Lange uiteenzettingen van minister Cals VARA blijft doorgaan met „Dit is uw leven" WEG MOTTEN Delft proefstad veilig verkeer denauer ontkent dat [engel liem ontglipt Dag der drogisten" in et Kurliauspaviljoen rvan Dalen Enig rumoer oncler de specialisten Op 40 uitzendingen slechts één neen iDe Gaulle houdt eenwording au Europa allerminst tegen Mammoetwet in Tweede Kamer 1 wie jam koopt ml fruit proeven Vijf grote concurrenten gericht 1 maart 1860 Donderdag 12 april 1962 Vierde blad no. 30628 Advertentie ATTENTIE! U mag de lente niet missen in de i _J Advertentie Felle kritiek [van Ollenhauer onze correspondent in Bonn) moet u teleurstellen. Ik ben nog le die ik altijd geweest ben", woorden reageerde Bonds- Adenauer dinsdag in de op het verwijt van oppo- Ollenhauer dat hij de teu- handen liet glippen. De kan had zijn vakantie in Italië on- :en om het debat over de be- bij te kunnen wonen. In zijn [zei hij verder dat hij zeer be is over de economische ontwik- in de Bondsrepubliek. Niet de werknemers hebben daar- iiuld, ook de ondernemers heb- ,ij vaak geërgerd, aldus Ade- alle partijen oproepend geza- de problemen op te lossen, de Europese politiek zei de ier dat zich bij zijn gesprek iremier Fanfani een weg naar ilossing van een politieke Euro- Jnie had voorgedaan. Het is aar, dat De Gaulle een een- ig tegenhoudt. De Franse pre- heeft mij in Baden-Baden ver- I. dat niet getornd kan worden bevoegdheden van de Euro organen. Het is overigens on- jom een Europa der vaderlanden lover een Europa te stellen., dat jek één is. Ook na een politieke prding zal een Duits vaderland In bestaan, aldus Adenauer, die idruk legde op de goede relaties je Bondsrepubliek met Frankrijk Verenigde Staten. J r de kwestie-Berlijn zei de kan- ..Onze houding is onveranderd, 'eten ervoor zorgen dat de drie ilijke mogendheden blijven strij- oor de zaak van Berlijn. Maar mandelingen moeten wij aan I drie mogendheden overlaten, jou de zaak alleen maar vertroe- als wij er doorheen gingen pra- Idus Adenauer van wie opviel éénmaal over het ..redden van [■Berlijn" sprak, volgens velen an wij zing dat hij voor dat doel bereid zou zij n met een detail- mg voor Berlijn in te stemmen Russen op een aantal punten in te geven. De kritiek die so- Ollenhauer op de regering lan- was duidelijk. Wij hebben de .ste r eg er ine sinds het bestaan de Bondsrepubliek zo riep de irige fractieleider, die er een be- 'Ivan stuurloosheid en politieke leiding in zag, dat prof. Erhard zich met zijn alarmgroep inzake de econo mische situatie niet tot het parlement had gewend maar tot het. grote pu bliek via de televisie. Voorts is het niet genoeg het volk te alarmeren, men moet, ook zeggen wat de regering zelf van plan is te doen, aldus Ollen hauer die vond dat de regeringspo- litiek de laatste tijd belast is met al lerlei rare kwesties zoals de zaak- Kroll Volgens de oppositieleider was de basis van de huidige regering ten slotte niet veel meer dan de „egoïs tische en partij -politieke overweging van Ohri9ten-democraten en libera len, dat de socialisten in elk geval buiten de regeringsverantwoordelijk heid moeten worden gehouden." Waarnemers in Bonn achten Ollen- hauers kritiek in sommige gevallen wel wat toegespitst. Zowel voor als tegenstanders van de huidige rege ring geven echter toe dat kanselier Adenauer de laatste tijd met ouder- domsverschijnselen te kampen heeft. De 86-jarige moet zich om gezond heidsredenen sterk ontzien. Hij is snel vermoeid en heeft meer vakantie nodig dan ooit. Hoewel iedereen er van overtuigd is dat Adenauer, als hij zich ertoe in staat acht, zo lang mo gelijk bondskanselier zal blijven, wordt de laatste tijd toch steeds meer over de troonopvolging gesproken. Plattelandsvrouwen in het zilver