SANA- TOGEN helpt! Motie Van Wingerden inzake salarisbeleid Maand geëist tegen Noordwijkse soldaat LFC spaarde kracht tegen fel Zwart-Wit Is diepvries-brood diepvries of brood? Zeeland bouwt brug over Oostersehelde Voldoet niet aan de eisen Voorjaarsmoe? PERSOONLIJKE LENINGEN Forbes Carlile schudde handen GEMEENTELIJKE KREDIETWEZEN In '65 gereed Zorg; voor Sa.xiovi.te LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 APRIL 1962 Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer besprak gisteren de begroting van Bin nenlandse Zaken. Dr. Van de Vliet (VVD) meende, dat minister Toxopeus goed voor de ambtenaren heeft gezorgd. De minister had goede motieven voor het niet-uitvoeren van de door de Tweede Kamer aange nomen motie-Beernink. Een minder fleurig geluid liet dr. Van Vliet horen over de pen sioenen; vooral voor de zeer oude mensen is een spoedige oplossing heel belangrijk. De liberale spreker hoopte op snelle totale afbraak van de ambtelijke pensioenkorting. Wat betreft het wetsontwerp tot wijziging van gemeentegrenzen in het Gooi, waarvan de behandeling in december is geschorst, meende dr. Van de Vliet, dat de omstreden Bijl mermeerpolder bij Amsterdam zou moeten komen. Het wetsontwerp bood geen uitkomst voor het grond gebrek van de gemeente Hilversum. Terloops merkte dr. Van de Vliet op dat tot zijn spijt de provincie Noord- Holland het Hilversumse plan Egels- hoek steeds heeft gedwarsboomd. Evenals gisteravond de heren Teijssen (KVP) en Tjalma (AR) was de liberale woordvoerder ongerust over het grote aantal vacatures bij de politie. De communist Haken toonde zich tegenstander van de gedachte om voor kleine partyen het verkrijgen van de eerste zetel bij Tweede Kamerverkiezingen moeilijker te ma ken. Mocht dit inderdaad doorgaan dan zou dit de schuld zijn van de grote partijen, die hiermee de demo cratie om hals zouden helpen. De heer De Loor (P. v. d. A.) achtte een systematische aanpak van gemeentegrondwyziging nodig. Zoals het nu gaat wordt er vaak achter de feiten aangelopen. We moeten komen tot levenskrachtige, sociaal-econo misch sterke gemeenten. De KVP'er Van Lieshout was ver baasd over de houding van het de partement van Binnenlandse Zaken t.a.v. het ruimteprobleem van Den Haag. Op het departement schijnen serieuze plannen voor een overkoepe lend orgaan voor de Haagse agglo meratie te hebben bestaan en Den Haag heeft er in goed vertrouwen vyf jaar op gewacht, maar tever geefs, want onlangs heeft de minister iets anders medegedeeld. Na een uiteenzetting van minister Toxopeus over zjjn salarisbeleid diende de heer Van Wingerden (Arb.) namens zjjn fractie een motie in, waarin de Kamer werd verzocht als zyn oordeel uit te spreken, dat de gedragslijn van de minister ten op zichte van het georganiseerd overleg inzake de herziening van de ambte naren-salarissen, (mede gezien de motie-Beernink in de Tweede Kamer) niet aan redelijke eisen voldoet en daardoor zijn afkeuring daarover uit te spreken. De heer Van de Vliet deelde mede, dat de VVD-fractie allerminst be hoefte aan de motie-Van Wingerden had. Ook de heef Schippers had met zijn AR-fractiegenoten geen behoefte aan de motie, ofschoon hij kritiek op het centraal overleg behield. De heer Haken vond de motie niet concreet genoeg, maar steunde haar toch. Nieuw Tweede Kamerlid De heer M. F. Broos te Bergen op Zoom, die tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard is in de vaca ture-Van Vliet (KVP) is voornemens deze benoeming te aanvaarden. De heer Van Lieshout zeide, dat onvoldaanheid over een punt van een ministerieel beleid nog niet