Smits ten gevol ge van een kleln Incident plotseling het niveau van de wetenschappelijke en wijsgerige ontwikkeling van onze tijd. minstens evenveel recht van spreken heeft als een theologie (van ultra-rechts), die principieel gebon den blijft aan het culturele niveau van de 16-de en 17de eeuw. De vragen, die de theologie van prof. Smits oproept, zouden in dien er serieus op ingegaan werd kunnen leiden tot een gesprek, dat tot het gevrjjdende Inzicht brengt, dat geloofswaarheden geen objectie ve en eens en voor goed vast te stel len waarheden zijn; en dat daarom de modaliteiten en de kerk geen kwade erfenis van het verleden zijn, die in overgangsbepalingen geregeld kunnen worden, maar dat juist deze modaliteiten aan de waarheid als levende waarheid de haar toekomen de ruimte garanderen. Geloof is vol gens Luther een levend ding. Welnu, alles wat leeft, is aan permanente verandering onderhevig. Het enige wat de kerk uit. haar verkeerde verontrusting kan bevrij den, is de doorwerking van het in zicht, dat haar geloofswaarheden al leen echt kunnen blijven, wanneer ze in beweging blijven en ons in die zin permanent verontrusten, dat we er nooit bij kunnen inslapen. Ten gevolge van de officiële be- krachting van de verlegenheidsoplos sing van het breed moderamen zijn we gerechtigd te spreken van een onder de volle aandacht kwam van vertrouwensbreuk, omdat de leiding -i - van de kerk. uit angst voor de reac ties op haar rechter vleugel, het zwij gen wil opleggen aan de progressie ve theologie van prof. Smits c.s. WiJ voelen ons door de beslissing diep ge griefd. omdat deze hierop neerkomt dat wij als vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk alleen geduld worden, voor zover wij onze moderne inzich ten thuis laten. de gehele kerk. werd er al spoedig van ultra-rechtse zijde pressie op de synode uitgeoefend om nu toch ein delijk te weren, wat de belijdenis van de kerk weerspreekt. Het moderamen van de kerk zag en ziet- echter geen heil in een leer- tuchtprocedure. Deze zou immers of moeten leiden tot de erkenning van de legitimiteit van een specifiek-vrij zinnige theologie en deze erken ning zou een storm van verontwaar diging wekken bij ultra-rechts of anders de kerk moeten binden aan een belijdenis, die de „ketterij" weert. Aan welke belijdenis? De kerk heeft, geen belijdenis die „up to da te" is en ook is ze in haar huidige situatie niet bij machte deze te cre ëren. Als belijdeniskerk zou ze zich daarom moeten laten vastnagelen op belijdenisgeschriften, die minsten drie eeuwen oud zijn en die derhalve als zodanig absoluut niet meer func tioneren. De zeer begrijpelijke maar moei lijk te waarderen verlegenheidsoplos sing van het breed moderamen van de synode is in werkelijkheid hele maal geen oplossing van de proble men. die „de ziekte" van de Ned. Herv. Kerk telkens weer oproept: ze is slechts een handige manoeuvre om „ad Kalendas Graecas" uit te stel len, wat de vrijzinnigen nu met meer energie zullen eisen, nl.: onbekrom pen erkenning van de gehele linie, dat een vrijzinnige theologie, die zich onvoorwaardelijk wil ontplooien op Een waarachtig gesprek, dat on mogelijk gevoerd kan worden op het beklaagdebankje, wordt noch door Prof. Smits, noch door iemand on zer geschuwd. En zal er van 't apos tolaat van de kerk in de moderne wereld werkelijk ooit iets terecht kunnen komen, dan zal dit gesprek zo spoedig mogelijk moeten begin nen. De dag waarop dit gesprek in alle openheid en vrijheid zal kun nen aanvangen, zal voor de gehele kerk en ook voor prof. Smits om hier te eindigen men de eigen woor den van Ds. Landsman inderdaad een feestelijke dag worden. Dr. J. L. Springer, waarnemend voorzitter van de Ver, van Vrijz. Herv. te Leiden. RIJ VERKEER: Geef vrije doorgang asm voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3