HET 125-jARIG BESTAAN ff,VOLKENKUNDE" HERDENKT De Twentsche Bank Uitslagen van de Leidse Paasveetentoonstelling Gero-casselle Cj Festiviteiten eind juni 4 Pas na eeuw redelijk behuisd 4 talen (130 ,etter" procent rente Fa. Boekkooi f Cr j °N Mei Op 28 juni a.s. zal het 125-jarig bestaan van het Rijksmuseum Giioor Volkenkunde te Leiden met enkele nog nader vast te stellen festiviteiten worden herdacht. Er bestaan enkele redenen, om »n feeds thans, ruim twee maanden voordien, aandacht te vragen .lofoor dit jubileum van het oudste volkenkundige museum in GrRuropa, dat op wetenschappelijke grondslag is ingericht, if De datum van de jubileumviering is eind juni gekozen, omdat Jan aansluiting wordt gevonden bij het zesde internatioanle con gres van de International Council of Museums, dat in ons land wordt gehouden. De juiste stichtingsdatum van het museum is £3iiet bekend. Vermoedelijk is dit in de zomer van 1837 geweest, witeker in dit jaar. Vroegtijdige aandacht voor het jubileum is wcewenst, omdat reeds voordien activiteiten worden ontplooid, die znpeëindig',l,.d moeten zijn wanneer de viering plaats vindt. Onder 23|neer geldt dit een tekenwedstrijd voor de jeugd, waarvan de brijsuitreiking plaats zal vinden tijdens de jubileumviering. Th In Waaggebouw komt een tentoonstelling Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. En dit geldt zeker voor het onlangs door de Leldse raad aanvaardde wegen- en sanerings plan (in drie fasen). Gelet op de in grijpende veranderingen, welke bij een realisering van dit plan in het stadsbeeld zullen plaats vinden, heeft de raad Indertijd een krediet verstrekt voor het inrichten van een tentoonstelling in het Waaggebouw, welke op 19 juni zal worden geopend. In verband met de voorbereiding van deze expositie is thans een com missie gevormd, waarin zitting heb ben genomen mej. mr. A. J. Ver sprille. gemeente-archivaris, mr. C. H Hlns. secretaris en chef van Openbare Werken, mr. J G. van Rooyen, adj. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer F. C. Mabesone, directeur van de Gem. Bedrijfstech- nische school, ir. J. C. H. Drost, chef van de afdeling Stedebouw en de heren C. L Modderman, ir. K. P Post en J. Hoogbruin van deze I dienst, drs. J. N. ven Wessem. direc teur van de Lakenhal, G. van Weel den. directeur van V V.V.. M. Weima directeur van Markt- en Haven dienst. N. Jasperse, adj. secretaris van deze commissie en de heer H A. Lichtenfeldt. voorlichting. Als advi seur is aan deze commissie toege voegd de heer Will Tweehuysen. Het Rijksmuseum voor Volken- de te Leiden kan eigenlyk eerst i<de laatste jaren, na ruim een eeuw hebben bestaan, op bevredigende Mrijze blijk geven van doelstelling en Vltreven. Dat klinkt vreemd, maar de Eistorie van het museum bevestigt 'jïeze zienswijze. Het begin was de ,hjnrichting van een ethnografisch .njjnuseum op grondslag van een pchenking van Von Siebold. Dit in- 2Jfctituut vond een plaats in het hui dige kantongerecht aan het Rapen burg. Veel meer dan een pakhuis kostbare verzamelingen was dit niet. r* Von Siebold heeft Indertijd met eijn schenking voor ogen gestaan, de pens in zyn aan ons „vreemde" sa menleving te tonen, en daardoor be- ^fcrip te wekken voor het vaak zo ,p^terk afwijkende samenlevingspa- <troon