betekent, dat het totale beleid moet worden afgekeurd. Het tegendeel is ten aan zien van minister Toxopeus waar. Ofschoon spr. geen overleg over de motie-Van Wingerden in zijn fractie had kunnen plegen, meende hy deze van de hand te moeten wyzcn. Minister Toxopeus handhaafde zyn standpunt t.a.v. het salarisoverleg. Besloten werd volgende week over motie en begroting te stemmen. Veelbelovend In München is gisteren een zes tienjarige scholier aangehouden die met veel bravoure het publiek bij de neus had genomen. De jonge man, goed in de kleren en zelfverze kerd, had zich uitgegeven voor be drijfsleider van twee van de grootste Duitse grammofoonplatenfirma's en gegadigden voor een „auditie" had den zich met tientallen tegelijk door hem laten lijmen. Bij de modeshow in een groot warenhuis speelde de jongeman voor „quizmaster" en daarbij stelde hij vliegreizen als. prijzen in het vooruitzicht! Toen hij stilletjes zijn hotel, waar hij de rekening nog niet betaald had, wilde verlaten, werd hem een bediende nagezonden aan wie hij achteloos zijn koffer overgaf. De chasseur veronderstelde dat de in houd van de koffer als borg voor betaling wel voldoende zou zijn en nam daar genoegen mee. Maar de directie vond in de koffer een band opname-apparaat, dat uit de kamer van een andere hotelgast, een to neelspeelster, gestolen bleek te zijn Zweden en India in Genève actief bij ontwapening Van welingelichte zyde in Nieuw Delhi gisteren vernomen, dat India en Zweden voorstellen zullen indie nen teneinde uit de impasse te ge raken waarin de ontwapeningscon ferentie verkeert. De beide landen zouden echter in het byzonder wen sen, dat de Verenigde Staten de voorgenomen atmosferische kern proeven uitstellen, waardoor de Sow- jet-Unie geen reden wordt gegeven om op haar beurt weer met kern proeven te beginnen. India zou voofts willen dat presi dent Kennedy zijn aanbod van 3 september herhaalt, waarin hij een gecontroleerd verbod op het nemen van atmosferische kernproeven voor stelde. De Zweeds-Indiase voorstellen zijn tijdens het bezoek van minister Me- non aan Genève besproken. H. J. de Koster voorzitter Raad Werkgeversverbonden vervangt contactcommissie Bij het bezoek van bestuursleden van werkgeversverbonden aan het perscentrum „Nieuwspoort" heeft de voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, de heer H. J. de Koster, gistermorgen mededeling gedaan van de instelling van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbon den. Met deze instelling wordt be oogd de reeds bestaande samenwer king tussen het Verbond van Neder- landsche Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Ne derlands Katholiek Werkgeversver bond en het Verbond van protes tants-christelijke werkgevers in Ne derland te verstevigen. Deze nieuwe raad vervangt de con tactcommissie van de vier werk geversverbonden, 't orgaan waarin na de oorlog het gestadig gegroeide over leg over alle vraagstukken van ge meenschappelijk belang tussen deze organisaties plaats vond. De besturen van de verbonden zijn ervan uitge gaan dat een hechtere samenwerking noodzakelijk is geworden wegens het steeds intensievere overleg met de werknemersorganisaties en de cen trale overheid in Nederland enerzijds en de toenemende oriëntatie op het buitenland, in het bijzonder de EEG- landen, anderzijds. Voor de eerste maal zal de functie van voorzitter van de raad door de heer H. J. de Koster, algemeen voor zitter van het Verbond van Neder landse Werkgevers, worden bekleed. verbonden te bevorderen. Hij zal tevens bevorderen dat bij de voorbe reiding van deze besluitvorming in commissies