rgwaan van Amerikanen •ver Russische hinderlaag Oran staakt uit protest tegen Jouhauds vonnis TWIN! rijving tussen de ^Verenigde Staten en ~de Bondsrepubliek ttentie ctie Smokkelauto sleurt douanier 400 m mee Gromiko vijf dagen in Joego-Slavië i je ware halve zwavel (9ud tylu Bel-Ofast Gratie voor ex-generaal gevraagd BETREKKINGEN MERKBAAR VERBETERD „WEET JE WIE ER KOMEN?" teuws gericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 APRIL 1962 No. 30631 EIDSCH DAGBLAD A. van Dishoeck acteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Sowjet-Unie tracht de kwestie-Berlijn en het vraagstuk van ;ernproeven in de dampkring met elkaar in verband te bren- aldus schrijft de New York Times. De Russen hebben een Ie gemaakt aan hun plagerijen boven en rondom Berlijn, ze :n ook de weg geopend naar nieuwe besprekingen over lijn, maar het lijkt wel alsof zij dit gedaan hebben om de rieglijke indruk te wekken van een ontspanning, die dan moet icn als basis voor nieuwe druk op de Verenigde Staten. Deze k zou leiden tot uitstel van de voorgenomen kernproeven of, er toch kernproeven door de Ver. Staten in de dampkring rden genomen, tot een aanklacht tegen Amerika wegens ver- ring van de ontspannen sfeer, aldus de New York Times. Kansen op een topconferentie IJl' toegenomen 1 diplomatieke correspondent van Ingelse „Sunday Times" was gis- i wat minder pessimistisch dan rermaarde Amerikaanse blad: de jjkheid van een topconferentie i over Berlijn en Duit-sland zou jomen zijn. Deze topovereen- zou dan onmiddellijk gevolgd i door een samenkomst van de jsleiders van de zeventien lan- [die in Genève aan de ontwape- ïferentie deelnemen. Volgens ay Times zou de Britse rege- er bij de Amerikaanse op aan- gen om het in deze richting te i. e correspondent in Bonn tele- de hedenochtend: er tussen Bonn en Washing- al maandenlang een latente ver- Militaire acties SI n' Dp Gag teneinde ko in de commandant strijdkrachten ?st Dut-bij-nacht L. Reeser, wordt ■boiomen dat „ook de militaire ac- erj op Gag als beëindigd kunnen )ei den beschouwd. Van de daar ge- ie le Indonesische troepen is de ht raandant gevangen genomen. Ge in d werd dat de aanwezige Indone- t he militairen deels gevangen wer- io genomen en deels dusdanig ver in dd dat een vijandelijke actie niet tr mogelijk Is". „Evenals op Wai- bleken de Indonesische troepen k gedemoraliseerd". trouwenscrisis bestond, was reeds ge ruime tyd duidelijk. Die crisis heeft thans een nieuw dieptepunt bereikt: de Amerikanen zijn woedend om dat de inhoud van een „werkpapier" voor de besprekingen met de Russen, welk vandaag in Washington zouden be ginnen, in Bonn is uitgelekt. Dit stuk omvatte een omlijning van de gren zen. waarbinnen het- Amerikaas- Russische overleg zal blijven. In fei te stond er niet zoveel nieuws in, maar de groepering van de verschil lende voorstellen was nog onbekend. Het papier werd de vorige week van Washington naar Bonn gezonden en was aanleiding voor een op zeer kor te termijn bijeengeroepen conferentie van Adenauer met de fractievoorzit ters von Brentano, Mende, Ollenhau- er en minister van Buitenlandse Za ken Schroder. Vier hoofdpunten van de tekst zijn via de New York Times zaterdag in de openbaarheid geko men. Zij luiden 1. vorming van een internationaal controle-orgaan voor de toegangswe gen naar Berlijn, waarin West. zo wel als Oostduitsers moeten zitten; 2. vorming van een technische commissie van West- en Oostduitsers, die economische en andere proble men moet bespreken; 3. afsluiting van een overeenkomst tussen de kernmogendheden dat zy geen andere landen hun atoomgehei men prijs zullen geven of kernwa pens in handen geven; 4. de landen van de Noordatlanli- sche Verdragsorganisatie (NAVO) leggen een r>iet-aanvalsverklaring af tegenover de landen van het War schaupact en omgekeerd. In deze verklaring zouden de NAVO-landen garanties geven voor grenzen in Europa en voor „demar catie-lijnen". Met dit laatste woord wil men aangeven dat het ijzeren Staatsiebezoek aan Oostenrijk 'aar wij van bevoegde zyde ver nen zullen H.M. de Koningin en !.H. Prins Bernhard van 21 tot 24 c i een Staatsbezoek aan Oostenrijk P< ngen. De prinsessen Beatrix en ne zullen de Koningin en de Prins ir Wenen vergezellen. ie zelfstrijkende wondershirts in 2 wereldmerken Kerko 15.90 Adelborst I 3.'