Dr. J. H. van Roij en naar Washington terug „Constructief zijn!'' MPfhf AGENDA Nieuw kabinet in Frankrijk MET EEN ENKEL WOORD Geit werpt 5 lammeren fe 8 1 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 16 APRIL 1962 1 De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen. die in de afgelopen week met het Kabinet overleg heeft gepleegd over de kwestie Nieuw-Guinea. is gistermiddag om vier uur naar Washington teruggekeerd. Nadat hij er tegenover de verslaggevers op Schiphol voor rijn verttfek rijn spijt over had betuigd, dat hij geen verklaring kon afleggen, beperkte hij rijn commentaar tot deze ene zin: ..Ik geloof in het algemeen, dat als je het leven niet constructief en met ver trouwen tegemoet treedt, je weinig kunt bereiken, ook voor je medemensen". En met die medemensen doelde de ambassadeur naar hij liet doorschemeren op de Papoea's. Gevraagd of hij verwachtte binnen afzienbare tijd weer naar Nederland te zullen komen, antwoordde dr. Van Roijen: ..Het zal van de omstandigheden afhangen". Op de vraag of. wanneer en waar de onderhandelingen met Indonesië zullen worden voort gezet bleef hij het antwoord schuldig. derlanders uit Nieuw-Guinea in de loop van een tijdvak van twee jaar, gepaard gaande met overneming door Indonesië van het bestuur, „een harde slag" voor de Nederlanders vond. Het stond te bezien wat Neder land nu zou doen. Papoeacommissie naar ons land Nederland „de wreker Soedjarwo Tjondronegoro, de Indo nesische afgevaardigde naar de on langs gevoerde geheime besprekingen tussen Indonesië en Nederland, heeft zaterdag in Bandoeng gezegd, dat de Nederlanders niet uit Nieuw-Guinea zullen vertrekken als zij er niet toe gedwongen worden. In een lezing voor studenten zei de Indonesische diplomaat verder, dat de Nederlandse politiek in Nieuw-Guinea die van een ..wreker" De onlangs gevoerde besprekingen waren gehouden in een klein huis in de buurt van Washington, waar Ne derlandse en Indonesische afgevaar digden „aten, dronken en schertsten". „Ik ken de Nedeladndse vertegen woordigers Schuurman en Van RoUen heel goed. Wij schertsten samen in het Nederlands en in het Engels, zeer tot verbazing van Bunker (de Ameri kaanse diplomaat en derde party by de besprekingen.) Maar toen wy eenmaal aan de conferentietafel zaten, stokten de be sprekingen plotseling en moesten wy uiteen gaan". Volgens de Indonesische diplomaat heeft Nederland het over het verle nen van zelfbeschikking aan de Pa pea's maar tracht het zich in feite slecht in Nieuw-Guinea te handha ven. „Verdeling van een natie was tegen de beginselen van de VN en Indonesië zou de vestiging van een Papoeastaat niet gedogen", aldus Soedjarwo Tjondronegoro, die voorts de voorstellen van Bunker voor een geleidelijke terugtrekking van de Ne- Vervolg van pag. 1 In het kabinet hebben elf leden van de Gaullistische partij (UNR), vijf volksrepubllkeinen (MRP), drie onafhankelijken. twee partijlozen (Messmer en Palewski), éen lid van de „Democratische Unie van de Ar beid" en één linkse democraat zit- tllpalewski maakte, voordat hij diplo maat werd, deel uit van de fractie der sociaal-republikeinen in de Se naat. Pompidou is nooit actief ge- geweest op politiek gebied. Hij was directeur van de bank Rothchild in Parijs. De scheldende premier Michel De- bré heeft met het staatshoofd op de valreep nog een correspondentie ge wisseld, die ook openbaar is gemaakt. Debré verzekert De Gaulle dat hij nimmer de eer vergeten zal, waarmee hij onderscheiden werd toen de pre sident hem tot zijn eerste medewer ker uitverkoos. De generaal heeft op die mededeling geantwoord met de opmerking dat Debré zijn plaats nu aan een opvolger over moest laten om zichzelf te kunnen voorbereiden op nieuwe taken waartoe hij te zijner tijd geroepen zal worden. Voor die laatste aanduiding worden nu twee uitleggingen gegeven. Debré zou de opdracht krijgen de grondwet, die grotendeels trouwens ook zijn werk is, te herzien om de verkiezing van de president, net als in de Verenigde Staten, door het hele volk in de toe komst mogelijk te maken. Of Debre is. gelijk wij al eerder als een moge lijkheid opperden, inderdaad voor bestemd met de titel van vice-presi- dent der republiek De Gaulles opvol ger te worden. Vervolg van pag. 1 Willy Brandt sprak kalmerend In een interview met Die Welt am Sonntag heeft de Westberlynse bur gemeester Willy Brandt, die gister avond nog voor de radio tot de West- berlijners geruststellende woorden sprak, gezegd dat hij de Oost-West atmosfeer genoeg verbeterd vond om zakelijke gesprekken te kunnen voe ren. Maar ik zie helaas geen echte vooruitgang in de kwestie-Berlljn, zo zei hij verder. Een