NICOLAY BLOKKEERT AANVAL VAN ORANJE Sporttoto 1 „Laten we er geen drama van maken" UVS scoorde DRIE goals tegen Alkmaar! Nederlands elftal had karakter KNWU heeft les geleerd Eervolle nederlaag in Deurne i ^fa^OORO-CMood Dpgerichf T maart I860 Maandag 2 april 1962 Derde blad no. 30619 Gisteravond hadden zich reeds 90 elnemers gemeld met 13 goede uit- igen in de sporttoto van dit week- ïde. Zy komen in aanmerking voor eerste prijs, die f 131.740 bedraagt. ;t aantal gegadigden voor de tweede ys (f71.860) was zeer groot. De tra-prys (f 35.930) wordt overge- iveid naar de volgende week, aan zien er geen 5 gelijke spelen waren. »e wedstrijd EvertonBlackpool -2 die vrijdagavond werd ge- eeld, kwam n.l. te vervallen). In totaal werd aan de toto deel nomen door 577.207 personen, die tor een totale inleg van f752.852 rgden. WIELRENNEN De KNWU heelt de les van de 'lympische Spelen van Rome <aar onze wielrenners zonder vol- oende voorbereiding met vier ierde plaatsen steeds net buiten e medailles vielen, geleerd en aat zich terdege prepareren op e spelen van 1964, die in oktober an dat jaar in Tokio worden ge- ouden. Aan de beide coaches van de :NWU, Arie van Vliet voor de aan en Joop Middelink voor de )eg, is opdracht gegeven om ooral jonge veelbelovende ren- ers uit te zoeken die zowel tech- isch als medisch in de komende rie seizoenen op Tokio voorbe- eid zullen worden. Het techni- che gedeelte zal uiteraard onder eiding staan van Van Vliet en diddelink waarbij de laatste lauw zal gaan samenwerken met \e diverse ploegleiders en advi- eurs van onze amateurs. Voor het medisch deel van de electie heeft de unie voorlopig :lleen de Beverwijkse arts J. H. lolink aangetrokken maar het igt in de bedoeling met ingang <an 1963 een medische commissie n te stellen, waarvan de leden verspreid door 't gehele land zul- en wonen, zodat het houden van •ontroles minder tijdrovend zal vorden. Uiteraard heeft Arie van Vliet lit jaar op het gebied van de se- ectie nog weinig activiteit kun- len ontwikkelen, want voorlopig lijn de wielerbanen in Amster- lam en Utrecht nog bedekt met loodtribunes voor de voetbalmin- lende schare. Men hoopt echter )innenkort met de baantraining e kunnen beginnen op de nieuwe f00 meterbaan van De Adelaar in Hilversum. Wat de amateur wegrenners be reft, zijn de plannen in een ver- Ier gevorderd stadium. Coach \liddelink heeft reeds een 13-tal 'enners genoteerd, die zeer bin- lenkort een uitnodiging krijgen >7/1 tot de voorlopig geselecteer- len te gaan behoren. Deze renners zijn: Jan Mieterse 'Oude Tonge), André van Aart 'Achtmaal)Cees Snepvangers 'Zundert), Gerben Karstens (Lei- len), Bart Zoet (Sassenheim), for Schuuring (Amsterdam) fees Verberk (Duivendrecht)Jan behoeder (Koningsbosch)Fred boonman Cs-Herenbroek)Ge- •ard Wesseling (Halfleeg), Wim 3fieperink (Barchem)-, Henk Cor- melisse (Amsterdam) en Henk de aRooy (Zeelst). 53 u Fons Veldhuizen uit Oirschot taeeft zondag in Hengelo de zevende 3,nternationale Midvastenloop gewon den. Hij legde het 6450 meter lange iparcours over modderige bospaden if in 19 min en 56,2 seconden. 