van anderen, in het begin vooral de niet-westerse samenlevin gen in het Verre Oosten. '®T Ruimtegebrek heeft eigenlijk meer JjJan een eeuw lang de verwezenlij king van dit ideaal onmogelijk ge smaakt. Het museum verhuisde, toen W,'t door aanwinsten steeds meer ma teriaal kreeg en daardoor telkens MWeer met ruimtegebrek te kampen «reeg. van het ene „pakhuis" naar het andere. Tot eindelijk in 1933 het voorma- idlige Boerhaave ziekenhuis aan de OJSteenstraat en Binnenvestgracht be schikbaar kwam. Juist in de crisis- Tijd heeft het zeer veel moeite ge- Skost, van deze royale behuizing een volkenkundig museum te maken, [enigszins in de geest van de initia tiefnemers en achtereenvolgende di recties. In 1937 pas kon het museum jivoor het publiek worden openge- gêteld in deze nieuwe behuizing, maar ^spoedig daarna moest reeds een aan- Ovang worden gemaakt met de ont ruiming, omdat de kostbaarste stuk- fjken in verband met het dreigende -oorlogsgevaar in veiligheid dienden te worden gebracht. Men heeft het museum nog tot «1943 geopend kunnen houden, zij het Bdan ook met een zeer beperkte en ^bepaald niet waardevolle collectie ^materiaal. Een bombardement in (1944 bracht wel schade mee, maar ijge rampen voor zover het mu seum betrof althans. Pas na de oor log kon het museum opnieuw wor den ingericht. In 1950 waren de bij na driehonderdduizend nummers van het museumbezit weer geheel bijeen, beschreven, geadministreerd en in een aantrekkelijke vorm geëx poseerd. Nooit gejubileerd Door deze huisvestingsmoeilijkhe den heeft het museum eigenlijk nim mer een bestaansjubileum enigszins groots kunnen vieren. Vandaar dat dit 125-jarige bestaan, over het al gemeen niet een opzienbarende mijl paal. met wat meer festiviteiten wordt omlijst dan voor andere in stellingen gebruikelijk is. Vooral jeugd Onlangs schreven wij reeds over de uitmuntende nieuwe gids voor het museum, die mede ter gelegenheid van het jubileum werd samenge steld. Dit was de eerste „manifes tatie" ter begeleiding van het be staan van een kwart eeuw. Binnenkort worden, als tweede on derdeel, circulaires naar de scholen rondgezonden, die bijzonderheden bekend maken omtrent een teken wedstrijd met betrekking tot het museum. Men wil hierin niet alleen de lagere en middelbare scholen van de inspecties van Leiden en omstre ken betrekken, maar ook de middel bare scholen in de provincies Zuid en Noord Holland en Utrecht. De bedoeling van deze wedstrijd is, een beeld te geven van enig onderwerp uit het leven van de medemens in een willekeurig niet-westers land. waarbij men vrij is het door het museum geëxposeerde materiaal al of niet als richtlijn of basis te ne men. Het is niet alleen de bedoeling van de educatieve afdeling van het mu seum, om hiermede de belangstelling van de jeugd nog meer te stimule ren dan door andere reeds enige tijd gebruikelijke middelen, maar boven dien om een inzicht te krijgen van de reactie van de jeugd op hetgeen het museum biedt. Deze reacties kunnen van zeer grote waarde zijn om een juiste activiteit in de toe komst te ontplooien. Nieuwe opstelling In het kader van het jubileum zyn voorts reeds twee didactische Een kijkje in de nieuw ingerichte schimmenzaal. opstellingen gereed gekomen, name lijk een zaal gewijd aan