modus vivendi achtte hij evenwel mogelijk indien het probleem der toegangswegen en dat van het verkeer tussen beide delen van de stad zouden kunnen worden opgelost. Onder garanties voor het verkeer over land verstond hij een regeling, waarbij de Oostduit sers wel deelnemen aan de controle op de wegen, maar niet de bevoegd heid hebben sommige reizigers te weigeren of aan te houden, zoals nu gebeurt. Als voorbeeld voor werkelijk ongehinderd vry verkeer noemde Brandt de praktijk in de luchtcorn- dors: elke vlucht wordt bij de lucht- veiligheidscentrale van de grote vier aangekondigd, maar de centrale heeft niets te zeggen over de mensen, of waren, die door de lucht vervoerd worden. Zaterdagmorgen is in Hollandia het college van gedelegeerden van de Nieuw-Gulnea-raad bijeengekomen om de bijzondere commissie samen te stellen die naar Nederland zal ver trekken. De heer H. Veldkamp, ge machtigde van Algem. Zaken by de Nieuw-Guinea-Raad, bracht het ver zoek der Nederlandse regering over enige vertegenwoordigers van West- Papoea voor nadere oriëntatie naar Nederland te laten komen. De heer N. Jouwe zei in dit verband: „Wij weten niet wat de Ne derlandse regering met haar verzoek precies beoogt maar wij nemen aan dat het betrekking heeft op de scher pe politieke situatie van het ogenblik. Daarom geloven wy waar de toe komst van West-Papoea in het ge ding is dat het wenselijk is de be doelde commissie enkel uit Papoea's te laten bestaan". De voorzitter mr. Sollewyn Gelpke stelde daarna voor de leden te be noemen uit het college van gedele geerden, hetgeen werd aangenomen. De commissie, die zaterdag reeds uit Hollandia is vertrokken, bestaat derhalve uit de heren Jouwe, Kaisie- po, Tanggahma en Torey. De heer Torey, die zich op Biak bevindt, zal zich bij de overige drie aansluiten. Snellere Russische hulp is gaande De Sow jet-Unie bespoedigt het ver lenen van hulp op militair en burger- ïyk gebied aan Indonesië. De ver scheping van militaire uitrusting zou na Indonesische verzoeken thans steeds sneller geschieden. Deze week werden op de Indonesi sche luchtmachtdag twee nieuwe su personische Mig-19-straaljagers ge toond. Naar schatting zyn thans ca 20 bommenwerpers voor lange af stand die atoomwapens kunnen ver voeren in dienst. De Indonesische Marine zou nu nieuwe Russische on derzeeboten, torpedobootjagers en motortorpedoboten hebben. Inmiddels heeft Rusland de plaats vervangend minister voor buitenland se economische betrekkingen. Ser- giew, naar Indonesië gezonden. Hij zal een begin maken met het ver strekken van leningen voor bijna 300 miljoen dollars voor economi sche objecten. Het grootste project is de vestiging van een staalfabriek in West-Java die 100.000 ton staal per jaar zal leveren. In Tjilatjap zal in de komende jaren een super- fosfaatfabriek worden gebouwd. In Noord-Sumatra zal een aluminium- fabriek worden gevestigd die 100.000 ton per jaar zal opleveren. Indonesië wil opstand Indonesië heeft een beroep ge daan op de inheemse politie in Wes- j lelijk Nieuw-Guinea om tegen de Nederlanders in opstand te komen. In een radio-uitzending die gericht was op Westelijk Nieuw-Guinea werd in een speciale regeringsoproep ge zegd: „Toon, voor het te laat is, uw verdiensten voor het vaderland ter bevrijding van West-Irian van het Nederlandse kolonialisme. Het is nu tyd om op te treden. Denk aan de duizenden van uw broeders die door de Nederlanders in de gevangenis worden gezet; zij wachten op uw komst voor hun vrijheid. Sta nu op en kom in op stand". nieuW MUIZEN-1 RATTEN- PASTA \RAT m\p> VLOKKEN Y ROEIT ZE GENADELOOS UIT BINNENLAND De begrafenis van de overleden dr. P. H. Rltter Jr. Is vastgesteld op woensdag 14.00 uur op de tweede al gemene begraafplaats in Utrecht. In de algemene vergadering van de koninklijke vereniging „Onze lucht macht" ls de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais te 's-Gravenhage afge treden als voorzitter der vereniging de vergadering heeft hem, met algemene stemmen het ere-voorzitterschap aan- teboden. Tot opvolger van de heer Van de van der Pal6, is benoemd de heer S. Mante. generaal-majoor-vlieger bul ten dienst. Vice-voorzitter van de ver eniging is thans de heer J. L. Flinter- man. lultenant-kolonel-vlieger buiten dienst. Gistermiddag is de 49-Jarlge heer M. G. Bourgogne uit Loenen met zijn bromfiets tegen een boom gereden en ter plaatse om het leven gekomen. De algemeen secretaris van de VVD, de heer D. W. Dettmeljer, heeft zaterdag in Den Haag een commissie voor de bestudering van het vraagstuk van het waardevast pensioen geïnstal leerd. Zaterdagmiddag ls tijdens de vlootparade ter gelegenheid van de visserijdag