|k geschakeerd verhaal van een ilukte jeugdliefde in Kansas Fitms van deze j I week In Leiden I La belle Américaine: charmant, origineel Restauratie GROTE Staclszaal vergt enkele tonnen Koelscliip Tes' maakt geslaagde proefvaart aHHHHPHtiia 'sterhand van Elia Kazan doorlopend merkbaar Drink de enige echte Franse humor viert hoogtij! VERZORGINGSTEAMS N.V.V.: „teleurstellend dat er niets gedaan wordt" Instituut voor kinderstudie opgericht Kerkelijk Leven icht 1 maart 1860 Zaterdag 7 april 1962 Derde blad no. 30624 TEN 90. J O ip 8 Deze boeiende geschiedenis van een mislukte jeugdliefde tus- 'gw erlingen van een middelbare school in Kansas draagt duidelijk [55?Z van Elia Kazans meesterhand. Al heeft deze regisseur zijn Na ra vooral te danken aan zijn kritische visie op de maatschappij, T\hr conventionele werk heeft hij zijn aanleg niet verloochend. drukkelijk dan in vroegere films grijpt hij in dit rijk gescha- I'haal toch bij herhaling de gelegenheid aan een ironisch beeld de periode, die voorafging aan de beurscrisis van 1929. 80is echter de dramatische verwijdering tussen Deanie \ak'00^ en Bud (Warren Beatty), die eikaar op hartstochtelijke 37.ebben, maar voor wie het water te diep blijkt te zijn. Vit-filmische e nieuadering riai<Ie zoon van oliemagnaat p 'het type van een protse- k *tikaan, die, in zijn blinde .p ,pg voor zijn zoon, diens pal lid voor Deanny uit veel "f.ifortuneerde familie met beziet. Hij wil Bud eerst aan de universiteit van rrJn studeren. Bud legt zich bij de wens van zijn pélende vader, maar kan .niet vergeten, wier harts- jp gevoelens haar tot een brengen. Meer dan brengt zij door in een sche inrichting, waar zij lakt met een jonge dokter. haar nieuwe gevoelens die voor Bud en zij be- te gaan opzoeken op de ple zijn vader slachtoffer 1 'eurskrach heeft nagela- is, r ook aan Bud is de tijd gemerkt voorbijgegaan: hij i met het meisje, dat hem ■Fimoeilijke tijd in Yale heeft Alpen, al zijn ook zijn ge- iN tnders dan die hij voor —oesterde. haal waarvan het boven- Jechts een korte samenvat- is in de film psychologisch p gedetailleerd. De weder- lers en vooral Buds opstan- er Ginny (Barbara Loden) getypeerd in hun uiteen- carakters. Men voelt telkens tnilde spot met hun zwak- fïaarbij komt zijn wel ge- maar toch duidelijke heke- maatschappelijke excessen. iere appreciatie verdient begaafdheid om de spelers chrs en actrices te maken: een iza >r1r isstrijd der oles '„Bewogen" gevecht „De „Doodsstrijd der Semi- roprduurt verder op een the- door de filmmakers al zo en grondig is gebruikt en ïisbruikt, namelijk de strijd ^rige eeuw tussen de India de regeringstroepen van de ■a, de eersten ervan trachtten ligen dat het veel beter voor 5 het nogal woeste leven Siaar in reservaten te slijten. :er heeft men de Indianen niet afgeschilderd als niets- e in het wildeweg schieten- "fris. In deze film wordt weer- Sdat ook de regeringstroepen geleid werden door man- i eer. „De D.oodsstrijd der -?s" is in zijn soort een vrij (lm. Het aantal doden blijft proporties en de intrige iets boven de middel- Behoorlijk goed spel van Quinn. en Rock Hudson. Meisjes V.G.L.O. iet deze week gehouden „Lin- :amen slaagden de volgende .'e v. d. Boog, Ada Elfering, Groot, Trees Haastregt, Tiny list, Trees Klink, Ada Koele- enie Onderwater, Marti On- r, Lucia Pluim. Nanneke Ro- Lenie v. d. Salm, Margreth den, Marian Verdegaal, Agaat len, Anneke v. Wetten, Jan- s, Annie Snoek, Ria v. d. Roe lien, Ria Duivenvoorden, Es- egstraten, Marijke Zwetsloot, Velthuizen, Anneke Juffer- Ellie