2. Kunen (Sprint Breda) 20.08, 3. eiterkade (AAV u Alphen) 21.13.8. In de kleedkamers (Van onze sportredacteur) In een van de zijstraten van de al-oude Antwerpse Keizerlei drijft de oud-zes- dagenrenner Chris Smit een typisch Vlaams café, dat hij de voor de Sinjoren stad wat vreemde naam van Feijenoord" heeft gegeven. Het was er gistermorgen afgestampt met dames en heren, die bij het betreden van Smits' etablissement de kreet „hup Feijenoord" slaakten en er niet genoeg van kregen de jukebox luid ruchtig de grote daden van de roodwitte Rotterdamse ploeg te Jaten schetteren. De onafgebroken vriendelijk glimlachende Chris heeft er heel wat frankjes mee opgestreken. Spelers j Tenslotte nog iets over de spelers. Behalve Pronk behoorden de technisch knap spelende Muller die aan zijn technisch kunnen een voortreffelijk spelinzicht paart midvoor Van der Linden (ofschoon soms wat traag) en de weer naar zijn oude vorm groeiende Henk Groot tot de besten in de vaderland, se ploeg. Brusselers maakte een ver dienstelijke come-back, waarbij de Belgen met hun trage spel in zijn kaart speelden. Dit was overigens mede ten gunste van Kuys en Wiersma. Van Lagarde, die al spoe dig bii spelsituaties in de nabijheid van zijn doel en vooral bij hoge ballen in het nadeel is door zijn kleine postuur, hadden velen hoge verwachtingen, die hij echter niet geheel heeft ingelost. Zonder welis waar te falen telde zijn spel toch te veel tekortkomingen om in hem nu reeds 'n doelman van internationale klasse te zien. Ofschoon zeer ijverig bleef Prins onder de maat door een gebrek aan inzicht in het spelbeeld, waardoor zijn harde werken zonder resultaat bleef. De tweede debutant in de ploeg, de Ajacied Peter Peter sen. bleek nog niet rijp voor het oranjeshirt. Invaller Bosselaar kon zich niet aan het voor hem „vreem de" milieu aanpassen en kwam niet verder dan een figurantenrol. „Laten we er geen drama van maken. We hebben ons best ge daan, er hard voor gewerkt en eervol verloren. Jammer van het derde doelpunt, 21 was de beste uitslag geweest. Natuurlijk had ik deze wedstrijd graag gewon nen, maar we behoeven ons niet te schamen", aldus gaf aanvoer der Roel Wiersma. die zijn vijf tigste interlandwedstrijd achter de rug had, de stemming juist weer, zoals die na afloop in de Nederlandse kleedkamer heerste. „En zo'n ploegwaarbij Wiersma het bekende gebaar met de rechter duim maakte. Weinig waardering Maar het zal de Feijenoord-sup- porters, die er overigens ook niets aan kunnen doen, intussen wel dui delijk zijn geworden, dat men in het buitenland weinig waardering voor het standpunt van de Maasstedelijke spelers vindt. Men prijst de houding van de KNVB. „die niet geknield heeft voor de halfgoden uit Rotter dam" en in het officieel programma, dat aan de poorten van het Bosuil stadion verkocht werd, schrijft men, dat „wij de Belgen haast zou den moeten wensen, dat Nederland een flink resultaat opbrengt Dat is als men alleen naar de uitslag (31) kijkt niet gebeurd, maar in het veld heeft het uit nood geboren oranjeteam wel degelijk een prestatie van belang geleverd. Want dit geladen Nederlands elftal had karakter en trad de tegenstan ders zo verbeten tegemoet, dat de technisch betere Rode Duivels hun handen mochten dichtknijpen en na tweemaal drie kwartier voetbal de zege als een kleinood koesteren. Grote klasse De winst hadden de Belgen voor een niet ongelangrijk deel te danken aan hun doelman van grote klasse, Jean Nicolay. De Standard-keeper met zijn razendsnelle reactie verhin de in het eerste half uur, toen de Nederlandse aanvallen beslist