t tolet 4SHINGTON: ONTSPANNING ÏEN ABSOLUTE ZEGEPRAAL IN EXTRA VOORDELIGE ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG .LEEN DEZE MAAND tetter i „Verkeerstrechter" in studie voor knooppunt bij Oudenrijn Reclame voor roken in Italië verboden nnedy en Rush tonen zich ns buitengewoon omzichtig A 2-PAAR 'ERPAKKING Gladstone's koffertje bevat de eis van grotere uitvoer Nationale primeur voor Utrecht LUXAFLEX W.J.ZIRKZEE TIJDELIJ K W.C.-REINIGER 4EOI iet adi( TYP ericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 april 1962 Zesde blad no. 30623 rENC t 89, ïel Advertentie nerika houdt skeniiig met jningsgambiet An onze correspondent n In Washington) |^rt drie of vier jaar zijn ca en Rusland in staat wederzijds te vernietigen, n zij ooit proberen dit te Jan kan dit de verpulve- in het noordelijk halfrond ultaat hebben. Niettemin er in Washington een :htig optimisme ten aan- in de toestand. Geduren- laatste jaar heeft men merhand de overtuiging en, dat ook de leiders Sowjet-llnie het gevaar n kernoorlog inzien en >nals de Amerikanen itig wensen te zijn juist het de betrekkingen tus- e Verenigde Staten en id betreft. eest directe en meest gevoe- jving tussen de twee wereld- n openbaart zich in Berlijn, van veel belang, dat beide heden daar beducht blijken cere limiet te overschrijden, hington hoopt men, dat enige ining in de Berlijnse crisis s. zal zijn. Men ziet daar •nen van en streeft naar een t ig die bevredigend is voor al- st naar een absolute overwin sten van verhuizers ziet men ft eenvoudige lijnen een glas jnd. Dat betekent, dat er Ire waar in die kisten is ver- Jft State Department (Buiten- S|[zaken in Washington) en in gtte Huis heeft men de nei- n glas te tekenen op alle waarin zich stukken bevin- te maken hebben met de pn de relatie tot de Sowjet- IMet andere woorden: men e neiging uiterst omzichtig te tar het die relatie betreft en Idoening begint men ook iets tact in het Kremlin waar Seen abrupte afwijzing |H leest directe confrontatie van |p| n West is nog steeds in Ber- 1% iedere dag kan de toestand ,ar weliswaar weer toespitsen, erekend over de laatste ne- anden kan Amerika voldaan Ser de gang van zaken. In ju li, toen Kennedy en Chroesjt- |l|lkaar in Wenen ontmoetten, toestand er somberder uit tans. ultimatum inzake Berlijn allen en vooral in Engeland men enig optimisme te put- Advertentie NYLONS [aadloos 1e paar 2e paar .^olidetta 2.95 2.25 jBartetta 2.95 2.25 iet naad Zilver 2.95 2.25 Rood 3.95 2.95 ten uit de bereidheid der Russen om over internationaal toezicht op de toegangswegen naar Berlijn te praten. De Amerikanen zijn over dat laat ste punt sceptischer. De Russen schijnen zich tot zulk internationaal toezicht bereid te hebben verklaard, maar alleen indien de Westelijke troepen Berlijn zouden verlaten. En dat laatste is voor het Westen ten enen male onaanvaardbaar. De tijd lijkt echter voorbij. dat Amerika zulke Russische suggesties abrupt afwees. Thans is men meer dan voorheen geneigd om erover te gaan praten. Misschien zo rede neert men is dit een Russisch openings-gambiet, waar iets nuttigs uit voort kan komen. Omzichtigheid acht men noodzakelijk, omdat Ame rika en Rusland zij het lang zaam nog altijd koersen volgen, die tot een botsing kunnen leiden. Nieuwe ambassadeurs Eens moet Chroesjtsjow toch wei eens zijn vredesverdrag met Oost- Duitsland sluiten en zoals de zaken thans staan zouden de Oostduitsers dan zeggenschap krijgen over de toegang tot Berlijn. Het laat de Amerikanen betrekkelijk koud, of de Russen dat vredesverdrag met de Oostduitsers willen sluiten, maar zij willen voor het zover is proberen dat stokpaard van Chroesjtsjow zo te temmen, dat het geen brokken meer kan maken. Vandaar dat ook de Amerikanen belang hechten aan het voortzetten van besprekingen over Berlijn. Het is mogelijk, d at Dobrinin, de nieuwe Russische am bassadeur in Washington, tot taak krijgt die besprekingen te voeren. Llewellyn Thompson, Amerika's am bassadeur in Moskou, gaat na vijf