Finse radio brengt reportage over de Leidse Universiteit KINDERKOREN „LOOFT DEN HEER" HAZERSWOUDE EPISCOPAAT EN PRIMAAT BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 APRIL 1962 Uitzending van drie kwartier op 10 mei Binnenkort zal de Finse Radio Om roep een reportage van ongeveer drie kwartier wijden aan de Leidse Uni versiteit. In een serie reportages over beroemde Universiteiten, welke serie vorig jaar begon, is op 10 mei Leiden aan de beurt, nadat eerder aandacht was besteed aan de Univer siteiten van Praag, Oxford, Cambrid ge, Göttingen, Wurttemberg, Parijs (Sorbonne) en Moskou. vertelde, en aan het werk in het Ka- merlingh Onnes Laboratorium, waar over prof. Gorter in de uitzending aan het woord komt. Prof. Gorter is lid van de Finse Akademie van We tenschappen en kent de leermeester van de Finse radioredacteur, die zelf natuurkundige is. Bovendien zullen de uitbreidingsplannen van de Uni versiteit ter sprake komen. In het kader van deze reeks uit zendingen zal op een latere datum ook de Rijksuniversiteit te Gronin gen aan bod komen. In voorberei ding zijn voorts uitzendingen over twee Italiaanse universiteiten. De heer Pentti V. Ruohonen, redacteur wetenschappen van de Finse Radio Omroep. Voor de Finse Radio Omroep ver toeft thans de redacteur wetenschap pen de heer Pentti v. Ruohonen in Leiden, om deze uitzending voor te bereiden. De heer Ruohonen heeft inter views gehad met verscheidene hoog leraren, de rector magnificus, de „bouwcurator" en mensen van de be- stuursstaf uit welke gesprekken en kele delen zullen worden uitgezon den. In het bijzonder zal in deze uitzending aandacht worden besteed aan de orientalia, waarvoor een be zoek aan de Universiteitsbibliotheek is gebracht, aan het internationaal recht waarover prof. Samkalden in het Europa Instituut een en ander Spaans portret voor K. en O. Vooreen in grote getale opgeko men gehoor hield igsteravond de Amersfoortse kunsthistorica dr. H. E. 's Jacob in de filmzaal van de Aca demie een voordracht voor leden van K. en O. onder de titel „Spaans Portret". Spanje is een bijzonder land, een totaliteit en buitengewoon meesle pend wanneer men zich weet aan te passen aan de gewoonten van de bevolking. Van de ijstijd af is er sprake van grote continuiteit in de Spaanse kunst en cultuur; er is een totaliteit wat betreft de monumen tale kunst terwijl er een eenheid bestaat tussen de beeldende- en bouwkunst. Aan de hand van een serie gekleurde dia's, die allen getuig den van een liefde en kennis van de aanwezigen langs de minder be kende maar zeker niet minder be langrijke monumenten van Spaan se kunst rond het centrum van Va lencia; schilderachtige kerkjes vaak met versieringen, die een vertaling van edelsmeedkunst in steeds ge noemd kunnen worden. Steeds weer is het contact met de oudheid te zien. De zin voor het vlakke pa troon is een van de meest wezen lijke kenmerken van de Spaanse kunst; het ornamentale overheerst. Het portret dat spreekster van Span je schetste was niet samengesteld uit toeristische impressies maar een weergave van een grote kennis van de kunsthistorie van Spanje. Een toeristische blik op Spanje kreeg men door twee films, die beschikbaar wa ren gesteld door de Spaanse ambas sade. Men zag flitsen uit het Spaan se leven met feesten en dansen en waarin ruimschoots aandacht be steed werd aan de gehele folklore, dooreengeweven met schilderstukkn van Spaanse meesters. Jubilea C. F. Genemans Voor onze stadgenoot, de heer C. F. Genemans, was het gisteren een bijzondere dag. Het was