Dr. J. H. van Roijen voor overleg naar Nederland Nieuwe OAS-terreur in Algerije: 40 doelen Ketel ontploft: één dode en 4 gewonden Frontale botsing eist drie levens latsfe nieuws Den Haag: „Valse propaganda Djakarta" ONDER DRUK VAN AMERIKA? In Algiers en in de hergen 37 extremisten aangehouden In Rotterdam INDONESIË (in beginsel) AKKOORD Antara: Sorong omsingeld MIJNENVELD BANANEN WEERBERICHT ORGELS en PIANO'S (9ud teitws ^gericht 1 maart 1860 ÏUW I ZATERDAG 7 APRIL 1962 No. 30624 fLEIDSCH DAGBLAD 11G k »recLe UI A van i-hsnoeck te o Jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOO* i-EIDEN EN OMSTREKEN 18.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 time en c kei t zii :e ki SS (Van onze Amerikaanse correspondent) De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van oijen, is vandaag op Schiphol aangekomen voor een consultatie et de Nederlandse regering. Hij weigerde op vragen van ver- kggevers te antwoorden. kijn reis wijst erop, dat men zich in Den Haag serieus zal moeten jraden over de mogelijkheid om de twee elementen te combineren, die mpectievelijk door Indonesië en Nederland op de voorgrond zijn gesteld, [weten een overdracht van het bestuur van Nieuw-Guinea aan Indonesië krzijds en een garantie voor de zelfbeschikking der Papoea's ander- pe bemiddelaars in het conflict over Nieuw-Guinea schijnen zoals sieren al gemeld deze twee elementen tezamen te hebben gebracht I een suggestie, die aan Djakarta en Den Haag is voorgelegd. Het woord zou dus aan Den Haag zijn. Dr. Van Roijen, die uiteraard alles afweet van Amerika's streven, zal een belangrijke rol kunnen ver vullen in zijn consult met de rege ring. Hoe deze gesprekken zullen uit vallen is op het moment nog onzeker, al wordt er van verschillende zijden reeds op gewezen, dat de Nederlandse regering streeft naar een vorm van interim beheer, welke voor de Pa poea's onder internationale garanties waarborgen geeft op het stuk van de zelfbeschikking. De Nederlandse rege ring zou daarbij inderdaad denken aan een aangepaste versie van het plan Luns. Een periode van twee jaar, gedurende welke het Nederland se bestuur door een Indonesisch ap paraat zou worden vervangen, acht men gezien de ontwikkeling van Nw- Guinea, echter te kort. Den Haag heeft zich tot nu toe echter van elk commentaar onthouden. tekent, dat er thans een zekere pres sie op Nederland wordt uitgeoefend. Wat er over de suggesties van Bun ker tot dusverre bekend is geworden, is niet volledig genoeg om na te gaan of in de praktijk zijn voorstellen kunnen worden verwezenlijkt. Eind vorige maand schreven wij reeds, dat Soekarno door zijn ant woord aan Kennedy zou kunnen pro- I beren de schuld van de stagnatie op Nederland te schuiven, terwijl hij te vens zou kunnen hopen dat Amerika j ook enige druk op Nederland zou gaan uitoefenen. Het een zowel als het ander lijkt thans te zijn geschied, te oordelen naar de indruk die men te Washing ton van de stand van zaken kan op doen. jakarta reageert „vrij goed" op het oorstel-Oe Thant ijn ils bemiddelaars in het dispuut men globaal aanduiden Oe ant, de waarnemend secretaris- ïeraal der Verenigde Naties, Bun- de Amerikaanse bijzitter tijdens vooroverleg, en niet te vergeten Amerikaanse regering, 'oen president Kennedy eind art bij Soekarno erop aangedron- had zijn onderhandelaar wederom ar Amerika te zenden, kon men wachten, dat de Indonesische pre- ent zich in principe bereid zou klaren om Malik te doen terug- en. doch tevens kon men voorzien, Soekarno zou betogen dat een rvatting van het overleg alleen zin hebben indien er klaarheid zou arseen gebracht in de kwestie van overdracht van het bestuur. (tr#e suggestie, die Bunker thans aan derland en Indonesië moet hebben jorgelegd, lijkt een geleidelijke over- er acht van het bestuur in het voor licht te stellen, doch tevens pr Wjnt tegemoet te zijn gekomen aan Nederlandse wens om de zelfbe- ikking der Papoea's te garande- Bunker opereert stellig niet op n gelegenheid doch werkt nauw en met het State Department en Thant. :eeds tijdens de eerste fase van het iroverleg moet Bunker hebben ge- [gereerd de Nederlandse ambtena- geleidelijk terug te trekken uit uw-Guinea en gaandeweg door lonesische ambtenaren te vervan- Deze procedure schijnt opnieuw belangrijk element te zijn in de igste suggestie, gekoppeld wel te •staan aan het voorstel om aan de irenigde Naties tijdelijk het opper- toe te kennen. Dit laatste ele- ;nt vond men reeds in het plan en in de daaraan verwante izzaville-resolutie, die in de Alge- me Vergadering van de V.N. wel simpele meerderheid kreeg, doch inzienlijk tekortschoot om de ver ste meerderheid van tweederde te len. Naar verluidt zou het V.N.