ieder]anders nog elke ireek naar N.-Guinea Jonge straatschender in Lyon bekent doodslag T GROOTSTE REKENAUTOMAAT IN 1964 BEDRIJFSKLAAR Fraaie produkten van de kleine bakkers ilegante voorjaarscolledie imporlkleding 10DEHUIS LUCIENNE Botermarkt 17 - Leiden I edreven door de wil r iets van te maken Import uit Italië, Zwitserland en Zweden PAKJES, JAPONNEN, JUMPERS EN VESTEN, ROKKEN EN BLOUSES Primeur voor Groningen In trek bij de fijnproevers! Het werk zal duizendmaal zo snel gaan als voorheen Bloemenmeisjes brengen Wenen fleurige groet uit Nederland Slachtoffer wilde zusje verdedigen CONJUNCTO ALLEGRE WINT IN NOORDWIJK le PRIJS pgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 april 1962 Derde blad no. 30622 P€ (Van onze Haagse correspondent) ït doet wat onwezenlijk aan als men de vele personeels- in de dag- en weekbladen leest, geplaatst door de [ing algemene en personele zaken voor Ned. Nieuw-Guinea, vei 1, Den Haag. Vragen dringen zich op: zouden er gegadig- deze vacatures zijn? Zou men uit die gegadigden ge- [te krachten kunnen selecteren? En zouden deze geselecteerde •Jiten alsnog in dienst genomen en uitgezonden worden? rimboe en de oerkrachten van de oetan, waar grote stukken onbekend gebied liggen waar een blanke nog nooit is geweest. Een eiland, dat in de laatste jaren meer genoemd is dan in de tientallen eeuwen, die vooraf gingen aan de dag, die wij vandaag beleven. Zij gaan naar Nieuw-Guinea, Niet verlokt door materieel gewin. Maar gedreven door de wil om ook van dat stukje van onze aarde iets te maken. Zij zullen wel ongelijk krijgen van hun familie, vrienden en kennissen. Misschien hebben zij ook ongelijk. Maar wie zal dat beter kunnen vast stellen dan die mensen zélf? i" Ja> kort verband Kt iwo-hebben bij de betrokken af- >ter ons licht eens opgestoken. Heel s t€jjk werd het ons gezegd: op al- n: )r ons gepubliceerde vacatures wo gereageerd. Soms in voldoende gen soms ook helaas niet. E aeel, dat in Nederland schaars it te krygen is, kunnen wij ook Nieuw-Guinea slechts zeer 1 djk aantrekken. d9t u dus zeggen, dat er ook nu naar Nieuw-Guinea wil- ^dhan?" vragen wij 1°Vals ik u zei: er reageren nog lei mensen op de advertenties, die nSor personeel plaatsen. Er wordt 3S% geselecteerd en er gaan nog mensen weg. Zij kregen als Rijksambtenaar te :n geplaatst en zij hebben dus jiun diensttijd om is de gerede vei spoedig in Nederland in BT]tmbtenarenkorps te worden op enen". dan neemt u zeker uitslul- Grmensen aan, die hier reeds als igg&naar werkzaam zijn? v ie als ambtenaar in Nederland .leuw-Guinea wil gaan werken, wieen verlof buiten bezwaar van K%s schatkist krijgen voor de tijd v0(uj in Nieuw-Guinea werkt. Dat eG| het algemeen dus drie jaar. uitgezonden krachten gaan op !.g. „kort verband" van in het ^.dheen drie jaar. Bij terug rit ontvangen zij een bonus van 'A^plus een maand salaris voor elk dat zij gediend hebben. Dat voj dus neer op een jaar salaris", l" Verplichting an wat zal er nu gebeuren als gedwongen wordt Nieuw- ea over te dragen, aan wie of ot^elke instantie dat dan ook mag Ze rasderland staat op het standpunt, let moet zorgen voor de aanwe- van een ambtenarenkorps l$s bijstandskorps, dat zo lei? ^er beschikking kan ge- sni worden van de nieuwe auto- uijen zoals uzegt wie dat dan in mogen zijn. Dat ambtenaren- s moet compleet zijn en er zijn eeds advertenties geplaatst voor e meel, dat over enige weken no- 'bis als anderen hun diensttijd 'nen beëindigd. :?tierland heeft de taak op zich 'JWn om Nieuw-Guinea te hel- ssfen op grond van artikel 73, lid ,e,.n het Handvest der VN is zij licht ook te zorgen voor een goed "•end ambtenaren-apparaat", ji hoe gaat het nu met de men- sndie u een maand geleden om yf een