Buning: de „lyricus' onzer schilderkunst Der Rosenkavalier briljant op film eergaloze bezetting en rijke montering „Miss Rund" gekozen Levend in verleden maar ook in heden Meesterwerk AUPING LEDIKANTEN Paasverrassing in Lakenhal Dikbil 2 jaar—uit Brabant Weelde aan klank en kleur! ER ROSENKAVALIER" van Richard Strauss. Ongeveer een halve eeuw geleden ontstond deze verruk- lijke opera, sindsdien veroverde zij de wereld. Alleen in ons land bleef zij onbekend: wij hebben dan ook geen :ra-„traditie", zoals bijv. Oostenrijk, waar de opera met hart ziel met de bevolking verbonden is. Maar nu is zij dan toch tot ons gekomen: in de vorm van de lefilmde" opera, zoals deze in het jaar 1960 opgenomen is in het tfeue Festspielhaus" te Salzburg. Wie Salzburg zegt, zegt meteen „muziekcultuur". Het overtuigende bewijs wordt ook middel van deze film de rereld ingedragen! Wij volgen vanzelfsprekend in de irste plaats met het oor en dan met ;t oog de alleszins verrassende re- iltaten, welke de vele opname- jchnici, die een der hoogtepunten It de opera-lit eratuur moesten vast- Bgen, wisten te realiseren. In. gelijk wij reeds annonceerden, »n weergaloze bezetting onder di- jctie van de beroemde Herbert von F re rajan. Zelfs wie, als wij, meermalen „Der osenkavalier" zag opgevoerd in de 'eense Opera, komt diep onder de •idruk van het hier gepresteerde in pn briljante montering en verheugt |ich bovenal over het feit, dat nu ■ens de „massa in staat gesteld iordt kennis te nemen van een der tachtigste Strausswerkenniet al ten een geniaal meesterwerk op :hzelf, maar ook in een meester- ke weergave. De toeschouwer geniet volop van it hier in alle perfectie gebodene. "ectie, zoals uitsluitend en alleen ialzburg" deze schenken kan: door ware schittering aan stemmen-, ior- en orkestmateriaal, door de feelderige rijkdom aan décors en istuums en door de bewogen bezie- g, welke uitgaat van Von Karajan, (ie deze briljante en grandioze op- iring doet uitstijgen tot een van let hoogst denkbare niveau. Fascinerend ET IDEAAL lükt bereikt! Men luistert en ziet toe: additief en visueel bluft men tot 't einde geboeid door deze fascinerende nproduktie van allervoornaamste ee^Hure. Daarin zijn de stemmen van wer- vèelijk grote kunstenaars van inter nationale bekendheid als Elisabeth ichwarzkopf, Otto Edelman, Sena lurinac. Erich Kunz, Anneliese Mhenberger en vele anderen te be- -iisteren in een opera, waarin de tauziek haar oorsprong vond in die, ttelke Strauss schreef voor Von Hof- Biannstal's Duitse bewerking van Molièrre's „Le bourgeois gentil- pomme". Wij zullen het verhaal, dat zich l afspeelt in het oude Wenen tijdens de regering van Keizerin Maria The- iresia niet na vertellen, maar het •biedt voldoende stof om spanning op te roepen. En Herbert von Karajan is precies de man, om de juist spiri- ituele sfeer aan dit wonderbaarlijke ""^geheel te verlenen. Elisabeth Schwarzkopf als Prinses von Werdenberg Dat de vertolkers en vertolksters der hoofdrollen tevens zulk een emi nente actie te zien geven voor de opera al evenzeer een ongewoon verschijnsel! verhoogt in niet ge ringe mate de waarde van deze ware „kunstopenbaring". Deze opera is alleen in de avond voorstellingen van het Lidotheater te zien. „Der Rosenkavalier" wordt niet geprolongeerd. H. Advertentie 80/190 Cleopatra f 52.50; Clipper f52.50; Cricket f59.Ariëlle f69. Carroo f85.Libardoo f89. Wentelbed f79.—. Auping matrassen, vanaf f 75. Rubbermatrassen f 134. Textielhandel en Woninginrichting W.J.ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TEL. 24610 - LEIDEN - MIDZA De directeur van de Lakenhal, drs. J. N. van Wessem, heeft voor een paasverrassing gezorgd, want. de Amsterdammer Johan Buning is een onzer grootste figuratieve schilders van wie thans een 30-tal olieverven en aquarellen de taanden van het museum sieren. Een verademing na veel hyper-progressieve exposities in onze stad, waarvan de kunstwaarde uiterst problematisch is. Nu is het totaal anders: directeur Van Wessem geeft zich niet aan het experimentover logisch en vanzelfsprekend in zijn positie en Johan Buning is een gróót kunstenaar: onvoonvaardelijk! In 1393 in Amsterdam geboren wijdde hij zich eerst aan diverse be roepen, pas ongeveer vijfentwintig jaar geleden ging Buning zich vol ledig wijden aan zijn kunst. Men behoeft n et te vrezen dat deze „verouderd" is. Immers: Johan Buning hangt wel aan het oude zoals wij uit zijn mond vernamen is de „herinnering" men zou ook kunnen spreken van een zekere nos talgie naar het verleden bij hem een sterk levende factor, doch hij be zit genoegzaam levenskracht om zich steeds weer te vernieuwen, andere grandioze technieken toe te passen, zodat zijn werk immer fris en levend blijft. Bovenal treffend is bij hem het uitgesproken kleurgevoel: voor naam en harmonisch-evenwichtig in zijn werken tastbaar neergelegd. „Het Paardje" Voorts treft de fijnzinnige, verinner lijkte stemming in alles wat hij weer geeft met een technische volkomen heid, die men nauwelijks van een pur sang autodidact verwachten zou. Slechts de begenadigden kunnen zonder leiding zich geheel ontplooien en dat is bij Johan Buning het ge val I Men kan natuurlijk objecties heb ben tegen de onderwerpen zijner keuze: daar zijn, uit vroeger tijd, naar het modern gevoel, „afschuwe lijke" dingen bij, maar door de in tense liefde, de verknochtheid die Buning deze toedraagt, worden zij toch getransformeerd naar hoger plan, als het ware gesublimeerd door zijn frappante gevoeligheid. Of het nu een stilleven, een verwaarloosd huis, een tuin, een plant, een landschap, een oud prieel of een oude boom is: Buning verleent er de intieme sfeer aan. die een der meest kenmerkende facetten van zijn kunst is, vervaar digd met een genegenheid waaruit men de volledige vertrouwdheid met zijn onderwerpen veelvuldig maar rijk gevarieerd herhaald afleest. Te interessanter Is deze tentoon stelling, omdat zij in hoofdzaak wer ken toont uit de laatste jaren ('60, '61 en *62). En dan ln die werken op te merken, hoe Buning met de tyd is meegegaan, zij het dan dat het I figuratieve steeds het dominerende blijft. HU is er de man niet naar, om gewild-modern te „doen", afgezien van de vraag of hy dit zou kunnen. Omdat de allermodernste stromingen hem verre liggen. En wie zich daar aan „contre-coeur" gaat overgeven, is onherroepelijk verloren. Hetgeen niet wegneemt, dat duide lijk waarneembaar is hoe Buning weer een nieuwe fase is ingegaan: een fase, die alles belooft, omdat zijn mogelijkheden talloos vele zyn en de rijkdommen van zijn onweerlegbaar kunstenaarschap zich steeds meer schijnen te vermenigvuldigen. Hij kan daarmee slechts van harte geluk gewenst worden! Gisteravond is deze interessante en uitermate belangwekkende tentoon stelling onder zeer grote belangstel ling geopend. De heer Van Wessem heette de talrijke aanwezigen welkom, alsmede de schilder Buning zelf en wees erop, dat hy rustig en onberoerd door mo derne uitingen een eigen weg blijft gaan, die voor ons blijvend zal zijn. Drs. H. Redeker onderwierp hierop Buning's kunst aan een uitvoerige beschouwing, daarbij opmerkend dat Buning geenszins de ouderwetse ro- Herbert von Karajan Al het vereiste vocale kunnen, alle denkbare inleving, alle rococo-ver- fyning. al