EEN ZONDAG IN ALGIERS ASPIRIN AGENDA de rustigste dag sinds maanden m Ctiefl! I Zwitsers referendumverbod van kernwapens afgewezen m „Politieke wapenstilstand" Argentinië voorgesteld in MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 2 APRIL 1962 Politie De correspondent in hotel „Aletti" breekt in de Algerijnse tragedie het Beroemde Leonardo tentoongesteld (Van onze Londense correspondent). Leonardo da Vinci's tekening, voorstellende de Madonna met kind, Johannes de Doper en Anna. die jarenlang onzichtbaar was opgebor gen door de Koninklijke Academie voor kunsten in Londen en thans, bij openbare inschrijving, voor acht miljoen gulden zal worden verkocht, is van zaterdag af tentoongesteld in de National Gallery. Engelands rijks museum op Trafalgar Square. Er zijn speciale voorzorgsmaatre gelen genomen tegen diefstal. Zoals men weet is een beroemde Goya, welke onbewaakt op een ezel bij de ingang stond, uit de National Gal lery gestolen. De Leonardo is door koorden om geven. die het publiek op een af stand houden. Indien iemand een stap te ver zou doen. wordt onmid dellijk automatisch alarm ge maakt. Verborgen camera's leggen leggen elke beweging binnen vijf meter van het meesterwerk vast. De pas gedane omroep, om de Leo nardo voor Engeland te redden, heeft 'n belangrijk succes opgeleverd. Er is reeds een bedrag van f 1.7 miljoen gulden toegezegd. Indien de ge vraagde som van acht miljoen niet wordt bereikt, zal de Leonardo moe ten worden geveild en zo goed als zeker naar Amerika verhuizen. De voorspelling was, dat het werk op een veiling tien miljoen gulden zou opbregnen. Men hoopt thans, dat het grote publiek, na de teke ning te hebben bewonderd, halve kroonstukken zal laten rollen. De bezichtiging van de Leonardo is kosteloos, want in de Engelse musea wordt nooit entree geheven. hoofd niet meer over het gelijk. Hy wordt zondagochtend om zeven uur wakker gepord door de politie, een Franse inspecteur en twee leden van de Republikeinse Veiligheidstroepen. Zij kijken discreet in zijn kasten, terwijl hijzelf een kamerjas over zijn ongekleedheid werpt. Papieren, wel zeker, alstublieft, paspoort, perskaart „Nee meneer, het gaat niet tegen u persoonlijk, het hele hotel wordt ge fouilleerd". Op enkele medelevende woorden reageert de kleine politie man met de aandoenlijke dankbaar heid van een hond, die na drie maanden slaag een koekje krijgt. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Algiers, 1 april - De Europeanen hebben hun zondagse kleren aan en flaneren over de zonnige boulevard, alsof hun Algerijnse paradijs niet op instorten staat. De kinderen likken aan ijsjes, de soldaten kopen kaartjes voor de film „Bittere Victorie". De mohammedaanse venters slijten apenoten, alsof er niet ieder moment iemend een pistool uit zijn zak kan halen. In de open café's drinken de pied noirs de zwartvoeten, eoals de Europeanen in Algerije zichzelf noemen hun anisette. Het lijkt een zonnige, vredige zondag. Toch ligt ineens iedereen plat voorover, als men een sinister fluitend projectiel hoort aan komen. Iedereen, behalve een jongetje van een jaar of zeven, dat de vuurpijl heeft afgestoken en nu tevreden roept: 1 april!" De mensen staan weer op. kloppen zich beschaamd het stof van de kleren en verzuimen het jongetje een pak rammel te geven, waarop het ruimschoots recht heeft. Zij zijn gewoon blij, dat het maar een vuurpijl was. Algiers beleeft n.l. zijn rustigste weekeinde sinds maanden. Er vielen zaterdag „slechts" zes doden, één Europeaan en vijf moslims, om maar eens de volg orde aan te houden, waarin de plaatselijke dagbladen de dage lijkse oogst van de OAS publi ceren, zo halverwege de ge mengde berichten. Het paard Janos II heeft zondag de grote prijs der drie-jarigen ge wonnen. De laatst overgebleven woordvoerder van de Franse regering is door keel en kaak geschoten, toen hij in de Rue Michelet in zijn auto wilde stappen. De voetbalclub Al giers beleefde een tragische dag: er werd met 3-0 verloren van FCA: einde der kampioenskansen. Bij een bazooka-aanslag in een voorstad zyn twee mohammedaanse mannen en een kind omgekomen. Hun namen zijn onbekend, omdat de lijken on herkenbaar werden verminkt. Het gebouw van Air France, dat vrijdag al een kneedbom te verwerken kreeg is zondag uitgebrand na een nieuwe aanslag met brandgranaten. Zeer bijzonder De plaatselijke bladen hebben ook een rubriek rechtzaken. Voor