OAS-LEIDER SALAN GEPAKT EN NAAR PARIJS GEBRACHT OVERLEG WORDT SPOEDIG HERVAT In Argentinië heerst zeer verwarde toestand Vreugde in Frankrijk, nu einde van de terreur in zicht komt Nederland overstroomd door half miljoen buitenlanders Brandstichting in de Santé -,1Opstand' werd neergeslagen IN KOMENDE EEKEINDE Plan-Bunker uitgangspunt Gehele regering afgetreden ook ministers strijdkrachten Incidenten in ATHENE Compensatie IV2 procent? 'BANANEN (9ud <êJTü teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 APRIL 1962 No. 30635 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEiDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Salan gegrepen! Dat was het overweldigende nieuws, waarvoor gistermiddag alle Franse radio- en televisiestations hun uitzendingen onderbraken en onder deze kop, in de vetste letter gezet, verscheen speciale edities van de avondbladen, welke de krantenverkopers uit de handen werden gegrist. Iedereen in Frankrijk gevoelt hetzelfde: nu Salan is gepakt, zal de OAS het leven niet lang meer kunnen rekken en als de OAS eenmaal van het toneel is ver dwenen, zal eindelijk de vrede in Algerije volledig werkelijkheid worden. Het scepticisme waarmee de akkoorden van Evian vorige De 62-jarige leider en oprichter van de OAS werd gisteren in Algiers gegrepen tydens een bezoek aan zijn vrouw en dochter, bij wie hjj het paasweekeinde wilde doorbrengen. Samen met zijn adjudant, ex-kapitein Ferrandi, werd hy geboeid per vliegtuig naar Parjjs overgebracht, waar hjj om tien uur gisteravond in de Santé-gevangenis arriveerde. De vier gene raals, die in april van het vorig jaar de „junta van Algiers" vormden (Salan, Jouhaud, Challe en Zeiler) zitten nu allen achter de tralies. Ofschoon er nog een half dozijn kolonels in Algerije op vrije voeten rond loopt, betwijfelt men in Parijs of deze, overigens zeer bekwame fanatici erin zullen slagen het zinkende schip van de OAS nog lang drijvende te houden. maand ontvangen werden, heeft plaatsgemaakt voor een zeer ruime dosis vertrouwen. Behalve Salan is ook het hoofd van de OAS-commando s in het gebied van Oran, Radovitsj, gearresteerd. Donderdagavond werd tevens een andere OAS-leider, ex-luitenant Claude Dupont, in Algiers gepakt. Hij deserteerde vorig jaar uit het Vreemdelingenlegioen en liep over naar de OAS. Overigens kwamen donderdag in Algiers nog 17 slachtoffers van de terreur van het „geheime leger" om het leven. Gisteren waren het er 25. Europese wijk in Oran afgesloten Hedenochtend vroeg was de brand weer van Parijs nog steeds bezig met het- blussen van een brand in de Santé-gevangenis. Deze was na aan komst van generaal Salan gesticht 1 door politieke gevangenen. Voor de brand uitbrak waren deze gevange nen al in opstand gekomen op het bericht, dat Salan gepakt was. Bij. de vechtpartij in de gevangenis werden 15 politieke gevangenen en vijf po litiemannen gewond. Rond 250 gen darmes en mannen van de oproerpo litie slaagden erin het verzet te bre ken met behulp van traangas. Salan staat in Frankrijk bekend als „De Chinese generaal" en „de mandarijn" en heeft de naam on doorgrondelijk, sluw en voorzichtig te zijn. Raoul Albin Louis Salan werd in Roquecourbe bij Toulouse gebo ren. Tijdens de eerste wereldoorlog diende hij bij de koloniale infante rie. Tussen de twee wereldoorlogen werkte hij in Tunesië, Marokko en Algiers bij de inlichtingendienst. Uit deze periode stammen zijn bijnamen. In West-Afrika hielp hij in 1940 bij het neerslaan van een poging van de vrije