Alleen kleine akkoorden Amerika met Rusland Kansen op hervatting vooroverleg nemen toe li Iiifiltratiepogiiigen liepen op niets uit Jongens beschoten van auto uit jong meisje (9uc/ ^ÏLtèuws 1962 Liz en Eddie gaan scheiden WEERBERICHT OAS-aanval op ziekenhuis negen doden Ernstig aan oog getroffen Opgericht 1 maart 1860 1 DINSDAG 3 APRIL 1962 No. 30620 DAGBLAD e Politieke balans is jj ver van rooskleurig (Van onze correspondent in Washington) In de naaste toekomst lijken op zijn best alleen kleine akkoorden het de Sowjet-Unie mogelijk. Stopzetting van kernproeven en ont wapening op grote schaal is vrijwel uitgesloten. Over Berlijn blijft ïien praten, doch hoe, waar en wanneer is onzeker. Amerika is jereid ernstig te streven naar kleine akkoorden, doch tegelijk moet ïien rekenen op een zeer stevige houding van Amerika in Berlijn in Zuid-Vietnam. Al zijn dan met de Russen op zijn hoogst alleen kleine akkoorden (nogelijk, het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken [ïeeft genoeg om handen: de economische samenwerking met het jeindustrialiseerde deel van de vrije wereld en de hulp aan minder Dntwikkelde landen zijn de grootste projecten op langere termijn, iie tenslotte van doorslaggevende betekenis kunnen zijn, juist in ie betrekking tot het communistische deel van de wereld. spionage betekent, neemt men in Amerika niet ernstig. De Russen hadden vroeger in beginsel geen be zwaar tegen inspectie ter plaatse. Thans echter hebben zy dat principe veranderd. Zij wensen geen enkele internationale inspectie op hun grondgebied, hoewel de Amerikanen bereid waren de controle tot een mi nimum te beperken, zodat van se rieuze spionage geen sprake kon zijn. De Amerikanen tonen er zich vol daan over, dat de acht nieuwe deel nemers aan de conferentie zoveel be grip hebben getoond voor de nood zaak van inspectie. Dit geldt zowel Alleen (le toon i ivas beschaafd K rtgl Va ai *es Nu Rusk, Home en Gromiko weer n hun hoofdsteden zijn teruggekeerd, s het een geschikt ogenblik om de lolitieke balans op te maken. Roos- ||:leurig is de toestand bepaald niet. Iet beste wat men nog over de on- jerhandelingen in Genève kan zeg en, is dat de toon vrij beschaafd ras. Wellicht heeft de aanwezigheid n lan verscheidene neutrale landen lommige afgevaardigden ervan weer- ïktnouden een scheldpartij ten beste te Feven. Maar het stemt toch somber, lat het staken der kernproeven noch M Je ontwapening in het algemeen ook N haar een schijn van kans heeft ge- kregen. Kennedy geeft de Russen nog tot de tweede helft van april de ge- jgenheid om een akkoord aan te faan over het staken der proefexplo- jes (met voldoende controle en in- ipectie uiteraard), maar als de Rus sen daartoe niet bereid zijn, dan gaat Amerika een nieuwe serie kernproe ven houden. Niemand vertvacht van Se Russen een bekering ter elfder ure en de wereld moet zich dan ook voor bereiden, eerst op een Amerikaanse pn daarna weer op een Russische serie. Beginsel veranderd Die nieuwe proeven en de nieuwe vapenen waar men aan wil gaan wer den. worden ongelofelijk kostbaar. Sommigen hadden gehoopt, dat de Russen, alleen al uit besparing, iets Eoor een proefverbod zouden gevoe- >n, maar kennelijk is men er in Mos- ou zeer op gebrand spoedig een (lieuwe reeks proeven te doen. De Russische stelling, dat inspectie onaanvaardbaar is, omdat dit in feite 1 Advertentie VËen persoonlijke^ stijl ook in regenkleding vindt'} U bij Penseel. De allernieuwste Ascot modellen vanaf 39,-fot 129," Haarlemmerstraat 175. De filmster Elizabeth Taylor en de zanger Eddie Fisher hebben besloten hun huwelijk te ontbinden. Dit heeft de advocaat van Liz Tailor gisteren in New York meegedeeld. De cht- scheidingspmcedure zal binnenkort beginnen. Fisher verblijft on het ogenblik in New York. waar hii een rustkuur ondergaat. Liz is nog steeds in Rome. waar de opnamen van de film ..Cleopatra" aan de gang ziin. De laatste maanden hebben hard nekkige geruchten de ronde gedaan, dat er een ..romance" aan de gang was tussen Liz en