Ver. Staten gaan voort met bemiddelingspoging Miljoen Fransen lijdt aan vervolgingswaan Tanganjika: N.-Guinea direct onder de V.N. Angst voor wraak van cle Algerijnen Maughams collectie brengt 5 miljoen op (9ud tyfie leuws Nootjes 4 en 5 DUURDER WEERBERICHT Zuiveringen in Hongarije ïlpgericht 1 maart 1860 LEIDSCH WOENSDAG 11 APRIL 1962 No. 30627 lirecteur. E A E van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft neegedeeld dat de V.S. pogen Nederland en Indonesië weer samen te brengen voor het hervatten van hun overleg over het icschil inzake Westelijk Nieuw-Guinea. De woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, weigerde :chter commentaar te geven op berichten over een nieuwe be- C'ddelingspoging door de V.S. die Indonesische bijval oogstte lar onrust in Den Haag zou hebben veroorzaakt. In het bijzonder reagerend op be- ichten uit Den Haag, dat de Neder- jndse regering niet gelukkig was net de rol die de Amerikaan Ills worth Bunker speelde, zei de eer White, dat de heer Bunker op- rad als particulier" en niet lamens de Amerikaanse regering. Ellsworth Bunker heelt naar kend het vooroverleg tussen Jederland en Indonesië in de omge- iing van Washington bijgewoond). Lincoln White zei dat de heer Imker zijn voorstel gelijktijdig aan leide partijen heeft gedaan. Het was voor het eerst dat Lincoln Vhite toegaf dat Ellsworth Bunker nige tijd geleden aa-n de regeringen n Den Haag en Djakarta voorstellen ïad doen toekomen voor het oplossen ran de kwestie-Nieuw-Guinea. Hij reigerde bijzonderheden over het oorscel mee te delen. Ook wilde hij een commentaar geven op berichten at de Nederlandse autoriteiten niet ogenomen zijn met het plan omdat iet geen rekening houdt met de bona ide uitoefening van het zelfbesohik- ingsrecht van de Papoea's Hij zette uiteen dat .,na overleg net beide zijden oud-ambassadeur Bunker door de waarnemend secre- aris-generaal van de V.N., Oe Thant, werd aangewezen als derde partij die anvaardbaar was voor- de Neder- andse en de Indonesische regering". Tanganjika: „Strijd staken" Volgens welingelichte kringen te lew York heeft de vertegenwoordiger ran Tanganjika bij de V.N., Kyaruzi, isteren bij de wnd secretaris-gene vaardbaar is omdat het voorstel het middel biedt tot overdracht van het bestuur „en het kan ons niet schelen of dat gebeurt via de V.N. of via de duivel, als het maar dit jaar nog ge beurt". Hij ontkende dat de over dracht twee jaren zou duren. Er is nog maar negen maanden tijd. Wy zyn vastbesloten en hebben gezworen dat wij West-Irian dit jaar zullen krijgen, ik herhaal: ,„Dit jaar". En dat is nog maar minder dan negen maanden." Soekarno zei verd'er, zijn afgevaar digden bij het geheime overleg te Washington in deze geest te hebben geïnstrueerd, en dat Indonesië het Amerikaanse voorstel dus alleen in beginsel heeft aanvaard. „Ik hoop, dat, de Nederlanders zich hiervan be wust zullen zijn. Wij wachten thans af wat zij hierop te zeggen hebben. Zij sturen thans troepen versterkin gen naar Nieuw-Guinea. maar we hebben nu genoeg ondervindine op gedaan om af te kunnen rekenen „met de uitvluchten van de Neder landers". „Wy hebben thans moderne wa pens, onderzeeboten, torpedoboten en Mig-19 gevechtsvliegtuigen. Wy zijn gereed om met geweld voort te gaan J als West-Irian niet dit jaar op vreed- 1 gemotoriseerde transportmiddelen als zame wijze is verkregen. Wij zijn niet van hen wordt verlangd. Als bang om de