en andere adviescolleges de krachten nog meer dan tot dus ver worden gebundeld. Dit zal een ef ficiënte behandeling van het steeds groter wordend aantal vraagstukken ten goede komen, terwijl voorts een taakverdeling zal kunnen plaatsvin den ten aanzien van de talrijke re presentatieve verplichtingen van de verbonden. Het secretariaat van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden is gevestigd ten kantore van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, Kneuterdijk 8, Den Haag. De Amerikaanse Douglasfa- brieken hebben een nieuw straal- passagiersvliegtuig ontworpen, dat de plaats moet innemen van de kleinere propellervliegtuigen op korte afstanden. Het toestel biedt plaats aan 56 tot 74 pas sagiers en wordt voortbewogen door twee Turbofanmotoren, die het een kruissnelheid van onge veer 800 km per uur geven. In Athene is de politie gisteren slaags geweest met ongeveer 300 stu denten, die haar voor het universiteits gebouw met stokken en stenen had aangevallen.. Tien studenten en negen politiemannen moesten in een zieken huis worden opgenomen. De studen ten protesteerden tegen een regeringS' besluit om op de middelbare scholen het aantal uren godsdienstles te ver minderen. Volgens de studenten in de theologie betekent dit besluit, dat zij straks minder werkgelegenheid zullen hebben. Rookbom in militaire auto, een dode „Ons begrypelijk verlangen naar vergelding moet opzij gezet worden. Tot eerste plaatsvervangend voor- I Het tragisch aspect, aan deze zaak zitter is benoemd mr. F. J. F. M. van i verbonden, mag niet verhinderen, dat Thiel, algemeen voorzitter van hetwjj het gebeurde in koele onbevan- Nederlands Katholieke Werkgevers- genheid beschouwen". Dit zei mr. P. verbond De raad heeft tot taak een goede coördinatie van de besluitvorming van de besturen der samenwerkende Kort geding supermarkt-bakkers Voor de president --van de recht bank in Utrecht, mr. J. J. Plugge, diende gisteren een kort geding, dat was aangespannen door de heer J. Klaarenbeek, eigenaar van een su permarkt in Utrecht tegen drie Utrechtse bakkers. In juli van het vorig jaar is de heer Klaarenbeek in kort geding verboden in zijn su permarkt krentenbrood te verkopen, op straffe van een dwangsom by het in gebreke blijven. Dit geding was aangespannen door de drie ge noemde bakkers. Sinds twee maan den verkoopt de heer Klaarenbeek echter wel diepvriesbrood en kren tenbrood. De drie bakkers eisen nu vorde ring van de dwangsom, die was vastgesteld in de uitspraak van het kort geding van juli 1961. Het ge ding dat vanmorgen diende, is aan gespannen door de heer Klaaren beek, die een schorsing van de exe cutie van de dwangsom eist en daar naast een verbod om terzake van de verkoop van diepvriesbrood dwangsommen te vorderen en execu tie-maatregelen te treffen. Het komt in feite dus neer op de vraag, of de kruidenier (supermarkt) diepvries- brood mag verkopen. Mr. C. C. Bosselaar uit Utrecht, die namens de eisende partij op trad, stelde dat sedert het begin van dit jaar een nieuw vestigingsbesluit voor de levensmiddelenbedrijven van kracht is geworden. In dit besluit wordt bepaald, dat een grote groep van gemeenschappelijke waren bij gespecialiseerde levensmiddelenbe drijven verkocht mag worden. Tot de-.e groep behoren diepvrieswaren Ook brood en banket vallen onder deze gemeenschappelijke waren, voor de verkoop van brood is echter een erkenning nodig van het Bedrijfs- schap voor granen, zaden en peul vruchten. Dit wordt omschreven ln het „erkenningsreglement wederver koop b*"V-Vf*rc;ovtikp|lon", Omdat, de heer Klaarenbeek deze erkenning