het schim menspel in Azië en een andere aan de scheepvaart in Indonesië en Oceanië. Men heeft in deze nieuwe zalen naar een overzichtelijke en ruime benevens duidelijk ook foto- Advertentie 10 vinger syst. Jl MT blind rhythm. grepen p. minuut) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Een van de scheepsmodellen in de schepenzaal, die ter gelegen heid van het jubileum in een nieuwe trant werd opgebouwd. grafisch toegelichte opstelling ge streefd. die weliswaar een ernstig be roep deed op de beperkt beschikbare ruimte, maar niettemin de attracti viteit zozeer verhoogde, dat slechts van een bijzonder succes kan wor den gesproken. De onlangs ingevoerde filmvoor stellingen op de zondagmiddagen blijken zeer goed in de smaak te vallen. Wijder horizon De prijzen voor de reeds genoem de tekenwedstrijd zullen worden uit gereikt bij de opening van een ten toonstelling van het beste ingezon den materiaal. Dit zal ongeveer sa menvallen met de opening van een expositie onder de titel „Naar wijder horizon", waarin aandacht zal wor den gevraagd voor de wijze, waarop de beeldvorming over de „vreemde" buitenwereld in Nederland wordt be- invloed: een onderwerp dat ook weer direct verband houdt met de wijze, waarop de directie van het museum in de toekomst het beleid ten aan- In de week van IS—19 april wacht de Leidenaars een kleuren film van grote culturele waarde, namelijk de authentieke opera ,,Der Rosenkavalier" van Richard Strauss, vooral niet te verwarren met de „walskoning" Johann Strauss, ofschoon de wals uit „Der Rosenkavalier" al evenzeer wereld- bekendheid heeft verkregen. Der Rosenkavalier" is in 1960 gedurende vijf voorstellingen op het celluloid vastgelegd in hef Festspielhaus te Salzburg, voorstel lingen, die naar bekend steeds het „neusje van de zalm" op muzikaal gebied geven en uitmunten door een superieure bezetting onder directie van niemand minder dan de befaamde Herbert von Kara jan. Die unieke bezetting wordt gevormd door vocale beroemdheden als Elisa beth Schwarzkopf (Prinses von Wer- denberg), Otto Edelmann Baron Ochs von Lerchenau), Sena Jurinac (Octavian). Erich Kunz (Herr von Faninal), Anneliese Rothenberg iSo. phie» en vele anderen, wier reputatie wijd en zyd vermaard ls. Voorts werken aan de opera mede het Weens Philharmonisch Orkest, het koor der Weense Staats Opera, het Mozarteum Orkest en het Ballet van de Weense Staats Opera. Zowel opera-, film- als balletlief hebbers zullen ongetwijfeld aan deze niet minder dan drie uur en acht mi. nuten durende Paul Czinnerproduk- tle, welke uitsluitend in de avond voorstellingen in het Lidotheater ver toond zal worden, hun vreugde kun nen beleven. Vooral onze stadgenoten en zij uit wijde omgeving, die op operagebied zo stiefmoederlijk bedeeld zijn, wordt de zeldzame kans geboden nu eens ein delijk kennis te maken met een der meest hoogstaande werken uit de operalitteratuur. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. De panden be staande uit 7 beneden- en 7 boven woningen enz. aan de De Sitterlaan 1, la; 3, 3a; 5, 5a; 7, 7a; 9, 9a; 11. 