Laatste obstakel in tunnel door Mont Blanc „staat op springen Miami Concert Ring Leiden Ger. Kerk Leimuiden Mr .Verkerk (Boskoop) opent bloemisterijkas Kantoorhouder P.T.T. Woubrugge in arrest VANAVOND OOK OP NEDERLANDSE TELEVISIE Afscheid van de legendarische pas over grote Sint-Bernhard 11 Ditmaal minder waardering voor de geboden prestaties Uniek voor Nederland Bloedige strijd in Cao Lanh (Z.-Vietnam) Grand Luxe Tekort van 26.000 in kas Kalkzandsteenproducenten houden studiecongres PSV en bollenhandelaren akkoord over exportgescliil Katwijk gaat contacten aan met Lowestoft in Engeland LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 APRIL 1962 (Van een speciale verslaggever) Bourg Saint Pierre, donderdag Vanavond beleeft Europa een historisch moment. Tussen kwart over negen en half tien zal 180 kilo springstof een bres van 20 vierkante meter slaan in de drie meter dikke rotsmuur, die de eerste autotunnel dwars door het Mont-Blancmassief op het ogenblik nog in een Zwitsers en een Italiaans deel scheidt. Een paar donderende klappen van de explosie betekenen het afscheid van de pasweg over de grote Sint Bernhard, die in de ruim twintig eeuwen van zijn bestaan legen darisch is geworden. Zwetende arbeiders in van vocht glimmende rubberpakken hebben dan een bergmassief doorbroken, waarover Hannibal met zijn olifan ten tegen Rome optrok. Hij gebruik te toe dezelfde weg, die in latere tijden de grenadiers van Napoleon toegang tot de Povlakte heeft ver schaft. De grote Sint Bernhard is ook de pas van het wereldberoemde klooster met skiënde monniken en de enorme lobbesen van honden, die met een tonnetje rum om de nek slachtoffers van de Alpenwinter te hulp kwamen. Vandaag en gisteren is er aan weerszijden van de laatste drie meter steen niet meer gewerkt. Dat wil zeg gen: niet aan de tunnel. Wèl aan de voorbereidingen voor de Eurovisie- uitzending, die vanavond de kijkers van achttien stations in vijftien lan den het ogenblik zal laten meebele ven, waarop de Zwitserse arbeiders over een berg nog stuivende steen, hun Italiaanse collega's tegemoet klauteren. De Franse tv-kijkers echter zul len dit evenement moeten missen, omdat hun R.TJ. verstek laat gaan. Een beetje teleurgesteld wellicht, om dat aan de andere zijde van het Mont-Blanc-massief Franse arbei- ers al enkele jaren van Chamonix uit in de richting van de Italiaanse tun nelbouwers werken, en het is na tuurlijk nooit leuk om in een zo spectaculaire wedloop als tweede aan te komen De eerste contacten tussen Italië en Zwitserland zijn er via de grote Sint Bernhardtunnel inmiddels al ge weest. Door een gat van enkele cen timeters doorsnede hebben de Zwit sers een plastic slang met wijn naar de andere kant geschoven. Trouwens een beetje tunnel is er ook vóór de finale explosie al, want ten behoeve van de televisie, die zowel aan de Italiaanse als aan de Zwitserse kant van de muur meekijkt, is een spe ciale dienstgang aangelegd. In 1787 voorspeld Wel geteld 5.828 meter hebben de Italianen en de Zwitsers sedert 1959 door de rots heen afggelegd. De geleer den waren het er al lang over eens dat dat kon. Horace Benedict de Saussure, Zwitsers natuurkundige, voorspelde reeds in 1787 dat de dag zou komen, waarop een weg door de Mont-Blanc zou worden geboord. Niettemin duurde het toch nog bijna 170 jaar voordat de Italianen Ugo Valecchi en Giorgio Dardanelli sa men met de Zwitser