niet, alleen veertig jaar geleden, dat hij als jongste bediende in dienst trad van de firma Hollants aan de Vismarkt, maar ook een kwart eeuw, dat hij zich in een pand aan de Hugo de Vriesstraat thans Lorentzkade vestigde als zelfstandig handelsagent in de schoenenbranche. De viering van beide jubilea bracht gistermid dag velen bijeen in de door de heer Genemans in het pand Herengracht 7 geopende showi'oom. BALDADIGHEID IN LEIDEN In de nacht van woensdag op donderdag hebben zich op het Pie terskerkhof enkele gevallen van ergerlijke baldadigheid voorgedaan. Onbekenden vernielden van een vjjftal auto's de ruitenwissers, de portierkrukken en de zijspiegels. Van een auto werd de tank verontreinigd. Paradijssteeg 50 jaar geleden Voor de Commissie voor Volks kunde van de ver. „Oud-Leiden" hield de heer W. Bodrij gisteravond een causerie over het volksleven in de Paradijssteeg voor 50 jaar. Hij memoreerde de sociale toestanden, die zoals hij zei ten hemel schreiend waren. De lonen waren laag, de werktijden lang en de enige afleiding bood de drank. Toch had die tijd cok zijn lichtzijden: er was veel gemeen schapsgevoel en veel gezelligheid Er werden daverende feesten gevierd. Ook kwamen nog ter sprake ver schillende kinderspelen en een groot aantal straattypen met hun karak teristieke bijnamen. De heer Bicker aarten, voorzitter van de Commissie, zei terecht in zijn slotwoord, dat de spreker de humor en de tragiek van de oude tijd voor de toehoorders had Huize „Ruimzicht" Overgedragen aan de proyincie Ten overstaan van notaris V/. F. Karstens vond de overdracht plaats aan de provincie Zuid-Holland van het herenhuis „Ruimzicht", vroeger genaamd „Grenshook" aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude op de grens van Leiden, zulks ten behoeve van de aanleg van een nieuwe brug over I de Ryn. De voorheen in „Ruimzicht" ver- I pleegde oudenvan dagen konden el- I ders tijdig worden ondergebracht. Hierbij waren hoogbejaarden, die 1 meer dan 15 jaren in „Ruimzicht" waren gehuisvest en in dit bejaar- detehuis een goede verzorging geno ten. Zij waren aan „Ruimzicht" zeer gehecht en de exploitant heeft al het mogelijke gedaan om de bejaarden tot hun tevredenheid elders geplaatst te krijgen, waarin hij ten slotte slaagde. Onze stadgenoot de heer L. Schipper is benoemd tot voorzitter van de commissie, welke in 1962 in Haarlem de hoofdakte-examens zal afnemen. De „Accordiana's", die deel uitmaken van de Leidse jeugdaccor- deonvereniging Vivice, hebben tijdens en te Gouda gehouden amateurscon cours een eerste prijs behaald. HCWen NEM In de gisteren gehouden vergade ring van commissarissen van de N.V. Hollandsche Constructie Werkplaat sen, is besloten aan de op 20 mei te houden jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keren van 21 pet over het boekjaar 1961. Hier van is reeds 6 pet als interim-divi dend uitgekeerd. In de eveneens gehouden vergade ring van commissarissen van de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maat schappij is besloten aan de op 23 mei a.s. te houden jaarlijkse algemtne vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1961 eeri dividend van 17 pet uit te keren. Als interim-dividend is hiervan reeds 6 pet uitgekeerd. SCHOOLDIPLOMA ZWEMMEN. Onderstaande leerlingen van de Al- bert Schweitzerschool aan de Oude Vest (meisjes) zijn geslaagd voor het schooldiploma A: Willy Wagemans; Rietje Lens; Annemarie Jansen; Le- ny van Tongeren; Ineke Braamzeel; Trudy Siebert; Rietje Paauw; Suze Moenen; Johanna Verhaar; Marja Tegelaar: Emma Mielo; Netty La- man; voor diploma B: Coby Trouwee en Patricia Snel. Laïds Drankweercomité In het gebouw „Pnielëë hield het Leads Drankweeroomdté een geslaagde propaganda avond. Vertoond werd een kort voor filmpje. „Op uw gezond heid" van de Wereldgezondheidsraad1. De heer Holmert sprak een propa gandistisch woord over het wenk -der drankbestrijding. Als hoofdfilm werd gedraaid „Om het leven van een kind". Hierin kwam het werk van doktoren, verpleegsters en politie naar voren om het 'leven van een kind ite redden en (hetgeen de drank- bsbrijdeirs doen cm velen van een on dergang te -behoeden. Onze stadgenote, mej. M. A. Busé is benoemd tot lid en secreta resse van de staatsexamencommissie 1962 voor de akte Nijverheidsonder wijs N XII. Tot leden dezer commis sie zijn voorts benoemd de dames J. M. van der Kley, M. Th. Kneppers en V. M. van der Sanden en de heren L. L. J. Dolle en H. M. J. W. J. Kortmann, allen alhier, de dames C. M. Geeskes en J. J. C. de Goede, beiden te Oegstgeest en dr. A. H. Bergink te Wassenaar. WARMOND Jeugdnatuurwachters kregen insignes Onderstaande leerlingen ontvingen woensdag het insigne van d« Jeugd- natuurwacht: R.-K. Jongensschool St.-Nicolaas: Aad Welsink, André v. Elburg, Corné Elburg, Henk van Dijk, Bert Tuyt- hoff, Johan v. Diest, Jos van Niekerk, Gerard Hartveld, Frank van Leeu wen, Jos van Dam, Hans van Leeu wen, Bram Schavemaker, Jan van Rijn, Jos Duynhoven, Jan Duynho- ven, Riny Rijnbeek, Bert Slingerland, Fried Stol, Dick v. Tongeren, Dolf Kok, Kees Wassenaar. School m/d. Bijbel: Arie Vreeken, Loes Bavelaar, Harry Boer, Greet.je v. Es, Loesje de Koekkoek, Kees Landman, Gerda v. Leeuwen, Willy Lodêl, Hendrik Olden, Karla Polman, Frank Rexen, Anneke Roest, Piet Schrier, Hans v. d. Spruit, Dirk Tulp, Hans Tijssen, Emij v. d. Weerdt, Ju- liën Zilvertand, Rietje Betram, Geke Breedijk, Chris Domen, Greetje Heyl, Marja Hogervorst, Wim Visch, Jan v. d. Voet, Hans v. Es, Carla Roest, Marijke Schrier, Hanny v. d. Spruit, Hans Verwey. R.-K. Meisjesschool St.-Ursula: Ria v. d. Post, Toos Tuythoff, Leny van Leeuwen, Marianne Schavema ker, Irma Pieterse, Annemieke Lee- nen, Dina de Rooy, Selma Schave maker, Anneke v. d. Horst, Viviënne v. d. Zijl, Fernande Leenen, Mia Giesbers, Elly Welsink, Henriëtte v. d. Hust, Truus de Vroomen, Letha Pie terse, Nelly de Rooy, Fia van Rijn, Ans v. d. Mey, Francisca Sikking, Corrie van Leeuwen, Wapke Kym- mell, Trudy Leenen. Financiële zorgen Wit Gele Kruis Onder voorzitterschap van dokter H. Walenkamp hield het Wit-Gele Kruis, afdeling Warmond, haar jaar vergadering in het wijkgebouw. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de baten f 16.006,66 bedroegen en de lasten f 16.753,97, zodat er gesloten moest worden met een nadelig saldo van f 185,23. Het aantal leden bedraagt thans 498. De wijkverpleegster legde in 1961 naast haar vele asslstenties bij inentingen e.d. 4069 huisbezoeken af. Er werden 483 consulten gegeven aan zuigelingen en 413 aan kleuters. Aftredende bestuursleden waren H. Walenkamp, C. Zoetemelk en mevr. Witsenburg, zij werden allen herko zen. Tot léden van de kascommissie werden benoemd de heren Weyers en Bennekom. WASSENAAR Toezegging van beroep voor ds. H. Beker Ds. H. Beker heeft de toezegging ontvangen van een beroep, dat op hem zal worden uitgebracht door de Nederlandse Protestantse gemeente te Genève. Kandidatenlijst- „Gemeentebelang" De groep „Gemeentebelang", die bij de vorige gemeenteraadsverkiezin gen voor het eerst deelnam en een zetel in de raad behaalde, zal ook op 30 mei a.s. deelnemen aan de raads verkiezingen. De kandidatenlijst is als volgt sa mengesteld 1. F. M. van der Stap, 2. mr. J. O. van Helsdingen; 3. A. Lodder. 