Fransen, Dakar te bezetten, maar in 1943 voegde hij zich bij hen en nam hij deel aan de stnjd in zuid-Frankrijk. Men zegt dat zijn afkeer van De Gaulle uit dit tijdperk stamt, maar dat deze afkeer tevens veroorzaakt wordt door wantrouwen in „een dictator". Salan diende in Indo-China als adjudant van de opperbevelhebber, Jean de Lattre de Tassigny. Als op volger van De Lattre, van 1952 tot 1953, werd kritiek op hem geoefend omdat hij te voorzichtig zou zyn ge weest. In november 1956 werd hij. tot op perbevelhebber in Algerije benoemd door de regering-Mollet. Hij werd er van verdacht onderhandelingen met de Algerijnse opstandelingen voor te staan. Rechtse Europeanen tracht ten hem in zijn kantoor in januari 1957 te vermoorden door het afvuren van bazoeka's. Na de opstand van 13 mei 1958, waarbij generaal De Gaulle aan de macht kwam, werd hij regeringsge volmachtigde in Algerije, tot hij in december 1958 door de burger Paul Delouvrier werd vervangen. De Gaulle benoemde hem op de onbelangrijke post van militair gou verneur van Parijs. In november 1960 ging hij naar Spanje, waar hij ten tijde van de generaal§opstand op 22 april 1961 nog verbleef. Na zijn te rugkeer naar Algiers trachtte hij. een burgerlijke opstand te ontketenen. WEERBERICHT VRIJ ZACHT Blijkens het weerbericht, dat het KNMI om 10 uur verstrekte beweegt een repressie zich met geringe snel heid in de richting van ons land. Zij zal hier waarschijnlijk eerst laat in de nacht aankomen, daarbij plaatse lijk wat regen brengend. In de loop van morgen zijn echter weer opkla ringen te verwachten. Er zal gedurende de paasdagen geen aanvoer van koude lucht plaats vinden. De temperatuur blijft dan ook ongeveer aan die van vandaag en gisteren gelijk. 22 april Zon op- 5.30 uur; onder: 19.48 uur. Maan op* 22.26 uur; onder: 7.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.45 en 17.03 uur, laa-gwater te 0.37 en 13.00 uur. (23/4 hoogwater te 5.16 en 17.35 uur. laagwater te 1.06 en 13..30 uur 24/4 hoogwater te 5.49 en 18.11 uur laag water 1-35 en 1401 uur) (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's en een Bijvoegsel Door de capitulatie van de militaire leiders mislukte dit. Hierna dook hij onder en leidde de OAS, die in Span je was opgericht. Maatregelen in Oran De autoriteiten van Oran hebben bekend gemaakt, dat vanaf maan dag a.s. zonder meer zal worden ge schoten op elk lid van de OAS, dat zich in de stad vertoont. De bevol king is opgedragen zich niet op bal kons of daken te vertonen. Op over treders van dit verbod zal eveneens zonder waarschuwing worden gescho ten. Voor de uitvoering van deze orders zal ook van vliegtuigen gebruik wor den gemaakt. Voorts is de bevolking opgedragen uit de buurt te blijven van wegver sperringen en andere verkeersobsta kels. Deze zullen door geschutvuur worden opgeruimd, terwijl de omge ving met traangas zal worden schoongeveegd. In Oran is de Europese wijk „pla teau Saint-Michel" afgesloten en doorzocht door veiligheidstroepen. Van deze wijk uit is herhaaldelijk een aangrenzende mohammedaanse wijk met mortiervuur en handgrana ten bestookt. Het personeel van de benzinepom pen in Oran is voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De betrokkenen eisen bescherming als zij zich naar en van hun werk begeven, omdat De geheime onderhandelingen tus sen de Indonesische en Nederlandse delegatie zouden in het komende weekeinde in de nabijheid van de Amerikaanse hoofdstad weer worden hervat. Men zou bij dit hernieuwd over