® gordijn door Duitsland en de Oder- Neisse-linie geen staatsgrenzen zyn. Bonn betreurt lek Volgens een officieel communiqué in Bonn zyn deze punten niet door Westduitse instanties aan de pers ge geven. Ook zouden gemelde punten niet geheel overeenstemmen met de Amerikaanse tekst. De Bondsregering die verder haar vertrouwen uitspreekt in het beleid van de Amerikaanse bondgenoot, zei het lek te betreuren, maar wees erop dat er verschillen de bronnen, niet alleen Duitse zijn. Dat laatste kan waar zijn, vrij.wel zeker is dat de eerste informaties uit Westduitse partij kring afkomstig waren. Men vermoedt dat een en ander met opzet is uitgelekt om een afwij zende reactie onder de Westduitse be volking op de plannen uit te lokken. Het staat namelijk als een paal bo ven water dat de Amerikaanse plan nen in Bonn een kleine paniek heb ben veroorzaakt omdat men vreest dat bij verwezenlijking ervan Oost- Duitsland een veel te officiële status zal krijgen door zyn rol in de op te richten organen. Washington mag dan nog zo vaak verzekeren, dat van 1 officiële erkennen van het Oostduit- se bewind geen sprake zal zijn, het denkbeeld samen met Oostduitsers in een controle-orgaan op de toegangs wegen naar Berlijn te moeten zitten maakt vele Westduitse politici al dui zelig. De bezwaren tegen de lijn van het werkpapier schijnen vooral een grote rol te spelen bij Von Brer.tano en de inmiddels weer voor vakantie naar Cadenabbia vertrokken Adenauer. Mi nister van Buitenl. Zaken Schro der en zyn staatssecretaris prof. Car- stens zouden zich met de punten wel kunnen veremgen. Het meest huiverig is men evenwel niet voor de tekst zelf alswel voor de manier, waarop de Amerikanen met de Russen zul len praten. In Bonn acht men het de beste taktiek langzaam stukje voor stukje van de koek der concessies aan de Moskovieten toe te schuiven. In Washington schijnt men even wel meteen het hele gebak voor te willen schotelen. Zo nieuw is dat bak sel overigens niet. Verscheidene in grediënten ervan zijn afkomstig uit het Westelijke plan van 1959! Slot op pag. 2 In Oran heeft de OAS opge roepen tot een algemene staking van 24 uur, die vanochtend is begonnen. De actie is bedoeld als protest tegen de terdoodver oordeling van ex-generaal Jou- haud, die bevelhebber van het Geheime Leger in het gebied van Oran was. Zaterdag zijn soortgelijke stakingen gehouden in Algiers, Constantine, Böne en Philippeville. De verdedigers van Edmond Jou- haud hebben president De Gaulle gratie voor hun cliënt gevraagd. De twee advocaten, Charpentier en Per- russel, hebben audiëntie bij het staatshoofd aangevraagd omdat „wij het onze plicht achten de aandacht van de president te vestigen op de weerslag, die de tenuitvoerlegging van het doodvonnis in Algerije en de rest van de wereld kan hebben". Zij verklaarden voorts, dat hun was verzekerd, dat Jouhaud niet voor de Pasen zal worden terechtgesteld, aangezien de „hoge raad van de magistratuur", die zijn oordeel over het gratieverzoek moet geven, niet voor de paasdagen bijeen zal komen. Deze raad wordt voorgezeten door het staatshoofd, aan wie de eindbe slissing is. Intussen heeft de terdoodveroor deling van de ex-generaal onder de Europese bevolking van Algerije flinke beroering verwekt. In Bóne. Philippeville en Constantine namen duizenden Fransen aan de protest stakingen deel. In Oran heeft de OAS de bevolking gevraagd niet alleen te staken, maar ook massa demonstraties te houden. Postkantoor bezet Een OAS-commando van ongeveer honderd man heeft gisteren gedu rende vyf uur het postkantoor van Oran bezet en een gedeelte van de straten rondom afgezet met auto's {en prikkeldraad. Het werk op het postkantoor werd echter niet onder broken en de verbindingen bleven gehandhaafd. De helft van de OAS- mannen was gekleed in gecamou fleerd veldtenue. Toen de „operatie" was afgelopen, trokken zy in burger kleding met de anderen weg. Tijdens de bezetting van het gebouw schoot de OAS op twee helikopters van het leger en een bommenwerper die rond cirkelden. Volgens bewoners van het stads gedeelte was de oproerpolitie die als bewaking van het postkantoor fun geerde, kort voor de (aangekondig de!) komst van het OAS-commando