TEDDY R.C.L. te Leiderdorp viert kampioensfeest CANADA, DE BAKERMAT VAN IJSHOCKEY derde Kennedy in de politiek Jongens beginnen al op zesjarige leeftijd yeleii worden later professional LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 APRIL 1962 (Bijzondere medewerking) Wie een ogenblik de „sport-atlas" der wereld in gedachten bekijkt, ziet heel spoedig, dat tal van volken uitmunten in een of andere tak van sport. Nederland heeft zijn watersportprominenten. De Verenigde Staten zijn terecht trots op hun baseball-matadoren. In Japan is het aantal judo-be oefenaren van bijzondere verdienste groter dan in welk ander land ook. India en Pakistan leveren uitmuntende hockey-ploegen. Oostenrijk kan bogen op een talrijke groep eersterangs-skiërs. Zo zouden er nog vele andere voorbeelden te geven zijn. Wij zien hier echter van af. maar stellen wel nog de vraag:: Heeft Canada een „sport-specialiteit"? Het antwoord luidt: Ja, stellig, te weten ijshockey, dat Canada's nationale sport is bij uitnemendheid. Jong beginnen Zïdra het in Canada begint te winteren, beginnen de mensen alom in den lande ijshockey- banen gereed te maken op de in koning Thialf's ijzige kluisters ge slagen rivieren en meren. Zijn de banen gereed, dan neemt de man nelijke jeugd uit dorp, stad of streek er bezit van. De knapen bin den de schaatsen onder en gaan zich oefenen in het edele yshockey- spel. Met het volste recht schreven wij mannelijke jeugd, want de Ca nadese knapen beginnen al heel jong met de ijshockey sport. Op zes- en zevenjarige leeftijd nemen zij de sticks al ter hand en gaan zij vriendschappelijke oefenwedstrij - den spelen. Wie ooit zo'n vriendschappelijk partijtje ijshockey tussen piepjon ge knapen heeft gadegeslagen, zal beamen, dat het een alleraardigst Gaat-ie erin of niet gezicht is. De spanning op de baan is groot en echt. De behendigheid der spelertjes is vaak verrassend, evenals trouwens hun enthousiasme. Het opwekkende winterweer houdt de stemming er in. Kortom, zo'n wedstrijd is in de dubbele zin des woords schone sport! Vaak ziet men onder de toeschou wers ouderen, die met meer dan gewone aandacht en belangstelling het spel volgen. Die ouderen zijn „talent scouts", zo U wilt „talent ontdekkers". Zij zoeken de beste spelertjes uit en proberen hen dan te winnen voor de echte tjshockey- sport. Dat zij dikwijls een goede keuze doen, blijkt wel hieruit, dat op een paar uitzonderingen na alle professionals, verenigd in Canada's Nationale IJshockey Liga, voortge komen zijn uit de groepjes jeug dige knapen, die ergens in een „bevroren achtertuintje" hun eerste hockey-stappen al vallend en op staand op het gladde ijs hebben gezet! Hebben de spelertjes de leeftijd van negen jaar bereikt, dan mogen zij junior-leden worden van „echte" clubs en dus spelen in georgani seerd en gereglementeerd verband. Dan begint ook hun eigenijke trai ning voor het „grote ijshockey". Training is beslist nodig, want ijs hockey is een tamelijk hard spel, dat hoge eisen stelt aan de vaar digheid en de Intelligentie der be oefenaars. Om de juniores de beste kansen op succes te geven en de werkelijk goede spelers, de uitblin kers dus, tydig te kunnen ontdek ken, ontvangen zij van ervaren coaches en instructeurs lessen in de tactiek van het spel. Vrijwel alle jongens, die ijshockey spelen, krij gen dergelijke lessen. In de regel houden ouderen toezicht op het doen en laten der juniores en op de vorderingen der jonge spelers. Daarbij let men scherp op karak tervorming, sportiviteit en alge meen