leg uitgaan van het plan-Bunker. De Indonesisërs zouden daarbij be reid zijn een termijn te stellen voor het houden van een volksstemming onder de Papoea's om hen zelf de keuze te laten over hun lot. Deze termijn zouden wy op tien jaar wil len stellen. Het was de correspondent van de NCRV, die deze berichten van Ame rikaanse zijde naar Nederland zond. Toen in Den Haag om commentaar werd gevraagd was het antwoord heel laconiek: „Dr. Van Roijen is niet voor niets naar Washington te ruggekeerd". Geen communiqué Donderdag heeft het kabinet zijn wekelijkse vergadering gehouden. Een officieel communiqué werd niet zij mohammedaanse wijken moeten passeren. Broederstrijd De Algerijnse nationalistische or ganisatie MNA, onder leiding van Messali Hadji, heeft haar concurrent het „Algerijnse nationale bevrij.- dingsfront" (FLN) voorgesteld een bespreking te organiseren om „een einde te maken aan de broederstrijd tussen de twee organisaties", aldus is in een communiqué van Messali Hadji meegedeeld, nadat het politieke bureau van de MNA deze week ver gaderd had. Voorgesteld wordt dat- de twee organisaties gezamenlijk een nieuw Algerije gaan opbouwen. Het bureau heeft maatregelen bestudeerd om de beweging tot een politieke partij te maken. In feou 3aada. in het zuiden van Algerije, is woensdag een groep aan hangers van de MNA slaags geraakt met leden van de FLN. Er vielen twee doden en een vijftiental mohamme danen werd gewond. uitgegeven. Een rapport van dr. Van Roijen over zijn besprekingen met Dean Rusk, met Oe Thant en met de heer Bunker werd behandeld. Ver wacht werd. dat de regering in dit rapport aanleiding zou vinden om de heer N. Jouwe, lid van de Nieuw- Guinearaad uit te nodigen naar Amerika te vertrekken omdaar sa men met. dr. V. de Bruin (Jungle Pimpernel) het rapport over Nieuw- Guinea over 1961 aan de Verenigde Naties uit te brengen. De heer Jouwe heeft met de andere vier leden van de Nieuw-Guinearaad in ons land uit gebreide besprekingen gevoerd. Maar hij had gisteren en vandaag al uit getrokken om te werken aan een ver klaring, die hij zich voorstelde in Amerika af te leggen. Gisteren deelde hij ons echter mede, dat zijn vertrek was uitgesteld tot 30 april. De rede nen wilde h(j niet noemen. Vrijwilligers Vijfendertig „vrijwilligers voor de bevrijding van West Irian" zijn gis teren van Singapore naar Indonesië gevlogen. Hen werd uitgeleide gedaan door de minister Van Justitie en Ge zondheid van Singapore, K. M. Byr ne. Hij gaf hen de opdracht niet terug te keren „tot de Nederlanders uit Westelijk Nieuw-Guinea waren verdreven". Onder de vrijwilligers waren acht Chinezen en een meisje. Toen de vrijwilligers trots naar het vliegveld marcheerden, hoorde men verwanten en vrienden snikken. Een oude Chinese vrouw doorbrak het veiligheidskordon en smeekte haar zoon niet te gaan. Hij ging toch. In Djakarta werd hij juichend door 2000 Indonesische militairen begroet. Ko lonel Achmed, secretaris van de Na tionale Verdedigingsraad, zei bij deze gelegenheid, dat er „spoedig een groot aantal" uit Singapore zou ko men. Hij had talloze aanbiedingen gehad uit Afrika, Azië, Zuid-Ame- rika, Australië en de Sowjet-Unie. Een enkele baadster geeft na tuurlijk nog geen zomer en ook twee baadsters niet al zijn zij ook nog zo charmant, maar het was toch wel een prettig teken dat deze twee bad-feeën donder- dag bij de Pier van Schevenin- gen in de branding speelden. Voorboden van een milde Pasen? t Het eerstvolgende nummer van f dit Blad verschijnt