niet bezit, is hem vorig jaar verbo den brood in zijn winkel te verko pen. Mr. Bosselaar betoogde dat wa ren die in diep-bevroren toestand zyn, hun specifiek karakter hebben verloren, zjj vallen onder de zoge naamde waren in diepbevroren toe stand, die in de gemeenschappelijke groep voorkomen. Deze waren mo gen wel door de kruidenier worden verkocht. Volgens mr. Bosselaar valt het diepvriesbrood niet onder het erkenningsreglement wederverkoop bakkersartikelen, omdat het zyn spe cifiek karakter heeft verloren. „Diep vriesbrood is niet het eindprodukt van de bakker, maar van het dlep- vriesbedryf" Mr. Bosselaar merkte op, dat bij de totstandkoming van het jongste vestigingstoesluat voor het, levensmid- delenbedrijf de Nederlandse bakke rijstichting er bezwaar tegen heeft gemaakt, dat brood tot de groep van gemeenschappelijke waren zou gaan behoren. De minister heeft daarop advies gevraagd aan de So ciaal Economische Raad die deze zaak nog in behandeling heeft. In tussen is het erkenningsreglement tijdelijk verlengd tot 1 januari 1963. Namens gedaagden voerde mr. C. M, Cororaail uit Den Haag het woord. Hij bestreed de mening, dat het brood door het invriezen zijn specifieke karakter zou hebben ver loren. Het erkenningsregelement is, zo is hij van oordeel, wel degelijk vantoepassing. Aangezien de eige naar van de supermarkt deze er kenning niet bezit, is hy niet ge rechtigd dit brood te verkopen. Hij stelde voorts dat het verbod van de rechtbank bewust is overtreden. Men is gewaarschuwd maar men heeft de verkoop doelbewust voortgezet. De president zal maandagmiddag uitspraak doen. De Perzische regering heeft giste ren de arrestatie gelast van twee offi cieren. generaal Daftari, voormalig po- litieprefect en generaal Khazai, voor malig hoofd van de dienst van het leger KONINGIN BEZOCHT TENTOONSTELLING (Van onze correspondent) Koningin Juliana heeft gistermid dag in hotel Hamdorff te Laren (N.H.) een bezoek gebracht aan een tentoonstelling van aquarellen, te keningen en grafiek van H. P. J. baronesse van Till-Tutein Noltheni- us. Baronesse van Till is enige ja ren geleden begonnen met haar kunstzinnige arbeid en is thans voor de eerste keer met een expositie in het openbaarheid getreden. Zij is ver bonden aan het secretariaat van de vorstin. Om half drie arriveerde de Koningin in gezelschap van een hof dame in Laren. Gedurende bijna een uur verbleef zy in Hamdorff. Zij werd door de exposante rondgeleid. De tentoonstelling van baronesse Van Till heeft al zeer veel bezoe kers getrokken. Van de geëxposeer de werken zijn al 40 stuks verkocht. Advertentie Het beproefde versterkingsmiddel ook bij Lusteloosheid Zenuwslapte Ouderdomszwakte Gauw vatbaar zijn Uit de krachten groeien Steeds maar moe zijn. Slapte na operatie SANATDGEN IS VERKRIJGBAAR BIJ ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN Om de Zilveren Molen Rotterdamse zege Opnieuw heeft een zaterdag elftal in het Zilveren Molentoer- nooi een zondagteam in een aan trekkelijke en spannende wed strijd verslagen. Een pittig en fel spelend Zwart-Wit '28 schakelde gisteravond aan de Boshuizerkade het organiseren de LFC door een verdiende 3—2 zege uit. De Kanaries wilden kennelijk hun beste krachten sparen voor de zware competitie, hetgeen vooral aan de lauwe reacties in de defensies te merken was. De Rotterdammers, die geen belang meer hebben bij het verloop in hun competitie, speelden daarentegen vrijuit.. Bovendien toon den zij een zeer felle wil om te win nen. Dat enthousiasme maakte de wedstrijd tot een aantrekkelijke ont moeting, waardoor de paar honderd toeschouwers