Koningin Juliana's bollen bloeien elk jaar in Canada LICHTER Wij gaan in gedachten terug naar de sombere oorlogsja ren. Onze koningin was toen nog kroonprinses. Zij was door de oorlogsgebeurtenissen gedwon gen het vaderland te verlaten. Met haar gezin vond zij in Canada een passend onderkomen en een zeer gastvrij onthaal. Daar, in Canada, bracht zy de bezettingsjaren door. En aan de zonen van dat land dankt zij het voor een belangrijk deel, dat zij na de oorlog kon terug keren naar Nederland. Enige jaren na haar thuiskomst werd Prinses Juliana Koningin, opvolgster' van fileurige en fleurige bancl tussen Canada en Nederland m i r UW HAAR SEEN TINT POLY-CLAIR THUIS ZELF DOEN te amateur - kweker ontvangt zilveren tulp Ergens kan nog „Vrede'' zijn (pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 april 1962 Zesde blad no. 30639 De kritische opmerking, die men zo nu en dan hoort, dat Nederland altezeer wordt ge adverteerd als het „Land van de Tulpen", bevat een kern van juistheid. De Neder landse tulpen in Canada ech ter zijn beslist niet bedoeld als propaganda of adverten tie. Neen! Zij zijn een blijk van warme erkentelijkheid en vriendschap jegens de Canadezen. Grote tulpen kleine torens. Dankbaarheid jaar een steentje bijdragen tot het „Tulpen Festival" in de vorm van een klein bed eigen-gekweekte tul pen. Deze particuliere inzendingen stelt men zeer op prijs. Daarom is er ieder jaar een „trofee" beschik baar voor de beste inzender. Deze trofee is een „Zilveren Tulp", die niet alleen begeerd is, maar ook als proeve van Nederlandse zilver smeedkunst in Otaawa aanzien ge niet. Evenals in de „bollentijd" in Ne derland, is in Ottawa in de „tul- pentijd" het aantal fotograferende bezoekers der bloemenvelden groot! Vooral dank zij de mogelijkheden, welke de kleurenfotografie thans biedt, is er volop gelegenheid om fragmenten tulpenschoonheid vast te leggen op de film of de gevoelige plaat en daarna mee naar huis te nemen, waar men dan het gehele jaar zonder ook maar een enkele tulp te plukken van de kleuren pracht der Nederlandse bloemen kan genieten. Ottawa's „Tulpen Festival" la ieder jaar weer een feest van schoonheid, kleuren, dankbaarheid en vriendschap. En de Nederlands tulpen zijn stuk voor stuk, ambas sadors of goodwill"! Advertentie leder jaar plant men in de herfst ruim 50.000 tulpenbollen aan de voet van de „Vredestoren" Het lijkt op de Keukenhof, maar het IS een park in Ottawa. '7 «-flX- »~i' 1 ,,v haar moeder, voor wie de last der jaren en der regering te zwaar werd. Prinses Juliana was de Canade zen bijzonder dankbaar voor alles wat zij voor haar en de haren deden. Koningin Juliana bleef eveneens dankbaar en vergat de haar betoonde gastvrijheid niet. Zij heeft dit vele malen, bij vele gelegenheden en jegens vele Cana dezen gezegd en getoond. Zy gaf er ook blijk van door jaarlijks dui zenden tulpebollen naar Ottawa te zender ter verfraaiing van de stadsparken en -plantsoenen, voor al ook van de tuin bij het parle mentsgebouw. Deze „koninklijke tulpen" werden de kern van Cana da's jaarlijkse „Tulpen Festival". Het bleef niet bij deze „koninklijke bollen", want ook ons volk heeft reeds honderdduizenden tulpebol len ten teken van dankbaarheid aan Canada geschonken. Iedere tulp zie ik (zei een Canadees eens) als een symbool van de hechte vriendschappelijke banden, welke tussen Nederland en Canada be staan! Tulpenweetde Zo is het gekomen, dat ook Ca nada (als wij) ieder jaar „tul- pentijd" viert. Ottawa is het brandpunt der Canadese bollenvel den. Men vindt deze vooral langs de bekende Driveway, op de Parle- mentsheuvel, bij het Nationale Oor logsgedenkteken en op enige ande re plaatsen. Een statistisch aange legde journalist heeft een paar jaar geleden een kleurentelling gehou den en kwam tot meer dan twee honderd verschillende kleuren en kleurschakeringen. Telken jare weer komen uit alle delen van Canada en voorts uit de Verenigde Staten duizenden mensen naar de Canadese hoofd stad om daar te genieten van de tulpeweelde en de kleurenpracht. Zeker, wij maken van de gelegen heid gebruik om andere interes sante dingen