gedrag, terwijl men tevens waakt over de gezondheid en de fitheid der knapen. Het Is de droom van iedefe jeug dige Canadese ijshockeyspeler, eens deel te mogen uitmaken van een team, dat de Stanley Cup, het zo begeerde symbool van de interna tionale ijshockey-suprematie, ver overt. De Stanley Cup wordt be geerd in alle landen, waar men het spel beoefent. En dit reeds zo lang als de Cup bestaat, namelijk on geveer zeventig jaren! Nagenoeg iedere Canadese Jon gen is een verwoed supporter van zijn „grote" ijshockey- club. Dit blijkt niet alleen uit zijn houding en medeleven tijdens grote Nederlandse knapen, die niet kunnen schaatsenrijden, zijn er maar weinig. Nóg kleiner is het aantal Canadese jon gens, die niet op jeugdige leeftijd begonnen zijn met de beoefening van de ijshockey- sport, die terecht geldt als Canada's nationale sport. wedstrijden, maar ook uit zijn win terse ijskleding. Hij draagt dan een trui (klein formaat) met het em bleem, de naam of de initialen van „zijn" club! Dit heeft tot gevolg, dat menig volwassene, die niet ver trouwd is met Canada's geestelijk ijshockeyklimaat, een beetje ver bouwereerd kijkt, als hij zo'n groep jongens uitgedost in diverse „club uniformen" onder de toeschouwers ziet. Maar ja, dan moeten die vreemdelingen maar eens proberen om door te dringen in de harten der Canadese jeugd, waarin ijshoc key zo'n grote plaats inneemt. IJshockey is Canada's nationale sport bij uitstek. Zo „nationaal", dat de prominente spelers nationa le vermaardheid genieten. Eens maakte op een persconferentie een journalist een toespeling op de ijdelheid van een der politici, die de pers te woord stonden. „Mijn waar de heer", antwoordde de politicus snedig. „U wilt zeggen, dat ik erg ydel ben, niet waar"? En toen de journalist bevestigend antwoordde, vervolgde de politicus: „Mijnheer, als U gelijk had. zou ik hier niet zijn, want dan was ik niet in de politiek, maar in ret ijshockey ge gaan!" Iedere Canadese jongen is supporter van een grote club Hij kleedt zich in een minia tuur-trui met het embleemde naam of de initialen van die club. (Van onze correspondent in Washington) Edward M. Kennedy, de dertigjarige broer van Amerika's president, probeert de Democratische kandidaat van Massachu setts te worden voor een Senaatszetel. Wil hij in de Senaat belan den, dan moet hij dit jaar twee tegenstanders verslaan: eerst zijn Democratische rivaal McCormack en daarna de Republikeinse kandidaat. Het ziet er naar uit dat de Republikeinen George Cabot Lodge naar voren zullen brengen en de bevolking van Massachusetts, die zeer geïnteresseerd is in politiek, verheugt zich op levendige campagnes en spannende verkiezingen. In Republikeinse kring hoort men wel eens een schampere opmerking over de familie-regeringvan de Kennedy's. Wanneer Edward Ted dy,Kennedy merkt, dat iemand het niet zo verstandig vindt, dat hij nu ook al in aanmerking probeert te komen voor een belangrijke politie ke post, is zijn reactie: „U vindt kennelijk, dat er teveel Kennedy's zijn. Maar als dat zo is, dan had U tijdig mijn vader en moeder moeten waarschuwen" Ted, die Juist op tijd de minimum leeftijd voor senator heeft bereikt, heeft al net zulk een pittig gezicht als zijn oudere broers. En ook in zijn haar is moeilijk orde te brengen. Zulk een gezicht dóet het wel op foto's en op het televisiescherm. Bovendien is ook deze Kennedy flink rijk en geld geeft een aanzien lijke steun in politieke campagnes. Ted Kennedy heeft extra publiciteit, dank zij zijn familie-relatie en zijn kansen