Herman Felber de voorspellingen in uitvoerbare plannen wisten om te zetten. Doch zelfs deze knappe ingenieurs hebben niet kunnen voorzien dat aan de Italiaanse kant de steun zo zacht zou zijn dat moeizaam hulptunnels moesten worden geboord om instor tingen te voorkomen. Vandaar dan ook dat de Italianen, die 2893.6 me ter tunnel moesten maken, daarmee minder ver gevorderd zijn dan de Zwitsers, die zich door 2934,4 meter rots hebben gewerkt. Aan de Italiaanse kant is er nog maar een smalle doorgang, terwijl de Zwitsers over vrywei de volle lengte van hun gedeelte klaar zyn met de betonbekleding. Daarentegen zijn de Italianen weer veel verder met de aanleg van de toegangswegen tot de tunnel, die daar waar gevaar voor insneeuwen dreigt, overdekt zijn ge maakt. Op torenhoge betonnen poten is een sierlijke nieuwe autoweg aan gelegd. dwars over dalen, waar de in genieurs vroeger huiverend voor te rugschrokken Dank zij die overdekte wegen zal, wanneer de tunnel geheel gereed is, de route van Bourg Saint Pierre in Zwitserland naar Saint Rhémy aan Ministersvrouw slaapt nog steeds op gouden bed Twee Britse bladen, de ,J)aily Express" en de Daily Mail", mel den dat mevr. Mary Edoesei, de echtgenote van Ghana's minister van Industrie, nog steeds geen af stand heeft gedaan van het met bladgoud versierde bed, dat zij kortgeleden in een Londens wa renhuis heeft gekocht. Het bed, dat ruim 30.000 gulden heeft gekost, heeft in Ghana een kleine politieke storm veroorzaakt toen bekend werd dat de minis tersvrouw het gekocht had. Onder de kop: „Opstandige vrouw houdt gouden bed" schrijft de „Daily Express", dat mevr. Edoesei gisteren gezegd heeft, dat zij niet bang is voor president Nkroemah. De „Daily Mail' schrijft: „Mevr. Edoesei klom gis teravond in haar gouden bed en sloot haar ogen voor de principes van het socialisme". Zoals bekend zou minister Edoesei zijn vrouw opdracht heb ben gegeven het bed naar het wa renhuis terug te sturen. de Italiaanse zijde van de Alpen, het. hele jaar door bruikbaar zijn. Tot nu toe was van oktober tot zelfs ver in Juni het verkeer veelal ommoge- lijk. In de tunnel Gisteren lag de groep slordige ge bouwtjes bij de Zwitserse tunnelin gang, 1918 meter boven de zeespiegel, nog onder een dikke sneeuwlaag. De weg naar boven was glibberig en het sein „route barré" stond dan ook nog steeds zeer terecht op de rood-witte slagboom, die de pas versperde. In de tunnel zelf was het ondanks de verse lucht, die er door een plastic lei ding van mansomvang naar binnen wordt geblazen, wat benauwd. Op de grond lagen grote plassen water, waarin het licht weerkaatste van koplampen op reusachtige vrachtwagens. In de nauwe ruimte tussen de betonbekisting en de ruw- gehakte tunnelwand, kropen mannen op hun buik naar de leidingen, waar door het beton onder hoge druk wordt weggespoten. Op hun witte helmen ketste zo nu en dan een wa terdruppel. „Morgen", schreeuwde er een naar beneden, en hij grijnsde Hij had reden om te lachen, deze Zwitser, want het moet een ver schrikkelijk karwei zijn geweest. Niet voor niets heet het allervoorste deel van de tunnel, waar de mannen het meterslange boren de steen te lijf gingen, het aanvalsfront. Driemaal per dag in de afgelopen jaren heb ben over Bourg Saint Pierre de ont ploffingen gedaverd. Dat waren de momenten waarop de mannen met de witte helmen de vingers in de oren stopten en gebogen wachtten