op Urk de 40-1arlge bak- schlpper W, Schraal, die aan boord was van een tanker, door de deining over boord gevallen en verdronken. De 17-Jarige student Geurt» uit Echt is 's nachts door een trein ge grepen en gedood op het baanvak Maastricht.Roermond onder de ge meente Echt, De longeman werd dood langs de spoorlijn gevonden Waar- schllnlilk is hi| met 7.l1n flets bli het oversteken van een door knlnnerlirht, beveiligde spoorwegovergang aangere den en gedood. Na de arrestatie van een 24-Ja- rige schilder, die er in ziln woning in het noordelijk stadsdeel van Rotterdam een soort van „wapenarsenaal" op na hield, is nog een aanhouding vorrieht in verband met. deze affaire Het be treft hier een 28-jarige chauffeur, die eveneens wapenen in zlin woning in het onsteliik stadsdeel v>ed Beid* man nen bliiven beweren dat z(1 „verzame laars" waren. Er zou eohter reeds z'in gebleken, dat. zil ooV Viaoriei in vunr- en steekwapens zouden hebben eerire-, ven. De recherche zet het onderzoek Intensief voort. In Zuidbroek is de 9-1sri<?e Ansle Jager, een melsle tilt een gezin m»t drie kinderen, onder een achteruit rii- rlende vrachtauto terecht eekom«>n Het kind werd oo s'ac gedood. Het melsle sneelde met enkele anHore kin deren op de wee H®t, heefr wnar- sehijnlilk georoheerd on He la?ru-i°n van de rijdende vrachtauto t- klim men. Tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse ver eniging van tandartsen is de „Snoo van 't Hoogerbuys-prys" uitgereikt aan dr. C. A. W. Korenhof. tandarts in Utrecht. De heer Korenhof werd win naar van de prijs wegens zijn werk voor de afstammingsleer. Tijdens de Jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde in Utrecht is de dr j v d. Biltprijs 1961 uitgereikt aan de heer F. J. E. de Vries. Tevens ont ving hij de prijs voor zijn waarnemin gen van de maan, die hij als amateur zelfstandig heeft gedaan en die te vens wetenschappelijke waarde hebben. De overleden voorzitter van de vereni ging. dr. J J. Raimond. ls opgevolgd door dr. J. Houtgast. In de vacature van penningmeester werd de heer S. J. Sampiemon gekozen. Als leider van de sterrenkundige waarnemingen werd drs. T. de Groot benoemd. Dr. E. Rai mond zal het uitgeven van de sterren- f;ids voor 1963 verzorgen. Het aantal eden bedraagt thans 4.298. BUITENLAND De autoriteiten in West-Berlljn zi|n begonnen met het treffen van voor zorgsmaatregelen om te voorkomen, dat de in Oost-Berlljn heersende dy- senterle-epldemle naar het westelijk stadsdeel overslaat. Sinds vrijdag wor den aan de sectorgrenzen tussen Oost en West-Berlijn aan uit Oost-Berli|n terugkerende Westberlqners sulfo-ta- bletten verstrekt, alsmede een hand leiding met raadgevingen om zich te gen de ziekte te beschermen. Volgens de laatst bekende gegevens zouden meer dan 36 000 inwoners van Oost- Berlijn en van Oost-Dultsland door de ziekte zijn aangetast. Volgens „Prawda", het orgaan van de Sowletrussische communistische partij, hebben Russische geleerden een 60.000 ton metend olletankschip met kernaandrijving ontworpen, dat 30.000 ton olie kan vervoeren en een laar op zee blijven zonder nieuwe brandstof in te nemen. In Bridgend In Zuid-Wales is zondag een achtste bewoonster van een tehuis voor geestelijk gestoorden aan pokken overleden. Acht patiënten worden ln quarantaine gehouden. Van twee hunner is de toestand ernstig. De extreem-rechtse „Britse Na tionalistische Partll" heeft met ingang van de 20ste dezer haar naam ver anderd in „Natlonaal-Soclallstische Beweging". De commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties heeft zaterdag een rapport over de debat ten in de commissie goedgekeurd, waarin gezegd wordt, dat er geen vrij heid bestaat ln een staat waar gelo vigen cn niet-gelovigen geen gelijke rechten bezitten. De debatten in de commissie gingen over het voorkomen van discriminatie en de bescherming van minderheden. Hot rapport zal worden voorgelegd aan de economische en sociale raad der VN. Premier Nehroe van India heeft zaterdag de 74-Jarige dr, Sarvapalli Radhakrisjnan voorgedragen als kan didaat voor het presidentschap. Dr. Radhakrisjnan is thans vice-president Het wordt zeker geacht dat hij zal worden gekozen als opvolger van de 77-jarige dr. Rajendra Prasad, die sinds 1950 staatshoofd is en geen derde ambtstermijn wenst met het oog op zijn slechte gezondheid. De Verenigde Staten hebben zater dag op het proefterreln in Nevada een ondergrondse kernexplosie teweegge bracht. zo deelde de commissie voor atoomenergie mee. Het betrof de 28ste explosie in de huidige reeks van proe ven. Een rechtbank in Prijepolje, in Joego-Slnvië, heeft de bestuurder van een autobus, die in