4. mevr. H. K. H. van der Knaap-Ver hagen, 5. J. C. Thomaasen, 6. A. Moens, 7. C. J. Hiebendaal, 8. Me vrouw J. M. A. Oud-Dinauw, 9. W. R. Burgmeijer, 10. J. Blankespoort, 11. J. L. de Jongh, 12. W. Heidoorn, 13. W. G. C. Kenens, 14. W. P. Katz. Geen ekopavond De volgende week vrijdag, 20 april, zal er 's avonds geen koopavond wor den gehouden vanwege Goede Vrij dag. Rode Kruiscompagne De jaarlijkse campagne voor het Rode Kruis zal in deze gemeente worden gevoerd van 28 mei tot en met 9 juni. Als voorzitter van het campagne-comité zal optreden de hee J. H. Birkhoff. De huis-aan-huisinzameling wordt weer georganiseerd door de heer G. A. van Leijenhorst in samenwerking met de wijk voorzitters en voorzit sters. Voor Hoge Raad Prijzenbeschikking voor bouwbedrijf Si-aat verliest in eerste aanleg (Van onze Haagse correspondent) Voor de Hoge Raad zijn vandaag de pleidooien gehouden in twee proef processen over de prijzenbeschikking I bouwbedrijf 1960. Zoals bekend, heeft zowel het Haagse gerechtshof als het hoofdstedelijk hof deze prijzenbe- schikking, die destijds het eind bete- j kende van de bouwstaking, onver bindend verklaard. Met de terzijde stelling van de prijzenbeschikking I bouwbedrijf is, landelijk gezien, een j bedrag van ongeveer 55 miljoen gul den gemoeid. Bij de onderhavige prijzenbeschik king werd de doorberekening van de verhoogde loonkosten, voortvloeiende uit de op 1 maart '60 in werking getreden CAO, in de bouwprijzen verboden. Bovendien werd door deze beschikking voor werken, die toen al aan de gang waren, de in vele bouw- I contracten voorkomende „risico- I clausule" terzijde gesteld voor het I nog uit te voeren gedeelte van deze bouwwerken. Minister Korthals heeft gis teren het haanvak van Rijksweg 12 tussen Zevenaar en het Duitse wegennet bij Emmerik geopend. De minister (links) in gesprek met zijn ambtgenoot Er kens van Noordrijn-Westfalen. Ook jeugdige solisten hadden succes De ontzetting van prof. dr. P. Smits „Onwaarachtige toesf-and" Het dagelijks bestuur van de „Zwingli-bond" (principieel vrijz. chr.) heeft naar aanleiding van de ontzetting van prof. dr. P. Smits uit de emeritaatsrechten een verklaring gepubliceerd. Daarin wordt diep leed wezen uitgesproken over het feit, dat de generale commissie voor bezwaren en geschillen in de Ned. Herv. Kerk het bezwaar van prof. Smits tegen zijn ontzetting door het breed moderamen der synode op grond van aantasting van de „belangen en de waardigheid" der kerk, heeft verwor pen. „Wij constateren met diepe teleur stelling", zo wordt verder o.m. gezegd, „dat bij het grote publiek niet zonder reden de schijn is gewekt, dat men er voor terugdeinst prof. Smits om zijn geloofsopvattingen te ontzetten, om thans door toepassing van het artikel over de „waardigheid en de belangen der kerk" (die hij zou heb ben aangetast wegens niet willen voortzetten van een theologisch ge sprek) hetzelfde effect te bereiken. Waar men meent te handelen in opdracht van Jezus Christus is het een weinig koninklijke weg de be klaagde door een kerkelijk vonnis per achterdeur te ontzetten uit zijn emeritaatsrechten. Wij menen dat zulk een handelen allerminst strookt met de eer van de waardigheid der kerk. Eveneens constateren wij, waar een brede groep van „vrijzinnigen" nog steeds van mening is. dat de syno dale uitlegging van art. 10 der kerk orde ruimte laat voor de vanouds bekende vrijz. chr. geloofsopvattingen, met leedwezen, dat de kerk nog steeds verzuimd en nagelaten heeft om het eerlijke woord te spreken: wij zijn van mening, dat uwe geloofs opvattingen met de door ons gegeven uitlegging van art. 10 in strijd zijn. Daardoor is een zeer onwaarachtige toestand ontstaan, waaruit ook het hele geval-Smits is voortgekomen". Medische Diensten Leiderdorp Dokter P. v. 