wapenen te gebruiken, hieraan met werd voldaan zouden er omdat W-ij gereed ziin". „strenge maatregelen" worden ge- I nomen, aldus de opdracht. Soekarno maakt een reis van drie I In Indonesië zijn thans drie bui- dagen dooir Zuid-Sumatra. Vandaag j tenlandse olie-ondernemingen werk- is hij naar Djambi gegaan en morgen zaam, de Standard Vacuum, de Cal- keert hij naar Djakarta terug. tex en de Shell. De openbare mening in Indonesië over het Amerikaanse voorstel blijft afwijzend. De linkse groepen en kranten hebben er de meeste kritiek op Sterke druk op oliebedrijven De Indonesische minister voor ba sis-industrieën en mijnbouw, Chairul Saleh, heeft gezegd, „dat de buiten landse oliemaatschappijen Indonesië moeten helpen om West-Nieuw-Gui- nea te ontworstelen aan de Neder landers". In een speciale opdracht eist Chai rul Saleh, dat de maatschappijen vol doende hoeveelheden brandstof voor vliegtuig-straalmotoren en andere benzinesoorten moeten leveren, Wellicht ook olie Naar wü vernemen uit de sector brandstoffenhandel zullen de prij zen van de zogenaamde nootjes 4 en 5 in het komende seizoen nog meer oplopen dan thans reeds het geval is. Op dit moment benade ren deze prijzen de anthraciet 3 reeds zeer dicht of hebben deze al bereikt. Een en ander is het gevolg van het slagen van de advertentiecampag ne van convectorhaarden, waarin een besparing van f 50,- tot f 100.- per stookseizoen in het vooruit zicht werd gesteld. De omzet in deze convectors maakte bij de meeste winkeliers 90 tot 95 pro cent van het totaal uit. De mynen hebben de vraag naar nootjes 4 en 5 niet bij kunnen houden. Deze brandstoffen worden gewonnen uit de zogenaamde „doorval" bij het zeven van de grotere soorten. In de mijnen is men nu reeds overgegaan tot het stukhakken van grotere soorten. Een veel arbeidsintensievere me thode, die in de prijzen doorwerkt. Behalve bijzonder schaars zijn de onderhavige nootjes ook duur op de markt, omdat veel geput moet worden uit de dure Engelse im port. Ook voor de olie wordt binnen niet al te lange tijd een prysverho- ging verwacht. Onzekere factoren hierbij zijn de doorzetting van de Russische en de Roemeense aan voer en de ontwikkeling van de Franse oliewinning in de Sahara. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De gebiedende eis dat een tegen stander in een conflict een afschu welijk wezen van een lager orde moet zijn, doet zich vaak in koloniale en raciale conflicten voor, maar niet alleen daarin. Ook ons was in de oor log een ontmoeting met een „goede Duitser" niet werkelijk aangenaam, hij bracht ons in verwarring. Voor het handhaven van een kolo niale situatie wordt de fictie van de lagere orde noodzakelijker„ naarmate de werkelijkheid zich wijzigt. Over het verschil in beschaving tussen een bestuursambtenaar en een koppen sneller hoeft men niet lang te dis cussiëren. Maar in Algerije liggen de zaken anders: er heeft, zich een Al gerijnse elite gevormd van intellec tuelen, technici, ambtenaren en on dernemers, die aanzienlijk ontwik- anderde, kwam er een koloniale fic tie voor in de plaats. In koloniën waar de Europeanen slechts admini strateurs en employé's waren, gaf dat geen probleem, zij betrokken ten hoog ste met vervroegd pensioen het witte villaatje in het thuisland waar zij al die lange, hete tropennachten van gedroomd hadden. Maar de Fransen in Algerije zit ten er al drie generaties, zij hebben wortel geschoten. Geleidelijk