de miezerige regen voor de rust volkomen vergaten. Zwart-Wit begon in hoog tempo en met verrassend snelle combinaties, die als een mes door de Leldse de fensie sneden. Onophoudelijk vielen er in het Leidse defensieblok gaten, die geschapen werden door de ragfij ne passes, die de kanthalves Scher- penhuizen en v. d. Pols in de rich ting van hun voorhoede afgaven. An ders dan bij LFC werden ook de vleugelspelers van de Rotterdammers veelvuldig bij de aanvallen ingescha keld. De zeer snelle binnenspelers J. Nieuwstraten en Van Elderen kregen hierdoor meer armslag aan eigenlijk was gewenst. Aangezien stopper Leo de Jong het nogal gemakkelijk op nam in deze wedstrijd, vormde ook mid voor Klaassen een wezenlijk ge vaar. Het begin van de wedstrijd was al sensationeel. Doelman Van Leeuwen liet een hoge voorzet glippen en Nieuwstraten plaatste de bal naast het lege doel. Doch nog geen minuut later er waren toen drie minuten gespeeld miste ook Henk Heymans onder soortgelijke omstandigheden. De regen en het felle licht speelden doelman Van Leeuwen parten. Voor al bij hoge ballen kon hij niets door zijn bril zien. En die hoge ballen daalden gelij.k de regen in groten ge tale neer in zijn doelgebied, omdat de Zwart-Witten gebruik maak ten van de zwakheden van LFC. Ze vochten verbeten om balbezit en wa ren steeds iets sneller dan de Kana ries. Af en toe streden ze wel eens al te fel. De rust kwam met een 20 voorsprong voor de Rotterdammers. Het eerste doelpunt, werd gescoord door Jan Nieuwstraten, die een slecht teruggespeelde bal van Cor v. d. Zeeuw oppikte en langs Van Leeuwen schoot. Het tweede doelpunt kwam ook al voort uit een defensiefout, waarvan dit keer linksbuiten Jonkers profiteerde. Hij kreeg vrij spel toen Bruggeling en Van Leeuwen elkaar in de weg liepen en de bal vergaten. Advertentie Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing zei hij „Er zijn zeer domme lieden van duurzame gebruiksgoede onder". Het sectierapport van dr Zei- denrust achtte hy ook bepaald niet ren> worden desgewenst van "Tan men hier eigenlijk wel van gemeentewege verstrekt, directe schild spreken' vraeg hij zich I af. Hij achtte vrijspraak wettig vol komen juist. Bovendien vond hy het mede-oorzaak zyn aan de dood van iemand al straf genoeg. Mr. Van der Ven wees nog op de sfeer van ontspanning na een zware oefening, die het „grapje" in de hand werkte en op het feit, dat ook geen enkele militaire instantie ooit het ge vaar van dergelijke bommen in een besloten ruimte had bezien. Ook hij vroeg voor zijn cliënt vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 19 april aan staande. Prov. Staten akkoord met plan C. M. van der Ven woensdag voor de krygsraad te velde west te Den Haag tiydens de behandeling van een zaak tegen een dienstplichtige vaan drig uit Ubbergen ,die vorig jaar december een dienstplichtig soldaat uit Noordwyk bevel had gegeven een rookbom in een DAF met zeventien militairen te gooien. Een van hen liep daarby zoveel inwendig letsel op, dat hij later overleed. De auditeur-militair, die het „gooi hem er in" niet als een bevel maar als misbruik van invloed zag, eiste tegen de vaandrig twee maanden en veriagang tot de rang van soldaat en tegen de soldaat, die er kenne lijk ook wel plezier in had een maand gevangenisstraf. Beide verdedigers kwamen „wegens de algemene pret- sfeer waarin een en ander gebeurde" tot vrijspraak. De dienstplichtige soldaat had na afloop van een oefening op de „Vlas akkers" in Amersfoort een niet on- brande rookbom tot roken gebracht en zijn pelotonscommandant de vaandrig gevraagd „wat moet ik er