het bij zondere tribunaal verscheen zaterdag een 18-jarige werkloze, die op een moslim had geschoten. Het is inder daad een zéér bijzonder tribunaal. Het zetelt iedere dag op een andere, Strikt geheimgehouden plaats, de mi litaire rechters wisselen bij iedere zitting en hun namen mogen niet bekend worden gemaakt, hun gezich ten niet gefotografeerd. De rechters hebben zich deze keer gebogen over het geval van een nozem die een Algerijn eert blik olie afpakte en een revolverschot nazond, toen de man zigzaggend wegrende. De Algerijn hoort als getuige toe, hoe de kolonel-president de motie ven van de verdachte tracht te door gronden. Een nozem welzeker, maar een nozem, die uit naam van de he le blanke gemeenschap in Algerije In de ene hand de Franse vlag en in de andere een revolver gedrukt kreeg. De militaire rechter zegt: „Het is toch te gek, dat u met een pistool rondloopt". De nozem: „Iedereen in Bab-el-Oued heeft toch een pis tool". Beiden hebben onuitsprekelijk gelijk, De vaderlijke officier: „Maar u mag er toch niet mee op moslims schieten?" De nozem-patriot: „Ik heb toch niemand kwaad gedaan?" In het wederzijds gelijk zijn al leen de normen verschillend. De mi litaire rechter en de verdachte heb ben allebei uit naam van Frankrijk op moslims geschoten. Alleen had de eerste een officiële machtiging. De rechter spreekt dan tot de va der van verdachte: „Had u niet wat beter op uw zoon kunnen letten?". De vader zwijgt. Wat zal hij op zijn zoon letten in een land, waar een paar honderdduizend doden zijn ge vallen en waarin derhalve de nozems mogen doen, wat de nozems in Eu ropa moeten laten? De officier van Justitie eist 20 jaar. De kolonel-pre sident maakt er 3 jaar van, de moe der van de verdachte valt flauw en zijn verdedigers zoenen elkaar op beide wangen. Wie er gelijk heeft, zal de geschiedenis wel uitmaken. De Franse politiemannen worden door de Franse in Algerije even ont zaglijk gehaat als de „Grüne Poli zei" bij ons tijdens de oorlog. Niet- Algerijnse Fransen en buitenlanders zelfs journalisten, begroeten zij der halve met dezelfde opluchting waar mee Livingstone in Afrika Stanley tegenkwam. Doch op de „pied noirs" wreekt zij zich door bij huiszoeking het meubilair naar vermogen te be schadigen. Soortgelijke afkeer ont moeten ook de Franse dienstplichti gen hier. De reden daarvan vindt men in de bloedvlekken op de hoek van de Rue d'Isly, waar een week geleden uitzinnig geworden Franse en mohammedaanse soldaten hun machine-pistolen leegschoten op een manifesterende menigte: 57 doden, 200 gewonden. Op deze zondagmid dag komen de Franse burgers van Algiers bloemen neerleggen bij de bloedvlekken op straat die al don kerbruin beginnen te worden. In het versere bloed van de mos lims die hier dagelijks op straat wor den neergeknald drukken zy daar entegen bij voorkeur hun sigaretten uit. Waarom? „Kyk meneer, wij zÜn geen rassenhaters hoor, maar er is wel een klein verschil vind ik". En dan volgt het eindeloze verhaal dan men al dulzende keren gehoord heeft: „Men moet de moslims ken nen, jazeker meneer, en men wil al leen maar Fransman blijven, dat is toch geen misdaad? En men zal tot het bittere einde blijven vechten, en nog winnen ook, want de OAS waakt". Dat staat inderdaad op de muren boven de hoofden van de zondags wandelaars in Algiers. „De OAS waakt", met twee grote starende ogen eronder getekend. De OAS wil vol strekt niet Algerije verlaten om in Frankrijk dan maar in godsnaam een nieuw bestaan te beginnen. Daarom is het Air Francekantoor verwoest. Het leger heeft zich met het passagiersvervoer belast. Ieder een die naar Frankrijk wil, kan op het vliegveld in een Caravelle stap- nen. Betalen bij aankomst in Parijs. Op het vliegveld van Algiers staan nu honderden mensen in de ry met koffers en schreeuwende kinderen om van deze luchtbrug naar Parys en Marseille gebruik te maken. On danks het wakend oog van de OAS begint het steeds drukker te wor den op het havenpad. Tot laat in de zondagmiddag verheffen de Ca- ravelles zich boven de blauwe ber gen van Kabylië. Vandaag 600 men sen. Hoeveel morgen? Met handen vol en in het haar (Van onze t.v.