4 ompidou gehoorzamer an De Gaulle dan Debre? Spoedige beslissing over het plan Bunker Parijs zegt akkoord met MONACO op PRIJSVERHOGING STAAL IN V.S. umst- iXieuwe premier zou uover meer armslag kunnen beschikken Kennedy: Ik hoop dat Indonesië vrij blijft Frankrijk neemt aanstoot aan de vrijdom van belasting Verwachting van mr. Luns: WEERBERICHT Voorstel van Papoea's voor referendum Kennedy hekelt in felle taal misslag van staalmagnaten (9uc/ ^ïlt'euws Ingericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 APRIL 1962 No. 30628 DAGBLAD ^recteur; E A E. van Dishoeck J Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 pi® J- (Van onze Parijse correspondent) Tegen de algemene verwachting in zal het Franse parlement t worden ontbonden. Er is zelfs sprake van, dat de huidige Diers haar zittingsperiode, die over een jaar afloopt, met nog maand of wat zullen zien verlengd. De president ziet dus af Kamerontbinding, maar de regering heeft hij hervormd: chel Debré zal, na een dienst van drie jaar, van zaterdag af zetel van premier ten behoeve van George Pompidou moeten [ruimen. Ook verscheidene andere ministersposten zullen van ilaris wisselen. Als mogelijke nieuwe figuren werden vanoch- d de radicale oud-premier Edgar Faure (Financiën of Onder- s) en oud-minister Maurice Schumann genoemd (Voorlich- I?). De definitieve lijst zal zaterdag wereldkundig worden oaakt. van die ontbinding afgezien, omdat de politieke partijen bij een verkie zingscampagne op dit ogenblik gele genheid zouden kunnen krijgen zich weer even tussen hem en het Franse volk te dringen. In zijn laatste radio- en televisierede heeft De Gaulle aangekondigd in de toekomst alle belangrijke vragen inzake het atoomzwaard, de Europese politiek, de herziening van de grondwet en de- staatsorganen door een referen dum te laten beslissen of beter be krachtigen. Welk parlement dan voor spek en bonen in het Palais Bourbon zetelt, is, in zijn ogen, dan ook maar van zeer suoundair belang. laden diametraal tegengesteld aan opvattingen resident De Gaulle heeft zijn rol sfinx van het Elysée dus weer p gespeeld. Sedert jaren had hij Jaard. dat, volgens de nieuwe m van de Vijfde Republiek, de ngsperioden van regering en par ent elkaar onverbrekelijk moesten ken. Bovendien was iedereen van ring, dat de huidige volksverte- woordiging de politieke opvattin van het land niet meer weer- jelt. De president is blijkbaar tot andere, diametraal tegengestelde tm gekomen. et zonder reden zijn velen in Ijs' van mening, dat de Vijfde lubliek thans in een nieuwe fase letreden. De vervanging van de lig populaire oud-parlementariër ré door een 50-jarige Pompidou, een carrière achter de rug heeft professor, bankier, literator en bral als kabinetchef van De Gaulle ki hij premier was, duidt erop dat [president der republiek van de ste minister in de naaste toekomst instrument wil maken dat zijn chten en voornemens nog „me- nischer" zal kunnen verwezen- »n. Pompidou, die een gecompli- de figuur is, staat bekend als de Igever en vertrouwensman naar sedert hij in 1946 aan De Gaulle d voorgesteld, de generaal nog de meeste belangstelling placht Bisteren. Pompidou is het ook reest die de laatste maanden elke r opnieuw werd uitgestuurd om geheim onderhandelaar van De olie de betrekkingen met het FLN herstellen, wanneer, vóór het oord van Evian gesloten kon den. de onderhandelingen weer s waren vastgelopen, at het parlement niet voortijdig ir huis wordt gestuurd, betekent jtr niet, dat het zich voor de mende maanden in een groter aan- n bij het staatshoofd zal mogen ■heugen. De president heeft eerder jabourpartij won op JAMAICA iij verkiezingen in Jamaica blijkt Labourpartij van Jamaica onder ling van de 77-jarige Sir Alexan- r Bustamante 26 van de 45 zetels het Huis van Afgevaardigden be- ald te hebben. Hiermee is een id gekomen aan het bewind van irman Manley, leider van de Na- onale Volkspartij, die zeven jaar - de macht is geweest. Naar links? Op het binnenlandse plan wordt van de promotie van Pompidou over het algemeen verwacht, dat de rege ring in haar sociale en economische politiek de linker