Generaal Lucius Clay blijft ter beschikking van de president a reeks blijspelen nu eeuws boerendrama' Schade aan bollen in Noordwijkerh. gering Jr Goed voorbereide uitvoering van Oegstgeester gymnasten BEURS VAN AMSTERDAM Toestand in Berlijn is zeer verbeterd: weinig spanning Luctor et Emergo Nieuw-Guinea Motie Burger teruggewezen LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 APRIL 1962 .55 Terug bij nieuwe moeilijkheden e Leidse raad heeft gistermiddag een excursie naakt naar het in aanbouw zijnde Diaconessenhuis de Houtlaan en de h.b.s. voor meisjes in het engde van de Kagerstraat. Namens het bestuur liet. Diaconessenhuis heette mr. Samsóm het tlschap, onder wie zich ook de wethouders Van aik, Jongeleeü, Hagens en Stolp en de gemeente- retaris, mr. J. Bool, bevonden, hartelijk welkom, iker wees er o.m. op, dat men de bouw van het iwe Diaconessenhuis moet zien als een voortzet ting van een goede christelijke, sociale traditie. In aansluiting op dit welkomstwoord, gaf de architect, ir. Kruisheer, aan de hand van een maquette een toelichting op de bouw en indeling van het huis, dat in de eerste helft van 1963 tal worden geopend. Tijdens de hierna volgende rondwandeling hetgeen ook later het geval was in de h.b.s. voor meisjes toonden de aanwezigen grote belangstelling voor de vorderingen van de bouw en de toekomstige inrich ting. (Foto L. DJ Holvast), Zeer goed spel toneelgroep van „Luctor et irgo" de Vereniging ran Zeeuwen Leiden e.o. heeft gisteravond in St. Antoniusclubhuis een opvoe- pegeven van „Op Eigen Ostie" door mevr. G. Hamstra-Vos ge reven toneelspel in vier bedrijven het Zeeuwse boerenleven. Het stuk in Zeeuwse klederdracht werd op- oerd, speelt zich op „Welgelegen" hoeve van Diengemanse, een rij- Klaverjassen voor een goed doel Onder grote belangstelling Is gis teravond in de recreatiezaal van de H.C.W. en de N.E.M. het klaverjas- toernooi-1962 begonnen, dat ook nu weer door de Federatie van Klaver- jasverenigingen in Leiden e.o. ten bate van een sociaal doel werd ge organiseerd. Kon vorig jaar na een succesvol toernooi drie tape-recorders voor blinden aan het betreffende ac- vBtie-comité norden overgedragen, dit- zjjn enige zon Eine, toen deze geheel i maal zal bet batig saldo bestemd t«en de ein van a«n rader in, trouw- 1J" n—- de men Truus een onderwijzeresje uit de stad. ke rentenierende boer. die zich uit het bedrijf terugtrok ten behoeve van De Amerikaanse generaal Lucius Clay. d>e vanaf 13 aueustus 1961 als j speciale vertegenwoordiger van pre sident Kennedy in Berlijn is opge treden, is g:steravond per vliegtuig in New York aangekomen. Tevoren had de president op zijn persconferentie verklaard dat de ge neraal. die zijn directeursfunctie in het bedrijfsleven weer gaat opvatten, ter beschikking van de regering blijft als raadgever inzake Berlijn, welke stad hij ook van tijd tot tijd zal bezoeken. Generaal Clay verklaarde tegen over journalisten dat hij de presi dent vandaag verslag zou uitbrengen over de toestand in Berlijn. Zondag keert hij naar Berlijn terug om zijn zaken aldaar af te wikkelen. Hier voor zal hij, naar men verwacht, twee weken nodig hebben. „Ik blijf ter beschikking van de president. In dien zich in Berlijn moeilijkheden zouden voordoen, wil ik daarheen terugkeren", aldus Clay. „De spanning in Berlijn is thans zodanig verminderd, dat mijn aan wezigheid aldaar voorlopig niet meer vereist is. Ik wil echter nadrukkelijk verklaren dat er geen uiteindelijke oplossing voor het Berlijnse vraag stuk kan worden