haar tegensneler Richard Burton (Marcus Anthonius). Gisteravond, nadat bet nieuws van de echt-scheiding bekend was ge worden. ware" alle Romeinse r«»rsfo- tografen in dp w»er. Dp vi^a v*n Liz werd ..beleerd" evenals de villa van Burton. AJle nachtclubs in Romp werden afgezocht om de twee in el- kaars ge^eicpbap te betrappen, te vergeefs echter. B"rtnn is fTofr<->'ni»rl pn heef* twee kir»deren. w;cv,r.r Hilton. Wilding en Todd Liz' vierde echtge noot. Twee wedstrijden toto geschrapt Uit het voetbalprogramma van - zondag a.s. zijn twee wedstrijden ge- schrapt. De ontmoetingen in de eer ste divisie B, Be QuickElinkwyk en Noad—SHS (op het toto-formulier respectievelijk no 10 en 11), gaan niet door. ïj WISSELEND BEWOLKT Weersverwachting geldig van van avond tot morgenavond: Wisselend bewolkt, met plaatselijk een bui en aanvankelijk vooral in het oosten van het land nog enige regen. iMaitige zuidwestelijke wind Iets la gere temperaturen vooral in de nacht. (Opgemaakt te 11.15). 4 april Zon op: 6.10 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 6.26 uur: onder: 18.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.49 en 15.10 uur. laagwater te 10.54 en 23.20 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's voor de kernproeven als voor de al gemene ontwapening. Over dat laat ste onderwerp is men nog lang niet uitgepraat, maar in Washington is men ook daar niet optimistisch over. Het fundamentele versch'1 tussen de Sowjet-Unie en het Westen ligt hier in, dat de Russen alleen inspectie willen toestaan op de vernietiging van bepaalde groepen wapenen, terwijl zij weigeren de nog overgebleven wapen- voorraad aan inspectie te onderwer pen. Het Westen betoogt, dat die overblijvende voorraad nauwkeurig geïnspecteerd moet worden, anders kan men er niet zeker van zijn, dat bij de vermindering van bewapening een zeker evenwicht blijft bestaan! Maar de Russen vrezen weer spionage en zulk een inspectie van bewapening in het algemeen zou inderdaad vrij nauwkeurig moeten zijn en heel wat inlichtingen over de Sowjet-Unie op leveren. Slot pog. 2 Britse moordenaar krijgt geen gratie Het Britse ministerie van Binnen landse Zaken heeft meegedeeld dat het gratieverzoek van de 25-jarige James Hanratty is afgewezen. Han- ratty zal nu morgen worden opge hangen. Hanratty is ter dood veroordeeld wegens moord, verkrachting en het levenslang invalide maken van de door hem aangerande vrouw. Hij heeft de arts Michael Greg- sten op 6 augustus jl. doodgeschoten, toen deze zich. met een vriendin, in een langs de weg geparkeerde auto bevond. Vervolgens verkrachtte hij de vriendin, waarna hij zeven revol verschoten op het meisje loste. Zij overleefde het, doch zij zal haar ge hele leven invalide blijven. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buiten- landse Zaken hebben gisteren uitdrukking gegeven aan de hoop dat president Soekarno er in toe zou stemmen het vooroverleg met Nederland over de kwestie Nieuw-Guinea te hervatten. Zij gaven commentaar op een bericht uit Djakarta waarin gezegd werd dat de Indonesische president waarschijnlijk weder om vertegenwoordigers naar het vooroverleg zou afvaardigen, zulks in verband met sterke druk van internationale zijde. Uit dezelfde bron werd gezegd dat de V.S. gaarne zouden zien dat het geheime Nederlands-Indonesische overleg, dat op 22 maart onderbro- ken werd, zou worden hervat. In politieke kringen in Den Haag vernamen wij gisteravond, dat een voortzetting van het geheime voor gesprek" nabij Washington, van Nederlandse zijde met instemming zal worden begroet. Van Nederlandse zijde, zo werd eraan toegevoegd, heeft men steeds de verwachting gekoesterd, dat het gesprek zou worden voortgezet. Psychologische oorlogsvoering Naar aanleiding van berich ten over landingen van jeugdige infiltranten op drie plaatsen in Nieuw-Guinea (bij Sorong, Fak Fak en Kaimana) waarover generaal Nasoetion mededelin gen heeft gedaan, vernamen wij gisteravond van een woord voerder van het ministerie van Defensie, dat