-medewerker) Het zaterdagse VARA-programma leverde een gedrang op van woorden, namen, klanken en gebeurtenissen, die met handen vol over de kijkers leken te worden uitgestrooid. Dat stelt de criticus wel voor pro blemen, waarmee hij al evenzeer de handen vol heeft, waardoor hij zelfs met deze lichaamsdelen enigermate in het haar komt te zitten. We willen de problematiek echter niet uit de weg gaan en trekken maar direct van leer. Daar was in de eerste plaats het top-flop-program- ma, in de middag opgenomen goede middag zei de presentator terloops maar de indruk wilde maken „le vend" te zijn, want hij repte van de klok van 8 uur ,toen hy Sinatra met meer aan de grillen van enige jury leden en een zaal wilde bloot stellen. Hier was de jeugd aan bod. Was het „DE" jeugd? Natuurlijk niet. Het was een willekeurig groepje jonge mensen, dat zich voor zover het juryleden betrof kenmerkte door apodicti sche kreten en wat de zaal aanging door enig misbaar. We hebben hier tegen hoegenaamd geen bezwaar, om dat voor redelijke mensen het door Pia Beck en Ramses Shaffy ver zorgde evenwicht welsprekend was. Zij vertolkten ook modern levensge voel, maar deden dit wel wat zinniger dan de meute in de zaal. Men leze hierin geen kritiek. We vonden het een levendige uitzending. Het jonge meisje zal over een paar jaar wel een lief huismoedertje zijn en andere zor gen aan het hoofd hebben dan weinig expressieve muziek, „die het eind is". Het jongmens, dat best wist, wat hy wilde (maar daardoor wellicht an dere gevoelens verdringt) deed weer op andere manier stoer en zal daar mee stellig succes oogsten, maar wy verwachten, dat die oogst de tand des tijds niet zal weerstaan. Straks zal hij zelf hopen we voor hem trouwens wel blij zijn, dat het zaakje geruisloos opgeruimd wordt. Wij vonden het met dat al best een pit tig programmaatje, al is het een beetje overtrokken. Heel andere kost serveerde onze goede Dorus. Niet bepaald degelijker maar wel vakkundiger toebereid. We hebben genoten van Dolly en Polly, maar toch ook wel van Frans van Schaik's Ketelbinkie. Het meest van al echter van het stille spel vanMan- ders zelf, waarin hij een grootmeester is. Rijk aan ideeën is hij ook, al zijn ze niet alle even rijp. De auteur, die even wat nieuwe plannetjes kwam aanbrengen, werd op zyn (gekke) wensen prompt bediend, waardoor in een paar minuten mevrouw Blankers, Van der Grift, Van Collem en Jan Willem Hofstra in levende lijve ten tonele kwamen. Een serie vervroegde apiilanekdotes. Toen kwam nog een oude draaidoos, geïmiteerd en door spekt met een stukje gedurfd moder nisme. Het ging verder dan op het (Lady)kantje af. We willen hier geen ach en wee gaan roepen, maar wa ren toch wel blij, dat Yvonneke ons dochtertje niet is. De pret was gauw vergeten en de spanning kwam aan bod met de quiz met een kern- van ver uiteenlopende specialiteiten, typen en resultaten. Men kreeg duidelijk de indruk, dat lang niet ieder tegen de moeilykhe- den was opgewassen en dat gebrek aan goede hobbyisten nijpend is. Van lach tot traan (Van onze t.v.-medewerker). Het Paaseiland-beeld was fopperij, maar het één-aprilgeval was goed doordacht en listig in elkaar geknut seld. Direct van de (desnoods wat benepen glim-)lach moest worden overgeschakeld op de traan en dat niet alleen een enkel wegpinkertje, want het ging over vaten vol. De wat. ruwe éénaoter van Eugene 0"Neill. Nobelprijswinnaar, was van intrigue rechtlijnig, maar bood goe de gelegenheid voor sterk spel. waar van onder aanvoering van Max Croi- set dankbaar gebruik gemaakt werd. Het was aan alle kanten vakwerk. Waarom het geval bijna een kwart eeuw vroeger gedateerd moest wor den (geschreven in 1917. spelend in 1895) werd niet duidelijk gemaakt. Door blikseminslag dn Lopïk moest het programma geruime tijd onder broken worden en tenslotte zag men zich verplicht een onderdeel te laten vervallen. Daardoor kreeg de uit zending als geheel een tikje zwaar wichtig karakter, want de operette zou die fleurige sfeer van de muziek gecontinueerd hebben. De epiloog maakte veel goed. Deze was nu eens niet specifiek religieus gericht, maar op het menszijn. Met nume kwam er een nuttig en in structief verhaaltje over E.H.B.O. uil rollen. Lofwaardig Initiatief, ge deeltelijk nog wat onwennig toege past, de verwijzing naar praktisch charitatief werk en een opwekking tot vakkundige voorbereiding daar toe. Toen het eenmaal aan gerichte informatie toekwam, was het voor treffelijk t.v.