tijdstip te noemen in nam. Gaan die nu niet twijfe- Fr zijn inderdaad gevallen, dat zich bedenkt. Maar er doen zich Igevallen voor, dat men juist nu ^t te moeten gaan. En dat zijn niet altijd „avonturiers" of °'sen met een avontuurlijke inslag, irland heeft gelukkig! nog i mensen, die de mentaliteit be- die wij ook aantroffen in de a na de capitulatie van Japan in ïiesië. „Juist nu!" 15en bleven duizenden mensen, of- _on zij recht op z.g. recuperatie- !9f hadden, in het land om te :en aan de wederopbouw. Zij gen niet hoeveel salaris zij ver den, zy wisten dat zij geen Ver-- leventje zouden leiden, maar nog geruime tijd zouden moeten met voeding, met kleding ^at niet al. Maar zij deden het, at ze zeiden: „Juist nuj" it komt ook nu voor, soms bij sen van wie je zo iets in het ge niet verwacht". zekere zin is het dus bij deze ling zo, dat men gewoon door- i alsof er geen moeilijkheden Nieuw-Guinea bestaan? „Zo u het niet stellen. Wij gaan omdat Nederland door gaat. En erland zal tot op de laatste dag -werk doen, waartoe het verplicht Als Nederland het anders doen, zou het zijn plicht niet itaan". Mortiergranaten n de kasbali van [Algiers ontploft n de kasbah van Algiers zijn gis- piiddag vyf of zes mortiergranaten die naar alle waarschijnlijk- d waren afgeschoten door de OAS. drie doden en verscheidene jonden In totaal werden in Alge- vijftien personen gedood en 37 vond. Doen wat moet! Het is ons héél duidelijk geworden: Nederland doet wat het doen moet. Nu en morgen, tot anderen zijn taak overnemen en dan zeggen geen prijs te stellen op de medewerking van Nederland. Tussen de 2000 en 3000 ambtenaren burgerlijke Rijksambtenaren werken op Nieuw-Guinea. Hun salarissen zijn niet hoog en de ontberingen zijn tal rijk. Er zijn nog verschillende open plaatsen in het korps. PTT-personeel radiotechnici b.v. is vrijwel niet te krijgen. Voor artsen zijn er zeven aanvragen (een is reeds aangenomen, met drie artsen is de dienst in be spreking). Onderwijzers zijn vrij goed te krijgen, houtvesters zijn er niet voldoende. Geen gewin Iedere week gaan nog Nederlan ders naar Nieuw-Guinea. Om bij te dragen aan het werk, dat Nederland misschien spoedig zal moeten over dragen of op z'n hoogst in opdracht van anderen zal mogen doen. Het zijn niet alleen vrijgezellen, die weggaan. Echtparen, vaak met kin deren, gaan naar het eiland, dat in het verleden in vergelijking met de eilanden die tot Indonesië behoren, niet of nauwelijks meetelde. Dat goeddeels overgelaten was aan de N.S. bestuderen parkeerprobleem De Ned. Spoorwegen bestuderen thans samen met stedelijke overhe den de mogelijkheid om uitbreiding te geven aan de parkeergelegenheid nabij de stations. Men denkt in dit verband aan een andere indeling van de reeds bestaande stationspleinen, koop of huur van terreinen in de j nabijheid van stations en, indien mo gelijk, de bouw van garages. Bij nieuwbouw en herbouw van stations zal de ruimte voor parkeren meer dan tevoren een rol gaan spe len. Twee Haagse dames vrij Twee van de twaalf Haagse dames, die zijn aangehouden wegens het spelen van baccarat in een woning aan de Van Beverninkstraat in Den Haag, zijn weer op vrije voeten ge steld. Het betreft de oudste van de twaalf, een 87-jarige weduwe, en een vrouw die ziekelijk is en bovendien juist was binnengekomen toen de po litiek de inval deed. Ze had nog niet aan het spel deelgenomen. De negentienjarige elektricien André Egea in Lyon heeft bekend degene geweest te zijn die vorige week donderdag de gymnasiast Jean-Claude Ravel met een fles dusdanig had geslagen dat laatstge noemde dinsdag, na dagen lange bewusteloosheid, is overleden. De gymnasiast had zich teweer gesteld tegen een troep nozems die zijn vijftienjarige