gevonden, wanneer de verbindingen tussen de beide stadsdelen niet worden hersteld", al dus generaal Clay. Hij vervolgde: „Het moreel der Westberlijners is uitstekend. Zij moe- *en weliswaar nog steeds niets heb ben van de muur. die hun stad in tweeën snijdt, doch het bestaan er van heeft hen vastberadener ge maakt dan ooit. De Westberlijnse economie heeft zich hersteld. Zij is nu vrijwel normaal. De Westerse ver bendenen hebben in West-Berlijn maatregelen getroffen, die hen in staat stellen aan elk optreden van Russen en of Oostduitsers het hoofd te bieden". De verbindingen en de beweeglijk heid van de Westerse militaire een heden zijn verbeterd, aldus gin» Clay verder. De toestand in West-Berlijn is zeer verbeterd. Er heerst thans weinig spanning, omdat er een einde is gekomen aan de meeste Sowjet- russische handelingen, die deze spanning veroorzaakten. Een vraag, of er aanwijzingen bestonden dat de Berlijnse muur zou worden neerge haald. werd door de generaal ont kennend beantwoord. In antwoord op de vraag, of de in Genève door de ministers van Bui tenlandse Zaken van de VS en de Sowjet-Un'.e, Rusk en Gromiko. ge voerde besprekingen ertoe hadden bijgedragen de toestand in Berlijn te verbetenvi, antwoordde generaal Clay: „Dit staat buiten kijf. Direct nadat dit overleg was begonnen, trad er verm 'v. dering van de spanning m Berlijn in". worden voor de vereniging „Dennen heuvel t.b.v. de verpleging van Pa tiënten in Herstellingsoorden en sa natoria. Het feit, dat Eine destijd Truus verkoos boven een echte boerendoch ter met name Christien, de dochter van de rijke boer Volmer, kon Dien gemanse nog steeds niet verkroppen. Temeer nog. omdat het huwelijk van Eine en Truus tot dusver nogs teeds kinderloos bleef en dus aan een vele 'wee maal zilver bij B. de Koning root en bijzonder hartelijk was belangstelling, welke zich gister dag in restaurant Van der Heij- concentreerde rond de figuur mej. S. P. Lut, thans opgeno- in de directie van de firma de Koning aan de Haarlemmer- at, die deze dag het feit her- it, dat zij. voor 25 jaar als ver- eter bij deze firma in dienst Tijdens een zeer druk bezoch- eceptie hebben zeer velen de zil- jubilaresse gelukwensen en shenken aangeboden. Onder hen onden zich o.m. mevrouw M. de Koning-Wijk, vele vrien- van mej. Lut en zakenrelaties de firma De Koning. Was mej. deze middag het middelpunt de feestvreugde, 's avonds in «neelskring moest zij de hui- delen met de heer J. v.d. Zeeuw, in- en verkoop van de witgoed- eling. die eveneens het feit her- ht, dat hij voor 25 jaar bij de De Koning in dienst trad. De Jtcteur. de heer A. Sanders, die avond als eerste spreker het ttl veerde, had zeer grote waar- ng voor de ijver en werklust beide jubilarissen. Kreeg mej. deze avond namens de directie enveloppe met inhoud aangebo- li waaraan de heer Sanders nog persoonlijk geschenk toevoegde, heer Van der Zeeuw werd ver met een vrijwel complete keu - I inrichting. De heer J. Lina, die ®s net personeel gelukwensen ook geschenken aanbood, wees de prettige samenwerking met de hossen, die in het bedrijf zulk centrale plaats innemen. In ge- geest voerde de heer G. Span- f namens het personeel van de fi- rn te Katwijk en Rijnsburg het >rd. Na deze hartelijke huldiging ■pke voor mej. Lut in de intieme I van de familie Sanders reeds herdacht, waarbij, haar een Ijl radio werd aangeboden, volg- een geanimeerd samenzijn, waar- enkele pers oneelsleden een levens- |Ns van beide jubilarissen naai en brachten. Dat de toernooi-leiders de heren