- :ag tevens moeten garanderen, dat Papoea's te zijnertyd gebruik kon- in maken van het recht tot zelf- ihikking. Goed ontvangen De suggesties schijnen in Djakarta goed te zfjn ontvangen. Hoewel minister van Buitenlandse Zaken, ebandrio, officieel geweigerd heeft mmentaar te geven over het voor- ;1 van Oe Thant, zou hy zich te- nover de Amerikanase ambassadeur ines vrij optimistisch hebben uitge- ten over de hervatting van het oroverleg. Trouwens, ook in krin- n in de omgeving van de Indone- Bche regering wordt thans melding maakt van het nieuwe bemidde- igsvoorstel. President Soekarno, zo irdt in deze kringen gezegd, zou het lorstel, dat dus om er meer een in- rnationaal beheer over Westelijke euw-Guinea van twee jaar zou in- luden, hebben goedgekeurd. Officieel weet ook het Amerikaanse inisterie van Buitenlandse Zaken ets. Woordvoerder Lincoln White irklaarde gisteren, dat hij niets kon eedelen. ..Onze positie blijft onver- iderd. wij hopen dat de twee par en weer tot een hervatting van de spreking zullen overgaan en dat t zal leiden tot een vreedzame op- ssing van de kwestie", zei hij echts. Waarnemers zijn echter van ening, dat het State Department >1 goede moed' is. Maar het simpele feit, dat het woord thans aan Den Haag is, be- De Gaulle riep op tot ja-stemmen bij referendum V1 Gisteren zijn in Algerije veer tig doden gevallen, 31 moslims en 9 Europeanen. Het aantal gewonden bedroeg resp. 21 en 3. Gisteravond deelde het Fran Eén dode en vier gewonden waren er gistermiddag te be treuren bij een ontploffing, die zich om even over half vier voordeed in het ketelhuis van de N.V. Chefaro aan de Keile- weg in Rotterdam. Een verwar mingsketel sprong uit elkaar. Een groot geluk bij dit ongeluk was dat men doende was het ketelhuis te verbouwen, waardoor een van de zij muren was weggebroken. De lucht druk. die door de ontploffing ont stond, vond dus een weg naar buiten en de vloer van de verpakkingsafde ling boven het ketelhuis heeft het daardoor kunnen houden. Op die ver pakkingsafdeling werkten op het mo ment van de ontploffing een dertig tal meisjes De klap, waarmede de ontploffing gepaard ging, was enorm en tot ver in de omtrek te horen. Twee andere muren van het ketelhuis, waarvan een de afscheiding vormde met een werkruimte, werden vernield. De ra vage was groot. Uit die chaos van steenhopen werden vijf slachtoffers gehaald. Zij allen waren op het mo ment van de exploisie in het ketel huis werkzaam geweest. Een van hen overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. Het was de 31-jarige Rotterdamse machinist W. Slink. Verder werden gewond: de 23- jarige A. Ram uit Schiedam, zijn 23- jarige stadgenoot P. de Jager, de 57- jarge W. Schermer uit Rotterdam en de 25-jarige J. Berkelbach, even eens uit de Maasstad. Zij kregen al len min of meer ernstige brandwon den en een shock. Merkwaardig goed is de heer J. J. M. Sluijter, die in een kantoor van een brouwerij op ongeveer 15 meter afstand van het ketelhuis werkte, er af gekomen. De stukken puin sloegen dwars door zijn kantoor met glazen wanden en beschadigden een auto in een daar weer achter gelegen gara ge. De heer Sluijter kreeg geen schram. Een sjaal daarentegen, die naast hem op een stoel hing, ver se hoofdkwartier in Algiers mede, dat in de loop van de dag in het gebergte van Ouersenir ten zuiden van Orleansville twintig leden van een OAS- groep van ex-kolonel Gardes gevangen zijn genomen, onder wie één vrouw, die de secreta