De afdeling Zuid-Holland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen viert haar 25-jarig bestaan op dins dag 17 april in de Kurzaal te Sche- veningen. De jubileumbijeenkomst begint's morgens om 10.30 uur en zal worden geopend door de presi dente mevr. H. van der Grient- Scherpbier uit Bergambacht. Mevr. G. J. van Eeekhoff-van Selms, we reldpresidente zal spreken over „25 jaar ons zelf blijven en meegroeien". Mej. Ingrid Oosten (harp) en mevr. J. van der Stoel-Otto (zang) zullen een muzikaal programma ten gehore brengen. Onder meer is de keuze gevallen op „Choral" van Marcelle Soulage, „Die Psyche ladet die Waldvögelein zum Lobe Gottes ein" (Ant. Eernst Kopp. 117), „Au matin" van Marcel Tournier, „Zijt vroolijk groot en kleine) (uit: Een devoot en profitelijck boecxken; 159); „Die Mei plezant", Passaca- gila van G. F. Hrinde] en: .Naasten liefde" van L. F. Brandts Buys. Na de pauze zal onder leiding en samenstelling van de bekende Aafje Top en Johan Lauxstermann wor den opgevoerd „Bondige staaltjes" door plattelandsvrouwen van Zuid- Holland. „Afkoeling" voor stakende zeelieden in de Ver. Staten De Amerikaanse regering heeft de federale rechtbank te San Francis co, in de staat Californië, verzocht de bepalingen van de wet van Taft en Hartley van toepassing te ver klaren op de reeds geruime tijd du rende staking van zeelieden aan de Amerikaanse Grote-Oceaankust. Dit betekent, dat de stakers zal worden opgedragen gedurende een periode van ten hoogste 80 dagen weer aan het werk te gaan. In deze periode zal een regerings commissie pogen te bemiddelen tus sen werkgevers en werknemers. De aanbevelingen van de commissie zijn voor partijen niet bindend. Ze kun nen slechts als raadgevingen wor den opgevat. Worden partijen het niet eens, dan kunnen de zeelieden hun staking na deze „afkoelingspe- rode" van 80 dagen weer voortzet ten. dezer dagen gehouden alge- I vergadering van Nederlandse to- chrijvers heeft de heer Jan Willem Ira benoemd tot voorzitter. De af ten voorzitter, de heer Ben van jlsteijn, blijft als vice-voorzitter pitmaken van het bestuur. |Bij K.b. is met ingang van 1 sep- benoemd tot gewoon hoog- in de afdeling der algemene jschappen aan de Technische Ho- lool te Eindhoven om onderwijs te i in de bedrijfseconomie ir. W. .ïemius, thans hoofd van de sec- ïjlanning, voorraadbeheer en ope- Jns research van de afdeling tech- Jje efficiency en organisatie van de -^Philips' Gloeilampenfabrieken in boven. (Van onze parlementaire redacteur) „De Kamer kan zo lang niet luisteren", zei een vermoeide dr. Tilanus (CH) gistermiddag om vijf uur in de Tweede Kamer. Minister Cals was toen al gedurende meer dan drie uren bezig geweest zijn Mammoet-wetsontwerp te verdedigen en de grijze fractieleider van de CHII had er kennelijk genoeg van. Hij was niet de enige. Er ontstond enig rumoer onder de aanwezige Kamerleden, dat waren hoofdzakelijk de onderwijsspecialisten uit de diverse fracties. De minister wilde nog een korte poos door spreken, zei hij, voor welk gewaagd plan hij steun kreeg van de heren Andriessen (KVP) en Kleijwegt (P. v. d. A.). De meer derheid van de leden voelde daar echter weinig voor. Voorzitter Kortenhorst hakte, na enige aarzeling de knoop door: „Als de minister meent door te moeten gaan, moet hij dat doen". ishoudjam tra jam 1.25 NEEMT VAKER ~*WAARDEMAKER Gisteren is bij de mijnendienst in Den Helder de laatste van een reeks van zestien ondiep- water mijnenvegers, de „Van Versendaal"in dienst gesteld. Op het achterdek brengt de be manning na het hijsen van de vlag een driewerf hoezee uit. (Van onze Hilversumse correspond.) De rubriek „Dit is uw leven" zal ook in het komende radioseizoen worden voortgezet door de VARA. Zo nu en dan zal het programma