mée? Bij de wagen zetten". „Je kunt hem wel gelijk in de auto gooien", was de reactie daarop. Een sergeant zag nog 'kaïns de eterk rokende bom eenmaal uit de wagen te gooien waar op de vaandrig weer tot de soldaat zei „gooi hem er in". De vaandrig herhaalde gisteren, dat hij het „als een grapje bedoeld had". Het gegil uit de wagen had hem er van over tuigd, dat het niet zo grappig was. Hij kon nog enkele hoestende en bra kende militairen, die in paniek naar buiten probeerden te komen, helpen. De soldaat, die de bom gooide deed een vergeefse poging te verklaren dat hij nooit gegooid zou hebben als de vaandrig geen opdracht had gege ven. Hij moest op een felle interrup tie van de president toegeven dat ook hij een grap had willen uithalen. De auditeur-militair, uitvoerig elk onderdeel van het tenlaste gelegde nog eens naar de letter van het mi litair en burgerlijk wetboek beziend, noemde de daad van de vaandrig roe keloos. „Ieder zinnig mens kon be grijpen, wat er ging gebeuren", riep h«. Mr. P. van 't Hoff Stolk, pleiter voor de soldaat, ging daar later na der op ln. „Van veel militairen kun- nen we weinig zinnigs verwachten". h,- ^Xw'Serf ls woensdag voor de scholleren aan leiding geweest de klaslokalen op stel ten te zetten. ZIJ gooiden voorwerpen uit de ramen en richtten schade aan totdat de schoolhoofden besloten hun scholen maar te sluiten. Daarop ver plaatste het ongemak zich naar gemotoriseerde straten doordat grote groepen scho- De arrestaties Heren het verkeer belemmerden. De staan ln verband met een actie tegen I onderwijzers staken om kracht bij te Hoog tempo Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat het hoge tempo van voor de rust de Rotterdammers na rust par ten zou spelen. Ze verhoogden het tempo zelfs nog en ook al omdat de LFC-defensie nogal lauw reageerde, werd het zelfs na een bliksemsnelle pass van v. d. Pols door Jan Nieuw straten 30. In dezelfde minuut echter verkleinde linksbuiten Gubler, die een opmerkelijk goede wedstrijd speelde, doch te weinig in het spel werd betrokken, de achterstand met een fraaie boogbal in de uiterste hoek. Het was de eerste keer, dat de Leidse linksbuiten de bal in bezit kreeg. Dat maakte de Leidenaars kennelijk wakker. Het tempo werd verhoogd en geleidelijk aan geraakte Zwart-Wit in moeilijkheden. De vloelende combinaties verminderden en het accent werd meer op de ver dediging gelegd. En in die verdedi ging ging het vaak stug toe, want Zwart-Wit gaf - in tegenstelling met LFC de tegenstander bijna geen gelegenheid vrijuit te spelen. Toen dat eenmaal wel werd gedaan Aad Heymans ondernam toen een rush over het veld konden de Leide naars de tweede treffer op het bord brengen. Van grote afstand schoot Aad over de uitgelopen en totaal ver blufte doelman Van der Laan in. Overigens dankte Zwart-Wit aan zijn doelman de zege, daar hij vaak tot aan de rand van zijn straf schopgebied opereerde en daarmee Henk Heymans enkele malen van een doelpunt wist af te houden. Kan sen kwamen er voor beide voorhoe den nog wel, doelpunten niet. Forbes Carlile, de Australische fy sioloog, die de komende maanden belast is met de supervisie over de Nederlandse zwemsport, heeft giste ren kennis gemaakt met dat deel van de Nederlandse zwemploeg, dat de training volgde in het Rotter damse Sportfondsenbad-Zuid. Na zijn aankomst in Nederland, zater dag jl. heeft Forbes Carlile en zyn echtgenote enige tijd genomen om te acclimatiseren. Maandag heeft hjj een bespreking gehad met de he ren Tholen, Mosterd en Goddefroy van de medische commissie van de KNZB met wie hij ln de toekomst nauw hoopt