BIDAULT SLUIT ZICH AAN BIJ DE OAS AmerikaansRussisch overleg wordt hervat Infiltranten zijn zo goed als opgeruimd V.S. wijzen Russisch voorstel van de hand Felle strijd in Oran met Geheime Leger Acties waren tot n mislukking gedoemd Salan „ontslaat" De Gaulle en alle ministers 'EERBERICHT Zonder garantie waardeloos Op initiatief van de V.S. Commandant Reeser: Twee broers verdronken (9uc/ QilCt teuws 1 maart I860 VRIJDAG 13 APRIL 1962 No. 30629 DAGBLAD >cteur; E A E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Ex-premier Georges Bidault, die een maand geleden Parijs met noorderzon had verlaten, heeft zich aangesloten bij de OAS. anuit Zwitserland heeft hij naar diverse Franse dagbladen ieven gezonden, waarin hij meedeelt de leiding op zich te heb- n genomen van de „nationale raad van verzet in Frankrijk", door ex-generaal Salan is ingesteld. jjdens de tweede wereldoorlog rde Bidault die na de bevrij- g minister van Buitenlandse Za- i van De Gaulle werd die titel neens, maar toen was het verzet ?nde Duitse overweldigers ge- At. De nieuwe raad van het verzet t zich echter tot doel met alle tcr- stische middelen de strijd aan te den tegen de dekolonisatiepolitiek f De Gaulle, welke bij de jongste isstemming juist met grote meer heid van stemmen werd goedge- rd. ij Bidaults brief zat ook nog een oonli>k schrijven ingesloten van kn, onder wiens autoriteit de ex- jnier zich nu heeft geplaatst. In ..decreet" wordt het referendum I zondag jl. „ongrondwettig en on- pig" genoemd. Salan proclameert jdit document, dat het vaderland vaar verkeert en dat hij daarom nu af aan generaal De Gaulle jalle ministers van hun functies heft. gelijkertijd nodigt hij alle amb- ,ren uit zich bij het verzet aan kluiten en ontslaat hij de Fransen hun burgerplichten. Deze beslis- zal. zo ordonneert de ex-gene- tenslotte, uit naam van het nse volk als een wet van staat den uitgevoerd. Ot zover onze Parijse correspon- Gevechten Oran is gisteren zowel 'smid als 's avonds hevig gevochten en (Franse) veiligheidstroepen en S-commando's. Volgens officieuze jichten zyn tenminste vijf politie- nnen gesneuveld. Over de slacht ers aan OAS-zyde zijn nog geen evens beschikbaar. Vanmorgen eg is het centrum van Oran met keidraad afgezet door troepen tanks. De soldaten zyn hierna onnen met het huis voor huis zoeken op OAS-leden en wapens, et gevecht in Oran begon gister- 'iag om half vier. toen een OAS- nando een aanval deed op een fctaire wagen, waarbij een soldaat fd gewond. Een half uur later tten eenheden veiligheidstroepen, jteund door pantserwagens, vanaf eekant op naar de Place des Vic- in het centrum van de stad. )r. P. H. Ritter jr. - 79 - overleden Vanmorgen om half zes is te recht overleden dr. P. H. Ritter jr. Ie jurist Ritter, die de leeftijd van jaar bereikte, verkreeg grote be- ïdheid als letterkundige en radio- eker. Advertentie KERSTEEG 12 LEIDEN DROOG WEER Bilt verwacht van heden tot genavond: 'roog weer met zonnige perioden. vegend matige noordelijke wind. feinig verandering in temperatuur, vannacht in het binnenland temperatuur om het vries- (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 APRIL i op: 5.47 uur; onder: 19.34 uur. ian op: 13.43 uur: onder: 4.02 u. igwater te Katwijk te 11.50 uur. l^agwater te 6.53 en 19.56 uur. Dit blad bestaat uit 28 pagina's waar de OAS'ers met auto's versper ringen hadden opgeworpen en het vuur op de troepen onderhielden. Om half acht 's avonds was de Place des Victores in handen van het leger, terwijl de OAS-commando's zich terugtrokken naar het 300 meter verder gelegen gebouw van de pre fectuur. Drie kwartier later hadden de troepen een wijk nabij de prefec tuur omsingeld en namen zij huizen, van waaruit zij door de OAS werden beschoten, met een kanon onder schot. Om half negen 's avonds hield het schieten op. Pantserwagens bleven echter in de buurt van de Place des Victoires en het gebouw van de pre fectuur. By aanslagen in Algiers, Constan- tine en de rest van Algerye zijn gis teren tien moslims en drie Europeanen