H. J. Bijleveld en C. Kluts ook nu weer met vertrouwen het eindresul taat tegemoet kunnen zien, moge blijken uit het feit, dat tot dusver niet minder dan 450 verenigingskla verjassers enruim 1509 individuele eenera ties durende erfnnvnleine een I deelnemers hebben ingeschreven. Na- efm^ ddeteHe te terrjn een dat de heer Bijleveld de ruim 200 deelnemers, die gisteravond de spits afbeten, hartelijk welkom had gehe ten, sprak ae heer N. A. Kriek, be eind ddeigde te komen. Met niets ontziende aanmerkingen maakt Diengemans het leven voor Truus ondraaglijk. Boer Diengeman se weet Christien te bewegen Eine het hoofd op hol te brenge nen voor de verleiding te laten bezwijken. Juist op de dag, dat zij van haar huisarts de blijde mededeling heeft gekregen, dat zij in verwachting is. betrapt Truus de twee „gelieven". Zij neemt de vlucht en keert naar de stad terug. Eine, geplaagd door ge wetenswroeging, raakt meer en meer aan de drank verslaagd, het bedrijf verloopt en Christien maakt er geen geheim van, dat zij niet uit liefde voor Eine maar uit wraakzucht han delde. Als een catastrofe dreigt, grijpt de oude schoolmeester .Hilvering in. Hij weet Eine te bewegen hem naar de stad te vergezellen, waar de oude meester met succes als bemiddelaar optreedt en Eine zijn Truus en zijn inmiddels geboren en welgeschapen stamhouder dolgelukkig naar hun eigen ostie kan terugbrengen. Boer Diengemanse ziet in hoe fataal de gevolgen van zijn gedragingen wel waren en met een erfopvolger in de wieg keert de vrede en het geluk op „Welgelegen" als nooit te voren terug In tegenstelling tot vorige uitvoe ringen bracht regiseur Nico van Dal- sen met zijn groep ditmaal geen blij spel op de planken. Deze opvoering kan dus min of meer als een experi ment worden beschouwd. Gezien het feit, dat de toeschouwers vier bedrij ven lang geboeid werden door het spel en de rake typeringen van Van Dalsen en de zijnen, kan van een alleszins geslaagd experiment in het meer dramatische genre worden ge- stuurlïd van de vereniging „Dennen heuvel" nog een kort hartelijk dank woord uit. Hierin richtte hij zich in het bijzonder tot de heren Byleveld en Kluts, die wederom dr- organisa tie van net geheel voortreffelijk had den voorbereid. I.v.m. het grote aantal deelenemrs omvat het toernooi ditmaal 12 ron den met als inzet een aantal vereni- gingsprijzen en een groot aantal prijzen voor ilenedmu. drlsdeeeiiven prijzen voor individuele deelnemers. De volgende ronden zullen worden gespeeld op de woensdag- en vrij dagavonden 13, 18,20,25 en 27 april en 2, 4, 9, 11, 16 en 18 mei. RIJ VERKEEK: Geet vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen scheiden doch onmisbare rol van sproken. Hiertoe droegen zonder eensouffleuse. enkele uitzondering bij Nico van Dalsen (regisseur en boer Dienge manse) Betsie v. d. Graaf als vrouw Diengemanse. Joop v. d. Graaf als Eine, Ella Boogert als Truus, Gla- zien v. d. Graaf als Christien, Riet de Kok als het dienstmeisje Jewan- na. Marien de Jonge als Geert, de knecht. Leen Los als de oude school meester en Corrie den Haan als Truus' hospita en niet te vergeten mej. L. A. Wondergem in haar be- doch onmisbare rol GUNNINGEN. Aan het Aannemersbedrijf Gebr. Schouls N V., alhier, werden de na volgende werken gegund: Het ver breden. verhogen en wijzigen vaneen gedeelte van weg 26, alsmede het bouwen van een viaduct over de Rijksstraatweg Waardenburg-Tuil en het maken van verbindingswegen onder de geemente Waardenburg voor een bedrag van f2.380.000.