GRANT NT/ EplastU colorJ 12 .Huis ter Duin" te Noorclwijl geniet wereldbekendheid IETS! Katwijkers mijden de IJmuider visafslag Gelderland presenteert zich op zijn best in Keukenhof Opening Rijksweg rootste vakantieverblijf aan list van Cadiz tot Hammerf est Hl ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG half zwaar ar J Folkloristischcultureel en vrolijk Engeland gooit miljoen liter melk Arnhem-Emmerik in 20 minuten Pony-rniters begeleiden Jacoba van Beieren weg "gericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 april 1962 Derde blad no. 30629 Art 75 jaren vol ivederivaardigiteden vlaggen in top Advertentie (Van een onzer redacteuren) jstelijk wapperde donderdag het rood-wit-blauw en het jaan de masten op Grand Hotel Huis ter Duin te Noordwijk Jee. Het was 75 jaar geleden, dat Heinrich Tappenbeck het nog kleine hotel kocht, dat in de loop van deze driekwart jvermaardheid heeft gekregen tot ver buiten onze landsgren- h vele malen een uitbreiding heeft moeten ondergaan. Dat hogelijk omdat de heer Tappenbeck er direct een flink stuk jond had bijgekocht tegen slechts 1 cent per m2 lerdenking van het jubileum van dit hotel, dat nauw verweven is 5 geschiedenis en ontwikkeling van de badplaats zal op sobere wijze >den: vrijdag 18 mei is er 's middags van vier uur tot half zes een le en 's avonds volgt een diner in besloten kring. Tevens zal aan alle asten een invitatie worden gezonden om het weekeinde van 19 tot 21 Huis ter Duin te komen doorbrengen tegen een zeer speciaal tarief. het bijzonder gedaan omdat er zoveel bejaarde oud-gasten zijn, die ior een ontoereikend pensioen de weelde van een verblijf in dit hotel eer kunnen veroorloven. }UCI ast' W™ 1 kig slaagde de heer W. Tappen beck. geholpen door zijn broer Ru- dolf en een nicht, erin het bedrijf veilig door de crisis heen te lood sen. Weer oorlog En toen de toekomst weer goede perspectieven scheen te openen pak ten zich andermaal donkere wolken boven het bedrijf samen: de tweede wereldoorlog, die Huis ter Duin op de rand van de afgrond bracht. Het hotel moest worden ontruimd, de in ventaris werd in veiligheid gebracht en alles moest worden gedaan om afbraak van de dépandences te voor komen. Toch ging nog een groot deel van de inventaris verloren, want de Duitsers vorderden herhaaldelijk de kens en meubilair. In de eerste na-oorlogse maanden was Huis ter Duin „leavecentre" voor de Canadezen. Zij zijn het ge weest. die in eerste instantie hebben medegewerkt aan het herstel. Een typisch bewijs daarvan is. dat bin- SB15 ELKE DAG3 maanden langheeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets cadeau te krijgen. Vraag er meer over aan uw fietsen handelaar. John van Resteren zingt in Salzburg Vererende uitnodiging De uit Den Haag afkomstige Ne derlandse tenor John van Resteren, die al geruime tijd in Duitsland zingt en vast verbonden is aan de opera in München, heeft de vereren de uitnodiging gekregen op te treden tijdens de Salzburger Festspiele 1962. Tot zijn grote verrassing ontving hij namelijk van de directie van dit be roemde Festival, namens dirigent Fe- renc Fricsav, de invitatie op te tre fich Tappenbeck, Duitser van was een zakenman van Y gmaat. Aanvankelijk had hij in Zee gekozen voor het- bou- <j n een hotel. Dat verrees daar ch de praktijk wees uit, dat i. de juiste keuze was geweest. Slier was tot de overtuiging dat deze streek veel meer joustriële, dan voor toeristi- jntwikkeling in aanmerking De juistheid van deze visie later jaren door de vestiging |t Hoogovenbedrijf en van an- ibrieken bevestigd. Naar Noordwijk oordwijk aan Zee ontdekte de 'appenbeck een hotel op het lat te