't Woud, Hoofdstraat 40, Leiderdorp, tel. 30070. Oegstgeest Dokter Van Walche ren, tel. 22030. Voorschoten Dokter James, Leidseweg 51, tel. 2520. Wijkverple ging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Wassenaar Dokter R. S. te Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en dokter H D. Boer. Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apotheken: Apotheek Side- rlus. Langstraat 86, tel. 2141. De honderdduizendste bezoe ker van de huishoudbeurs in Amsterdam, de heer A. Pijlman, kreeg gisteren een koele" ont vangst. De hoofdfiguur van het Amsterdamse studentenlustrum, Don Vasco, bood hem en zijn verloofde een koelkast en enkele andere geschenken aan. Lang voor het aanvangsuur was gisteren de zaal van het Verenigings gebouw in Hazerswoude reeds vol met belangstellende ouders en verwanten om te luisteren naar de beide jeugd koren „Looft den Heer" onder leiding van de heer Akse. Zij zullen geen spfjt gehad hebben, want de jaarlijk se uitvoering werd gekenmerkt door geanimeerd zingen, dikwjjls leuke voordrachten en verzorgde uitspraak van de teksten. Ds. Van der Leeden, ere-voorzitter der vereniging open de de avond en uitte zjjn vreugde over de opkomst. Aan de piano begeleid door Joop de Boer, die vrij luiddruchtig en met te veel pedaal accompagneerde tra den eerst de kleinste kinderen voor het voetlicht met vijf geestelijke lie deren. De gedragen melodieën ver eisen stembeheersing, die men bij kleine kinderen nog niet geheel kan Kerk moet niet een exclusieve maar een inclusieve gemeenschap zijn Op de tweede dag van het con gres der concilie-themata in Nijme gen kreeg eerst de exegeet het woord over het onderwerp: „Episco paat en Primaat". Prof. drs. J. A. M. Weterman, sinds 1952 docent in de bijbelwetenschap pen aan het semenarie te Rüssen- burg, stelde eerst de verlegenheid van dc exegeet om met het gang bare type exegese het onderwerp vanuit de Heilige Schrift te banade- ren. Hjj verklaarde de liiarait-histo- rische exegese onmachtig om een betrouwbaar woord over deze zaak te zeggen. Zij is slechts een soort van voorstadium in de werkelijk exegetische benadering. Hij toonde met verschillende voor beelden aan. dat er veel leemten en hypothesen zijn voor het vast stellen van de huidige plaats van primaat en episcopaat. Vanuit de Heilige Schrift gezien toont het kie zen van Jezus' apostelen wel een ze ker grondplan voor de bouw van de kerk, maar het twaalftal zinkt na dien te veel weg om te zeggen: God heeft het zo gewild. Ook de organi satie van de locale gemeenten,zoals die bv. in Corinthe ons getekend wordt, heeft te veel leemten om te zeggen, dat het zo nu naar de wil des "Heren moest geschieden. de kerkelijke instellingen van epis copaat en primaat worden niet ge grond op de exegese, maar de exe gese wordt hierin beinvloed door de kerk. Bovendien dient men wel te bedenken, dat het moeilijk is om het. geen wij in de Schrift vinden norma tief te stellen, omdat de opvolging der apostelen zo weinig concreet wordt geteken. Structuur en kerkelijk a mbt De structuur van het kerkelijke ambt moet daarom bepaald worden vanuit