staan daarom beslist wel goed. maar al te zeker mag hij zich toch nog niet voelen van zijn succes. Zijn Democratische rivaal mag er namelijk ook zijn. Dat is de huidige minister van Justitie van Massachu setts, Edward McCormack, die 38 Grondige kennis van de spel regels is een eerste vereiste. Ervaren coaches brengen de jeugd die kennis bij. jaar is en oom zegt tegen John McCormack, de „speaker" van Ame rika's huis van Afgevaardigden. „Clans" Officieel staan de „speaker" en de Amerikaanse president op goede voet. maar iedereen weet, dat er heel wat spanning bestaat tussen de twee Democratische „clans" in Boston, die van de Kennedy's en die van de McCormacks. Ted Kennedy's rivaal is acht jaar ouder en hij laat zich voor staan op ervaring en gerijpt inzicht. Bovendien kan hij speculeren op de sympathie, die misschien voor de „underdog" zal bestaan, voor de man. die op moet tornen tegen de rijke broer van de rijke president. President Kennedy houdt zich officieel afzijdig van de strijd om de kandidaatsstelling. Maar is Ted een maal de kandidaat van de Democra ten, dan lijkt het niet uitgesloten, dat hij enige steun krijgt uit het Witte Huis. De Inwoners van Mas- i sachusetts kunnen er bovendien op I speculeren, dat zij een Kennedy naar de Senaat afvaardigen, een verte- genwoordiger naar Washington stu ren, die over meer dan gewone con- 1 tanten beschikt en die misschien enige extraatjes uit de federale kas kan loskrijgen. Gevecht Zou Ted inderdaad de kandidaat der Democraten worden en krijgt hij de 34-Jarige George Cabot Lodge tegenover zich, dan betekent dat. het zoveelste gevecht tussen de Kennedy s en de aristocratische Cabot Lodge familie. De vader van deze George is namelijk Henry Cabot Lodge, die in 1953 zijn Senaatszetel verloor tegen J. P. Kennedy, de huidige president. Zoals men weet werd Lodge daarna door Eisenhower Amerika's vertegen woordiger in de V.N. gemaakt en in 1960 was hij Republikeins kandidaat voor het vice-presidentschap. Men ziet het: lokaal drama en familie rivaliteit te over. Massachusetts kan een opwindende zomer tegemoet zien. In de zaal van het Dorpshuls, die tot de laatste plaats bezet was, werd gisteravond gezellig feest gevierd. Omdat het eerste elftal van RCL promoveerde naar de 3de klasse, had het bestuur gemeend, dit met leden, donateurs en supporters nog eens echt te moeten vieren. En dat is dan ook geslaagd: de heer en mevrouw Oudshoorn die de feestavond georga niseerd hadden, smaken het genoe gen op een avond vol pret en plezier te kunnen terug zien. De voorzitter van RCL, ds. J. P. Honnef, verwelkomde de aanwezigen. Het gezelschap John van Haarlem vulde de avond met schetsjes en mu ziek. Na de pauze volgden enige huldi gingen. In de eerste plaats de kamp- I Neonverlichting op Zuiderkerk Het ligt in de bedoeling van de Evangelisatie-commissie van wijk I en IV der Geref. Kerk op het dak van de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg de spreuk „God roept U"! in neonverlichting te laten aanbren gen. Voorts bestaan er in deze kring plannen om deze kerk t.z.t. ook over dag open te stellen, waardoor er voor hen. die daar behoefte aan hebben, gelegenheid bestaat tot meditatie en gebed. De beide wijkpredikanten, ds. J. H. de Boer en dr. H. J. Westerink stellen zich volledig achter de plan nen van de Evangelisatie-commissie. Zü, die het eerst genoemde plan fi nancieel willen steunen, kunnen hun gift overmaken op gironummer 193999 t.n.v. W. v. Ingen Schenau jr., Thorbeckestraat 32 onder vermel ding „verlichting