koop was en direct aan j. Hij aarzelde niet, maar be et te kopen. Klein begonnen i het hotel-restaurant zich in j> der jaren door de toeristi- rek naar zee meer en meer p moeilijkheid was, dat men [et zuiden niet kon bouwen, daar op het tegenwoordige het. eindpunt van de stoom- ig. Wel werd er nog een klein bijgebouwd, dat door de irdige vorm de naam kreeg trijkijzer". Hoewel die stoom- TOeeds lang is verdwenen, leeft lm „strijkijzer" nog voort in XJel van het tegenwoordige za- plex. vjfel men dus niet naar het kon uitbreiden werd het de -'appenbeck wel duidelijk, dat moest doen om de stroom idgasten te kunnen opvangen. }«i werd het familiebedrijf in Ingezet in een naamloze ven- ïap. De Tappenbeck's hadden komst in Noordwijk ook een ollenbedrijf gesticht, waarvan n, Wilhelm, directeur was. Het i bedrijf kreeg daardoor de van N.V. Maatschappij tot Exploitatie en Bloembollen- r „Huis ter Duin". De heer ippenbeck sr. werd directeur !t hotel en de heer L. W. Tap- ik van het bloembollenbedrijf. 12, twee jaar voor zijn over- werd de heer H. Tappenbeck htigd zijn minderjarige zoon Tappenbeck met een deel van rkzaamheden te belasten en in ölgde diens benoeming tot di- i* van het hotel, daarbij werd pssisteerd door zijn zuster, de rn' mevrouw L. Leor.hardt.-Tap- stiic. Groei ËLote troel van Huls ter Duin in 1904. Er werden groot- £se uitbreidingsplannen ont- n, waaruit in 1906 de Noord- 1 ontstond en waarin, onder de 1 Kurhaus. in later jaren de atie voor het nemen van zee- werd ondergebracht. Het ho- als enig gebouw in de bad- door de aanleg van eigen ka de Leidse centrale elek- gebroken ruiten met Belgisch ma teriaal waren hersteld en dat met Vronnrla 40 militaire auto's de inventaris was vreugoe afKehaaid. Het was een vreugdevolle dag toen L*e hotelexploitaite werd in 1946 op 1 juni 1914 de Zuidvleugel, voor- hen 24 uur nadat met de directie I *e" J" Mozarts overeenstemming was bereikt over) °Pera ,,Le N°zze de Figaro de inrichting tot verlof centrum alle zien van het meest moderne woon comfort, ingebruik kon worden ge nomen. De gasten stroomden bin nen. Er heerste gezelligheid en er was door de overvloedige zon veel strandvermaak tot op 1 augustus 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak. Binnen 24 uur was Noordwijk een door toeristen verlaten dorp Geluk kig kon men blijven doordraaien. moeizaam, maar hoopvol op gang gebracht. Van die tijd af heeft, het moderniseren en restaureren niet stilgestaan. Zo is dan nu, bij het 75- jarige bestaan, Huis ter Duin, een van de grootste en meest bezochte hotels aan de kustlijn van Cadiz op het zuidelijkste puntje van Spanje tot Hammerfest in het hoge noor den. Er worden vele internationale congressen gehouden en ook de Tul- ant de buitenlandse gaste„ werden Penrally vindt er jaarlijks een van opgevolgd door Nederlanders. - aj Door allerlei omstandigheden kon helaas de monumentale verbinding tussen Noord- en Zuidvleugel niet in de ontworpen vorm tot standkomen. Daarom werd een noodoplossing aanvaard, waardoor een zalencom plex ontstond, dat niet geheel naar de zin was van de heren Tappen beck, doch dat tot nu toe wel bewe zen heeft bepaalde goede kwali teiten te bezitten. De tegenwoordige directeur, de heer Tappenbeck, kreeg in 1933 de lei ding van het hotel in handen. Het was geen gemakkelijke taak die hem op de schouders werd gelegd. Door de heersende malaise werd het aantal gasten steeds minder en daardoor was het wel heel erg moeilijk om dit zeer grote badho tel in stand te houden. Enorme be dragen heeft dit gevergd. Geluk- de meeste gewaardeerde steunpun ten. Leden ,van vorstenhuizen, staatshoofden, ministers en vele