I Minister Cals rammelt nu al met portefeuille Gepensioneerden in „Houtrust" bijeen Voortzetting debat in begin van mei Toeslag geëist vóór indienen pensioenwet WILLY ALBERTI op de skelterbaan van Bodegraven VAN (LEEF Mammoetwet in Tweede Kamer AKKERTJE Demonstratie tegen beleid OORLOGSMISDADIGER IN WENEN GEARRESTEERD Salazar contra studenten TEGENGESTELDE OPINIES CHRISTELIJK SAMENGAAN - Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 april 1962 Vierde blad no. 30629 Geven en nemen'' „Mijn levenswerk" is niet juist (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft gisteren in de Tweede Kamer al bij voor baat laten blijken, dat hij zijn politieke leven verbindt aan het lot l(\ van zijn wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, de zogenaamde mammoetwet. „Wanneer het ontwerp wordt TR verworpen", aldus de minister, „dan zou ik naar mijn vaste over- tuiging het onderwijs geen dienst bewijzen door op mijn plaats te blijven zitten; dit geldt ook bij aanneming van voor mij onaan vaardbare amendementen." ontwerp gesproken; de rede van de minister heeft bijna 7 uur geduurd, verspreid over verschillende vergade ringen. Het gaat in de richting van een record in onze parlementaire ge schiedenis", aldus voorzitter Korten - horst. Toen de minister was uitgesproken rees de vraag, of de Kamer nog die zelfde middag met de replieken zou moeten beginnen. De voorzitter van de betrokken kamercommissie, de heer Kleijwegt (PvdA), deelde na een korte schorsing van de verga dering mee, dat volgens een meer derheid van de commissie de replie ken beter konden worden gehouden als de Kamer van haar paasvakantie zou zijn teruggekeerd. De Kamer voorzitter maakte dit voorstel tot het zijne en de Kamer ging ermee ak koord. Daarna gingen de Kamerleden, „onvoorziene omstandigheden voor behouden', uiteen tot 2 mei. Het is nog niet zeker of op die dag met de replieken zal worden begonnen, om dat namelijk de mogelijkheid bestaat dat dan het wetsontwerp huurverho ging aan de orde komt. Is dat in derdaad het geval, dan wordt het ge sprek over het Mammoetontwerp pas voortgezet op 8 mei. De voorzitter hoopte, dat de commissie inmiddels „een flinke razzia" zou houden onder de vele tientallen ingediende amen- j dementen, om aldus wat orde te scheppen. De behandeling van het huurvoor- stel krijgt, op 2 mei voorrang, tenzij er behoefte bestaat aan nader mon deling vooroverleg met minister Van Aart sen, wiens memorie van Ant woord binnenkort is te verwachten. R Mr. Cals hoopte dat een zo groot Ml mogelijke meerderheid van de hu Kamer zich achter hem zou scha ren. Door geven en nemen zal er -- een resultaat moeten worden be- [fj reikt. Aan het eind van zijn antwoord-in-eerste-termijn deed de minister vooral een beroep op dr. -m Tilanus, de bejaarde fractievoorzit- Uter van de CHU, die zich tot dusver een fors tegenstander van het Mam moetontwerp heeft getoond. De be windsman erkende dat hij op zijn beurt scherp tegen de heer Tilanus stelling had genomen maar dit deed aan zijn respect voor hem niets af. „Er is veel arbeid aan het wetsont- jj.werp besteed, maar ik vind het een 'beetje vervelend", zo zei minister Cals, om nu al te horen spreken van III mijn „levenswerk". Ik ben pas 'U47 jaar en als het mogelijk is hoop ik in mijn leven nog wel wat meer doen. Maar afgezien daarvan: als ontwerp eenmaal wet is gewor- ~den zal er op basis hiervan nog zo- veel uitvoerende arbeid nodig zijn, P dat het ook daarom niet juist is om nu al te spreken van „levenswerk". Minister Cals zei nog dat hij had