jaar zijn post verlaten. Als opvolgers worden genoemd Foy Kohier of Ja cob Beam. De eerste heeft zich in het State Departement met Europese en Russische zaken beziggehouden, Beam is ambassadeur te Warschau geweest en heeft daar ook herhaal delijk met de Chinezen onderhan deld. koninklijk gezin j bevrijdingsmaal jdens het bezoek dat Koningin ina. Prins Bernhard en de vier sessen zaterdag 5 mei aan «ht brengen, zullen zij ook deel- en aan een bevrijdingsmaal. Deze Jtijd wordt niet alleen aan de_ 120 en in de aula van de Universiteit rveerd. maar ook aan ruim 1000 .enten en vertegenwoordigers van lidorganisaties, die zich zullen nren rond tafels die in de open r it op het Vredenburgplein zullen den opgesteld. et Koninklijk gezin zal direct na komst met de trein van 18.24 in echt. naar het Vredenbure rijden daar getuige te zijn van deze istermaaltijd. Vervolgens rijdt 1 door de oude binnenstad naar de iversiteit waar een gezelschap ge- Hgden op het Koninklijk bezoek .ht. Na de maaltijd zal men door -Utrechtse grachten varen, let bezoek wordt besloten met een Ivanost in een rótisserie, die on- %s ingericht is in een der Utrecht- "TWerfkelders aan de Oudegracht, ags de werven zullen deputaties de provincie en de vijf Utrechtse len staan opgesteld. UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS Britse economie kijkt naar Euromarkt Vooruitzichten De uit steen gehouwen Bartje, de hoofdfiguur van vele verhalen van Anne de Vriesdie in Assen stond en onlangs voor de tweede maal ernstig was beschadigd, is thans weer hersteld. De beeld houwer Egberts in de Drentse hoofdstad legt de laatste hand aan het beeldjet dat binnenkort weer zal worden geplaatst. beter dan ooit (Van onze Londense correspondent) De leuze, welke Selwyn Lloyd, kan selier van de schatkist, maandag a.s. in het Lagerhuis na het openen van zijn verweerde begrotingskoffertje dat nog gebruikt is door Gladstone! - zal aanheffen, is „meer export en voortgaande inkomstenbeheersing". Nog altijd moet namelijk een al te grote binnenlandse koopkracht wor den voorkomen omdat de Britse pro- duktie nog te laag is. Het gisteren gepubliceerde jaarlijk se economische overzicht dat de hors d'oeuvre is, welke aan de begroting voorafgaat, hamert op dit thema dat men sinds de oorlog uit en treuren heeft vernomen. De regering verwerpt de theorie dat het stimuleren van de binnen landse markt een absolute voorwaarde zou zijn voor een begroting van de export. De waarheid ligt natuurlijk in het midden en de regering slaat zich thans zelf op de borst, dat de kredietbesnoeiing van juli 1961 de spijker op de kop heeft geslagen en dat de tegenwoordige binnenlandse vraag, hoewel verwacht wordt dat deze in de komende maanden iets zal toenemen dankzij het aarzelende be gin van een nationale loonpolitiek, inderdaad precies de juiste omvang heeft. Het overzicht herhaalt nog eens dat de exportvooruitzichten voor En geland gunstiger dan ooit zijn als handel en industrie tenminste hun kansen grijpen. De nieuwe export kredieten spelen hierbij een belang rijke rol. Van belang zijn ook de ta riefverminderingen tussen de landen van de Europese vrijhandelsassocia tie en tussen de V.S. en Groot-Brit- tannië. Tussen juli en februari zijn de lo nen dankzij de genomen maatregelen minder snel gestegen dan het jaar tevoren het geval was en ook de prij zen stegen minder snel. Winsten daalden. Mindere snelheid op toegangswegen (Van onze Utrechtse correspondent) De gemeente Utrecht gaat zich in Duitsland op de hoogte stellen van de werking van een „ver keer str echter" Deskundigen van Openbare Werken en verkeerspolitie zullen hiertoe volgende maand een be zoek brengen aan dr. W. von Stein, Verwaltungsrat van het Str assenver kehrsamt Düsseldorf. De aanleiding tot deze belangstel ling is het sterk toenemen van het aantal ongelukken op de toe voerwegen naar het verkeersplein Oudenrijn, de nationale kruising van de wegen Den HaagArnhem en Amsterdam-'s-Hertogenbosch Sinds het verkeersplein omstreeks