op de klap. die aan het eind van een reeks sissende lonten wachtte. Al geschied De gebeurtenis van vanavond mag dan vooral dankzij de tv een reeks boeiende beelden opleveren, voor de arbeiders zelf is de doorbraak al ge schied op het moment dat de hard- stalen punt van een Zwitserse boor steensplinters aan de Italiaanse kant van de tunnel deed wegspat- ten. Die arbeiders hebben genoten van het moment dat zij de wijn door dat gat van enkele centimeters kon den schuiven. Zij hebben hun ont moeting met de Italianen al gehad dankzij de dienstgang, waardoor zij bij de zwartbesmeurde mannen aan de andere kant konden komen. Deze kerels hebben elkaar omarmd op het kruispunt van de rechte lij nen, die men kan trekken tussen Londen en Genua, Partys en Rome, Amsterdam en San Remo, Keulen en Nice. Het kruispunt heet: grote Sint Bernhard en er staat al sedert de negende eeuw een klooster, waar het als tunnel in 1963 helemaal klaar is, nog veel eenzamer zal worden dan nu. De monniken met hun skies, de honden met hun tonnetjes rum: zij zjjn niet meer van deze tijd. De mens van vandaag graaft zich door een berg en vertelt dan trots dat nie mand zal stikken, omdat de mach tige ventilatoren 300 kubieke meters verse lucht per seconde in de tunnel blazen. Hij pocht dat zelfs 500 auto's per uur niet zoveel zuurstof gebrui ken, dat het koolmonoxydegehalte in de lucht boven 0,2 procent komt. De praktische mens van vanGaag denkt er ook niet meer aan om oli fanten tegen besneeuwde hellingen op te jagen. Hij maakt een pijplei ding onder het wegdek van zijn tun nel, die straks deel is van een net, dat tot in Zuid-Duitsiand doorloopt. En zo is dan de dag, die Horace de Saussure heeft voorspeld, geko men: de mens heeft (voor 70 miljoen Zwitserse franken) een weg ge baand door het Mont-Blanc-massief. ONSCHULDIG Jakovos ten onrechte beschuldigd Het hoogste rechterlijke college van de Griekse Orthodoxe Kerk te Athene heeft gisteravond als zijn oordeel uitgesproken, dat de be schuldigingen volgens welke aarts bisschop Jakovos „onzedelijke daden" zou hebben gepleegd, ongegrond zijn. Mgr. Jakovos trad in januari als primaat van de Orthodoxe Kerk in Griekenland af nadat geestelijken en leken hem hadden beschuldigd van „wangedrag en niet te noemen han delingen in zijn privé leven". Twaalf dagen na zijn verkiezing tot primaat trad mgr. Jakovos af. De twaalf metropolieten die zitting hebben in het rechterlijke college, zijn na een grondig onderzoek een stemmig tot hun oordeel gekomen, aldus een officiële verklaring van het college. Het twaalftal heeft zich naar de woning van de zieke mgr. Jakovos begeven om hem van hun oordeel op de hoogte te stellen. Aartsbisschop Jakovos heeft later tot verslaggevers gezegd: „Ik ben niet boos op degenen die mij hebben be schuldigd. Ik vergeef het hun en ik heb zowel degenen die mij liefheb ben als degenen die mij haten, lief". Bij zijn aftreden had de 67-jarige geestelijke gezegd dat hij zijn post opgaf onder sterke druk van de re gering. In de Ger. Kerk te Leimuiden had gisteren onder auspiciën van de Ring Leiden en Omstreken een zangersavond plaats, waarvoor veel belangstelling was. Onder de aanwezigen bevond zich de burgemeester. Acht verenigingen namen aan het zangfestijn deel. De organisatie was prima en zonder hinderlijke pauzes traden de koren vlot na elkaar op. Ook de zang maakte meermalen een vlotte indruk, zij