Pogingen 0111 kerken bijeen te krijgen 1 Kolthoff exposeert a in de Universiteit Erhard zet rem op bouwconjunctuur M°i Drie fasen van zijn kunst Leids student ontslagen van rechtsvervolging Hief vevj&tm SUNIL HALEN! Kerkelijk Leven DAF- TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Geen duurdere melkprodukten Reclame in Deense radio? Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 april 1962 Tweede blad no. 30622 „Buiten de lijst om q M( Nauioehjks is de ene progressieve expositie in het gebouw der Rijks- universiteit van de baan, of een andere is er alweer voor in de plaats. De „eeuwigheidswaarde" der tentoongestelde schilderijen moet men aan lgyj) die korte tijdsduur maar liever niet afmeten jlCghJ Nu Is Mark Kol'thoff aan de beurt, In een zwaarwichtig filosofisch t. i< betoog heeft de criticus drs. H. 10.2 Redeker ter opening van diens ex il -1 positie de achtergronden van Kol- ^anitoffs kunst belicht, met alls kern el" punten de begrippen „tijd en ruim- •t ^te". er daarbij op wijzend, dat een NW nieuwe stijl zich aankondigt, lcht Drs- Redeker wees er op. dat Kolt- mahoffs geest voor een 60-jarige zeer beet jong gebleven is. Steeds behorend ispe tot de avant-gardiisten. ontwikkelden ,r°S zijn scheppingen zich tot het monu- mentale; zijn schilderijen van thans "Aq verdragen geen lijsten meer, zij zijn zin, opgenomen in de „ruimte", list. in de drie fasen van zijn ontwik- i9.okeling zocht hij steeds naar het „zuivere" ,in de laatste periode speelt het „gebeuren" een domine- he rende rol, evenals de compositorische eenheid. Zijn laatste schilderijen hebben een brede adem. buiten de H'st om. Er is bij hem harmonie ontstaan tussen geest en bezieling, vai vorm en kleur, ruimte en tijd. Bij het bezichtigen van zijn werk treft ons persoonlijk Kolthoffs enor- >3.0; me geestelijke ontwikkeling. Zijn !3.ifkubistische periode valt in de jaren 19351945. Kolthoff houdt de na tuurvormen ondergeschikt aan de MA eisen van het schilderij. Hij maakt uitsluitend gebruik van die elemen- ten. welke belangrijk voor de bouw Cir, ervan. Natuurgelijkenis is niet be- n luangrijk. wel de manier waarop de 3| celen van het schilderij onderling val samenhangen en contrasteren. De rt.i picturale ruimte" is het kenmerk van deze tijd. vai Vervolgens komt zijn „abstracte ge, periode" (19451955), waarin Kolt- hoff niet „afbeeldt", maar een we- ivi( rcld oproept van stemming en sfeer als weerslag van alles wat hem be- lroert- En dan tenlotte, na 1955. de pe- riode van „Le paysage mental", Daarin uit Kolthoff zich van een meer lyrische zijde, steunend even- sal. wel op de verworvenheden uit de ha1 voorgaande perioden. Met nog gro- tere verwaarlozing evenwel van de formele aspecten van zijn kunst. krijgen zijn schilderijen een land- ld'j schapachtig karakter en geeft Kolt- irg. hoff een verbeelding van zijn inner- 3o<i flijike ervaringen. Hij wil, zoals Kolt- ra'i hoff het zélf zegt, een kunst aan- duiden die niet „afbeeldend", maar n|: ook niet- zonder „onderwerp" is en waarin hij de verhouding tot zich zelf en de wereld tot expressie brengt hti Het is merkwaardig op te merken, ar, 'hoe veel ultra-moderne schilders, ge heel onafhankelijk van elkaar, maar 1 vermoedelijk bevangen door de dv- namische „tijdgeest" veelal tot ge lijke uitdrukkingsideeën, zo men wil fantasieën komen en daarin het eigen-ik willen overbrengen tot de beschouwer. Vanzelfsprekend zullen de reacties 00 sterk uiteenlopend zijn. Zo ook in het geval Kolthoff. Wij voelen ons het meeste tot de 3(j periode van „Le paysage mental" ni aangetrokken, omdat de daarin ver- t OUDERBIJEENKOMST PR. BERNHARDSCHOOL