vooraanstaande families uit Europa brachten er hun vakantie door. Huis ter Duin, dat ongeveer 250 man personeel in dienst beeft, onder wie veel 'buitenlanders, kan met de dépandances ruim 500 gasten ont vangen. )De Nederlanders bezetten wanneer ionen de cijfers over 1961 bekijkt, met 36 7c de eerste plaats, daarna volgen de Duitsers met 32 7c en de Engelsen met 22 De overige 10 7c behoort tot andere nationalitei ten, zoals Fransen, Zwitsers, Denen en Noren! In militaire kringen in Saigon ls meegedeeld o',at Zuldvietnamese rege- ringssfcrijdkrachten donderdag ln de delta van de Mekong twee maal met communistische guerrillagroepen zijn slaags geraakt. Onder de laatste vielen meer dan derti.g slachtoffers. De premiere van dit werk, dat on der leiding van de Hongaarse dirigent Ferenc Fricsay zal worden uitgevoerd en dat zal worden geregisseerd door Gustav-Rudolf Sellner, de intendant van de Berlijnse Opera, is vastge steld op 26 juli a s. In totaal zal John van Kesteren tijdens de Festspiele vijfmaal in dit Mozartwerk optreden in Salzburg. De Nederlandse tenor, die al jaren in het buitenland en vooral in Duitsland veel succes heeft, is door deze uitnodiging temidden der allergrootsten terecht gekomen. Hy zal in deze Mozart-opera namelijk zinder met de Duitse bariton Dietrich Fischer-Dieskau, de Joegoslavische Sena Jurinac en de Italiaanse Gra- ziella Sciutti, alle drie vast verbon den aan de Weense Staatsopera. Huishoudbeurs 100.000 ste De 17e internationale huis houdbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam boekte gisteravond de 100.000ste bezoeker: de Amsterdamse magazijnbediende A. Pijlman, die in gezelschap was van zijn verloofde, de telefoniste mej. N. Verhagen. Zij kre- gexx een koelkast aangeboden door Don Vasco, de centrale figuur van de lustrumfeesten van de universiteit van Amsterdam, die met zijn gevolg naar de RAI was gekomen. De Huis houdbeurs sluit zondagmiddag om 5 uur. Nationaal congres voor goochelkunst Het nationale congres voor de goo chelkunst zal dit jaar worden gehou den in Leeuwarden op vrijdag 25, za terdag 26 en zondag 27 mei a.s. De organisatie van het magiersfestijn is in handen van de Magische ring Friesland onder auspiciën van de Nedei-landse Magische Unie. Het programma vermeldt onder meer een gala-voorstelling met een internatio nale bezetting, een congresbal, een expositie van handelaren in gooche- laarsattributen, een floorshow en een officiële ontvangst door het gemeen tebestuur van de Friese hoofdstad. Hoogtepunt is het concours, waarin Nederlandse goochelaars zullen strij den om de nationale eer. Voor bui tenlandse goochelaars is een speciale prijs ingesteld. ONDERSCHEIDING VOOR PHILIPSMEDEWERKERS Het bestuur van het Britse „in stitute of welding" heeft besloten, dat de sir William J. Larke-medaille over 1961 zal worden toegekend aan dr. P. Chr. van der Willigen en ir. L. F. Defize, beiden wetenschappelijke me dewerkers van het Philips Natuur kundig Laboratorium, voor hun pu- blikatie „De druppelovergang tijdens het booglassen in verschillende be schermende gassen". De sir William J. Larke-medaille wordt elk jaar toegekend voor de beste publikatie op het. gebied van het elektrisch lassen, die in het voor afgaande jaar is verschenen. Advertentie f UIT DE BEKENDE HANDIGE BOOS Zo juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D. Prinsengracht 730. Amsterdam. •n R&D-HUIS HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN Een combinatie van enige Kat- gen. In dat geval zou de lossing wijkse kotters heeft besloten in het van de Katwykse kotters om mid- vervolg niet meer in IJmuiden te dernacht beginnen en als