het, dat we op vorige Ringavonden merkwaar digerwijs meer stof tot waarderende beoordeling vonden. „Excelsior" uit Nieuw Vennep, dat kort geleden met zijn dirigent S. P. Visser een verdienstelijke uitvoering gaf van Mendelssohns Paulus, bracht er ditmaal enkele gedeelten uit ten gehore. Het koor bezat echter niet de zelfde homogeniteit; de vrouwen stemmen waren door ziekte niet vol ledig bezet. De dirigent begeleidde zijn koor zelf aan een ontstemde piano en kon niet voldoende leiding geven aan zijn zangers. De voordracht moest het hierdoor wel wat ontgelden. Ook de zuiverheid was minder vlekkeloos, dan we onlangs van dit koor konden opmerken. De heer J. Rozenstraten vertolkte met „De Lofstem" uit Aar- landerveen een Palestrina „Alzo lief heeft God de wereld gehad", zonder tot de kern en de sfeer van de klas sieke koorstijl door te dringen. In „Exsultate Deo" liet de zuiverheid bovendien veel te wensen over. Waarom Aad van Vliet zijn kin derkoor uit Alphen onder de naam „Singvögeln" aandient is ons niet duidelijk. Er moet toch wel een ver taling van dit woord te vinden zijn. Het kinderkoor en eveneens het gro tere meisjeskoor maakte een fleurige indruk, niet altijd even zuiver, doch levendig van voordracht. Leuke lied jes als Rolschaatsenpret ontlokten zelfs applaus. „Zang en Vriendschap" uit Ha- zerswoude kwam hierna onder H. Ak- se voor het voetlicht met het Ambro- siaans Lofgezang van Gebhart, uit gevoerd met orgelbegeleiding en trompetsolo. De trompettist slaagde erin het feestelijk cachet van dit overigens onbeduidende stuk te ver hogen. Zang en Vriendschap gaf bo vendien blijk van vaardigheid in de cappellakunst met Psalm 121 van Beintema, een uitvoerig stuk en daardoor wellicht niet steeds overtui gend. Akse heeft blijkbaar voorkeur voor frisse klank. Hij moge echter ook aandacht oesteden aan teerdere nunances. Hij moet dit kunnen: zijn koor heeft hij goed in de hand. „Excelsior" uit Leimuiden droeg een bewerking voor van Gezang 29. 'Piet Kiel). Vermoedelijk had de op stelling van gemengd- en kinderkoor er schuld aan, dat de dirigent wat moeite had inzake gelijkheid van in zet en ritme. De voordracht kwam erdoor in het gedrang. Uit Leiden was er verder het dub- belkwartet „Musica" onder leiding van de heer J. Arnoldus. Deze heeft keus. Jammer, dat het kleine, ver dienstelijk ensemble ditmaal ook moeite met de zuiverheid had, wat bij alle koren eigenlijk opmerkelijk was. De ensembleklank was ook niet zo gaaf, als we van dit dubbelkwar- tet gewend zijn. Als laatste koor trad „Advendo" uit Burgerveen op, eveneens onder leiding van tie heer Visser. Twee zeer moeilijke k cappella werken van Schicht en Wagenaar gaven blijk van durf, doch klonken wat grof. Ook hier was de onderlinge zuiverheid niet feilloos. Alles bijeen genomen stond deze Ringavond op een lager niveau dan de vorige. Misschien heeft- de lange gure winter hier wel schuld aan Ad. Int. Zelf planten uitzoeken Woensdagmiddag was het voor de Boskoopse bloemkweker, de heer J. A. Boer, een groots moment, toen burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk, de officiële opening verrichtte van de unieke plantenkas aan de Rijne- veldseweg. In deze kas, de eerste op het gebied van de zelfbediening in ons land, kan men potplanten en andere bloemisterij-artikelen kopen. Ook kan men er zelf bloemstukken maken. De plantenkas is voorzien van zitjes, volières, werktafels