meer inhoud hadden dan die van de aan short-passing verslaafde Belgen en op het spiegelgladde veld kwam dat niet zo best uit de verf dat de oranjeploeg een basis zou gaan leggen voor de eindzege. Want hoe verdiend de Belgische winst ook ge noemd mag worden, de nuchtere sta tistiek van de wedstrijd wijst uit. dat de Belgische doelman heel wat meer moeilijk werk te doen heeft gehad dan de debuterende Piet Lagarde aan de overzijde. Zeker, vier-vijf keer heeft Nicolay in de eerste dertig mi nuten reddingen verricht op schoten en kopballen, waarvoor hij had kun nen zwichten zonder dat zijn repu tatie erdoor geschaad zou zjjn ge worden. De combinaties tussen Henk Groot, Van der Linden en Swart sneden verschillende malen vlot door de Bel- gische-verdediging, maar steeds von den zij op het kritieke moment in Nicolay, die soms wonderen ver richtte. een niet te nemen struikel blok. Met een doelman van minder grote klasse zou een pakweg 20 Nederlandse voorsprong in deze beginfase zeker niet denkbeeldig zijn geweest. De Belgische aanval liet aanvan kelijk afweten. Glasheldere combi naties, waarin elk zijn aandeel had, legden de Rode Duivels op de door weekte grasmat, maar de vaart ont brak en zij waren een kolfje naar de hand van een Bennie Muller (bril jant), een Tonny Pronk, een Ko Prins, een verschrikkelijk hard zwoegende Brusselers, Kuys en Wiersma, die Claessen c.s. telkens weer blokkeerden, lang voor zij ge vaarlijk konden worden. Tegenslagen De tegenslag voor oranje was dan ook groot en moeilijk te venverken. I toen in de 27ste minuut Piet Lagar de een vleugelschot van Paeschen niet onder controle kon krijgen. Ju- rion onmiddellijk opnieuw hard in schoot en Brusselers het leer tegen de bovenarm kreeg. De zwak leiden de Italiaanse arbiter Campanati be strafte dit met een penalty, waaruit Jurion zijn ploeg onberispelijk op 10 schoot. Een tweede tegenslag voor de Ne derlandse ploeg was het twee minu ten later uitvallen van Sjakie Swart. Het was een directe verzwakking van de Nederlandse aanval, die op links door het falen van de nog te jonge Ajax-linksbuiten Petersen ook al vleugellam was. Immers, Swart wist wie hij achter (Muilen en naast (Henk Grooti zich had. Voor de Sparta-rechtsbuiten Tinus Bosse laar. die Swart kwam vervangen, waren deze Ajacieden „vreemden" Oranje was even aangeslagen en de Belgen die hun geblesseerde midvoor Claessen vervingen door Stockman grepen hun kans. In de 34ste min. snelde linksbinnen V. d. Berg op 'n vloeiende dieptepass van de bijzonder knap spelende rechts binnen Paul van Himst door de Ne derlandse verdediging en klopte de kansloze Piet Lagarde: 2—0. Het scheen de genadeslag in te houden. Scheen, want dit Nederlands elftal bleek een ruggegraat te heb ben. En toen in de 37ste minuut Henk Groot in duel met de Bel gische stopper Roland Storme. tepass van Pronk de verraste backs Bare en Raskin liet staan, leverde de Utrechtse aanvalsleider met een schot in de uiterste hoek zelfs de uit zijn doel gekomen Nicolay was ditmaal kansloos er het bewijs van: 2—1. Centrale training zaterdagelftal Ter voorbereiding voor het komen de drielandentoernooi met de wed strijden tegen België en Frankrijk, respectievelijk op 19 mei te Brussel en 26 mei te Katwijk, zal met ingang van dinsdag 10 april a.s. een centrale training van het zaterdagelftal wor den