De (Christelijke) Prins Bernhard- school aan het Noordeinde hield gis- qq teren in het gebouw Rehoboth een et drukbezochte ouderavond. Er werden t- op deze feestelijke bijeenkomst mede- n delingen gedaan en schetsjes opge- 31 voerd. Ui Schoolhoofd Van Meeuwen zei, dat de zomervakantie 16 juli begint en 20 e- augustus eindigt, dat alle klassen, se dus ook de lagere, dit jaar een schoolreisje zullen maken en dat het ongeoorloofd schoolverzuim streng moet worden tegengegaan. De voorzitter van de contactcom- missie de heer Warring voerde even- eens het woord. Hij wees op de be- 10 langrijkste taak van deze commissie, z. nl. het onderhouden van het contact tussen de ouders enerzijds en het 10 schoolpersoneel anderzijds. Een an- 5. dere taak is het voeren van zoveel s. mogelijpropaganda voor de school. De kinderen hadden voor deze ge- legenheid heel wat ingestudeerd. Leerlingen van de eersteklas b.v. r- verschenen als boertjes en boerinne- e tjes op het podium om te zingen en te dansen, terwijl even later een 0 meisje en een jongetje uit dezelfde 5. klas een verhaaltje vertelden, het - verhaaltje van de grote en de kleine e koning. i-j De vierdeklassers gaven een uit beelding van verschillende kinder - 1. liedjes en droegen eigen werk voor. Grappig was de opvoering van het toneelstukje „Een erge zieke", dat als 1 laatste onderdeel voor de pauze op het programma stond vermeld. Jon- gelui uit de tweede en derde klas lazen gedeelten uit de bijbel voor, de vierde klas zong paasliederen en de zesde klassers vormden eveneens een alleraardigst koor. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Marcel Keezer krijgt huis van gemeente aangeboden De gemeente Leiden heeft op ver korte termijn voor het Kantonge recht tegen Marcel B. Keezer inge steld een procedure tot onmiddellijke ontruiming van zijn woning en expo sitie-zaal Haagweg no. 156. Vóór de pleidooien in deze zaak zouden aan vangen. deed de Kantonrechter mr. W. de Koning, een poging om par tijen tot een schikking te bewegen. Dit, pogen slaagde, mede dank zij een vlotte houding van het gemeentebe stuur van Leiden. De heer Keezer krijgt, thans nog tot uiterlyk 1 mei gelegenheid om het hem aangeboden herenhuis aan de Rijnsburger weg te restaureren en in te richten voor zijn kunsthandel, terwijl de aanvankelijk aangeboden vergoeding in de onkos ten door de gemeente Leiden werd verdubbeld. vatte lyrische instelling, vervuld van een treffende harmonie van sferen, gevoelens en kleuren, ons direct aanspreekt. Het kan evenwel zeer goed zijn, dat een ander door een der voor gaande perioden het meest gegre pen wordt. In ieder geval is Kolthoff iemand wiens ouevre aandacht verdient. Voor iemand die zoals drs. Rede ker opmerkte, nog zö jeugdig van geest Is, zijn er nog mogelijkheden in de toekomst te over! H. Tocht Henry Dunant Hartelijk welkom in Grave De Henry Dunant, het Rode Kruis - schip met een groot aantal zieken uit Leiden en omgeving aan boord, heeft gisteren een korte reis gemaakt. Om tien uur vertrok men uit Lithoyen naar Grave, waar het schip omstreeks vier uur arriveerde. De reis verliep voorspoedig, want er was bijna geen wind. Regenbuien bleven eveneens achterwege. Om zes uur ontvingen de opvaren den bezoek van twee bestuursleden van het Rode Kruis, die traktaties (Limburgse vlaaien» en een foto van Arcen meebrachten. Dat laatste als vergoeding voor het feit. dat het schip door verschillende omstandigheden Arcen niet kon aandoen, hetgeen aan vankelijk wel het plan was. Twee dames van het Jeugd Rode Kruis van Limburg kwamen met een grote kop-en-schotel aan. waarin paaseitjes zaten. Enkele jongens van