twee jaar geleden van verkeerslich ten is voorzien, is het aantal onge vallen op het plein gedaald tot de helft, maar op de toevoerwegen liep door te grote snelheid van de auto's de ongevallenpiek steil omhoog. Van alles heeft men hiertegen al geprobeerd, maar het hielp allemaal niets. Nu gaat men kijken of snel heidsvermindering van het aanstor mende verkeer te verkrijgen is door het maken van verkeerstrechters op de vier „poten" van het plein. Zo ja, dan zal men hierover een voorstel doen aan Rijkswaterstaat, die wegen en kruispunt beheert. De heer D. Bruininkweerd, hoofd architect-B van de Dienst Stadsont wikkeling te Utrecht, vertelde hier over dezer dagen op de 6de natio nale verkeerstechnische leergang van de ANWB. Een verkeerstrechter wordt in Europa bij Düsseldorf toe gepast. Drie voorsignalen Het is een systeem van gedwongen snelheidsvermindering, dat Utrecht thans als eerste in Nederland in stu die heeft genomen. Het bestaat uit drie voorsignalen: eerst een bord met knipperlicht en daarna tweemaal een normaal verkeerslicht met drie lam pen voor respectievelijk groen, geel en rood. Tenslotte het eigenlijke ver keerslicht bij het plein. In totaal treft men dus (aan weerszijden van de rijbaan) drie lichtinstallaties aan, die de aanvoerweg voor het verkeers plein in drie vakken verdelen. Staat het licht, waar men het plein oprijdt op rood, dan geldt in elk vak de verplichte snelheid, die bij het bord met knipperlicht wordt ver meldt. Rijdt men met deze snelheid verder, dan zal men overal groen licht aantreffen. Ook het licht bij het plein staat dan op groen en men kan dus vlot doorrijden. Wie zich niet aan de voorgeschreven snelheid houdt, zit in de fuik: hij moet zeker stoppen. De verstandige automobilist zal zich aan de groene golf houden en ervan profiteren. De jakkeraar loopt ergens in de trechter vast. Decoratief - Modern - Voordelig. Gratis plaatsen. Vraag prijsopgaaf. Textielhandel cn Woninginrichting VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610 MIDZA Met luchtdrukpistool Meisje ernstig aan oog gewond (Van onze correspondent) Weer is een meisje door een kogel tje uit een luchtdrukpistool aan het oog getroffen. De gewonde is een 10- jarig meisje uit de Utenhagestraat te Rotterdam. Zy liep in die straat, toen zij door een 12-jarige jongen „onder schot" werd genomen. Met een ernstige verwonding aan het linker oog is het meisje in het Oogzieken huis opgenomen. De politie heeft de jongen aangehouden. De jongen werd overgegeven aan de kinderpolitie. Het luchtdrukpistool en een doos kogel tjes werden in beslag genomen. Afstanden Het is een kwestie van passen en meten om te bepalen over welke af stand zo'n trechter moet worden aangelegd en welke snelheid in de groene golf zal worden voorgeschre ven. Verwacht kan worden dat de capaciteit van het verkeersplein Qudenrijn door de huidige lucht- installatie al opgevoerd tot 80.000 voertuigen per dag dan nog iets groter zal zijn, maar het gaat thans niet om capactieit, maar om voorko ming van ongelukken, die zich thans door te hoge snelheid steeds meer voordoen op de laatste 100 meter van de toevoerwegen. Veel is er al geprobeerd om die snelheid tijdig uit de verkeersstroom te krijgen. Borden, die op de licht signalen wijzen, knipperlichten, nog meer borden tot honderden meters voor het verkeersplein. Naar de heer Bruininkweerd mededeelde, heeft dit alles evenwel niets gehol pen. Het verkeersplein Oudenrijn is veiliger geworden door de verkeers lichten. De weggebruiker voelt zich er ook veiliger, maar diezelfde weg gebruiker nadert veelal het plein met te hoge snelheid. Dit staat als een paal boven water, zei de heer Brui ninkweerd. Om het stijgende aantal ongevallen op de toeleidende wegen de kop in te drukken, moet de snel heid zo worden verminderd dat tij dig afremmen mogelijk is. Mogelijk, dat men dit bereikt door de thans in studie genomen verkeerstrechter. Bemoeidgend is dat, hoewel Enge- lands totale invoer als gevolg van de Nader