geprobeerd het wetsontwerp zo dui delijk mogelijk toe te lichten, los van partijpolitieke verhoudingen en over wegingen. Al IIV2 uur Tot dusverre is van de zijde der Kamer 11uur over het Mammoet- Samenwerking K.L.M. - P.A.L. De KLM heeft heden met de na tionale luchtvaartmaatschappij van de Phiiippijnen „Philippine Air Li- j nes" een overeenkomst gesloten, wel- ke o.m. inhoudt dat de KLM aan de PAL een DC-8 verhuurt, voor een j periode van zeven jaar, ter uitvoe ring van de internationale en inter continentale lijndiensten van de PAL o.m. naar Hongkong en San Francisco. Vooralsnog zal de stuur hutbemanning bestaan uit KLM- personeel, terwijl het cabineperso neel van het begin af gevormd wordt door personeelsleden van de PAL. De KLM zal zo spoedig mogelük op Schiphol beginnen met de oplei ding van Philippijnse stuurhutbe manningen. zodat deze geleidelijk aan de taak kunnen overnemen. RIJVERKEER: Geet vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen een helpt direct ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers -f zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wei daad van Akkertjes! ir instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1 De Weense politie heeft gisteren meegedeeld dat zij een 51-jarige tot Oostenrijker genaturaliseerde Belg heeft gearresteerd, die beschuldigd wordt van oorlogsmisdaden die hij in de tweede wereldoorlog ln België zou hebben gepleegd. De man, Ro bert Jan Verbelen, was tijdens de Duitse bezetting plaatsvervanger van de Belgische fascistische leider Leon Degrelle en hoofd van de fascisti sche veiligheidsdienst. Verbelen. die sinds 1945 in Oos tenrijk woonde, verkreeg in 1959 de Oostenrijkse nationaliteit. Hij werd door de Belgische justitie tweemaal bij verstek ter dood veroordeeld on der andere wegens zijn aandeel in het plegen van ruim honderd moor den op Belgische verzetsstrijders. De Weense politie zei, dat Verbelen in een huis in Wenen werd gearre steerd. waar hy onder zijn eig'.i naani woonde. Voorbehoud Het voorbehoud van onvoorziene omstandigheden die de vakantie van de Kamer kunnen onderbreken slaat natuurlijk op de zaak-Nieuw-Guinea. De regering zou gelijk gemeld wanneer zij het mogelijk acht nadere mededelingen doen, hetzij in commis sieverband, hetzij in het openbaar. (Volgens het reglement van orde der Kamer belegt de voorzitter een open bare vergadering als hij dit nodig oordeelt of wanneer dit door tien leden schriftelijk met opgave van re denen is verzocht; het houden van een openbare vergadering heeft na tuurlijk pas dan volledig zin. indien de regering het doen van mededelin gen niet strijdig acht met het lands belang). De Tweede Kamer heeft gisteren neg aangenomen een wetsontwerp tot vereenvoudiging van formalitei ten bij surséance van betaling wan neer het aantal schuldeisers zeer groot is; het ontwerp was ingediend naar aanleiding van de problemen rondom de assurantiemaatschap pij Brandaris. Prof. Vondeling (PvdA) heeft gis teren aan de ministers Marijnen en Beerman gevraagd of de wet ver vreemding landbouwgronden nog wel nauwkeurig wordt nageleefd; de heer Vondeling had gelezen dat overtre- dingen van deze wet niet meer zou den worden opgespoord. Minister Marijnen zei, dat aan de uitvoering van de wet wel de hand wordt ge houden, maar dat het onmogelijk is de controle zo te verscherpen dat alle overtredingen worden opgespoord. Koning Boudewijn van België bezoek aan de kolenmijn Du in mijmverkerskostuum bij een mont in Genck. Dat de „Club der Honderd" voor een groot gedeelte uit enthousiaste vissers