v. Amsterdam, Annie l, Ellie Ouwendijk, Jeanne k, Willie Voordouw, Hennie larijke de Groot, Carla Altorf Huys, Tinie v. Zijp. Nicolet- Boer, Ellie Kolderman, Nellie ozen, Marijke Bloemini:Jean- 3root, Anneke Ruiten, Wilma lijden, Ria Langerak, Rinie 6t, Ria Stikkelman, Jannie ft, Corrie v. d. Ploeg, M. Vo- /g, Wieske van Kins, Betsie Natalie Wood, speelt in dez> film een vaak zeer gevoelige rol als Deanie Loomis. Hier ziet men haar in gezelschap van een nieuwe vriend, als de liefde voor Bud schijnbaar bekoeld is. Natalie Wood, in hoofdzaak bekend als een nogal zoetelijke pinup-girl, blijkt hier onder straffe regie uiting te kunnen geven aan zeer genuan ceerde gevoelens. En wat tenslotte de vormgeving aangaat, dit is nu eens geen verfilmd toneel of een voor het witte doel klaargemaakt verhaaltje, maar echt-filmische be nadering van een diep-menselijk motief. Jammer is, dat de oorspron kelijke titel „Splendor in the grass" ontleend aan een gedicht van Wordsworth plaats moest maken voor het nogal nare Nederlandse op schrift „Koorts in het bloed", dat een vertrokken beeld geeft van een film, die veel rijker is dan hierin wordt gesuggereerd. miiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw The Apartment Ontroerend-komisch STUDIO De film „The Appart- ment" van Billy Wilder is terug in Leiden Het is het ontroerend-ko- mische verhaal rond mister C. C. Baxter, die enorme sprongen maakt op de maatschappelijke ladder, wan neer hij zijn belangrijkste bazen de sleutel van zijn flat geeft om hen in de gelegenheid te stellen zich on gestraft aan amoureuze zijsprongen te wagen. In deze film legt Jack Lemmon als „Buddy-Boy" Baxter zijn grote lalenten als komiek aan de dag. In zijn rol wordt hij op hart- veroverende wijze bijgestaan door de pur sang comedienne Shirley Mac- Laine. voor mensen die kwaliteit verlangen 1' «iniillllllilllliiiiliiiiiiililllillllllllliliiiliiiiiiiiiiilllllllliilliiiiiiiiiiiililiiiiililliilliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniinininiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiinni Exodus Eddie knapt het op Met zijn vuisten Derde week Trianon In het theater aan de Breestraat draait voor de derde week de film „Exodus" naar het bekende boek van Leon Uris. In bewogen beelden trekt het drama, dat zich voor het totstandkomen van de staat Israël voltrok, aan de toeschouwer voorbij. Vooral de aangrijpende situatie in de kampen op Cyprus en de pogingen van de joodse vluchte lingen Palestina te bereiken, wekken vaak diepe ontroering. De raadkamer van de rechtbank In Amsterdam heeft gistermiddag voor lopige hechtenis van de vier verdach ten in de zaak van de expeditie dief stallen op Schiphol waarbij o.m. 36 pistolen en twee geweren werden ont vreemd, met 30 dagen verlengd. Het viertal werd in het afgelopen week einde gearresteerd. CASINO Eddie Constantine wijkt in de film „Eddie knapt het op" enigszins af van zijn gebruike lijke prestaties. Niet wat betreft de mooie vrouwen, die hij onverdroten kust, maar wel in de opvallend kleine hoeveelheden whisky, die de brave vechtersbaas dit keer drinkt. Dat maakt hij echter weer goed door een rigoureuze activiteit, niet zozeer met de kleine grijze cellen, maar vooral met zijn vuisten. Nadat Eddie oprui ming heeft gehouden in een bende wapensmokkelaars, die elkaar over en weer bedriegen, tellen wij slechts één overlevende, die zich gewillig door de politie gevangen laat nemen. Eddie stelt zich tevreden met de liefde van de echtgenote van een overleden bendeleider. Luxor La belle Americaine: een