resse van Gardes zou zijn. Vei ligheidstroepen voerden gister ochtend een razzia uit in het gebouw van de universiteit van Algiers. Volgens welingelichte zijde werden daarbij tenminste zeventien van de OAS aange houden, die zich daar schuil hielden. Vijf van hen waren deserteurs uit het Vreemdelin genlegioen. Ook werd een grote hoeveelheid wapens gevonden. Europeanen in Algiers, vooral in de wyk Bab-el-Oued, hadden giste ren hun balkons met de Franse drie kleur behangen als protest tegen het referendum van zondag a.s. in Frankrijk. Tot deze vlagcampagne is opgeroepen door de „Je suis Fran- ?ais"-beweging. De voorzitter en twee ondervoor zitters van de defensiecommissie van de Franse Kamer hebben hun ont slag Ingediend als protest tegen de weigering van de regering een dele gatie uit deze commissie naar Alge rije te laten gaan voor een onder zoek naar het incident van 26 maart, toen militairen geschoten hebben op mensen die ten gunste van de O.A.S. betoogden. Drie leden van de com missie voor staatsrecht hebben om dezelfde reden ontslag genomen. In een toespraak voor radio en te levisie heeft president De Gaulle het volk gisteren aangespoord bij de van Algerije. De president verdedig de krachtig de manier om belang rijke besluiten door het volk zelf te laten nemen. Hij noemde het de meest democratische gang van za ken die er bestaat. In Algiers kwam het beeld van De Gaulle goed op de tv-schermen. maar het geluid werd door een OAS uitzending gestoord. Men gaf jazz muziek en een nieuwsbulletin. De stem van de president was op de achtergrond nog hoorbaar. De Fransen kunnen zich morgen met „ja" of „neen" uitspreken over de Frans-Algerijnse overeenkomst van Evian en het verzoek van De Gaulle hem speciale bevoegdheden te verlenen. De politieke campagne, die aan dit referendum is vooraf gegaan, is de rustigste geweest die men in Frankrijk ooit heeft meege maakt. Er zijn bijna geen openbare bijeenkomsten geweest en het aantal aanplakbiljetten was bijzonder klein. De regering schijnt hoofdzakelijk te vertrouwen op de overredingskracht van De Gaulle. Regeringsdeskundi gen verwachten rond 17 m iljoen „ja"-stemmen (het aantal kiesge rechtigden bedraagt 27 miljoen). Bij de volksstemming in januari 1961 bedroeg dit aantal iets meer dan 15 miljoen. Men vroeg de Fransen toen de politiek van zelfbeschikking voor Algerije goed te keuren. De commu nisten hebben hun aanhangers aangeraden „ja" te stemmen (hun slagzin is: ja tot de vrede maar niet tegen De Gaulle). Een peiling van de openbare me ning de vorige week verricht, toon de aan, dat 76 procent van de on dervraagden De Gaulles politiek in Algerije steunt en dat ruim de helft van mening Is dat de OAS terrein verliest. Russen lanceren nieuwe kunstmaan KOSMOS - 2 Gisteren is een nieuwe Rus sische kunstmaan, de „Kosmos- 2" in een baan om de aarde gebracht. De Spoetnik is gelan ceerd in het kader van het pro gram tot verkenning van de hoogste lagen van de damp kring en de kosmische ruimte. De baan van de „Kosmos 2" wijkt slechts in geringe mate af van die welke berekend werd. Behalve wetenschappelijke ap paratuur is onder meer een korte-golfzender ingebouwd die uitzendt op 20.005 megaherz en 90.0225 megaherz. De Spoetnik draait in 105.5 minu ten om de aarde. Haar baan maakt een hoek van 49 graden met de evenaar en de grootste afstand tot de aarde is 1.560 kilometer en de kleinste 213. De „Kosmos 1" werd op 16 maart gelanceerd. Het doel van beide kunstmanen is o.m. gegevens te verzamelen over de concentratie van geladen deeltjes in de ionosfeer, de stralingsgordel rondom de aarde, de oorspronkelijke samenstelling van de kosmische stralen en de veranderingen in hun intensiteit en het magnetisch veld van de aarde. Gistermiddag arriveerde het echtpaar Armand en Michaela Denis bij miljoenen mensen bekend door hun tv-filmserie Luipaard op schoot" op SchipholHaarlemse bloemen meisjes begroetten het echtpaar dat vandaag is doorgereisd naar Paramaribo. toonde flinke brandgaten! Er moet volksstemming van morgen „ja" te dus ook een steekvlam geweest zyn. zeggen op zijn politiek ten aanzien 'e Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag verklaard, dat Indo nesië in beginsel akkoord kan gaan met het nieuwe voorstel, dat af komstig zou zijn van de waar nemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, voor een regeling van de kwestie-Nieuw- t Guinea. Pet voorstel zou een V.N.