overleg over vervoer militairen Over de regeling bewegingsvrijheid voor militairen der landstrijdkrach ten zal nog nader overleg worden ge pleegd. Dit heeft ir. S. H. Visser, minister van Defensie, mede namens zijn ambtgenoot van Verkeer en Wa terstaat. meegedeeld naar aanleiding van schriftelijke vragen van de heer betalingsbalansmoeilijkheden in de W. Wierda. lid van de Tweede Ka sterlinglanden niet is gestegen, de mer, «PvdAl, die gevraagd had of Britse export naar concurrerende het niet mogelijk was de militairen landen als het Europese vasteland cn toch vrijdagavond naar huis te laten de V.S. snel is toegenomen. Dit wordt gaan in plaats van zaterdagochtend, als een gunstig voorteken voor En- De bewindsman heeft voorts mee- gclands eventuele toetreding tot de gedeeld, dat de beantwoording van EEG beschouwd. De Britse econo- deze vragen niet binnen de gebruike- mische politiek stelt zich dan ook lijke termijn zal kunnen plaatsheb hoe langer hoe meer op de Euro- ben, maar eerst zo spoedig mogelijk markt in! na afloop van het te voeren overleg. Advertentie ,f! Lastige klant1 voor Haagse rechter Het is een jongen, die altijd moeilijkheden zal blijven geven, zo luidde de pessimistische verwachtin gen van de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank jegens een 30-jarige boomkwekersknecht uit Boskoop, die terecht stond wegens diefstal van geld. Verdachte was reeds eerder met de politie in aanraking geweest en daarom wist de officier eigenlijk niet goed wat met hem aan te vangen. „Als het zo door moet gaan. dan moet hij maar ter beschikking van de regering worden gesteld", oordeel de de officier van Justitie, die naast een gevangenisstraf van 2 maanden boven de 3 maanden die verdachte reeds in voorarrest heeft doorge bracht, voorwaardelijk ter beschik king stellen eiste. De politierechter wilde verdachte nog een kans geven, ook omdat zijn vrouw had beloofd wat meer leiding aan verdachte te zullen geven. Het vonnis werd daarom 6 maan den gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk en aftrek van de 3 maanden voorarrest terwijl de rechter het voorwaardelijk ter be. schikking stellen van de regering nog niet toe wilde passen. Betere voorwaarden voor militairen Blijkens een vrief van de staats secretaris van Defensie (Land- en Luchtmacht) aan de voorzitter van de Tweede Kamer, is in voorbereiding een maatregel tot verstrekking van de volledige veldtenue met toebeho ren in bruikleen aan de beroepsmi litairen van de Koninklijke Lucht macht. Totnutoe ontvingen deze militairen een gedeelte van deze tenue in eigen dom, terwijl de beroepsmilitairen van de Koninklijke Landmacht het equi valent van de veldtenue, nl. de ge vechtstenue, reeds volledig in bruik leen ontvingen. Deze maatregel zal vermoedelijk in de eerste helft van 1962 zijn beslag krijgen. De staatssecretaris deelt voors mee, dat in voorbedreiding is een geleide lijke invoering van de geklede tenue, onder toekenning van een tegemoet koming in de kosten, voor beroeps- personeel met de rang van adjudant onderofficier of een hogere rang. De tegemoetkomingsregeling is voor op per- en hoofdofficieren van de Kon. Landmacht reeds met ingang van 1 maart in werking getreden. Voorts kondigt de staatssecretaris nog verbetering van enkele secun daire arbeidsvoorwaarden voor mili tairen aan, zoals verhoging van de vergoeding bij dienstreizen, herzie ning regeling vliegtoelagen en een re geling tot tegemoetkoming in de kos ten van geneeskundige verzorging van de gezinsleden van de militair, (z.g. 5 procents regeling). In voor bereiding is ook een regeling van toekenning van een premie aan mi litaire van de Land- en Luchtmacht, die vrijwillig voor kortere duur dan een jaar in Ned. Nieuw-Guinea na dienen. Deze regeling zal naar ver wacht wordt deze maand verschij nen. De Italiaanse volksvertegen woordiging heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, waarin elke vorm van reclame voor de verkoop van rookwaren wordt verboden. Het verbod geldt