oktober vorig Jaar ln een rivier was gestort, tot 15 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bi) dit ongeluk kwamen 41 mensen om en werden er 13 gewond. De Zuidkoreaanse militaire luntn heeft een nieuwe lijst bekendgemaakt met de namen vari 307 mensen, die tot 1968 van hun burgerrechten ver vallen verklaard ziln. De ..zuiverings- lijst" telt nu 4373 namen. Tot de laatste groep personen behoren twee vertrouwensmannen van oud-president Svngman Rhee en voort» merendeel leden van de vroegere conservatieve partij. De Russische celliste Natalia SJa- chowskaja heeft de eerste prijs gekre gen voor haar spel tijdens het tweede internationale Tsjaikowskiconcours ln Moskou. De Amerikaan Leslie Parnas en de Rus Valentin Fcigln hebben ieder een tweede prijs gekregen. (Par nas was winnaar van het. internatio nale Pablo Casals-concours van 1957 in Parijs). Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giBteren be kendgemaakt, dat zaterdag in bet Amerikaanse consulaat ln Porto la Cruz (Venezuela) een bom ls ontploft De ontploffing eiste een dode en een gewonde. De slachtoffers zijn geen Amerikanen. KONINGIN koopt grammofoonplaat Leger des Heils Een delegatie van het Leger des Heils in Nederland heeft zaterdag in het paleis Soestdijk een exemplaar van de langspeelplaat „Jubileum Ju bel" aan Koningin Juliana verkocht. Deze plaat is door de Stichting „Doe wat terug" ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het Leger des Heils in Nederland op de markt ge bracht. Het was een ongedwongen ontvangst, waarbij de vorstin zich uitvoerig liet voorlichten over de tal rijke jubileumacties. Ze hoorde, dat in nog geen twee maanden reeds 75.000 exemplaren van de grammofoonplaat zijn verkocht. Zelf wilde ze ook een duit in het zakje doen, zoals ze zei, en ze bood de delegatie voor de stich ting „Doe wat terug" een bedrag on der couvert aan. Tijdens het gesprek haalde Ko ningin Juliana de uitspraak aan van de Parijse modekoning Dior, die eens zei, dat het zogenaamde halleluja- hoedje van de vrouwelijke heilsolda ten het meest charmante hoofddeksel is, dat ooit werd ontworpen. „Ik ben het daar volkomen mee eens", zo zei de vorstin. „Het is een goede ge dachte geweest dit hoedje als jubi leum-embleem te voeren". Demonstratie van P.S.P. in Den Haag Dc Pacifistisch Socialistische Par ty heeft zaterdagmiddag in Den Haag een protestdemonstratie ge houden tegen het beleid van de re gering inzake Ned. Nieuw-Guinea. Tegen drie uur stelden enkele hon derden demonstranten (blykens meegevoerde borden leden van afde lingen der party uit verscheidene de len van het land) zich op by het gebouw van het station Staatsspoor der Ned. Spoorwegen. Vandaar ver trok de stoet naar het Binnenhof, waar een aantal belangstellenden haar stond op te wachten. In de stoet liep mede de heer H. J. Lank- horst, voor de PSP lid van de Twee de Kamer. Om goed halfvier arriveerde de groep demonstranten, die een groot aantal spandoeken meevoerde, op het Binnenhof. De voorzitter van de afdeling Den Haag van de PSP, de heer L. J. Bot. zeide in een korte toespraak o.m. dat de partij het niet eens is met de politiek der regering. „Een dode Papoea heeft niets aan zelfbeschikking", zoals een der span doeken vermeldde, was volgens de heer Bot een der redenen waarom de PSP de regeringspolitiek ten op zicht van Ned. Nieuw-Guinea af keurt. De heer Bot zeide voorts het te betreuren dat de P.v.d.A. het verzoek van de PSP om samen in Amster dam tegen de politiek van de rege ring te demonstreren heeft afgewe zen. De PSP is voor overdracht van Ned. Nieuw-Guinea aan Indonesië. Tenslotte werd een korte demon stratie gehouden, die gesloten werd door de heer H. J. Lankhorst. Fabrieksbrand te Vlaardingen Vanmorgen om even over zeven is brand uitgebroken in een pand aan de Parallelweg in Vlaardingen, waarin gevestigd zyn een fabriek voor feestartikelen en vuurwerk, een fabriek voor pepermunt en farma ceutische artikelen en het restau rant „White House". Vermoedelijk is tijdens het aan maken van een gaskachel op de tweede étage een explosie ontstaan. Er waren op deze verdieping zeer grote voorraden papier en feestarti kelen. waarin de vlammen gretig voedsel vonden. Juist in verband met de komende Oranjefeesten was deze voorraad bijzonder groot De waar de ervan wordt op een ton geschat. Op de eerste étage lagen grote voor raden papier, kauwgum en suiker werken. die eveneens een prooi der vlammen werden. De rookontwikke ling was zeer groot. De brandweer van Vlaardingen bestreed het vuur met 16 stralen. Om ongeveer half negen was het gevaar voor uitbreiding geweken. Toen waren echter de eerste en de tweede étage