zusje kennelijk met oneerbare bedoelingen Donkersteeq 21 Nationale vakwedstrijden (Van onze Amsterdamse correspondent) Ze zijn er gelukkig nog, de „ware" bakkers, zij die nog zelf hun brood bakken en het niet uit een fabriek betrekken. Zij zijn zelfs nog te vinden in de grote steden, want op de nationale vakwed strijden „Voeding en ambacht", die gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam zijn gehouden, waren drie van de vier bekroningen produkten, afkomstig van bakkers uit Amsterdamse volksbuurten. Zij kregen elk een gouden medaille, die Koningin en Prins ter beschikking hadden gesteld. De vierde gouden plak was voor bakker W. Horst uit Hattem, die beter dan wie ook zachte luxe broodjes, waterbusbrood en ongeknipt krentenbrood weet te bakken. De grote zaal van Krasnapolsky was vol met meer dan duizend inzen dingen van kleine bakkers. De ten toonstelling was een grootse mani festatie van het vakmanschap en de kwaliteit van dit oude ambacht, fac toren die een machtig wapen vormen in de wat de voorzitter van de Ned. Bakkersbond, de heer C. Kop- pert, noemde „zenuwenoorlog van het supergrootbedrijf tegen het am bacht". De ingewikkeldste vraagstukken worden hiermee in een oogwenk opgelost (Van onze correspondent) Stel U voor dat U twee getallen van elf cijfers eens even vlug bij elkaar wilt optellen. Dan kost dat altijd nog, laat ons zeggen, een seconde of tien. Wanneer U nu eens een dergelijk optelsommetje honderdduizendmaal moet herhalen, dan bent U zo'n kleine 30.000 uur bezig. Wat zou het dan niet prettig zijn een machientje te bezitten, dat die honderdduizend optellinkjes van elf cijfers in een seconde kan uitrekenen. Zo'n machine bestaat en het Mathematisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Gronin gen krijgt er in april 196lf de beschikking over. Er is namelijk voor het Mathema tisch Instituut een formidabel elek tronisch brein aangeschaft, een re- kenapparaat dat twee getallen, ieder van elf cijfers, in tien microseconden bij elkaar optelt en in één seconde honderdduidzend van die optellingen maakt. Dit apparaat, tot dusver het grootste dat in Nederland staat, maakt echter niet alleen optellingen, ook aftrekken, delen, vermenigvuldi gingen, worteltrekken, vergelijkingen met talloze onbekenden en proble men van de meest ingewikkelde aard lost de machine in een oogwenk op. Voor universiteiten Waarom was het nodig dat het Mathematisch Instituut de beschik king kreeg over zo'n apparaat, dat met een miljoen gulden nog lang niet is betaald. Het antwoord luidt simpelweg: omdat het Instituut de geweldige hoeveelheid rekenwerk, niet alleen voorzichzelf, maar ook 'oor talrijke andere universitaire in. stellingen, niet meer aan kon met de bestaande apparatuur. Men had reeds een z.g. zebra (zeer eenvoudige binaire rekenautomaat)waarmee sinds 1959 zwaar rekenwerk werd gedaan, doch dit apparaat, dat on geveer duizendmaal zo langzaam werkt als het nu aangekochte, was niet meer in staat de reusachtige hoeveelheid opdrachten te verwer ken. Het nieuwe elektronische brein werkt dus in de eerste plaats tijd- daardoor kostenbesparend. Het wetenschappenlijk speurwerk wordt er daarboven aanzienlijk mee gehol pen. Sterrenkundigen (de gegevens van de radiotelescoop in Dwingelo worden hier bijvoorbeeld verwerkt), kristallografen, natuurkundigen en uiteraard de mathematen zelf kun nen dank zij deze machine allerlei nieuwe problemen aanpakken en be staande problemen makkelijker op lossen. Ook het onderwijs is ermee gebaat. Veel wiskunde-studenten zullen in de toekomst met een der gelijke elektronische rekenappara- tuur geconfronteerd worden. Zij leren nu vast ermee te werken. De nieuwe machine rekent niet alleen de hem toevertrouwde opga