vertrokken met medeneming van wapens en munitie. Een functionaris van de politieprefectuur zei later in antwoord op vragen, dat de oproer politie opdracht had gekregen het gebouw te verlaten, omdat autoritei- teiten en mannen niet langer ge ïsoleerd in het centrum van het Europese stadsgedeelte wilden ach terlaten. WEERBERICHT MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot «•genavond: Aanvankelijk plaatse- s enige regen, later enkele opkla ren. Overwegend matige wind tus- oost en zuid. Iets hogere middag- toperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 APRIL op: 5.41 uur; onder: 19.40 uur. laan op: 16.55 uur; onder: 5.13 uur. 'oogwater te Katwijk te 2.14 en 14.25 Ir; laagwater te 10.05 en 22.28 uur 'it nummer bestaat uit 14 pagina's Met verbeten ijver zoeken de sa menwerkende politiekorpsen in de grensstreek naar de bestuurder van een blauwe personenauto, die schul dig wordt geacht aan de zeer zware verwondingen van de 40-jarige douaneambtenaar Spin. Deze is op genomen in het St. Canisiuszieken- huis te Nijmegen. Hij verkeert nog steeds in levensgevaar. Over de toedracht van het inci dent aan de grenspost Wvler bij Nij megen is vrij weinig bekend, aan gezien geen andere douanebeambten of marechaussees bij de slagbomen aanwezig waren, toen douanier Spin zaterdagochtend omstreeks kwart over elf een uit Duitsland komende blauwe personenauto aanhield voor een normale controle. Een vrouw, die in de cabine van een nabije vrachtauto zat, zag dat de beambte een gesprek voerde met twee mannen in de personenauto. Plotseling gaf één van deze mannen de douanier een slag in het gezicht waarna de auto onmiddellijk met grote snelheid wegreed. De contro leur rende een eind mee en klemde zich vast aan de auto. Vierhonderd meter verder vond men hem even later langs de kant van de weg lig gen. Of hij de wagen zelf heeft los gelaten of er is afgeslagen, is niet De vissersvloot van 11 rk is zaterdag met feestelijk vertoon voor het nieuwe seizoen uitge varen. De gepavoiseerde schepen verlaten de haven. In geheel Algerye zyn dit week einde 25 doden en 61 gewonden ge vallen. De meeste slachtoffers vielen in Algiers. Nieuwe regering De Franse kabinetscrisis is gisteren in een handomdraai door de nieuwe premier George Pompidou en natuurlijk achter de schermen door De Gaulle opgelost, zo meldt onze Parijse correspondent. Heel veel is er trouwens niet veranderd. Zeven leden van de regering-Debré zijn van het politieke toneel verdwenen, terwijl negen nieuwelingen hun opwachting mochten komen maken. De nieuwe regering zal met 26 koppen twee man sterker zijn dan het vorige kabinet, dat ruim drie jaar in functie is ge weest. Nieuwe leden zyn de 55-jarige lei der van de Rooms-Katholieke Repu blikeinse Volksbeweging (M.R.P.), Pierre Pflimlin (minister van staat voor samenwerking), diens partijge noot Maurice Schumann (gedelegeerd minister bij het bureau van de eer- ste-minister, belast met de nationale ontwikkeling), de ambassadeur in Rome Gaston Palweski (minister van staat voor wetenschappelijk onder zoek en atoom- en ruimtekwesties), en de drie gaullisten Roger Dussaulx (gedelegeerd minister bij de premier, belast met de betrekkingen met het parlement), Jacques Maziol (Weder opbouw) en Jacques Marette (PTT). Verder zijn er drie nieuwe staats secretarissen. onder wie de linkse gaullist Gilbert Granval. 9 Slot pag. 2 btkend. De auto. waarschijnlijk be stuurd door een smokkelaar, vvas in middels verdwenen in de richting Nijmegen. Een achtervolging, die nog werd ingezet, leverde geen re sultaat op. De Rijkspolitie te Beek. die met het onderzoek is belast, heeft nog geen klaarheid in de zaak kunnen brengen. De douanier kor tor nu toe niet worden verhoord Hij is nog steeds buiten bewustzijn. Voor zim leven wordt gevreesd. De gemeentepolitie te Nijmegen meende gisteravond een spoor van dr daders te hebben gevonden, doch moest later melden nog geen resul taat te hebben geboekt. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. is vandaag voor een officieel bezoek van vijf dagen in Bel grado aangekomen. Zijn Joego slavische ambtgenoot, Popowitsj bracht in juli een bezoek aan Moskou. Gromiko is het eerste vooraanstaande lid van de Rus sische regering dat sedert 4Yi jaar naar Joego-Slavië is ge komen. In Joegoslavische kringen verwacht men, dat gesproken zal worden over de betrekkingen tussen beide landen en de belangrijkste problemen van de internationale politiek, waaronder het ontwapeningsvraagstuk. In Russische kringen verwacht men dat Gromiko ook met president Tito zal spreken. De altijd reeds delicate betrekkin gen tussen beide landen zijn de laat ste tyd, sedert het 22ste congres van de Sowjetrussische communistische party, geleidelijk doch merkbaar ver beterd. In de maanden daarvoor wer den de betrekkingen tussen Joego- Slavië en de andere communistische landen gekenmerkt door verbitterde polemieken en diplomatieke inciden ten. Dit was een gevolg van de com munistische topconferentie, die in de cember 1960 in Moskou was gehouden en waarop nieuwe beschuldigingen van „revisionisme" tegen Joego-Sla vië waren uitgebracht. Met China en Albanië is de verhouding nog altijd slecht. Gisteren nog is in Belgrado een pamflet verschenen onder de titel „De Chinese politiek, achtergrond van de campagne tegen Joego-Slavië" van de hand van Obren Militsjefitsj, lid van de buitenlandnieuwsstaf van het officiële Joegoslavische blad „Borba" Hierin schrijft deze onder meer dat de Chinese leiders, „zich baserend op de misvatting dat er slechts een cen trum van wereldrevolutie dient te zijn" klaarblijkelijk de mening zyn toegedaan dat dit centrum na de dood van Stalin van Moskou naar Peking is verlegd. De Chinezen zouden op grond hiervan het recht menen te hebben en de strategie en tactiek van de gehele communistische beweging en alle revolutionaire krachten te be palen. De „bureaucratische, dogma tische houding" der Chinese leiders tegenover de rol van één persoon leidde logischerwijze tot de persoons verheerlijking van Moa Tse-toeng, al dus het pamflet dat als een der re denen voor de anti-Joegoslavische campagne van China de Chinese on gerustheid noemt over de reputatie welke Joego-Slavië bij de economisch minder ontwikkelde landen, „die voor de versterking van hun nationale on afhankelijkheid strijden", geniet. Als u uw vrouw enthousiast opbelt om haar te vertellen, dat goede vrienden uit het buitenland over zijn en op be zoek komen, dan hoeft ze niet in paniek te raken. U gaat dan gezellig met elkaar ergens eten en iedereen kan -ich dan volop wijden aan het uitwisselen van nieuwtjes en gedachten. Het hele Horecabedrijf staat tot uw beschikking om er een fan tastisch geslaagde avond van te maken I Blijven die buiten landse vrienden langer, verras hen dan met Horeca-cheques waarmee zij in elk Nederlands Horecabedrijf betalen kunnen. Chequeboekjes a f 10.- of f 25.-. in coupures van f 2.50, kunt u bestellen bij het Be drijfschap Horeca, Koninginne gracht 58-59, Den Haag. (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boe! je). Zaterdagavond hebben Konin- gin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene in de Kleine Komedie in Amsterdam de eerste voorstelling bijgewoond van „Kinderen van het laatste kwar tier", uitgevoerd door de Suri naamse toneelgroep Caribiton In de pauze onderhielden de koninklijke gasten zich met de spelers. Aftreden president Guatemala geëist Drie oppositiepartijen in Guatema la cristendemocraten, liberalen, en revolutionairen hebben zaterdag het aftreden van president Ydigoras geëist. Zij verwijten hem „onwettige handelingen". Ook de gemeenteraad van Guate mala-stad en het bestuur van de uni versiteit van San Carlos wensen zijn af tred 3n. Welingelichte politieke waarnemers zijn van mening, dat de regering in ernstige moeilijkheden verkeert, maar dat er voor Pasen nog wel geen be slissing zal vallen. Donderdag j.l. zijn bij botsingen In Guatemala-stad tussen studenten en de politie vier studenten om het leven gekomen en verscheidene ge wond. Advertentie goed vooru Uit het Leidsch Dagblad van 16 April 1862: Uit een goede bron ver- f nemen wij het verblijdend berigt, dat met le Mei aan- t staande binnen Leiden zal in bezetting komen de staf van het 4e reg. infanterie en dus ook het cor^s hoornblazers. Uit het regeringsverslag over het Hoger Onderwijs aan de 2e kamer blijkt dat te Leiden in 1859/60 te Leiden 671 studenten ingeschreven waren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1