het blindeninstituut te Grave zorg den voor vrolijke muziek, waarna pa ter De Groot, in de plaats van dok ter Verbrugge. de avond sloot. Vandaag om acht uur vertrokken de gasten, die de bekenden in Leiden en omgeving hartelijk groeten, naar Gorinchem. Veren iging Volksonderivijs Forum richt schijnwerpers op allerlei schooltypen Afgevaardigden van verschillende schooltypen gaven gisteravond in de Du Rieuschool een korte uiteenzet ting over de aard van de scholen die zij vertegenwoordigden. Het waren mevr. H. A. M. Nywei- de—Vintges, directrice van de h.b.s. voor meisjes, mej. H. H. F. Hender son, directrice van de vakschool voor meisjes aan het Rapenburg, de heer R. Duursma, directeur van de lagere land- en tuinbouwschool, de heer C. J. de Graaf, hoofd van een VGLO- school, de heer J. Marks, adjunct directeur van de Ambachtsschool, de heer D. Voortman, hoofd van een u.l.o.-school en de heer F. C. Mabe- sone, directeur van de Gemeentelijke Bedrijfstechnische School. Zij samen vormden een forum, dat onder voor zitterschap stond van prof. dr. J. G. Bomhof. In dit forum hadden verder zitting de psycholoog dr. P. v. d. Broek en de heer H. de Bree van de afdeling jeugdbemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Mevr. Nijweide opende de rij van steekpartij 111 Groningen Het uerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend een 27-jarige Leidse student, afkomstig uit Rotterdam, die terecht heeft gestaan terzake van mishandeling de dood tengevolge hebbend van de 29-jarige huisschilder G. Hoekstra op 2 juli 1960 te Groningen, ontslagen van rechtsvervolging, omdat het Hof verdachtes beroep op noodweer gegrond acht. Minister mr. J. van Aartsen heropende gisteren officieel het miniatuur stad je Madurodam door met een gouden sleuteltje de deur van het stadhuisvan Hilversum te openen. sprekers. Zij besprak de verschillende vormen van voorbereidend hoger onderwijs, zoals daar zijn de h.b.s., het gymnasium en het lyceum. Vooral het laatste schooltype blijkt een enorm succes te zijn. Het enige nadeel dat aan het lyceum kleeft, aldus mevr. Nijweide, is het feit, dat de leerlingen, die de gymnasiumkant gekozen hebben, voor de oude talen in vijf jaar hetzelfde programma moeten afwerken, waarvoor de op „gewone" gymnasia zes jaar de tijd zouden hebben. De heer De Bree van het GAB merkte op, dat het Arbeidsbureau voornamelijk voorlichting verstrekt aan ouders, die niet weten wat na de schooltijd voor hun kind geschikt is. Dr. v. d. Broek maakte de aanwezi gen erop attent, dat het advies, dat de psycholoog geeft, van aanvullen de aard is. Hij zal zeker rekening houden met het oordeel, dat ouders en leerkrachten over het kind heb ben. Het kan een voordeel betekenen, dat de psycholoog objectief ten op zichte van het kind kan staan, iets wat ouders zeer zeker niet kunnen. De psycholoog probeert slechts te weten te komen, wat het kind kan. en hoe dit kind deze kennis en kunde in praktijk kan brengen. Het advies van de psycholoog geeft geen hon derd procent zekerheid, zo besloot dr. v. d. Broek. Zo gaven alle forumleden een overzicht van de mogelijkheden die het schooltype, dat zij vertegenwoor digden, aan de leerlingen te bieden heeft. De bijeenkomst was georganiseerd door de vereniging „Volksonderwijs". Na de pauze gingen de forumleden uitvoerig in op vragen, die hen door de aanwezige ouders gesteld werden. Open Deur-dienst Pieterskerk TOELICHTING OP MATTHAUS—PASSION In de Pieterskerk wordt zondag avond een Open Deur-dienst gehou den. uitgaande van het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Ge meente. In verband met de uitvoering van de