-weik. De liefhebbers konden na afloop nog geruime tijd hun voetbalhart ophalen. In „Sport in beeld" was de onrustige „Head of the river" sum mier verslagen. AFZWAAIERS MET ARREST GESTRAFT (Van onze Haagse correspondent) Negen militairen van het 108ste ver- bindingsbedieningsbataljon in de le gerplaats Wittenberg te Garderen, die per rouwkaart hadden aangekon digd, dat z(j zouden afzwaaien, zijn door hun commandant krygstuchte- Iijk gestraft. De straffen variëren van 14 da gen streng tot een dag licht arrest, al naar gelang zij als aanstichter of als „meeloper" van de grap zijn be schouwd. De soldaten hadden familie en be kenden rouwkaarten gestuurd met de boodschap, dat „hun zwaar-geteister- de lichting in diepe stilte heenging", bezweken als zij was onder „de druk van sterren en strepen". Hun commandant vond kennelijk, dat dit te ver ging. Het ging om een principiële uitspraak Bijna de helft van de kiezers bleef thuis De Zwitserse (mannelijke) stem gerechtigden hebben gisteren in een referendum een voorstel verworpen om in de federale grondwet een ar tikel op te nemen waarin vervaardi ging, invoering, vervoer, opslag en gebruik van kernwapens in Zwitser land wordt verboden. De uitslag was: 537.387 tegen 286.858 stemmen voor het voorstel. Van de 25 kantons stem den de drie Franstalige en het Ita liaanstalige voor opneming van het artikel in de grondwet maar alle Duitstalige spraken zich er tegen uit 45.1 procent van de kiezers kwam niet op. Het voorstel was uitgegaan van de „Zwitserse beweging tegen de atoom bewapening". De voorstanders van „ja", die voornamelijk uit intellec tuele en universitaire kringen komen en onder wie zich ook kerkelijke lei ders bevinden, baseerden zich op ar gumenten van internationale moraal en zijn van mening dat Zwitserland de wereld het goede voorbeeld moet geven. De regering, het parlement mili taire autoriteiten, de voornaamste politieke partyen en de meeste grote kranten hadden aangeraden „neen" te stemmen. Zij legden er de nadruk op dat eenzijdig afstand doen van atoomwapens geen enkele praktische invloed zou hebben op de politiek der grote mogendheden en dat een der gelijk besluit het defensievermogen van het land slechts ernstig zou ver zwakken en daardoor de neutraliteit in gevaar zou brengen. De regering heeft overigens geen enkel besluit genomen over de even tuele aanschaf van kernwapens, zo dat het hier alleen ging om een principiële uitspraak. Men gelooft, dat het traditloneel- neutrale Zwitserland het enige land in de wereld is waar de kiezers de kans hebben gehad een directe uit spraak te t'oen over de kwestie der kernbewapening. Voor een referen dum zyn 50.000 handtekeningen no- Vrijheidsbeweging op Canarische eilanden Volgens in Madrid ontvangen be richten heeft de Spaanse politie op de Canarische eilanden een aantal mensen aangehouden die betrokken zouden zijn bij een „vrijheidsbewe ging" in deze Spaanse archipel. Deze beweging zou pas enkele weken gaande zijn. De plaatselijke autori teiten zijn van oordeel dat de com munisten erachter zitten. In de stad en de haven van de hoofdplaats. Las Palmas, zouden leger- en marine- eenheden zijn opgesteld. Tjsoikofski-concours in Moskou In tegenwoordigheid van premier Chroesjtsjow en andere Russische leiders is gisteren in het congrespa leis van bet Kremlin het tweede in ternationale naar Tsjaikowskl ge noemde muziekconcours geopend. Het concours waaraan ruim 140 jonge musici uit 33 landen deelne men, zal vijf weken duren. Er zijn drie eerste prijzen, bestaande uit een gouden medaille en 2.500 roebel (on geveer f 10.000), aan het concours ne men o.a. 30 Amerikanen 26 Russen en 20 Fransen deel. Het concours omvat drie afdelin gen, nl. voor pianisten, violisten en cellisten. De Amerikaan Cliburn won in 1958 in de afdeling piano. nTVTTT"/' -7 al J. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Pop. orgelspel. 18.30 Oude muz. (gr.). 19.00 Nws. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Oude muz. (gr.) 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus.- muz. 20.15 Klass. orkestmuz. 21.10 Leven wij ln een welvaartstijd?, ronde tafelgesprek. 21.40 Koorzang. 22.00 Volk en Staat, parlem. commt. 22.15 Nederl. liedjes. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overd. 22.55 Boekbespr. 23.05 Oude muz. (gr.). 23.15 Vloolrecital. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws en comment. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlement, overz. 19.15 Regeringsuitzending: Willem O. Duys presenteert de Radiozllvervloot 1962. 19.30 Lichte muz. en zangsol. 