aan is hun werkelijke machtspositie afge brokkeld. naarmate uit de Algerijnse meerderheid een elite voortkwam raakt de Franse minderheid in een positie niet ongelijk aan die van het heersersvolk der Watsoetsi en Roean- da Oeroendi. Die wilden hun superio riteit tenslotte bewij.zen door voor de verbaasde ogen van de Bahoetoe (de door hen overheerste meerderheid) zonder aanloop een meter tachtig hoog te springen. Algiers In de witte stad die tegen heuvels is opgebouwd, geldt de vrees altijd ,,die van boven". De Europeanen van Bab- el-Oued vrezen de Algerijnen uit de kasba en de hoog gelegen wijk „Climat de France" als zij zeggen: „Op een kwade dag komen zij naar beneden en snijden ons allemaal de keel af". De „pieds noirs" uit Belcourt kijken beducht omhooq naar het ^elc*eI' beschaa£der en welgestelder is „u T-. ir i ,dan de ..arme blanken de straatve- mohammedaanse kwartier Mahedinne. En zelfs de moderne wijk gers, de arbeiders, de werklozen uit Hydra heeft nu haar dag- en nachtmerrie: het krottenkamp Sidi- ^aü-e-Qued. aal van de V.N.. Thant, een voorstel Jaja. I Niet voor. niets zün Bab-el-Oued Qgedieml voor een oplossing van de w A.ratr_ en de Spaanse wijken van Oran de westie-Nieuw-Guinea. De heer Wat voor Algiers geldt, geldt voor Oran en Constantine. En bolwerken \an de OAS. Wat rest de 'hant heeft de betrokken partüen op zelfs in het binnenland, waar de Europeanen buiten het koorts- »arme blanke" bij het zien van een het plan overhan- j achtig klimaat der steden pastoraal met de moslims samenleven 2es^7!!ln'\'or "blijf "h^een^sme- ligd aan de Indonesische vertegen- waart de angst rond voor het eeuwige schrikbeeld: de nacht de roordiger. Soekardjo Wirjopranoto. lanc|C messcn e Nederlandse afgevaardigde, mr. C. 9 Ln^iphimaa"EHsivorth Buiïk"!' IHe' vreemde is. dat de negen mil- politiek dan op psychologisch terrein. joen Algerijenen bedaard blijven Het is een dwangvoorstelling. Het is Tanganjika stelt voor onmiddellijk weigeren het miljoen Europeanen een massaal geval van paranoia: een ile strijd en schermutselingen tussen aan d,e messen te rijgen. Maar wat volksgroep lijdt aan vervolgingswaan, ïederlanders en Indonesiërs te be- yoor ons ee" geruststelling zou zijn, Vandaar dat er met de „Pieds noirs" lindigen en binnen drie dagen de be sprekingen tussen beide partijen te lervatten, in aanwezigheid van Oe Thant of zijn vertegenwoordiger, en een afgevaardigde van een derde land. De basis van deze besprekingen zou Zijn Westelijk Nieuw-Guinea te (laatsen onder V.N.-beheer, waarbij ndonesië de besturende mogendheid wordt. en met V.N.-toezicht op ver kiezingen. die zullen worden gehou den wanneer het gebied in staat is om over zijn toekomst te beslissen. Soekarno „Wij zijn gereed" In een toespraak in een massa- )ijeenkomst te Palembang heeft pre- sideiv Soekarno gisteren o.a. gezegd, dat Indonesië niet. voornemens is. twee jaa,r te wachten op de over dracht van Nieuw-Guinea. Soekarna ;af een uiibleg waarom Indonesië is ngegaan op het Amerikaanse bemid delingsvoorstel waarin de periode van twee jaar wordt voorgesteld voor het terugtrekken van het Nederlandse bestuur, hetgeen bij de Indonesische politici en in de pen's zeer koel is ont- vangen. Soekarno zei. maandag te Djakarta |te hebben verklaard dat dit aan- is voor de Fransen in Algerye alleen I niet te praten valt. Hun waan is ster maar het rekken van een kwelling ker dan de werkelijkheid, het is een