I iets spectaculairs krijgen, maar men zal het niet speciaal gaan zoeken in het spectaculaire. „Het gewone leven blijkt meestal boeiend genoeg, het zit hem niet in I het zoeken naar hoofdpersonen, die j voldoen aan alle eisen om een boei- I end programma te maken. Ik zou het met iedereen aandurven, want het leven van een ieder is de af spiegel ng van hét leven", zei Bert Garthoff. Drieëntwintig maal is „Dit is uw leven" de ether ingegaan, 16 maal heeft de VARA-televisie „Anders dan anderen" geproduceerd. Op dit veer tigtal uitzendingen is er slechts één mislukt, de t.v.-uitzending van en kele weken geleden. Toen zei de hoofdpersoon na bemerkt te heb ben dat het om zyn leven ging (Van onze Haagse correspondent) Dag der drogisten" was de titel van de nationale drogisten- ïifestatie die gisteren in het Kurhaus-paviljoen te Schevenin- i werd gehouden onder auspiciën van de Federatie van ogistenbonden. Ongeveer 150 drogisten waren daar bijeen op e voorlichtingsdag, die werd geopend door prof. dr. F. de >s, voorzitter van de Commissie voorlichting van het hoofd- rijfschap detailhandel. Prof. De Roos sprak daarbij over het lerwerp ..produktiviteitsbevordering. noodzaak voor de detail- idel". Hierbij legde hij de nadruk op de steeds stijgende wel- irt, die allerlei problemen met zich brengt, welke door de lernemer moeten worden opgelost. ii hierbij behulpzaam te zjjn t het hoofdbedrijfsschap vorig het voorlichtingscentrum detail del gesticht, dat op drie manie zijn doel wil bereiken: 1) door tctieve voorlichting, 2) door in- duele bedrijfseconomische voor ging, 3) door technische voorlich- an deze activiteiten wordt de eer- al uitgeoefend, is de tweede in ding en zal de laatste in de toe- ist naar voren komen, s. L. de Vries, commercieel psy- oog, besprak daarna de uitkom sten van een enquête, die hij bij 25 huisvrouwen heeft ingesteld over „de drogist gezien door de ogen van de consument". Hierbij kwamen vijf be langrijke concurrenten van de dro gist naar voren: De parfumeriezaak, de kruidenier, het warenhuis, dc kapoer cn de apo theek. De eerste is niet zo belangrijk, omdat men meent daar duurder uit te zijn. de tweede is wél belangrijk omdat het zo makkelijk is by de an dere boodschappen metéén drogiste rij- artikelen mee te nemen, maar men ontbeert er de vakkennis en de persoonlijke raad. Ook denkt men er mindere kwaliteit te krijgen. In het warenhuis gelooft men in het alge meen goedkoper uit te zyn, by de kapper heeft men alle tyd om te luisteren naar de verkoop-argumen ten van de Figaro en in de apotheek vindt met het personeel „arrogant", maar gelooft betere waar te ontvan gen. Drs. De Vries ervoer, dat men naar de drogist gaat, omdat men van hem grote deskundigheid verwacht „een apotheker, die zijn studie niet heeft afgemaakt") omdat men van hem raad op allerlei gebied kan krijgen en omdat men zich in zijn zaak zo goed kan oriënteren. Over de toekomst zeiden de onder vraagde huisvrouwen, dat zij denken, dat de drogist niet aan het idee van zelfbediening zal kunnen ontko men. Men denkt ook in de richting van de drugstore en uitbreiding van het assortiment. De drogist zal zijn taak als vertrouwde adviseur goed moeten zien. Hij zal méér service moeten geven dan de kruidenier, ge zellig moeten zijn, maar niet moeten afglijden naar het niveau van de babbelaar. In de middagvergadering sprak de heer J. E. F. de Goede, voorzitter van de Stichting reclame voor het dro gisterijbedrijf, over de collectieve re clame-campagne van de drogisten die nodig is om de concurrentie van het grootbedrijf het hoofd te bieden Na de actie van verleden jaar steeg de gemiddelde omzet van de drogis ten met 8 cr. Dit jaar denkt men vooi de campagne een bedrag van 2 ton Leden van het Rotterdams