er onmiddellijk na Een OAS-commando heeft vanmor gen vroeg een aanval gedaan op een particulier ziekenhuis in de wijk Bouzareah in Algiers en in hun bed liggende patiënten met machinepistolen beschoten. Vol gens de eerste berichten zyn op deze wyze minstens negen mos lims in koelen bloede vermoord. De OAS-mannen brachten ook explosieve ladingen tot ontplof fing, waardoor het ziekenhuis voor ongeveer de helft instortte. Franse troepen en vliegtuigen heb ben gisteren in de bergen van Ouarsenis een felle jacht ingezet op voortvluchtige mannen van de OAS. Vierenveertig terroristen zou den reeds zijn gegrepen. Zij maakten deel uit van een commandogroep onder leiding van de terdoodveroordeelde ex-kolonel Cardes, die een paar dagen geleden drie militaire posten te Beni Boudouan had be zet. De OAS'ers, honderd man sterk, moesten deze posten echter weer opgeven, omdat zij niet de steun kregen van de Europese bevolking en de mohammedaanse hulptroe pen in deze streek, die onder heer. schappy staat van Boualem, de rechtse vice-voorzitter der Franse Nationale Vergadering. Het Ge heime Leger had erop gerekend, dat Boualem zijn zijde zou kiezen, Een van de voor Indonesië bestemde motortorpedoboten aan boord van het Duitse vrachtschip „Düsseldorf" in de Amsterdam se haven. Zondag arriveerde het schip in Amsterdam, gisteren is het weer vertrokken. het bekendworden hiervan om inlichtingen is gevraagd aan de betrokken autoriteiten in Ned. Nieuw-Guinea. Het blijkt, dat er behalve nabij Sorong, waar geen sprake van infil tratie is geweest, wel enige pogingen zijn gedaan om te infiltreren, zij het ook dat dit reeds een aantal dagen geleden is geschied, waaromtrent trouwens reeds kolonel L. Eibers een verklaring heeft afgelegd. Een woordvoerder zeide, dat der gelijke berichten slechts kunnen worden gezien in het geheel van de „psychologische oorlogvoering", waar mede men van Indonesische zijde thans bezig is. Het is te verwachten, dat derge- lüke berichten by herhaling zullen worden gelanceerd. Men zal verstan dig doen aan deze berichten, zolang zy niet van Nederlandse zijde wor den bevestigd, geen aandacht te schenken, aldus de woordvoerder. Nasoetion had een en ander ver klaard tydens een persconferentie te Bandoeng, waar hy benoemd was tot ere-doctor in de politieke weten schappen aan de universiteit van Padjadjaran. Dolfijn - Zeeleeuw naar Nw.-Guinea Marinefunctionarissen in San Diego hebben verklaard, dat de Ne derlandse onderzeeboten Dolfijn en Zeeleeuw zich in de wateren ten zuiden van Californië bevinden en op weg zijn naar Westelijk Nieuw- Guinea. Pokken in Djakarta Het Indonesische ministerie van gezondheid heeft meegedeeld dat in Djakarta pokken is uitgebrokken. Er zijn 21 gevallen gemeld. Tot nu toe zijn er geen mensen aan pokken overleden. Wetsontwerp voor bij standscorps De minister van Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris hebben bij de Tweede Kamer een nota van wijzigingen ingediend op het wets ontwerp tot instelling van een by- standskorps van burgerlijke Rijks ambtenaren dat bestemd is voor dienst in Ned. Nieuw-Guinea. De wijzigingsvoorstellen zijn mede een gevolg van een nader overleg dat met vertegenwoordigers van het ge organiseerd overleg uit Ned. Nieuw- Guinea is gevoerd. De algemene strekking der wyzi- gingsvoorstellen is het accentueren van de betekenis van de status van Rijksambtenaren, welke in de voor gestelde wettelijke bepalingen vervat ligt voor hen. die in openbare dienst van Ned. Nieuw-Guinea werkzaam zijn. In de wyzigingsvoorstellen wordt thans scherper dan tot dus verre tot uitdrukking gebracht dat de leden van het bystandskorps ook tiidens hun werkzaamheden in Ned. Nieuw-Guinea de status van Rijks ambtenaar, ontleend aan de aanstel ling tot lid van het biistandskorps, volledig behouden, zy zyn en blijven te allen tyde Rijksambtenaar. Prinses Beatrix heeft gisteren in het Vredespaleis het landelijk congres van juridische studenten bijgewoond. Op weg naar Den Haag kreeg zij op de Rijksweg bij