-; onderhoud van de percelen 1 t m5 van de Rijkswegen van het arrondis sement 's-Gravenhage voor een be drag van f597.500; het maken van een betonnen scheoiing aan de In dustriekade te Hillegom voor de som van f95.000,-; idem van een onder- heide gewapende betonfundering voor een stoomleiding op het terrein van het nieuwe Diaconessenhuis te Lei den voor de som van f 60.800,-. WARMOND Ledenvergadering van Brandstoffenvoorziening Gisteravond hield in hotel „De Stad Rome" te Warmond, de Prot. Vereniging voor Brandstoffenvoor ziening, haar algemene ledenverga dering. De heer P. Wassenaar, die tijde lijk de voorzittershamer hanteerde heette alle aanwezigen welkom. In zijn openingswoord herdacht hij wylen de heer J. Dekker, die 17 jaar voorzitter is geweest van de vereni ging. Hij vroeg een minuut stilte aan de aanwezigen. Hierna kreeg de secretaris het woord om zijn notulen voor te lezen die onveranderd werden goed ge keurd. De penningmeester, de heer C. v.d. Heiden, kon een batig saldo melden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. Wassenaar en C. v. d. Heiden herkozen. Als voorzitter werd gekozen de heer C. Th. Bogaards. De voorzitter bedankte, de heer G. ter Beek, die de bonnenverkoop steeds weet op te voeren. Het aantal leden bedraagt nu 75. MARKTBERICHTEN lALSMEER, 11 april. Seringen: 1 Stepman 4 kop per tak 90-130, n top 65-80, Marie Legray 4 kop 50-86, top 35-55, Prunus triloba 40-65, id. Tulate 210-375, Forsythia 35-65, Ger- per tak 40-65, Clematis 100-165, Ihyrus 270-400. Anemonen 45-60, rethrum 100-160. ARNEVELD. 12 april. - Coöp. Veluw- ïlervelllng. Weekaanvoer 1.200.000, Brvan er thans 348.440 in veiling "len gebracht. Handel rustig, lijzen 100 stuks: eieren van 40-47 tol 17.65-9.10, van 47-52 gram 19.37 100, van 52-58 gram f 11.40-11.50. ten van 58-64 gram f 11.62-11.92, 64-70 gram. f 12.— tot 12.31. ïervelllng SBE: aanvoer 834.565 Mei rustig Prijzen per 100 stuks: ten van 39-49 gram 16.68-8.70. van ®9 gram t 11.31-11.68, van 59-66 gr. 173-12.21, eendeëieren 64-69 gram 75-9.13. eendeëieren van 69-73 gram 31-9.60 Üermarkt. Aanvoer 1.950.000. Handel 'g. Notering: eieren van 57-65 gram 175-12 50 per 100 stuks. alg. prfjs: 210. kiloprijs 1.79. Kievitseieren: ivoer 1509 stuks; prijs20-30 cent '«tuk. iuimveemarkt: aanvoer 61.000. c&tklppen f 1.60-1.70 per kg. handel slachtkulkens f 1.80-2.10 per kg. Mei vlug GOUDA. 12 april. Kaasmarkt, kaasmarkt in Gouda werden 17 par- kaas aangevoerd. De prijzen waren eerste kwaliteit f 2.09 tot 2.17 en tweede kwal. f 1.98 tot f 2.08. alles kg. De handel was kalm. 'OERDEN. 11 april. Kaasmarkt, flfoer 6 partijen. Notering 12.00- Handel kalm. In hotel Van der Geest werd woensdagavond de ledenvergadering van de Kon. Alg. Ver. van Bloem bollencultuur gehouden, welke in hoofdzaak gewijd was aan de behan deling van de beschryvingsbrief voor de 233e algemene vergadering, te houden in Haarlem op maandag, 16 april a.s. Het komende concilie Verhouding primaat- episcopaet Gisteravond werd in de Stads schouwburg van Nymegen het con- heeft gres geopend_ van de theologische hem zonder voorafgaande bezichti- In zijn openingswoord waagde de voorzitter, de heer C. Th. de Groot, zich aan de voorspelling, dat het komende teeltjaar gunstig zal verlo pen. Alle tekenen wijzen in die rich ting. Over het geheel genomen valt de schade aan de gewassen door deze lange winter nog wel mee en de ver koopprognoses zyn gunstig. Hij ad viseerde de leden niet te gokken op nog hogere prijzen in de toekomst maar een redelijk bod te aanvaarden. Wat de deelneming