MatthausPassion door Ex Animo op 16 en 17 april zal dr. P. L. Schoon- heim een toelichting geven op de bijbelse achtergrond en inhoud van Bachs werk Dr. P. L. Schoonheim hoopt te laten zien hoe Bach in zijn Matthaus-Pas- sion de karakteristieke kenmerken van het Matthaus-Evangelie tot uit drukking heeft gebracht. Tekst en muziek zijn voor Bach immers onaf scheidelijk. Voor de samenzang, begeleid door de organist van de Pieterskerk Adriaan Blankenstein, zijn liederen uit de MatthausPassion gekozen, die zowel naar melodie als tekst voor komen in de gezangenbundel van de Hervormde Kerk. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Promotie prof. Vossers Onze oud-stadgenoot, de heer G. Vossers. scheepsbouwkundig inge nieur, is gisteren aan de Technische Hogeschool te Delft gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap pen. De promotie geschiedde cum laude. Zoals bekend is dr. G. Vossers benoemd tot hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven. Sempre Avanti op tournee Het Chr, Toneel- en Mandolinege- zeischap „Sempre Avanti" met „Jong en Jolig" heeft nog een druk tour- née voor de boeg. Luisterde het ge zelschap dinsdagavond in de Rivièra- hal de viering van het 60-jarig be staan van de Rott. Chr. Besturen bond op, morgenavond is „Jong en Jolig" weer present in het Culturele Centrum te Voorschoten, waar de Korfbalvereniging „Vitesse" een fees telijke bijeenkomst houdt. Donderdag 12 april vindt men „Jong en Jolig" terug in „Nabij" te Alphen a. d. Rijn, waar het gezelschap optreedt voor de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel. De toneelafdeling van Sempre Avanti is de volgende avond bij de E.H.B.O. te Leimuiden. Op Koning innedag verzorgen beide afdelingen in 't Raadthuys te Aalsmeer een Oranje-avond. „Jong en Jolig" trekt de volgende dag naar Katwijk om daar te musiceren voor de plaatse lijke Oranjevereniging. Op 10 mei blijft dit gezelschap dicht bij huis: in het Antonius Clubhuis wordt dan het 25-jarig bestaan van de afdeling Lei den van de R.-K. Bond van Groente en Fruithandelaren gevierd. Op 23 mei volgt in de Schouwburg de eigen toneelavond van „Sempre Avanti", waarna „Jong en Jolig" op vrijdag 25 mei in „Den Burcht" nog het congres van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties opluistert. Onze stadgenoot, drs. J. A. Mul ders, is benoemd tot plaatsvervan gend lid van de examencommissie Engels LO 1962. Ir. M. G. A. Haalebos en ir. J. A. Meijlink, beiden alhier, zijn be noemd tot leden van de examencom missie 1962 voor de akte Nijverheids onderwijs N VI, N XIII, N XV, N XVI en N XVI a. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof had tegen verdachte veer tien dagen geleden wegens mishan deling met dodelijke afloop, negen maande gevangenisstraf geëist en vernietiging van het vonnis, waarbij de rechtbank te Groningen hem in eerste instantie had veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek. De officier van Justitie bij de Gro ningse Rechtbank achtte mishande ling de dood tengevolge hebbend wel bewezen, doch op grond van nood weer verdachte niet strafbaar geacht en daarom ontslag van rechtsvervol ging gevorderd. In hoger beroep had het Hof te Leeuwarden verdachte negen maanden gevangenisstraf op gelegd. Bij een arrest van de Hoge Raad op 5 december j.l. was de zaak naar het Hof in Amsterdam ver wezen. Verdachte, die in 1960 in Gronin gen studeerde, had daar omgang ge had met de ex-vrouw van het slacht offer. In de nacht van 1 op 2 juli bracht hij de vrouw achter op de fiets naar huis. Daar bevonden zich reeds de schilder met zijn vriend, een 31-jarige chauffeur. Toen de student