zo goed als uitgebrand. De directie was zowel tegen brand als tegen beschryfsschade verzekerd. Zaterdagmorgen heeft een geit van de heer Jac. van Ofwegen, Westelnde 10 te Hazerswoude, vijf lammeren ge worpen. Het ls een unicum in de gei tenwereld. Deze geit, een van het Zaanse type, is 4 jaar oud. In het eerste jaar 1959 wierp zij 1 lam en daarna klom het aantal lammeren zienderogen: in 1960 4, in 1961 3 en thans 5 lammeren. Al de lammeren zijn in leven, slechts één is er die in grootst eafwijktvan de andere. Het is een leuk gezicht op deze koude lente dag moeder geit met haar 5 lamme ren te zien rondwandelen in de stal. Op Koninginnedag: Feest cavalcade in Den Haag Evenals het vorig jaar zal een feest- cavalcade op Koninginnedag, maan dag 30 april a.s„ een van de hoogte punten vormen van het omvangryke programma, dat het algemeen Haags comité voor deze feestdag heeft vast gesteld. De samenstelling van de kleurryke en voor een deel fantasti sche stoet, waaraan ruim 800 perso nen zullen deelnemen, en die ander halve kilometer lang zal zyn het voorbijtrekken zal ruim een half uur in beslag nemen, ook al omdat onder^ weg enkele demonstraties zullen wor den gegeven zal echter geheel an VOOK HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Popul. orgelbespeling. 18.30 Klass. gram.muz. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Kamermuz. (gr.). 19.30 Radio krant. 19.50 Strijkork. 20 20 De Schul digen. hoorsp. 21.20 Gram.muz. 21.30 Concertgeb.orkest. koor en sol. 22.00 Parlem. commentaar 22.15 Lichte gram muz. 22.30 Nws 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Ne derlandse Strijkkwartet 23 40 Hoorn en plano (gr.). 23 55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en commentaar. ders zyn dan vorig jaar, toen deze I 18.20 Act. 18 30 Roemeens ork 18.50 feestcavaleade in Dn, Haag voor de 0Ptn??»r K.u.".s.tbf„z19 00 Pnrltm eerste maal en met grootsucces werd gehouden. Aan dit onderdeel van het feest programma zal ditmaal namelijk wor den deelgenomen, door niet minder dan 20 groepen, afkomstig uit de re sidentie zelf, uit het zuiden van het land en ook uit België. De stoet zal door de stad een route afleggen van 712 kilometer en zal 's middags om twee uur vertrekken van het ge bouw van de Dierentuin, waar men omstreeks vijf uur zal terugkeren. overzicht. 19.15 Regeringsuitzending: Bescherming Bevolking vraagt uw aan dacht. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 De wilde vaart, licht progr. 20 35 Je neemt er wat van mee....!, quiz. 21.25 Amus.muz. 21.55 Marimba, veer tiendaags magazine. 22.30 Nws. 22.40 Italiaans strijktrio. 23.06 Orkestmuz. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Tussen 5 en 6, éénakter. 21.35 Documentaire over Jordanië, 22.00 Epiloog. 22.10 Avondcollege Nederlands. toch ook wel leis Hoewel er niets zoetsappigs aan of om was hadden we toch wel een stijver aanpak toege juicht. Men kan er niet onder uit. indien men de pretentie heeft, actuele pro blemen van deze aard aan de orde te stellen 'n man als Oppenheimer aan het woord te laten en iemand als Walter von Braun te belichten (dan graag met duidelijke slagschaduwen incluis). Het onrustige slotwoord van professor Hcoykaas werkte als een anti-climax Jammer voor de prach tige vondst van de geurenanalyse hier maakten wetenschap en natuur d- kijker sprakeloos van ver- en be wondering. Het. AVRO-danstoernool werd in de categorie ballroom dansen gewon nen door het Engelse paar Brenda Winslade en Peter Eggleton. tweede werden Jeanne Assman en Wim Voe- ten (Nederland), derde Analiese en Dat zijn opvolger en vriend daarbij I Siegfried Krehn (Duitsland) en vier- een recht tot spreken had. wie zal de Eva en Flemming Hörning uit De- het ontkennen? Maar dat iemand. I nemarken. die volslagen zonder t.v.-ervaring Winnaars in de categorie La/ty-ns- alles op zijn schouders geladen kreeg. Amerikaanse dansen werden Lor- leek ons een ernstige misgreep. Er ra ine en Wally Laird. eveneens ui t was afgezien van de geschiktheid van Engeland De tweede tot en met de Triest afscheid (Van onze t.v.-medewerker) Voor ons werd de zaterdagavond gekarakteriseerd door de herdenking van wijlen dr. P. H. Ritter jr.. een man, wlenst verdiensten voor de Ne derlandse literatuur in het algemeen kort voor zijn overlijden andermaal erkenning vonden door het toekennen van een prils door mensen, die in hun dagelijks werk hebben ervaren hoe groot Rltters invloed op de lees- graagte van ons volk is geweest.. Maar bijzondere verdiensten heeft hii gehad voor de AVRO. Ritter heeft in zijn leven naast erkenning ook veel teleurstelling gekend. Hij heeft meer malen moeten afscheid nemen, waar onder meer dan eens tegen eigen zin cn wil. Maar nu er van hem afscheid genomen moest worden had de AVRO dienen te zorgen dat zulks stijlvoller plaats vond dan is geschied VOOR DINSDAG 17 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Klass. g muz. 7 45 Morgengebed en overwe 8.00 Nws 8 15 Lichte gram.muz V. d. huisvrouw. 