die eens waar moet worden. super-werkelijkheid. Iedere buitenstaander krügt te ho ren: „U kent de Algerynen niet. Wy wel". Men werpt hen tegen dat hun waan volstrekt niet aan de werkelijk- voldoet. Tevergeefs. In feite rige muzelman. Onder het vernisje van beschaving blyft hy een dief, esn verkrachter r.n een moordenaar". Hij moet dat zijn, anders valt de rangorde om. Het beetje genegenheid dat de „pied noir" voor de Algerijnen over heeft, geldt de bedienden, de ar men, de analfabeten en degenen die aan het beeld van de lagere orde voldoen Naarmate de koioniale werkelijk heid (een hoger ontwikkelde min derheid regeert een lager ontwikkel de meerderheid) door zichzelf ver- Expansie van EEG in 1961: 61/2% De economische expansie van de EEG is in 1961 iets zwakker geweest dan in 1960. De industriële produktie steeg bijna 6V2 tegen 13 in 1960, 7 in 1959 en 3 rr in 1958 Sedert de inwerkingtreding van het EEG- verdrag in 1957 is de industriële pro duktie dus in totaal met 32 ge stegen. Hierbij moet, aldus de EEG- commissie, in aanmerking worden genomen dat de conjuncturele ont wikkel ng tot begin 1959 nog onder invloed stond van de zwakke wereld conjunctuur, die in 1957 begon met de recessie in de Verenigde Staten. De Amerikaanse recessie van 1960 tot begin 1961 had daarentegen wei nig invloed op de economische toe stand in Europa, niet in de laatste plaats wegens de dynamische kracht die in dit tijdvak van de instelling der EEG uitging. Terwijl mr. Burger gisteren in Achter alle politieke redenen is de OAS-provocatie ook een dwanghan deling. De oas-torero, die de blanke superioriteit vertegenwoordigt, poogt de stier van de mohammedaanse mas heid sa tot de aanval te dwingen, om hem I kennen zy de Algerynen volstrekt I de Tweede Kamer het WOOrd vervolgens brt-er te kunnen doden, niet werkelijk. Zij hebben altijd een I j. y kwestie Nieuw. zeker. Maar ook omdat stieren moe- vertrokken beeld van de Algerynen Ol er ae Kuesiie J\ieu 11 ten aanvallen, aangezien zij stieren gehad, dat aan de behoeften van hun I Guinea, trad eeil technische sto- zijn. Als stieren niet meer vechten, eigen positie moet voldoen. De Al-\,jnp in dp peluidsinstnllntip nn I omdat er buiten de arena een maat- gerijnen moete,, beesten zijn, zij geiuiusuisiuuuiie op. J schappij ontstaat waarin niet de to- moeten kelen afsnijden. En als ze Oe hamerleden moesten om het reros de baas zijr., maar de stieren, niet willen dan zal men er hen to* spreekgestoelte samendrommen dan stort er een wereldbeeld ineen, dwingen. Door provocaties zoals het' De doodsangst van de Europeanen doodschieten van mohammedaanse!0"1 nem te verstaan, terwijl een voor de Algerijnen ligt minder op t.b.c.-lijders in een ziekenhuis. technicus in allerijl trachtte het - leuvel t" hersteller BUIEN I De Bilt verwacht van heden- tot I morgenavond Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Matige tot vrij krach tige wintd tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 APRIL Zon op: 5.52 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 11.40 uur; onder 2.52 uur. Hoogwater te Katwijk 9.03 en 21.44 u. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's „Bron van plezier envan zorg (Van onze Londense correspondent) Somerset Maughams collectie van 35 Franse en Engelse impressionistische en moderne schilderijen, die gisteravond bij Sotheby in Bondstreet is geveild, heeft een bedrag van 523.880 pond (ruim vijf miljoen gulden) opgebracht. De 88-jarige Engelse auteur zei na afloop van de veiling dat hij zeer tevreden was over het resultaat. Het grootste gedeelte van de opbrengst zal worden gestort in een fonds, dat Maugham heeft gesticht ter ondersteu ning van jonge schrijvers die in moeilijkheden verkeren. Maugham had de verzameling gedurende vijftig jaar opgebouwd en er minder dan tweehonderd duizend pond (twee miljoen gul den) voor betaald. Picasso's dub- beldoek „Dood van Harlekijn" met aan de andere kant „Zittende vrouw in tuin", bracht 80.000 pond (800.000 gulden) op, het hoogste bedrag dat ooit op een veiling voor een Picasso is be taald. Bij een vorige gelegenheid heeft een Picasso 55.000 pond opgeleverd. Koper van het dubbeldoek was het hoofd van een Amerikaanse firma in kantoorbehoeften die zich op een va kantiereis in Londen bevond. Een Gauguin geschilderd op een glazen deur van een huis in Tahiti, waar Maugham eens ziek lag toen hij zich daar bevond om materiaal te Minister Luns: „Niet capituleren" „De Nederlandse regering is niet van zins voor militaire bedreigingen te capituleren", zo merkt minister Luns op in het aan de kwestie Nieuw-Guinea gewade gedeelte van zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer n.a.v. de begroting 1962. De regering ziet het doel van de besprekingen met Indonesië in I het zoeken naar de oplossing van j het probleem. I Minister Luns merkt op. dat de j Indonesische regering eenzijdig alle j diplomatieke contacten met Neder land had verbroken en sindsdien ook contacten via derde landen heeft geweigerd. Overigens zou officieus contact weinig zin hebben gehad, al dus de minister, zoals hem is ge bleken tydens zijn aanwezigheid in INew York in verband met de be handeling door de VN van de kwes tie Nieuw-Guinea. I „Opgemerkt is, dat Indonesië het geschil op de spits drijft door het in het leven roepen van prototypen van vertegenwoordigende lichamen en het toelaten en bevorderen van een Papoea-nationalisme De stel ling verwart oorzaak en gevolg", zo zegt de minister. Het Papoea-natio- nalisine is goeddeels ontwaakt als gevolg van de Indonesische eisen en I bedreigingen. Koningin Juliana heeft giste ren een bezoek gebracht aan verschillende politiekorpsen in Nederland. Bij Huize „De Va renkamp" in Bilthoven bezich tigde zij onder meer een tech nische patrouillewagen van de verkeersgroep Utrecht. De Hongaarse communistische par tij heeft twee hooggeplaatste partij leden geschorst, aldus blijkt uit het maandelykse partyorgaan „Par- telet". Het zijn de voormalige Hon gaarse ambassadeur in Peking, Im- re Dogei, en Iwan Altomare, van 1952 tot 1956 minister van Voedsel voorziening. Waarnemers in Boedapest zijn van mening, dat Dogei's uitwijzing uit de partij gezien moet worden in het ka der van partijzuiveringen door pre mier Kadar tegen hogere communis tische partyleden, die bekend zijn om hun „Stalinistische" zienswijze. In februari is Dogei reeds uit het parlement getreden. Altomare zou uit de partij zijn ge zet wegens corruptie en omkoping in de regering van premier Rakosi. Volgens „Partelet" had Dogei zyn misnoegen over de huidige regerings- politiek kenbaar gemaakt tijdens of ficieuze bezoeken aan de provincies. Sinds de tweede wereldoorlog heeft de 50-jarige Dogei leidende posities bekleed in Hongarije. Na de Hon gaarse opstand van 1956 werd hij benoemd tot minister van Landbouw tot hij in 1960 ambassadeur werd in