charmante en originele film. waarin de typisch verfijnde Franse humor tintelt, zó apart, zó ingenieus verzonnen, dat de ene trouvaille op de andere volgt, verfijnd-geestig van A tot Z.! Pierre Tchernia en Robert Dhéry schreven het scenario, Alfred Adam de dialogen: wie hadden dat beter kunnen doen dan zij? Wij verzekeren het: wanneer ge echt oprecht en vtan harte wilt lachen, „bevrijdend" lachen, dan is deze film voor U bestemd. Geen grove kolder, geen klucht, maar amusement van het aller plezierigste soort en op hoog niveau. Wie is die „Belle Americaine"? Ge zoudt wellicht denken: een .schone Amerikaanse?". Niets daarvan: zij is een extra super-de-luxe witte Amerikaanse da gen. voorzien van al het mogelijk denkbare comfort, een wagen, zoals zij zelden of nooit op de supermarkt verschijnt. En deze fantastische wa gen komt door een reeks merkwaar dige omstandigheden in handen van een doodgewoon mannetje Hij kon de auto tegen een uitzonderlijk schappelijke prijs op de kop tikken als een verrassing voor zijn vrouw. Maar vraag niet, wat voor onzin nige complicaties uit die koop voort vloeien, complicaties die diep in grijpen in het leven van de nieuwe eigenaar en hem mét de wagen van het ene avontuur in het an dere storten. Wie weten wil wat er zich met Wethouder Jongeleen: „uitspraak in strijd met de feiten" De secretaris van de Leidse Bestuurdersbond (N.V.V.) is er deze week bij de wethouder van Openbare Werken, de heer A. Jongeleen, slecht afgekomen. In zijn jaarverslag men heeft het woensdag in ons blad kunnen lezen heeft deze functionaris felle kritiek geuit op het feit, dat de verbouwing, welke thans in de Stadsgehoorzaal aan de gang is, de grote zaal vrijwel onbe roerd laat. Letterlijk schreef hij: „Zeer teleurstellend vindt de Bestuurdersbond het, dat er bij deze verbouwing in feite niets aan de grote zaal wordt gedaan. Deze zaal voldoet reeds lang niet meer aan de eisen des tijds. Het is te hopen, dat het gemeente bestuur het belang van de verbouwing van deze zaal ook gaat inzien". Wethouder Jongeleen, die zich over deze uitspraak zeer veront waardigd toonde, deelde ons in een onderhoud mede, dat een en ander in flagrante strijd is met de feiten- Met had er, aldus de wethouder, yorvfanrUn aan nrrlann aopftl op.ns ter plaatse te informeren. Ook voor de verbetering van de grote zaal worden enkele tonnen geïnvesteerd. Om dit te bewijzen toonde de wet houder ons een lijstje, waarop o.a. de volgende posten voorkomen: voor be- f 10.000, timmerwerk f 24.000. schil derwerk f 5.000, ijzerwerk f 7.500, op- drukbaar podium (voorste gedeelte) f 41.000, centrale verwarming f 80.000, akoestiek f 3.000, elektrische installa ties en verlichtingsornamenten f 20.000, stoffering f 7.000, meubilair f 45.000, algemene uitgaven (diver sen) f 30.000. Telt U maar eens op, aldus de heer Jongeleen. „Het loopt in de tonnen. En dit uitsluitend voor verbetering van de grote zaal." Van het stadhuis, waar wethouder Jonge, leen ons dit onderhoud toestond, zijn wij direct naar de Stadsgehoorzaal gegaan om ons te overtuigen van wat er nu precies met de grote zaal ge beurt. Bovenstaande foto spreekt duidelijke taal. Letterlijk en figuur lijk wordt er in deze zaal geen steen op een steen en geen stoel op een stoel gelaten. Het is er een totale chaos! Wij hadden moeite om sprin. gende van balk tot balk het podium te bereiken. Ook concertorgel? Behalve deze uitgaven is er een mo gelijkheid, dat in deze zaal ook nog een concertorgel komt. Wij mogen daarvoor herinneren aan de bespre kingen in de raad. waarbij