in Ottawa te gaan zien, maar de tulpen blijven toch de grote trekpleister en staan steeds in het brandpunt van de belang stelling. Ieder najaar plant men in de om geving van het Parlementsgebouw, dus aan de voet van de beroemde „Vredestoren", meer dan vijftig duizend tulpebollen. Als de win ter voorbij is, gaan de bollen zwel len en na enige tyd ontluiken zij. Dan hangt er over het park en de tuinen een kleurengloed. Dan is het, alsof het grijze, in neo-gothische stijl opgetrokken parlementsgebouw een lichtere, warme toets krijgt, die aan zijn schoonheid ten goede komt. Dan is zei een Canadese vriend het gebouw op zijn mooist, mooier zelfs dan in de winter, als er sneeuw ligt. Doe het zelf! Veel inwoners van Ottawa heb ben hun hart aan de Neder landse tulpen verloren. Dit blijkt ook hieruit, dat er thans tal van amateur-tulpenkwekers zijn in de Canadese hoofdstad, die ieder (Bijzondere medewerking) Als achter onze duinen de bollenvelden in bloei komen, als op (de geestgronden in het westen des lands kleurige akkers in bonte •schakering een bloementapijt vormen, zodat een lust is voor 11uit alle delen van Nederland en óok uit het drommen mensen om te genieten van het bloemen- festijn. Dan zingt men alom ter wereld de lof van „Bloeiend Nederland". Alom ter wereld, dus ook in Canada. Ja, in Canada zelfs meer nog dan elders buiten onze grenzen, omdat er vrijwel geen land is, waar de Nederlandse bloembollen zo groten getale zo gastvrij ontvangen werden (en worden) s juist in Canada. Ja, in de Canadese hoofdstad Ottawa orga- men zelfs telken jare in de lente een „Tulpen Festival". OP het. land is her neg stiller. En tóch is er altijd iets te horen. Het fluiten van talloze vogels kijk er het vogelboekje op na en ge herkent, alle exemplaren dekreet van de fazant, of de roep van de koekoek. Eindedoos zijn de vergezichten. De prille pastelkleuren in de vroege lente zijn wonderbaarlijk schoon En tegen de avond ziet ge de reeën. Ze komen uit de bossen en snel len in groepjes over het land. Ook staat er wel eens een bij het ven. Prachtig is het sierlijke, roerloze 1 silhouet een vemiWi««* m 7ïrb-">'f GE RIJDT naar het romanti sche kasteel in de buurt. Er zijn hier veel kastelen. Of kloosters. Zij hebben alle hun eeu wenoude historie. Tot zelfs even over de grens. Postel bijvoorbeeld, waar kasteel en klooster tegenover elkaar staan. Ge behoeft niet dagenlang te rei zen om het ..wonder" te zien. Hier is hét De kloosterlingen, ontheven van wereldse zorgen, wandelen op deze zonnige paasdag in de moestuin en ze mogen op dit uur met elkaar spreken. Vlakbij liet. de trotse behuizing van de Com te de RrocQueville. wiens devies uit, de eerste wereld oorlog luidde: „Misschien overwon nen, maar niet, verslagen." Het, geestelijke en het wereldse ontmoeten elkaar. EN danis er het écht Bra bantse boerderijtje, waar ge slaapt als een roos.. In de stilte, die U als een zegen omringt. Het haasten en Jachten heeft op gehouden. Géén onrust houdt u bezig. Er is slechts .in die stilte het ge tiktak van de antieke klok en de bronzen klank ervan op de hele en halve uren. Vóór het slapen gaan bedenkt ge. dat 'het eeuwig-onveranderlijke hier nog zijn betekenis heeft, omdat de spanningen en de snelle wisselingen van de tijd deze contreien volkomen onberoerd laten. Ge beseft, dat èrgens nog „vrede" kan zijn. Al duurt hij maar een paar dagen, j De paasdagen FANTASTO f 12.95 TERWIJL duizenden en duizen den tijdens de paasdagen als haringen in een ton bij elkaar gestampt zaten, heb ik de „leven de" stilte gezocht, ergens in Oost- Brabant. Die stilte is in ons land schaars geworden, maar zij is er. Betreedt het Kempenland en ge vindt 'haar. Dorpjes zo klein, dat ge U in Madurodam waant. Met een schilderachtige Brink, waar het cafétje tot een gezellig zitje noodt aan de overkant, een kerk. die door haar grootte niet in overeenstemmine is met. het Lilli- putplaat-sje, waar ge even gaat uit rusten. Advertentie Sportieve poplin- blouse in een aparte moderne lijn. Zeer geschikt voor het week-end STATIONSWEG 16

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17