Utrecht panne met haar auto. Een wagen van de Rijkspolitie gaf haar een lift. De ongewone aankomst van de Prinses bij het Vredespaleis. Gevanrlijk „spel" (Van een speciale correspondent) In het oogziekenhuis te Rotterdam ligt de 9-jarige Mario Kruidenier uit Hillegersberg. Vorige week liep het meisje op straat, toen een sportautootje haar passeerde, waarin jongens zaten. Plotseling voelde zij een hevige pijn in haar oog. Zij zag niets meer. Het autootje met de schreeuwerige inzittenden ver dween in de verte. Mario was aan haar oog geraakt door een kogeltje uit een luchtdrukpistool. De arts die haar in het Oogzie kenhuis behandelt, verwacht dat door het schot het gezichtsver mogen van het kind beperkt zal blijven. Na het gebeurde zette de politie de achtervolging van de auto met de jongens in. Daarbij veroorzaakte de 18-jarige bestuurder van het sport- wagentje een aanrijding. Hij had de auto, dat aan een oudere broer toe behoorde, weggenomen. Bewoners van Hillegersberg hadden de 18- jarige en zyn vriendjes er trouwens wel meer in zien rijden. LUCHTDRUKPISTOOL De bestuurder en twee mede-inzit tenden, beiden 16 jaar, werden naar de kinderpolitie gebracht. Het bleek dat de 16-jarigen met een luchtdruk pistool hadden gescholen. Wie het kogeltje heeft afgeschoten, dat het meisje aan het oog heeft geraakt, is nog niet opgehelderd. Er is een Overstromingen in Joego-Slavië In de Joegoslavische Bosnië Herzegowina is 65.000 ha, voornamelijk bouwland, onder water gelopen, doordat berg rivieren tengevolge van het smelten van sneeuw buiten hun oevers tra den. Omstreeks 1.500 huizen moesten worden ontruimd. Door een grondverschuiving wer den bij Doboj, ten noorden van Sera- jewo, vier huizen verwoest. De massa in beweging gekomen aarde dreigt in de rivier de Bosna te schui ven, waardoor nieuwe overstromin gen gevreesd worden. voorlopig proces-verbaal tegen het tweetal opgemaakt wegens toebren gen van zwaar lichamelijk lotsel door schuld c.q. grove baldadigheid. Zij verklaarden dat zy niet hadden gezien dat zy het meisje hadden ge troffen. „Het was", zo zeiden zy, „hun be doeling geweest op een kennis te schieten". De knapen, die uit een goed milieu komen, zijn alle drie op school. Van politie-zyde wyst men er op dat de luchtdrukpistolen uiterst ge- veerlijk zyn. Steeds opnieuw bereiken haar klachten van mensen die be schoten zijn. Het is volgens onze zegsman een leemte in de wet te noemen dat zulke gevaariyke schietwerktuigen (met kogeltjes) zo maar aan Jan en alleman mogen worden verkocht. Het enige om ongelukken zoals j dat met Mario Kruidenier te voor- I komen, is dat zulk „speelgoed" niet republiek I in het bezit van kinderen is. Maar ongeveer niet alleen toezien. Er dient ook op maar deze waarschuwde daaren tegen de autoriteiten in Algiers, die yiings versterkingen stuurden. In geheel Algerije zijn gisteren bij gewelddaden negentien personen, van wie twaalf moslims, gedood. De Franse ex-generaal en Salans rechterhand Edmond Jouhaud zal op 11 april in Parys voor een spe ciale krygsraad verschynen. Hij is indertyd al by verstek ter dood veroordeeld. Men verwacht dat het proces twee dagen zal duren. ARISTONA VOETBALLEN 4 april Engeland - Oostenrijk 5 april Tottenham Hotspur - Benfica (2e hel. het gevaar te worden gewezen. Uit het Leidsch Dagblad van 3 April 1862: In de zitting van den Leidschen gemeenteraad van Zaterdag l.l. is overgelegd een voorstel strekkende tot het treffen eener schikking met den Staat omtrent de ontbin ding der bestaande overeen komst tot vergrooting en in- rigting van het Acad. Zieken huis tot Stedel. ziekenhuis. In Engeland heeft men, ter bevordering der zedelijk heid voor de op straat slen terende kinderen, 'n schoen poetsersbrigade voor hen op- gerigt. De kinderen zijn er trotsch op als lid op te tre den en beoefenen dit beroep met vlijt. )irecteur: E. A E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel Lelden Glr0 00 57053 hoofdredacteur: J. Brouwer f8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1