Zuiderkerk". Hum. Werkgemeenschap in de P. v. d. A. De afdeling Leiden en omstreken van de Humanistische Werkgemeen schap in de PvdA hield in „Ons Cen trum" haar jaarvergadering onder leiding van mevr. J. C. de Cler-de Bruin. In deze goedbezochte bijeen komst werden de plannen voor de toekomst besproken, waarbij contact zal worden opgenomen met de beide confessionele werkgemeenschappen. Besloten werd medewerking te ver lenen aan de inzameling ten bate van het Humanistisch Thuisfront. Het bestuursbeleid werd goedge keurd. Het bestuur werd met twee per sonen uitgebreid en bestaat thans uit mevr. J. C. de Cler-de Bruin, voor zitster, de heer S. Sannes, secretaris, nevr. M. H. Boot-Nanning, (Leider dorp). de heren mr. J. Boesjes i Oegstgeest)W. G. den Dubbelden, J. G. Fokkema en H. Ligtvoet. Na de pauze hield de heer Meyer Ie Vries uit Scheveningen een boei- nde inleiding over het bevolkings- /raagstuk, de gezinspolitiek en de alrijke problemen, die de snel groei- nde wereldbevolking heeft opgeroe- ien. Htj besprak hierbij tevens de vraag f er verband bestaat tussen de kin erbijslag en de grootte van het ge- n. Dit was naar sprekers mening et het geval. Na deze interessante inleiding werd ruime mate van gedachten gewis- d. - Onze stadgenoot, drs. W. de -itibe slaagde aan de Economische -'"eschool te Rotterdam voor het Alg. Bond van Ambtenaren JAARVERGADERING AFDELING LEIDEN De afdeling Leiden van de Alge mene Bond van Ambtenaren hield gisteravond in „Ons Centrum" haar jaarvergadering. Na het openings woord van de voorzitter, de heer G. Dantuma, werden de in het vorige jaar overleden afdelingsleden her dacht. Aan het jaarverslag van de secre taris, de heer C. A. Visser, ontlenen wij, dat het ledental nagenoeg sta tionair bleef en op 31 december jJ. 1083 bedroeg, verdeeld over 23 ru brieken en diensttakken. In het jaar verslag werd voorts uitvoerig stilge staan bij de gang van zaken in de Rijkscommissie voor georganiseerd overleg. Het verslag van de secretaris, zo wel als dat van de penningmeester, de heer J. Wondergem, werd goedge keurd. In de samenstelling van het afde lingsbestuur kwamen enige wijzigin gen; het is thans als volgt samenge steld: de heer J. Wondergem. voor zitter, de heer C. A. Visser, secretaris, de heer G. Dantuma, penningmeester en voorts als bestuursleden de heren J. Bloem, R. Wielinga, P. Fakkel. A. Lepelaar. J. Paats. W. Pico, G. van I Schie en M. van Toren. Het aftre- dende bestuurslid, de heer F. H. Moorhoff werd door de nieuwe voor zitter dank gezegd voor de aan de bond bewezen diensten, welke waar derende woorden met een attentie werden onderstreept. Tot leden van de Commissie van georganiseerd overleg voor het Leidse gemeentepersoneel werden benoemd de heren C. A. Visser en J. Wonder gem, tot hun plaatsvervangers de heren J. Bloem en A. Lepelaar. Tot nieuw lid van de Kascommis- sie werd de heer J. Brunee benoemd en tot afgevaardigden naar het op 23, 24 en 25 mei te Scheveningen te hou den Bondscongres de heren G Dan tuma, M. van Toren, C. A Visser en R. Wielinga. Verschillende voorstellen voor ge noemd congres werden uitvoerig be sproken. Prof. dr. P. B. Kreukniet en prof. dr. P. C. van Traa, beiden alhier, zijn benoemd tot leden van de exa mencommissie staatshuishoudkunde en statistiek m. o. 1962. Mej. E. C. C. Oppenoorth alhier is benoemd tot lid en voorzitster van de examencommissie 1962 akte Nij verheidsonderwijs Na. Tot leden de zer commissie zijn voorts benoemd mej. G. J. Verbrugge en de heer H M. J. W. J. Kortmann, beiden