samen te werken. De eerste kennismaking met zwem mers en trainers beperkte zich in hoofdzaak tot handenschudden en oppervlakkig informeren naar trai ningsmethoden. Een contact zoals Carlile zich dat voorstelt, moet langzaam groeien. Wel was de Australische coach be reid wat van zijn eerste indrukken te vertellen. Allereerst is het hem opgevallen, dat in Nederland vrijwel het gehele jaar door getraind wordt, In Australië wordt de training be perkt tot een maand of zes en dat laatste heeft volgens Carlile het voordeel dat het enthousiasme gro ter blijft. Bovendien is de Australiër een voorstander van de stelregel „meer en harder in kortere tijd". Verder was hem het verschil in stijl opgevallen, waarbij Carlile ech ter stelde, dat het niet persé nood zakelijk was dat de Australische me thoden beter zouden zijn dan de Ne derlandse. Het grootste leken hem de verschillen bij de crawl, maar Carlile durfde daaromtrent nog geen definitief standpunt ln te nemen, omdat bij de training van woensdag in feite één vrije-slagzwemster, n£ Cockie Gastelaars aanwezig was. En deze heeft Carlile ln Australië reeds aan het werk gezien. Carlile maak te deze avond kennis met de train- sters Ada den Haan en mevr. Storm en de trainers Lameyer en Janssen. Van de zwemsters en zwemmers wa ren o.a. aanwezig Ada en Gretta Kok, Cockie Gastelaars, Betty Heu- kels, Jan Jiskoot, Ronnie Kroon, Ti- no Janssen en Bert Sitters. Het Franse nationale voetbalelf tal heeft gisteravond in het Pare des Princes te Parijs een teleurstellende By de rust leidden de gasten reeds met 2-1. Aanvragen telefonisch, mondeling, Lj3 nederlaag geleden tegen Polen Rn fio vliet loin/inn Ho frootori ron/it of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. Op het Clare Benedict schaak toernooi, dat van 21 tot 25 april in Bern wordt gehouden, zal Nederland worden vertegenwoordigd door de vol- niFN<5T unn R KAQRFUCCQ CM |gende spelers: Bouwmeester, Lange- UILnoi VUun nHoDtntCn til Iweg, Prins en mogelijk Jongsma. Van Donk gaat mee als reserve. Naast Nederland komen de volgen de landen uit: Engeland, Oostenrijk, Zwitserland, Spanje en West-Duits- land. STAOHUIS - LEIDEN - POSTBUS 16D - TEL. 20270 (Van onze correspondent) Provinciale Staten van Zee and hebben vanochtend het plan voor de bouw van een brug over de Oostersehelde aanvaard. Gezien hetgeen thans reeds op industrieel gebied in Zeeuws-Vlaanderen en de in dustriekernen in Zeeland tot stand komt. mag, menen de leden van Provinciale Staten, worden aangenomen dat door deze brug de industriële ontwik keling van Zeeland veel sneller zal gaan. De brug zal. zoals men weet, wor den geslagen tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Nadat de brug over het Haringvliet gereed zal zijn, ontstaat er dus een rechtstreek se verbinding van Midden-Zeeland met de Randstad Holland. Zeeland zal dam niet meer geïsoleerd zijn van het overige deel van Nederland. De brug moet, zeiden diverse Sta- ten-leden, worden gezien als een eerste stap op de weg van de ont sluiting van de gehele provincie en men hoopt dat deze stap spoedig door een tweede zal worden gevolgd, na melijk een vaste verbinding over of onder de Westerschelde (een brug of een tunnel), een verbinding dus met Zeeuws-Vlaanderen. Van de zijde van Provinciale Wa terstaat is aan de Staten-leden een technische uitzetting gegeven. Hier uit blijkt dat nergens in Nederland tot nu toe diepten zijn overbrugd als nu in de Oostersehelde overbrugd moeten worden. Daarin komen na melijk diepten van 35 meter voor. Daarom heeft men gezocht naar een voor Nederland nieuwe methode van