van de afdeling aan het bloemencorso betreft heeft het bestuur het voornemen hierover in de najaarsvergadering met voor stellen te komen. Het verheugde voorzitter De Groot de leden te kunnen mededelen, dat een jong lid van de afdeling, de jonge commissionnair C. Th. van Veen uit de Zeestraat in een gladiolen-her- kenningswedstryd van de Ned. Gla- diolenvereniging, een eerste prijs v/eten te behalen. Het lukte faculteit der Godgeleerdheid te Nij megen. dat drie dagen zal duren en dat handelen zal over du twee the- mata van het komende concilie te Rome, nil. de verhoudingen primaat episcopaat en ambt-leek Een aantal protestans-christelijke ging 95 van de 100 soorten juist te klasseren. Namens de afdeling Noordwyker- hout kreeg de heer Van Veen een extra prijs voor zijn bijzondere prestatie. De behandeling van de beschrij- theologenzij.n uitgenodigd om deel 1 vingsbrief zelf leverde weinig stof tot J: J"~ discussie. Het voorstel van de afde ling Anna Paulowna om indien dit Jaar tot een uitbreiding van teelt- recht wordt besloten, deze uitbreiding toe te kennen aan die aangeslotenen, die uitbreiding bewerkstelligen, dus de hun toekomende uitbreiding ook zelf benutten werd met grote meer derheid verworpen. Op de algemene vergadering zal tijdens de rondvraag worden geïnfor meerd of er vanuit de vereniging nog iets gedaan zal worden ter ge legenheid van de grote vaktentoon stelling in Hamburg. Tot afgevaardigden naar Haarlem worden aangewezen de heren J. Jonkheer en C. A. van Paridon. Aan het slot van de rondvraag verkreeg de heer J. Geerlings de instemming van de vergadering op zijn voorstel de vergoeding aan de afgevaardigden te stellen op f. 10. l)e Oegstgeester Gymnastiek- en Niet alleen cie gymnasten komt hulde Atletiekvereniging heelt weer eens laten zien wat z,y waard is. In „Flo ra", het Itynsburgse veilinggebouw, werd nl. voor het eerst sinds twee jaar een uitvoering gegeven. Een uit voering, die veel belangstelling trok en alleszins geslaagd mag heten. Een groot aantal van de ongeveer vier honderd leden, van wie de meesten onder de zestien jaar, namen er aan deel. Het zou overdreven zün te spre ken van een perfecte demonstratie, alhoewel de prestaties op een be hoorlijk niveau lagen, maar opval lend was vooral de vaart waarmee de verschillende programma-onderdelen elkaar opvolgden. Deze demonstratie van gym- nasisch kunnen bleek goed voorbe reid te zyn want alles was tot in de puntjes verzorgd, ook de opkomst en de afmars van de jongens en meisjes. toe voor de prestaties, die gisteravon geleverd werden, maar cok de leider H. J. Labordus en de leidster, mej. M. van groot doorzettingsvermogen. Een van de hoogtepunten var het gym- nastiekfeest was verder het ta- felspringen van de heren junioren. Een adembenemend programma-on derdeel zonder meer. OGAV kan ondanks het vervelen de gedrag van een aantal belhamels, die in het gebouw rondliepen, terug zien op een geslaagde gymnastiekuit- voering.! Roozendaal. Zy immers zijn het. die de jongelui de nodige dicipline heb ben bijgebracht. Na de opmars van alle deelnemers het was een lust voor oog en oor was de beurt aan de kleine kinde ren. Hun optreden bestond uit een eenvoudig dansje (de meisjes) en een De melodie van Wheels weer klinkt dus gaan de benen van de vloer (Foto L.D /Holvast) grappige behendigneidswedstryd (de jongens i. Massaal was verder de grondgymnastiek van de jongens, de spnngrietoefening van de meisjes, en de bal en hoepeloefening van de rit mische afdeling. Veel waardering be stond er