bestaat hebben de Bodegra vers twee maanden geleden geleerd, toen een aantal van hen sneeuw stormen en koude trotseerden om een gehele dag in de Bodegraafse Put van Broeckhoven te hengelen en daar een totale vangst van on geveer zeven ondermaatse visjes kon den noteren. Dat die zelfde leden ook handige skelteraars zijn, zou gistermiddag aan het Bodegraafse publiek getoond worden. Omstreeks half vier arriveerde een lange stoet van auto's bij de Bodegraafse skel terbaan. Als sluitstuk van de tradi tionele jaarlijkse rally zou om vier uur begonnen worden niet skelter wedstrijden. waarna 's avonds in Van Haaften aan de clubleden een diner zou worden aangeboden. De rally was 's morgens om half elf in Amsterdam begonnen. Daar waren 32 auto's van siart gegaan voor een wel zeer bijzondere rit. met zeer bijzondere opgaven. Zo moest bij de eerste controlepost een roes tige spijker worden ingeleverd. Elders moest een zelfgemaakte spoetnik worden ingeleverd. Nadat 's middags Met een verbeten gezicht maakt Willy Alberti zijn valhelm vast voor zijn rit tegen de auto coureur Ben Pon, Nickie Nobel en Henk Brans. Laatstgenoemde (links) bekijkt zijn skelter eens extra goed. (Foto Leidsch Dagblad) in Mijdrecht een lunch aan het ge zelschap was aangeboden, werd er koers gezet naar Bodegraven. Tot verbazing van de gastheren, de le den van de Stichting Bodegravense Evenementen, arriveerden alle leden van het gezelschap met een rode feestneus op de skelterbaan. Ook dat was een opgave. Men moest na melijk op de baan verschijnen met een rode neus, een glaasje water, een dode vlieg in een luciferdoosje en een versgebakken spiegelei, dat in de korst mogelijk tijd moest worden verorberd. Nadat de gastheren waren beko men van de schrik en de gasten van de vermoeienissen werd om even na vieren begonnen met de skelterwed- stryden. Gereden werd in groepjes van vier en steeds over drie ron den. Tot de deelnemers behoorde Wil- iy Alberti. Met autocoureur Ben Pon, de muzikale clown Nicky No bel en Henk Brans vormde hij een groep. Al in de eerste bocht raakte Nicky Nobel de macht over zijn skel ter kwyt, waardoor hy dwars voor Alberti's wagentje kwam. Deze wist kennelijk zo gauw zijn remmen niet te vinden met gevolg, dat zijn skel ter Nicky Nobel door de luent deed vliegen. De schrik onder het publiek was groot, maar gelukkig bleek alles goed af te lopen. Winnaar van de wedstrijden werd Ben Pon met een tijd van 1 minuut 40 seconden, Wil ly Alberti werd tweede met 1 mi nuut 42 seconden. Na afloop van de wedstrijden vond in het Paviljoen de officiële begroeting plaats, waarbij het vol tallig college van B. en W. aanwe- „Het is een gebiedende eis, dat, in afwachting van de tot stand- koming der waardevastheid, aan de ambtelijke gepensioneerden een toeslag wordt verleend. Het is noodzakelijk, dat het ontwerp van een nieuwe pensioenwet zeer binnenkort aan de Tweede Kamer wordt aangeboden". Aldus de resolutie, die gistermiddag tijdens een in Den Haag gehouden demonstratieve vergadering van de gezamenlijke pensioenorganisaties is aanvaard. In deze resolutie wordt er bij de regering o.m. op aangedrongen dat, in afwachting van de tot standko- ming van een ziektekostenregeling voor gepensioneerden, de interim-re geling ziektekostenambtenaren ook op de gepensioneerden van toepas sing wordt verklaard. Voorts wordt gepleit voor de afschaffing van de korting op ambtelijke pensioenen bij een samenloop met bodempensioen. Op korte termijn zal moeten worden overgegaan tot de waardevastheid van de overheidspensloenen, aldus