gehouden op het terrein van BVC te Bilthoven. Aan deze training gaat op zater- 1 dagmorgen 7 april a.s. een bijeen- E komst vooraf in het KNVB-sport- centrum te Zeist. De volgende spelers werden uitge- nodigd: Woudsma (DES) en Den E Hollander (Quick Boys), Korving E (SHS), Koelewjjn (IJsselmeervogels)E Mooibroek lOranje-Nassau), Aande- E wiel en Van Duyn (Quick Boys), Vis- j E ser (Heerjansdam). Locht (Be Quick E '28). Verburg (CSCA), Van Hal E (Dovo), Nieuwstraten en Van Elde- ren (Zwart-YVit '28), v. Duyvenbode (Quick Boys), Slagboom (De Zwer ver), Haagsma (Blauw-Wit '34) en V. d. Heuvel (Kozakken Boys). wedstrijd was Piet Lagarde toch wel meegevallen en ook Toon Brusselers had de strijd niet ab normaal zwaar gevonden. Het handsgeval? „Het was zuiver. Kijk maar, de afdruk van de bal staat nog op mijn mouw". Brus selers wond er geen doekjes om. Temidden van de met Belgische klei beplakte spelers stond Sjaak Swart. schoongewassen, de ha ren netjes gekamd, als mynheer Swart. „Het gebeurde in een duel met Claessen. dat ik weer myn enkel verdraaide. Ik kon er geen stap meer op doen. Jammer..", en hinkend ging hij naar zijn clubgenoten, die her en der in de kleedkamer verspreid zaten. Evenmin als de bondsofficials, zoals de heren Coler, Zon en Wijnen, die allen ook van me ning waren, dat het Nederland se elftal eervol had verloren en een pluim verdiende voor zijn vechtlust, zat bondscoach Elek Schwartz in zak en as. Boven op het muurtje van de doucheruimte gezeten gaf hij te genover de verzamelde Belgische en Nederlandse journalisten te kennen, dat hij tevreden was over de ijver, de geestkracht en het spel van zijn jongens. „Zij hebben hard gewerkt, alle elf, en we hebben echt pech gehad. Ik geef toe, dat de Belgen iets ster ker waren, dat zij een kleine overwinning verdienden, maar 31 is toch te veel", zei hy. „Wij zijn soms hele perioden in het voordeel geweest, maar het zwoe gen werd niet beloond. Het is een eervolle nederlaag geworden, een schande was het niet. Vol gende keer beter". Apart woord ROEL WIERSMA Geen drama De spelers maakten er ook geen drama van. Wel zat debu tant Peter Petersen stilletjes in een hoekje de wedstrijd te over denken, lag Ko Prins, geplaagd door een opkomende keelontste king, op de massagetafel naar lucht te happen en peuterde in een ander stil hoekje Piet La garde de veters van zyn schoe nen los. Van een „begrafenis stemming" was echter geen sprake. Bennie Muller was da delijk te vinden voor een kwink slag en met een glinstering in zijn pretoogjes vertelde hij. hoe hij zich tegenover de Italiaanse scheidsrechter Campanati voor den domme had gehouden toen deze hem bij zich riep. Tonny Pronk was van mening, dat kee per Nicolay de wedstrijd voor de Belgen had gered en Dirk Nys was al even kort in zijn com mentaar: „Maken wij het eerste doelpunt, dan winnen wij. En dat heeft erin gezeten Al was hij in het begin wel even zenuwachtig geweest, de Voor de Belgische persmensen had Schwartz een apart woord en het werd ernstig en met over tuiging uitgesproken. „U heeft een goed elftal met Van Himst en Nicolay als uitblinkers. U heeft een overwinning verdiend, maar ik moet U zeggen dat ik weinig goeds kan zeggen over uw landgenoten, die voor de wedstrijd hebben geschreven en gesproken over tien-tien-tien. Ze mogen blij zijn dat het er drie zijn geworden". De