om het leven gekomen, terwijl 26 personen werden gewond. Ontwapening in Genève Ondergrondse proef in Nevada Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in een verklaring aan de pers het Russische voorstel om gezamenlijk voor de duur van de ontwapenings conferentie in Genève een verbod voor kernproeven af te kondigen, van de hand gewezen. „Amerika is niet van plan zijn veiligheid en die van zijn bondgenoten van de Russische tacktiek te laten afhangen. Aan een papieren belofte zonder waarborgen wordt geen waarde gehecht", aldus de Amerikaanse verklaring. Het Amerikaanse Bureau voor Atoomenergie deelt mee, dat er gis teren in Nevada weer een onder grondse kernproef van geringe sterkte is genomen. De vertegenwoordigers van de V.S. en Engeland, resp. Dean en Godber. verklaarden weinig vertrouwen te hebben in een Russische gelijke toe zegging, gezien het feit dat de Sow jet-Unie al eens eerder in sep tember van het vorige jaar een afspraak om geen kertnproeven te nemen had geschonden. Dean zei bovendien geen reden te zien, waarom men niet zou kunnen onderhandelen terwijl er tegelijk kernproeven worden genomen. Hij herinnerde eraan, dat Amerika het overleg ook had voortgezet toen de Russen de kernproeven hadden her vat! De vertegenwoordiger van Birma. Barrington, was van oordeel dat. de suggesties van de zijde der neutrale landen er wellicht toe kunnen bij dragen, dat de impasse doorbroken wordt. De Canadese generaal Burns verklaarde dat zijn land tegen alle kernproeven is gekant. Hij waar schuwde dat het de hoogste tijd was om tot een akkoord te komen. Gistermiddag is de secretaris van Prins Bernhard, dr. F. A. de Graaff, met zijn auto bij Utrecht in een bocht van de weg omge- liep slechts lichte verwondingen slagen. De wagen werd ernstig op. beschadigd, doch dr. De Graaff Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege- De commandant der strijdkrachten in Ned. Nieuw-Guinea, schout-bij nacht L. E. H. Reeser, heeft in een communiqué over de toestand op het eiland Waigeo meegedeeld, dat daar nu nog slechts een zeer klein aantal Indonesische militairen aanwezig is en dat deze „geen nuttig effect meer kunnen opleveren". Daarom kan deze actie als beëindigd worden beschouwd, aldus commandant Reeser. Uit het verhoor van de gevangenen is gebleken, dat vanaf de aanvang niet van een georganiseerde actie kon worden gesproken, daar de groepen infiltranten door patrouillerende eenheden reeds direct werden verstrooid en enige voorraden werden buitgemaakt. Een zeer demoraliserende factor i overen. Hij grondde deze mening op bleek, zo wordt voorts in het com- het saldo der krachten, die thans bij muniqué gezegd, het niet aanwezig Nieuw-Guinea tegenover elkaar zijn van de hun voorgespiegelde ont vangstcommissies. gidsen en de me dewerking van de bevolking. Mede dank zij het voortreffelijke optreden van de mobiele politie en het Papoea vrijwilligerskorps hebben deze Indo nesische troepen niet de kans gekre gen om verder voet aan wal te krij gen dan de uiterste westpunt van Waigeo en was deze actie vanaf het begin tot mislukken gedoemd. „Wat het eiland Gag betreft: de j daar aanwezige Indonesische eenhe den zijn thans gelocaliseerd en vol ledig omsingeld", aldus het commu- I niqué. Over de toestand aan de zuidkust van Nieuw-Guinea deelt schout-bij nacht Reeser mee, dat de kleine groepen gelande Indonesische mili- J tairen nabij kaap Vlakke Hoek thans I zo goed als „opgeruimd" zijn. Vooral ook met medewerking van de bevol- kingshoofden werden zij gevangen genomen of zodanig verspreid, dat van enige vijandelijke actie nu geen sprake meer is. In het communiqué wordt voorts bekendgemaakt, dat vandaag de on derzeebootjagers „Groningen" en „Limburg" voor een kort bezoek in Hollandia zullen aankomen. Tenslotte wordt over het ongeluk op Fak-Fak van vorige week. waar bij een korporaal dodelijk werd ge wond. meegedeeld, dat dit veroor zaakt werd door een foutieve behan deling tijdens wapenonaerhoud. De dienstplichtig soldaat C. A. Goed uit Vleuten werd door de borst gescho ten en de uittredende kogel trof daarna de dpi. korporaal G. G. A. van 'de Laar uit Arnhem 4°delijk in het. voorhoofd. Soldaat Goed is bui ten levensgevaar. In een maand... De commandant van de Indonesi sche valschermtroepen, kolonel der luchtmacht Wiriadinata heeft ge zegd, dat hij Nieuw-Guinea in een maand op de Nederlanders kan ver staan en op „vurige geest van de worsteling". Volgens hem zijn de Ne derlanders omringd door tegenstan ders en hebben zij de „internationale sympathie verspeeld". Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar geven op hel; bericht van een voorstel van Tanganyika tot bijlegging van de kwestie-Nieuw-Guinea. Minister Soe- bandrio van Buitenlandse Zaken had een lang onderhoud met legercom mandant Nasoetion, doch daarover werd geen verklaring uitgegeven. Volgens betrouwbare zegslieden zou Indonesië het voorstel van Tanganyi ka vermoedelijk van de hand wijzen. Indonesische toestand slechter In een door de Indonesische rege ring in het parlement gedane finan ciële mededeling zijn bijzonderheden bekendgemaakt over de zeer sterke economische achteruitgang in Indo nesië in het afgelopen jaar. Uit de mededeling blijkt, dat in de eerste 9 maanden van 1961 de export een waarde had van 16.824 miljoen roepiahs en de invoer een waarde van 21.970 miljoen roepiahs. Ver wacht werd, dat de opbrengst van de export over het gehele jaar veel klei ner zou zijn dan die van 1960. Verder werd o.a. medegedeeld, dat de regering wegens de verminderde deviezenontvangsten haar deviezen reserves heeft moeten aanspreken om de goederenvoorraden in het land op peil te kunnen houden, in het bijzon der die van de grondstoffen, welke voor produktieprojecten nodig waren. In 1961 zijn de prijsindexcijfers voor voedsel in de voornaamste ste den sterk gestegen. De zelfbedienningis in Keulen nu ook tot de stations- kruierij uitgebreid. Daar kunnen reizigers tegenwoordig een han dig kruiwagentje gebruiken om hun bagage te vervoeren. (Van onze correspondent) Gisteravond omstreeks half zeven zijn te Wirdumerdraai, in de gemeente Loppersum, twee broers verdronken in het Dam- sterdiep. Het zijn een 15-jarige en een 17-jarige zoon van de familie Van der Berg te Wir dumerdraai. De jongste van de twee slachtoffers was met een jonger broertje aan het roeien op het Damsterdiep. Daarbij is hij plotseling achterover uit de boot in het water gevallen. Zijn 17-jarige broer, die vanaf de wal het ongeluk zag gebeuren, sprong direct te water om te hel pen. Het gelukte hem echter niet en evenals zijn broer verdronk hij voor de ogen van de jongste van het drietal. De heer Van der Berg dook hierna nog enkele malen in het water, maar slaag de er niet in zijn jongens te vin den. Na een half uur dreggen, wist men de stoffelijke over schotten op het droge te bren gen. Kunstmatige ademhaling moch helaas niet meer baten. „United Steel" verdedigt hogere prijs voor staal Roger Blough. president van Uni ted States Steel Corporation, heeft gisteren op een persconferentie te New York de verhoging van de staal- prys verdedigd. Hy zei dat de pro- duktiekosten sinds 1958, toen de prys voor het laatst is verhoogd, met meer dan zes dollar per ton zijn gestegen. De Amerikaanse staalindustrie moet technisch by kunnen blijven door voldoende investering. Van een on verantwoordelijk besluit, zoals presi dent Kennedy het noemde, is geen sprake, aldus Blough. Niemand kan de bezorgdheid van de staalindustrie voor welzijn, kracht en vitaliteit van de natie in twyfel trekken. Intussen heeft de Amerikaanse minister van Justitie. Robert Kenne dy, de broer van de president, een onderzoek gelast naar de jongste be sluiten tot verhoging van de pryzen in de staalindustrie. Minister Kennedy heeft in de gis- deeld, dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hun verkennende be sprekingen over de situatie in Berlijn maandag in Washington zullen her vatten. De besprekingen zullen wor den gevoerd tussen de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en