met de vrouw kwam aanrijden stond de chauffeur met een mes gewapend buiten voor de deur van de woning, waar de schilder door inklimming reeds was binnengedrongen. Op het moment dat de student de vrouw hielp bij het binnenzetten van haar fiets kwam de schilder met een hou ten spatel in de hand naar beneden rennen. Hij stormde op de student af en deze, zich bedreigd voelend, raakte in paniek. Met een mes, dat hij uit zijn broekzak had gehaald, stak hij om zich heen en raakte daarbij de schilder in de buik, die korte tijd daarna overleed. Tijdens de behandeling van de zaak voor het Amsterdamse Hof persisteerde verdachte bij zijn eerder afgelegde verklaringen. Ook thans beriep hij zich op noodweer. Toen hij de chauffeur met een geopend mes achter zich wist was hij bang gewor den en had hij gedacht: „Nu ga ik eraan". Het was hem onmogelijk ge- NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven C. van Bart te Ter Aar te Middelharnis dr. C. Graafland te Woerden, die bedankte voor Hoogeveen (wijkgem. 1) (toez.) GEREF. KERKEN Beroepen te Zuldlaren (2de pred.pl.) A. Rlddersma te Schettens (Fr.) t-> Roosendaal N. H. Helner te Heinkens- zand te Scharendijke E. P. Bosma kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Groningen-Zuid (4de pred.pl.) D. Deddens te Marlënberg en G. Zomer te Bunschoten-Spakenburg. Beroepen te Wagenlngen H. de Jong te Gees (Dr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwaagwestelnde W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuld. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Gorredyk-Boven- knijpe A. H. Swerms te Westzaan. SCHOTSE KERK Beroepen te Rotterdam J. Keillar te te Dumfries (Schotland), voorheen te Amsterdam. weest op het bewuste ogenblik weg te lopen. De procureur-generaal bij het Amsterdamse Hof was echter van oordeel, dat in het onderhavige geval geen beroep op noodweer kon worden gedaan. Volgens hem had verdachte, een jongeman van 27 jaar, snel ter been, met een voorsprong van vijf seconden zich gemakkelijk uit de voeten kunnen maken. Bovendien vond de procureur-generaal de ge bruikte wapens niet adequaat. Het Gerechtshof, uitspraak doende, be sliste echter in bovenstaande geest. Advertentie 4 O A DEALER VERDAMSTR. 6 TEL. 23041 Haags Studentencabaret in Boekenweek Ter gelegenheid van de „Boeken week" organiseerde de afdeling Lei den van de Nederlandse Vereniging van Boekverkopers de jaarlijkse feest avond ditmaal in de Schouwburg, waar het Haags Studenten Cabaret onder de titel „Met huid en Hage naar" een reeks grappige en veelal ook geestige schetsjes van de hand van Rinus Fernandusse met enthou siasme tot uitvoering bracht. De heer De Kier opende de avond met een kort begroetingswoord, waarin hy de vele voordelen van het kopen van een boek in de „Boekenweek" uiteenzette. In Rinus Fernandusse bezit ge noemd Cabaret-gezelschap een slag vaardige conferencier, die zijn onuit puttelijke voorraad humor met suc ces weet te plaatsen, zodat de lach niet van de lucht was. Daar hij bo vendien in zijn verbindende tekst „Het Boek", de schrijvers en de boek verkopers op handige wijze wist te verweven, was de stemming er al gauw en groeide de avond uit tot een genoeglijk en uiterst gezellig onder onsje! B.H. Minister Zijlstra: Minister Zylstra verzet zich tegen een verhoging van de prijs van melkprodukten als pap, vla, yoghurt en dergelijke. De Algemene Vereniging voor Melkvoorziening A.V.M. de organi satie van de consumptiemelkbedrij- ven in het westen van het. land had haar leden geadviseerd de pry- zen van deze produkten met één cent per liter te verhogen. De Vereniging vindt dat een logi sche