9 35 Waterstaj 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. klei 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Ka muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 L gram.muz. 11.50 Volaan praatje. 12.00 Middagklok - nood 12.04 Dansork. en zangsol. 12 30 dedellngen t.b.v. land- en tuinb. Muz. uit nieuwe films. 12.50 Act, Radio-Dubbelkwart. 14.05 Schoolt 14.35 V d. plattelandsvrouwen. Parsival, opera (2de bedrijf) 16.( d. zieken. 16.30 Bidstond. 17.00 Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re get! uitzending: Het eiland Sint-Maart* ontwikkeling, door lr. J. P. Jur Jitta. KRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.20 U gram.muz. 18.35 Madrigaalkoor. Nws. 19.10 Act. 19 25 Genadig trel onderweg, zesde Lijdensmeditatie. Oude muz. (gr 20.10 Weet je we fotocursus. 20.30 Lichte muz. 20.S Eerstgeborene, hoorspel. 23.00 23.10 Vreemd literatuur en ln cabaretvorm. 23.40 Lichte g muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend® 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. Lichte gram.muz. 9.00 Gymn. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 merorkest (gr.). 9.40 Morgenwi 9 55 Een boek' voor het Geestell I ven 10.00 Arbeidsvitaminen 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zit 12.00 Zang en plano. 12.20 Regeri uitzending: Voor de landbouw. Land- en tulnb.meded. 12.33 Licht semble en zangsol. 13.00 Nws. Meded. en gram.muz. 13 25 Bi 13.30 Metrople-orkest. 14.00 De geilde bougie. 15.00 Met naald schaar 15.30 Viool en piano. 15.55 derijkerij vroeger en nu, lezing. Lichte muz. 16.30 V. d. Jeugd. Dansork The Skymasters. 17.55 York calling. AVRO: 18.00 Nws 18.15 Evt. act 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. V. d. kleuters. 19.05 Paris vous 19.10 Knipperlicht, progr v. a. w. bruikers. 20.00 Nws. 20.05 Gastenai gevar. progr. 22.00 Radio Filharm. iet. 22.30 Nws. en meded 22 40 23.00 Amus.muz. (gr 23.55-24.00 TEL NTS: fl politieke Televizier. muziekprog tectlvefilm. Het opperbevel van het leger in Syrië heeft zaterdag de heropening van de grenzen, opheffing van het uit gaansverbod en van de reisbeperkingen in het binnenland bekendgemaakt. Dr. Nazem Koedsl, die vrijdag opnieuw als president ls geïnstalleerd, heeft za terdag ln een radiotoespraak gezegd dat, de nieuwe voorlopige regering al het mogelijke zal doen om tot eenheid met de Arabische landen te geraken, „te beginnen met Egypte". Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de Sowjetrussische regering heeft besloten om. in tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen, ln 1967 ln Moskou geen wereldtentoonstelling te houden. Als reden voert de Sowjetrus sische regering aan. aldus Tass. dat de tentoonstelling te kort zou volgen op die in de Verenigde Staten, in 1964/ 1965 De exposanten zouden dan twee maal kort na elkaar aan een wereld tentoonstelling moeten deelnemen of moeten kiezen tussen één van belde. De Sowjetrussische communis tische partij heeft een aantal leuzen voor de viering van de „dag van de arbeid", op 1 mei. bekendgemaakt. Vol gens Tass zijn er honderd en vier leu zen opgesteld. Sommige maken mel ding van de „onaantastbare vriend schap en samenwerking" tussen de Sowjet-Unie. communistisch China en Albanië, en de wens dat „vriendschap en samenwerking tussen de volkeren van rie Sowjet-Unie cn Joego-Slavlë" vcratcviffd zullen worden. De Argentynste Senaat heeft za terdag een wetsontwerp goedgekeurd, op grond waarvan president Guldo tot 1 mei 1964 president kan blijven. Het ontwerp zou vandaag in de Kamer van Afgevaardlgen behandeld worden. de heer Teipe voor deze voor hem zware opgave bovendien nog een an dere klemmender reden om de her denking in breder verband te plaat sen. Ritter is nl. meer geweest dan al leen propagandist in de beste zin des woords. Hij was romancier en es sayist. Dat heeft nien blijkbaar bij de AVRO niet gezien, hoewel men een erudiet als Con Nicolai in eigen dienst heeft en dus zonder bezwaar had kunnen raadplegen. Dit alles 'heeft echter met stijl nog niet van doen. Wij zijn bepaald ver stoord geraakt toen een bruidsfoto werd geannonceerd (bedoeld was na tuurlijk een huwelijksfoto en een jon geling op het scherm verscheen. De spreker corrigeerde zich en kondig de aan dat de beloofde foto daarna zou komen Het was wéér fout. het was een gezinsfoto. want het. „bruids paar" bleek over een kind van een paar ja air te beschikken. Neen, zo had het niet mogen gebeuren. Ritter had meer maar. .maar vooral beter ver diend. Hoe zwierig trad hij zelf eens voor de camera's, toen het om een plechtigheid ging we menen in verband met ziin vereerde vriendin Ina Boudier-Bakker. Het moge een verouderde stijl zyn geweest het was in ieder geval in styi. Verstrooiing en bezinning (Van onze t.v.