ven uit, de uitkomsten plaatst hij op een magnetische bank, die door een sneldrukker gevoerd wordt, waar de berekeningen in leesbaar schrift worden omgezet met een snelheid van negenhonderd regels per minuut De machine rekent, zoals alle elek- ronische breinen, in het z.g. „twee- tallig stelsel". Daarbij worden de ge tallen van nul tot en met negen „vertaald" in een systeem, dat slechts de één en de nul kent. Via een ponsband wordt het probleem, dat volgens een bepaald programma is opgezet, aan de machine toege voerd. Het opzetten van dat pro gramma is het moeilijkste. Internationaal De code, die daarvoor gebruikt wordt, is internationaal. In deze in ternationale rekentaal, het Algol-60, kan men ook gegevens uitwisselen. Dit is van groot belang voor het we tenschappelijk verkeer. Stel bijvoor beeld dat men in Groningen een probleem moet oplossen, waarvoor men het programma nog moet sa men stellen en stel dat men in Lon den een dergelijk probleem al heeft geprogrammeerd. Dan kan men uit Londen eenvoudigweg het program ma naar Groningen sturen en om dat de Groninger machine de Algol- taal verstaat kan men er hier rustig mee doorwerken. Daarenboven werkt de machine ook nog volgens een eigen systeem dus niet in Algol zodat hij op twee manieren kan worden gehanteerd. Het apparaat is geheel met transistoren uitgevoerd, die minder plaats innemen en minder kwets baar zijn dan de buizen van de oude zebra. In april 1964 zal de nieuwe reken automaat bedrijfsklaar in Groningen staan. Tot zolang zal de brave zebra nog dag en nacht moeten doorreke nen. Daarna kan men in het Mathe matisch Instituut voor de gehele universitaire gemeenschap het werk duizendmaal zo snel verrichten. Warm onthaal in Oostenrijk (Van onze Weense correspondent) Tien Haarlemse bloe menmeisjes zijn gisteren precies op tijd in Wenen aangekomen, waar zij reeds door de pers, om roep en televisie werden verwacht. De meisjes brachten 30.000 tulpen, hyacinten en narcissen mee, die zij in twee da gen zullen uitdelen o.a. aan president en kanse lier. De belangstelling voor deze bloemengroet uit ons land was in We nen zó groot, dat nog gisteravond een t.v.-re- portage werd uitgezon den. en dat tevens alle ochtendbladen met uit voerige fotoreportages zijn verschenen. Onmiddellijk na aan komst begaven zich en- gasten een bloem kre gen opgespeld. De andere meisjes gin gen naar de Karntner- strasse, de hoofdstraat van Wenen, waar zij op vielen, niet alleen door hun bloemen, maar ook door hun toiletjes. De meisjes waren ge kleed in pas ontworpen, cyclaam-roze, vilten mantels. Ze droegen witte, uit cellofaan-stro vervaardigde lentehoed jes met een bij de man tel passende brede roze band er om heen. Onder de pastelkleurige man tels droegen zij japon nen van veredeld katoen met een gebloemd rozen- motief en een Dior-bole- rootje. Daar bloemen in Oos tenrijk zeldzaam duur zijn, was de belangstel- kele meisjes naar het ling groot om een bloem Hotel Bristol, waar de te kragen. Maar het gen. Weense publiek liet zich niet onbetuigd en gaf tegengeschenken. Eén van de meisjes kwam trots met een teddybeer naar het Hotel Bristol, waar intussen een pers conferentie werd gehou den en waar een gesprek met de omroep werd op genomen. Geen van de meisjes zij zijn allen onder de 20 is ooit tevoren in Wenen ge weest. Daarom verheu gen ook zij zich op het bezoek aan Wenen, voor al op de opera, waar zy vandaag een voorstelling zullen by wonen en tij dens de pauze bloemen zullen aanbieden. De Oostenrijkers be schouwen deze bloemen groet als een voorloper van het koninklijk be zoek, dat ons vorsten paar volgende maand aan Oostenrijk zal bren- Volgens de heer Koppert zeggen de grote broodfabrikanten: „Houden jul lie toch