en een fontein voor het wassen van de han den. Behalve de 'burgemeester en zijn echtgenote, waren aanwezig wethou der J. C. Bulk en gemeentesecreta ris W .Trapman, beiden met hun dames. Nadat een zoonje van de heer Boer aan mevrouw Verkerk bloemen had aangeboden, ging de eerste burger over tot de opening van het nieuwe bedrijf. In een korte toespraak stelde hij, dat het voorbeeld van de heer Boer tot navolging moet prikkelen Daarbij doelde de burgemeester op nieuwe initiatieven van de Boskoop- boomkwekers. die het grote Burgemeester mr. dr. Verkerk linksbekijkt de planten in ..Exoticus" tijdens een rondwan deling na de opening. (Foto Leidsch Dagblad) reputatie van Boskoop als sierteelt- centrum. Ik durf gerust hier te stellen, zei burgemeester Verkerk, dat het een historische gebeurtenis is. nu een plantenkas als deze, met kamerplan ten voor alle jaargetijden, met een voor Boskoop voorbeeldig bed rij fs- klimaat en een personeelskant ine met douchegelegeniheid, in bedrijf wordt gesteld. Samenvattend kan ik zeggen, zo besloot de burgemeester zijn ope ningsrede, dat Exotica de naam van het nieuwe bedrijf de opbloei is van een ideaal in de uiterlijk kille vormgeving van een glazen kas. het geen precies het omgekeerde is van de wereld in onze dagen, te weten veel schone schijn als omhulsel van veel narigheid en ellende. Hierna maakten de officiële geno digden en de talrijke andere belang stellenden een rondgang door de verkoopgelegenheid. Bijzondere aan dacht had daarbij de wijze, waarop alles was uitgevoerd door de ont werper van het artistieke deel, de De Zuidvietnamese zevende infan- terie-divisie heeft gisteren in Cao Lanh bloedige strijd geleverd met de communistische Vietcong-guerrille- ros. Naar verluidt zijn minstens 84 Vietcongs gesneuveld. Tachtig van hen werden gedood bij een luchtaan val waar de infantierie om had ver zocht, juist toen de schemering was ingevallen en de regeringstroepen de Vietcongs hadden omsingeld. De slag bjj Cao Lanh is een van de grootste militaire operaties sinds het einde van de Indochinese oorlog in 1954. De provincie Kien Phong, waarin Cao Lanh ligt, is een verza melpunt van de Vietcongs. Niettemin zijn de resultaten van de zuiveringsacties waarbij 30.000 in fanteristen, vliegtuigen, een kleine riviervloot en drie batterijen betrok ken zfjn totnutoe beneden de ver wachtingen gebleven. De regerings troepen zijn er namelijk niet in ge slaagd de communisten tot een open gevecht, te dwingen, waarin de guer- rilleros ongetwijfeld grotere verliezen zouden hebben geleden. Kerkproces tegen prof. A. Geyser Het geheime proces van de Ne derduits Hervormde Kerk ln Zuid- Afrika tegn de 43-jarige prof. Al- bert Geyser, dat een half jaar heeft geduurd, is woensdag in Pretoria ge ëindigd. Prof. Geyser, hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Pretoria, is door drie van zijn stu denten van ketterij beschuldigd. HU verklaart volgens hen, dat er voor de apartheidspolitiek geen bUbelse gron den zijn aan te voeren. Het proces is gevoerd door een sy nodale commissie van 15 leden. De uitspraak wordt over veertien dagen verwacht. Advertentie Semi-automatisch 5-vlams gasfornuis: Het gasfornuis dat al uw wensen vervult... Oventhermostaat Tijdschakelklok Infra-rood plafondgrill Ruime oven met glazen venster en J verlichting 4 Kookbranders en 1 sudderbrander tevens centrale aansteekbrander Berglade „MIAMI GRAND LUXE" f595.