Peking. Volgens waarnemers is hij nooit naar zijn nieuwe post vertrok ken, maar heeft hij een bezoek ge bracht aan Moskou waar ex-premier Rakosi nu professor schijnt te zyn aan de Afrikaans-Aziatische univer siteit. verzamelen voor zyn roman „The moon and sixpence" en waarvoor hij de prijs van de deur betaalde, ging weg voor 13.000 pond. Dit bod kwam van een Amerikaanse verzamelaar. Een vroege Manet van een tafereel in Zaandam bracht 40.000 pond (400.000 gulden) op. Een kleurrijke Matisse van een vrcuw in een interieur werd voor 38.000 pond verkocht en een andere Matisse. „Vrouw met parasol", bracht 32.000 pond op. Een andere hoge prijs, namelijk 30.000 pond, werd betaald voor een Picasso van een staande vrouw. Een Toulouse-Lautrec leverde 27.000 pond op Renoirs „Boten in Ar genteuil" en j „Drie wandelende meisjes" haalden j elk 48.000 pond. Een Utrillo uit 1911 bracht 11.000 pond op. Somerset Maugham, die in het Franse dorpje St. Jean bij Nice woont, besloot deze unieke collectie van de hand te doen wegens het toe nemende gevaar voor roof. Somerset Maugham reist nog veel en had op advies van de burgemeester van zijn dorp één van de kamers van zijn huis in een kluis veranderd, waar hij de uit de lijst genomen schilderijen tijdens zijn afwezigheid liet opber gen. Maugham schreef in het voorwoord van de catalogus, dat hij veel plezier aan zyn collectie had beleefd, maar dat deze sinds er in zijn buurt zoveel kunstwerken worden gestolen, een bron van zorg was geworden. De veiling duurde precies vijftig minuten en werd door vele bekende kunstverzamelaars bijgewoond. Al vijf doden door pokken in Wales Van de pokkenpatiënten in Zuid- Wales zijn thans vijf overleden. Drie zijn ernstig ziek. De vorige week wa- ren veertien oudere vrouwen van een ziekenhuis voor geesteszieken in Brid °nd wegens pokken geïsoleerd. Voorts is een Pakistaan gisteroch tend in een ziekenhuis in Birming ham opgenomen. Hy lijdt vermoede- lijk aan pokken. Hy was al enige tijd in Engeland. Het ziekenhuis is j I geisoleerd. Bezwaren tegen grafische C.A.O. (Van onze correspondent) Het college van Ryksbemidde- laars heeft dezer dagen tijdens een bespreking met de partijen enkele bezwaren gemaakt tegen de ont- werp-CAO in de grafische bedrij ven. De bezwaren van het College richten zich voornamelyk tegen de werktydverkorting tot 42 V2 uur voor hen die zaterdags arbeid verrichten en tegen de ploegentoeslag voor de zaterdagse arbeid. Voorgesteld was een toeslag van 50 voor de op za terdag voor één uur gewerkte uren en een toeslag van 100 na één uur. Het college zou de grens naar drie uur willen verleggen. Het College heeft vandaag aan de partijen een brief gestuurd waarin het zijn bezwaren uiteen zet. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft indertijd behal ve op enkele ondergeschikte pun ten een gunstig advies uitge bracht. Uit het Leidsch Dagblad van 11 April 1862: Dezer dagen is te Ouds hoorn in den ouderdom van 102 jaren en 7 maanden over leden, Marijtje Kuipers, na laten 9 kinderen, 26 kleinkin deren en 14 achterkleinkin deren. Zij had nooit een bril i gebruikt en las nog met i bloote oog haar ontvangen i brief. Dinsdag avond hield de heer E. Douwes Dekker van Amsterdam in de Stads-ge- t hoorzaal voor een buitenge- J woon talrijk gehoor een rede, f J waarvan het hoogst gewaagd J zou zijn zelfs een flauwe schets te geven.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1