van de zij de van het College van B. en W. werd medegedeeld, dat een en ander zal worden onderzocht. Mocht dit inder, daad doorgaan, dan is daarmede ze In Den Haag is gisteren de Stich ting Nederlands Instituut voor Kin derstudie opgericht. Het doel van deze stichting is in de acte aldus geformuleerd: „Het verrichten en bevorderen van wetenschappelijke arbeid in het belang van de geeste lijke gezondheidszorg voor het kind, in het bijzonder voor het psychisch gestoorde casu quo het in zijn psy chische ontwikkeling bedreigde kind". Het gaat hier om de bevordering van een zo efficiënt mogelijke hulp aan het kind met ontwikkelings- en aanpassingsstoornissen: het kind, dat aan angst lijdt, dat op school niet mee kan komen hoewel het een normale intelligentie heeft, dat stot tert, dat 's nachts onzindelijk blijft op een leeftijd die met dit verschijn sel niet meer in overeenstemming is, dat steelt, dat uit de werkelijkheid vlucht in allerlei fantasieën, enzo voorts. Er zijn veel zulke kinderen in de wereld van vandaag. Volgens gege vens van de World Health Organiza tion lijden 15 procent van alle kin deren onder deze stoornissen. In ons land biedt een 70-tal Medisch Op voedkundige Bureaus aan kinderen en ouders hulp in gevallen als deze, maar de wachtlijsten van deze bureaus zijn lang en de mogelijk heid tot uitbreiding van deze vorm van hulp is beperkt. Daarom is het zaak. de doelmatigheid van het M.O.B.-werk zo groot mogelijk te maken, de preventie van psychische stoornissen te bevorderen én de samenwerking met andere instellin gen van geestelijke volksgezondheid soepel en efficient te doen verlopen. Hiervoor is in de eerste plaats wetenschappelijk onderzoek nodig, aldus de nieuwe Stichting. Berkelse arts op 21 mei voor Hof De 45-jarige arts O., die op 30 maart 1961 door de rechtbank te Leeuwarden werd veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens een in de Leeuwarder strafgevange nis op zijn medegevangene A. Lodder gepleegde gif moord, op 4 februari 1957, zal op maandag 21 mei aan staande in hoger beroep terecht staan voor het Gerechtshof te Leeu warden. Zoals bekend, werd dokter O. reeds eerder tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld wegens gif- moord op zyn vrouw in september 1952. Ook in hoger beroep zal mr. H. Schootstra te Leeuwarden optreden als verdediger van de voormalige Berkelse arts. De zitting zal worden gepresideerd door mr. A. H. Prins, vi ce-president van het Gerechtshof en president van de strafkamer te Leeu warden. Als aanklager zal fungeren de advocaat-generaal jhr. mr. N. Witsen Elias. Het proces zal waar schijnlijk enkele dagen duren. Marcel en zijn briljante wagen af speelt, moet deze film zien: hij zal ervan genieten, zoals wij er volop van genoten hebben. Een Robert Dhéry en een Colette Brosset zijn geknipt voor deze bij zonder knap door de eerste geregis seerde film. Maar ook alle anderen werken mee aan het enorme succes, tot in de kleinste rolletjes is ieders spel waarlijk perfect. Marcel raakt vanzelfsprekend door zijn droomwagen in de hoog ste kringen verzeild, maar hij tuimelt ook in de gevangenis: kortom, er gebeuren in een razend tempo de vreemdste dingen op alle mogelijke enonmogelijke wijze. En tóch verloopt het ook allemaal weer héél gewoon, alsof het niet anders had kunnen gebeuren. Deze film is als een balsem voor iedereen die zich wat bedrukt voelt en zyn wjj dat niet allen op onze beurt? Daarom: ga er heen vóór het te laat is en dit unieke geval weer van de baan is Het zou werkelijk héél jammer zyn als