het wezen der ker. Dat is in de eerste eeuwen ook geschied tegen over de gnostiek. Men zal motn zoeken naar een nieuwe methode van xegese, waarbij niet alleen de kerk maar heel de wereld betrok ken moet worden. De kerk moet niet een exclusieve naar een inclusieve gemeenschap zijn. t Dat zal leiden tot een orde, die nooodzakelijk moet worden geacht in de kerk. Spreker wees in dit ver band op de tekst uit 1 Corinthe, waar staat, dat alles met orde moet geschieden want God is een God van vrede. De orde moet de vrede dienen zowel in de kerk als daar buiten. Na het houden van deze lezing zeide prof. Cornelissen, dat hij eerst meende, „dat hij zich bevond op een kermisvloer waar alles los was ge raakt", doch dat aan het einde van de lezing toch nog enig houvast bleek te zijn overgebleven. Vragen rondom het primaat Na deze nog al furor-makende le zing in de morgen, trad in de mid dag op, de ook in onze omgeving (bekende prof. dr. J. Groot van War mond met het onderwerp: „Vragen [rondom het primaat". In een zeer evenwichtige, in alles verantwoorde manier van voordracht, liet hij zien, hoe het eerste Vaticaanse concilie van 1870, zich wel eenzijdig had be zig gehouden met het primaat van de Paus, doch toch niet geheel zich had onttrokken aan de plaats van de bisschoppen in het bestuur van de kerk. Het gaat in deze verhouding, dog matisch gezien om de wei-afgegrens de bevoegdheden van Paus en bis schoppen, waarin enerzijds de colle gialiteit, anderzijds de persoonlijke macht van de Paus een rol spelen. Hiertussen behoeft geen strijd te be staan. De eenzijdigheid van de uitspraak van het eerste Vaticaanse concilie betekent allerminst een ontkenning van de goddelijke opdracht en de daaruit voortvloeiende bevoegdheden van de bisschoppen. Zowel Paus als bisschoppen vormen met elkaar het vicariaat van de Zender Christus en zij hebben dit gemeenschappelijk en naar eigen plaats te bekleden In de wereld. Tussen beide mag geen riva liteit ontstaan en dit zal ook niet ge schieden, wanneer zij zich maar ge zondenen weten, die in Liefde moe- verwachten. Dit bezwaar heeft Akse blijkbaar willen ondervangen, door de tempi niet al te langzaam en soms zelfs veel te vlug te nemen. Deson danks kon hij niet verhinderen, dat bij enkele liedjes de zang niet met de begeleiding geheel overeenstemd. Dit bezwaar bestaat in veel mindere mat bij de meer vrolijke kinderlied jes met vaak grappige teksten, die jonge kinderen op het lijf geschre ven zijn. De komische liedjes kregen ten- minstehet volle pond. aan zuiverheid en vooral aan duidelijkheid. Het pu bliek genoot van de vrijmoedig voor gedragen teksten in De orgelman en b.v. De mussen en de mezen, dat zelfs heel verdienstelijkw erd gezongen. De zang van de grotere meisjes klonk reeds veel gecultiveerder. Hier viel op een kleine uitzondering na de zuiverheid van meerstemmige koortjs zeer te loven. Tevens viel ook de duidelijke uitspraak op, zodat teksten in de prlgramma's overbodig zijn. Ook deze meisjes zongen voor een deel ernstige liederen en een aan- ta, vlotte liedjes. Veel succes hadden voorts twee jeugdige solisten. Renee Zaal, zich zelf begeleidend op de fuitaar had blijkbaar weinig last van planken koorts. Met zijn heldere stem zong hij zuiver en duidelijk en heel vrij moedig als een volleerde chansonnier! Maaike Dorsman had zelf een cowboyliedje gecomponeerd, dat lang niet onverdienstelijk was en droeg dit ook vlot voor bij haar guitaar. Beiden oogstten terecht een groot succes. Het talrijke publiek heeft zeer ge noten, niet alleen