Toneel I nodig te hebben. j brachten een vprkoopshow. een forum lover collectieve en individuele recla- I me besloot de drogistendag. „Ik wil niet". Nog nimmer tevoren was dit de samenstellers overkomen. Hetgeen niet wil zeggen, dat een eenmaal aangepakt onderwerp altijd tot en met een uitzending is rond gemaakt. Men heeft wel eens de op bouw rondom een hoofdpersoon moe ten afbreken, omdat er een levens episode te voorschijn kwam. die niet voor een uitzending geschikt was. Meer mannen En dat deed de heer Cals. Nog tot half zes. Toen had hij zijn eerste spreektermijn bij deze algemene be schouwingen beëindigd, op de pero ratie na. Die zouden we vandaag krijgen, en zou vermoedelijk geen drie uren in beslag nemen. We zouden de minister onrecht aandoen, door te beweren dat zijn betoog vermoeide omdat het slecht was. Dat was het zeer beslist niet. Het was bij vlagen zelfs interessant, en de heer Cals kruidde het met ge vatte opmerkingen en snedige ant woorden op interrupties. Minimumeisen Met de heren Albering (KVP) en Bruins Slot (AR) ging de minister ervan uit, dat de bepalingen der wet, voorzover ze het bijzonder onderwijs betreffen, in beginsel niet absoluut gelden, maar minimumeisen zijn, met name waar het betreft de deug delijkheid van het onderwijs. Het wetsontwerp laat de bijzondere scho. len en de openbare gemeentelijke scholen evenzeer dan ook toe op eigen kosten méér te doen. Dat is volgens de heer Cals geheel in de geest van hetgeen Cort van der Lin den deze Kamer reeds in 1917 voor hield. Maar deze vrijheid kan, helaas, niet onbeperkt zijn. Mag men boven deze minimumeisen uitgaan op eigen kosten? In het algemeen: „ja", zei de heer Cals, en verwees naar de wet: overschrijding voor eigen rekening is mogelijk bij stichting (gebouwen) en bij alle materiële exploitatievoorzie ningen voor alle vormen van het voortgezet onderwijs. Niet echter bij salarissen, vanwege gevaar voor oneerlijke concurrentie en aantasting van recht en vrijheid van anderen. Verplichting in de wet beoogt dus niet het gebruik, maar alleen het misbruik van vrijheid te gen te gaan. Terecht had, volgens de bewinds man, de heer Elbering erop gewezen, dat de zogenaamde „maatschappe lijke organen" een uitvloeisel zijn van het karakter van het onderwijs als in wezen een zaak van het volk. Mevrouw van Someren - Downer (VVD) had opgemerkt, dat het open baar onderwijs een „zuil" wordt, als daarvoor een maatschappelijk orgaan <n.b. met slechts adviserende taak) zou worden opgericht. Minister Cals zei van mening te zijn, dat het ka rakter van het openbaar onderwijs niet wordt aangetast, als artikel 3 van de wet de ontwikkeling van allerlei organisaties in de onderwijs wereld. ook van organisaties die spe ciaal de openbare school voorstaan «volksonderwijs, n.o.v., enz.), erkent en verdere ontwikkeling mogelijk maakt. Aan het orgaan van het openbaar onderwijs wil hij niet een publiek rechtelijk karakter toekennen of het in de plaats doen treden van de overheid. Nieuwe kansen voor gymnasium Mevrouw van Someren - Downer (VVD), die, zoals de minister zei, als paladyn voor het gymnasium is op getreden, moest van de minister ho ren, dat zijn voorstellen de klassieke vorming niet aantasten, doch het gymnasium nieuwe kansen willen geven. Het feit dat in heel West- Europa Grieksloze gymnasia bestaan zou voor haar toch een dergelijke op lossing duidelijk moeten maken. De bewindsman besteedde ook nog uitvoerige aandacht aan het zes jarige atheneum („geen vondst van. mij ter wille van het schema"), het hoger middelbaar algemeen voortge. zet onderwijs (HAVO en MAVO), het beroepsonderwijs en andere vormen van voortgezet onderwijs. De 3-jarige („ulo")-afdeling binnen het MAVO wordt van veel betekenis, omdat