de resolutie. In deze demonstratieve verga dering werd over een aantal facetten, de ambtelijke pensioenen betreffen de. gesproken door de heren J. Ph. H. Castricum, voorzitter van de „Bond van gepensioneerden van spoor-, tram- en ander vervoerpersoneel", R. J. A. Adriaansz, voorzitter van de „Centrale Raad tot behartiging van pensioenbelangen" en ir. D. Bloemsma, voorzitter van de afdeling Apeldoorn van de „algemene Neder landse Bond van gepensioneerden." On recti t raa rdig De heer J. Ph. H. Castricum, be sprak het onderwerp van de korting op de ambtelijke pensioenen bij ge lijktijdig genot van een bodempen sioen. „De afschaffing der korting Deze bijeenkomst was in de Hout- rusthallen te Den Haag georgani seerd door de „Algemene Neder landse bond van gepensioneerden", de „bond van gepensioneerden van spoor-, tram en ander vervoerperso neel" en de „Centrale Raad voor be hartiging van pensioenbelangen". In deze Centrale Raad zijn vertegen woordigd de Algemene Militaire Pen- sioenbond, de Indische Pensioenbond „Madjoe", de „Nibeg", „Voorwaarts" en de Bond van gepasporteerd Ma rinepersoneel. zig was. De heer C. G. Karssen, die als gastheer optrad zei, dat de Stichting Bodegravense Evenemen ten graag de baan nog eens voor de clubleden beschikbaar zou stel len. De heer Brink, de penningmees ter van de club, complimenteerde en feliciteerde Bodegraven met deze prachtige baan. 's Avonds was er een diner aange boden door het Bodegraafse be drijfsleven. moet niet aan een salarisherziening worden gekoppeld, maar de onrecht vaardigheid der korting moet worden hersteld door de korting af te schaf fen", aldus de heer Castricum. In zyn toespraak protesteerde de heer Castricum tegen de korting, die zo zei hy het recht op uitgesteld loon aantast. „Wy eisen dat aan dit on recht een einde komt. Wie zjjn recht (eist. doet zyn plicht", aldus de heer Castricum. Over de daling van de koopkracht van de pensioenen sprak de heer R. J. A. Adriaansz. Hij schonk voorts aandacht aan het feit dat de AOW en de AWW en de kinderbijslag wel waardevast zijn en de ambtelij ke pensioenen niet. Ir.D. Bloemsma. besprak het- on derwerp „De nieuwe pensioenwet en onze verwachtingen". Naar aan leiding van het uitblijven van een wetsontwerp terzake merkte hy op: „Dit regeringsbeleid is om te huilen". Spr. somde een aantal wensen op, t.w. een glijdende pensioenschaal, pensioen voor de nagelaten betrek kingen, van wie na het 65ste jaar huwde, verzorgerspensioen, weduw naarspensioen. voortzetting van de aanvulling op het invaliditeitspen sioen ook na het 65ste jaar. een ho ger pensioen dan 70 c'o voor een grondslag, die de f 6000 niet te boven gaat en betere bepalingen van het overgangsrecht in gevallen van on volledige betrekkingen. Grote interesse Ruim 14000 gepensioneerden woon den de vergadering bij. Uit alle delen van het land waren zy in autobussen naar Den Haag gekomen. Behoedzaam werden de gepensio neerden onder wie zich enkele zeer oude bevonden, naar hun plaatsen geleid. In enthousiasme deden zy echter voor de jongeren niet onder, getuige hun bijval en applaus tijdens en na iedere redevoering. Ook vele Kamerleden woonden de demonstratie bij. ff el mogelijk in Europees verband? Dr. De Kort, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de KVP- fractie, heeft gisteren zeer instemmend gereageerd op de denkbeel den die de AR-afgevaardigde mr. B. W. Biesheuvel deze week heeft geuit over samenwerking van de KVP, de AR en de CHU. Dr. H. W. Tilanus voorzitter van de CHU-Kamerfractie, gelooft echter dat de