van de uitvoering zelf, maar zeker ook van de wüze, waarop Akse met zijn kinderen op treedt. Het overigens wat uitvoerige programma heeft niemand een mi nuut verveeld. AD. INT. Het komende concilie zal over die verhouding Paus-bisschoppen hande len en naar gehoopt mag worden de onduidelijkheid, die door de eenzij digheid bij velen gewekt was, weg nemen. Na een korte pauze kwam dr. Rem mers. kenner bij uitnemendheid van de oosterse orthodoxie, de aanwezi gen in een weldoorwrochte voor dracht inlichten over de eenheid en de verschillen, die er bestaan tussen de katholieke en de orthodoxe kerk. Vooral in het primaat van Rome ligt voor de orthodoxe kerk een groot struikelblok voor de eenheid. Zij ziet dit totaal anders. De macht van het goddelijke recht en de onfeilbaarheid bij leeruitspraken ligt beslist niet in de handen van de Paus. De eerste berust bij de gemeenschappelijke bis schoppen, de laatste bij de on feilbare concilies. In de dialoog met de orthodoxe kerk zullen deze pun ten een zeer ernstige bezinning vra gen van roomskatholieke zijde en vooral de aard van de macht dei- concilies en van de Paus zullen grote aandacht vragen. Het laatste gedeelte van de dag was gevuld met een forumactiviteit, waarbij op verschillende vragen nog eens nader werd ingegaan Dit forum stond onder leiding van prof. dr. Fortmann, psycholoog, die het zeer verdienstelijk leidde, nadat hij het had ingeleid met een geestige speech, die uitliep op een diepernstig beroep op de kerk, dat zij het woord van troost zal spreken in een wereld vol van nood. (Deze pagina is ged. gecorrigeerd) KATWUK Carillonbespeling De stadsbeiaardier Hessel H. de Harder zal morgenmiddag van 56 uur het carillon van de Oude Kerk bespelen. Het programma luidt: 1. Andante cantabile van Jef Denijn; 2. 2 Duitse liedjes: a. Lustig ist das Zigeuner leven, b. Muss i denn; 3. Menuet van W. A. Mozart; 4. Wiegelied van W A. Mozart: 5. Liebes Maddchenn. hör mir zu van Joseph Haydn; 6. Thema con variationen over: „Vous dirai-je, maman" Hessel H. de Harder; 7. Liedbewerking op een melodie van Felix Mendelssohn-Bartholdy; 8. In leidend carillonspel voor Palmzondag en Goede Vrijdag: a. Tochter Zions van G. F. Handel, b. Hoseanna ge zegend Is Hij die komt, c. Mijn ver losser hangt aan 't kruis. Voor het Haagse Hof diende daar na een proefproces tegen de staat, aanhangig gemaakt door de N.V. Aannemersmaatschappij P. C. Za- nen te Heemstede, die de onverbin- dendverklaring van de beschikking vorderde. Op grond van de overweging dat er door de beschikking een ongeoor loofde discriminatie is ontstaan tus sen aannemers, die wel de risico clausule in hun contracten hebben opgenomen, en anderen, die dat niet hebben gedaan, verklaarde het Hof de beschikking onverbindend. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Amsterdam. 13 apriL De tendentie voor de internationale waarden wa-s bij opening licht-, ver deeld. Hierbij hield Philips zich uit stekend op 908. tegen een vorige slot- koers va-n 900. Hoogovens min 6 pun ten op 770. AKU een puntje lager op 372. Kon Olie een paar dubbeltjes hoger; daarentegen l&e Unilever wat gedrukt. De handel was gering. Het verhogen van de staalprijzen door enige grote staaimaatschappijen in Amerika heeft de gemoederen al daar nogal wat verhit. Het gevolg hiervan was. dat Wall Street gisteren flauw sloot. Philips en Unilever lagen er aangeboden. Hoogovens viel tegen op 770. tegen een slotkoers van don derdag op 776. Kon. Olie liep op van f. 135,50 tot f. 136.10 speciaal als ge volg van