-* „MIAMI LUXE" (-ets eenvoudiger I uitvoering dsn „Mtaml Grand Luts"J f 495.- I „EUROP" (mat contactgrill en thermostaat) f374.-* „EUROP" (tonder thermostaat) f 349.-* Alle prijzen Incl. afdekplaat en braadslede Fabrieken In Zwitserland, Frankrijk, België, Duitsland, Italië en Argentinië Vraag uitvoerige inlichtingen en folder bij uw vakhandelaar of bij onderstaand adres: Verkoopkantoor voor Nederland NELL STUTTERHEIM N.V.. C POSTBUS 1143 TEL; 986760 De 34-jarige kantoorhouder van de P.T.T. te Woubrugge is door de Rijksrecherche aange houden op vermoeden van ge pleegde onregelmatigheden op financieel gebied. Er zou een tekort in de kas ontdekt zijn van f. 26.000. De man is ingesloten in het huis van bewaring te Den Haag en zal vrijdag worden voorgeleid voor de officier van Justitie. In het Kriterion-theater, de hoogst gelegen bioscoop van Nederland, op het dak van het Groothandelsgebouw te Rotterdam, begon woensdagmid dag de driedaagse studiebijeenkomst van de Vereniging van Nederlandse Kalkzandsteenproducenten, die door talrijke genodigden werd bijgewoond. Deze studiebijeenkomst heeft de deel nemers, dank zU de zeer deskundige voorlichting, veel kennis bijgebracht omtrent de eigenschappen en de toe passingen van kalkzandsteen, die in Landen waar zowel met metselbak- steen als met betonblokken wordt ge bouwd, een veel gebruikt bouwmate riaal is. De heer D. J. van Herwaarden, voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Kalkzandsteenproducen ten, opende woensdagmiddag in „Kriterion" het congres met een in leiding over de jongste ontwikkeling in de kalkzandsteenindustrie. Na té hebben gememoreerd, dat het al meer dan 60 Jaar geleden is dat de kalkzandsteen of zogenaamde witte steen haar intrede deed in de bouw, Tijdens de openbare bestuurs vergadering van het Produkt- schap voor Siergewassen teken den het P.V.S. en de Bond van Bloembollenhandelaren te Haar lem weer de vrede. Het begon in februari. Het contingent bolbloemen voor Duitsland was opgebruikt en nadat dr. A. J. Verhage, de voorzitter van het Produktschap voor Siergewas sen, contact had opgenomen met de voorzitter van de Duitse organisatie was men al heel snel tot overeenstemming gekomen: men kon nog even doorgaan met het exporteren van bolbloe men naar Duitsland. Dr. A. J. Verhage had de binnen landse veilingen daarom op de hoog te gesteld zonder zjjn medebestuurs leden en zonder de afzonderlijke or ganisaties hierin te kennen. Dat was niet mogelijk geweest, want de tijd ontbrak en bovendien is dr. A. J. Verhage dat helemaal niet verplicht. De Bond van Bloembollenhandeia- ren te Haarlem, die liever zou zien dat geen enkele bolbloem werd geëx porteerd. was over deze handelwijze van de voorzitter nogal gebelgd. Er ging een boze brief naar het Pro duktschap en tijdens de vorige ver bond goed dient te beseffen, dat het PVS geen produktschap van bloem bollenexporteurs Is, maar dat dit or gaan de belangen van de gehele sier teeltsector moet dienen. In de te Den Haag gehouden be stuursvergadering van het produkt schap is weer een brief van de Bond van Bloembollenhandelaren in be handeling gekomen. Een brief die aanmerkelyk milder van toon was dan de eerste. De heer Sterringa sprak ondermeer de verwachting uit, dat dit het eerste en tevens het laat ste incident zou zyn. In het vervolg is het veel eenvoudiger de voorzitter telefonisch om