Tweemaal Elke SCHOLIEREN Twistrage taant, tango troef in Rome Slaafs ouderpaar ging gebukt onder kinderdictatuur KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Zelf film maken: I OSCAR VOOR '-im droom van vele jongeren in Engeland een leervak f t JEUGDFESTIVAL VELP: VOOR HET EERST OOK JAZZ „Jackie twist toch ook niet?' Stel je voor! Een meisje van twaalf en haar broertje, dat nog tien moet worden, zitten samen met hun ouders in de huiskamer. Vader leest een boek en moeder breit een truitje voor haar vriendin. Het meisje draait haar hoofd om, kijkt op de klok die half tien wijst en zegt: „Naar bed jullie!" De man kijkt zijn dochter smekend aan: „Nog even dit hoofdstuk uit„Geen sprake van, naar bed", snauivt het kind. Gehoorzaam slaat vader het boek dicht en moeder bergt haar breiwerk op. Als ze naar bed zijn, staat het ventje op, schenkt de twee glazen nog eens vol met whisky en steekt een sigaret op Je kunt het je haast niet voorstellen. En toch is het ge beurd. In Wimbledon. Alle vier 1 de ouders en twee bazige kinderen moes ten niet zo lang geleden voor de kinderrechter verschijnen. ..Het summum van ongehoor zaamheid". Zo betitelde een vrou welijke ambtenaar van de kinderbe scherming te Londen het optreden van de twee .tirannetjes". Behalve het feit, dat zij bepaalden hoe laat hun ouders naar bed moesten, ver boden zij het de vader in dezelfde kamer van zijn echtgenote te slapen. De slaafse ouders verklaarden voor de kinderrechter te Wimble don, dat ze thuis niets in te bren gen hadden. De kinderen gingen alleen dan naar school, wanneer ze er zelf zin in hadden. Geen wonder dat ze de helft van hun lessen misten. Het meisje zowel als de jongen dronk bier en het kwam wel voor, dat zij naar nog sterkere dranken grepen. „Dat mijn zoontje dronk, meneer de kinderrechter, vond ik niet 7.0 erg, maar weet U, dat hij zoveel rookte, dat vond ik verschrikkelijk", zei de moeder, „van alles heb ik ge probeerd om hem van die vreselijke gewoonte af te helpen, maar niets baatte". Het verlangen van de jon gen naar nicotine was zo hevig, dat hü zijn vader diens sigaretten af pakte. De verstandige kinderrechter be sloot de lievelingetjes voor onbe paalde tijd een ander onderdak te verschaffen. De vader verklaarde na de zitting van het hof opgelucht: „Gelukkig, vanavond kan ik eindelijk eens net zoveel roken als ik zelf wil". De eerste avond die ze samen thuis doorbrachten was lang, zeer lang. Niet voor drie uur gingen ze naar bed. Toch zoekt de moeder de oorzaak van deze kinder-dictatuur niet al leen bij haar spruiten„Het is waar schijnlijk allemaal mijn schuld", zei ze, „ik heb de kinderen nooit ge slagen toen ze klein waren". Peter wist het beter. Peter is een 18-jarige Brit en hij wist het be ter dan de Encyclopedia Britan- annica. In een tv-quiz kreeg hü als duizend pond sterling vraag: „Wanneer deed een Everton-elf- tal voor het eerst mee aan een wedstrijd in de tweede divisie?" Peter zei: „In het seizoen 1930— '31". Maar op de antwoordkaart, ingevuld door de Encyclopedia, stond '31"32. Peter kreeg de duizend pond niet, althans toen met. Een paar dagen later wel, toen een woordvoerder van de studio nadat honderden kij kers uit het land hadden opge beld moest verklaren, dat Pe ter het toch beter had geweten. Van de Belgische zingende non soeur Sourire is het eerste gram mofoonplaatje in ons land uit gebracht. Voor haar opnamen met eigen chansons bestaat reeds een goede belangstelling. Haar „fans" vin den het alleen jammer, dat Zus ter Glimlach niet mag worden gefotografeerd en niet in het openbaar mag optreden. Zaterdag 21 april 1962 Het filmsterretje Elke Sommer ook wel de Duitse B.B. genoemd heeft vijf jonge leeuwen gedoopt, die anderhalve maand geleden zijn geboren