deze sche- markten, maar in Scheveningen, waar zij op zaterdag wel terecht kunnen. Overleg met de leiding van den. pen dan leeg zijn komen de grote re voor de markt om gelost te wor de Scheveningse visafslag heeft het Zowel van de wal als van de sche- j mogelijk gemaakt, dat voor deze pen werd wederkerig alle medewer- schepen zelfs een speciale regeling wordt getroffen. Via Scheveningen-Radio is het plan de campagne opgesteld waar bij de Willem KW 94 als gesprekslei der van de combinatie fungeerde. De leiding van de vismarkt in Sche veningen verzocht de schepen in de loop van vrijdag op te geven met welke hoeveelheid zij zaterdags aan de markt zouden zijn. Indien nodig zouden dan de grote treilers en Ag gers bezyden de markt komen te lig- king toegezegd om alles vlot te doen verlopen. Als de nieuwe afslagruim te in Scheveningen gereed is zal al les opnieuw bekeken worden. ■laar de Leid! f licht. I in 1909 de als financ ïf directeur heer L. W. Tap- financieel en admini- directeur ging optreden, lij hij zich tot 1914 nog bezig met de bloembollen, werd niet de hotelcapaciteit groter; ook installatie van het gehele ;x ging men hogere eisen stel le rotonde werd in 1910 ge en dank zij een goede onder- lingstechniek van de heer C. nbeck verdween de stoomtram- waardoor de mogelijkheid ge- yjen werd het hotel naar het uit te breiden. stuitte echter op hevig verzet en pensionexploitante. Er wer- ilfs barricaden opgeworpen- om ension het uitzicht op zee te leren, maar deze werden lts steeds weer afgebroken. Het van deze felle ..concurrentie- kwam op het moment dat erin slaagde het pension te lelijke zon Nederlandse glazen,.. jerste verkwikking Se de natuur u schenkt 1APILLON pEBR. STEUR N.V.] Secretaris van Prins kreeg auto-ongeluk (Van onze correspondent) De particulier secretaris van Prins Bernhard, de 56-jarige dr. F. A. de Graaff uit Heemstedie, is gistermid dag omstreeks een uur met zijn auto in de beruchte Tarzanbocht bij t Utrecht (de oprit van rijksweg 22 i tegenwoordigers van het produkt- naar rijksweg 12 richting verkeers- schap voor aardappelen vergaderd plein Ouden Rijn) uit de bocht ge- Iter bespreking van de aardappelsi- vlogen. De auto kwam in de midden- jtuatie. Daarbij zijn zowel de export- I berm terecht en sloeg over de kop. positie, de binnenlandse voorziening Dr. de Graaff kon vrijwel ongedeerd als de prijsontwikkeling van de laat- ■riHHgHdljliBMÉBgBHSte ttfd nader onder ogen gezien. Verwacht wordt dat de minister Bespreking over aardappelsituatie De minister van Landbouw e: Vissery heeft gistermiddag met ver uit de zwaar beschadigde auto stap pen Hij had alleen wat schrammen Cn builen. Hij heeft zich voor de zekerheid met een particuliere auto spoedig zal bepalen, of enig ingrij pen van de overheid mét nuttig ef- naar het Academisch Ziekenhuis te fect. en zonder ontwrichting van de Utrecht laten brengen. aardaDpelmaikt moeeliik is. Utrecht laten brengen. I Prof. dr. J. F. Nuboer zou daar on- I derzoeken of hij verder nog nadelige gevolgen van her. ongeluk heeft over gehouden Het ongeluk is te wijten J aan 'het feit dait de auto met te grote snelheid in de bocht kwam. Wat va- ker op deze plaats is gebeurd gebeur de ook nu: de bestuurder raakte de mach; over zijn vervoermiddel kwijt. De linkerwielen van de auto kwamen in de middenberm terecht, waarna de auto over de kop sloeg. Een kraan- wagen heeft de zwaar beschadigde auto van dr. De Graaff naar het Paleis Soestdijk gebracht. Advertentie VERVEN MET WAARBORG PIETER SCHOEN VERFCHEMIE „Vrede en vriendschap'" Het is een goede gewoonte van de „Keukenhof" in Lisse. om ieder jaar een dag speciaal te wijden aan een