11a en 13, 13a tezamen in bod; f144.000 z\jn uit de hand verkocht. In het Stedelijk Museum te Schiedam wordt in samenwerking met het Rijksmuseum van Oudheden alhier, van 14 april tot 4 juni de expositie „Nederlandse opgravingen in Egypte" gehouden. Uw geld bewaren tot max. f. 25.000., op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 170 kantoren in Nederland zien van de museum-taak tegenover het grote publiek denkt te voeren. Onder dezelfde titel als deze jubi leumtentoonstelling zal tegen die tyd een zeer kostbaar geillustreerd boekwerk verschijnen, dat dezelfde materie behandelt, en dat ls samen gesteld door de huidige directeur dr. P. H. Pott, Vrienden Een andere jubileum-activiteit is de oprichting van een Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, die een vaste band tussen de belangstellenden en het museum in het leven wil roe pen. Het ligt in de bedoeling deze vereniging op 18 april a.s. officieel op te richten in een bijeenkomst, aansluitende aan een die dag te houden lezing. De tegenwoordige behuizing van het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat. De jury van de Paasveetentoon stelling die gisteren werd gehouden zag zich voor een moeilijke taak ge plaatst om de prijzen toe te kennen, want de aanvoer was groter dan ooit. Uiteindelijk kwam zij tot de volgen de conclusie: Runderen, uitsluitend zwartbont en zwart- of roodblaar: Afgewisselde gemeste koeien: S. N. HeemskerK, De Kwakel; G. Roos II, Abbenes, eerv. verm.; P. Roos, Ter Aar, le pr. Gemeste koeien met niet meer dan 6 brede tanden: P. J. van der Eijk, Benthuizen, ereprijs (kampioen); P. en J. v. d. Geest, Oud-Ade, eervolle vermelding. Gemeste koeien met niet meer dan 4 brede tanden: J. L. Dekker, Beem- I ster. erepr.; A. J. van Leeuwen, Oud- Ade, eerv. verm.; G. Roos, Abbenes II, erepr.; L. Warmenhoven, Wate ringen, le pr.; E. C. Westgeest, Was. senaar, erepr. Gemeste koeien met niet meer dan 2 brede tanden: A. Bruynis, Lisse; Joh. Groeneveld, Aalsmeer, le pr.; O. de Kok, Nw. Vennep, erepr.; G. Roos II, Abbenes, 3 ereprijzen, 2 le prijzen en 1 eerv. verm. Groepen uit de rubrieken 14: G. Roos II, Abbenes, erepr. Gemeste ossen: M. Kroon, Abbe nes. eerv. verm.: D. Rademaker, Wieringerwerf, eerv. verm. en erepr.; K. v. d. Spek, Abbenes. erepr.; Gebr. C. en Th. de Vlieger, Abbenes 2 eerv. vermeldingen. Afgewisselde gemeste koeien: H. Baars. Nw. Vennep, eerv. verm.; O. de Kok, Nw. Vennep, 2 eerv. vermel dingen: P. Noordam I, Hazerswoude, eerv. verm.: D. Rademaker, Wierin gerwerf, 2 eerv. vermeldingen; Fa. G. Roos en Zoon, Vijfhuizen, 2 eerv. vermeldingen en 1 erepr.; G. Roos, Abbenes. 1 erepr. en le prijs; M. Roos, Nw. Vennep, eerv. verm.; Ge broeders Spronk, Zoetermeer, 2 ere prijzen; E. C. Westgeest, Wassenaar, erepr.; A. M. Ammerlaan, Zoeter meer, 3 le prijzen. Gemeste koeien met niet meer dan 6 brede tanden: T. v. d. Broek, Am sterdam. erepr.: D. C. van Leeuwen, Hoofddorp, 3 le prijzen en 1 ereprijs; Kernproef in Nevada De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft gisteren in het proefterrein van Nevada andermaal een zwakke ondergrondse kernbom tot ontploffing gebracht. VOOR CHEMISCH REINIGEN VERVEN Smit Röntgen viert feest met Saelia De ontspanningsvereniging van Smit Röntgen vierde gisteravond feest. En hoe! Het Antonius Club huis was propvol, tijdens het optre den van de artiesten, van wie de één een al even bekende naam had als de'ander, en gedurende het gezellig