Belgische keuzeheer Con stant Vandenstock was vanzelf sprekend verheugd over de zege, die zijn team had behaald. Toch gaf hij toe in zeker opzicht ook teleurgesteld te zijn: „De Belgen hebben na hun sterke wedstrij den van het vorig seizoen tegen Nederland. Frankrijk en Bulga rije, ditmaal duidelijk minder gespeeld". Trainer Ceulers verweet zijn jongens, dat zij te langzaam hadden gespeeld. Hij zei mid voor Claessen na een half uur te hebben laten vervangen omdat hij met het oog op diens knie blessure geen enkel risico wilde nemen. liiiniiiiiiNiiiiiiiiiniiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiNiiiiniiiiiiiiii uen. iMi lucu in uc oiatc uiiimui Tonny van der Linden op een diep- doelpunt. Ongewijzigd Ruim een half uur lang in de tweede helft bleef het spelbeeld on gewijzigd. Een technisch beter spe lend, maar kort en doorzichtig combinerend Rode Duivels-elftal, dat af en toe door het eigen publiek werd uitgefloten, tegen een ijverig oranjeteam, dat andermaal zijn il- lussies zag versplinterd door de atleet Jean Nicolay, die opnieuw een half uur lang geen minuut rust kreeg. Het laatste kwartier was vrijwel geheel voor de Belgen. Het Neder lands elftal was uitgespeeld en ein delijk kreeg Nicolay het rustig. En toen kwam het mooiste doel punt van de middag. In de 36ste minuut resulteerde een snelle, gladde driehoekscombinatie tussen Jurion, Van Himst en Van den Berg in een hard en laag schot van laatstge noemde. Lagarde dook over de bal heen en het was 31. Een 18 karaats treffer! Tonny van der Linden (links) scoort het enige Nederlandse Een van de spandoeken veelzeggende I supporters mee naar die Nederlandse namen. Deurne Succes in de bekercompetitie Twee doelpunten van Kluivers ..BIJ ALKMAAR BEGINT DE VICTORIE". Misschien geldt deze historische uitspraak ook voor UVS dat zaterdag middag de op eigen terrein bijna niet te kloppen Kaasstadbewo ners een 32 nederlaag be zorgde. De zege van UVS was verdiend. De Leidenaars bleven in technisch opzicht wel iets ten achter bij de Alkmaarders, maar compenseerden dit ruimschoots door hun grotere vechtlust en het toepassen van de tactiek om de acties van thuisclub tijdig de kop in drukken. Goed verdedigen Middenlinie en achterhoede van UVS speelden een zeer goede partij. Filippo, Duivel en Jac. van Leeuwen waren de beste spelers. En de voorhoedef Die scoorde in deze wedstrijd maar even drie doel punten. Hoe ver moeten we niet in de geschiedenis" teruggaan om dat totaal te vinden f UVS begon al meteen bijzonder goed. In de eerste tien minuten joe gen de Leidenaars de gastheren in vlotte vaart achteruit en in de tien- Na die openingstreffer is UVS er een tijd lang nauwelijks aan te pas gekomen. Tenminste in de aanval, want de verdediging moest herhaal delijk krachtig ingrijpen. Duwel en Van Leeuwen deden dat bijzonder goed. Er kwamen geen gaten, ook al omdat het Alkmaarse aanvalsspel het flitsende element totaal miste. Door een snelle uitval vergrootte UVS de voorsprong op verrassende wijze. De vleugel Kluivers-Van Kam pen, die deze middag herhaaldelijk van zich deed spreken, brak door de Alkmaarse verdediging heen en de goed vrygelopen Kluivers kreeg ruim gelegenheid de te traag uit zijn doel komende Van Drecht te passeren. (0-2). Het was jammer dat Van Weerlee Wim van Kampen en Breitner iets te klein van stuk