in Circus Krone in München. De welpen heten Sonja, Kairo, Tarzan. Menelik enElke. Op de foto ziet U Elke met Elke. beiden met dezelfde mimiek. ZELF een film maken: de droom van vele jongeren in Neder land. In Engeland is men verder: daar is wat in ons land nog lang een droom lijkt te zullen blijven al ettelijke jaren werkelijk heid. Het maken van films heeft op vele Britse scholen zelfs een vaste plaats op het lesrooster en elk jaar wedijveren de beste scholieren films met elkaar in een landelijke wedstrijd, die wordt georganiseerd door het nationaal onderwijzers verbond. Dit jaar is de „Oscar" voor beneden-de-zestienjarigen naar de leerlingen van de Cornwell Secondary Modern School in het Londense East End ge gaan. Hieronder wordt verteld, hoe de jongens van deze school „Scramble", hun winnende rol prent, maakten. .Scramble" Is een zwart-wlt-film ran twintig minuten, die vertelt ran een groep scholieren van twaalf en dertien jaar, die in con flict komt met twee oudere nozems, die uiteindelijk smadelijk sparte lend in een vennetje terechtkomen. In dit vrij simpele, maar zeker niet onamusante verhaal speelt een vliegtuigmodel (dat wordt geroofd en heroverd) een belangrijke rol. De jongens die Scramble maakten zijn allen tweedeklassers van de secondary school (te ver gelijken met onze li.b.s.), met uit- tondering van de twee nozems die van de vierde klas waren „ge leend". Dit is hun eerste film. De jongens hebben wel reeds twee Jaar les in film- en televisiebeoor deling gehad. Op de Cornwell School vormt „screen education", roals dit vak heet, een vast onder deel van het lesrooster: een uur per week in alle klassen. Dat de scho lieren bij het maken van hun film dankbaar van deze lessen hebben geprofiteerd, spreekt vanzelf. Eigenlijk was er niet één verhaal, dat iedereen geheel beviel. Daarom werd er een ploeg van tien jongens jevormd, die in alle verhalen die >r de film waren geschreven, ging •hiften. Uit het één pikten zij een lee, uit het ander een voorval en bouwde men na vele uren van iscussie uit al deze fragmenten iet verhaal op voor „Scramble". Maar dit was nog maar het begin. Het verhaal moest vervolgens „ver taald" worden in filmbeelden. Een [volledig draaiboek met meer dan 'weehonderd opnamen werd ge naakt. Bijna elke scène, beweging jen camera-opstelling werd tevoren 'astgelegd. Hierna werden de icteurs uitgezocht en konden de [opnamen beginnen. De filmploeg bestond uit onder nderen een regisseur en zijn assistent, drie camera-jongens, twee jongens voor het maken van de onderschriften, een jongen voor de requisieten, twee elektromonteurs en twee jongens voor de montage van het filmmateriaal. De jongens van de Cornwell School zijn zo fortuinlijk, dat zij zeer goed materiaal hebben om mee te werken: een Zwitserse camera, een Britse lichtmeter en verlich- tingsapparatuur en een Duitse statief met viewer. De regisseur be schikte ook over een grote megafoon geleend van de sportleraar die groot nut bewees bij de „massa opnamen". Wanneer een beweeg lijke camera-opstelling nodig was, gebruikte men de laadbak van de bestelauto van de filmleraar. Het dak van de auto diende voor hoge camera-opstellingen. Massa-scènes De massa-scènes in de open lucht bleken de moeilijkste te zijn. De in het nauw gedreven jeugdige regisseur merkte, dat het de nodige problemen met zich mee brengt, wanneer men moet wer ken met 2If schooljongens, die met de fiets in volle vaart over een grasveld stuiven. De fietsers had den vaak een aanloop van onge veer 800 meter nodig op het ruwe terrein, teneinde op voldoende snelheid in het zicht van de camera te komen. Op zo'n manier kan een uur filmen zeer uitputtend zijn. En toen de regisseur op een keer, in zijn streven naar perfectie, een bepaalde