consequentie van de prijsver hoging van de melk, die minister Zylstra eind vorig jaar toestond. Zy heeft in haar circulaire aan de leden wel meegedeeld dat zij bewust heeft gestreefd naar de uiterste beperking in de prijsverhoging voor de pro dukten. Maar desondanks heeft minister Zijlstra laten weten, dat hij met de ze prijsverhoging niet akkoord gaat, omdat hij destyds toen hij de prijsverhoging voor de melk toestond juist had gesteld, dat hy een prys- verhoging voor de produkten niet aanvaardbaar achtte. Wat de A.V.M. doet gaat tegen het toen gestelde in, vindt de minister. Derhalve heeft hij het Produktschap voor Zuivel ge vraagd zich in deze zaak te verdiepen. Deze heeft de zaak met spoed ter be handeling gegeven aan de prijzen- commissie. Machtsstrijd in Terminis Landbank tekent hoger beroep aan Naar \vy van de zyde van de Landbank vernemen, zal hoger be roep worden aangetekend tegen de uitspraak van de vice-president van de rechtbank in Den Haag in het kort geding, dat het Amsterdamse bankierskantoor Teixeira de Mattos had aangespannen tegen de stichting NV Terminus. Mr. R. Prins heeft gisteren nl. de stichting binnen deNV Terminus ge last de uitgegeven certificaten (zon der stemrecht) om te wisselen tegen originele aandelen. Dit betekent, dat althans in eerste instantie de machtsstrijd in het Terminus-Hotel- Concern in het voordeel van de Am sterdamse bankiers Teixeira de Mat tos is geëindigd. Deze Amsterdamse bankiers hebben belang bij de ophef fing van de stichting (die in feite verkregen wordt door omwisseling van de certificaten in aandelen)om dat zij zo de zeggenschap in de NV zullen krijgen. Tegenstander hiervan was de Landbank NV in Den Haag, die on langs genoegen heeft genomen met een minderheidsbelang in de NV Terminus. De Landbank ging er na melijk van uit dat het stichtingsbe stuur aan haar zijde zou staan by beslissingen. De stichting binnen de NV is opge richt om onder meer te voorkomen dat de NV Terminus (de hotels Ter minus in Den Haag en Utrecht en de Utrechtse Hotels des Pays Bas en het Domhotel) zou vervreemden. Het stichtingsbestuur was gerechtigd certificaten van aandelen uit te ge ven en te verkopen. Teixeira de Mat- De Hervormde wijkgemeente „Mo lenwijk" hield gisteravond in de Marekerk een bijeenkomst, waarin onze oud-stadgenoot, ds. P. W. Spruyt uit Amsterdam, sprak over het onderwerp „Van vele Kerken tot Kerk". Medewerking verleende een koor van honderd zangers uit Woer den, Bodegraven en Zoeterwoude onder leiding van de heer B. Biere- veld. Het zong vier liederen. Ds. Spruyt sprak naar aanleiding van het bekende boekje van „de 18" over de noodzakelijke toenadering tussen hervormden en gereformeer den. Al vele jaren zijn er pogingen gedaan een toenadering tussen deze twee kerken te bewerken. In Am sterdam is er wel sprake van een groeiproces. Er bestaat bijv. een nauwe relatie tussen de Gerefor meerde Keizersgrach tkerk - gemeent e en de Koepelkerkgemeente van ds. Spruyt. Tooh komt het voor. dat een beslissing zou moeten worden geno men die men eigenlijk nog niet aandurft. De achttien predikanten wilden niet langer wachten. Zij willen de gemeenten in dit opzioht wat mobiel inaken: deze moeten met de neus op de problemen worden gedrukt. Niet wachten op beslissingen van hoger hand, maar besprekingen in kerkeraden en gemeenten. De vraag is gesteld, waarom men zich in dit geval beperkt tot her vormden en gereformeerden. Ds. Spruyt meende, dat men dit niet moet zien als een beperking. Men kan nu eenmaal niet alles tegelijk doen. De Herv. Kerk en de Geref. Kerken komen heel dicht, bij elkaar. Er wordt wel eens gezegd, dat zij