-beheer over westelijk Nieuw-Guinea ge durende enkele jaren inhouden, j waarin de Nederlandse autoriteiten zouden worden vervangen door In- donesiërs. Later zou een volksstem ming worden gehouden. Jongetje (6) oiuler vrachtauto gelopen Een verkeersongeval op de Rijksweg 33 tussen Emmen en Gieten heeft gistermiddag nabij het Drentse stadje Gieten het leven gekost aan drie personen. Drie andere personen werden zwaar en een vierde werd licht gewond. By dit ongeval kwam een perso nenauto, waarin vier personen zaten, frontaal in botsing met een bestel auto, met twee inzittenden. Omtrent de oorzaak van de botsing staat nog niets vast. Vermoedelijk is de bestel auto op de linkerweghelft terecht ge komen. Om het leven kwamen mevr. J. van Woerden-Schakel (44) uit Veendam de heer J. Batting (67 jaar) eveneens uit Veendam en de 64-jarige vishan delaar H Meskendorp uit Groningen. In het Stads- en Academisch zie kenhuis in Groningen werden opge nomen de heer P. van Woerden, di recteur van de Dienst Gemeente werken uit Veendam, zijn veertien jarige zoon H. C. van Woerden en mevr. G. Meskendorp, een schoon dochter van de overleden heer Mes kendorp. Zyn zoon, de heer G. Mes kendorp uit Groningen kon. na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis terugkeren. De beide auto's werden totaal ver nield. Het verkeer over de weg was twee uur gestremd. Het totaal vernielde wrak van de Volkswagen. Op de hoek van de Damstraat en de Kanaalstraat te Utrecht is gis termiddag de 6-jarige Edwin M. Up- hoff tegen een betonmixervrachtauto opgelopen. Zyn hoofd kwam onder één der achterwielen terecht. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op een zebrapad. De chauffeur van de betonmixer had enkele voetgan ger?: laten oversteken. Op het mo ment dat hy optrok, kwam Edwin aanhollen. Hij liep pardoes tegen de zijkant van de vrachtauto aan. In het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Groningen is gisteren overleden de 38-jarige H. Arends uit Valthermond, die een dag tevoren betrokken was bij een verkeersonge val in zijn woonplaats, toen hij met zijn rywiel in botsing kwam met een vrachtauto. Het Indonesische persbureau „An tara" heeft de wereld verkondigd, dat „bataljons guerrillastrijders, be staande uit Papoea's uit Nederlands Nieuw-Guinea, op het vasteland van Nieuw-Guinea het petroleumcentrum Sorong vrijwel omsingeld hebben." Officiële woordvoerders in Den Haag hebben er nog eens met nadruk op gewezen dat ook dit bericht past in het kader van de huidige mislei dende propaganda van de zijde der Indonesiërs met de vooropgezette be doeling om ook in Nederland ver warring te stichten. „Antara" weet het echter smeuiïg op te dienen: „De guerrillastrijders hebben een grootscheepse aanval ge_ daan op de Nederlandse troepen, die Nieuw-Guinea verdedigen en die gro tendeels bestaan uit soldaten zonder gevechtservaring, die pas zijn aange komen in Nieuw-Guinea." Verder juicht „Antara", dat „het eiland Waigeo praktisch in handen van de guerrilla's is en dat op het langs zonegrens De Oostduitse regering heeft langs de zonegrens met West-Duitsland een vijfentwintig meter breed mij nenveld laten aanleggen, aldus me dedelingen van twee in Mtinchen aangekomen onderluitenants, die uit het Oostduitse volksleger zijn gede serteerd. Volgens het tweetal, de 24-jarige Joachim Fischer en de 21-jarige Giinther Klein van de grenstroepen van het ..volksleger", staat nu vlak aan de zonegrens een ruim een me ter hoge heining met daarachter een tien meter brede omgeploegde strook grond. Daarachter komt een 25 me- terbreed mijnenveld, aan beide kan ten met prikkeldraad afgezet. Hier sluit een 130 meter brede strook bij aan waarin alle bomen zijn geveld en huizen afgebroken. Op een strook van 500 