voor de bondsoefening, waarbij de meisjes zich op de beken de melodie van Wheels char mant voortbewogen. De knotsoefe ning van de ritmische afdeling ver liep niet zonder enkele haperingen, zij was niet helemaal nauwkeurig af gewerkt. Jammer! De individuele prestaties evenwichtsbalk. ringen en brug lieten over het algemeen weinig te wensen over, zij getuigden te nemen aan de discussie over deze vragen. Nadat de deken van de fa culteit. prof. dr. H. P. A. Cornelissen het congres had geopend, voerde kardinaal Alfrink het woord. Spre ker wees er op. dat er geen concilie zo goed is voorbereid dan dit twee de Vaticaanse concilie. Door vele in stanties zijn er wensen en sugges ties verzameld en deze zyn ter ken nis gebracht van de commissie van voorbereiding. Wat de verhouding van het pri maat van de Paus van Rome aan gaat tot de macht van de bisschop pen. is de algemene wens, dat de macht der bisschoppen meer tot zijn recht zal komen dan bij het Vaticaanse concilie van 1870 werd beslist. Daar ging het om de onfeil baarheid van de Paus en daardoor was de macht der bisschoppen enigs zins in de schaduw geraakt. Deze macht zou men meer geaccentueerd willen zien. De leiding der kerk moet niet alleen berusten bij de Italiaanse curie, doch dient meer pluriform te zijn. Met deze kwestie hangt ten nauw ste samen de kwestie van de ver houding ambt-leek. De mens van vandaag is een ander mens dan de mens van een eeuw geleden. Hij dient in het werk van ae kerk meer dan voorheen ingeschakeld te wor den. Het gaat om een zekere verruiming van het kerkelijke bestuur en de ker kelijke orde. Maar anderzijds moet men zich hoeden voor al te grote veranderingen. Het primaat blyve onaangetast en het dogma van de onfeilbaarheid onherroepelijk, maar de formulering van dit dogma kan mogelyk enige verandering onder gaan. Gelukkig dat w\j weten, aldus spre ker, dat dwars door alle menselijke verschillen heen de Heilige Geest een concilie leidt. Na dit woord van kardinaal Al frink, kwam de historicus prof. Ro gier aan het woord. Spreker schetste de historische ontwikkeling van de beide themata. Van het concilie van Trente naar het Eerste Vaticaanse concilie loopt een Ujn, die eindigt in een centralistische en abolutistische positie van de Paus en de curie. Daartegen is altyd wel verzet geweest van de Tijde van het Gallicanisme (de Franse kerk) en het Jansenisme (de oud-katholieken), ook van de zij de van hen. die onder invloed ston den van de Aufklarung. maar de cu rie hield desondanks vast aan een eens ingenomen standpunt en kwam als een betonnen Instatie te staa buiten de levensonwikkelingen. Het gevaar dreigt, dat een curie, die niet openstaat voor de gang der his torie, wordt tot een steriele leiding, die tenslotte geen leiding meer geeft. Daardoor wordt de leiding onder- mfnd. Bovendien zal de geestelijke leiding van de kerk er toe moeten overgaan om meer het lekenelement ln te schakelen, zelfs met gezagheb bende stem in de kwesties van deze tijd, anders komt de kerk buiten de wereld te staan. Met vele voorbeel den toonde spreker dit aan. Hij deed een beroep op het komende concilie om toch werkelijk meer te betekenen dan een kerkordelijke vergadering. RUNSBURG Geschenk van bank voor gemeente Hedenavond 8 uur komen de leden van de Coöp. Raiffeisenbank in de zaal van de Jeugdhaven ln jaarver gadering bijeen. Het bestuur zal een voorstel ter tafel brengen om ter verfraaiing van het nieuw te houwen raadhuis een bedrag van f. 5.000 be schikbaar te stellen. Het aantal leden bedroeg op 