de Russische ambassadeur Dobrinin. De woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken, die de hervatting van het overleg be kendmaakte, zei dat dit geschiedt op initiatief der Verenigde Staten. Westelijke nota De woordvoerder. Lincoln White, onthulde nog, dat de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk op 24 maart een tot nu toe geheim ge bleven nota naar Moskou hebben ge zonden over het hinderlijke Russische optreden in de Berlijnse luchtcorri- dors. White, die zei geen bijzonder heden over de nota te kunnen geven en ook niet te weten of de Sowjet- Unie er al op heeft geantwoord, wees er nog op. dat op hetzelfde tijdstip de .Amerikaanse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken in Genève krachtig bij Gromiko over dezelfde kwestie hebben geprotesteerd. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken merkte nog op. dat de nota van 24 maart het Westen een nieuwe ge legenheid had geboden hun bezorgd heid ten aanzien van Berlijn te her halen en Frankrijk, dat niet aan de ontwapeningsbesprekingen in Genève deelneemt, in staat had gesteld zich bij de protesten bij Moskou aan te sluiten. Reactie van Bonn Bondskanselier Adenauer heeft gis teravond de fractieleiders op de hoog te gebracht van het Amerikaanse voornemen tot een nieuwe reeks be sprekingen met de Russen over Ber lijn. Van de kant van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn wordt gezegd dat het Amerikaanse stand punt ten aanzien van de status van West-Berlijn en de aanwezigheid van Amerikaanse troepen daar niet ver anderd is. Volgens Duitse waarne mers blijft dan slechts over de toe gang tot Berlijn, waarvoor de Sow jet-Unie onlangs een vorm van in ternationale arbitrage voorstelde. Het Westen zou een volledige internatio nalisatie van de toegang hebben voor gesteld. BRIXON Twen - de jonge, slanke stijl die de jeugd heeft veroverd. Kostuums die het Brixon keur merk verdienen! In brixon 134.-198.- Speciale serie 98.-124.- Nog geen uitspraak in zaak v. tl. Putten Het ambtenarengerecht te Arnhem, dat vandaag uitspraak zou doen ten aanzien van het bezwaarschrift van de heer Van der Putten, tegen diens ontslag uit de dienst van het ministerie van Defensie, heeft deze uit spraak tot een nader tijdstip uitgesteld. Nader vernemen wy, dat de uit spraak in de zaak F. H. van der Put ten vanavond om acht uur door het Ambtenarengerecht te Arnhem zal worden gedaan. Ooievaarsnest in Oudeivater bewoond De ooievaar van Oudewater is weer in zijn nest teruggekeerd. Gistermorgen omstreeks kwart over elf kwam de vogel aan, on geveer vijf weken later dan vorig jaar. In spanning zien de inwo ners van Oudewater uit naar de komst van het wijfje, dat vorig jaar verstek liet gaan. Voor het laatst woonde er in 1960 in het ooievaarsnest op het stadhuis van Oudewater een gezin met vier jongen. Men hoopt echter, dat het luide geklepper dat vader ooie vaar al de hele morgen laat ho ren. een wijfje naar Oudewater zal lokken, zodat de traditie, die zeker al 350 jaar bestaat, zal kun nen worden voortgezet. Een schilderij ..De moord van Oudewater"dat in 1650 iverd ver vaardigd. laat het ooievaarsnest op het stadhuis reeds zien. teravond in Washington uitgegeven verklaring, waarin hy dit mededeel de. ook gezegd, dat in New York een grote federal jury een onderzoek zal instellen naar de verhoging van de staalprijzen. Bfixor» exclusief b.j iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinii NOG 1 WEEK OVERHEMD (naar keuze) CADEAU i bij kostuum of regenjas. J i Uit het Leidsch Dagblad van l 14 April 1862: De inschrijving ten be- j hoeve Pan het gedenkteken aan Vondel heeft binnen Lei- J den opgebragt f 236.-. 4 Zondag te één ure zal een eerewacht uit het Studenten- t korps de Leidsche Hooge- i school Signova Patti aan het t Station van den Holl. Spoor- weg plegtstatig ontvangen en t naar het Hotel Verhaaft be- 4 geleiden en Maandag haar 0 weder daar afhalen, om met de beurstrein naar Amster- r dam te vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1