daardoor de zwakkere leerlingen een aangepaste opleiding krijgen. Het peil van de vierjarige afdeling zal dan stijgen, waardoor aansluitings. mogelijkheden bij het beroepsonder wijs beter gewaarborgd worden. Voordat de minister zijn pleidooi begon, had de Tweede Kamer zon der hoofdelijke stemming de wet ge wetensbezwaren militaire dienst aanvaard. Amendementen van de heren Roosjen (AR) en Van Rijcke- vorsel (KVP) werden verworpen. Organen „Waarom méér het leven van man nen dan van vrouwen belicht?", zo heeft men de samenstellers van de twee programma-onderdelen verwe ten. Het. antwoord is: omdat vrou wen „meestal geen leven hebben", hetgeen niet wil zeggen, dat men niet zal zoeken naar vrouwelijke hoofd personen. Het. samenstellen van „Dit is uw leven" of „Anders dan ande ren" is soms een zeer tijdrovend werk. Maandenlang duurt het soms, voor dat men rond is, vooral wanneer er personen in het buitenland bij zijn betrokken. Soms is een programma in enkele weken klaar en vallen de juiste medewerkers rondom de hoofd persoon de samenstellers als rijpe peren in de schoot. Nog altijd is het de grote kunst om de uiterste geheimhouding bij de familieleden en vrienden van het slachtoffer op te leggen. Hetgeen tot dusver zeer goed gelukt is: men werkt graag mee, om de hoofdpersoon in het (verdiende) zonnetje te zetten. Moeilijker is het, de figuur waarom alles draalt er te laten inlopen. Onuitputtelijk Men schijnt in Hilversum onuit puttelijk te zijn in het bedenken van charmant bedrog en leugentjes om bestwil. ,Dit is uw leven" van gis teravond bewees hoe de hoofdper soon met letterlijk open ogen in de val loopt, die voor hem is opgesteld, in dit geval de grote leunsteol op het toneel van de Singerzaal in Laren. „Is er soms een arts in de zaal" vroeg Bert Garthoff. En dokter Hans Tetzner die uitgenodigd was om deel te nemen aan een radiopraatje over sportverruwing stapte het toneel op. Volkomen argeloos. Binnen enkele seconden was het hem duide lijk, dat hij er tussen was genomen. En dan is er geen „terug", ook niet bij Hans Tetzner. de roemruchte voetballer van de jaren twintig, de chirurg van voetbalknieën en van wielrenners, boksers en ruiters. De 64-jarige, die nog altijd met alle mogelijke takken van sport bezig is. is oud-speler van het Nederlands elftal. Veertig jaar geleden speelde zijn Nederlands elftal in de halve eindstrijd van de Parijse Olympiade. Edje van Lingen en de grote man I van de KNVB-van-toen, de heer I Boeljon getuigden er gisteravond van. Donkersteeq 21 Op dit ogenblik is, volgens de mi nister, nog niet volledig te overzien hoe die organen precies moeten zijn samengesteld en wat hun werkwijze zal zijn. Hij is het met de heer Tila nus eens, dat de toekomst zal leren of er iets van terecht komt. Dat is met verschillende punten uit dit wetsontwerp zo, zei hy, en hij zag daar geen enkel bezwaar in. Juist op die manier blijft het zwaartepunt liggen waar het behoort: bij de maatschappij. Het bezwaar van de heer Vermeer (PvdA) dat de term „maatschappe lijke organen" een tegenstelling tus sen overheid en maatschappij sug gereert, mist volgens de minister elke grond. De heer Cals belichtte vervolgens de onderwijskundige kant van het wetsontwerp. Hij formuleerde enige bezwaren tegen het huidige onder wijsstelsel (gericht op een maat schappij van veel eenvoudiger in richting dan de huidige, verschillen, de schooltypen gebonden aan te stringente voorschriften, selectie laat veel te wensen over). De noodzaak van vernieuwing spreekt sterk, als we, om slechts bij het VHMO te blijven, zien, dat nog geen kwart van het aantal leerlingen dit onderwijs doorloopt in wat men ten onrechte de „normale" tijd noemt, In totaal haalt niet meer dan de helft het diploma, maar zeer