20.00 Nws. 20.05 De wilde vaart, caba ret. 20.40 Je neemt er wat van mee, quiz. 21.25 Lichte muz. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Rep. Europese tafel- tenniskamp. te Berlijn. 22.45 Viool en plano. 23.15 Spontane reacties: muz. discussie. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20 20 Vadertje voetbal, progr. over Stanley Matthews. 20.30 Atelier- bezoek bij Constant Nieuwenhuls. 21.00 In Holland staat een Riddergoed, Tele visiefantasie 21.40 Ziek zijnbeter worden, medische ultz. 22.05 Gesprek aan de schrijftafel. Verpakking van 20 tabletten Gezins verpakking van 100 tabletten waar Bayer achter staat. Maart wintermaand Het KNMI deelt viede: De afgelopen maand maart was een echte wintermaand, de gemid delde temperatuur bleef onder die van een normede maand februari. Daarmede is maart niet alleen de koudste maand tot dusver in dit jaar geworden in januari en februari was het over het algemeen belang rijk zachter maar bovendien op twee na de koudste lentemaand tot dusver in deze eeuw, alleen in 1917 en in 1955 is maart nog een weinig kouder geweest. In De Bilt heeft het op 21 dagen gevroren tegen op 12 dagen normaal. Op niet minder dan 15 dagen heeft het daar bovendien gesneeuwd tegen op vier dagen normaal, nog nooit was het in deze eeuw voorgekomen dat lentemaand op zo vele dagen sneeuw bracht. Het grote aantal dagen met sneeuw heeft de totale hoeveelheid neerslag van de gehele maand evenivel nau welijks boven de normale xvaarde gebracht, in het zuidoosten van het land is het een weinig natter dan normaal geweest, elders is ongeveer de normale maandsom gemeten. In De Bilt werden 99 uren zonneschijn geregistreerd tegen 127 uren nor maal, het was de somberste maart sedert 1951/. De bevelhebbers der drie onder delen van de Argentijnse strijd krachten hebben zaterdagavond een gemeenschappelijke verkla ring uitgegeven, roaarin zij hun verwondering uitspreken over het heersende wanbegrip omtrent de rol, die zij bij de jongste gebeur tenissen hebben gespeeld. Hun enige doel is geweest, aldus de verklaringde nationale eenheid en de eendracht tussen alle Ar gentijnen te verzekeren, en zij hebben zich tegen geen enkele groepering of sector van de Ar gentijnse democratie gekeerd. Aan het slot hnner verklaring stel len zü een „politieke wapenstilstand" voor om gezamenlijk een oplossing te bereiken. Inmiddels heeft het Hoog gerechtshof het overnemen van de uitvoerende macht door de nieuwe president Guido voor grondwettig verklaard. Alle diplomatieke verte genwoordigingen in het buitenland zijn van deze uitspraak op de hoogte gesteld. Uit Madrid wordt gemeld dat vol gens betrouwbare berichten ex-presi dent Peron voorstellen in overweging heeft tot het vormen van een pero- nistische regering-in-ballingschap. Hij zou deze plannen bespreken met vertegenwoordigers van de peronisti- sche beweging tijdens een bijeen komst die binnenkort in Madrid zal worden gehouden. Waar deze rege ring-in-ballingschap zou worden ge vestigd, werd niet gezegd, doch het zou niet in Spanje zijn. De Argentijnse ambassadeurs in Italië, Spanje, Paraguay en Guate mala hebben ontslag genomen uit protest tegen de militaire staatsgreep in hun land. De ambassadeurs bij de Heilige Stoel en in Brazilië zouden dit voorbeeld spoedig volgen. Vene zuela heeft uit protest tegen het af zetten van Frondizi de diplomatieke betrekkingen met Argentinië ver broken. BINNENLAND Kort na het Invallen van de duis ternis ontstond zaterdagavond, waar schijniyk door kortsluiting, brand ln een grote schuur naby de oude hoeve „De Schaaf" te Heljen ln noord-Lim burg, die bewoond wordt door het landbouwersgezin Winkelmolen. De brandweer van de gemeente Bergen slaagde er weliswaar ln om de eigen- lyke hoeve te behouden, doch kon niet voorkomen dat de schuur met Inhoud en al door het vuur werd verwoest. Elf varkens en zeven runderen kwa men ln de vlammen om. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op ongeveer f 30.000 tot f 35.000. In de vissershaven te IJmuiden is de 72-Jarlge L. Kok ln de nacht van zaterdag op zondag verdronken. De bejaarde man, die werkzaam was als wachtsman op vissersvaartuigen. Is vermoedelijk by het aan boord gaan van een van deze schepen, mis ge stapt en is ln de haven terechtgeko men. Personeel van de Velsense onge- vallendlenst heeft het stoffeiyk over schot uit de haven opgedregd. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Velsen. Een felle brand heeft zaterdag middag te Uffelte een hoolopelag- plaats, een veestal en het grootste ge deelte van een boerderij ln de as ge legd Door deze brand Is het uit vier personen bestaande gezin van de land bouwer H. Nyslng dakloos geworden; het. Is by buren ondergebracht. De hooivoorraad en enkele fietsen gingen mede verloren. Het vee, 15 koelen en een even groot aantal varkens, kon ln veiligheid worden gebracht. Met ingang van I april 1962 ls, by K.B.. benoemd tot gewoon hoog- techniek aan de T.H. ln Eindhoven, om onderwys te geven ln de elektro nica, ir. B. van Dyi, thans hoofdinge nieur voor speciale dienst by de PTT. BUITENLAND Aan dr. W. A. Vls6«r 't Hooft, se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, ls de Wateler-prys voor de vrede voor 1961 toegekend. Deze ln 1931 door de Carneglestlchttng Inge stelde onderscheiding wordt Jaarlijks toegekend, het ene Jaar aan een Neder lander, het andere aan een buiten lander. De Zuldkoreaanse opperste raad heeft een nieuwe ïyst gepubliceerd met de namen van 1.285 voormalige leiders, onder wie de voormalige waarnemende president Tsjoeng Hoeh, die de komen de zes Jaar uit de politiek geweerd zullen worden tenzij de raad anders beslist. De maatregel betreft thans ln totaal 4.192 personen. Volgens berichten In Accra (Gha na) zouden ongeveer zeventig perso nen, onder wie ryke Libanese zaken lieden, zyn gearresteerd ln verband met beweerde grootscheepse smokke- lary van geld, diamanten en goud naar het buitenland. De Llbanezen vormen een der grootste nlet-Ghanese gemeen schappen ln Ghana. Volgens het tijdschrift „Die Fami lie" van het Westaultse gezlnsverbond zijn ln de Bondsrepubliek laariyks on geveer twaalfduizend meisjes tussen dertien en vyftien Jaar ln verwachting ".orden er per Jaar ongeveer 24.000 huweiyken tussen achttienjarige Jon gens en zestienjarige meisjes gesloten vanwie meer dan de helft na korte tyd weer gescheiden wordt. In Leningrad ls het eerste geheel plastieken huls ln de Sowjet-Unle ge- ouwd, met drie kamers, keuken en leraar ln de afdeling der elektro- badkamer, aldus Radio-Moskou. De radio van Bagdad (Irak) meldt dat het Egyptische opperbevel in de oase van Sloua een groep officieren van het Egyptische leger heeft doen terechtstellen die beschuldigd waren van pogingen om het regime van pre sident Nasser omver te werpen. Nadere byzonderheden gaf de radio niet. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld dat in de staat Nevada een ondergrondse kernontploffing van geringe kracht te weeg ls gebracht. Alle ondergrondse kernproeven ln de VS. zyn geregis treerd, niet alleen door Russische ap paraten maar ook door die van talrijke andere landen, heeft een commentator zondag vla Radio-Moskou verklaard. Een wervelstorm heeft een woon wijk te Mllton ln noordwest-Florlda geteisterd, vyftien mensen zyn gedood en tussen de 75 en 100 gewond. Onge veer tachtig hulzen werden vernield. Een woordvoerder van de Ameri kaanse strategische luchtmacht heeft Gisteravond bevestigd, dat een vals ge leken signaal in de herfst van 1961 erop wees dat de Verenigde Staten een vyandeiyke aanval zouden kunnen on dergaan. „Het was een kwestie van seconden, wy stelden ons ln verbin ding met de raketwaarnemingsbasis te Thule (Groenland) en vernamen dat deze basis nog bestond en niet aange vallen was. Toen begrepen we dat het een fout ln de verbindingen moest zyn". aldus de woordvoerder, majoor John Oswald. De Engelse periode van de loon stop, welke ln Juli van het vorige Jaar begon, is thans teneinde en opgevolgd door een nieuwe financiële richtlijn, welke aanbeveelt om dit Jaar lonen en salarissen met maximaal 2>/2 procent te verhogen, overeenkomende met de helaas veel te geringe toeneming van de produktlviteït. Meer dan een mil joen arbeiders heeft thans recht op reeds eerder toegezegde, maar tyde- ïyk achtergehouden loonsverhogingen, waaronder spoorwegpersoneel en PTT- technlcl. Schouwburg: K. en O. Haagsche Co> medle „De Vader". 8 uur nam. Oegstgeest Het Witte Huls: Modeshow Van Strien. 8 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies: Modeshow fa. War- necke voor Ne<^. Ver. van Hulsvrou wen. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstverg. Jeho vah's Getuigen. 7.25 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. Iz Roozen van Beukesteln. 8 uur nam. Rapenburg 39: Ledenverg. Ver. tot Bev. v. d. Bouw Werkmanswoningen. 