u deze avonturen niet had meegemaakt! Russisch excuus Maarschalk Konjew, commandant van de Russische strijdkrachten in Duitsland, heeft zijn leedwezen be tuigd over het incident van vorige maand, toen Oostduitse politie in de buurt van de Berlijnse sectorgrens op een Amerikaanse militaire missie schoot. Dit is meegedeeld door de Amerikaanse opperbevelhebber in Europa, generaal Bruce Clarke. De generaal sprak op een persconferen tie over het bezoek dat hij donder dag aan maarschalk Konjew heeft gebracht., tijdens hetwelk is afgespro ken de beperking van de bewegingen van eikaars missies op te heffen. Israël wordt in gebreke gesteld De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben gisteren voorge steld dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de Israëlische aan val op een Syrische stelling in maart bestempelt als een „flagrante schen ding" van resoluties van de raad. In de ontwerp-resolutie. die de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië gemeenschappelijk hebben inge diend, heeft voorts ten doel dat de raad er duidelijk bij Israël op aan dringt zich in de toekomst van der gelijk optreden te onthouden. Tweeling gered uit brandende wieg Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag de bovenverdieping van café-restaurant „De Prins van Oranje" aan de Hoofdstraat te Drie bergen in as gelegd. De 11-jarige Joop van Denderen, die de vlam men eruit zag slaan, waarschuwde direct de eigenaar, de heer G. Swaen die toen nog op het nippertje de tweeling van negen maanden, die op de bovenverdieping sliep, kon red den. De wieg, waarin de kinderen lagen, had reeds vlam gevat. De kinderen kregen lichte brandwonden de heer Swaen zelf liep zware brand wonden op. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. De eronder lig gende toneelzaal en het café leden ernstige brand- en waterschade. De brand is vermoedelijk ontstaan door het ploffen van een petroleum kacheltje, dat boven stond. Celebes centrum van paracholera In een rapport van de Wereldge zondheidsorganisatie wordt de vrees uitgesproken, dat de paracholera- epidemie, die op het ogenblik in aan de Zuidchinese Zee gelegen landen woedt, zich zal uitbreiden op een in deze moderne tijd ongekende schaal. De epidemie heeft tot dusver in de Philippijnen tussen twee- en drie duizend doden geëist De ziekte, die overeenkomt met de klassieke of Aziatische cholera, doodt soms 75 van elke 100 mensen die erdoor worden aangetast. In het rapport wordt Ce lebes als het vermoedelijke centrum van de epidemie aangeduid. In vele gebieden is de epidemie onder con trole, doch in Indonesië en de Phi lippijnen woedt zy voort. Half april komen deskundigen uit zestien landen in Manilla bijeen om de situatie te bespreken. Premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie heeft een lichte griep en moet binnen blijven, aldus ls van ge woonlijk welingelichte zijde vernomen. Dit zou de reden zyn van het uitstel van de zitting van de Opperste Sowjet van 10 tot 23 april. NED. HERV. KERK Beroepen te Katwyk aan Zee (7de pred.pl.) L. Kievit te Putten. Aange nomen naar Beriyn-Marlënfelde (Ev. Klrche van Beriyn-Brandenburg) J. Th. Haveman, em. pred. en werkzaam ln de Eavng. Flüchllngsseelsorge te Beriyn. Bedankt voor Hattem (3de pred.pl.) G. J. v. d. Bogerd te Leeu warden. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerjansdam P. Hom burg te Vlisslngen. Aangenomen naar Buenos Aires (Argentinië) (vac. C. van Rijn) (Ned. Geref. Kerken ln Zuid- Amerika) W. H. van Halsema te Wit- marsum. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Ds. H. Knoop te Noordwyk aan Zee zal gedurende 4 maanden hulpdien sten gaan verrichten ln de kerk van Pretoria gedurende de afwezigheid van dr. C. van der Waal en ls gisteren naar Zuid-Afrika vertrokken. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Papendrecht L. S. den Boer te Sassenhelm en I. de Bruyne te Rotterdam-Centrum. Beroepen te Ed- monton-Red Deer (Alta, Canada) (Free Chr. Ref. Church) W. van Heest te Emmen. Aangenomen naar Zwaag- westelnde (2de beroep) W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuld. nylons naar maat Advertentie volmaakte pasvorm - uiterst sterk dus voordelig door lange levensduur De Nederlandse kustvaart fs menten werden geleverd door Radio ton. en metselwerk (grote zaal) moeid. „nu niet meer zeggen en schryven dat er in de grote zaal niets gebeurt en het gemeentebestuur het belang van ker nog een bedrag van een ton ge- I ook deze verbouw ing niet inziet. Het I tegendeel is waar." een prachtig schip rijker gewor den. Het is het 498 ton metende halfkoelschip ..Fes", dat voor rekening van de heer G. Kuur te Haren (Gr.) op de werf van de N.V. E. J. Smit en Zn's Scheepswerven te Westerbroek gebouwd werd. Dit schip, dat in charter gaat varen voor de N.V. Müller en Co. te Rottèr- dam van Rotterdam via Londen naar Noord-Afirka, werd vrij dag tijdens een geslaagde proef vaart aan de reder overgedra gen. Uit alle delen van het land waren genodigden naar Delfzijl gekomen om deze proefvaart mee te maken. Zon der uitzondering hadden zy veel be wondering voor dit schip, dat ge bouwd werd voor het vervoer van fruit, groenten, vis en stukgoederen. De „Fes" heeft een lengte van 76 meter en een breedte van 10.65 meter en wordt voortbewogen door een 1360 pk Smit-Bolnes motor. Het heeft een accommodatie voor 26 man. De I hutten zijn zeer modern ingericht „Laat men", aldus de wethouder, en voorzien van koud en warm stro mend water. Ook het dagverblijf van de bemanningsleden mag er zijn. Becker N.V. te Zeist. De heer M. Aniba uit Leiden maak te als hoofd van de verkoopafdeling van deze firma de reis mee en h{j kon telefonisch aan het bedrijf te Zeist melden dat de radio-installatie en de andere apparaten het goed deden. In de radiokamer staan een tele- fonie-installatie met korte golf van 135 Watt gemoduleerd met 33 kana len, een richtingzoeker-peilontvanger, een echolood en een loudhailer. Het schip is uitgerust met een au tomatische stuurinrichting, die tot volle tevredenheid van kapitein E. Swiers (41) werkte. De overdracht geschiedde op de Eems, nadat men nog eens alle in strumenten had beproefd. De heer E. Smit hield namens de werf een korte toespraak, waarin hij memo reerde, dat de bouw een gunstig ver loop heeft gehad. Hij hoopte, dat de reder veel succes met het schip zou hebben en dat het tot volle tevreden heid van kapitein en bemanning zou varen. Hierna overhandigde hij aan de heer Kuur de scheepspapieren en ging de rederij vlag in top. De heer Kuur dankte de heren Smit voor de wijze waarop zij het schip gebouwd hebben en alle an deren voor de inrichting. „Het ls", zei hij. „een van de modernste schepen waarover de Nederlandse kustvaart thans beschikt". Kapitein Swiers. die reeds 25 jaar bij de kustvaart werkzaam is, hoopt begin volgende week met deze nieu- Voorts is er radar aan boord, een we aanwinst naar Rotterdam te varen Decca-installatie en een uitgebreide! en kort daarna de eerste reis naar I radio-kamer, waarvoor de instru-Noord-Afrika te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5