een blok moeten vormen tegenover de macht van Rome. Machtsvor ming mag volgens ds. Spruyt niet de drijfveer zijn. Het uitgangspunt is de gehoorzaamheid aan Christus, Die wil „dat zij allen één zijn". Ten aanzien van de handhaving van de tucht merkte de predikant op. „dat het mes er wel eens te spoe dig in kan worden gezet". Daarvan zijn voorbeelden te geven. De Her vormde Kerk is weer een belijdende ktrk geworden, tegenover de regie- men tenkerk van voorheen. Ook lichtte ds. Spruyt de ten aanzien van het onderwijs en het organisa tieleven in de Herv. Kerk toegestane vrijheid toe. Op woensdag 9 mei wordt de laat ste Marekerkbijeenikomst in dit sei zoen gehouden. Dan spreekt prof. dr. G. P. van Itterzon uit Utrecht. Grammofoonplaatje „Oranjefeestlied" Ter gelegenheid van de viering van het zilveren huwelijksfeest van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard heeft de Stichting Nationaal Comité voor het zilveren huwelijksfeest een grammofoonplaatje in de handel ge bracht, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het nationaal geschenk aan het koninklijk bruids paar. Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is gis teren gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: „De reumatoide arthritis in Neder land", de heer R. de Graaff, geboren te Utrecht en thans wonend t-e 's-Gravenhage. Promotor was prof. dr. J. Goslings; idem tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proefschrift, getiteld: „De vergadering van de ge meenteraad", de heer G. L. Eisen, burgemeester der gemeente Goirle, geboren te Harmelen. Promotor was prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma; idem tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op een proefschrift, ge titeld „De anomale elektrische weer stand van een aantal ou-, ag- en au legeringen", de heer B. Knook, ge boren te Rotterdam en thans wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. C. J. Gorter. De Deense regering, die dinsdag een wetsontwerp bij het parlement indiende om een einde te maken aan de activiteit van niet-erkende commerciële radiozenders, zal een derde programma van de staatsom roep invoeren. Dit heeft de minister voor Culturele Zaken, Julius Bom- holt meegedeeld. Denemarken zal zich wellicht ge noopt zien op de staatstelevisie een half uur per dag reclame-uitzendin gen te verzorgen om te concurreren met de Duitse commerciële televisie, die in Jutland kan worden opgevan gen, aldus de minister. Intussen hebben de twee grootste oppositiepartijen de conservatieve en de agrarisch-liberale het plan opgevat een wetsontwerp in te dienen om een eind te maken aan het staatsmonopolie op het gebied van de radio. Zy hopen op deze wyze het door de regering ingediend wetsont werp, dat de z.g. „piratenzenders" het werken onmogelijk wil maken, te torpederen. De twee partyen zeggen, dat zy ook niet van wilde zenders houden. In plaats van ze onwettig te verklaren, willen zij ze echter een legale status als commerciële zenders geven. Beschieting van vissersboot Vier leden van de bemanning van een vissersboot uit Okinawa zijn gis teren gewond, toen hun vaartuig door een onbekend vliegtuig in de Indone sische wateren, ongeveer 250 mijl van Westelijk Nieuw-Guinea, werd gemi trailleerd. De 160 ton metende „Kyuyo Maru" seinde aan het radiostation van Oki nawa. dat zij 40 mijl van het eiland Morotai, een van de Molukeneilan- den was beschoten. Het gebied ligt ongeveer 200 mijl van het eiland Waigeo. Het vaartuig was bU de aanval be schadig, maar men had de reparaties op volle zee. zonder assistentie kun nen uitvoeren. De „Kyuyo Maru" berichtte op weg te