scène tweemaal zon der en driemaal met draaiende camera's liet overdoen, verloor het filmen voor sommige acteurs wel iets van zijn glans. Zij lieten dat de regisseur wél weten en niet in salontaal. Een andere moeilijkheid was, dat de noodwoningen die in de film voorkomen, in de tijd dat er opna men werden gemaakt in opdracht van de plaatselijke overheid werden afgebroken. De filmers moesten ervoor zorgen met hun produktie- schema voor te blijven op de slo pers. Op een gegeven moment ech- De jongens die de filmonderschriften verzorgen plegen hier overleg met hun mede-scholieren die belast zijn met de rekwisieten. (Foto Unesco) ter arriveerde de filmploeg bU de schuilplaats van de booswichten uit de film om tot de ontstellende ont dekking te komen, dat deze schuil plaats er niet meer was. Gelukkig ontdekten zij op niet al te grote ff \LI K'"f f.;' ,'V: V i\ - jr j m afstand een huls, dat er vrijwel eender uitzag en alleen als men heel scherp oplet kan men in het eindresultaat ontdekken, dat voor de opnamen twee huizen zijn ge bruikt. De regisseur van „Scramble" en leden van zijn filmploeg zien we hier bezig met het opne men van een straatscène. Achter de hek spijlen de twee nozems(ge leend van een hogere klas), die aan het eind van de film na een woest ge vecht met de scholieren in een modderig vennetje belan den. Alle films die door Engelse scholieren zijn gemaakt, zijn zonder ge luid, zodat toeschouwers in welk land dan ook met plezier er naar kunnen kijken. „Scramble" en vele andere scholieren films kunnen worden aangevraagd bij het Bri tish Film Institute in Londen. In de modder De populairste opname was die van de twee nozems, wanneer zij languit in het meertje vallen, het populairst zelfs by de betrokken jongens zelf, want zij waren zich zeer sterk bewust van het offer, dat zij brachten. Beiden vonden het maar beter van te voren niets tegen hun moeders te zeggen en daarom moesten zij, zonder dat hun ouders het wisten, handdoeken en een verschoning uit huis smokkelen. Om de zaak nog Ingewikkelder te maken bleek de bodem van het meertje bedekt met een dikke laag kwalijk riekende modder. Nadat zij echter de film hadden gezien, waren zelfs de moeders bereid toe te geven, dat het „offer" van hun zoons de moeite waard was geweest. Het klaarmaken van het verhaal en het draaiboek voor „Scramble" kostte twee maanden, de opnamen werden gemaakt in één maand en het monteren .een zeer belangrijk en moeizaam karwei, vergde nog eens drie maanden. Vanzelfsprekend waren alle jon gens verrukt over het succes van de film verscheidenen van hen ver schenen daardoor voor de televisie maar het maken zelf van de film verschafte hun toch de meeste op winding en pleizier en velen van hen werken al weer aan een nieuwe film, die als titel draagt „Night mare" (Nachtmerrie). Het jeugdfestival in Velp, een jaarlijkse ontmoeting tussen jeugd, kunstenaars en kunst, zal deze zomer worden gehouden van 27 augustus tot en met 1 september. Het festival is, zoals bekend, be stemd voor leerlingen van de hoog ste drie klassen der middelbare scholen, da leerlingen van de eer ste en tweede leerkring van de kweekscholen en voor die van de sociale academies. Het wordt georganiseerd door het centraal bureau Wikor <Werk- en Informatiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs aan de Rijpere Jeugd). Het programma vermeldt weer discussies met vele kunstenaars en bezoeken aan musea en ateliers, 's Avonds worden er bezoeken ge bracht aan de schouwburg. De Nederlandse Comedie zal voor de jongeren „Een midzomernachts- droom" opvoeren en de Nieuwe Komedie brengt „De geschiedenis van de soldaat". De muziekavond wordt verzorgd door het Gelders Orkest onder leiding van Charles de Wolff, dat een