opheldering te vragen dan boze brieven te schrijven, merk te de werknemersafgevaardigde op. De secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren te Haarlem mr. Nederveen merkte op. dat men geen kritiek had, op de bevoegdheid van de voorzitter van het PVS. maar dat men er behoefte aan heeft, om op de hoogte gesteld te worden als er dergelyke belangrijke besluiten wor den genomen. Hy wilde het Incident nu als gesloten beschouwen en stelde het op prUs te hebben vernomen, dat overleg in de tr -komst mogelUk is. Dr. A. J. Verh; ge wilde de puntjes even op de i zetten. De behoefte aan overleg is door de brief van de Bond van Bloembollenhandelaren te Haar lem niet gestimuleerd of ver groot. Die behoefte was er reeds! De heer Elferink voegde hier nog aan toe. dat ook hy zich gaarne schaarde achter het voorstel het incident als vertelde hy dat de Nederlandse kalk zandsteenindustrie vorig jaar in de Stichting Kalkzandsteen-Laborato rium een orgaan kreeg, waarin kwa liteitscontrole en research op geluk kige wijze konden worden gecoördi neerd en waarvan de eerste vruch ten zichtbaar worden. De controle strekt zich o.m. ook uit over de juiste maten van de stenen, hetgeen het meer van belang is nu sedert kort een begin wordt gemaakt met het doorvoeren van een exacte verhou ding tussen lengte en breedte. De heer Van Herwaarden deelde nog mee, dat er van de totale pro- duktie ongeveer 80 procent naar de woningbouw gaat en dat 1962 naar verwachting het eerste jaar zal zijn waarin een miljard Nederlandse kalkzandstenen wordt geproduceerd. Prof. ir. A. de Heer, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, hield hierna een referaat over „Modulaire coördinatie by het bou wen". Ir. A. Klein, raadgevend inge nieur gaf een uitvoerige uiteenzetting over het „Draagvermogen van ver- diepinghoge kalkzandsteenmuren". De heer Van Nieuwkerk sprak over „Arbeidsbesparende bouw van tradi tionele woningen" en ir. H. P. Kuy- pers, adjunct-directeur van de NV Centraal Verkoopkantoor voor de kalkzandsteenindustrie besloot deze leerzame middag met een lezing over „De toepassing van kalkzandsteen". Het gesprokene werd met lantaarn plaatjes geïllustreerd. BU een kascontrole was gebleken, dat er een tekort was. De opsporings dienst van de P.T.T. heeft daarna onder leiding van adjudant Faber een zeer uitvoerig onderzoek inge steld, waarbU gebleken is dat het ora een bedrag gaat van ruim f. 26.000. De kantoorhouder zou op veel te royale voet geleefd hebben door allerlei luxe dingen voor zichzelf te kopen. Hy zou zich gelden, die gestori waren per postwissel of op rekenin gen van de Rijkspostspaarbank, heb ben toegeëigend en deze later weer met andere gestorte bedragen aange zuiverd hebben. Er bleef daardoor steeds een tekort, dat in de loop der jaren steeds groter is geworden. Voorlichting voor emigratie hervat De collectieve emigratie-voorlich tingsavonden van de Gewestelyke Arbeidsbureaus, die sinds het najaar van 1961 niet meer waren gehouden, zyn hervat. De directeur-generaal van de Arbeidsvoorziening heeft hiertoe, met de instemming van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. onlangs opdracht gege ven. zo heeft minister Veldkamp meegedeeld in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Corver (VVD). De voorlichtingsavonden worden sedert enige tijd in bepaalde delen van het land op bescheiden schaal weer gehouden. De behoefte aan voorlichting, welke zich steeds in het begin van het jaar het meest doet gevoelen, heeft hiertoe geleid. Koersen Nootdorp De uitslagen van de gisteren gehou den draverij en lulden: Geertruldenbergprys: 1. Zanella (J. van Leeuwen) (1.32.6); 2. Yonker Ha nover; 3. Zeodosla. Tot. wl. f7, pl. 2, 1.70, 1.70, koppel 8.10, cov. 4.50 Raamsdonkprljs, le serie: 1. Y van Hollandia (M. Vergay) <1.28 3); 2. Y Y Meeske; 3 Ydolius. Tot.: wl. f 1.60, pl. 1.30. 