5 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. B. H. Strieker over „Kunst en be schaving in het Ryk van Meroë". 8 u. nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Co- medie „De Vader". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Half uur van Bezinning. 1.tot 1.25 uur nam. Du Rieuschool (Du Rleustraat 4) Voorlichtingsavond Ver. „Volksonder- wys". 8 uur nam. Rehoboth: Ouderavond Prins Bern- hardschool. 7.30 uur nam. Schouwburg: Boekenweek 1962. Haags Studentencabaret. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstlezlng Jeho vah's Getuigen. 8 uur nam. Pieterskerk: Passlebyeenkomst Chr. Studentenraad. 8.15 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.) K. en O. „Het Nationale Ballet", 8 uur nam. VRIJDAG St. Antoniusclubhuls: Feestavond Ontspanningsver. Smit Röntgen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „Mijnheer gaat op Jacht". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. SchuttershofOpening Paasveeten- toonstelling Vebo. 10 uur voorm. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): Opvoering „Door Oefening Beter". „Vader Dteke- ma". 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstlezing. 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Bybellezing Jeho vah's getuigen. 2 en 5.30 uur. Wacht torenstudie Jehovah's getuigen. 3.15 en 6.15 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Expositie „Samen op de kiek". 104 uur; zond. 14 uur (t/m 9 april). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur. zondag 1-4 uur Legermuseum (Pesthulslaan) i Met uitzondering van maandag, dag, van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Prytaneum (Rapenburg 6): Schilde rijen en gouaches van André van Hel den (tot 15 april). Ryksmuseum Geologie en Mineralo gie, v d Werf park 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelyks 10-4 uur Zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Exodus". 14 Jaar. Dag. 2 en 7.30 uur. Studio: „Het moordende testament". 14 Jaar. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van het smokkel- elland". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje Anna Suh". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Onteerd". 18 Ir. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Compagnons in het kwaad". 18 Jr. (Vrydag t.e.m. zondag). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur „Het monster In dr. Jekyll". 18 Jr. (Maan dag tot en met donderdag). Dag 2.30, 7.15 en 9.15 uur. VOOR DINSDAG 3 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7.15 Lichte gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.45 Morgengebed en. overweging. 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klass. muz. (gr.). 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan voor uit, praatje. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Lichte muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Lichte gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Pla- tennws. 13.40 Dansork. en sol. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d plattelands vrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevar. progr. (herh. v. zaterdag J.l.) 15.50 Balletmuz. (gr.). 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzending: De gezinsverzorging door mej. H. N. J. Helsenga, Hoofd Maatschappij Gezins- werk bij het Ministerie van maatschap pelijk werk. KRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.20 Licht orkest met sol. 19.00 Nws. 19.10 Act. en Europese Tafeltenniskamp. te Ber lijn. 19.25 Lijdensmeditatie. 20.00 Klas sieke gram. 20.10 Weet Je weetje!, fotocursus (I). 20.30 Utrechts stede- lük ork. en sol. 21.30 Rondetafelgespr. over Ned. verzenbundels van 1959 en. 1961. 22.00 Wintertoer. licht progr. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Vreemd lit. en muz. ln cabaretvorm. 23.10 Metropole orkest en sol. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman, praatje. 9.15 Kamermuz. (gr.). 9.40 Morgenwydlng. 9.55 Boek bespr. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Instr. sextet en zangsol. 12.20 Rege ringsuitzending: V. d. landb. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Lichte ork.muz. (gr.). 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Promenadeork.: lichte Nederl. muz. 14.00 Lichte gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, naaicursus. 15.30 Sopr., fluit en plano. 