1 januari 1961 668. en op 1 januari 1962 734. Het aantal spaarders was op 1 januari 1961 4684 en 1 januari 1962 5054. Rekeninccouranthouders op 1 januari 1961 761 op 1 januari 1962 828. De omzet bedroeg in 1960 f. 157.000.000, in 1961 f. 185.000.000 Aan boekposten f. 104.577 in 1960 en in 1961 f. 125.392 Het winstsaldo is f. 42.37467 groot. (Deze pagina is ged. gecorrigeerd) WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 april Londen 10.12»i—10.13y4; New York 3.59fJ— 3.60ft; Montreal 3.433.43%Parijs 73.45'2—73.50'2: Brussel 7.23—7.23'3; Frankfort 89.99' 2—90.04'..Stockholm 69.94—69 99; Zurich 82.82—82.87; Mi laan 58.00%—58.05' 2 Kopenhagen 52.23—52.28; Oslo 50.51—50.56; Wenen 13.9513.96; Lissabon 12.6212.644 Na uitvoerige discussies heeft de Tweede Kamer vanmiddag besloten een motie van mr. J. A. W. Burger (P.v.d.A.)waarin de regering wordt uitgenodigd op korte termijn de on derhandelingen met Indonesië te hervatten op basis van het plan- Bunker, niet in behandeling te nemen. Voorzitter mr. L. G. Kortenhorst had, nadat de heer Burger zyn motie had ingediend, verklaard, dat het re glement van orde daar niet ln voor ziet. Het onderwerp staat niet op de agenda. De heer Burger zou, aldus de voorzitter, allereerst de Kamer een uitspraak moeten vragen over het op de agenda plaatsen van dit thans niet aan de orde zijnde onder werp. (Eerder had de heer Korten horst meegedeeld, dat de Kamer tot 2 mei uiteen zou gaan.) Toen mr. Burger zyn motie niette min vanmiddag wilde Indienen, stelde de voorzitter voor het voorstel van de P.v.d.A.-woordvoerder af te wy- zen. De uitslag van een hoofdeiyke stemming was. dat 77 leden het af wijzend voorstel van de voorzitter steunden en 44 leden (P.v.d.A., CPN en PSP) zich daartegen verklaarden. Het voorstel was daarmee aangeno men en de Kamer ging vervolgens tot de afhandeling van de agenda over. BEURSOVERZICHT 1 INTERNATIONALS VERDEELD r Amsterdam, 12 april De internationale waarden hebben vandaag een verdeelde tendentie te zien gegeven. Aku's waren bij opening aan de vaste kant, daarentegen moest Philips bijna de gehele koers winst van de vorige dag prijsgeven. Verder waren Kon. Olie en Unilever circa fl.- lager, terwijl Hoogovens een licht koersavance te zien gaf De handel had alleen in de Aku-hoek enige betekenis. Dit fonds, dat de laatste tijd onder druk heeft gestaan als gevolg van de aanstaande in aan delen converteerbare obligatie-emis sie. zette vanmiddag het gisteren in getreden koersherstel met kracht ver der voort. De vaste stemming voor de rayonaandelen werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de bekend gemaakte gunstige eerste kwartaalcyfers 1962. Daar binnen enkele dagen ook de handel in claims in de Aku-hoek weer tot het verleden gaat behoren, achtte de beurs het verstandig, ge zien de genoemde gunstige cyfers, om tot dekkingsaankopen over te gaan. Gedurende de niet officiële ochtend- handel steeg de koers met 'n omzet van slechts enkele stuks, van 58 tot 370. Op dit niveau opende de officiële beurs. De slotkoers van gisteren was 361. Later werd 3724 gedaan. Claims Aku werden op f36 (33 20) geadviseerd. Na een kalme opening kwam er plotseling leven in de hoek van Hoogovens. Dit fonds steeg van 766 tot 783. tegen een vorige slot koers van 763'2. Het waren hoofd zakelijk de speculatieve kooporders die de koers zo sterk deden oplopen op geruchten, dat het Hoogovencon cern een zeer belangrijk contract zou hebben afgesloten voor het leveren van haar produkten aan Italië. Phi lips bleef