meter breed daarachter mag slechts laag gewas groeien en daarop volgt, het vijf kilometer brede gebied dat slechts met speciale vergunning betreden mag worden. Bovendien zouden na augustus jl. nog elektrische waarschuwingsinstal laties en hinderlagen zijn aangelegd. eiland Gag heftige gevechten gaande zijn tussen hen en de Nederlandse troepen. Deze laatsten leden hevige verliezen en een aantal Nederlandse militairen is gevangen genomen". In Den Haag weet men van niets! Radio-Djakarta heeft gemeld, dat president Soekarno bij het Indone sische parlement het wetsontwerp be treffende algemene mobilisatie heeft ingediend. De Indonesische minister van Voor lichting en voorzitter van de Natio nale Planraad, Mahommed Jamin, heeft verklaard, dat krachtige uit voering van president Soekarno's be vel tot „bevrijding" van westelfj k- Nieuw-Guinea voorrang wordt gege ven boven diplomatie. Het belangrijk, ste is nu de bezetting van het vaste land van Nieuw-Guinea, zo zei hij. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendge. maakt, dat Indonesië de verantwoor delijkheid voor de beschieting van een uit Okinawa afkomstig Japans vissersvaartuig by Morotal door een Indonesisch vliegtuig dinsdag j.l. op zich heeft genomen. Vijf 'dodenwegen' in West-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) Het hoofd van de Amerikaanse militaire politie in West-Duitsland heeft een waarschuwing laten horen, die ook voor Nederlandse reizigers interessant is. Volgens hem bestaan er in de Bondsrepubliek vyf „doden wegen" en wel: het stuk autobahn FrankfurtMannheimHeidelberg; de weg no. 40 tussen Kaiserslautern en Landstuhl: de weg no 6 van Lam- hausen bij Bremerhaven tot de op gang naar de autobahn by Bremen; de weg no 19 van Ulm naar Obers- dorf en tenslotte de weg no 2 van München naar Garmisch - Parten- kirchen De Westduit.se minister van Justi tie, dr. Wolfgang Stammberger, is gisteren op de autoweg bij Stuttgart bij een meervoudige autobotsing ge wond. Hy is met een hersenschud ding naar het ziekenhuis overge bracht. De Westberlynse burgemeester Wil ly Brandt is donderdag ternauwer nood aan een ernstig ongeluk op de autoweg tussen Frankfort en Darm stadt ontsnapt. Hij was op weg naar een vergadering in Esslingen. Toen de chauffeur van de dienstauto, waarin hij gereden werd, wilde rem men om zich in een file bij een weg versmalling te voegen, brak de rem leiding en de wagen raasde met een snelheid van 130 km per uur op de file af. De chauffeur wist echter met een slalom-manoeuvre de auto ora de file heen te krygen en met een ruk naar rechts in een parkeerhaven terecht te komen waar de auto al leen maar een Amerikaanse vracht wagen schampte. WISSELVALLIG Blykens het weeroverzicht. dat het KNMI vanmorgen om 10 uur ver strekte, zal vannacht een koufront ons land met regen passeren, waarna onstabiele polaire lucht met weste lijke winden zal binnenstromen. De temperaturen zullen dan weer dalen. De koude lucht is minder vochtig, zodat morgen enkele opklaringen mo gen worden verwacht. Er zullen ech ter ook plaatselijk enkele buien val len. Het weer blijft dus wisselvallig. 8 APRIL Zon op: 6.01 uur; onder: 19.24 uur. Maan op: 8.26 uur; onder: u. Hoogwater te Katwijk te 5.38 en 18 01 uur. Laagwater te 1.27 en 13.56 uur. (9/4 hoogwater te 6.23 en 18.48 u. laagwater te 2 08 en 14.33 uur). Dit nummer bestaat uit 18 pagina's en een Bijvoegsel pnnT bqdegraven UUU I Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst ELEKTRONISCHE ORGELS Uit het Leidsch Dagblad van 1 8 April 1862: Algemeene staat der be- volking in het Koningr. d. Nederl. naar de jongste volks- telling op 31 Dec. 1859. O.a. I Prov. Z-Holland 619.380. Lei- i den 17.361 mannen en 19.713 i vrouwen, tesamen 37.074 per- i sonen. - Een commissie van studen- i ten der Utrechtsche Hooge- i school heeft zich begeven tot i Prof. Miquel, met het verzoek om te bedanken voor de be- trekking van directeur van I 's Rijks Herbarium te Leiden i De Hoogleeraar zou dit ver- i zoek in ernstige overweging i nemen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1