het betoverende, stijlvolle kleurenpalet aan deze melodieuze opera inherent, zyn aanwezig tot in het geringste detail. Ondersteund door de glans van het orkest der wereldbefaamde Wienrr Philharmoniker, dat deze muziek reeds zovele malen onder superieure dirigenten ten gehore heeft ge bracht. TT aardering MEN kan van Salzburg dan ook niet anders verwachten! Dat deze kostbare en magni fieke Paul Czinnerproduktie Salz- burgs' muzikale roem thans voor tallozen, die daarmee niet bekend waren tot een hoor- en zichtbare realiteit maakt en hun de gelegen heid schenkt ervan te genieten, ver dient de grootste waardering. Dit kan niet anders dan de interesse voor de muziek en speciaal de liefde voor de opera bevorderen, hetgeen in het bijzonder voor een land als het onze een absolute nood. zaak is. Deze verfilming is ook een triomf voor de huidige opname-techniek ge worden, want de geluidsweergave is subliem, laat geen wens onvervuld Ongewoon is vanzelfsprekend het feit. dat talrijke close-ups, voor een opera een ongewoon verschijnsel het geheel buitengewoon verlevendigen zij geven acteurs en actrices van zó dichtbij te zien als nimmer in de zaal mogelijk is. Eerlijk gezegd, zjjn wjj met een zeker wantrouwen naar deze ver filming gegaan, doch dit wantrou wen Is volledig beschaamd. manticus ls. als hoedanig hij dikwijls afgeschilderd werd doch iemand, die leeft in verleden, heden en toekomst. Spreker noemde Buning „de lyri cus" in de Nederlandse schilderkunst Men heeft Buning ook gerekend tot de poSt-impressionisten. doch hij laat zich in geen enkel vakje dwin gen. Daarom is Buning nog volledig van „onze tijd". Met de jaren wordt, het duidelijker, dat bij Buning verf en kleur, compositie en factuur in dienst staan van een soort expressi viteit. Het treffende, het. nieuwe, dat door deze tentoonstelling geopen baard wordt, is Buning's sterke ont wikkeling, waarbij hij steeds jonger is, naarmate hij ouder wordt. Zijn kunst rijpt voortdurend meer naar „zelfstandigheid", de rijkdom van de peinture groeit en wat hij schept is thans van een kracht, die zeldzaam is. Hij behoort nu tot de meest zui vere en authentieke schilders van deze tijd. Geen weemoedige romanticus gelijk weleer doch thans een krachtige persoonlijkheid, die als een wonder de diepste klanken weet te vinden, speciaal in znjn aquarellen, als geen enkele andere aquarellist. Hierop maakte men van de gelegen heid gebrnik het werk van Buning, waarin o.a. ook de impressies van het hem zo geliefde Canne in België een voorname plaats innemen, te be wonderen. Buning zelf zal deze avond bemerkt hebben dat zijn kunst velen dierbaar is en in hun harten leeft! H. I/erf Van Vettewinkel Op Paasveetentoonstelling (Van onze Amsterdamse correspondent) Miss Rund 1962 is gekozen! Zij is de weldoorvoede kostgang- ster van de gebroeders A. en M. Lint uit Zevenbergen, dezelfden die ook verleden jaar een pleegkind tot Koningin zagen uitgeroe pen. Miss rund heeft gisteren de gehele middag met een erelint I rond de schouders te kijk gestaan op de Amsterdamse veemarkt. Het is geen toeval dat de ver- i kiezingen van miss Amsterdam, miss Rund en miss Holland in een maand tijds plaatshebben. Miss Holland wordt immers altijd kort na de paas dagen gekozen en miss Rund is de trekpleister van de grote Paasveeten toonstelling vlak voor de feestdagen. Een zware dame, deze tweejarige dikbil van de gebroeders Lint. want schoon aan de haak komt zij aan een gewicht van circa 400 kg. Maar het is de vraag of zij dit jaar reeds het erelint door het schietmasker zal zien vervangen. Miss Rund kan nog best een Jaartje mee er. de mest- methoden