op met dat geknoei in het klein. Wij doen het toch beter en goedkoper". Maar als er één ambacht in deze wereld zaj blijven bestaan, is dat wel het ambacht van bakker. Als grootste troef noemde de voorzitter van de Bakkersbond het feit, dat brood slechts korte tijd vers blyft. De broodfabrieken kunnen hun produk ten meestal niet binnen 4 a 5 uur bij de consument afleveren en dat bete kent, dat zij oudbakken produkten moeten verkopen. Het kleine bakker tje is nog in staat de afstand tussen de mond van de oven en de mond van de consument zo klein mogelijk te houden. Een zaal vol brood, kleinbrood. en gebak, brood &1s een eerlijk produkt en tijdens het kneed- en bakproces van begin tot eind gevolgd door meesters der broodbakkunst, produk ten ook. die met liefde zijn vervaar digd en niet als een door fabrieks arbeiders in elkaar geknutseld massa, artikel. Daar lagen de watervloerbroden, als Duitser, papper. tijger. Wener, snijder of Amerikaan, de ongeknipte melkbusbroden, de stokbroden, de ge knipte tairwebusbroden, vol en blank, kruim Ag en korstig. Zoals de supermarkets de kleine speciaalzaken niet zullen kunnen ver dringen, zo zullen de broodfabrieken de kleine bakker niet uit onze maat schappij kunnen verdrijven. Hun fraaie werkstukken, die als rijpe vruchten hun étalages sieren, zullen de fijnproevers immers blijven trek ken. Pistolen Paultje" blijft in tie cel D» Amsterdamse rechter-commis- saris mr. W. F. J. Lam heeft gis teren na een langdurig verhoor de bewaring bevolen van de vier ver dachten in de zaak van de expedi tiediefstallen op Schiphol, waarbij uit transitogoederen o.a. 36 pistolen en 2 geweren werden ontvreemd. De officier van Justitie mr. H. E. van Renesse, aan wie de verdachten 's ochtends waren voorgeleid, had de ze bewaring gevraagd. Een 24-jarige Schipholemployé en een 37-jarige za kenman (Pistolen Paultje» wisten 's middags reeds, dat zij als dief resp. opzetheler voorlopig in de cel zullen moeten blijven. De medeplichtige van de dief. een Schipholemployé en een 42-jarige eigenaar van een incasso bureau, die ook van opzetheling wordt verdacht hoorden het pas in het begin van de avond. De bevo len bewaring duurt zes dagen en kan daarna nog eenmaal met zes da gen worden verlengd, waarna een be vel tot gevangenhouding voor 30 da gen kan worden gegeven. Het feit, dat zowel „Pistolen Paultje" als de eigenaar van het incassobureau niet zijn vrijgelaten, duidt er op dat de rechtercommissaris kennelijk vol doende bewijzen aanwezig acht om dit tweetal van opzetheling te ver denken. Bij schuldheling is namelijk geen voorlopige hechtenis mogelijk. naar een steegje h^d meege trokken. Egea had aanvankelijk met klem ont kend enig aandeel aan het relletje gehad te hebben. Maar een getuige herkende hem en bovendien bleek hij voor te komen op een foto die door een straatfotograaf was ge maakt en waarvan het afleverings- bewys in de zak van een der leden van de bende werd aangetroffen. Egea bekende tenslotte degene ge weest te zyn die de gymnasiast met een fles op het hoofd had geslagen zodat deze een dubbele schedel breuk opliep en, naar het zieken huis gebracht, na vyf dagen be wusteloosheid overleed. Hierbij wordt herinnerd aan een der gelijk geval op 5 februari j.l., toen de eveneens negentienjarige Ri chard Soinmer in Saint-Germain des Prés de zakenman Albert Amar- ragie doodstak, die zijn vrouw tegen opdringende nozems trachtte te beschermen. André Egea heeft in zijn lezing van de gang van zaken gezegd dat hij en zijn kameraden de gehele avond reeds meisjes hadden lastig geval len. Toen hy tezamen met een ander poogde het meisje Joëlle Ravel mee te trekken, was hij, door hij wist niet wie, omver gegooid. Hij voelde onder zijn hand