-medewerker) Nadat, een paar kandidaten er op zaterdagavond snel waren achterge komen daardoor met beperkte buit huiswaarts keerden moesten de kij kers weer in de keuken van de mis daad kijken (vrolijk voor alle leef tijden). Daarna gingen de beentjes van de vloer. Voor een klein deel van het publiek lUkt zo'n dans toernooi het neusje van de zalm: de mensen die er vers-tand van hebben. Een aanzien lijk grotere groep vindt het alleen maar plesant naar het dartele, maar ook sierlijke gedoe te kijken De rest verveelt zich. Wy voor ons hebben deugd beleefd aan de fraaie plaatjes, doch na verloop van tijd gingen we toch naai- variatie verlangen. Behou dens een paar onderbrekingen wer den deze ons niet geschonken. De zondag daarentegen bood varia tie genoeg, hoewel het glamour- achtige gedoe in het Heilige Land we: om geduld waagt. Gelukkig staat daar genoeg interessants tegenover, maar het wordt wel in een geforceerd kader vervat. Gelukkig was er een verrassing in petto: Mary Dresselhuys in een Ame rikaans verhaal. Een kostelijke voor dracht van een pretentieloos, zuiver verhaaltje met een duohtig meespe lend decor. Het geheel leverde een alleroharmantst half uurtje op dat naar meer doet verlangen. Dit nu leek ons voor iederee-n bestemd. Het was eenvoudig van constructie, zuiver van woordkeus en prettig van afloop. De Engelse Bach de Spaanse pia nist. Tsjaikowski. een lichtvoetig, me lodieus muziekprogramma dat de geesten ontspanning bracht. Het. slot vroeg om concentratie, maar kon de kijker die nog opbren gen? Zo ja dan kon hij zich dunkt ons wel beloond voelen. Jan van Hillo greep hoog. maar vertilde dich daarbij niet. Het was niet zijn bedoe ling het laatste woord over de ruim te tussen geloof en wetenschap te (doen) zeggen, noch minder de kloof te dichten. Maar wat "hij wel probeer de was. mensen boeien en laten den ken. Daarin leek hij wel geslaagd. Hoewel een klein deel zal hier met belangstelling en begrip tegenover hebben gestaan. De plaatjes en praatjes deden anderen misschien vierde prijs waren respectievelijk voor Minnerl ên Gerhard Sandner (Oos tenrijk).. Mary en Wim Lier (Neder land) en Inge Sohmid en R/udi Trautz (Duitsland). MAANDAG Gulden Vlies: Spr. -paesinr 8 uur nam. D. Westerop over de toepassing van plakkaatverf, De rechter ln Bonn heeft uit spraak gedaan Inzake het ongeluk van 25 Juni vorig Jaar met dc veerboot ..Krlemhlld" op de Rijn bij Königs- wlnter dat aan zes mensen het leven kostte. De 48-Jarlge Matthias Dresen. de kapitein van de boot. ls tot vip maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie Jaar veroordeeld omdat hij de aanvaring veroorzaakte doordat hij een naderend motorschip niet de vereiste voorrang gaf. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Na tuurvriend". 8 uur nam. Haagweg 4: Ledenverg. Ver. „De Ambachtsschool". 5 uur nam. Hogewoerd 175: Jehovah's Getuigen. Gedachtenislezing 7 en 8.30 uur nam. Lakenhal: Rondleiding K. en O. Tentoonstelling Johan Buinlng olv. drs. J N. van Wessem. 8 uur nam. Pieterskerk: Uitvoering „Ex Animo" van de MatthSus Passion. 7.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Imbert. 8 uur nam. Oegstgeest (De Kempe- naerstraat 42): Algemene vergadering Z.H.V. „Het Groene Kruis". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.00-1.25 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenverg. Ge nootschap „Kennis is Macht". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Hotel Centraal: Jaarvergadering Ex- pogé. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. P. H. Pott over de waar dering van de buitenwereld. 8 uur nam. Wljkgebouw 't Boshuis: Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Lelden- zuidwest. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis): Jaar- verg. Ned. Ver. voor dierenbescherming afd. Oegstgeest. 8 uur n.m. Voorschoten (Gebouw Chr. Belangen)Films over de drank bestrijding. 4 en 8 -uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jeho vah's Getuigen 7.25 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, zondag 1-4 uur Lakenhal: Tentoonstelling schilderij en en aquarellen van Johan Buning. (tot 8 mei). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Prytaneum (Rapenburg 6): Schilde rijen en gouaches van André van Hel den (tot 15 april). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur Zondag 1-4 uur. Universiteit: Tentoonstelling „Drie fasen uit het werk van Mark Kolt- hoff". Dagelijks 9 uur v.m.6 uur n.m.; zat. en zond. gesloten (tot 29 april). BIOSCOPEN Lldo: "Der Rosenkavaller". A.I. Dag. 8 uur. "Walt Disney Festival". A l. Zaterdagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur. Zondagmiddag 2.30 en 4.45 uur. Trianon: „Een pyjama voor twee" (14 Dag^ 2.30. 7 en_ 9.15 uur. zond. BUITENLANDSE PROGRAMMA' ji Engeland. BBC Home Service. 33 12.00 Orkestconc. 12.55 Wee: 13.00 Nws 13.10 Discussie. 13 55 LU te muz. 14.25 Kamermuz. 15.00 H spel. 15.30 Gram.muz. 16.15 Kla 16.45 Praatje. 17.00 V. d jeugd, li Weerber 18.00 Nws. 8.15 In the Soi East, reg progr. 19 00 Zangrec II 19.30 Plakboek voor 1921. 20.30 S. fonie orkest en sol. 21.45 Lezing. 2a Nws. 22.30 Lezing. 22 45 Pari. oi 23 00 Nws 23.02 Voordr. 23.15-2) Viool en plano. Engeland. BBC Light ProgranC 15(10 en 247 m. 12.00 Pop. gram muz. 12.31 V. d, beiders. 13.00 Lichte orkestmuz. 1 1 V. d kleuters. 14.00 V. d. vrouw. Lichte muz. 15.31 Muz. bi) het 16.15 The Dales, dagb 16.31 Gri )t muz. v. d. jeugd. 17.00 Jong tal r 17.31 Gevar. muz. en ber 18.33 Sp k overz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. 1 Opzoeken van oude vrienden. 2 Gevar. muz. 21.00 Waar verhaal. 2 Verzoekprogr. 22,30 Nws. en s| 22.41 Amus.muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 30! 12.00 Klass. muz. 13.00 Nws. Klass. muz. 16.00 Kamermuz. Nws. 17.20 Kamermuz. 17,45 Ge gram.muz. 21.45 Nws 23.25 K muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.02 Nws. 12.10 Amus.muz. 1 Lichte gram.muz. 14 15 Kamera I 14 45 Operaconcert. 17,00 Kamera t 19.00 Nws. 20.00 Kamermuz. (I u pauze: muz nws.) 23.13 Gevar. gr, muz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, -324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12 03 Lichte e muz. 12.30 Weerber. 12.35 TulnbJ 1240 Gevar, gram.muz. 12.50 Bi kroniek. 13.00 Nws. 13.15 Kamera 14 00 Operettemuz. 14 50 Orkestc en sol. 16.00 Beursber, 16 06 Duitse 16.21 Vlaamse kamermuz 17.00 3 17.15 Lichte gram muz. 17.40 Boel spreking. 17.50 V. d. Jeugd. 18 20 V sold. 18.50 Sportprogramma. 1 Nws. 19.40 Lodewijk Mortelmans denking. 19.50 Lezing. 20.00 Hoor 21.15 Jaazmuz. 22.00 Nws. 22.15 programma. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram.muz. 13.00 3 13.15 Gevar gram.muz. 14.03 LI muz. 17.00 Nws. 17.15 Operamuz. Gevar. muz. 19.30 Nws. 20 00 Syn nieconcert en solist. (I. d. pauze: genbeantw 21,35 Gevar. gram.n 22 00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz. Nws. 4.30. 7 en 9.15 uur. 18 Jr. 2.30. Dag. 2,30. 7 en 9.15 uur; zond 4.46, 7 en 9.15 uur. I.uxor: "La belle Americalne". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30 4.46, 7 en 9.15 uur. Casino: „Goliath en de Barbaren 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; r 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Rocco en zijn broers". 18 Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 4.30. 7 en 9.15 uur. Donderdagevt „Gokkers en gangsters". Astra-theater - Wassenaar Vrijds uur. zaterdag 7 en 9.15 uur „Prini Piraat". 14 jaar. Zondag 7 e~ uur, maandag en woensdag ..Alleen de zon was getuige 1 Donderdag 8 uur ..Moederlied". 14 Zondag- en woensdagmiddag 2.30 „Van de regen ln de drop". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotliel Geopend voor spoedeisende geval! Apotheek Herdlngh en Blanken, Ho woerd 171, tel. 20502. BI.) geeu gehoor van Uw huisarts specialist (of diens waarnemers), op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our). a 1 Q S Amsterdam geh bew. ono 9 5 Den Heider geh. bew o 14 5 Vpenburg Vll6slngen geh bew. geh bew. ono no 8 8 5 6 Eelde retren ono 6 5 De Bilt geh bew. no 6 5 Twenthe geh bew. O 6 5 Eindhoven geh. bew ono 4 6 Z.-I.lmburg geh. bew. ono 6 6 Helsinki onbewolkt wnw 2 -2 Stockholm onbewolkt w.stll -5 Oslo onbewolkt w 1 -2 1 Kopenhagen licht bew o 12 4 Aberdeen onbewolkt w.stil -4 1 Londen motregen nno 6 5 t Brussel regen no 5 6 J Luxemburg motregen zzw 4 1 1 Parhs regen mist zzw 6 4 Bordeaux z 1 -1 Grenoble half bew w.stll -2 Nice licht bew nnw 4 Berlijn motregen o 6 7 Frankfort regen zw 4 München zwaar bew zw 3 4 Zürlch onbewolkt o 2 Genève half bew. w stil -3 2 10 Locarno zwaar bew ono 1 Wenen zwaar bew o 1 8 Innsbruck mist w 3 -2 Athene geh. bew nw 2 12 Rome onbewolkt w.stll 3 Alacclo licht bew. ono 3 -1 Madrid geh bew. n 4 8 Mallorca zwaar bew no 4 7 Lissabon geh bew. nrno 4 13

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2