van de beide broers uit Ze venbergen zijn van dien aard. dat de goede zorgen voor hun miss volgend jaar ruimschoots beloond zullen wor den door de slagers, die zo'n parade koetje best voor een duizendje boven de normale prijs willen kopen. De briefjes van duizend gingen gister middag toch in grote aantallen van koper naar verkoper, want er golden hoge prijzen voor dit „vee-op-zijn- paasbest". „Ieder jaar denken wij: het kan niet beter. Maar de keurmeesters en Jury zijn van oordeel, dat zij nog nooit zulke beste kwaliteit bijeen hebben gezien als vandaag", aldus voorzichtter H. W. Bille van het ten- toonstellingsbestuur. De Amsterdam se Paasveetentoonstelling, die voor de 30ste keer werd gehouden, telde een aanvoer van 600 stuks vee van een kwaliteit die op een internationale expositie een uitstekend figuur zou kunnen slaan. Amsterdam is die goe de kwaliteit trouwens gewend, want de Paasveetentoonstelling is de laat ste van een reeks, die in het land wordt gehouden en dus komen alle regionale kampioenen naar de hoofd stad. Het heeft niemand verbaasd dat Miss Rund 1962 weer uit Brabant kwam. Het is bekend dat de Bra bantse veehouder opmerkelijke pres taties weet te leveren in de meste- ry. En hy weet zün dieren te krij gen in de conditie, die de huismoeder wenst: veel vlees en weinig vet. juist genoeg vet voor een klein randje aan dc runderlap, die by het braden net de juiste smaak weet te geven. ~^3gericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 april 1962 Zesde blad no. 30629 I Symposion over de van veiligheid mensen op zee Het Scheepbouwkundig Gezelschap „William Froude" in Delft houdt een tweedaags Symposion over de veilig heid van mensen op zee, in verband met het feit, dat het 50 jaar gele den is dat de Titanic verging, een scheepsramp, waarby meer dan 1500 mensen het leven verloren. Het Sym posion werd gistermiddag geopend met de vertoning van de speelfilm over deze scheepsramp. Daarvoor had de president van het gezelschap, de heer L. A. van Gun- steren, een korte uiteenzetting ge geven van de ramp. die zich in zo'n korte tijd heeft voltrokken, dat er maar zeer weinig over bekend is. Veel legenden doen de ronde over de tra gische tonelen aan boord van het zinkende schip. Het is echter van belang, zo zei de heer van Gunsteren, uit de geschie denis de lessen te leren, die voor de toekomst van belang zijn. Met dat doel heeft het gezelschap dit Sympi- sion georganiseerd. Het vergaan van de Titanic heeft de mens doen be seffen, dat elk schip kan vergaan en dat dus maatregelen dienen te wor den genomen om bij een eventuele ramp het verlies van mensenlevens I zoveel mogelijk te becerken. Deze maatregelen zijn te verdelen in vier groepen: waterdichte indeling. lekstabiliteit. brandvrije indeling en reddingsmiddelen. Bij dit Symposion worde de brandvrije indeling, die bij het vergaan van de Titanic geen rol heeft gespeeld, buiten beschouwing gelaten. Over de waterdichte indeling sprak gisteravond prof. ir. H. E. Jaeger. Het j onderwerp lekstabiliteit wordt van daag behandeld door dr. ir. K. KnüD- ffer uit Hannover. De heer A. P. Schat, zal spreken over de red dingsmiddelen. VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad9 U neeft daai voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit ot het ruver'ieer U die voorrang nog geven kan dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken 4IE9lliaHIBIBBSggHI LUCKY STRIKE-de échte Amerikaan van wereldklasse en kwaliteit. Steek een Lucky op - in alle landen een graag gezien gebaar. THE WORLD FAMOUS AMERICAN CIGARETTES

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17