in de goot een fles, pakte die en begon er, overeind gekomen, mee te slaan op het eerste hoofd het beste dat on der zijn bereik kwam. Toen ging h\J er vlug vandoor zonder om te kij ken. Volgens de verklaringen van de ka meraden v&n Egea was deze echter een ruziezoeker. Egea was die ochtend voor de keu ringscommissie voor de militaire dienst verschenen. Daarna had hij met andere dienstplichtigen door de stad gezworven en veel wijn ge dronken. Daar lopen ze dan in 's Ko- monds" met plunjezak in de Ge-* nings wapenrok. „De "Blue Dia-\neraal De Bont-kazerne in Grave Amateurwedstrijd Crescendo Het actiecomité bouwfonds Crescendo, in haar nieuwe sa menstelling, heeft in aansluiting op het uitstekend geslaagde win- terprogramma op veler verzoek in het „Casino" te Noordwijk aan Zee een extra amateurwed strijd georganiseerd, waaraan door een tiental gezelschappen werd deelgenomen. Ook ditmaal was de grote zaal weer tot de laatste plaats bezet, het geen de voorzitter van „Crescendo', de heer J. Marijt, in zijn openings woord bijzonder verheugend noemde. Een speciaal welkom gold de wed strijdleider, de heer G. A. Scheur water, en de jury, bestaande uit de heren A. de Jong, N. van Ammers. J. Koemans, J. Wassing en H. van den Boogert. De Tonellies, twee meisjes uit de Zilk, beten met zang en gitaar spel de spits van het programma af. Zij werden gevolgd door een Noord- wyks bandje 'The Dynamite Rockers". Na dit min of meer zwak ke begin trad het duo Laros uit Noordwijkerhout voor het voetlicht, die zich ware virtuozen toonden op hun sopraan- saxofoon en tenor banjo. Met hun uitvoering van „Wild Cat Blues" en 'The St. Philipstreet break down" oogstten zij een dave rend applaus. Een eervolle derde plaats werd hun deel. Het optreden van het trio Ruigrok en Van Maris uit De Zilk was wel iswaar niet onaardig, maar de meisjes zullen speciale aandacht moeten besteden aan een wat vlot tere houding en een betere uit spraak. Het was opvallend dat bij de beoordeling van dit trio enkele juryleden onderling twee volle pun ten verschilden. Na de veel te lange pauze en hei optreden van enkele mindere muziek- goden, was hetgeen het orkest "The Sunstar Combo" uit Voorhout brach ten bepaald een verademing. Met de vertolking van de nummers „Zee man" en „Mexico" behaalde het ge zelschap 40.4 punten en tevens de tweede plaats. Voor de grote sensatie zorgde het orkest "Conjuncto Allégre" uit Rot terdam, dat als laatst optredende, met de hoogste eer ging strijken. Met kop en schouders stak het bo ven alle deelnemers uit en verwier ven met onder andere "La Familia" 43.1 punten. Eregasten waren de bekende radio- en televisiezanger Joop de Knegt en de winnares van de gouden Casino beker Joke Bousie. Als intermezzo zong Joop de Knegt enkele bekende nummers uit zijn repertoire zoals 'High Noon" en „Ik sta op wacht". Joke Bousie besloot het muzikale ge deelte van de avond. De traditionele prijsuitreiking werd verricht door de heer J. Chou- four, waarmee tevens een einde kwam aan deze succesvolle avond. De totaal uitslag luidt: 1. Conjuncto Allégre, Rotterdam. 43 1 pnt, 2. The Sunstar Combo. Voorhout 40.4 pnt. 3. Duo Laros, Noordwijkerhout. 39.3 pnt. 4. The Electric Boys. Leiden, 38.5 pntj 5. Trio Ruigrok-Van Maris, De Zilk, 37.2 pnt, 6. De Toneliies. De Zilk, 36.7 pnt, 7. The Dynamite Rockers, Noordwijk, 36.5 pnt, 8. Teenagers Stars, Vlaardingen, 36.2 pnt. 9. The Rocking Boys. Lisse, 34.8 pnt, en 10. Mea Venema, Haarlem, 33 9 pnt. Tot sint werd nog bekend gemaakt, dat de nieuwe serie amateurwedstrij den zal beginnen op 6 oktober. Voor deelname kan men zich nu reeds op geven by de heer G. A. Scheurwater Marykestraat 14 te Noordwijk.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5