in KAMER en TUIN Film stelt religie als menselijk probleem' y I „Starren" beslaan niet mee Vader moet kiezen dochter of principe Life for Ruth" DIA'S OF FOTO'S IN KLEUR? enkele sociale problemen hebben durven benaderen. Rassendiscriminatie vormde de achtergrond van de adembenemen de thriller „Saphire". De verouderde Britse wetgeving op het gebied van homoseksualiteit vormde de basis, waarop de chan- tagefilm „Victim" was gebouwd. Deze neiging is namelijk strafbaar en geeft daardoor laaghartige indi- goed zijn de levenskansen voor zijn dochtertje nihil. Maar toch zegt hij „neen" in het blinde vertrouwen, dat hij door zyn verpletterende beslissing het „eeuwig leven" van zijn dochter heeft verworven. De wereld wil zijn principe echter niet delen. Zij keert zich tegen hem en zijn over tuiging. Alles en iedereen: zijn vrouw, die hem de dood van haar dochter verwijt, en de arts, die hem Michael Craig in een scène uit "Life [or Ruth". Patrick McGooham als de toegewijde arts in "Life [or Ruth". In zijn voortdurende strijd om het behoud van het leven kan hij niet het minste begrip opbrengen voor de vader, die zich om prin cipiële redenen verzet tegen het toedienen van een bloedtransfusie aan zijn dochter. In het begin van dit jaar, toen heel Engeland huiverde in een grimmige koude, die van de poolstreken was over gewaaid, verliet een filmgroep onder leiding van producent Michael Relpih en regisseur Basil Dearden de Britse hoofd stad. De filmers gingen op weg naar Durham aan de noord oost kust voor de buitenopna men van „Life for Ruth", de eerste van de drie produkten, die Allied Film Makers's Pro duction voor dit jaar op het programma heelt staan. Na twee weken keerden zij terug om meteen de Pine- wood Studio's in Londen bin nen te duiken, waar aan de binnenopnamen begonnen werd. Het einde is in zicht. Bin nenkort begint het afwerken en het zal niet lang meer du ren of het bioscooppubliek kan kennis maken met de fil mische visie van het duo Relph-Dearden op een vol gend zuiver menselijk pro bleem. Dit tweetal heeft vorig jaar naam gemaakt met de wijze, waarop zij viduen een vrijbrief voor chantage. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat ongeveer negentig protent van de chantagegevallen in Engeland tot hetzelfde schrijnende begin, punt te herleiden zyn. Nu hebben Michael Relph en Basil Dearden zich gewaagd aan het „probleem" van een diepge worteld religieus principe. Zij hebben dit geprojecteerd in s de persoon van een goed levende, vriendelijke man, een liefhebbende vader, die de overtuiging met zich meedraagt, dat een bloedtransfusie tegen Gods wetten indruist. Dit principe baseert hij op de bijbel- 1 tekst uit het Boek Leviticus 17 10. „Ieder van 't huis Israels en van de vreemdelingen, die in hun mid den vertoeven, die enig bloed eet tegen zo iemand, die dat bloed gegeten heeft, zal Ik jnijn aan gezicht keren en hem uit het midden van zijn volk uitroeien". Dilemma Gloriosa zou men een soort klimmende lelie kunnen noe men. Aan de bloeiwyze is dat niet vreemd; grillig gevormde bloemen in roodgele kleuren. Het is echt iets bijzonders: de droge knollen kan men nu be stellen. Lang niet iedere bloem bollenhandelaar zal u er aan kunnen helpen en ook de zaad- handel heeft ze beslist niet in voorraad, doch men kan de knollen er wel bestellen. Voor een ruime pot heeft men drie knollen nodig en hoe eerder men ze bestelt; des te beter. Direct na ontvangst kunnen ze in de voor hen bestemde brede en die pe potten gepoot worden; een gewone geraniumpot is veel te klein. Onder in de pot moeten