vleugel wat verder tegemoet zou willen treden. Men heeft zelfs al wel een ietwat gedurfde vergelijking met Italië getrokken, waar Fanfani nu eveneens in een linkser richting koerst. Pompidou, die geen lid is van de gaullistische UNR en nooit aan partijpolitiek heeft gedaan, zal inderdaad over wat meer armslag kunnen beschikken. Hij is voor het grote publiek een onbeschreven blad. Vanwege zijn hoe danigheid van directeur-generaal van de beroemde bang van Rothschild kan men echter nauwelijks verwach ten. daif, hij ook bij de linkse par tijen a priori op een overgrote dosis krediet zal kunnen rekenen, maar vermoedelijk behoort dat risico nu juist niet tot de zorgen, waarbij de president der republiek zo heel lang stil heeft gestaan. Opzeggi ngstermij n van half jaar De Franse regering heeft be sloten de conventie van 23 december 1951 op te zeggen, waarop de betrekkingen tussen Frankrijk en het vorstendom Monaco zijn gebaseerd en wel aangaande de douane, de be lastingen, de posterijen en tele- communicaties, de monopolies, de energievoorziening en andere aangelegenheden. De woordvoerder van de Franse regering, Terrenoire, deelde mede, dat de opzegging van de in decem ber 1951 opgestelde overeenkomst over zes maanden van kracht zal worden. De Franse regering zou dan de juridische consequenties trekken van het opzeggen van de overeen komst „met betrekking tot de ver bindingen tussen Frankrijk en het vorstendom". Terrenoire voegde er aan toe. dat de onderhandelingen inmiddels zouden kunnen worden hervat. De Franse minister heeft te ken- enen gegeven, dat Frankrijk bij het uitblijven van een nieuwe overeen komst Monaco zal behandelen als .buitenland" en dienovereenkomsti ge maatregelen zal nemen, zoals het instellen van een douaneapparaat, paspoortcontrole e.d. De voornaamste reden van de op zegging is, dat Frankrijk aanstoot neemt aan de vrijdom van belasting die burgers en ondernemeingen in Monaco genieten. Prins Rainier heeft onlangs verklaard, dat hij het Fran se belastingstelsel nooit zal aanvaar den. In de omgeving van de Franse re gering wordt gezegd, dat de Franse consul-generaal in Monaco in op dracht van Parijs geen vestigings vergunningen meer afgeeft aan Fransen, die in Monaco willen gaan wonen. Een dergelijke vergunning, samen met een verblijf van vijf jaar, is nodig om in het prinsdom vrij dom van belasting te kunnen genie ten. De vierjarige Johan Drost is gis termiddag door onbekende oorzaak in het water gevallen van het open ha venfront bij de Haarlemmersluis in Amsterdam In de loop van de avond heeft de rijkspolitie te water het lijkje opgedregd. lalve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN VERBETERING De Bilfc verwacht van heden- tot weer met enkele zonnige pe- Koude nacht. Morgen over- dezelfde of iets hogere tempe Zwakke tot matige wind uit oofdzakelijk noordwestelijke rich- n* 13 APRIL ton op: 5.50 uur; onder: 19.33 uur. Haan op: 12.41 uur; onder: 3.30 u. 'oogwater te Katwijk te 10.21 en uur; laagwatea- te 5.25 en 18.25 bit blad bestaat alt 20 pagina's Dc Nederlandse regering zal op zeer korte termijn een beslissing nemen over het plan-Bunker ten aanzien van Nieuw-Guinea. Minister Luns is gistermiddag van de ministerconferentie van de W.E.U. te Londen op Schiphol teruggekeerd, waarbij hij dit te kennen gaf als zijn persoonlijke mening. Mr. Luns wees erop, dat in Londen bijna uitsluitend is gesproken over Europese aange legenheden. Daarnaast heeft hij echter gelegenheid gevonden een uiteenzetting te geven over het Nieuw-Guinea-probleem. „De reacties hierop hebben mij bevredigd en waren gunstig", aldus de minister, die bij herhaling vroeg hem niet onder te dompelen in de Indonesische problemen omdat hij zich drie dagen lang vrijwel uitsluitend met Europese zaken had beziggehouden. Wel was hij bereid, te verklaren Het is moeilijk om een voorstel te dat de heer Bunker zijn plan recht- bedenken dat welkom zou zijn voor streeks aan dr. Van Roven had beide Partijen. Wij hopen nuttig te meegedeeld en zich niet via de zTy".