op dinsdag f 24 april a.s. Onze bureaus zul- len van hedenmiddag tot dins- t dagmorgen 8 uur gesloten zijn. Gisteravond hebben zich in ver scheidene wijken van Athene hevige botsingen voorgedaan tussen beto gers van de „Unie van het centrum" en de politie. Twintig agenten wer den gewond, van wie tien zwaar. Het aantal gewonde betogers bedraagt zestig. De politie zegt, dat er enkele dui zenden betogers op de been waren maar volgens de oppositie waren het meer dan 200.000 man. Op een plein hield oud-premier Papandroe een felle reden tegen de regering. Hij noemde de regering niet wettig en richtte een verzoek tot de koning, waarin hij om eerlijke verkiezingen vroeg. Dep olitie verrichtte 250 arresta ties. Gemotoriseerde politie wierp 300 traangasbommen. De nieuwe grenspost in Rijks weg 2 naar W est-Duitsland kreeg gisteren een krachtproef te verduren. Er was echter op drukte gerekend en ondanks de grote aantallen auto's verliep de controle vlot. Naar voorlopige schattingen zijn donderdag en gisteren meer dan 1/00.000 buitenlandse toeristen Neder land binnengetrokken. Zij kwamen per schip, vliegtuig, trein en vooral per auto en autobus. Indien het weer een beetje blijft meewerken ziet het er naar uit, dat Pasen 1962 meer dan een half miljoen buiten landers, dagbezoekers inbegrepen, naar Nederland zal trekken. De drukte aan de oostelijke grens posten verminderde gisteren in de loop van de avond langzamerhand Op de grote wegen echter bleef de „stroom naar het westen" nog aan zienlijk. De Spoorwegen hebben de reizi- gersstroom ditmaal zonder vertra. ging kunnen verwerken. De verkeersautoriteiten in het Utrechtse hadden alle mogelijke voorzorgen genomen om op de rondweg van de Domstad, de Bere- kuil bij De Bilt en het verkeers plein Ouderijn, stagnatie zoveel mo gelijk te vermijden. Behoudens eni ge kleine aanrijdingen is die toeleg vrij goed gelukt. De twintig kantoren van de logies- informatiedienst werkten gister avond om tien uur nog op volle toe ren. In Amsterdam, Rotterdam en Utrecht konden alleen nog particu liere adressen in de stad of accom modatie elders verschaft worden. Tn Bergen, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en Schoorl waren driedui zend bedden bezet en in de pensions slonk het aantal onbezette bedden schielijk. Ongeveer 1000 vreemdelin gen werden door Amsterdam naar genoemde plaatsen gestuurd. In Den Haag, Scheveningen en Arnhem beschikten de .LI.D.'s nog over pensionbedden, evenals in Zandvoort, Katwijk, IJmuiden, Gro. ningen en Hengelo. De bezetting van kampeer- en ca ravanterreinen was hier en daar op merkelijk hoog voor de paastijd. Uit kringen van de hotellerie wordt vernomen, dat tal van boe kingen voor slechts één nacht zijn gedaan. Dit zou er op kunnen wij zen, dat vele bezoekers van plan zijn diverse delen des lands te bezoeken en dat zij telkens ergens anders wil len logeren. Huurverhoging (Van onze Haagse correspondent) De commissie ad hoc van de Stichting van de Arbeid, die op het ogenblik de laatste hand stc hand legt aan het advies over de vorm en de omvang van een loon- compensatie bU een mogelijke huur verhoging, die minister Van Aartsen heeft gevraagd, schijnt te denken aan een vergoeding van IV2 procent met een minimum van f 2.25. Er wordt gedaoht aan een huur verhoging van 10. 