scherven komen. De pot kan men daarna gedeeltelijk vullen met zeer voedzame bloemisten- grond. Eventueel kan men er nog extra een beetje turfmolm en oude koemest doorheen roe ren Daana poot men de bollen bij elkaar. Als de pot m een warme en zonnige kamer of ser re wordt gezet, zullen de groene spruiten spoedig te voorschijn komen. Zodra die ijle scheuten boven de pot uitgroeien, moet men die verder met goede bloe- mistengrond aanvullen. Houdt de grond maar goed vochtig! Het is een klimmende plant en men moet dus voor steun zor gen. Men kan ze het beste langs tonkinstokjes laten op groeien. Tegen de tijd dat de plant bloemknoppen vormt, moet men wekelijks een weinig bemesten. Voor dit doel kan men gebruikmaken van de be kende kamerplantenmest. Het zijn niet alleen heel sier lijke planten als ze bloeien, doch ook van de afgesneden bloe men kan men lang plezier heb ben Ze zijn zeer houdbaar, vooral wanneer snijbloemen- voedsel in het water wordt op gelost. Na de bloei dient men de plant langzaam te laten af sterven. Als het zo ver is. kan men haar met pot en al in een droge kamerkast wegzetten en behoeft men er de hele winter niet meer naar om te kijken. Vroeg m het voorjaar neemt men de droge knollen uit de pot en moet men alle droge en oude grond verwijderen. Daarna kun nen ze opnieuw in voedzame bloemistengrond opgekweekt worden. G. Kromdyk GLORIOSA. OOK MOOIE SNIJBLOEM zelfs aanklaagt wegens „dood door schuld". Hij zal tenslotte dus zijn houding en besluit moeten recht vaardigen tegenover de wetgever. Een zware strijd voor een al zwaar getroffen man. In goede handen Een op zichzelf reeds beklem mend gegeven, dat wij in goede Het gezicht van een gemarteld manslachtoffer van zijn eigen beslissing. Zijn onverzettelijke religieuze levensovertuiging is de oorzaak geworden van de dood van zijn dochter. Nu moet hij de heftige kritiek van de wereld doorstaan, de veroordeling van zijn geweten en de aanklacht wegens ..dood door schuld". handen nemen bij de twee filmers, die deel uitmaken van het zestal, dat in 1959 zich afscheidde van het geheel omdat het weinig enthousi asme meer kon opbrengen voor de keuze van onderwerpen. Sindsdien hebben Michael Relph, Basil Dearden, Jack Hawkins, Ri chard Attenborough, Bryan Forbes en Guy Green al diverse opvallend belangwekkende werkstukken afge leverd. We noemden er reeds twee en we willen nog even herinneren aan „Whistle down the wind", het filmische juweeltje, dat nog slechts enkele weken geleden onder de ti tel „De vreemdeling" in Leiden draaide. Deze „Allied Film Makers" Pro- duction" kunnen we niet vergelij ken met een nouvelle vagve of soortgelijke stromingen in andere landen. Het zijn geen vernieuwers Zo kan het gebeuren, dat een on verwachte gebeurtenis hem voor een even tragisch als zwaar dilem ma plaatst. Zijn dochtertje loopt met een roeiboot op een rots. Zwaar gewond wordt zij naar een ziekenhuis gebracht. De behande lend geneesheer stelt zijn diagnose: een bloedtransfusie betekent leven of dood voor dit meisje. Maar voor het toedienen van zo'n bloedtrans fusie vereist de Britse wet de toe stemming van de vader Daar staat dan de vader, die voor zijn dochter door het vuur zou wil len gaan, maar nu gemarteld wordt door zijn principes. Als hij „neen" zegt hij beseft het maar al te De zwart-wit fotografie was ln de vorige eeuw nog maar nauwelijks uitgevonden of reeds probeerde men de opnamen niet alleen in grijstinten, maar ook in kleuren te maken. Na ongeveer tien jaar (1848) slaagde men erin het zonnespectrum volledig in kleur op een verzilverde