alhier, mej. G. G. Zimmerman te Katwijk aan den Rijn en mej. M. C. van den Benoemd tot lector in de algemene dierkunde Dr. F. Dullemeijer Bij K.b. is dr. P. Dullemeijer, we tenschappelijk hoofdambtenaar bij de algemene zoölogie der Leidse Uni versiteit, benoemd tot gewoon lector in de algemene dierkunde. Dr Dullemeijer, die in 1925 te Reeuwijk is geboren, bezocht de HBS te Gouda. Na het eindexamen stu deerde hij van 1945 tot 1952 biologie te Leiden. In 1956 promoveerde de nieuwbenoemde lector op een proef schrift getiteld: „The functional morphology of the head of the com mon wiper". Evenals bij het docto raal examen werd hem bij zijn pro motie het predikaat „met lof" toege kend. Sedert 1 juli 1948 verbonden aan het Zoölogisch Laboratorium, doorliep dr. Dullemeijer verscheidene weten schappelijke rangen, totdat hh in 1959 werd benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar. Van de hand van dr. Dullemeijer, die in 1958 tij dens een studiereis naar de Verenig de Staten zich in het bijzonder heeft bezig gehouden met de aldaar gebe zigde werkwijze van onderwijs en on derzoek op zoömorfologisch terrein, zijn behalve zijn proefschrift ook verschillende andere publikaties verschenen. Benoemingen Leidse Universiteit Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Leidse Universiteit zijn de heren A E. M. H Bloklander wetenschappelijk aan b te naar le klasse in tijdelijke dienst bij de psy chiatrie. benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst met 4/5 dagtaak; E. F. Führhop. wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst bij de cardiologie, tot wetenschappelnk ambtenaar le klasse met 3/10 dag taak, E. M. J, Jaspars. hoofdassis tent op arbeidsovereenkomst bij de biochemie. tot. wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; mej. dr. Sm. Lucardie, hoofdassistente op arbeidsovereenkomst bij de cardio logie, tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst; mej. A. v. d. Maën. tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bq de fysiologie; de heren G. C. H. Meijer, hoofdassistent op arbeids overeenkomst bij de radiologie, tot wetensch. ambtenaar le kl. in tijde lijke dienst; J W M. Osse. weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst, bij de algemene zoölogie, voor het tijdvak van 1 maart 1962 tot 1 maart 1963. wederom in deze functie benoemd; S. Sohaafsma. hoofdassis tent op arbeidsovereenkomst bij de neurologie. tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke diensten: A Struyvenberg weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der geneeskunde, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst. pioenen met hun trainer. I)s. Honnef zei. dat ze met plezier gevoetbald hebben, steeds onder de goede lei ding van trainer A. Poots, die er al* tijd weer de moed in wist te houden» Namens de supporters van Leider, dorp overhandigde de heer W. Riet veld allen een enveloppe met f 20,-. Aanvoerder Van Wel werd nog even extra in 't zonnetje gezet, omdat hij altijd met z'n rustige overwicht een grote steun voor het elftal is. Wat is een verreniging zonder be- z'n vrouwen? Daarom werden de da. mes namens het bestuur door de hee* D. de Jong verrast met prachtige plantenbakjes. De trainer bood elke speler een kampioensfoto aan; de heer Heuss kantinebeheerder had voor elk een eigen glas meegbracht. De heer Van Wel bood de heer Poots namens het elftal een sche merlamp aan, en ditzelfde cadeau was er ook voor de heer H. v. Eg- mond. die altijd wel enige spelers ln zijn auto meeneemt. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth, dr van C W de Koning en H Meyer; Marc J zn van j Tinkelenberg en e. M Boerse- ^.a'c d tF H-Jrn van F J- J. Heüst en S P Jansen Eljken Sluljters; Astrld M dr van H Netjes en A E Boeree- Coenradlne E. M dr van Th C M van der Zalm en M. G. Kathmaiin; Rosemarle. dr van P. L. Blangé en M Baltlsberger; Helene D. A., dr van F. Stam en A. W. Jansen; Hendrik M. zn van H. G. Flinterman en J. S. Goedhart; Janlne H. D.. dr van F, D. de Jong en C. J. Florlsson; Astrld U dr van J. P. Perstjn en H U. Fenskv' Ondertrouwd; W M Hillebrand en Th. W. J. A. van SteiJn. Getrouwd: A Wendt en O Schouten LEIDERDORP Zilveren jubilaris gehuldigd De heer A. Maaskant, werkzaam als strengendraaier in de Staalka- belfabrlek van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken, werd gisteren gehul digd ter gelegenheid van zijn zilveren Jubileum. De directeur, de heer H. B. Haan appel. feliciteerde de jubilaris met zijn dlenstjubileum. In de Jubilaris eerde hij een van de beste vakmen sen in de Staalkabelfabriek. Spreker zei het streven van de heer Maas kant om tot verbetering te komen, ten zeerste op prijs te stellen. Hij bracht de jubilaris dank voor alles wat hij in het belang van het be drijf in die vijfentwintig jaar heeft gepresteerd, spreker bood hem de zilveren V.T.-legpenning en een en veloppe met Inhoud aan. De bedrijfsleider van de Staalka belfabriek, hoofdingenieur D. J. v. d. Moortel, feliciteerde de heer Maas kant met zijn jubileum en sprak da wens uit, dat de samenwerking met de jubilaris nog vele jaren zal moge- voortduren. Vervolgens boden de heren I. Vo gelenzang, bedrijfsleider van de vezel afdelingen, de chef van de Staalka belfabriek, H. J. Dingjan, de bazen W. Honders en W. F. Mulder, het Ondernemingsraadslid, A. Hillebrand hun gelukwensen aan, terwijl de heer A. Kijk i.d. Vegte namens het jubi leumfonds de heer Maaskant, een geschenk onder couvert aanbood. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk; 10 uur eerw. heer J. v d. Hoek en 6.30 uur ds. J P. Honnef; Zijlkwartier: 6.30 uur eerw. heer J. v. d Hoek. Geref. Kerk: 10 uur ds. F. Minnema en 6.30 uur ds. J. Banga; Zijlkwartier: 9 uur ds. J. Banga en 5 uur ds. F. Minnema. Ver. Vrijz. Herv., Gebouw Lindelaan 12a: 10.30 uur mej. C. de Jong van Overschie. VOORSCHOTEN Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het docto raal examen psychologie mej. A. H. Kranenburg te Voorschoten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Charles, zn van P. w. van Vliet en E. Dlssevelt; Mlchiel. zn van W .ie Vrijer en M. E. Janssen; Roland zn van I. Kruts en E M. van Zoen Ma ria Hendrlka. dr van A. van Mui)en en M. H. Fontein; Christlaan Petrus, zn van B. Devilee en M. M. J. C. Planken- Wllhelmlna. dr van J. Boekkooi en s. M Mleloo; Gljsbertus Antonlus Vin centlus. zn van J. v. d. Poel en C. M. Vollebregt. ONDERTROUWT) F. Eins en H. B. Stouten; H. Hof en S. van der Linden; W. Lofvers en M van RlngelestUn; D. Montanus en C. A. Dekker. A. G Fasseur en E Rom- baut; J. Rosenboom en J. Bakker W Schroot en M 8telnhart; M. A C Boelee en E I J Veerman; B van Metjgaarden en C de Wolf; C H Hol- verda er 8. BodUn; J. L. Webster en C. de Wolf; G. M. D. Ondel en D J. Beneker; H. Renee en C. Hanno: P W van der Boog en A. C. Collé; K. J l' Rogier en E. W. T. Muns OVERLEDEN C. J. Klepke. 67 Ir, man: P. Haas noot. 81 Jr. man; J. J. Gout. 87 Jr w.v. A. van Houten: G. A. Reljere 27 1r. man- J c Oor»W« ta i- «-%

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9