rond de 900 schommelen. Unilever verkleinde het verlies tot een paar dubbeltjes. De stemming in de scheepvaarthoek was in mineur. De handel was hier zeer stil. terwijl de koersverliezen 1 tot 3 punten beliepen. Van de leiden de cultures werden certificaten Deli hoger geadviseerd. In de staatsfond- senhoek waren de kortlopende lenin gen aan de vaste kant. Donderdag 12 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 44 101 %GB 101% Ned '59 4 4 1014GB 101% Ned '60-1 44 101 \GB 101 Ned '60 II 44 101% 1014 Ned '59 4V'4 1004 1004 Ned '60 4y4 1004 1004GL Ned '61 4y4 1004 100% Ned. '53 3% 964 96 Ned Gb obi 34 92%GB Ned '47 3 4 924 92% Ned *51 34 97',GL 974 Ned '53 I-n 34 944 94% Ned '56 34 94'i 94% Ned '48 34 884 884 Ned bel cert 3y4 884 Ned '50 I-II 34 88'i 884 Ned '54 i-n 34 904 90% Ned '55 I 34 90'i 904 Ned '55 II 34 924 B 904 Ned •37 3 904 90% Ned G.b obi '46 3 914 91% Ned dol ln '47 3 924 91% Ned Inv cert 3 994 994 Ned 62-64 3 994 GB 994 Indlë *37 3 984 Indië "37 r. 3 934 94 GB Ned won b.l '57 6 1014 108% Ned. w. bJ. '58 44 1014 1014 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 113% 113% Ver. HVA-mij 134 133 361 373 Deli My cert. 153.50 158.50 Hoogovens cert. 763 4 776 Philips gem bez. 915% 899 4 Unilever cert. 181.50 180.40 Dordtse Petr. 6414 6364 Kon P (50 A f 20) 136.50 13535 Holl Amer iyn 1394 138% Java China Pak 147% 1444 K1J1. 63.30 64.60 Kon Ned 8tboot 163% 1604 Kon Paket My 1514 154 Stoom My Ned 1524 151% Nlev Goudr cert 138 GB 136% v Ommeren cert 307 GB 301 Kon Rott Lloyd 142 140% N Scheepv Unle 148 147 GL NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem leningen A dam '47 (34) 3 idem 48 (3 Mi R'dam '52-1 (44) ld -37 I-n '34) Z-Holl '55 44 Bankwezen Bb N Gem 58 5V4 ld NWB'52 (44 BVG rspbr f 500 BVG rspbr '52 Induslr Obligaties Philips Doll. *51 95 G 95' 994 954 100 y4 104 99 203 142' 'b 95', 95", 100 104". 100 ft 202% 1424 Vorige Slotkoers koers v. heden 109 1084 854 854 82 4 82 4 91% 914 91% 91% 834 834 84 91% 94 954 92% 92% 94 L 93% 90 904 944 88% 89 106 1064 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam '51 I 24 A'dam '56 I 24 A'dam *56 n 24 A'dam "56 UI 24 Eindhoven '54 4 Enschede '54 24 Den Haag '52 1 24 Idem n 24 R'dam "52 I 24 Idem n 24 Idem *57 24 Utrecht "52 24 Z.-Holl. 1957 24 Zuid-Holl '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f 50.- 2064 206 50 Robeco237.50 237 Unitas f50.513 515 Ver. Bez. v. *94 f 50 144 50 144 Amst. Bank 409 400 Cultuurbank 324 32% Holl Bank O eert. 220 220 Ned Handelmij 382 389% Rott. Bank395 3924 Twentsche Bank 358 357 Senembah 411 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat. Borsumy-Wehry Calvè Delft eert. Electralasmy K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing bur v Bmy. Internatio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp en Beg. Leidse Wolspxy Mtiller en Co NJ Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd My. Sikkens Groep Ver Touwfabr Walvisvaart Wernink's Betxny Wilton FeUenoord v WUk - Heringa Zaalberg Biliton 2de r Kon Petr (120) Amerik fondsen Canad Pacific R Intern NickeJ Anaconda Bethlehem Stee) Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil (Jnion Pacific Un. States Steel 764 765 2984 296 75% 75% 875 870 375 351 355 182 181 426 425 213 214 71 71 157% 157% 535 540 441 450 586 590 289 289 545 538 965 958 394 393 97% 96% 222 223 315 315 99% B 100% 1494 1474 turn 466 475 104 134.50 24 ft 244 76% 774 47% 46 42 42 55% 56% 55% 55% 784 784 56% 37% 32% 684

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9