koperplaat af te beelden. Jammer genoeg lukte het de uitvinder Bequerel niet de methode zó te vervolmaken, dat het beeld blijvend was. De briljante kleuren vervaagden en verdwenen al spoedig en betere resultaten lieten daarna op zich wachten tot even na 1900. Kleurencursus Heel oude foto-amateurs praten nog wel eens over de grote glaspla ten. die voor kleurenopnamen ge schikt waren. Ze weten toch ook nog te vertellen, hoe moeilijk hanteer baar. hoe traag reagerend en hoe weinig transparant die platen wa ren. Pas in 1935, bijna een eeuw na de uitvinding van de fotografie, kwam de eerste kleurenfilm aan de markt, die, hoewel nog wat langzaam op het licht reagerend, toch helder van kleur, transparant en zeer natuur getrouw de opgenomen motieven weergaf. Die eersteling was een omkeer- kleurenfilm, die tegenwoordig in sterk verbeterde vorm nog steeds bestaat. Die naam omkeerfilm wordt gebe zigd, omdat de handelingen bij het ontwikkelen ervan geheel afwijken van wat we met een gewoon zwart wit rolletje plegen te doen. Een om keerfilm wordt in het foto-apparaat tijdens het maken van een opname belicht, wordt daarna in de kleuren- laboratoria of door de zelfwerkende amateur ontwikkeld en vervolgens aan het felle licht van een over spanningslamp blootgesteld. Daarna volgen afhankelijk van het fabri kaat één of meer kleurontwikke- lingsbaden (de z.g. tweede ontwik keling) en tenslotte een bleekfixeer- bad. Het negatieve beeld, dat bij de eerste ontwikkeling is ontstaan en zwart was, is geheel verdwenen en overgebleven zijn de positieve kleu ren. Daarmee bedoelen we, dat een kleuren-omkeerfilm na de eindont- wikkeling direct al de kleuren laat zien, die in werkelijkheid werden opgenomen. Er ontstaat op het film lint dus een afbeelding van de wer kelijkheid. doordat het aanvanke lijke negatief is veranderd („omge keerd") tot een positief beeld. Deze positieve beeldjes met de werkelijke kleuren noemen we dia's. Nu is de term omkeer-kleuren- film de laatste tijd in de spreektaal veelal vervangen door de uitdruk king „kleurendiafilm" of kortweg ook al „diafilm". Want al zijn er voor zwart-wit eveneens zulke dia- films, deze worden door de amateurs zó weinig gebruikt, dat vergissing eigenlijk uitgesloten is. En het woord dia is al zo ingeburgerd, dat men onmiddellijk weet, dat hier stellig geen negatief-kleurenfilm be doeld wordt. Want die tweede vorm van kleurenfilm, de negatief-kleu renfilm dus, is van een totaal an dere samenstelling en heeft een geheel ander doeL Negatief-kleurenfilms geven na de ontwikkeling de naam zegt het al een negatief in kleuren. Van dat negatief kunnen afdrukken wor den gemaakt op papier. Wie aan kleurenfilm begint, dient dus vooraf te overwegen, wat hij het liefst zou bezitten: transparante dia's of kleurenafdrukken op papier. Dia's worden bekeken door een viewer of met behulp van een dia projector op een wit scherm ver toond. Een viewer (spreek uit: vjoewer) is een soort „bekijk-appa raatje" met een ongeveer twee tot viermaal vergrotende loep. We zetten nu even voor- en na delen van de beide soorten tegen over elkaar en hieruit kunt U dan misschien voor U zelf de conclusie trekken wat U het meest zou be vallen. NEGATIEF KLEURENFILM kan in de bekende zin van het ZU breken geen oude maken nog gaarne gebruik reeds bestaande outillages en butie-apparaten. Zij willen de grootst mogelijke betrachten bij de keuze onderwerpen, die zij dan reeds gevestigde actrices teurs verder uitwerken. Heel schillend dus weer dan b.v. de veile vague, waarbij vaak de keur uitgaat naar