samenzijn daarna. Het programma moest in verband met ziekte van Joop Doderer worden gewijzigd. De kwaliteit van het ge- bodene heeft er echter niet onder be hoeven te lyden. Sacha Dënisant zong haar levensblije liedjes met verrukkelijk veel vaart, Carla Lahn- stein liet haar poppen onafgebroken aan het woord, Dick Engelbracht J. v. d. Maarl, Hoofddorp, le pr. en erepr.; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, 3 erepryzen; Jac. Pronk, Amsterdam, erepr.; D. Rademaker. Wieringer- weri, 2 le pryzen; Fa. G. Roos, Vyf- huizen, 5 le pryzen, 1 eerv. vermel- aing en 3 erepryzen; G. Roos II Ab benes, 3 erepryzen; M. Roos. Nw Vennep, ereprijs; P. Roos, Ter Aar, 2 erepryzen; E. J. v. d. Spek. Bleys- wyk, erepr.; J. v.d. Maarl, Hoofddorp, erepr. i. v. d. Broek, Amsterdam, le prijs; P. v. d. Eijk, Hazerswude, ereprijs; P. J. v. d. Eyk, Benthuizen, 2 ere prijzen; P. J. v. d. Eijk, Benthuizen, 2 eerste prijzen; O. de Kok, Nw. Ven nep, le prys en ereprys; J. v.d.Maarl Hoofddorp, 2e prys en 2 eerste prij zen; J. J. Meyer, Hoofddorp, le prys; Jac. Pronk, Amsterdam, le prys en 2 erepryzen; D. Rademaker. Wie- ringerweit le prijs en eerv. vermeld.; D. Rademaker, Wieringerwerf, ere prys en eerv. verm.; Fa. G. Roos z.n„ Vyfhuizen, eerv. verm. en le pr.; G. Roos II, Abbenes, ereprys en eerv. verm., K. Roos, Bovenkerk, eerv. ver meld.; M. Roos, Nw. Vennep, le pr.; P. Roos, Ter Aar, ereprys; Gebr. Spronk, Zoetermeer, ereprys; Adr. Stokman P. P. Clemens, Abbenes, ereprys; E. C. Wesigeest, Wassenaar, ie prys en 2 erepryzen. Gemeste koeien ..ico niet meer dan 2 brede tanden: P. C. Biemond, Ab benes, eerv. verm.; T. v. d. Broek, Amsterdam, ereprijs; P. J. v. d. Eyk, .tteninuizen, ereprys; Joh. Groeneveld Aalsmeer, eerv. verm., ereprijs en le prys; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, eerv. verm.; Fa. G. Roos Zn., Vijfnuizen, eerv. verm.; G. Roos II, Abbenes, ere pr.; K. Roos, Bovenkerk, eerv. verm.; P. Roos, Ter Aar, eerv. verm. en ere prijs; P. Verboon, Wassenaar, le pr. Groepen minstens 4 stuks van één eigenaar: P. J. v. d. Eyk, Bent huizen (kampioen groep); J. v. d. Maarl, Hootddorp ires. kamp. groep) Fa. G. Roos Zn., Vijfhuizen (le pr.) G. Roos II, Abbenes, (le ereprijs); P. Roos, Ter Aar (2e ereprijs). Dikbillen slachtrijp met niet meer dan 4 brede tanden: D. C. van Leeuwen, Hoofddorp, le prijs; J. van Waay, Hazerswouoe, ereprys tres. kamp.i, ereprijs (kamp.i en le prys. Dikbillen slachtryp met niet meer dan 2 brede tanoen: A. M. Am merlaan, Zoetermeer, ereprys. Gemeste stieren: J. R. Brouwer, Den Haag, ereprys; Fa. J. M. Knoop Zn.. Nw. Vennep, eerv. verm. en le prys; O. de Kok, Nw. Vennep, ere prijs; T. v. d. Mey, Leiderdorp, eerv. verm.; Gebr. Spronk, Zoetermeer, ereprys (res. kamp.) en le prys. Genieste ossen: J. L. Dekker, Beem- ster, ereprys; P. v. d. Eyk, Hazers woude, ereprijs; J. H. J. v. Hulsen, Badhoevedorp, ereprijs; D. C. van Leeuwen, Hoofddorp, ereprys; K. v. d. Spek, Abbenes, ereprijs; J. Vonk, Nw. Vennep, geen prys; Fr. West geest, Katwyk a. Zee, ereprijs (kam pioen ossen I. Ossen zonder brede tanden: J. H. J. van Hulsen, Badhoevedorp. ereprys. Guiste koeien: Guiste koeien het CHEMISCHE WASSERIJ bracht een indrukwekkend aantal imitaties en Jan Blaazer vertelde allerlei