heer Biesheuvel te ver gaat, als hij denkt dat de op zich zelf nuttige samenwerking van KVP-, AR- en CHU-afgevaar- digden in Europees verband doorgetrokken kan worden naar de nationale politiek. Dr. De Kort verklaarde gisteren dat hij met belangstelling en instem ming kennis had genomen van de verklaring van mr. Biesheuvel. „Waar het mogelijk is gebleken op Europees vlak gezamenlijke politieke decidera- De regering-Salazar heeft gisteren bekendgemaakt dat de besturen van de Portugese studentenorganisaties zijn geschorst. Voorts zijn alle ..on wettige handelingen" van de stu dentenorganisaties verboden. In de desbetreffende officiële verkla ring wordt gezegd dat de regering geen enkele voorwaarde zal aan vaarden voor een beëindiglne van de „academische rouw" door de studenten. Deze „academische rouw" is in feite een staking, doch deze is in Portugal verboden. „De betrokken studenten moeten zelf uitmaken of zij. In hun eigen be lang en dat van het land. hun studie zullen hervatten", aldus de i bekendmaking. De verklaring werd uitgegeven, nadat de studenten van de universiteit van Lissabon gisteren hadden mee- j gedeeld weer „academische rouw" te zullen aannemen Als reden hier- j voor werd opgegeven dat vertegen- woordigers van de studenten er niet in waren geslaagd de minister van 1 Onderwijs dr. Lopes de Almeida. 1 te spreken te krijgen De „academische rouw" was oor- spronkelijk uitgevaardigd omda t het ministerie van Onderwijs de studenten verleden maand had verboden hun „studentendag" te vieren. Als reden hiervoor was op gegeven dat de voorgenomen vie ring door gezagsondermijnende ele menten voor de bevordering van hun doeleinden zou worden ge-1 bruikt. ta te vinden", aldus de K.V.P.-frac tieleider. „moet- dan ook mogelijk zijn op nationaal niveau. De grote moei lijkheid voor toenadering tussen de drie christen-democratische partijen achtte dr. De Kort dat de A.R. en C.H.U. vooraf elkaar zouden moeten vinden. Het zoeken van gezamenlijke programmapunten, waar de heer Biesheuvel over gesproken had, zou daar wellicht de weg toe kunnen ope. Dr. Tilanus gaf toe, dat de christe lijke samenwerking op Europees ni- I veau zijn weerslag op de nationale I politiek zou hebben. Maar gezien de typisch Nederlandse verhoudingen geloofde hy niet, dat een geineen- schappelijk christelijk partijprogram j ln Nederland haalbaar zou zyn. Het j Nederlands publiek is kerkelijk by- zonder gevoelig en dit werkt door op het politieke vlak. Als voorbeeld hier van noemde dr. Tilanus het feit, dat de afscheiding uit de Gereformeerde j kerk van de vrijgemaakt en onder art. 31 haar weerslag op het politieke vlak heeft gevonden in het Gerefor meerd Politiek Verbond, dat in 1963 met een eigen lyst wil uitkomen. Dr. Tilanus merkte ten aanzien van de positie der Europese christen-demo craten voorts nog op dat men in En geland, Noorwegen en Denemarken die vermoedelijk tot de E.E.G. zul len toetreden geen confessionele partijen kent. Mr. Biesheuvel heeft nog eens her haald dat de drie partijen er in ieder geval goed aan zouden doen als ze probeerden hun afzonderlijke verkie zingsprogramma's op elkaar af te stemmen waar dat mogelijk is. Voor de Europese onderdelen van die pro gramma's zou dat volgens hem zon der veel moeite verwezenlijkt kunnen worden. MADELIEFJE F.intasictiicot, heerlijk soepel en elastisch. Een leuk patroontje, versierd met (sterke) kant. Voor 2-14 jr. Broekje niet verwisselbaar elastiek 1.65-2.45 Hemdje 1.40-2.75 HAARLEMMERSTR. 172—174

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7