overbrugging. De brug wordt een grote koker, waarop het rij dek is ge projecteerd en wordt gefundeerd op gewapend betonnen putten. De be tonnen putten van 50 ton worden vooraf in de veerhaven in Kats, die dan tevens als werkhaven wordt ge- gebruikt. kloo nlc* Ho kramen op poten ter plaatse gebracht, en vervolgens worden zy door een bok met cutter in de grond geboord. Het werkschema is zodanig opge steld, dat de brug eind 1965 gereed kan zijn en daarbij is nog een re serve in acht genomen voor ongun stige weersomstandigheden. De brug wordt geconstrueerd als een kraag ligger. Deze vorm heeft een voordelig materiaalgebruik, menen de deskun digen van provinciale waterstaat. De brug komt zo hoog te liggen, dat het normale scheepvaartverkeer er vrij wel overal onder kan. Voor extreme gevallen is er dan ook nog een be weegbaar gedeelte in de brug be schikbaar. De Staiten-leden hebben de verze kering gekregen, dat de op de brug aansluitende wegen op tijd gereed zullen zijn en dat zal zelfs nog het geval zijn. als onteigening van en kele percelen moet plaatsvinden, heb ben Gedeputeerde Staten meegedeeld. Tol De brug zal worden geëxploiteerd door een naamloze vennootschap. Deze exploitatievorm is nodig om juridisch de mogelijkheid van tol heffing open te laten. Om de brug te kunnen exploiteren is het namelijk noodzakelijk dat een tol geheven wordt. Het bedrag hiervan moet door de N.V. worden vastgesteld, maar de gedachten gaan uit naar bedragen, die ongeveer gelijk liggen aan die welke thans betaald moeten worden voor het overzetten via het veer Kats-Zierikzee. Na 1978 zullen de tol heffingen verdwijnen, want men ver wacht dat dan de brug zal zijn af geschreven. Dan is het ook niet meer nodig dat de N.V. in stand gehouden wordt en tegen die tijd zal het pro vinciaal besuur van Zeeland de brug in eigendom overnemen. Voor de naaste toekomst is, delen Gedeputeerde Staten mee, de finan ciering verzekerd. Men kan hiervoor een aantal leningen sluiten en er zijn ook reeds leningen aangegaan Honr Hot CroHppTitpprH*» Staten Advertentie Hoge voedingswaarde, regelt de spijsvertering; bestrijdt „overwicht". Smakelijk! Eet dagelijks enkele Sanovietjes voor Uw gezondheid! s Ook zoutarm verkrijgbaar Damcracks naar Hoogezand? In september zal te Hoogezand» Sappemeer een sterk bezet interna tionaal damtoernooi worden gehou den onder auspiciën van de Konink lijke Nederlandse Dambond en de vereniging ..Houdt Stand". Uitnodi gingen zijn o.a. verzonden aan we reldkampioen Koepermaa (Rusland) diens landgenoten Tsjegolev en An- dreiko (Russisch kampioen), de Fransen Hisard en Gournier, de Belg Verpoest, de kampioen van Su riname Sen A Kaw en de Senega- lees Baba Sy. Wat de Nederlandse deelnemers betreft zijn o.a. invita ties verzonden aan ir. Van Dyk en oud-wereldkampioen Piet Roozen- burg. Basketballtoernooi voor scholieren Onder auspiciën van de Gemeente lijke Schoolsportcommissie wordt, op maandag 30 april een schoolbasket- balltoernooi gehouden. In poule A komen uit: R. K. Ly ceum. St-Bonaventura, u.l.o. Pieters kerkstraat, Chr. Lyceum en u.l.o. Hooglandse Kerkgracht. In poule B: Rembrandt Lyceum, Gymnasium, u.l.o. Leidse Hout en Rijnlands Lyceum. De wedstrijden vangen aan om 9.30 uur en worden gespeeld op de velden van het R.-K. Lyceum aan de Ma- riënpoelstraat Protest HBS afgewezen Het protest, dat HBS indiende tegen de gelijkmaker van Roodenburg in de wedstrijd HBSRoodenburg heeft geen genade kunnen vinden in de ogen van de protestcommissie van de KNVB. De uitslag van de ontmoe ting hiüft i_i

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7