£n door met onze pogingen. Amerikaanse ambassadeur in Den IndleD belde partuen 8evoel hebben Haag tot de Nederlandse regering had gewend. Op het plan Bunker zelf wilde hij niet ingaan. Een groot deel van deze affaire speelt zich achter de diplomatieke coulis sen af. U moet goed bedenken dat het geen statische zaak is. De waar heid van vandaag behoeft niet de waarheid van morgen te zijn. Het geheel is nog steeds in ontwikke ling". Verstandig Op de vraag of hij het plan-Bun ker een geschikte basis vond voor een akkoord met Indonesië, lachte minister Luns: „Dat moet u Bunker vragen, die geeft op zo'n puntige vraag misschien een puntiger ant woord dan ik". Voorts zei de minis ter enige malen niet op de vragen te kunnen antwoorden omdat hij het niet verstandig achtte op zaken in te gaan waarover het Kabinet nog moet beslissen. „En ik wil graag ver standig zijn". Maandag zal minister Luns naar Frankrijk vertrekken om met zijn I Franse en Britse collega's opnieuw te spreken over de Europese integratie plannen van president De Gaulle. Korzelige Kennedy Onze Amerikaanse correspondent meldt: Een van de weinige vragen op Kennedy's wekelijkse persconferentie, die niet op de staat betrekking had den, betrof Nieuw-Guinea. Men vroeg Kennedy de rol van Amerika toe te lichten daar men in Den Haag ontstemd was over Amerika's optre den. Kennedy, die op deze perscon ferentie gespannen en korzelig was en wiens zinnen minder gaaf dan gewoonlijk waren, gaf hierop onge- I veer in deze trant antwoord: „Wel, 1 iedereen is ontstemd over onze rol. Onze rol en Bunkers rol onder Oe Thant Is te proberen een schikking te maken, teneinde een militaire ac tie te voorkomen, die schadelijk zou zijn voor beide partijen. dat wij niet nuttig zijn, laten ande ren dan onze taak overnemen of laat beide partijen onderling gaan over leggen. Maar Bunker is een man met veel ervaring en grote bekwaamheid. Ons doel is een vreedzame regeling die van belang is voor de vrije we reld en voor onze bondgenoten, de Nederlanders. Wat de Indonesiërs betreft: wij, hopen dat zij „vrij" zul len blijven. De rol van bemiddelaar is niet plezierig. Laat iedereen maar kwaad zijn zolang we vooruitgang boeken". Tot zover citeren we vrijwel letter lijk wat Kennedy over dit onderwerp zei. Zijn opmerking, dat hij hoopte dat de Indonesiërs „vrij" zouden blijven, lijkt op het eerste gezicht nogal duis ter. De meest waarschijnlijke ver klaring is deze: de Amerikanen zijn beducht dat de Indonesiërs, indien zij gaan vechten om Nieuw-Guinea. sterk onder communistische invloed zullen komen daar zij voor hun wa pens van de communistische staten afhankelijk zijn. Vandaar waar schijnlijk, dat Kennedy de hoop uit sprak dat Indonesië „vrij" zou blij ven. De president noemde tenslotte Ellsworth Bunker 'n zeer deskundig diplomaat met lange ervaring. In de rubriek „Huiselijk ver keer" werd gisteren een ontmoe ting tussen de burgemeesters van de grootste drie steden van ons land op het televisiescherm gebracht. Van links naar rechts burgemeester Van Hall van Amsterdam, burgemeester Kolf schoten van Den Haag en bur gemeester Van Walsum van Rot terdam bijeen in de woning van burgemeester Kolfschoten. Het lid van de Nieuw-Guinea-raad N. Jouwe heeft in antwoord op een vraag meegedeeld, dat verscheidene Papoea-leiders voornemens zijn, een plan bij de waarnemend secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, in te dienen. Men zou willen voorstellen, reeds nu een volksstem ming over de toekomst van Nieuw- Guinea te laten houden onder toe zicht van de Verenigde Naties. Het plan is voorgelegd aan de Papoea's van Australisch Nieuw-Guinea, om dat men het voorstel wil doen uit gaan van de inwoners van geheel Nieuw-Guinea. vrij'etijdsverf/ kwaliteitsverf Op de Dam wordt liard ge werkt aan de opbouw van de versieringen er opluistering van het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Deze foto toont het stei- gerwerk in aanbouw voor een grote bloemenbak, die getooid zal worden met veelkleurige linten. Baby gestikt Een elf maanden oude baby is gis termiddag tengevolge van verstikking om het leven gekomen. Het kind was 's middags omstreeks twee uur door de ouders naar bed gebracht. Om