Amerikaanse belangstelling. De vorige slotkoers was f. 135.30. Phi lips liep tenslotte op tot 911. De scheepvaairthoek gaf geen koersveran. deringen te zien. Certificaten Deli werden iets lager geadviseerd. Dit fonds steeg gisteren f5.De staats- fondsenmarkt was praktisch onver anderd. Eleobrolasch werd hoger ge adviseerd op de dividendverhoging van 15 tot 17%. Vrijdag 13 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 101% 101ft Ned '59 4% 101% 101ft Ned '60-1 4% 101 101ft Ned '60 II 4% 101% 101% Ned '59 4y4 100% 100% Ned '60 4y4 100%GL 100'8 GL Ned '61 4V4 100% 100 y4 Ned '53 3% 96 96 Ned Gb obl 3% 92% GB 82% Ned '47 3% 92 92 ft Ned '51 3% 97% S7y4GB Ned '53 I-II 3% 94% 94% Ned '56 3% 94% 94 y4 Ned '48 3V4 88% 88% Ned bel cert 3y4 88% Ned '50 I-II 3y4 881V 88ft Ned '54 I-II 3% 90% 90 y4 Ned '55 13% 90% 90 y4 Ned '55 n 3% 90% 9218 Ned *37 3 90% 90% Ned G.b obl '46 3 91% 91% Ned dol In '47 3 91% 90% Ned Inv cert 3 99% 99 ft Ned 62-64 3 99 r« 99ft Indie '37 3 98% Indië *37 t. 3 94 GB 94% Ned won b.l '57 6 108% 108% Ned. w b.l '58 4% 101ft 100H ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 113% 113% Ver HVA-mij 133 133 AKU 373 366% Deli Mij cert 158.50 155.50 Hoogovens cert 776 770 Philips gem bez 899%' 907% Unilever cert 180.40 179.50 Dordtse Petr 635 640% P -50 a f 20» 135.35 130.15 Holl Amer lijn 138% 138% Java China Pak 144%. 143 K-L-M 64.60 64.— Kon Ned St.boot 160% 162 Kon Paket Mij 154 151% Stoom Mij Ned 151% 150 Niev Goudr cert 136% 137 B v Ommeren cert 301 300 Kon Rott Lloyd 140%. 139 GB N Scheepv Unie 147 GL 147 GL NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3 th3 9511 idem 48 (3%) 95 R'darn '52-1 <4%) 100 ld *37 [-11 <3%) 95 Z -Holl '55 4% 99iV Bankwezen Bb N Gem 58 5V< 104 ld NWB'52 (4%) 100A BVG rspbr f 500 202% BVG rspbr '52 142 (ndustr Obligaties Philips Doll. *51 93% 95M 95 M Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108% 108% A'dam '51 12% 85% 84% A'dam '56 I 2% 82ft 82% A'dam '56 n 2% 91% 91% A'dam '56 III 2% 91% 91% Eindhoven '54 83% 83 B Enschede '54 2% 84 84% Den Haag '5212% 91 Idem II 2% 95% 94% R'darn '52 I 2% 92% Idem II 2% 93% Idem *57 2% 90% 90% Utrecht'52 2% 94% 94% Z.-Holl. 1957 2% 89 88% Zuid-Holl '59 2% 106ft 106y4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credieiinstellingen Interunie f 50.- 206.50 205.50 Robeco237 236.— Unitas f50.515 517 Ver. Bez. v. '94 f 50 144 143.50 Amst Bank 400 400% Cultuurbank 32% 33 Holl Bank U eert. 220 220% Ned Handelmij 389% 384 Rott Bank392% 394 Twentsche Bank 357 359 Senembah 411 413 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 765 762 Berkei's Pat296 297 Borsumfj-Wehry 75% 75% Calvè Delft eert. 870 868 Electralasmfj 375 K Pap v Gelder 355 353 K Ned Grofsm 181 182 Holl Constructie 425 430 B Ing bur v Brnij Internatio 214 216 Int Kunstst Ind 71 v Kemp en Beg. 157% 158% B Leidse Wolsp.rij 540 Müller en Co NB 450 440 L Ned Kabelfabr 590 592% Philips pref 289 291 Rott Droogd Mij 540 528 Sikkens Groep 958 Ver Touwfabr 393 394 Walvisvaart 96% 97y4 Wernlnk's Betmy 223 223 L Wilton Feijenoord 315 314% v. Wijk - Heringa 100% 99 Zaalberg 147% 146 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r475 475 Kon Petr (f20) 134.50 Amerik fondsen 95% Canad Pacific R 24% Intern Nickel 77% 76% 46 ii 47% Bethlehem Steel 42 41% 104% Cities Service 56% 55% 99% General Motors 55% 54% 202% Kennecott 78% 78 ft 142% Republic Steel 56 55 ft Shell Oil 37% 37% Union Pacific 32 ft 31% exd. 93% Un. States Steel 68 ft 68

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9