zijn naar Menado op Celebes, ter verkryging van medische hulp voor de bemanningsleden. Op het 45-toeren plaatje, dat tot titel heeft ,,'t Is feest", is een liedje vastgelegd, gezongen door het kinder koor „De Damrakkertjes" onder lei ding van Hans de Jong, met begelei ding van fluit, piccolo, klarinet, vi brafoon, contrabas en piano. De mu ziek is van Paul Chr. van Westerling en de tekst van G. van Aemstel. De tekst en muziek (pianobegelei ding) zijn onder de titel „Oranje feest", met geïllustreerd titelblad door de illustrator Berg, eveneens verkrijg baar. Ook de opbrengst van deze uit gave komt ten goede aan het na tionale geschenk. Koningingen Prins verrast niet beeld van de Prinsessen Naar eerst thans bekend is gewor den hebben de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke begin ja nuari het koninklijke paar ter gele genheid van zijn zilveren huwelyks- feest (de eigenlyke datum was 7 ja nuari) verrast met een beeldhouw werk van hen vieren, dat zy in het diepste geheim hebben doen vervaar digen door de Milanese beeldhouwer Gualberto Rocchi. In september 1961 hebben zij ver scheidene malen in de villa van kolo- nel K. Geertsema voor de naar ons KoiiwinHnstrie nitnetrnlrlren nelH land ontboden beeldhouwer gepo- bouwindustne uitgetrokken geld seerd. De Prinsessen Beatrix en Irene kenden de kunstenaar sedert 1959. Zij vertoefden toen in het winter sportcentrum Cervinia en zagen daar op weg naar de skibaan dikwijls de beeldhouwer in zijn kleine atelier be zig aan een beeld van drie Engelse kinderen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsregering zal de bouwconjunctuur afrem men, door van nu af aan af te zien van het bouwen van uitslui tend voor ontvangsten en der gelijke bestemde gebouwen. Verder wil men 20 procent van het in de begroting voor de tos heeft de certificaten gekocht in de veronderstelling, dat deze zouden worden omgewisseld tegen originele aandelen. De stichting meende ech ter, dat zy de certificaten niet kan omruilen. blokkeren. Dit bedrag zal pas vrij komen als de minister van Woningbouw, in overeenstem ming met zijn collega's van Financiën en Economie, het tijd stip daartoe gekomen acht. Deze maatregel schijnt het kern stuk te zyn van de stappen, die de Bondsregering wil nemen om de over verhitte conjunctuur wat te laten af koelen. Tydens een kabinetszitting onder leiding van vice-kanselier Er- hard werd gisteren ook nog tot an dere maatregelen besloten, zoals de vorming van een onafhankelijke com missie van experts voor de lonen en prijzen. Vandaag zou Erhard, als opening van het begrotingsdebat, de Bonds dag uiteenzetten welke maatregelen de regering zoal wil nemen. Men ver wacht dat de Bondsdag ditmaal, in tegenstelling tot andere jaren, zuinig heid zal betrachten en geen voorstel len zal doen tot verhoging van de uitgaven van 53,4 miljark mark waar in de huidige begroting voorziet en die al 5,3 miljard hoger liggen dan de begroting voor 1961. De maatregelen voor de bouwmarkt komen juist op een moment, dat in deze sector de arbeidsrust ver te zoe ken is. Uit verschillende hoeken van de Bondsrepubliek komen berichten binnen over waarschuwingsstakingen van bouwvakarbeiders, om kracht bij te zetten aan looneisen. Dit gebeurde vooral i- een aantal bedryven in Noordrynland-Westfalen, o.a. in Lan- genberg, Duisburg, Hambom, Mül- heim, Essen en Ebenhausen. Het ging er de arbeiders vaak alleen om de werkgevers ertoe te krijgen loonbe- sprekingen te houden. Slechts in één geval ging het om een verwerping van een werkgeversaanbod, een loons verhoging van 6 procent.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3