kwart over zes troffen zij het daar levenloos aan. In zijn slaap had de baby de dekens over het hoofdje ge trokken. Onmiddellijk werd het kind overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar men slechts de dood kon constateren. Tal van goederen zullen aanzienlijk duurder worden (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse staalindustrie heeft haar prijzen verhoogd met ongeveer drie-en-een-half pro cent. Een ton staal kost vandaag ineens zes dollar méér dan gisteren. Dit volkomen onver wachte besluit der staalprodu- I centen heeft Amerika getroffen als een donderslag uit een hemel die juist de laatste weken aan zienlijk opgeklaard was. De prijsverhoging kan een zware slag betekenen voor de welvaart van vele Amerikanen en kan in de toekomst de arbeidsvrede ernstig bedreigen. Voor presi dent Kennedy betekent het be sluit van de staalfabrikanten een grote teleurstelling. Op een persconferentie, die bijna geheel aan de sfaalsituatie gewijd was gebruikte Kennedy uiterst scher pe taal om het gedrag van de staalfabrikanten te laken. Kennelijk was het de bedoeling van de president bij het volk grote ver ontwaardiging op te wekken en op die manier druk op de staalindustrie uit te oefenen. Bovendien wenste Kennedy, dat het departement van Justitie en het congres een onder zoek zouden instellen naar de actie der staalmagnaten doch vrijwel nie mand in Washington geloofde dat de president op die manier het be sluit van de staalindustrie ongedaan zou kunnen maken. Dat de regering de staalprijs zou vaststellen, leek uit gesloten. Veel meer dan Eisenhower heeft Kennedy zich ingespannen om de stijging van de prijzen en de lonen tegen te gaan Het contract dat de zer dagen tussen werkgevers en werknemers in de staalindustrie ge sloten was, had Kennedy zeer bevre digend genoemd, omdat een inflatie daardoor niet in de hand zou wor den gewerkt. De Amerikaanse rege ring is ver gegaan teneinde de ar beiders te bewegen hun eisen te ma tigen. Het doel van de regeringsbemoel- ing is altijd zeer duidelijk gesteld geweest: stabilisatie der prijzen. De werkgevers in de staalindustrie hadden zich er niet toe verplicht de prijzen onveranderd te laten, doch algemeen werd aangenomen dat voor een prijsverhoging thans geen reden zou zijn. Vandaar dat Kennedy zeer geschokt was toen hem plotseling het besluit werd medegedeeld van United States Steel om de prijs te verhogen met zes dollar p. ton. Toen dit slechte nieuws aan Kennedy werd medegedeeld, was het bericht reeds onderweg naar de kranten. Toen Kennedy dinsdagavond ver nam dat U.S. Steel de prijzen had verhoogd, leek de kans groot dat ook de andere fabrieken zouden volgen. De president kon toen echter nog hopen de andere staalbedrijven van prijsstijging te weerhouden Woens dagochtend echter kwam een stroom van berichten binnen over prilsverhoging Her ene bedrijf na 't andere maakte vrijwel identiek zijn besluit bekend. Herhaaldelijk werd Kennedy in zijn persconferentie ge wezen op het hoogst merkwaardige verschijnsel, dat bedrijven van heel uiteenlopende aard vrijwel tegelijk de prijzen in ongeveer gelijke mate om hoog deden gaan. Het departement van Justitie zal stelüg onderzoeken of de anti-monopoliewet hier niet kan worden toegepast. De juristen in de staalindustrie zullen de actie ech ter wel zorgvuldig hebben voorbereid en op dit moment heeft men in Washington nog niet de indruk dat de regering veel zal kunnen doen. EEN PR00UKT VAN 0E SIKKENS GROEPj Slot pag. 2 grote doos 58 etreuzendoos 115 ct f Uit het Leidsch Dagblad van J 12 April 1862: a Het Prov. gerechtshof van j Gelderland heeft Woensdag j uitspraak gedaan in de zaak i van Barend van de Pol e.a. allen beschuldigd van vergif tiging van hunnen 75 jarigen vader en schoonvader E Schipbroek en hen veroor deeld. tot de straffe des doods. Donderdag avond hield Ds. Chantepie de la Saussaye zijn laatste Bijbellezing in de zaal Noordeinde. Met deze namen ook die bijbellezingen weder een einde, ook ten gevolge van een verklaarbaar besluit tot verwisseling van stand plaats.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1