grappen. Er viel verder nog gemakkelyk in het gehoor liggende accordeonmuziek te beluisteren en het programma vermeldde ook een Hongaarse fantasie, waarby werd ge danst. Na de pauze kreeg iedereen gelegenheid om zich op de gladde vloer te begeven, daartoe uitgeno digd door muziek van „The Game Breakers". meest geschikt voor de vetweiderij: Fa. G. Roos Zn., Vijfhuizen, 2 le pryzen: G. Roos II, Abbenes, erepr. Guiste koeien het meest geschikt voor de vetweiderij zonder brede tanden: Nic. Bos, Hoofddorp, erepr. T. v. d. Broek, Amsterdam, ereprys en eerv. verm.; H. Cohen, Wassenaar, 3 eerv. verm.; H. Cohen, Wassenaar, 2 eerv. verm. en ereprijs (res. kamp.); H. Hogendoorn, Zwammerdam, ere prys; O. de Kok, Nw. Vennep, erepr.; P. Roos. Ter Aar. 3 erepryzen; Gebr. Spronk, Zoetermeer, ereprijs (kamp.i Ossen geschikt voor de vetweidery: T. v. d. Broek, Amsterdam le prijs en ereprys. Kalveren: gemeste kalveren geen dikbillen: F. den Dubbelden, Rijnsa- terwoude, le prijs - zwartbont; J. v. Keulen, Holl. Rading, erepr. - Zwart bont, J. C. Klerk, Hazerswoude, le prijs - Zwartbont en ereprys - Zwart bont; Gebr. Lonkhorst, Staverden, ereprijs - Roodbont en le prys Rood bont en ereprijs Roodbont; Oost- dam en Hartveld, Langeraar, le pr. - Zwartbont; Oostdam en Hartveldj Langeraar, ereprys - kamp. Zwart bont). J. v. d. Spek, Moerkapelle, erepr., zwartbont, erepr. (res. kamp. zwart bont) C. v. d. Stelt, Haarlemmer meer, le pr.. zwartbont; Th. v. d. Ven. Veghel, erepr. (kamp. rood bont). erepr. (res. kamp. roodbont), erepr. roodbont)Woudenberg, Westbroek, erepr. roodbont. Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero_specialist. Officiële publikatie STEMMEN BIJ VOLMACHT De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeen tesecretarie. afdeling Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zyn de formu lieren om by volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Ge meenteraad. De gelegenheid tot het stemmen by volmacht ls opengesteld voor de kiezer, die mededeelt vermoedeiyk niet ln staat te zullen zyn ln persoon aan ue stemming deel te nerrven. Het verzoekschrift moet uiterlijk 16 mei a.s. ter secretarie der gemeente, ln welker kiezersreglster de kiezer op de dag der kandidaatstelling (17 april a.s.) ls opgenomen, worden Ingediend. LEIDEN. 7 april 1962. De Burgemeester voornoemd, J. C. van Schalk. Weth. loco-Burgemeester. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op maandag 16 april 1962. krachten het bepaalde bij arti kel 17 der Verordening op 'wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, ka den. pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zyn en zonder ver hindering door of vanwege rechtheb benden voor het publiek verkeer open staan. alsmede over alle wateringen on sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, bulzen, toegangskokers en dergelijke werken, voorzover die byzonder eigendom zijn. LEIDEN. 7 april 1962. Burgemeester en Wethouder® van Lelden, de Secretaris, J BOOL de Burgemeester. J C VAN SCHAIK. Weth. loco-Burgemeester. ^Ipgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 april 1962 Tweede blad no. 30624 Leiden in de toekomst Der Rosenkavalier komt in Leiden OUDE VEST 189 TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3