11 en 12 procent naar gelang van de gemeenteklasse. In de eerstvolgende vergadering van de Stichting van de Arbeid zal de berekening van de huurcompensa- tie aan de orde komen. Er zijn leden, die overwegen ook een maximum-compensatie te stel len. In hoeverre deze opvatting een meerderheidsverlangen is, is nog niet bekend. Zoals bekend zal de compensatie Garnizoen in opstand gekomen In Argentinië heerst een hoogst verwarde toestand. Gis teravond deelde een woordvoer der van president Guido mede, dat de gehele regering was af getreden met uitzondering van de drie ministers van de strijd krachten. Vanochtend berichtte het Engelse persbureau Reuter, dat de minister voor het leger, generaal Carrera, en de opper bevelhebber, generaal Poggi, in de ambtswoning van de presi dent werden vastgehouden. De president zou Carrera hebben verzocht ontslag te nemen en deze zou daarop aan dit verzoek hebben voldaan. Gisteravond deden in Buenos Aires geruchten de ronde, dat het garni- j zoen van Campo de Mayo, dat in een 1 buitenwijk van de hoofdstad ligt, in opstand is gekomen. Toen dit bekend werd. was president Guido in confe rentie met vertegenwoordigers van de strijdkrachten, die willen dat hij alles doet om te beletten dat de aan- I hangers van ex-dictator Peron de vruchten plukken van het succes dat zij bij de jongste nationale en pro- I vinciale verkiezingen hebben behaald. Naar verluidt zouden twee minis- I ters van de vorige regering-Frondizi, minister van oorlog generaal Fraga en generaal Pacheco. zich bij de mili tairen van het garnizoen Campo de Mayo gevoegd hebben. Generaal Caro, commandant van het, sterke garnizoen van Campo de Mayo liet weten dat de troepen on der zijn bevel bereid zijn te vechten voor het behoud van de democratie. Deze verklaring werd over het alge meen opgevat als een betuiging van steun aan president Guido De mili taire leiders hadden Guido willen ai- zetten omdat hii geweigerd had de creten te tekenen waarbij de alge mene verkiezingen van 18 maart, die de Peronisten de overwinning brach ten. ongeldig worden verklaard. Her. hoofdbureau van politie in Buenos Aires deelde gisteren mee. dat 156 inwoners van de Argentijnse hoofdstad zi.in gearresteerd De ar restanten stonden bekend als strijd bare communisten Er zijn wapens en propagandageschriften in hun wo ningen aangetroffen. De tegen de politiek van de mili taire ministers rebellerende militai ren zouden onder leiding staan van de cavaleriegeneraai Enrique Rauch, die de steun zou hebben van niet- politieke gematigde figuren in leger en luchtmacht. Volgens in nauwe be trekking met president Guido staan de kringen heeft generaal Rauch de steun van verscheidene provinciale garnizoenen, o.a. in La Plata. Entre- rios, Cordoba. Mendeza en Coorrin- tes. hebben gekregen. Sommige radio stations riepen om dat generaal Rauch de post van opperbevelhebber van het leger heeft overgenomen. GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 zijn lichtverteerbaar voor de huurverhoging niet worden beschouwd als een loonsverhoging, die „uit de ruimte" moet komen. De werkgevers hebben destijds" bij de vrede van Oud-Wassenaar" ver klaard de compensatie uit de winst te zullen betalen. f Uit het Leidsch Dagblad van (1 22 April 1862: Wij vernemen, dat vier van de zes ouderlingen, de heeren van Praag, van Witsenburg, 1 Tengbergen en de Geus, het 1 beleefde verzoek ,niet aftre- den" van den Kerkeraad al- hier hebben aangenomen. Volgens de uitkomsten der laatste 10-jarige volkstelling op 31 Dec. 1859 telt het hoofd kiesdistrict Leiden het vol gende aantal zielen en kie- 1 zers: totaal: 89.347 zielen 2427 aantal kiezers in 1860.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1