van de pro vincies van ons land. Dit jaar was Gelderland aan de beurt. Tot nu toe had het weer de „Keukenhof" enigszins dwars gezeten: hier en daar een krokus of hyacint in bloei, maar voor het overige biedt het park, on danks de prachtige aanleg rond de vijver, nog een kleurloze aan blik. Een meevaller was dus dat de Gel derse dag samenviel met de eerste werkelijke voorjaarsdag. Met het zon netje kwamen ook de bezoekers, veel al buitenlanders en de Gelderse groe pen die naar Lisse waren getogen mochten zich derhalve op een groter auditorium verheugen dan alleen de eendjes in de vijver. Gelderland heeft zich gisteren in de „Keukenhof" gepresenteerd in drie staten, folkloristisch, cultureel en van zijn vrolijke zijde, om niet te spreken van uitbundig. Folkloristisch waren de klederdrachtgroepen uit Hierden en Doornspijk cn de gildes Sint Laurentius en Singt Gangulphus uit Huissen, die op het gazon van de „Keukenhof" met hun demonstratie vendelzwaaien de middeleeuwen de den herleven. Dat een groep dames uit Zuid-Be veland in Zeeuws kostuum enige ver warring in deze Gelderse folklore te weeg bracht, was slechts een toeval ligheid die niet in het programma stond vermeld. Voorts klonken er forse mannen stemmen door het park: de Gelre- sangers uit Arnhem. Zon en zang, een prachtige combinatie, waarin de Keukenhof-gangers. gezeten in com fortabele terrasstoelen, zich koester den. Te bewijzen dat de leut niet exclu sief is Limburg en Noord-Brabant en dat Gelderland hierbij zeker niet ach terblijft. had de boerenkapel „De Bietenrooiers"" uit Huissen zich ken nelijk ten doel gesteld. De Huissena- ren bliezen in de „Keukenhof" de vooroordelen over de Gelderse styf- heid finaal omver. Hierbij kregen zij de steun van een damesdansgroepje uit Huissen, dat, gestoken in kleder dracht. menige amateur-fotografen van Nederlandse, Engelse en Duitse nationaliteit in actie bracht. De gildes Sint Gangulphus en Sint Laurentius met de boeren kapel ,,De Bietenrooiers" uit Huissen, maakten deel uit van fiet bonte Gelderse gezelschap Viat fleur aan de nog wat kale keukenhof verleende. Pottenbakkers uit Haalderen de- Het ging immers niet aan om de nuonstreerden op de draaischijf de stoet van hoofdzakelijk autobussen vewbaasde bezoekers hun vaardigheid het traject bij deze gelegenheid ini het vervaardigen van vaasjes, kan- recordtempo te laten afleggen. Om nevtjes en andere voorwerpen. half drie gistermiddag was het een Het meest attractieve onderdeel historisch moment. De toekomstige va.T deze Gelderse dag, naast het op- grens bij de nieuwe douanepost werd treden van „De Bietenrooiers" waren i overschreden en de ministers Kort- wel de rondwandelingen, die de po- hals en Erkens drukten elkaar on- nycitub „De Vier Heemskinderen" uit j der grote belangstelling plechtig de Benoden-Leeuwen door het park maaltte. Deze miniatuur-ruiters op minhituurpaarden brachten de fleur, die ote „Keukenhof" nog zozeer be hoeft. ..Lovely", riep de Engelse da me natast ons opgetogen, toen Jaco- Ondanks protesten van mensen die zich bezig houden met het verlich ten van hongersnood zal meer dan,« een miljoen liter Engelse melk die anders missschien naar behoeftige mensen in het buitenland zou zijn gezonden, in een verlaten kolen mijn worden gestort, zo is gisteren door een regeringswoordvoerder, de Melkafzetraad en het Oxford Com mittee for Famine Relief bekend gemaakt. Tien dagen geleden is in verband hiermee een geschil ontstaan foeni de raad had verklaard dat gedu rende de twee weken met de groot ste melkproduktie dit jaar een overschot aan taptemelk zou moe ten worden vernietigd. Hierop volgden protesten in het