zijn, want in de pe- riode die daarna kwam hadden er juiste heel wat treffers kunnen vallen als Je hun lengtemaat iets groter zou zijn geweest. Nu bleven de vele voorzet ten onbenut. Na een half uur spelen kwam Alk maar wat gelukkig a an een tegen doelpunt. Theo van Kampen kwam bij een pass van Kesselaars aan linksbinnen Lorings op het gladde veld ten val en de laatste kon toen met een boogballetje over de wat aarzelend uitlopende Van Duyl de achterstand tot 1-2 terugbrengen. UVS beet onmiddellijk van zich af, maar niet fel genoeg. Alkmaar bleef lichtelijk ster ker en even voor rust kwam er dan een vlaag van eerste-divisiespel van de mannen van de kaasstad. Een vloeiende combinatie tussen Engels- ma, Fernhout en Thijm werd zonder WIELRENNEN Rus Korge wint de Ronde van Tunesië De Rus Korge is winnaar gewor den van de vierde Ronde van Tunesië voor amateurs en onafhankelijker!, die zondag in Tunis is geëindigd. Do laatste etappe, Kairouan—Tunis, le verde een zege op voor Korges land genoot Olizaxenko. Korge zelf won de voorlaatste etappe van Sousse naar Kairouan. Het eindklassement luidt als volgt» 1. Korge (Rusland) 40.44.01, 2. Pet- terson (Zweden) 40.45.13, 3. Jaap de Waard (Ned.i 40.48.14, 4. Vyncke (België) 40.49.43, 5. Loerke (Oost- Duitsland) 40.50.44, 6. Lux (Oost- Duitsland) 40.51.07, 7. Skerl (Zuid- Slavië) 40.56.01, 8. Noppe (België) 40.59.15, 9. Heuvelmans (België) 41.01.17, 10. Jos Linders (Ned.) 41.05.05, 16. Mik Snijder (Ned.) 41.36.36, 30. Eugene Beckers (Ned.) 42.21.37. Bekeruitslagen HaarlemKon. HFC 20 AlkmaarUVS 23 ZFCKFC 1—0 VSVStormvogels 10 (na verl.) I 't GooiHilversum 21 HVC-BVV 2—1 ElinkwykXerxes 21 ExcelsiorFortuna VI10 DHC—SHS 2—1 DFC—EBOH 3—0 SVVHermes DVS 31 WilhelminaBaronie 21 (na verl.) EindhovenRRC 42 NOADHelmondla 03 HelmondRoda Sport 14 SittardiaLimburgia 51 Vitesse—PEC 4—2 Zwolse BoysWageningen 03 Enschedese BoysTubantia 32 (na verl.) HeraclesAGOVV 43 Be QuickGo Ahead 31 HeerenveenLeeuwarden 10 (na verl.) VeendamZwartemeer 81 EREDIVISIE De Volewyckers—Rapid JC 32 te de minuut reeds had UVS succes. <Jat er,een UVS-er aan te pas kwam Breitner dook in de ruimte, die de „??r_ op Prachtige Alkmaarse verdediging bood en Ver hoeven speelde hem de bal op maat voor de voeten. Doelman Van Drecht was kansloos tegen het vinnige af standsschot van de Leidse linksbin- 1 nen (0-1) wijze afgerond. (2-2). Solo-rush Na rust startte UVS met een of- om „door" te slaan, maar in de tien de minuut toch succes had. Die der de treffer kwam van de voet van Jan Kluivers, nadat Wim van Kam pen in een solo-rush byna de gehe le Alkmaarse verdediging had gepas seerd en tegen de Alkmaarse doel man had opgeschoten. De terug springende bal werd door Kluivers beheerst in het Alkmaarse doel ge plaatst. (2-3). Daar is het by gebleven, hoewel de UVS-ers nog vele malen paniek in de Alkmaarse verdediging zaaiden Zelfs Van Leeuwen kwam zo nu en dan naar voren en dat kon hij zich best veroorloven want van Engelsma ging niets meer uit. Aan de andere kant had de Leidse defensie geen en kele moeite met de langdradige aan- valsacties van de Alkmaarders. Slechts één reële kans deed zich voor en die werd drie minuten voor het einde door de beste Alkmaarse fensief, dat niet krachtig genoeg leek speler, rechtsback Koopman, gemist,

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5