1.50. koppel 3.40, cov 3 40. 2e serie: 1. Y Dunst <E. de Visser) (1.28.9); 2. Zoranus Axkit; 3. Y Nellie, Tot.: wl. f3.90, pl. 1.50, 1.20, koppel 3.10, cov. 4.40. Finale: 1. Y van Hollandia (M. Ver gay) (1.27.2); 2. Y Nellie; 3. Yannette Parlslenne K. Tot.: wl f 1.70. pl. 1.30, 2.70, 2 80, koppel 7.30, cov. 6.80. Wasplkprijs: 1. Vaut Mleux K (H. J. Pools) (1.29.8); 2. X Signal; 3. Xanthla S. Tot wl. f4.60, pl. 1.60, 1.30, 140. koppel 8.30, cov. 4.90. Madeprljs: 1 Theo Messldor (F. J. Eerenberg) (1.25.-); 2. Karanns; 3. Victor van Oranje. Tot.: wl. fl.80. pL 1.20. 1.90, koppel 3.70, cov. 3.80. Totallsator-omzet f 59.260. In het kader van de internationale gemeente-uitwisseling heeft de ge meente Katwijk, naar men ons me dedeelt, relaties aangeknoopt met de registratie van de bollen-, bloe men- en bomenkwekers. De erken ning van de betreffende kwekers wordt nu namelUk een zaak van het Landbouwschap, maar het Produkt schap zou gaarne weten met wie men te maken heeft en stelde nu een ver plichte registratie voor. Vooral van de zUde van de heer Ibelings, van het ministerie van Landbouw rezen bezwaren. HU vreesde, dat registre ren en erkennen te gemakkelUk door elkaar geweven zouden worden en met de erkenningen heeft het PVS sinds 1 april niets meer te maken. Lowestoft in Engeland. Als eerste stap ter versteviging van het tussen de beide gemeentebesturen gelegde schriftelijke contact, zullen burge meester en wethouders van Katwijk van 24 tot 26 april a.s. een kennis makingsbezoek brengen aan Lo westoft. waar het college de gast zal zijn van het gemeentebestuur. Dat juist Lowestoft en Katwijk el kaar hebben gevonden Is geen toe valligheid. maar een gevolg van de sterke overeenkomst tussen de beide plaatsen. Lowestoft, dat omstreeks 44.000 inwoners telt, Is evenals Kat wijk een bad- en vissersplaats en heeft bovendien een agrarische om geving. De gemeente ligt aan de Noordzeekust, ongeveer 180 kilometer ten noord-oosten van Londen Landinwaarts van de stad lfgt een fraai rivier- en merengebied zodat, gadering is gezegd, dat de bond niet i gesloten te beschouwen. draagvlak vonnén voor een wijde heer Toon Hendriksen uit Boskoop. weet waar hy moet staan en dat de I Uitvoerig sprak men ook over Dr. A. J. Verhage sprak (voorlopig) het verlossende woord door dit punt naast de strandrecreatie, de water- te verschuiven naar een volgende sport en de sportvisserij de toeristi- vergadering. De rechtskundige mede- s°he aantrekkelijkheid belangrijk werker van het PVS, mr. Hesseling, verhogen. Tydens het persoonlijk zal nader contact opnemen met de contact tussen de beide gemeentebe- vertegenwoordigers van het ministe- sturen zullen ongetwyfeld de moge- rle om de redactie zo te stellen, dat lyhheden worden besproken voor de beide partyen tevreden zyn en de praktische verwezenlijking van de zaak ook juridisch „rond" zit, 1 uitwisselingsplannen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7