ve len doubleren een- of tweemaal en verscheidenen zelfs drie. of viermaal. Bij de andere takken van het onder wijs is het al niet veel beter. Het wetsontwerp biedt meer dif ferentiatie. zowel in het aantal schooltypen als in het onderwijs bin nen dezelfde school, voorts betere doorstroming (brugjaar). Vlido beschermt uw garderobe Er zijn 35 landen die de Verenig de Naties nog contributie schuldig over de Jaren 1959, 1960 en 1961. grootste achterstand heeft natlonalls- tisch-Chlna met ruim drie miljoen dol lar. daarna komt Argentinië met 662.829 dollar. Er ls een bepaling ln het Handvest, die echter nog nooit ls toegepast, dat aan landen die meer dan twee Jaar contributie achter zijn, het stemrecht kan worden ontnomen. Maar ook de oud-internationaal van het Belgische nationale team de heer Pelsmaeker. De wielrenner Wim van Est- kwam de dokter bedanken voor diens hulp bij de Tour de France van 1953. Ontroerd werd de dokter, toen de invalide heer Hoogendoorn uit het bungalowdorp te Doorn in zijn wagentje het toneel kwam oprijden en de dank overbracht voor wat de dokter had gedaan voor de militaire oorlogsslachtoffers. Hoe spontaan een programma als „Dit is uw leven" is, bewees het de bat, dat ontstond tussen dokter Tetz ner en de bokspromotor Theo Hui zenaar. „Weg met die knock out", riep de dokter heftig, tegen Huize naar, „zolang de k.o. blijft bestaan is de bokssport verderfelijk. En zo kwam Hans Tetzner toch nog terecht in een praatje over sportverruwing (Van onze correspondent) Indertijd een paar jaar gele den heeft dr. ir. H. J. Kolkman, directeur van de Stichting Psy chologisch Instituut ter bevorde ring van de Verkeersveiligheid een suggestie gedaan een of meer gemeenten uit te nodigen als proefstad voor veilig verkeer te fungeren. Delft heeft hiervoor wel oren gehad en een dezer dagen zullen de ideeën van de heer Kolkman in praktijk worden ge bracht. Dat het hier een experi ment betreft zal blijken uit de borden bij de invalswegen van de stad ivaarop staat: „U nadert Delft, proefstad veilig verkeer". De actie zal van particuliere zijde worden gevoerd. Daarbij zal men uit gaan in navolging van de Londen- se voorstad Slough, waar in 1955 voor het eerst een dergelijke actie werd ondernomen van de drie verkeers E'seducation, enforcement en engi neering. Met „education" beoogt men de weggebruiker en verkeersovertreder op te voeden. Men wil dat doen door, by een veroordeling door de kanton rechter, de boete te matigen als de overtreder zich bereid verklaard een verkeerscursus te gaan volgen. Men kan hem daartoe uiteraard niet ver plichten. maar weigeit, hij. dan kan de boete in haar volle zwaarte op hem drukken. De boete fungeert dus als stok achter de deur. Met „enforcement" beoogt men een onderzoek naar de beweegredenen die de weggebruiker tot een bepaalde (onjuiste) handeling en dus tot een fout noopten. Het zal vaak een psy chologische benadering zijn, voort spruitende uit onverschilligheid bij weggebruiker of getuigend van een verkeerde verkeersmentaliteit. De engineering" houdt in een ver keerstechnisch experiment, bijvoor beeld demarkering van straatverlich- toing, oversteekpunten enzovoort. Deze borden hebben geen rechtsgel digheid. maar kunnen de situatie bij een bestaand bord verhelderen. Er is een curatorium gevormd, waarin o.m. zitting hebben mr. D. J. van Gilse, proc-generaal bij het Haags Gerechtshof en prof mr. G. E. Langemeijer. proc -generaal by de Hoge Raad De actie wordt in de praktijk uitgewerkt door de Vereni ging voor Veilig Verkeer in Delft, in samenwerking met de politie, de ge meentebedrijven, Kamer van Koop handel enzovoort. Dr. Kolkman is als psychiater aan de stichting verbon den.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13