La gerhuis. maar de Britse premier Harold Macmillan verklaarde dat Engeland 180 miljoen pond sterling per jaar uitgeeft voor hulp aan on derontwikkelde landen en dat de uitgave van 500.000 pond van dit bedrae voor het bouwen van een fabriek voor het. verwerken van de taptemelk tot melkpoeder voor twee weken per jaar geldverspilling zou zijn. Het Oxford Committee vond toen een onderneming in Noord-Ierland be reid de melk te verwerken tegen kostprijs. Maar gisteren zün de re gering. het Oxford Committee en de raad overeengekomen ook deze mogelijkheid te verwerpen omdat de hoge transportkosten naar Noord- Ierland niet gerechtvaardigd zou den zijn. Advertentie hand. Omstreeks half twee zettg de stoet, geopend door twee snelle por ches van de Duitse verkeerspolitie en de Nederlandse rijkspolitie en waar in ook een Duitse en een Nederland se wegenwacht broederlijk samengin- ba van Beieren en haar gevolg, en I gen, zich op de Arnhemse markt in dat allies in het klein, voorbij trok- beweging, waarna via de Apeldoornse weg Rijksweg 12 werd bereikt. Via de tijdelijke gelijkvloerse krui singen met de provinciale weg Beek- „Jullile hebben letterlijk en figuur lijk het zonnetje naar <le „Keuken- HVHI hof" gebracht", verzekerde de voor- Babberich en de weg Babberich-Die- zitter van de „Keukenhof", de bur- dam, die thans onder meer door knip- gemecstf.r van Lisse, mr. M. J. de j perlichten worden beveiligd, arriveer- Graaf, rjjn Gelderse gasten die de de het gezelschap aan de douanepost, lunch gebruikt hadden in Huis ter waar bij deze gelegenheid over bei- Duin te( brachten (Speciale berichtgeving) De rit van Arnhem naar Emmerik is door de openstelling van het wegvak ZevenaarEmmerik van de Europa-weg 36 terug gebracht tot ongeveer 20 minuten. Het gezelschap, dat gisteren na de officiële plechtigheid in het provinciehuis te Arnhem met minister Korthals en minister Erkens van de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen aan het hoofd, de officiële openingsrit maakte, deed er weliswaar aanzienlijk langer over, maar dat was dan ook de bedoeling. geldt, waar 'n stopverbod van kracht I is en niet van de route mag worden I afgeweken, vervolgde de stoet zijn tocht tot de weg Emmerik-'s-Heeren- berg, waar de snelweg voorlopig ein digt. Ook dit punt werd door talrij ke vlaggen gemarkeerd. Van hier tot Emmerik restte nog slechts een kor te afstand. In Gasthaus Sluyter was de gasten een gemoedelijk welkom bereid met de Nederlandse driekleur op het podium en muziek. Ook hier werd door de verschillende sprekers nog eens de hoop uitgesproken, dat de E-36 een weg van „vrede en vriendschap" zal zijn. Tijdens de bijeenkomst bracht de Duitse minister Erkens een toost uit op Koningin Juliana en minister Korthals op Bondspresident Lübke. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer F. Molleken, landraad van de Landkreiss Rees en de heer W. Pieper, burgemeester van Emme rik. die de echtgenote van minister Korthals 'n wandbord aanbood. Om streeks kwart over vier werd de te rugtocht via dezelfde route aanvaard, Noordwijk aan Zee. Zij de emplacementen een ronde werd in dat statige hotel door gemaakt. Door het Drostambt El- muziek e n het lopen van een polon- ten, waar 't aansluitende weggedeel- j waarna om vijf uur het punt van naise ook viets van de Gelderse folklo- I te volgens Duits patroon is uiige- uitgang, het Provinciehuis te Arnhem re. voerd en vooralsnog als douaneweg I weer werd bereikt. franse charme frans raffinement PARBUM interessant.... opwindend.... f2.25 f4.25 f6.75 RENE PASCAL Boulevard Malesherbes - Paris VIII

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5