16.00 Van mens tot mens, lezing. 16.15 Lichte ork.muz. (gr.). 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Amateursprogr. 17.55 New York calling, praatje. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kinderen. 19.05 Paris vous parle, praatje. 19.10 Operamuz. (gr.) 20.00 Nws. 20.05 De Asser koerier, licht pro gramma. 21.00 Gevar. progr. v. d. mil. 22.00 Klass. kamermuz. 22.30 Nws en TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journaal. 20.20 Pol. lezing: VVD. 20.30 Docum. film. 20.55-22.40 Speel film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Lich te muz. 14.25 Kamermuz. 15.00 Hoor spel. 15.30 Gram. 16.15 Gesprekken m. jonge artiesten, 16.45 Praatje. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nieuws. 18.15 In the Soutli-East, reg. progr. 20.00 Kamermuz. 19.30 Hoorsp. 20.15 Klankb. 20.30 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.30 Franse cabaretliedjes. 22.45 Par- lementsoverz. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12,00 Pop, gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Dansork. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 The Da- les, dagb. 16.31 Uitsl. van races. 10.34 Gram. v. d. Jeugd. 17,00 V. d. Jeugd. 17.31 Gevar. muz. en ber. 18.33 Sport- overz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en journ. 19.31 Where are you now? 20.00 Gevar. muz. 21.00 Boksrep. 22.00 Ver- zoekprogr. 22.30 Nws. 22.41 Amus.muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 809 ni, 12,00 Amusmuz. 13.00 Nws. 13.15 Symfonie ork. 14.45 Ork.muz. 16.00 Kamermuz. 17.20 Planorecital. 17.45 Llohte gram. 19.00 Nws. 19.15 Jazzmuz. 19.45 Lichte muz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.40 Symfonleork. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.10 Orkestconc. 14.15 Kamermuziek. 14.45 Orkestcono. 17.00 Kamermuz. 19.01 Nws. 20 00 Kamer orkest en sol. kamermuz. 23.13 Lichte gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte gram. 12.30 Weerber. 12.35 Tulnbouwkron. 12.40 Licht conc. 12.50 Beurskron. 13.00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Klass. muz. 16.00 Beurskron. 16.06 Duitse les. 16.21 Vo. caal conc. 17.00 Nws. 17.15 Lichte gram. 17.35 Idem. 17.40 Boekbespr. 17.50 Lichte gram. 17.35 Idem. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportprogr. 19.00 Nws. 19.40 Lodewyk Mortelmans-herden king. 19.50 Econ. praatje. 20.00 Hoorsp. 21.15 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Bel gische muz. (gr.) 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram. 13.00 Nwa. 18.15 Amus.muz. (gr.) 14.45 Lichte gram. 17.00 Nws. 17.15 Operamuz. 18.30 Gram. 19.05 Muz. feuilleton. 19.30 Nws. 20.00 Svmfonleconc. met sol. 22.15 Jazzmuz. 23.55 Nws. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 uur „Tarzans verborgen schat". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 uur, maandag en woensdag 8 u. „Zij sneuvelden niet tevergeefs". Don derdag 8 uur „Cavallerla Rustlcana". 18 Ir. Zondag- en woensdagmiddag half drie „Echt iets voor Conny". A.l. Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden ls geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Van Drle- sum, Mare 110, tel. 20406. Apotheek R, van Breest Smallenburg te Leiderdorp ls geopend. BH geen gehoor van Uw hulsarts or specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor). Amsterdam onbewolkt Den Helder onbewolkt ïpenburg onbewolkt Vlisslngen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven half bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt zwaar bew •Limburg hagelbui Helsinki Ijsnaalden Stockholm motsneeuw Oslo zwaar bew Kopenhagen regenbul Aberdeen half bew. Londen regen Brussel licht bew Luxemburg regenbul Par Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zlirlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo adrld Mallorca Lissabon zwaar bew mist regen licht bew zwaar bew. regen regen regen zwaar bew onbewolkt geh bew. sneeuw onbewolkt half bew. mist half bew. half bew. 1 3 3 i a DN wzw 10 3 0.1 w 14 4 0 w 8 7 0 wzw 10 4 2 w 8 3 2 wzw 5 3 0 wzw 6 2 2 wzw 5 4 6 w 2 z 1 -1 4 0.1 zzw 8 0 0.1 w.stil -4 4 zw 12 2 2 w 3 -1 0 2 zw 6 4 0 wzw 6 4 0.3 w 8 2 1 w 6 5 0 w stil 4 0 nw 5 6 0.1 nw 3 7 0 zw 5 2 2 wzw 7 5 0.1 zw 4 1 0.1 wzw 4 2 0.5 z 2 ~2 0 z 1 0 0 w.sbll -2 0.1 z 4 11 0 w.stil 8 0 w.stil 8 0 w.stil 11 0 v.an«i. 10 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2