zo wel voor in Italië vervaardigde, als voor vanuit het buitenland ingevoerde rookwaren. Het door drie christendemocrati sche afgevaardigden ingediende ont werp was reeds door de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden aan vaard. Gisteravond werd het goed gekeurd door de commissie voor hy giëne van de Italiaanse Senaat, die gerechtigd was hierin voor de Se naat te beslissen. Het wetsontwerp heeft hiermee alle wettelijke stadia doorlopen, waarin het moet zijn aan vaard om tot wet te worden verhe ven. In het ontwerp wordt bepaald dat degenen die reclame maken voor rookwaren, tot boeten van 120 tot 1200 gulden kunnen worden veroor deeld. Zij, die zich bij herhaling hieraan schuldig zouden maken, kunnen tot een boete van twaalf duizend gulden worden veroordeeld. Het wetsontwerp wordt twee we- ken nadat het in de Italiaanse staatscourant is gepubliceerd van kracht. Dit geschiedde gewoonlijk binnen tien dagen tot een maand na goedkeuring door het Italiaanse par lement. Tabak is in Italië een staatsmono polie. De autoriteiten van het mo nopolie maken nooit normale recla me behalve wanneer zij met een nieuw merk komen. Buitenlandse ondernemingen maken echter tame lijk veel reclame, in het bijzonder in bioscopen. De Senaatscommissie heeft een motie aangenomen waarin de minis teries van Volksgezondheid en van Onderwijs wordt verzocht in alle scholen te doen wijzen op de geva ren van het roken. Tevens wordt aangedrongen op televisieprogram ma's met hetzelfde doel. In Engeland Zes grote Engelse tabaksfirma's hebben besloten om tv-advertenties voortaan pas na negen uur 's avonds te laten uitzenden als de kinderen naar bed zijn, zo bericht onze Lon dense correspondent. Ook andere maatregelen worden overwogen om het roken door jongeren tegen te gaan. Een firma heeft gisteren be sloten 6.000 sigarettenautomaten uit de straten weg te nemen of de be voorrading daarvan stop te zetten. De automaten, voor zover deze eigendom zyn van de firma, zullen worden overgebracht naar fabrieks- kantines en andere plekken binnens huis. De jaarlijkse omzet van de si garettenautomaten in kwestie be draagt ongeveer tien miljoen gulden. De tabaksindustrie geeft 60 miljoen uit aan tv-reclame. In de stad Romford in Essex zijn vier klinieken geopend om personen, die verslaafd zijn aan het roken, daarvan af te helpen. Gouden jubileum Ned. Ver. van Huisvrouwen De Ned. Ver van Huisvrouwen zal op 17 april in de Expohal in Hilver sum haar gouden jubileum vieren. Ruim 7500 leden uit het gehele land zullen da vierine van het 50-jarig bestaan bijwonen. Gunstig advies CAO-kleinmetaal (Van onze Utrechtse correspondent) De looncommissie van de Stich ting van de Arbeid heeft gisteren unaniem een gunstig advies uitge bracht over de nieuwe CAO-voors-tel len in de kleinmetaalindustrie. Voor morgen zijn de partijen nu opgeroe pen by het College van Rijksbemid delaars, om hun voorstellen toe te lichten. De aanvankelijke voorstel len. 10 cent loonsverhoging per 1 februari 1962 en weer 5 cent per 1 oktober '62 waren reeds eerder door het college afgewezen. De partijen hebben nu de con- tractsduur verlengd tot anderhalf jaar en de datum van ingang ver schoven naar 1 april. By de aan vang van de CAO wordt wederom een loonsverhoging van 10 cent voor gesteld en per 1 januari 1963 nog eens 5 cent. Dit laatste „opstapje" valt op de helft van de contractpe riode en wordt dus in overeenstem ming geacht met de jongste loon- aanwyzing van de regering. Ook de andere Haagse dames vrij Ook de tien Haagse dames die zich nog in arrest bevonden wegens het deelnemen aan hazardspel in een Haags huis, waar drie dagen geleden door de politie een inval is gedaan, zyn gisteren naar huis gezonden. Tegen haar is proces-verbaal opge maakt. Te zyner tijd zal een vervol ging worden ingesteld. De vereniging tolt thans ruim 40 000 leden, verdeeld over negen gewesten, die tezamen 152 afdelingen in het gehele land hebben

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17