gevarieerd klas- siek-modem repertoire ten gehore zal brengen. Het danspaar Susana Y José zal optreden en op de flim. avond worden speelfilms en docu mentaires vertoond, een ervan mis schien voor de eerste keer in ons land. Dit jaar Is op het programma op verzoek van de jeugd ook een plaatsje ingeruimd voor de jazz. Waarschijnlijk *al de combo van Ruud Jacobs voor deze muziek zorgen. Er komt weer een tentoonstelling van schilder- en beeldhouwwerk. Kunstenaars uit deze sector die be reid zijn met de jongeren te dis cussiëren. zijn onder meer Paul Citroen, M. C. Escher, Auguste Manche. R. W. D. Oxenaar, Aat Verhoog en J. G. Wertheim. Over de architectuur zal worden gesproken door Jan Plet Kloos en G. F. Groosman, de letteren worden vertegenwoordigd door Hella Haas- se, Ad den Besten, Karei Jonck- heere, Gabriel Smit en Johan v. d. Woude. Gesprekpartners uit de toneelwereld zijn onder andere Elisabeth Andersen, Hans Tiemeyer en Erik Vos. Ook vele kunstenaars op het gebied van de muziek, de film en het ballet zullen de reis naar Velp maken om met de deel nemers te praten. Het festival wordt geopend door Anton Koolhaas. De twistrage is in Rome aan het tanen. Het is de tango die het daar wint van de nieuwste dans. Eigenaars van nachtclubs hebben verklaard, dat de anti- twistactie begonnen is door en kele acteurs, die het niet konden verkroppen, dat de twist-atle- ten bij de meisjes meer succes hadden dan zij. Het verhaal gaat, dat toen een twister in een Romeinse nachtclub, die de laatste tijd door de acteurs steeds meer werd gemeden, zijn jasje uit trok om het publiek een nog uitbundiger twist voor te zet ten, 'ij werd uitgefloten. Dat betekende het keerpunt. De volgende avond speelde het or kest tango's. Als een lopend vuurtje verspreidde het nieuw tje zich door de stad en nog de zelfde avond was het weer even druk als vroeger in deze nacht club. Volgens Romeinse bladen is de opmars van de tango in Italië nu niet meer te stuiten. van Tommy Dorsey en Glenn Miller hebben gespeeld. „De mensen houden elkaar niet vast terwijl zij twisten. Hoe kan dat nou een dans zijn?" al dus Brecker, die deze „heup- gymnastiek" in zijn etablisse ment, die wekelijks door meer het als een tovermagneet, in dien men voor een café in het hart van de stad een bord plaatste met het woord „twist" er op. De laatste tijd zijn er aanwijzingen, dat een derge lijke reclame steeds minder vat op de mensen krijgt". Ook in Amerika trouwens, de bakermat van de twist, gaan al stemmen op tegen de nieuw ste modedans. Een van de anti twisters daar is een zekere Lou Brecker, de directeur van een van de grootste dancings in New York, waar in vroeger jaren beroemde orkesten als die dan 10.000 personen wordt be zocht, heeft verboden. „Voor zover ik weet, is nog niemand woedend uit mijn dancing weg gelopen omdat het niet is toe gestaan te twisten". Brecker gelooft, dat de twist spoedig tot het verleden zal behoren. „Een tijdlang werkte Volgens Brecker zijn er di verse redenen waarom de twist spoedig aan populariteit zal in boeten: „Men kan niet twisten op goe de muziek, gespeeld door een goed orkest. De vroegere actrice Ginger Rogers, die in de veertiger jaren het bio scooppubliek heeft bekoord met haar dansen, zegt dat het onmogelijk is". Verscheidene mensen hebben bij het twisten verwondingen opgelopen, die, volgens een arts hier. erg veel lijken op de verwondingen die men bij een voetbalwedstrijd kan op lopen." JEnkele mensen die hoog op de maatschappelijke ladder staan, hebben onlangs in mijn zaak een wij-twisten- niet-partijtje" gegeven. Het succes was enorm. En zegt u zelf: mensen die zichzelf respecteren, twisten niet. Jackie Kennedy twist toch ook niet?"

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19