krachten. Ommezwaai Michael Relph en Basil werken in .Life for Ruth" sterren, die hun sporen reeds diend hebben en voor wie toei in alle drie gevallen deze bleemfilm een merkwaardige j mezwaai betekent. Toen Michael Craig „ja" voor de rol van de religieuze stond hij nog als een vrolijk fui de advocaat voor de filmcami die de komedie „A pair of bi op de celluloidband vastlegdei Patrick McGoohan, die de speelt, zo toegewijd tot zijn art dat hij zelfs een aanklacht tegei vader indient, was toen nog b aan „Al night long", een film veel muziek, waarin Patrick een ambitieuze en onevenwich drummer zonder scrupules r loopt. Janet Munro (de vrouw, die geefs bij haar man pleit ons wille van hun dochters' leven water in zijn principiële wijnl doen) speelde voor het la lieflijke rolletjes in Disneyland, was daarin nog maar een me! En nu ineens een moeder, die zwaard der smarten niet gespa blijft. Voor de ongetwijfeld tale volle Janet een uitdaging en unieke kans. irh Voordelen: Album met keurenfoto's direct bekeken worden. Van een negatief kan een wille keurig aantal kwalitatief gelijke afdrukken worden gemaakt. Belichtingsspeelruimte is iets groter, zodat kans op over- en onderbelichting wat kleiner is. Nadelen: Prijs ligt hoger. Kleurennegatief is voor de leek zeer moeilijk te beoordelen. Kleuren zijn niet zo stralend. Kans op verkleuring is groter. KLEURENDIA-FILM Voordelen: De kleuren zijn in het algemeen veel fraaier en helderder. Prijs is lager. Kans op verkleuring ook na ja ren is veel geringer. Beeldkwaliteit is direct te be oordelen. Nadelen Voor het bekijken is een viewer of projectie-apparaat nodig. Elk dia is een unicaat. Kopieën ervan zijn iets minder van kwaliteit dan het origineel. Belichting luistert zeer nauw. Eindconclusie: Wie houdt van een album met prettige foto's van men sen, dieren en dingen alles in kleur neme een negatief-kleuren film. Wie op een avond in stralend heldere beelden eens rustig wil kij ken naar de gezelligheid van het leven en de schoonheid van de na tuur, kieze een kleurendia-film. Tenslotte: Wil men van een dia film afdrukken hebben, dan kan dat, maar het is in zekere zin een omweg. Eveneens kan men van een negatief dia's laten maken, maar ook dat is een indirecte weg. De roodharige filmactrice Janet Munro houdt er niet van een „ster" genoemd te worden. Sterren zijn uit de tijd", vindt zij. Die be- JaAet Munro in een van haar vroegere (romanti sche) films. stonden vroeger, toen het publiek alles wilde weten van hun leven vol glans en schittering. Toen het wilde horen van vrouwen in mink gehuld. Van mooie schepseltjes, die nooit een keuken van binnen zagen en zich geregeld baadden in melk". Vandaag de dag be staan er geen sterren meer. Zelfs Marilyn Mon roe is geen ster in de vroe gere zin van het woord. Als ik ergens lees „filmster Janet Munro" heeft dit of dat of dat gedaan, word ik woedend. Ik ben een ac trice, niets minder, maar ook niets meer. En wat be treft „stariets", het is be lachelijk om iemand zo te noemen". ,J)e filmwereld kent geen „sterren" meer. Ze bestaat uit mensen, per soonlijkheden, acteurs en actrices. Als een film goed is, komt het publiek toch ook al kent het niemand, die er in meespeelt. Als ik ga winkelen of ik ga naar een première, dan weet ik uit ervaring ,dat de men sen mij herkennen. Daar houd ik rekening mee. Ik probeer er zo voordelig mogelijk uit te zien. Dat hoort bij het werk van een actrice. Maar het heeft niets te maken met ,ster" zijn!". Zaterdag 7 april 1962 Pagina 2

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 18